Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

Rosja. Dzień Zwycięstwa.

Posted by Marucha w dniu 2016-05-09 (Poniedziałek)

Dziś w Rosji jest obchodzona 71. rocznica zwycięstwa w Wielkiej Wojnie Ojczyźnianej. Z tej okazji we wszystkich rosyjskich miastach odbędą się obchody upamiętniające to wydarzenie.

Zaplanowano m.in. parady wojskowe, pokazy sztucznych ogni, koncerty. „Nieśmiertelne pułki” przemaszerują po Rosji ze wschodu na zachód.

RT relacjonuje, jak Rosja obchodzi najważniejsze święto w roku.

Dzień Zwycięstwa jako pierwsi powitali mieszkańcy Dalekiego Wschodu. W Jużnosachalińsku o godzinie 9:00 czasu lokalnego (12:00 czasu polskiego) rozpoczął się przemarsz „Nieśmiertelnego pułku”. W akcji uczestniczyło 4 tys. osób, w tym około tysiąca uczniów.

We Władywostoku w paradzie uczestniczyło 1,5 tys. żołnierzy i 49 jednostek sprzętu wojskowego. W ślad za wojskowymi ruszył „Nieśmiertelny pułk”. W tym roku do akcji przyłączyło się 30 tys. osób.

W Chabarowsku obok współczesnego uzbrojenia rosyjskiej armii pojawił się sprzęt z czasów II wojny światowej oraz kolumna samochodów retro.

W Czycie po ulicach przejechała kolumna sprzętu wojskowego. W defiladzie uczestniczyły między innymi rakietowe systemy S-300. Można było również zobaczyć pojazdy kołowe i gąsienicowe w czasów II wojny światowej.

W stolicy Przyamurza, Błagowieszczeńsku, w paradzie wzięło udział 1,7 tys. osób. W jej ramach odbył się też pokaz lotniczy. Na zakończenie — desant spadochroniarzy z flagą Rosji i Sztandarem Zwycięstwa.

Na ulice Irkucka w trakcie akcji „Nieśmiertelny pułk” wyszło około 40 tys. osób, a w Jakucku – 15 tys.

— W Irkucku po paradzie odbyła się akcja „Nieśmiertelny pułk”. Jeśli w ubiegłym roku zgromadziła około 20 tys. ludzi, to w tym było orientacyjnie 40 tys.. Bardzo dużo ludzi – poinformowała służba prasowa gubernatora obwodu irkuckiego.

Po centrum Nowosybirska też przemaszerował „Nieśmiertelny pułk”. Uczestnicy akcji przeszli ulicami syberyjskiego miasta do parku kultury i wypoczynku „Centralnyj”, gdzie rozpoczął się program wojskowo-patriotyczny.

Prawie 2 tys. żołnierzy i około 40 jednostek sprzętu wojskowego mogli podziwiać mieszkańcy Krasnojarska. W uroczystościach z okazji 9 maja uczestniczyli kompanie reprezentacyjne rosyjskich sił zbrojnych, przedstawiciele struktur siłowych regionu, kadeci oraz weterani Wielkiej Wojny Ojczyźnianej.

http://pl.sputniknews.com

Polecam zajrzenie do oryginalnego artykułu, gdzie znajduje się dużo materiałów graficznych.
Admin

Komentarzy 58 to “Rosja. Dzień Zwycięstwa.”

 1. maasteer said

  A delegacja naszych rusofobów nie chciała pojechać… wiedzą jak spierdzieli humor dla Putina!

 2. JO said

  Sercem i Modlitwa jestesmy my Polacy z Narodem Rosyjskim

  https://gajowka.wordpress.com/kwesta-wojenna-pomoc-tradycja-orthodox/

 3. JO said

 4. La Reine Toronto said

  Tak pacynki izraelskie skutecznie realizuja plan zaantagonizownia naszych slowianskich narodow.Rosjan to bardzo boli bo przeciez to ich mlodziez glownie polegla w walce z niemieckim okupantem.
  Rosjanie juz nie beda bronic Polski i nie mam im tego za zle.
  Zycze Rosjanom milego wypoczunku w tym dniu wolnym od pracy. My Polacy i tak pamietamy chociaz w naszych sercach tych poleglych zolnierzy naszych i waszych…

 5. Glos Prawdy said

  Pożegnanie słowianki Najlepsze wykonanie
  .https://www.youtube.com/watch?v=4-DKNApW2A8

  Proszczanije słowianki Dina Garipowa Głos Rosji
  .https://www.youtube.com/watch?v=luSnOiYD-oE

  Potrzebujemy tylko zwycięstwa (10-th nasz batalion desantowy)
  .https://www.youtube.com/watch?v=LpQD-ooKJUI

 6. Glos Prawdy said

  chcę podziękować właścicielowi Gajówki za szacunek do pamięci radzieckich żołnierzy, którzy oddali życie za wyzwolenie Europy, jak i w ogóle za ludzki stosunek do Rosji

 7. Glos Prawdy said

  Прямая трансляция Парад Победы 9 мая 2016 года
  Transmisja na żywo Parada Zwycięstwa 9 maja 2016 roku
  http://nashaplaneta.su/news/prjamaja_transljacija_parad_pobedy_9_maja_2016_goda/2016-05-09-18362
  Putin nieco smutny, mało kto przyjechał, tylko prezydenta z Kazachstanu widac. Gdzie inni z byłego Związku Radzieckiego? A jaki stosunek Zachodu.., nie chce się psuć nerwy w cudny dzień pamięci

 8. cadyk z radomska said

  A w tym czasie w Judeopolonii w Redzikowie rusza budowa bazy pocisków przechwytujących usraelskiego systemu tzw. antyrakietowego…

 9. Boydar said

  Ja to bym się z Rędzikowa już zaczął wyprowadzać, na miejscu tubylców. Choć z drugiej strony, taki Iskander, to on z dokładnością do jednego biurka, to może i te obawy nieuzasadnione. Atom w sumie niekonieczny.

