Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

 • The rainbow symbolizes the Covenant with God, not sodomy Tęcza to symbol Przymierza z Bogiem, a nie sodomii


  Prócz wstrętu budzi jeszcze we mnie gniew fałszywy i nikczemny stosunek Żydów do zagadnień narodowych. Naród ten, narzekający na szowinizm innych ludów, jest sam najbardziej szowinistycznym narodem świata. Żydzi, którzy skarżą się na brak tolerancji u innych, są najmniej tolerancyjni. Naród, który krzyczy o nienawiści, jaką budzi, sam potrafi najsilniej nienawidzić.
  Antoni Słonimski, poeta żydowski

  Dla Polaków [śmierć] to była po prostu kwestia biologiczna, naturalna... śmierć, jak śmierć... A dla Żydów to była tragedia, to było dramatyczne doświadczenie, to była metafizyka, to było spotkanie z Najwyższym
  Prof. Barbara Engelking-Boni, kierownik Centrum Badań nad Zagładą Żydów, TVN 24 "Kropka nad i " 09.02.2011

  Państwo Polskie jest opanowane od wewnątrz przez groźną, obcą strukturę, która toczy go, niczym rak, niczym demon który opętał duszę człowieka. I choć na zewnatrz jest to z pozoru ten sam człowiek, po jego czynach widzimy, że kieruje nim jakaś ukryta siła.
  Z każdym dniem rośnie liczba tych, których musisz całować w dupę, aby nie być skazanym za zbrodnię nienawiści.
  Pod tą żółto-błękitną flagą maszerowali żołnierze UPA. To są kolory naszej wolności i niezależności.
  Petro Poroszenko, wpis na Twiterze z okazji Dnia Zwycięstwa, 22 sierpnia 2014
 • Kategorie

 • Archiwum artykułów

 • Kanały RSS na FeedBucket

  Artykuły
  Komentarze
  Po wejściu na żądaną stronę dobrze jest ją odświeżyć

 • Wyszukiwarka artykułów

 • Najnowsze komentarze

  Bezpartyjna o Wolne tematy (08 – …
  Marek o Wolne tematy (08 – …
  Bezpartyjna o Wolne tematy (08 – …
  Mykola_Mychalkewycz o Wolne tematy (08 – …
  Barbara Chojnacka o Izolacja Zełenskiego
  Barbara Chojnacka o Izolacja Zełenskiego
  Marek o Wolne tematy (08 – …
  Marek o Wolne tematy (08 – …
  Mykola_Mychalkewycz o Wolne tematy (08 – …
  revers o Wolne tematy (08 – …
  Mykola_Mychalkewycz o Wolne tematy (08 – …
  Głos Prawdy o Wolne tematy (08 – …
  Szczepan Zbigniewski o Wolne tematy (08 – …
  Głos Prawdy o Wolne tematy (08 – …
  Joannus o Izolacja Zełenskiego
 • Najnowsze artykuły

 • Najpopularniejsze wpisy

 • Wprowadź swój adres email

O cmentarzach żołnierzy radzieckich słów kilka

Posted by Marucha w dniu 2016-05-13 (Piątek)

Prawie zawsze przy okazji kolejnej rocznicy zakończenia II wojny światowej powraca temat związany z nekropoliami na polskiej ziemi. Mam oczywiście na myśli mogiły żołnierzy…

No właśnie jak napisać? Żołnierzy radzieckich, tak jak przez wiele lat przywykliśmy do tego rodzaju sformułowania.

A może żołnierzy sowieckich, bo w takiej narracji w nowej rzeczywistości ustrojowej przedstawia się poległych na polskiej ziemi. Słychać także głosy o bolszewikach, którzy kolejny raz (wcześniej w 1920 r.) przybyli nad Wisłę i Odrę niosąc na bagnetach nową ideologię i nowy kształt Europy.

Takich dylematów nigdy nie mają ludzie dobrej woli, którzy wychowani w cywilizacji łacińskiej, w rodzinach chrześcijańskich, z troską odnoszą się do miejsc pochówku żołnierzy. Po prostu żołnierzy. Bardzo często byli to przecież młodzi ludzie, którzy nie z własnej woli znaleźli się w konkretnych jednostkach bojowych Armii Czerwonej podążającej na zachód. Żołnierze ci dotarli w maju 1945 r. aż do Berlina, po drodze oswobadzając poszczególne miasta i wsie na polskim terytorium sprzed 1939 roku oraz ziemie, które zostały przyznane państwu polskiemu po konferencji poczdamskiej latem 1945 roku. Walczyli w imię Świętej Wojny Ojczyźnianej, ale także walczyli, bo po prostu musieli.

