Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

Zachodnie media: Po takim wycieku TTIP może wcale nie ujrzy światła dziennego

Posted by Marucha w dniu 2016-05-03 (Wtorek)

Po tym jak wyciekły dokumenty dotyczące porozumienia o transatlantyckiej strefie wolnego handlu (TTIP), rzucające światło na próby wywierania przez Waszyngton presji na Brukselę, wielu zachodnich dziennikarzy i analityków doszło do wniosku, że do umowy może wcale nie dojdzie.

„Dzisiejszy wyciek szokującego tekstu porozumienia TTIP oznacza początek końca znienawidzonej umowy handlowej pomiędzy UE i USA i stanowi najdogodniejszy moment dla rozmów nt. wyjścia Wielkiej Brytanii z UE” — pisze w The Independent autor książki „TTIP: Fundament deregulacji, atak na miejsca pracy, kres demokracji” John Hilary.

Jak mówi autor książki, dokumenty wyraźnie pokazują, że w przypadku zawarcia umowy amerykańskie firmy uzyskają bezprecedensową kontrolę nad europejskimi normami sanitarnymi i zasadami bezpieczeństwa.

„Zwracam się do wszystkich tych, którzy mówili, że my tylko napędzamy strach i że UE nigdy do tego nie dopuści — mieliśmy rację, a wy byliście w błędzie” — pisze w artykule.

Jak powiedział Hilary, wyciek dokumentów dotyczących TTIP stawia unijnych liderów przed wyborem: bądź odmówią dalszych rozmów w kwestii porozumienia, bądź ryzykują rozpadem całego europejskiego projektu.

„Lista minusów planowanego przez UE i USA porozumienia okazuje się dla Europejczyków nazbyt długa: nieciekawie przedstawia się sytuacja z przejrzystością, sądami arbitrażowymi itd. Europa nie może sobie pozwolić ustępstw w sferze unijnych standardów” — pisze polityczny korespondent Deutsche Welle Jens Turo.

Jeśli natomiast rząd jakiegoś kraju UE ośmieli się przyjąć ustawę podwyższającą standardy społeczne czy w zakresie ochrony środowiska, TTIP da amerykańskim inwestorom prawo składania na taki kraj skargi za utratę dochodu.

Jeśli oznacza to, że TTIP skazane jest na fiasko — to niech tak się zadzieje — mówi Turo.

Niemiecki korespondent zauważa, że sam pomysł stworzenia transatlantyckiego partnerstwa był godny realizacji, jednak rzeczywistość sprawia, że umowa nie stworzy „bardziej jasnych, wyraźnych reguł” dla setek milionów obywateli UE i USA.

Dziennikarz skrytykował atmosferę tajemnicy wokół rozmów na temat TTIP. „Takiej rangi porozumienie powinno być przejrzyste od samego początku, w przeciwnym razie ludzie zaczną podejrzewać, że jej głównym celem jest utworzenie lepszych warunków dla korporacji międzynarodowych” — pisze Turo. [Bo jest. – admin]

http://pl.sputniknews.com

Komentarzy 7 to “Zachodnie media: Po takim wycieku TTIP może wcale nie ujrzy światła dziennego”

 1. Maćko said

  http://www.theguardian.com/business/2016/may/01/leaked-ttip-documents-cast-doubt-on-eu-us-trade-deal
  http://www.independent.co.uk/news/world/europe/ttip-leak-could-spell-the-end-of-controversial-trade-deal-say-campaigners-a7009896.html

 2. Maćko said

  Wczorajszy ich wyciek oznacza prawdopodobnie początek końca dla znienawidzonego porozumienia, a także kluczowy moment w debacie Brexit. Jak się dodatkowo okazuje, bardzo niekorzystne dla konsumentów zapisy były negocjowane pod groźbą odpowiedzialności karnej w przypadku ujawnienia treści traktatu.
  Ujawnione teksty obejmują wysoce kontrowersyjne tematy, takie jak np. unijne normy w zakresie bezpieczeństwa żywności, w tym zwłaszcza genetycznie zmodyfikowanej. Amerykanie wywierają ogromną presję na UE, by zaniżyła obowiązujące standardy ekologiczne i ochronę konsumenta.
  Dokumenty pokazują też, że amerykańskie korporacje będą w bezprecedensowy sposób uprzywilejowane. Jeżeli którykolwiek europejski rząd odważy uchwalić ustawy w celu podniesienia standardów bezpieczeństwa i zdrowia obywateli, TTIP da amerykańskim firmom prawo pozwania ich do sądu za utratę zysków. Amerykański rząd chce również, zaprzestano w Europie stosowania zasady, zgodnie z którą produkty są dopuszczane na rynek tylko wtedy, gdy nie zagrażają człowiekowi ani środowisku. Muszą to udowodnić trwające zwykle parę lat badania. W Stanach przyjmuje się zasadę, że jeśli nie ma dowodu na szkodliwość, można od razu produkt wypuścić na rynek.