  https://pl.wikipedia.org/wiki/9K720_Iskander

 10. Tekla said

  Prosze o kim pisza rosjanie..tu w gajówce juz było o Sp.stanisławie Leszczyńskiej akuszerce z Oswiecimia..

  http://lemurov.net/shock/raport-akusherki-iz-osventsima/?utm_source=fb-lemurov&utm_medium=fb-lemurov-raport-akusherki-iz-osventsima&utm_campaign=fb-lemurov-raport-akusherki-iz-osventsima

 11. Andrzej61 said

  To nie Izrael, a raczej pewne kręgi w USA
  żadna nowość Macierewicz dawno już mówił, że nikt z Polskiego Rządu w dzień zwycięstwa nad faszyzmem do Moskwy nie pojedzie
  tylko pytanie pozostaje nadal bez odpowiedzi, to dla kogo oni pracują, komu służą
  każdy zapewne ma wyrobione swoje zdanie
  Polacy potrzebują ponownego wyzwolenia, tak powiedział pewien oficer Rosji

 12. NICK said

  Dzięki Rosjo za 200-300 lat jako takiego ale istnienia. Państwa Polskiego.
  Czy dasz jeszcze radę? Z Bożą pomocą?

 13. JO said

  ad.10. …a co z Pana pomoca, o ktora prosze. Bedzie..? 🙂

 14. Boydar said

  Panie JO, przeładuj Pan wiatrówkę, wtedy Pan NICK zrozumie. Do Niego trzeba prostym językiem 🙂

 15. Glos Prawdy said

  NIESAMOWITA, WIELKA I UROCZYSTA Akcja «Nieśmiertelny pułk»

  Procesja, pochód z okazji 71. rocznicy Wielkiego Zwycięstwa. Nieskończenie wiele ludzi

 16. Glos Prawdy said

  Rosja przez te akcję pokazała całemu światu, że mimo wszystkich sankcji, pressingu, wrogości i niechceci nie złamać ten naród.
  Pokolenie ludzi, którzy przeżyli wojnę II światową, głód, straszne tragedii i mąki, potem pościg od komunistów, oraz ludzi urodzone podczas i trochę po tej wojnie znacznie mocniejsze byli i sa niż obecne pokolenie młodych, a nawet niz ci, którzy urodzili się w latach 60 -70 ch. Oni nie poddają się tak szybko okolicznościam losu, bardziej uczciwe i szlachetne.

 17. kail1410 said

  Pamiętają panowie, kto pierwszy użył „łamańca” Wielka Wojna Ojczyźniana i de facto, którego z wodzów „wspominamy” przy okazji 9 maja? Z tego co pamiętam, to Generalissimus nie był Rosjaninem, a jego dokonania poddają pod wątpliwość dobre intencje w ogóle, nie wspominając już o dobru naszego „nieszczęśliwego kraju”.
  Osobnym tematem są Rosjanie (i nie tylko) polegli, przy okazji tego „eksperymentu”, którym winniśmy wdzięczność i szacunek, choć osobiście mierź mnie budowanie historii na zakłamywaniu prawdy i nierozliczeniu winnych (ot, choćby pośmiertnie), która wciąż będzie prowadzić do podziałów i sprawiać wrażenie ciągłości panującej w Rosyjskiej polityce. A może to celowe działanie, obliczone na skłócenie „Słowian”?

 18. Andrzej61 said

  https://video-amt2-1.xx.fbcdn.net/v/t43.1792-2/13163642_1771298483104040_370111134_n.mp4?efg=eyJybHIiOjE1MDAsInJsYSI6MTE5MiwidmVuY29kZV90YWciOiJzdmVfaGQifQ%3D%3D&rl=1500&vabr=945&oh=b28d356b57ca5d5a34308e355e74b862&oe=5730D063

 19. NICK said

  Panie JO.
  Ma Pan tutaj najpoważniejszą legitymację z możliwych. Samego Gospodarza!
  No i kilka innych też. Nawet więcej niż kilka.
  Jeżeli mam wracać do Spraw. Najważniejszych. To nie będę NICK’iem ze strony głównej. Który, no, nie do końca jest sobą. Będę stosowny do Sprawy. Konstruktywnie ale bardzo krytykancki.

  Zresztą, pamięta Pan, jak za Pana inicjatywą, żeśmy zaczynali?

  Doskonale pamiętam o jakie sprawki poszło. Bo nie o Sprawę.
  Chyba, że niedoskonale prowadzoną. Prawda?
  Wszyscy widzimy jak Pan działa, rozwija się, wzmacnia. Z pomocą Bożą i Pana Maruchy.
  Zawsze czytam Pana wpisy.

  Powyższe należało zapodać publicznie.
  Napiszę do Pana. Wkrótce. Adres, rozumiem, aktualny.

  P.S. Gospodarzu. Ja za Panem w ciemno. Prawie.
  Proszę za pół godziny odczytać mejla.

 20. MatkaPolka said

  II wojna światowa – HEKATOMBA Narodu Polskiego

  Polska w wyniku II Wojny światowej straciła ok. 8 milionów swoich obywateli, a 12 milionów w wyniku zmiany granic.

  Celem Zbrodniczej nazistowskiej III Rzeszy niemieckiej była eksterminacja Słowian

  Żołnierz polski walczył na wszystkich frontach II wojny światowej w walce o wyzwolenie Polski i innych krajów europejskich od zbrodniczej, nazistowskiej III Rzeszy niemieckiej – sojusznikami byli Anglia, Francja, Związek Radziecki, USA

  Wojska Armii Czerwonej i Ludowego Wojska Polskiego wniosły DECYDUJĄCY WKŁAD w zwycięstwo i nad hitlerowską maszyną zbrodni i agresji. Uwieńczeniem było zwycięstwo w Berlinie

  Dziś ten czyn zbrojny Ludowego Wojska Polskiego jest zapomniany i zmilczany; dziś bezcześci się pomniki radzieckich żołnierzy, którzy uratowali nas od NIECHYBNEJ EKSTERMINACJI. Ze 100 (stu) żołnierzy Armii Czerwonej do domu wracało 3 (trzech) – w II wojny światowej zginęło 26 milionów Rosjan.