Co ważne, a nie dla każdego oczywiste, byli także w dużej części chrześcijanami, których jako małe dzieci ochrzczono potajemnie w latach porewolucyjnych. Wspominam o tym, gdyż w latach poprzednich przy okazji spotkań w Dniu Zadusznym 2 listopada na cmentarzu żołnierzy radzieckich we Wrocławiu, wielokrotnie podkreślali to prawosławni i katoliccy duchowni odprawiając wspólną ekumeniczną modlitwę na zmarłych.

Troska o stan cmentarzy ofiar II wojny światowej, które spoczywają na polskiej ziemi to obowiązek i zadanie państwa, to także świadectwo kultury naszego narodu, to wreszcie ważny obszar we współczesnych relacjach polsko – rosyjskich, które osadzone są w międzynarodowych realiach. Taka postawa powinna być standardem.

I na koniec dobry przykład płynący z Wrocławia. W latach 2010 i 2015 wrocławska młodzież szkolna z Elektronicznych Zakładów Naukowych z inicjatywy niżej podpisanego porządkowała wrocławskie cmentarze. W szczególności miejsce pamięci przy ul. Karkonoskiej. W tym roku pojawił się tam kolejny akt wandalizmu z napisem Katyń 1940. Pamiętamy! A można pamiętać przecież o zmarłych w sposób, jaki zaprezentowali to młodzi ludzie przeprowadzając na cmentarzu prace porządkowe: dobrowolnie, sumiennie i bez jakiejkolwiek polityki.

Kieźliny k. Olsztyna – pomnik poległego żołnierza rosyjskiego, 2012 r. Czy jeszcze stoi?

Ambasada Federacji Rosyjskiej w Warszawie skrupulatnie dokumentuje w szczególności wszelkie nieprzyjazne zachowania i występki w miejscach spoczynku żołnierzy. Żołnierzy, którzy byli, są i będą bohaterami. To jest oczywiste. Wiem dlatego, że ta skromna forma szacunku, troski i godnej postawy młodych wrocławian została zauważona i zapamiętana z dobrej strony.

Ufam, że w nieodległej przyszłości to co dzisiaj jest chwalebnym wyjątkiem, stanie się powszechną normą. Pytanie tylko ile lat potrzeba jeszcze dla tak rozumianej dobrej zmiany?

Tadeusz Szczyrbak
Prezes Rodziny Rodła – Wrocław
http://mysl-polska.pl

Komentarzy 41 do “O cmentarzach żołnierzy radzieckich słów kilka”

 1. kresowiak said

  pędzili tych żołnierzy jak bydło a z tyłu żydzi z nkwd z ckm

 2. Wojtek said

  E tam, tu nie chodzi o żadne rocznice. Rosyjskie pomniki są usuwane przez syjonistyczny reżim PiS, ponieważ niedługo zacznie się amerykańska okupacja, a Amerykanie nie życzą sobie tych pomników i kazali je pousuwać.

 3. Jan T. said

  Podwórko mojego dzieciństwa sąsiadowało bezpośrednio z takim cmentarzem. Tam w większości spoczywają bardzo młodzi ludzie, którzy nie zdążyli zaznać dojrzałego życia. Stracili to życie, żeby biedny dolar i powiązane z nim waluty miały się lepiej. Na takich cmentarzach widać, jaka jest prawdziwa „wartość” pieniądza.

