Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

Rosyjscy naukowcy stworzyli system komunikacji kwantowej, którego nie da się zhakować

Posted by Marucha w dniu 2016-05-02 (Poniedziałek)

Specjaliści z Uniwersytetu ITMO w Sankt Petersburgu opracowali urządzenie, które umożliwia komunikację kwantową na dużą odległość. Wynalazcy twierdzą, że ich system teoretycznie jest nie do zhakowania.

Nowa technologia pozwala umieścić informację w pojedynczym fotonie i przesłać go przez światłowody na odległość 250 kilometrów. Żaden haker nie będzie mógł go przechwycić i poznać zawartych w nim danych, co posiada oczywiste korzyści. Zakodowana informacja wysyłana jest dzięki laserowi który przechodzi przez elektro-optyczny modulator fazy – urządzenie to rozbija światło na fale o różnych długościach.

W zależności od przesunięcia fazowego poszczególnych fal albo wzajemnie się one wzmacniają, albo znoszą. Nakładające się fale są przekształcane w zera i jedynki, z których powstaje silny klucz kwantowy. Naukowcy mówią, że ich system wykazał się dużą stabilnością.

„Aby przekazać sygnały kwantowe, używamy tzw. pobocznych częstotliwości. To unikatowe podejście daje nam wiele korzyści, takich jak znaczne uproszczenie architektury urządzenia oraz dużą pojemność kanału komunikacyjnego. Prędkość przekazywania danych i odległość na jaką możemy je wysłać powoduje, że nasz system dorównuje najlepszym systemom komunikacji kwantowej” – mówi Artur Gleim.

Osoby trzecie nie będą w stanie zdobyć klucza kwantowego, ponieważ ich ingerencja w system wprowadzi anomalie. Z tego powodu nowa technologia komunikacji kwantowej jest po prostu niemożliwa do zhakowania. Wynalazek naukowców został opisany na łamach czasopisma Optics Express.

Źródła:
>https://www.osapublishing.org/oe/abstract.cfm?uri=oe-24-3-2619
>http://www.upi.com/Science_News/2016/04/13/Russian-scientists-unveil-quantum-communication-device/8721460561938/

http://tylkonauka.pl/

Komentarzy 8 to “Rosyjscy naukowcy stworzyli system komunikacji kwantowej, którego nie da się zhakować”

 1. wi42 said

  Dwie uwagi:
  1. „odległość na jaką możemy je wysłać powoduje, że nasz system dorównuje najlepszym systemom komunikacji kwantowej” – mówi Artur Gleim.”
  Wynika, że podobne systemy już istnieją?
  2. „Wynalazek naukowców został opisany na łamach czasopisma Optics Express.”
  Wynalazek należy najpierw patentować, albowiem autorzy publikacji mogą się zdziwić gdy za jakiś czas zobaczą pięć cudzych patentów wynikających z publikacji.

 2. Peryskop said

  Jak uczy doświadczenie NIE MA SYSTEMÓW CAŁKOWICIE ODPORNYCH NA ANTY-SYSTEMY.

  Przełamanie jest tylko kwestią niezbędnych środków, pracy i czasu.

 3. Zerohero said

  @2

  Ten jest odporny z definicji. Pamiętać należy tylko o tym, że bezpieczeństwo ogranicza się do kwantowej linii światłowodowej. Chodzi o to, że można poprowadzić długi kabel i żadna pluskwa po drodze nie da rady go podsłuchać. Natomiast możliwe jest podsłuchanie/atakowanie końcówek, węzłów, komputerów połączonych do tego kabla, a nawet przekupienie operatorów.

  Powiedziałbym, że bezpieczny jest element systemu a nie system.

 4. revers said

  zasieg 250 km? gdy globalny zasieg wymaga 36 tys. km, juz pracowalem w firmie z optycznymi modemami laserowymi bezkablowymi ale o zasiegu 10-25 km, nic nowego, oprocz tego ze technolgia interesowali sie chinczycy i ALCATEL.

 5. Trak said

  Nareszcie. Nikt nie podrobi klucza do mojej furtki – będzie kwantowy.

 6. Trak said

  A tak na marginesie. Takim kluczem zaszyfrują dane, zakodują dostęp do konta w banku, do odpalenia rakiet itd. a potem ktoś zginie, umrze, wyjedzie albo zapomni jak to działa i dupa – trzeba pruć „panie majster”.

 7. Bezrobotny said

  To znaczy ze Rosjanie stracili wiare w szyfrowanie informacji, szczegolnie uzywajac programow Microsoft, Google, Facebook . Prubuja ograniczac dostep (podsluch) do kanalu przesylania informacji. Kwantowy system jest trudny do zbudowania ze wzgledu na szumy termiczne i koniecznosc chlodzenia. Taniej jest stworzyc lokalna (np, rosyjska) siec nie podlaczona do swiatowej sieci (World Wide Web – WWW). Zamiast jednej sieci mozna miec i uzywac kilka odrebnych sieci. Zamiast ogolnie dostepnych kanalow przesylu informacji mozna miec prywatna siec np sasiad polaczony z sasiadem bezposrednio linia telefoniczna/kablowa/energetyczna/optyczna bez udzialu osob trzecich z centrali telefonicznej. Jako protokoly mozna uzyc system konspiracyjny Dwojki (tzw. Drugi Odzial miedzy wojnami). Nazywa sie to autonomicznymi sieciami komunikacyjnymi.

 8. Kronikarz said

  , – )

Sorry, the comment form is closed at this time.