Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

W Rosji znaleziono „najnowszy środek propagandy”

Posted by Marucha w dniu 2016-05-08 (Niedziela)

Rosji powinno się zakazać używania dronów.

Rosja ma najnowszy środek propagandy, który szeroko wykorzystywała w syryjskiej kampanii, są to drony – pisze ekspert w sferze bezpieczeństwa Adam Saxton, współpracujący z Centrum Badań Strategicznych i Międzynarodowych (USA) w artykule dla National Interest.

[Tylko Putina stać na takie podłości, jak robienie zdjęć i filmów z dronów. Szwiat trzensze sze z oburzenie i gniew – admin]

Niedługo po wyzwoleniu Palmyry z rąk terrorystów rosyjskie telewizje państwowe wyemitowały nagranie w dobrej jakości zrobione dronem, przedstawiające ruiny miasta. Ekspert pisze, że rosyjskie media od samego początku rosyjskiej operacji w Syrii regularnie publikują zdjęcia zrobione na profesjonalnym poziomie i które bardziej przypominają „kadry z gry wideo”.

Wykorzystywanie dronów rzeczywiście daje o wiele większe możliwości w dokumentowaniu wydarzeń w strefie konfliktu — przyznaje Saxton. Jednak jedyny wniosek, do którego dochodzi autor, jest taki: „Rosja wykorzystywała dron jako unikatowe narzędzie propagandy”.

Ekspert zarzuca Rosji rzekome zniekształcenie faktów dotyczących syryjskiego konfliktu, lecz nie podaje żadnego potwierdzonego przykładu, powołując się jedynie na badania „prywatnych grup”, takich jak Bellingcat. Jej publikacje były wielokrotnie krytykowane i obalane przez rosyjskie Ministerstwo Obrony.

Saxtonowi wydaje się, że Rosja swoimi „manipulacjami informacyjnymi” dąży rzekomo do nasilenia „antyzachodnich nastrojów” w społeczeństwie. Według niego rosyjskie media dążą wyłącznie do przyciągnięcia jak największej publiczności, a nie do obiektywnego przedstawiania faktów.

Saxtona drażni, że wiadomości w rosyjskich mediach (w tym w RT) „przyciągają uwagę widzów i aktywnie obalają wersje Zachodu”. Prawdopodobnie główna przyczyna niezadowolenia Saxtona z rosyjskich dronów polega na tym, że Moskwa pod względem technologii medialnych wyprzedziła państwa Zachodu, ponieważ pisze: „Zachodnim mediom i USA przydałoby się nauczyć wykorzystywania tej najnowszej technologii w relacjonowaniu konfliktów oraz w operacjach informacyjnych”.

Saxton z oburzeniem zauważa, że „rosyjskie media nie mają monopolu na drony”. Ekspert wzywa USA i państwa UE do aktywnego wykorzystywania dronów w naświetlaniu wydarzeń oraz zajęcia się „proeuropejską propagandą”. Radośnie podkreśla, że niektóre organizacje niekomercyjne już wykorzystują tę technologię do „demaskacji” Moskwy. Według słów Saxtona, Ukraina już skorzystała z dronów, aby „udowodnić rosyjską obecność w Donbasie”.

Waszyngton jednak nie może spocząć — „USA powinny uważnie śledzić Rosję, która ciągle rozszerza możliwości wykorzystywania dronów” — podsumowuje Saxton.

http://pl.sputniknews.com/

Panie Saxton, to nie na tym koniec! Usłużnie informujemy, że Rosja wykorzystuje również komputery, telefony komórkowe, kamery filmujące w podczerwieni (!) oraz drukarki 3D.
Admin

Komentarzy 8 do “W Rosji znaleziono „najnowszy środek propagandy””

 1. Rosjanie mają okazje, żeby z dronów filmować zniszczenia dokonane przez ISIS (he! he!), a ISIS ma okazję, żeby z dronów filmować zniszczenia dokonane przez… ISIS… 🙂

  I to nie jest sprawiedliwe. 🙂

 2. pull up said

  Co za propaganda!
  http://rusplt.ru/society/rossiya-raketyi-ssha-oborona-24325.html
  Балтийский» ответ России
  >http://rusplt.ru/netcat_files/52/104/620×407/290416_noveyshie_rakety_620.jpg

 3. Czolgista said

  Praktycznie każda większa telewizja europejska ma do dyspozycji helikoptery i drony. To jest poziom typowego „eksperta” amerykańskiego, który potrafi tylko przejadać pieniądze.
  Ostatnio jeden taki wypowiadał się w telewizji BBC i twierdził, że Ukraina nie ma czołgów T-72B, chociaż Poroszenko został na ich tle sfilmowany, a w większości źródeł na temat ukraińskiego wojska nikt z tym nie dyskutuje. Pseudoekspert został wyśmiany na własnym Twiterze, nikt go nie bronił, ale pewnie nadal chodzi z podniesionym czołem.

  Powinni ulice zamiatać, zamiast brać się za ekspertyzy.

 4. Joe said

  Tak POwiedzial rabin do dziennikarza”To sze w glowa ne mesci szeby rosja POszadala tyle bogactw na Syberia”…teraz dojdzie kolejne „To sze w glowa ne mesci szeby rosja uzywala drony do szpiegownia nasz newinny narod i nasze sojuszniky”

 5. Zerohero said

  Boją się prawdy. Drony w Syrii pokazały ich zbrodnie.

 6. revers said

  Własnie drony wszystkiego nie pokazaly, przynajmiej te z NATO i Bundeswehry jak to miało miejsce po ostrzale obozu dla uchodżców w Sarmadzie w Syrii z dn. 05.05.2016

  https://www.un.org/sg/statements/index.asp?nid=9679

  A latają tam nad niebem nie tylko drony a AWACS-y, niemieckie Tornado z szybkimi kamerkami do celów zwiadowczych.

  https://www.radio-utopie.de/2016/05/07/kriegsverbrechen-in-sarmada-syrien-fragt-bundeswehr-bundesnachrichtendienst-und-ihre-opposition/

 7. peacelover said

  …klamstwo ma krotkie nogi i…
  o tym musza sie wreszcie niektorzy przekonac !!!

  I BARDZO DOBRZE !!!

 8. Miet said

  Ten Adam Saxton, to myśli, że ci, do których się zwraca to durnie jakieś.
  On sam też chyba durnia udaje – udaje, że nie wie, że takie drony jak ten na obrazku, to już są ogólnie dostępne w całej Ameryce.
  Tydzień temu syn zaopatrzył się w takiego jednego.
  Mieliśmy razem z nim i wnukami przednią zabawę, kiedy zademonstrował możliwości tegoż.
  Fajnie było oglądać w HD na dużym ekranie całą okolicę i nas samych. Możliwości takiej zabawki są ogromne, chociaż te ogólnodostępne mają zamontowane pewne ograniczniki – głównie co do maksymalnej wysokości lotu.
  Wiadomo dlaczego. Te używane do potrzeb wojskowych takich ograniczeń oczywiście nie mają.

  Ten Saxton, taki „najnowszy środek propagandy” – jak go nazywa, sam może sobie kupić i używać do woli w rozkręcaniu antyrosyjskiej propagandy. Ta, którą zademonstrował swoją wypowiedzią, wygląda raczej żenująco i robi z niego przedniej maści duraka.

  Można je kupić i w Polsce, i chyba w całej Europie. Od najprostszych modeli, do całkiem zaawansowanych.
  Admin

Sorry, the comment form is closed at this time.