 4. Dziadzius said

  ja jakos nie rozumiem tej logiki wymagan Polski wzgledem uszanowania i opieki grobow Polskich zolnierzy ktorzy sa pochowani na obcej ziemi a tym samym niszczenie grobow zolnierzy z innych krajow ktorzy polegli i sa pochowni na Polskiej ziemi — nawet jezeli to sa groby zolonierzy z kraju nam nie przychylnego. Opieka na grobami Polskich zolnierzy w Katyniu ktorej to opieki wymagamy od Rosji wymaga tez i opieki nad grobami zolnierzy Rosyjskich w Polsce. Opieka nad grobami naszych Orlat we Lwowie ktorej to opieki wymagamy od Ukrainy wymaga tez i opieki nad grobami zolnierzy ukrainy.Jezeli nie bedziemy sie opiekowali tymi grobami Rosyjskich i ukrainskich zolnierzy to JAK mozemy domagac sie opieki od Rosji i ukrainy nad grobami naszych zolnierzy.– a przy tym zawsze mozemy robic wycieczki szkolne i pokazywac groby tych Rosyjskich zonierzy co gnebia Polske

 5. Adam Ryglowski said

  Dziaduś – jeżeli nas stać na datek na każdego „pokrzywdzonego” w wysokości 100 euro /miesiąc , to i stać nas na oporządzenie i NASZYCH CMENTARZY POZA GRANICAMI . Pozostałe wypada zostawić chociaż w spokoju .
  A jeżeli chodzi o upaińców – to niech oni najpierw pozwolą pochować „po bożemu ” Polaków wymordowanych w naszym wschodnim „holokauście” .

  Czasami „sok z brzozy” – szlagier eksportowy ze wschodu szkodzi -jak pociągnie się za dużo , niezbyt rozcieńczonego.
  🙂

 6. karlik said

  Ad.4 „Opieka nad grobami naszych Orląt we Lwowie której to opieki wymagamy od Ukrainy wymaga tez i opieki nad grobami żołnierzy Ukrainy.”

  Panie Dziadzius, Orlętami opiekują się, Polacy zamieszkali we Lwowie, Ukraińcy wprowadzili opłatę na cmentarz Łyczakowski i nic nie wpływa na opiekę nad grobami Orląt, inaczej , by zaorali, zresztą próbowali..I o jakich ukraińskich żołnierzach Pan wspomina(?) o mordercach z UPA(?)..
  Ja byłem we Lwowie i słowem swoim zaręczam…

 7. Miet said

  Gdy bywałem na cmentarzu w Radomsku, zawsze po przekroczeniu bramy wejściowej uderzał mnie napis nad zbiorową mogiłą żołnierzy rosyjskich: ” MY POBIEDILI”.
  W Radomsku poślubiłem moją Panią i to miasto znaczy wiele dla mnie.
  Ten napis pamiętam – on tak wiele mówi.

  Tymi, którzy teraz chcą niweczyć pamięć po tych młodych rosyjskich żołnierzach, ja pogardzam.

 8. gosc said

  Cisza nad trumnami Poleglych+WIECZNY+ ODPOCZYNEK +RACZ IM DAC+PANIE+

 9. Polok said

  Niestety są ludzie i ludziska są normalni i idioci a tych w Polsce nie brakuje – właśnie ci maja pretensje do niewinnych pomników pamięci .

 10. anucha said

  Judzą , ciągle judzą przeciwko Rosji ale to tylko świadczy o tym , że boją się. Ja będąc żydowiną na pewno bałbym się.

 11. Wojtek said

  Ad. 10. Niech się boją, ładunek powszechnej nienawiści do nich jest tak wielki, że ja również bym się bał będąc żydowiną. Im bardziej judzą i plują Polakom w twarz, tym spotka ich większa kara.

 12. Glos Prawdy said

  Będą usuwać cmentarzy tych, których uważają za wrogów,a pozostawią i otoczą szczególnym honorem groby prawdziwych wrogów.

 13. revers said

  „Panie Dziadzius, Orlętami opiekują się, Polacy zamieszkali we Lwoie, Ukraińcy ”

  Swego czasu była na kontrakcie na Ukrainie firma z polski bodajrze z „Mostostalu” i dosłwone odgruzowali i zrestaurowali w ramach wlasnych mocy przerobowych, nadgodzin cmentarz orląt we Lwowie, coś Dziaduś nie doinformowany lub sieje tanią propagande.