  Dziś władze polskie gardzą czynem zbrojnym żołnierza polskiego w największym od czasu Grunwaldu zwycięstwie żołnierza Polskiego nad prusko – niemieckim agresorem, który wielokrotnie napadał na Polskę i doprowadził do jej rozbiorów . Dziś władze polskie odmawiają uhonorowania bohaterów i uhonorowanie zwycięstwa, a Polskie wojsko nie uczestniczy w Paradzie Zwycięstwa w Moskwie.

  Dziś już zapomina się, że Polska nie została nawet zaproszona na paradę zwycięstwa w 1946 w Londynie
  mimo wielkiej ofiary żołnierza Polskiego w Bitwie o Anglię i uwolnienie Francji i Włoch od faszyzmu.

  Dziś nie ma parad i czci dla czynu zbrojnego żołnierza polskiego, ani w Polsce ani w Moskwie

  Porównajmy jak się obchodzi czyn zbrojny i historyczne zwycięstwo Słowiańszczyzny nad odwiecznym Pruskim agresorem w Moskwie, a jak w Polsce.

  http://radioemka.pl/article/2016/05/08/8-maja-po-raz-drugi-obchodzilismy-narodowy-dzien-zwyciestwa

  Victory Day Parade on Red Square 2016 (Full Video)

  Dziś całuje się Niemca w d.upe, oddaje się za darmo przemysł, odmawia się żądania od Niemców wypłaty odszkodowań za straty (tylko) w II wojnie światowej.

  Dziś „władze polskie” brataja sie z potomkami UPA, Gestapo I NSDAP, wprowadzają wojska Bundeswehry do Polski

  TO HAŃBA DLA „POLSKICH” WŁADZ. To zniewaga narodu polskiego, który przetrwał niechybną eksterminacje i odbudował kraj ze zniszczeń spowodowanych taktyką „spalonej ziemi” zbrodniczej, nazistowskiej III Rzeszy niemieckiej

  KTO NAPRAWDĘ WYGRAŁ TĄ OSTATNIĄ WOJNĘ

  Obecna banda złodzieji i renegatów – to zdrajcy Polski i narodu polskiego – I to zarowno z PiS- jak I z PO – WSZYSCY WON!!

  Przypomnijmy zatem politykom polskim, redaktorom i wykształciuchom – na czy polegała II wojna światowa

  General Plan Ost”(GPO) – niemiecki, zbrodniczy plan zagłady Słowian.

  Procent grup narodowych przeznaczonych do eliminacji oraz wysiedleń na terenach okupowanych przeznaczonych przez III Rzeszę na niemiecką kolonizację

  Procent przeznaczony do eliminacji lub wysiedlenia

  Polacy 80-85%
  Rosjanie 50-60% przeznaczonych do eliminacji oraz 15% do wysłania na zachodnią Syberię.
  Białorusini 75%
  Ukraińcy 65%
  Litwini 85%
  Łotysze 50%
  Estończycy 50%
  Czesi50%
  Łatgalowie 100%

  STRATY POLSKIE – niewolnicza praca Polaków

  2,460,000 –1)osoby cywilne deportowane do Rzeszy na roboty niewolnicze wiatach 1939-1945
  400,000 — 2)jeńcy wojenni wykonujący w Rzeszy pracę niewolniczą
  590,000 — 3)inwalidzi: – cywilni 490.000 – wojskowi 100.000
  863,000 — 4)osoby, które przetrwały obozy koncentracyjne, więzienia itp.
  2,478,000 –5)osoby wysiedlone
  1,140,000 — 6) osoby które zachorowały na gruźlicę wskutek warunków okupacji niemieckiej*)
  3,577,000 – 7)wdowy i sieroty po ofiarach obozów wyniszczenia, pacyfikacji, egzekucji itp.
  1,286,000 — 8)wdowy i sieroty po ofiarach więzień i wszelkich obozów odosobnienia
  521,000 — 9)wdowy i sieroty po ofiarach zmarłych w następstwie doznanych ran, okaleczeń, nadmiernej pracy itp.

  13,305,000 Razem

  STRATY MATERIALNE POLSKI

  Po drugiej wojnie światowej Polska była zrujnowana – zbrodnicza Nazistowska III Rzesza niemiecka stosowała taktykę „SPALONEJ ZIEMI”

  Powołane po wojnie Biuro Odszkodowań Wojennych przy Radzie Ministrów na potrzeby żądań reparacyjnych przygotowało bilans strat materialnych Polski.

  Kolej straciła 84 proc. majątku, energetyka – 65 proc., poczta i telekomunikacja – 62 proc., szkolnictwo – 60 proc., górnictwo – 42 proc. Spośród 30 tys. fabryk ocalało 10 tys., jednak i w tych zachowanych połowa budynków była zniszczona. Zniszczono też 30 proc. lasów.

  Z okupowanej Polski Niemcy wywieźli lub wykorzystali na miejscu na potrzeby wojennej gospodarki ponad 200 mln ton węgla kamiennego, milion ton soli potasowej, 500 tys. ton rudy żelaza, 100 tys. ton fosforytów. Łączne straty gospodarcze wyniosły 259 mld przedwojennych złotych, czyli 49 mld przedwojennych dolarów. Biorąc pod uwagę fakt, że ówczesny złoty i dolar oparte były na parytecie złota, po przeliczeniu na dzisiejszy kurs Niemcy byłyby nam winne za zniszczenia w gospodarce około 590 mld dolarów, czyli dwa razy więcej niż obecnie wynoszą roczne przychody największych niemieckich koncernów: Volkswagena, Veby, Emteca, Siemensa, Hoechsta i Bayera.

  Do tego dochodzą straty poniesione przez poszczególnych obywateli. W 1990 r. prof. Alfons Klafkowski, nieżyjący już specjalista prawa międzynarodowego, wyliczył, że z tego tytułu poszkodowanym i ich spadkobiercom (straty wojenne poniosło ponad 13 mln osób) należałoby się 285 mld dolarów odszkodowań.