  Również rząd PiS wyraził chęć podpisania tej szkodliwej umowy.

  – Polska ma własne stanowisko w ramach TTIP, ale jesteśmy zwolennikami podpisania tej umowy, ponieważ przepływ dóbr, zwiększenie wolnocłowej strefy na obszar rynku amerykańskiego czy – trochę szerzej – również kanadyjskiego, dałby nam kolejny impuls rozwojowy – mówił niedawno wicepremier Mateusz Morawiecki.

  W Polsce debatę publiczna w/s TTIP organizował Ruch Narodowy, który m.in. 14 kwietnia b.r zorganizował w tej sprawie w Sejmie konferencję naukową.
  http://www.dzienniknarodowy.pl/339/afera-ttip-leaks-i-prawdopodobne-fiasko-tej-umowy/

 3. PiS jak zwykle „podklada” sie Sanhedrynowi Amerykanskiemu.i w ciemno gotowe podpisac TTIP., nawet nie wiedzac dokladnie o co chodzi co przyznala p. Szydlo a po niej to samo chlapnely nasze „brzydko pachnace” jedwabne kalesony Taleyranda – p.Waszczykowski. Jak zwykle nasze ciamajdy okraglostolowe wyszly za szybko przed szereg…gdyz Hollande po konsultacjacj i zapewnieniach Obamy, na wniosek zydostwa europejskiego powiedzial NIE ! Obama ewidentnie pragnie cos jeszcze ugrac przed zejsciem ze sceny politycznej…ale dupa juz zbita…To samo i z tym samym skutkiem kombinowal z TPP w Azji. Sprawa wroci pewnie w przyszlym roku…

 4. […] via Zachodnie media: Po takim wycieku TTIP może wcale nie ujrzy światła dziennego — Dziennik gajow… […]

 5. z prowincji said

  tak się naśmiewali i nasmiewaja ,ze „komuniści ‚polscy przytakiwali Moskwie ;tymczasem sami na każdą
  propozycje USA , mówia bez zastanowienia się – Tak Jest !!!! w brzmieniu wojskowym do tego .
  Tylko ze wtedy Moskwa była mocarstwem i u nas miała swoje wojsko a my na dorobku .
  Ale i tak co by nie powiedzieć to Polska armia wtedy to była ARMIA patrz defilada tysiąclecia w 1966
  20 lat po wojnie a dziś ??? -szkoda słów .
  Szkoda mi naszej młodzieży bo jak widać w większości jest nieświadoma zagrożeń w jakie została wmanipulowana
  i stała się zakładnikiem ludzi szalonych .

 6. AlexSailor said

  @Z Prowincji

  Smutne to, a na działania od podstaw nie ma czasu (z 50 lat).
  W tej sytuacji, to chyba program G.Brauna, z pewnymi zastrzeżeniami, jest najlepszy.
  Nie dać się wciągnąć w wojnę, nie dać się wciągnąć w zadymę wewnętrzną z jakąś rewolucją, NIE DAĆ SIĘ ZABIĆ, nie dać wymordować rodziny, nie dać się okraść i ograbić w miarę możliwości, a jak ktoś może i jest w stanie to zarabiać i gromadzić zasoby, choć nie koniecznie w Polsce i w zasięgu łap antypolskiej junty.
  No i modlić się, czekać, prosić zmiłowania, czekać na koniunkturę i lepsze czasy.

 7. Siggi said

  Abstrachując od szyldu pisma,sam artykuł warto z uwagą przeczytać.

  http://www.polityka.pl/tygodnikpolityka/rynek/1660222,1,rafal-wos-tlumaczy-dlaczego-warto-walczyc-w-sprawie-ttip.read

Sorry, the comment form is closed at this time.