 14. anonim said

  Dziadziuś.
  To były jakieś Ukraińskie Dywizje ? Musiały być skoro mają swoje ukraińskie cmentarze.
  Pan tak z własnej woli opiekuje się grobami chahłów z SS Galizien?
  Pogratulować…

 15. Boydar said

  Prawda jest taka, że Oni nie żyją a my jednak tak. Przypomnieć sobie wypada, kiedy to ostatnio bandyci ginęli w takich ilościach …

  Tak jak napisałem w jednym z komentarzy, na obecnym etapie szarpane za nogawki są pomniki. Pod pomnikiem przeważnie nikt nie spoczywa, pomnik symbolizuje jedynie relacje. Je łatwiej naruszyć w świadomości. Kiedy uda się unym załatwić już pomniki, wezmą się za autentyczne miejsca spoczynku wiecznego; najpierw Ruskich, potem Naszych.

  Dopuszczenie do takiej sytuacji jaką dyskutujemy ma jednak swoje dobre strony. Daje bowiem szansę abyśmy okazali się przyzwoitymi ludźmi. Bo nieboszczykom to już naprawdę jeden ch.; najwyżej będąc już TAM, uronią smutna łżę nad naszą bezdenną głupotą.

 16. Wosiu said

  Co innego groby, cmentarze, a co innego tzw. pomniki wdzięczności, to dwie różne rzeczy. Proszę nie mylić. I nie pierdzielić głupot, bo nie ma ani jednego przykładu, że ktoś skrzywdził jakiś cmentarz radziecki w Polsce.

  Wznośmy pomniki nienawiści do ZSRR. I Rosji też.
  Admin

 17. Tekla said

  Ad.17
  ” I nie pierdzielić głupot, bo nie ma ani jednego przykładu, że ktoś skrzywdził jakiś cmentarz radziecki w Polsce.”

  Takie sa fakty!!!

  http://kalisz.naszemiasto.pl/artykul/cmentarz-zolnierzy-radzieckich-w-kaliszu-ponownie,3605656,artgal,t,id,tm.html

  https://www.wprost.pl/526097/Zdewastowane-sowieckie-groby-w-Garwolinie-MSZ-Rosji-Orgia-przeciw-miejscom-pamieci

  http://www.poranny.pl/aktualnosci/art/8583756,milejczyce-cmentarz-zolnierzy-radzieckich-zdewastowany,id,t.html

  ww.tvn24.pl/lodz,69/nagrobki-radzieckich-zolnierzy-zniszczone-w-zgierzu,442850.html

  i wiecej..

 18. La Reine Toronto said

  .https://youtu.be/G-OD01Vl-vU.

  Dlaczego Polacy niszcza cmentarze rosyjskich zolnierzy? to nie jest wyraz humanizmu ale nienawisci do mlodych ludzi ktorzy niczego nie przezyli i polegli na polskiej ziemi.

  A co by bylo gdyby Wlosi zaczeli dewastowac cmentarz pod Monte Cassino polskich zolnierzy?
  Dlaczego nikt nie mowi o dewastacji i profanacji cmentarza Orlat lwowskich?

  Hipokryzja Polakow nie ma granic…nie ma na to zadnego wytlumaczenia…

  Rosjanie juz nigdy Polakow nie wyzwola spod zydowskiego jarzma oj nie…na glupote nie ma rady.
  Pan Bog karze Polakow i odbiera im rozum….tak …

 19. Joannus said

  Dziadziusiowi marzą się udekorowane kwiatami i zniczami groby morderców ukrowskich.
  Zamiast kwiatów lepsze kołki osinowe, by wampiryzm tychże nie powrócił w drugim wydaniu.

 20. Joannus said

  Ad 18
  ”Pan Bog karze Polakow i odbiera im rozum….tak …”

  Sami się każą, kiedy cnota chrześcijańska – wdzięczność i szacunek dla ofiar, zostały wyparte ślepą pogańską nienawiścią.

 21. Dziadzius said

  @4 Karlik,
  Prawda jest to co piszesz o opiece nad grobami Orlat — ale sila faktu jest to ze jezeliby rzad ukrow [ czy bez krow] nie pozwalal no to „utrzymanie” grobow i zaoral [ tak jak juz probowali] caly cmentarz to co by na to Polska zrobila—————-??

 22. karlik said

  Jak byłem we Lwowie to w czwartek o 10.00 rano w polskiej katedrze nie było wolnych siedzących miejsc..
  Co zrobiła, by Polska to nie wiem, ale prawdziwi Polacy, by jakoś zareagowali..Może jakiś „zryw” jak przed 98 laty???