  Niepoliczalne są straty ludzkie oraz te, które wynikają z zapaści cywilizacyjnej Polski przyłączonej do bloku sowieckiego, co również jest skutkiem wywołanej przez Niemców wojny.

  Straciliśmy 39 proc. lekarzy, 33 proc. nauczycieli szkół zawodowych, średnich i podstawowych, 30 proc. naukowców i profesorów wyższych uczelni, 28 proc. księży, 26 proc. prawników. Według różnych ekspertyz, Niemcy powinni za to zapłacić od 100 mld dolarów do 300 mld dolarów odszkodowań. Łącznie zadośćuczynienie Polsce za straty wojenne kosztowałoby Niemcy co najmniej bilion dolarów.

  Jak Niemcy płaciły Polsce odszkodowania

  Niemcy jako sprawcy dwóch największych kataklizmów wojennych w dziejach świata świetnie opanowali sztukę unikania wypłat reparacyjnych. Po I wojnie światowej z naliczonych przez zwycięskie państwa odszkodowań w wysokości około 30 mld dolarów wynegocjowali spłatę tylko czwartej części.

  Po II wojnie światowej Niemcom narzucono pierwotnie wypłatę 200 mld dolarów. Ostatecznie jednak na mocy układu poczdamskiego poprzestano na 20 mld dolarów. Połowa tej sumy przypadła Związkowi Sowieckiemu, który ze swojej części zobowiązał się oddać Polsce 15 proc., czyli około 3 mld dolarów.

  Oddawanie Polsce jej należności następowało „w naturze”. Sowieci przekazali nam na przykład tysiąc lokomotyw i około 40 tys. wagonów towarowych, w większości zdezelowanych. Przekazano nam też elementy konstrukcyjne wielu zakładów przemysłowych na ziemiach zachodnich, które najpierw Sowieci wywieźli za swoją granicę, tam przemienili w „dar narodu radzieckiego” i z powrotem wysłali do Polski.
  (…)
  Sławomir Sieradzki
  Współpraca: Filip Gańczak
  Agnieszka Pukniel Waszyngton
  Piotr Cywiński Berlin
  Tygodnik „Wprost”, Nr 1086 (21 września 2003)

  Bilans strat

  Podczas II wojny światowej zginęło
  6 milionów polskich obywateli (co czwarty), w tym: 200 tys. żołnierzy 39 proc. lekarzy 33 proc. nauczycieli szkół niższych szczebli 30 proc. naukowców i wykładowców wyższych uczelni (700 profesorów) 28 proc. księży 26 proc. prawników Na roboty przymusowe wywieziono 2,8 mln osób. Po wojnie zostało 600 tys. inwalidów, 1,2 mln chorych na gruźlicę, 3,6 mln wdów i sierot.Wyrok na Warszawę ( OFICJALNE 6 MILIONÓW – JEST LICZBĄ FAŁSZYWĄ)

  Warszawa została zniszczona w ponad 80 procentach, w tym zabudowa przemysłowa w 90 proc., mieszkalna – w 72 proc. Zniszczono 90 proc. zabytków i 100 proc. infrastruktury komunikacyjnej. Zginęło około 800 tys. mieszkańców stolicy (w 1939 r. Warszawa
  liczyła 1,3 mln mieszkańców). W 1945 r. na 100 kobiet przypadało 70 mężczyzn.Zabita gospodarka

  Kolej – zniszczono 84 proc. majątku: 2,5 tys. lokomotyw, 6,3 tys. wagonów osobowych, 84 tys. wagonów towarowych, 80 proc. mostów kolejowych, 7 tys. km torów (odległość między Warszawą a Nowym Jorkiem).
  Przemysł – zniszczono 70 proc. majątku: 20 tys. fabryk, 160 tysięcy warsztatów i małych manufaktur, 64 statki morskie.
  Leśnictwo – wytrzebiono 30 proc. drzewostanu: 200 tys. ha lasów całkowicie zniszczono, 500 tys. ha poważnie zdewastowano, 22 mln metrów sześciennych drewna wywieziono do Rzeszy.
  Rolnictwo – zniszczono 22 proc. majątku: 500 tys. gospodarstw rolnych, 57 proc. koni, 67 proc. bydła rogatego, 83 proc. trzody chlewnej; plony spadły do poziomu sprzed I wojny światowej.

 21. MatkaPolka said

  POLSKA – NAJWIĘKSZY PRZEGRANY II WOJNY ŚWIATOWEJ

  ( I DODAJMY – WSZYSTKIE WŁADZE W POLSCE – te z lewa I te z prawa do tego sie przyczyniły – na tym polega ta judeogermańska demokracja z Unii Europejskiej I USA – bo po drugiej wojnie światowej naród polski odbudował Polskę z popiołow)

  http://historia.wp.pl/title,Polska-najwiekszy-przegrany-II-wojny-swiatowej,wid,18316739,wiadomosc.html?ticaid=116fa9

  Bez względu na to, czy za koniec II wojny światowej uznamy 8 czy 9 maja, jedna rzecz nie ulega wątpliwości. Największym przegranym tego konfliktu nie była III Rzesza, ale Polska, która poniosła klęskę dwukrotnie. Najpierw na polu militarnym i politycznym, później w przestrzeni historii i pamięci zbiorowej. Czy 71 lat po ”dniu zwycięstwa” jesteśmy mądrzejsi? – pisze Marcin Makowski w artykule dla WP.

  Marcin Makowski

  8 czerwca 1946 r., dokładnie 13 miesięcy po kapitulacji III Rzeszy w Remis, ulicami Londynu przemaszerowała ogromna parada wojskowa zachodnich Aliantów, zakończona spektakularnym pokazem sztucznych ogni. W kolumnie, która wyruszyła z Regent’s Park znajdowali się m.in. żołnierze Czechosłowacji, Grecji, Holandii, Luksemburga, Brazylii, Belgii, Wielkiej Brytanii, Stanów Zjednoczonych i Australii. Nie było wśród nich Polaków, choć podczas wojny ponad 200 tys. naszych rodaków służyło pod auspicjami brytyjskiego Najwyższego Dowództwa. Churchill, świadomy antysowieckiego nastawienia Polskiego Rządu na Uchodźstwie, miał do wyboru dwa scenariusze: uczciwy i pragmatyczny. Wybrał ten drugi. Unikając zaostrzenia i tak napiętych relacji ze Stalinem, zaprosił oficjalną reprezentację powstałego po ustaleniach jałtańskich Tymczasowego Rządu Jedności Narodowej.

  28 września – kolejny rozbiór Polski i klęska Warszawy

  Międzynarodowy skandal, który wybuchł po tym, jak informacja o niezaproszeniu do parady polskich sił zbrojnych na zachodzie dostała się do prasy, zmusił Londyn do złożenia kompromisowej propozycji. Obok namaszczonych przez komunistów polskich polityków i żołnierzy, pomaszerować mieli również piloci, którzy sześć lat wcześniej jak lwy bili się z Luftwaffe o niebo nad Wielką Brytanią. Oczywiście propozycja taka nie mogła zostać przez żadną ze stron przyjęta, dlatego ostatecznie parada, która miała celebrować ”dzień zwycięstwa”, była smutnym pokazem brutalności polityki międzynarodowej, w której Polska stanowiła geopolityczne piąte koło u wozu.

  (***)

  Narodowy Dzień Zwycięstwa 8 maja!

  https://obserwatorpolityczny.pl/?p=31707

 22. JO said

  ad.19. Konstruktywnej Krytyki nam potrzeba, kazdemu z nas. Tyle razy bylem „zdruzgotany” prez Pana wpisy, ale to one wlasnie powodowaly, ze zaciskalem zeby by isc do przodu.
  Pan jest uparty jak malo kto z nas ( no, chyba , ze Gajowy… 🙂 ) i tego uporu tez nam potrzeba.

  „Jeżeli mam wracać do Spraw. Najważniejszych.” – NICK

  Tak, prosze o Pana powrot ….calkowity powrot.

 23. Pelagia said

  ad11 Andrzej61-ten oficer to bardzo mądry człowiek. ja myślę podobnie. pozdrawiam Rosjan i dziękuję. Wielu Polaków pamięta, że Rosjanie też cierpieli za Stalina, ginęli w Katyniu. Ta sama zołza nas gnębiła

 24. Boydar said

  No, wiedziałem, że się dogadacie 🙂

 25. Dictum said

 26. Dictum said

 27. NICK said

  Podporządkuję się zdaniu Gospodarza, Lubelaku nie najgorszy. 🙂 .

 28. Dictum said

 29. NICK said

  Właściwie to przepraszam, Lubelaku dobry.

 30. Listwa said

  Oni potrafią:

 31. Boydar said

  Dobra, dobra, coś Panu powiem. Pomimo ze głosowałem na Bolka, nie mam w sobie wyrzutów sumienia. Nawet wiedza dzisiejsza tego stanu nie zmienia. Dlaczego ? Bo ja nie wiedziałem, a nawet, mając dwadzieścia lat, wiedzieć nie miałem szansy.
  Jeżeli coś w sprawie bieżącej miałoby pójść „nie tak”, odpowiesz Pan wyłącznie przed Bogiem i historią. Boga w tej kwestii bać się nie należy, On zawsze ocenia sprawiedliwie; a tzw. historię miej Pan w […]. Jeszcze się nie zdarzyło aby prawdę napisali. Leć Pan za sercem i sumieniem.

  Jest jeszcze jeden aspekt; nawet gdyby Pan JO i Jego inicjatywa były przekrętem (nie, nie finansowym, dzisiaj finanse schodzą na odległy plan), to udział ludzi prawych i stanowczych jest w stanie zmienić czarne na białe, a kwadratowe na okrągłe. Poza tym, Pan JO nie widzi mi się zupełnie jako dywersant.
  Gdyby się jednak okazało, że niebezpiecznie zaczyna skręcać w niewłaściwą stronę, to przecież zawsze można zrobić „pstryk” i Go zdalnie wyłączyć. Naprawić co zepsute, i apiat’ włączyć 🙂

 32. Dziadzius said

  Ja sybirak ale musze to powiedziec- Rusofob czy nie rusofob faktem jest ze rosyjski zolnierz [ i Polski] pobil niemca i oswobodzil wschodnia europe i ginal by to zrobic WIEC nie mozna ponizac tego dnia jego zwyciestwa tym co w Poczdamie zrobili [ przypieczetowali Jaltanska zdrde] nasi amarykansko- angielscy- ruscy sojusznicy. W jednej z ksiazek [ nie mam danych] pisze ze truman i amerykanska delegacja nie mieli nawet mapy Polski i jeden amarykanin [polsko-niemiecko] mowiacy kierowca jezdzil po poczdamie i znalaz [ zdaje sie drukowana we francji] mape turystyczna i to byla podstawa decyzji o granicach Polski. Widac ze ginelismy za Wasza wolnosc i nasza ale wy dostaliscie Wolnosc a my kajdany i to od obu wspolnie winnych alliantow Proklataja swolocz.

 33. NICK said

  Tak. To Nasz Dzień. Prawdziwie Chrześcijański. I Słowiański.

 34. JO said

  https://gajowka.wordpress.com/rosja-dzis/#comment-2902

 35. JO said

  https://gajowka.wordpress.com/rocznice/

 36. Joannus said

  Czemuż to zabrakło przedstawicieli innych państw, po prostu oni brataja sie z …. potomkami UPA, SS Galizien, Gestapo, NSDAP i Wermachtu

 37. Stanisław said

  Minister Obrony Rosji gen. Szojgu żegna się w Bramie Spaskiej otwierając paradę zwycięstwa. Czy to tylko tradycyjny gest!

 38. Lily said

  Wredne,czorne,skosne oczeta u niejakiej Stankiewicz,(wicz)?. Babsko staralo sie na sile,wcisnac swoje poglady prof.Wolniewiczowi.Madry czlowiek,ze ja tak potraktowal.