 23. Dziadzius said

  @13 Revers,
  Tak to co pan pisze jest pewna prawda ale chcac czy nie chcac jezeli” suvernnaja” ukraina b na to ne pozwoli to CO?? Logika nie jest propaganda chyba ze w POlsce!

 24. Dziadzius said

  @14 Anonim,
  Panski „post” jest najsilnielszym dowodem ze l-o-g-i-k-a nie jest czescia skladowa DNA Polaka– jezeli chcesz by oni „respektowali” groby twoich zolnierzy na ich ? ziemi to to wymaga to quid pro quo zebys „respektowal” groby ich zolnierzy na twojej ziemi

 25. Dziadzius said

  @19, Joannus.
  Moja cala rodzine zostala wyrznieta przez tych squrwy synow. Moja kuzynke z Bialozurki, ktora byla w ciazy przecieli pila wzdluz na zywo i pochowali w cerkwi jedna „ukrainska” polwe a wyrzucili rezszte na gnojowjke razem z plodem– ale tu chodzi o zachowanie grobow w Katyniu [ ogolem wszystkich grobow Polskich ofiar] i grobow Orlat [ i moze nowych z Bukowiny] a nie osobiste emocje– jak Kuba bogu tak bog kubie??

 26. NICK said

  Adekwatnie.
  „quid pro quo „.

 27. Boydar said

  Panie Janie, pisze Pan (20) – „… zostały wyparte ślepą pogańską nienawiścią …”

  Wydaje się, że autentycznym poganom „zupełnie przypadkiem” przypisał Pan typowo żydowskie cechy. Wydaje się również, że pomylił Pan pogan (których już dzisiaj ze świecą szukać) ze świadomymi heretykami, odszczepieńcami różnej maści oraz czcicielami Szatana jego najprzeróżniejszych wcieleniach. Zauważyć pragnę, że taki np. Winnetou z naszego punktu widzenia był prawdziwym poganinem. Choć jak my, też wierzył w jednego boga którego jak jego przodkowie nazywał Manitou, bo innych bogów, w tym Naszego, nie znał. I u tego poganina, „ślepej nienawiści” nigdy nikt nie uświadczył. Nawet zwierzę, zanim je zabił, szczerze przepraszał tłumacząc, że musi.

  ——
  Słusznie Pan napisał.
  U pogan była wysoko rozwinięta etyka i moralność. Poganie to nie jacyś pieudoleni ateiści czy antyklerykałowie. To byli ludzie wierzący w Boga, choć nie znali Objawienia.
  Byle ignorant wypisuje brednie o poganach, GÓWNO o nich wiedząc.
  Szlachetna postać Petroniusza z Quo Vadis to też poganin.

  Dziś pogan nie ma. Jest żydowska piąta czy może już ósma kolumna wszczepiająca Polakom brednie, nie mające nic wspólnego z polską historią ani z polską religijnością.

  Dam sobie łeb urwać przy samej dupie, że większość „słowiańskich” witryn to hasbara.
  Admin

 28. Joannus said

  Ad 26

  Msty stosowany obyczaj i praktyki zlikwidowało chrześcijaństwo. Przed nim jak wielu pisało, było pogaństwo ogólnie mówiąc.Poganie w coś wierzyli.Nawet mający się za podopiecznych Pana Boga uznawali oko za oko, ząb za ząb.
  Nikt nie dowodzi jednolitości zachowań całego spectrum ludów przed przyjściem na świat Pana Naszego, niemniej cechowało się w większym lub mniejszym stopniu ślepą nienawiścią do obcych.

 29. Boydar said

  Panie Janie, tak jak lubię czytać Pańskie komentarze, tak (27) pominę milczeniem. Z kilku zasadniczych przyczyn.

  Po pierwsze, nie zgadzam się z tezą, że Słowianie, czy węziej patrząc, nasi przodkowie, „… cechowali się w większym lub mniejszym stopniu ślepą nienawiścią do obcych …”. Niestety, nie potrafię w sposób bezsprzeczny uzasadnić swojego stanowiska. Co nie znaczy, że nie mogę go mieć.
  Po drugie, parchy bynajmniej tak nie uważały. A już tam oni dobrze wiedzieli gdzie korzenie zapuścić. Jeżeli mogę po czymś wnosić pośrednio, to właśnie głównie po tym.

 30. La Reine Toronto said

  ad 24: poznalam swego czasu Ukrainke ktora cierpiala na demencje i pewnego razu w ataku zlosci wyznala : ‚my tych Polaczkow wyriezamy i gardla podriezamy’. Tak to zdarzylo sie w Toronto i jej maz ‚ stal w bagnach po szyje przez pare dni bojac sie Rosjan z Armii Czerwonej’…jak to sie stalo ze on i ona znalezli sie w Niemczech jak wielu Ukraincow ktorych Kanada przyjeja poprzez Wielka Brytanie? Tak wielu banderowcow jest w Kanadzie i maja potezne Lobby w Ottawie i dlatego Kanada wysyla na Ukraine pomoc wszelkiego rodzaju, zapominajac o pomocy dla Rosjan cierpiacych z rak neobanderowcow na Ukrainie.
  Syszlam wiele opowiesci od Polakow przesiedlonych na Syberie i potem przesiedlonych poprzez obozy w Afryce do Kanady; opowiesci o tym jak Ukraincy bestialsko mordowali ich na Wolyniu…to byla prawda bo odszukalam nazwiska ofiar w polskich archiwach dostepnych poprzez Internet.

  Dlaczego ‚Kaczynski’ i jego partia pozwlalaj tym oprawcom zajmowac miejsce Polakow ktorzy skazani na banicje sa na Zachodzie jako tania sila robocza?
  Sytuacja ekonomiczna zmusza oczywiscie do wyjazdu….a potem to juz bedzie KONIEC z Polska i polska ziemia….oddawana przez POPiSiakow w obce lapy.Bez wlasnosci nie ma wolnosci…n’est pas?

 31. głos said

  „Dlaczego ‚Kaczynski’ i jego partia pozwlalaj tym oprawcom…”

  Nie wiem, pani LaReine. Może inni wiedzą. To jest z logicznego punktu widzenia zupełnie niewytłumaczalne, albo może jest do wytłumaczenia, ale bałbym się tego podjąć.

 32. czosnkowy niedźwiedź said

  Panie Boydarze, czy Pan celowo zaczyna nowy pasjonujący temat?

  Historia Prasłowian jeszcze sro pięćdziesiąt lat temu była znana i nie ograniczona cenzurą ani politycznym poprawniactwem. Kraszewski w co najmniej dwóch miejscach pisze: „Nasi praojcowie mieli jednego Boga, tych bałwanów przyniósł potem zabobon”. Wydawca współczesny zapomniał wymazać…
  Jeden z prominentnych gości Gajówki pisał, że Słowianie na kilkaset lat przed przyjściem misjonarzy byli gotowi na przyjęcie chrześcijaństwa.

  Nie, Niedźwiedź lepiej niech się zamknie.

 33. czosnkowy niedźwiedź said

  Sto pięćdziesiąt, nie sro. Niedźwiedź w okularach wygląda żałośnie.

 34. Adam Ryglowski said

  P. Le Reine – z perspektywy Toronto to widać .
  Z widoczków z Wawelu , czy Zamku Królewskiego to może rozpoznać jedynie człowiek pokroju np. P. prof. Bogusława Wolniewicza .
  Reszta , to zjadacze chlebusia , i karkówki z grilla (koniecznie z browarkiem ).
  I co im Pan zrobi , że marzą o wizytach w Arbeitsamcie ,- i po paru wyklepanych (” na izust’ ” ) formułkach dostaną tyle na „kuroniu” , co poprzednio być może dostaliby za przepracowane min. 240 godzin u BYZNESMENA .

 35. Boydar said

  Oj, Czosnkowy Niedźwiedziu, gdybyś w mateczniku siedział, nigdy by się o Tobie Boydar nie dowiedział. Tak że uważaj na zakrętach 🙂

 36. La Reine Toronto said

  ad 33 tak Panie Ryglowski to prawda; zgoda bedac w Polsce marzy sie o Zachodzie ale jest to obraz wyidealizowany; na Zachodzie jest bezrobocie w Kanadzie i USA jeszcze wieksze i to bezrobocie jest ukrywane; kreowanie malych zajec na kontrakty albo bez; praca na 1/4 etatu albo na tzw. ‚call’ czyli na zawolanie.
  Tu przemyslu praktycznie nie ma i fabryki dostosowuje sie do budynkow wlsasnosciowych mieszkalnych; nie poznaje Toronto; jeszcze w l .80ch byly fabryki w tym miescie : produkowano wszystko i mozna bylo kupic przedmioty codziennego uzytku ‚made in Canada’….a teraz? nic prawie made in Canada moze papier toaletowy i chusteczki higieniczne? …pare samochodow?