 39. Siekiera_Motyka said

  „Nieśmiertelny Pułk” nie tylko w Moskwie

  http://www.veteranstoday.com/2016/05/09/russian-immortal-regiment-wwii-marches-go-worldwide/

  Praga

  http://sputniknews.com/europe/20160508/1039271639/prague-immortal-regiment.html

 40. revers said

  Odezwa Mało Rusina do Słowian, wszyscy patrzec i słuchać przed zagładą …

  .https://www.youtube.com/watch?v=JOtT_s5XpQc&feature=share

 41. revers said

  re36?

  czemuż? na ulicach wielkich miast polskich wysyp elewów w mundurkach nie wyjściowych, w koszarach pokrzykiwania Wujów Samów i innych ussmanów, na granicy kontrola wyrywkowa Straży Granicznej niby Państwa, choć nie daleko od granicy po stronie Niemieckiej roi sie od burek i czarnych chust ISISmanów.

  http://8fow.wp.mil.pl/pl/1_191.html

  A w Swinoujściu/Schwinemuende na wyspie Uznam jak niby nic stacjonuje sobie fregata Schleswig-Holstein, protoplasta pancernika szkoleniowego z drugiej wojny Swiatowej oddjący około 4 rano w 1939 roku pierwsze salwy armatnie na Westerplatte.

 42. Adam Ryglowski said

  Czy „narodowy dzień zwycięstwa ? -Matko Polko.
  Swoje wpisy podałem na Wirtualnej Polonii (Polska tę wojnę przegrała ).

  8 maja 1945 ???
  To już nie jest śmieszne – to straszne .
  😦

 43. MatkaPolka said

  9 MAJA – ROCZNICA ZWYCIESTWA W DRUGIEJ WOJNIE SWIATOWEJ

  Ludowe Wojsko Polskie – ŻOŁNIERZ PRZEKLĘTY PRZEZ ŻYDOWSKIE METY.

  Zbliża się kolejna rocznica zwycięstwa nad zbrodniczą, nazistowską Trzecią Rzeszę niemiecką To dzięki Ludowemu Wojsku Polskiemu oraz Armii Czerwonej Polska odzyskała niepodległość, a Polacy uniknęli zagłady. Ale tej rocznicy ponownie w Polsce nie będziemy obchodzić, Polska nie wyśle swojej reprezentacji na defiladę w Moskwie, mimo , że zaraz po wojnie nie została nawet dopuszczona do defilady zwycięstwa w Londynie.

  W planach zbrodniczej nazistowskiej III Rzeszy Niemieckiej była całkowita eksterminacja narodu polskiego w ramach General Plan Ost – plan zagłady Słowian

  Ci co nas Polaków i Polskę wyzwalali są dzisiaj przeklęci, a podsuwa się Polsce fałszywych bohaterów i fałszywe uroczystości.

  To Plac Zwycięstwa w Warszawie (dla upamiętnienia zwycięstwa w Berlinie) przemieniono na PLAC KLĘSKI – plac imienia zdrajcy Piłsudskiego – agenta niemieckiego, który doprowadził do klęski wrześniowej i uratował rewolucje bolszewicką
  .
  Dziś zamiast świętować zwycięstwo 9 maja – świętujemy rocznicę 3 Maja rocznicy Konstytucji która wprost doprowadziła do drugiego i trzeciego rozbioru Polski.
  Zwycięstwo pod Grunwaldem w 1410 i w Berlinie 1945 to największe zwycięstwo słowiańszczyzny nad Krzyżakami /Prusami/ Niemcami – a w dzisiejszej Polsce świętujemy nasze porażki i ofiary spisków wrogów Polski uroczyście obchodzimy święto

  Konstytucji 3 Maja prowokacje to była przebiegła prowokacja Pruska, która doprowadziła do rozbiorów Polski i zniknięcia Polski z mapy świata. Twórcami Konstytucji 3- Maja było dwóch pruskich przybłędów Lucchesini ambasador Prus, i ks. Piattoli; konstytucja pierw była napisana po francusku, bo Piattoli nie znał języka polskiego. Poprzedziła je akcja protestanckich Prus wśród polskiej magnaterii i przekabacenie ich na stronę pruską. Konstytucja 3-Maja była Dziełem masonerii – Fryderyk Wielki był iluminatem.

  Rozbiór Polski był wcześniej planowany – przez osadzenie na tronie polskim Augusta II Mocnego elektora brandenburskiego, popartego przez żydowski kapitał z Berlina .
  Król August II Mocny już w 1701 r. zaraz po dojściu do władzy zaczął przygotowywać rozbiory – to on powiedział -„ Nic tak nie nuczy Polaków rozumu jak rozbiór Polski”

  Dlaczego 3 Maja zamiast święta Konstytucji nie obchodzimy w Polsce święta Matki Bożej Królowej Polski, albo 9 maja zwycięstwa pod Berlinem ?

  Obchodzimy uroczyście klęski powstań i zrywów narodowych. Powstanie styczniowe było z inspiracji samego Bismarcka i skierowane przeciw Rosji. Rosja młodych gorących polskich patriotów wysyłała na sybir – a Żydzi i Niemcy zajmowali polskie dworki i majątki.

  Nie czcimy dziś Romana Dmowskiego – faktycznego twórcy odzyskania przez Polskę niepodległości –wręcz odwrotnie pomnik Dmowskiego jest ciągle bezczeszczony , a kanclerzyca Merkel przesyła nam na Święto Niepodległości swoje Neo -faszystowskie bojówki, żeby Polakom odechciało się Niepodległości świętować.

  Plac Zwycięstwa w Warszawie zamieniono nomen omen na Plac Józefa Piłsudskiego Plac Klęski wrześniowej– agenta niemieckiego i pruskiego który uratował żydowską rewolucja bolszewicka i powstanie komunizmu w Rosji (tajny pakt Piłsudskiego z Leninem w Mikluszowicach)

  Dziś bezcześci się pomniki naszych wyzwolicieli – żołnierzy Armii Czerwonej i żołnierzy Ludowego Wojska Polskiego, którzy nas uratowali od nieuchronnej zagłady (Obozy Zagłady, Koncentracyjne pracy przymusowej , General Plan Ost), a stawia się pomniki dla Fryderyka Wielkiego w Szczecinie i pozwala się na pomnik Bismarcka na Mazurach

  Dziś nagradza się agenta niemieckiego, potomka SS –mana, Tuska nagrodami Karola Wielkiego albo Waltera Rathenau – polakożercy, dala którego Polska była państwem sezonowym.

  Dziś zbrodnie żydowskich oprawców z UB, NKWD Informacji Wojskowej przypisuje się Rosjanom i żołnierzom Ludowego Wojska Polskiego zapominając że w Polsce rządziła banda żydowska – Bermana, Bieruta , Fejgina … i WERWOLF.

  Dziś kreuje się córka Andersa na bohatera. Generał Anders był niemieckim Żydem i po wielekroć zdrajcą. Zdradził Rosję naszych sojuszników wojnie z nazistowski Niemcami – zamiast iść wprost do Polski na Berlin – wybrał drogę Okrężną przez Palestyne i Monte Cassino. W Palestynie z Armii Andersa zdezerterował około 2000 polskich Żydów, aby zorganizować żydowskie terrorystyczne organizacji Irgun, To terroryści z Irgun zabił brytyjskich oficerów – naszych sojuszników. Pod Monte Cassino Anders wysłał bohaterskich żołnierzy polskich na pewną śmierć, aby zdobyli twierdzę hitlerowskiej, której nikt nie mógł zdobyć

  Dziś wchodzimy w sojusze z potomkami UPA morderców Polaków, którzy czczą żydowskiego psychopatę Stepana Banderę i SS-Galizien. To UPA pod skrzydłami nazistowskich Niemiec wymordowała ok. 5 milionów Słowian. Tak jak w Jugosławii sponsorowani przez Nienców Ustasze Ante Pavelicza – wymordowali 1,5 mln Serbów i innych Słowian.

  Dziś jesteśmy w NATO i kłaniamy się nisko Niemcom – naszym oprawcom, oddajemy za darmo nasz przemysł odbudowany od podstaw po II wojnie światowej przez „Ruskiego Okupanta” a żydowskie menty ujadają na Rosje i potrząsamy groźnie szabelką – „hej na koń szable w dłoń – goń Putina, goń, goń goń”, popierają banderowską Ukrainę,

  Dziś na prezydentów Polski wybieramy Stolcmana – Kwaśniewskiego syna żydowskiego oprawcy z NKWD, albo Lecha Kaczyńskiego bratanka Wilhelma Świątkowskiego – mega – mordercy zza biurka – Prezesa stalinowskiego Naczelnego Sądu Wojskowego ,przy którym sędzia wojskowy Stefan Michnik to naprawdę „mały pikuś”.

  Dziś czcimy Żołnierzy Wyklętych, w którym masońskie dowództwo AK kazało walczyć w naszym wyzwolicielem,

  Dowództwo AK występowało przeciw aliantom – Rosji, Anglii, Francji, USA, którzy pokonali zbrodniczą nazistowską III Rzeszę Niemiecką i uchronili naród polski przed eksterminacją licząc na to nieuzbrojeni żołnierze pokonają uzbrojone regularne wojsko Rosyjskie.

  Obchodzimy rocznica i klęskę Powstania Warszawskiego, klęskę bohaterskiej Młodzieży Polskiej nieuzbrojonej i wysłanej na śmierć przez masońskie dowództwo AK.( a na Tygrysy mamy Visy) i skutkiem działania parszywego agenta Syjonizmu Józefa Rettingera.

  Masonerii, Żydom i Niemcom zawsze chodzi o wygubienie i fizyczne eksterminacje żywiołu Polskiego – i przed tym dowództwo AK nie potrafiło żołnierza i polskich patriotów uchronić

  A przeklinamy żołnierzy przeklętych – LWP i Armii Czerwonej, którzy nas wyzwolili i uchronili od niechybnej zagłady.

  Gloryfikujemy Powstanie Warszawskie – błędną decyzja dowództwa AK narażająca „gorące głowy” patriotyczną młodzież polską.

  Na pewno było lepsze rozwiązanie niż walka zbrojna – można było przeniknąć do struktur państwa i zachować żywotne siły narodu.

  Powstanie Warszawskie i opór przeciw Rosji Sowieckiej była to błędną decyzja polityczną –dowództwa AK i wbrew stanowisku emigracyjnych władz Polski.

  Podjecie nierównej walki spowodowało REPRESJE – Polacy zostali uznani za wroga – wroga Związku Radzieckiego, a wiec i wroga zwycięskich aliantów.

  Trzeba oddać cześć bohaterskim żołnierzom, ale kto ich wysyłał na nierówną walkę i pewną śmierć. Słusznie gloryfikujemy patriotyzm ich bohaterstwo żołnierzy , Jednocześnie nie wspominamy, kto tych bohaterskich żołnierzy mordował – a mordowało żydowskie UB.

  Dziś nie tylko nie karzemy zbrodniarzy – dziś nagradzamy zaszczytami państwowymi i nagradzamy wysokimi emeryturami dzieci i wnuki żydowskich oprawców; Bermana, Bieruta, Morela Stoltzman – Kwaśniewskiego i Michnika…

  Taki to nasz dzisiejszy CHYBIONY PATRIOTYZM

 44. Adam Ryglowski said

  Ad 37 – Panie Stanisłwie .
  Jak Pan to widział Dzisiaj – toś szczęściarz .
  Przekopuję , dla mnie dostępne sprawozdania / filmy –
  – i nic . Albo wstęp , albo skróty z paradą .
  A rok temu , bez czapki wyjechał nie tylko Minister Szojgu, ale też jego szofer .(NIE WSPOMINAJĄC O RESZCIE 🙂 )
  I TO JEST PIĘKNE .

 45. NICK said

  MatkoPolko.
  Tylko się nie przejmuj żadnymi kąsaniami.

 46. ENKI said

  Rosjanie świętują swój Dzień Zwycięstwa nad Niemcami

  W tym zwycięstwie żołnierze polscy też mieli swój udział, ale to nie jest żadna uroczystość w III RP,
  w ramach obecnie obowiązującej poprawnościowej rusofobii.
  Tymczasem w Nowym Yorku, Londynie, Paryżu, Wiedniu, w Berlinie i w Pradze, nawet w Kijowie! maszerowali nie tylko Rosjanie, ale też miejscowi potomkowie żołnierzy walczących z niemieckim faszyzmem.
  Pamiętamy, że po zakończeniu wojny brytyjskie władze zakazały polskim lotnikom – obrońcom
  uczestniczyć w defiladzie zwycięstwa. Pamiętamy te dotkliwe lekcje pokory od obcych.
  Jednak wymuszona służalczości wobec banderowskiej Ukrainy, a nienawiść do Rosji, to już tresowanie społeczeństwa polskiego przez „swoich”; przez władze (nawet te z wyboru) i media polskojęzyczne.
  Wszyscy w Europie widzą i wiedzą, że Polska nie ma swoich interesów i swojej polityki.
  Jarosław Kaczyński, w czasie gdy był w opozycji, wygłosił słynne zdanie: Polska to kondominum.
  To dlatego Warszawa nie naśladuje Nowego Yorku, Londynu, Paryża, Berlina ni Pragi, ani nawet Kijowa?

 47. Adam Ryglowski said

  A Wielce Szanowna Matko Polko .
  Moja czapka z głowy jest u Pani stóp .
  A z tym 8 maja 1945 to był chyba „wypadek” – jak sądzę .
  😉

 48. Peryskop said

  Miejmy nadzieję, że wyrażane tu i na innych forach opinie oraz głosy poparcia dla ich obecnej polityki docierają do Rosjan.

 49. Stanisław said

  Ad. 44 Panie Adamie, pod tym linkiem zobaczy Pan wyjazd ze Spaskiej Bramy.

  https://russia.tv/video/show/brand_id/60495/episode_id/1298799/video_id/1470985/viewtype/picture/

 50. Henry said

  Walz Zwyciestwa w Orendurg.

 51. vis61 said

  Poniżej zamieszczam list jaki napisałem wczoraj do ambasady Federacji rosyjskiej w warszawie:

  „Dzień dobry
  Pragnął bym złożyć szczere życzenia okazji 71 rocznicy Dnia Zwycięstwa którą dziś świętujecie a ja razem z Wami.Właśnie oglądam na Sputniku paradę na Placu Czerwonym.

  Przy okazji chciałbym powiedzieć że bardzo ubolewamy,ja i wielu moich znajomych a uwierzcie że jest nas bardzo wielu którzy inaczej myślą niż nasze żałosne władze które nie wpuściły motocyklistów żeby mogli uczcić swoich poległych przodków którzy wyzwolili Rosję oraz mój kraj spod jarzma tyrani nazistowskiej.
  Również przykro mi z powodu tej całej draki z pomnikami,po prostu żenada,brak mi słów.”

  Dobrze Pan zrobił.
  Admin

 52. Dziadzius said

  @46 E NKI– copy— „”Pamiętamy, że po zakończeniu wojny brytyjskie władze zakazały polskim lotnikom – obrońcom uczestniczyć w defiladzie zwycięstwa. Pamiętamy te dotkliwe lekcje pokory od obcych.”—
  Ja to jakos inaczej pamietam. Polscy Lotnicy dostali **krolewskie zaproszenie** [ bo nie bylo dyplomatycznego] na udzial w defiladzie ale po sprawdzeniu ze zadne inne Polskie grupy nie beda w tej „szopce” odmowili I ja im za to dziekuje !!!!!

 53. Pelagia said

  dla Marka Jurka to smutny dzień. po usłyszeniu tego zdania nie dalam rady obejrzeć całego filmiku.

 54. ludwiktom@interia.pl said

  dziĘKUJE ŻOŁNIERZOM ARMI CZERWONEJ ZA OSWOBODZENIE NAS OD TEJ ZARAZY ROSJANIE URATOWALI MOJEGO DZIADKA KTÓRY BYŁ W OBOZIE LECZYLI GO PUŁ ROKU WYSZEDŁ JAK BYŁA REFORMA ROLNA DOSTAŁ 2HA W NOCY PRZYSZLI Z AK ŁAPY CI UPIERDOLIMY JAK WEZMIESZ PANSKĄ ZIEMIE ODPOWIEDZIŁ….WEZCIE MOJĄ IDAJCIE PANOM I WYJECHŁ NA ZACHÓD A DZIAŁO SIĘ TO NIEDALEKO PSAR DZIADEK SIEDZIALW SZTUTHOF ZA WSPÓPRACE Z AK .

 55. ludwiktom@interia.pl said

  NIECH ŻYJE ROSJA

 56. NICK said

  Pani Pelagio. (53). Dobrze, że Pani zapodała.
  Każde zdanie tego M. Jurka można rozebrać na części a każdą część poddać krytyce negatywnej, która nie zniesie argumentów.
  Krótko? Słowianofob. Polonofob.

  P.S. Też mu wierzyłem.

 57. p.o. Izydor said

  Panie Nick (56) – a poznał GGGOOO Pan?

  Mnie się przydarzyło to w przekroju 20 LAT !!! – parę razy.

  Widzi Pan, jak: wrażenia opanowały wiedzę?

  Ja mam coś przeciwko JE.Jurkowi, ale nie w kontekście plucia (wrażeń).

  Walczmy z kłamstwem – A Nie z . . .OSZUKANYM !

  Króluj nam Chryste – bo innego nie uznaję.

  Katolika rozpoznaję w jeden prosty sposób:

  Jak zachowuje się, gdy zobaczy – że się POMYLIŁ!?

  Od tego niech każdy zacznie, zanim – OPLUJE Brata! (Raka)

  Rozwagi, cierpliwości, i męstwa życzę szczerze,

  Bo wiemy, od słów wielości nie przybywa wierności.

 58. NICK said

  Pana poznałem. Po wpisach dwóch. Tym i, gdzieś obok.
  Won.

Sorry, the comment form is closed at this time.