  Kszatci sie nowe kadry ale pracy nie za wiele..
  Tak z perspektywy widze ze jednak tesknie za Polska i jest mi JEJ brak, boli to ze zasiedlaja ja obcy i dla nas Polakow zycie jest niestety trudne bo niestety Polske rozgrabiono i to co tam zostalo jest w obcych rekach nawet nasze browary….niedlugo ziemia …a przeciez to jest jeden z najbogatszych w zloza obszarow na swiecie. Nie ma recepty na przywrocenie Polski Polakom ale emigracja to nie jest wyjscie.
  Pan Janusz Zagorski ma pomysl na stworzenie Republiki Slezanskiej i wydaje sie ze to jest dobry poczatek .Tak.

  .https://youtu.be/_vxqQxfAv3s?list=UUqCGGi7HtqbaTh5iLSwXjCw

 37. czosnkowy niedźwiedź said

  Niedźwiedź porusza się dużo poniżej limitu prędkości. Żaden zakręt mu nie straszny. A najczęściej to czosnkowy niedźwiedź nie jedzie ani samochodem, ani koleją, ani nawet trolejbusem, tylko jak sama nazwa wskazuje czosnkiem.

  Miłego sobotniego wieczoru.

 38. czosnkowy niedźwiedź said

  Ale niedźwiedź mimo wszystko dziekuje za przywołanie do porządku, bo klawiatura w tym temacie swędzi, oj jak swędzi.

  Pomyślmy sobie o czymś przyjemnym.

 39. Dziadzius said

  @30 La Reine
  Ukraincy dostali sie do Kanady w takie sposoby–
  #1 Wielu ukraincow byla na ochotniczych platnych robotach w niemczech i z chwila niemcy przegarli ci ukraincy grupowo przeszli do Polskich obozow jako polityczni wiezniowie.
  #2 Wielu ukraincow bylo w niemieckiej armii w wermacht ale i tez w SS galizien i kiedy mieli okazje to udawali POlakow i na zachodzie uciekali do Generala Maczka jako Polacy -albo rzucali bron i uciekali do obozow UNRA jako Polacy-albo szli do wiezien i czekali az ich Anders [ razem z niemcami] wciagnie do II korpusu.
  #3 Tysiace zostalo sprowadzonych do Kanady przez Ukrainskie/Amerykanskie lobby [ bez lustracji] Moj ojciec poznal jednego squr jeszcze z 1940 roku z Polski i kiedy poszlismy z tym do RCMP [ w edmonton] to jeden z RCMP powiedzial do nas po ukrainsku[ a moze po chachlacku] „”malczyj i udzieraj bo ubiju”” Tak skonczyla sie nasza sielanka w Kanadzie – ojciec przedostal sie do USA.

 40. Miet said

  Ojjjj… Niedżwiedziu, Niedźwiedziu,
  gdybyś w mateczniku siedział,
  na pewno pan Wojski o Tobie by się
  nie dowiedział… (już nie pamiętam czy to tak było w Panu Tadeuszu)

  A tak wystawiłeś się na odstrzał – strzesz się Niedźwiedziu!!!!😀

 41. La Reine Toronto said

  ad 39 Dziekuje Panu za dodatkowe informacje; to sa bardzo bolace sprawy bo wlasnie w Kanadzie jest ich wielu i o pozmienianych nazwiskach np. Danieluk to Daniels; nalezy byc ostroznym bo to bardzo zaciety ‚narod’ i oni nas nienawidza i wcale sie tego nie wypieraja.
  Szczegolnie drugie pokolenie ktore szuka swoich banderowskich korzeni….w wielu mieszkaniach wisza portrety tego skurwiela ‚Poroszenki’….i oni patrza w niego jak w obrazek.

Sorry, the comment form is closed at this time.

 
%d blogerów lubi to: