Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

 • The rainbow symbolizes the Covenant with God, not sodomy Tęcza to symbol Przymierza z Bogiem, a nie sodomii


  Prócz wstrętu budzi jeszcze we mnie gniew fałszywy i nikczemny stosunek Żydów do zagadnień narodowych. Naród ten, narzekający na szowinizm innych ludów, jest sam najbardziej szowinistycznym narodem świata. Żydzi, którzy skarżą się na brak tolerancji u innych, są najmniej tolerancyjni. Naród, który krzyczy o nienawiści, jaką budzi, sam potrafi najsilniej nienawidzić.
  Antoni Słonimski, poeta żydowski

  Dla Polaków [śmierć] to była po prostu kwestia biologiczna, naturalna... śmierć, jak śmierć... A dla Żydów to była tragedia, to było dramatyczne doświadczenie, to była metafizyka, to było spotkanie z Najwyższym
  Prof. Barbara Engelking-Boni, kierownik Centrum Badań nad Zagładą Żydów, TVN 24 "Kropka nad i " 09.02.2011

  Państwo Polskie jest opanowane od wewnątrz przez groźną, obcą strukturę, która toczy go, niczym rak, niczym demon który opętał duszę człowieka. I choć na zewnatrz jest to z pozoru ten sam człowiek, po jego czynach widzimy, że kieruje nim jakaś ukryta siła.
  Z każdym dniem rośnie liczba tych, których musisz całować w dupę, aby nie być skazanym za zbrodnię nienawiści.
  Pod tą żółto-błękitną flagą maszerowali żołnierze UPA. To są kolory naszej wolności i niezależności.
  Petro Poroszenko, wpis na Twiterze z okazji Dnia Zwycięstwa, 22 sierpnia 2014
 • Kategorie

 • Archiwum artykułów

 • Kanały RSS na FeedBucket

  Artykuły
  Komentarze
  Po wejściu na żądaną stronę dobrze jest ją odświeżyć

 • Wyszukiwarka artykułów

 • Najnowsze komentarze

  lewarek.pl o Raz na moście, raz pod mo…
  revers o Czy tragiczne losy gwiazd świa…
  Marucha o Wolne tematy (47 – …
  revers o Po decyzji Sądu Najwyższego…
  minka o Zamiast osądzać Rosję, Zachód…
  Listwa o Wolne tematy (47 – …
  Listwa o Wolne tematy (47 – …
  Listwa o Wolne tematy (47 – …
  Listwa o Wolne tematy (47 – …
  Listwa o Wolne tematy (47 – …
  Listwa o Wolne tematy (47 – …
  minka o Wolne tematy (47 – …
  Listwa o Wolne tematy (47 – …
  Listwa o Wolne tematy (47 – …
  Listwa o Wolne tematy (47 – …
 • Najnowsze artykuły

 • Najpopularniejsze wpisy

 • Wprowadź swój adres email

  Dołącz do 616 obserwujących.

Amerykańska krytyka Ukrainy

Posted by Marucha w dniu 2016-05-16 (Poniedziałek)

Prezydent Ukrainy dość szczególnie uczcił 71. rocznicę zakończenia drugiej wojny światowej, czyli zwycięstwa koalicji antyhitlerowskiej nad III Rzeszą Niemiecką. Poroszenko pozdrowił w parlamencie ukraińskim „weteranów” UPA i zrobił sobie z nimi pamiątkowe zdjęcie.

„Sława weteranom Ukraińskiej Powstańczej Armii, uczestnikom ukraińskiego ruchu narodowo-wyzwoleńczego, którzy po raz pierwszy byli obecni na tego typu ceremonii na tak wysokim szczeblu państwowym” – powiedział prezydent Ukrainy.

Jeden z „weteranów” UPA, niejaki Petro Petrasz, powielił przy tym kolejny raz propagowane przez neobanderowców kłamstwo twierdząc, że jakoby UPA miała walczyć z okupantem niemieckim [1].

Niestety żaden poważny historyk nie potrafi przytoczyć jakichkolwiek wiarygodnych źródeł potwierdzających rzekomą walkę UPA z Niemcami. Największym sukcesem bojowym UPA – oprócz eksterminacji Polaków na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej – było śmiertelne postrzelenie w zasadzce koło Milatynia pod Ostrogiem gen. Nikołaja Watutina (1901-1944), wsławionego podczas bitwy na łuku kurskim i wyzwolenia Kijowa dowódcy 1. Frontu Ukraińskiego.

Ukraina jest jedynym państwem Europy, a może i świata, gdzie członkowie odpowiedzialnej za ludobójstwo i kolaborującej z Niemcami hitlerowskimi formacji faszystowskiej maszerują dumnie po ulicach, są przyjmowani z honorami w parlamencie i otrzymują specjalne dodatki do emerytur.

W Niemczech niedawno postawiono przed sądem ponad 90-letniego byłego strażnika SS z załogi KL Auschwitz. Na pomajdanowej Ukrainie hitlerowskich kolaborantów i faszystów nie tylko nikt nie ściga, ale państwowa polityka historyczna kreuje ich na „uczestników ukraińskiego ruchu narodowo-wyzwoleńczego”. Czyli kogo? Tych, którzy pokonali III Rzeszę? Tak by wynikało nie tylko z narracji władz pomajadanowej Ukrainy i neobanderowców, ale także byłego polskiego ministra spraw zagranicznych, Grzegorza Schetyny, który w 2015 roku ogłosił światu, że Auschwitz wyzwolili Ukraińcy (w domyśle nie-komuniści).

Na Zachodzie na szczęście nie wszyscy zapomnieli jednak kto z kim walczył w drugiej wojnie światowej, kto jakie popełnił podczas niej zbrodnie i kto ją wygrał.

Na łamach amerykańskiego prestiżowego czasopisma „Foreign Policy” pojawił się niedawno artykuł pt. „The Historian Whitewashing Ukraine’s Past” („Historyk wybielający przeszłość Ukrainy”). Jego autorem jest Joshua (Josh) Cohen – były funkcjonariusz USAID [2] ds. zarządzania reformami gospodarczymi w krajach byłego ZSRR.

Poddał on bezwzględnej krytyce politykę historyczną pomajdanowej Ukrainy, firmowaną przez szefa ukraińskiego IPN Wołodymyra Wiatrowycza [3]. Cohen zarzucił Wiatrowyczowi, że ten „broniąc nacjonalistycznej, rewizjonistycznej historii, która gloryfikuje ukraińskie dążenia niepodległościowe – a wybiela krwawe i oportunistyczne rozdziały – próbuje przeredagować współczesną historię swojego kraju tak, by wybielić udział ukraińskich nacjonalistów w Holokauście i masowych czystkach etnicznych Polaków podczas drugiej wojny światowej. I jak na razie wygrywa”.

Cohen przypomniał amerykańskim czytelnikom, że po agresji III Rzeszy na ZSRR w 1941 roku banderowcy dokonali pogromu we Lwowie (faktycznie dwóch), który kosztował życie 5 tys. Żydów, a bojówki OUN odegrały główną rolę w wymordowaniu ok. 35 tys. Żydów na zachodniej Ukrainie. Następnie nacjonaliści ukraińscy jako funkcjonariusze Ukraińskiej Policji Pomocniczej uczestniczyli w zagładzie Żydów oraz jako członkowie UPA dokonali ludobójstwa na Polakach. Ta prawda historyczna jest negowana przez współczesnych epigonów nacjonalizmu ukraińskiego.

„Poprzez przeniesienie kontroli nad narodowymi archiwami na Wiatrowycza ukraińscy nacjonaliści upewnili się, że zarządzanie pamięcią historyczną jest teraz w odpowiednich rękach” – napisał Cohen. Zwrócił on uwagę, że Wiatrowycz zaistniał po raz pierwszy za prezydentury Juszczenki jako początkowo członek, a od 2006 roku szef Centrum Badań Ruchu Wyzwoleńczego (CDWR) – instytucji założonej w celu promowania „heroicznej narracji nt. OUN-UPA”.

Zachodni historycy specjalizujący się w historii nacjonalizmu ukraińskiego, jak Per Rudling, wprost określili CDWR jako „przybudówkę OUN-Bandery”.

Jako szef CDWR Wiatrowycz publikował książki gloryfikujące OUN-UPA, opracowywał programy promujące neobanderowski punkt widzenia na historię, a także pełnił rolę łącznika dla „ultra-nacjonalistów w diasporze, którzy w dużym stopniu fundują CDWR”. Cohen zaznaczył, że były prezydent Wiktor Juszczenko „uczynił z promocji mitologii OUN-UPA fundamentalną część swojego dziedzictwa”. Znaczącą rolę w tym dziele odegrał sam Wiatrowycz, który po odsunięciu go w okresie prezydentury Wiktora Janukowycza powrócił do łask po rewolcie na Majdanie w 2014 roku.

Wiatrowycz jako szef CDWR, a potem ukraińskiego IPN odrzucał jako „sowiecką propagandę” te wydarzenia historyczne, które nie współgrały z jego narracją. W swojej książce z 2006 roku na temat stosunku OUN do Żydów negował udział nacjonalistów ukraińskich w Holokauście, ignorując niewygodne źródła i literaturę historyczną. To samo zresztą zrobił w publikacji na temat ludobójstwa wołyńsko-małopolskiego, które zanegował już w tytule książki poprzez użycie ahistorycznego, manipulatorskiego i propagandowego określenia „druga wojna polsko-ukraińska”.

Stoi to w całkowitej sprzeczności z faktami i źródłami historycznymi. „W rzeczywistości – pisze Cohen – raporty UPA potwierdzają, że ugrupowanie to zabijało Polaków systematycznie, jak naziści Żydów. Dowódca UPA Dmytro Kłaczkiwśkij jednoznacznie stwierdził: „Powinniśmy przeprowadzić akcję likwidacyjną przeciwko polskim elementom na wielką skalę. W czasie ewakuacji niemieckiej armii powinniśmy znaleźć odpowiedni moment, by zlikwidować całą populację mężczyzn w wieku 16-60 lat”. Biorąc pod uwagę, że ponad 70 proc. kadr dowódczych UPA miało przeszłość nazistowskich kolaborantów, nic z tego nie jest zaskoczeniem”.

Cohen podważa również negowanie przez Wiatrowycza antysemityzmu OUN-UPA. „Ideologia UPA była jednoznacznie antysemicka – pisze amerykański autor. (…) Faktycznie, jeszcze przed inwazją nazistów na Związek Sowiecki, tacy przywódcy OUN jak Jarosław Stećko jednoznacznie popierali eksterminację Żydów w niemieckim stylu”.

Kierowane przez Wiatrowycza instytucje kreują na Ukrainie jednostronny, niemal hagiograficzny obraz UPA jako „armii nieśmiertelnych” (tytuł jednej z książek opublikowanych przez CDWR). Sam Wiatrowycz wielokrotnie negował w wypowiedziach dla mediów ukraińskich i polskich ludobójstwo wołyńsko-małopolskie i jakąkolwiek zbrodniczą działalność UPA. Postawę taką Wiatrowycz zajął również w liście przesłanym na ręce Cohena, w którym zaprzeczył, że OUN i UPA brały udział w czystkach etnicznych na Polkach i Żydach po niemieckiej agresji na ZSRR. Jego zdaniem oskarżenia te są „integralną częścią wojny informacyjnej prowadzonej przez ZSRR przeciwko ukraińskiemu ruchowi wyzwoleńczemu od czasów drugiej wojny światowej”.

Cohen przytoczył opinie kilku zachodnich historyków na temat Wiatrowycza i firmowanej przez niego polityki historycznej. Jared McBride z Kennan Institute stwierdził, że „Gloryfikacja OUN-UPA nie polega wyłącznie na historii. To obecny projekt polityczny, który ma skonsolidować bardzo jednostronny pogląd wewnątrz ukraińskiego społeczeństwa, co faktycznie spotkało się z głębszym odzewem na zachodniej Ukrainie. W tym względzie wdrażanie historii według nacjonalistów na terenie całego kraju wymaga wykorzenienia przekonań i tożsamości wielu innych Ukraińców, którzy nie podzielają narracji nacjonalistów”.

John Paul-Himka zarzucił Wiatrowyczowi, że ten odrzucał źródła nieprzychylne UPA i bezkrytycznie przyjmował cenzurowane źródła pochodzące z kręgów emigracyjnych OUN, co m.in. umożliwiło mu zignorowanie antysemityzmu OUN.

Prof. Jeffrey Burds z Northeastern University w Bostonie oskarżył Wiatrowycza wprost o fałszowanie źródeł historycznych. Stwierdził on, że „uczeni z jego zespołu publikują zbiory dokumentów, które zostały sfałszowane. Wiem o tym, bo widziałem oryginały, zrobiłem kopie i porównałem ich transkrypcję z oryginałami”. Zdaniem Burdsa usunięto „wszystko, co krytykowało ukraiński nacjonalizm, wyrazy antypatii i konfliktu wewnątrz kierownictwa OUN-UPA, sekcje, w których (…) podawano dowody przeciwko innym nacjonalistom, czy zapisy okrucieństw”. Na polecenie Wiatrowycza usuwano z tych dokumentów pojedyncze słowa, całe zdania, a nawet całe akapity.

Falsyfikatorską działalność wobec źródeł historycznych Wiatrowycz prowadził szczególnie w okresie, gdy był dyrektorem Archiwum Służby Bezpieczeństwa Ukrainy (2008-2010). Utrudniał wtedy również dostęp do źródeł niezależnym badaczom historii OUN-UPA. Ukraińsko-kanadyjski badacz Marco Carynnyk twierdzi, że ma dowody na to, iż Wiatrowycz fałszował źródła historyczne w swoich publikacjach, a później szukał pretekstów, by nie udostępniać źródeł, które mogłyby to wykazać. Z kolei McBride podaje, że Wiatrowycz jako szef Archiwum SBU wraz ze swoim zespołem „upewnili się, że wyłączyli z archiwum wszelkie dokumenty, jakie mogłyby rzucić negatywne światło na OUN-UPA, w tym na ich zaangażowanie w Holokaust i inne zbrodnie wojenne”.

Cohen przypomniał też o liście otwartym do Poroszenki, podpisanym przez ponad 70 historyków, w którym apelowali oni o zawetowanie ustawy zabraniającej krytyki OUN-UPA. Zareagował na to inicjator ustawy Jurij Szuchewycz – syn Romana Szuchewycza, dowódcy UPA i nadzorowanego przez Niemców 201. batalionu Schutmannschaft, hitlerowskiego kolaboranta i zbrodniarza wojennego – sam będący neobanderowskim aktywistą.

Jurij Szuchewycz wystąpił do ministra edukacji Serhija Kwita – także znanego działacza neobanderowskiego – z żądaniem, by „patriotyczni” historycy odpowiedzieli na list historyków przeciwnych gloryfikacji OUN-UPA. Oskarżył ich przy tym o to, że rzekomo stoją za nimi „rosyjskie służby specjalne”. W następstwie żądań Szuchewycza Kwit podjął naciski przynajmniej wobec jednego z sygnatariuszy listu, by ten publicznie zmienił swoje stanowisko.

„W czerwcu ubiegłego roku – pisze Cohen – ukraińskie ministerstwo edukacji wydało dyrektywę do nauczycieli w kwestii „konieczności akcentowania patriotyzmu i moralności aktywistów ruchu wyzwoleńczego”, w której przedstawiono UPA jako „symbol patriotyzmu i ducha poświęcenia w walce o niepodległą Ukrainę”, zaś Banderę jako „wybitnego przedstawiciela” narodu ukraińskiego”.

W konkluzji Cohen stwierdził: „Konsolidacja ukraińskiej demokracji – nie wspominając o jej ambicjach wstąpienia do UE – wymaga od tego kraju uporania się z ciemnymi aspektami swojej przeszłości. Natomiast, jeśli Wiatrowycz postawi na swoim, te kalkulacje mogą nigdy się nie sprawdzić, a Ukraina nigdy nie osiągnie pełnego rozrachunku ze swoją skomplikowaną przeszłością”.

Bezpardonowa krytyka, jaką poddał Josh Cohen Wiatrowycza i ukraińską politykę historyczną jest szczególnie wymowna w kontekście stosunku polskiego establishmentu polityczno-medialnego do pomajdanowej Ukrainy i samego Wiatrowycza.

Szef ukraińskiego IPN i zarazem negacjonista wołyński oraz falsyfikator źródeł historycznych bywał przecież i zapewne jeszcze będzie gościem polskich mediów. Nigdy w tych mediach nie poinformowano polskiej opinii publicznej kim naprawdę jest Wiatrowycz, nigdy też nie poddano go tam rzeczowej krytyce, nie mówiąc już o napiętnowaniu. Polskie media wielokrotnie udzielały mu głosu tylko po to, by mógł swobodnie głosić swoje haniebne tezy w kraju, który stał się ofiarą ludobójczych zbrodni OUN-UPA.

Poza nielicznymi wyjątkami nie zaprotestował przeciw temu świat polskiej nauki. Bzdury, jakie podaje na temat Wiatrowycza polska Wikipedia są najlepszym dowodem na to, że w Polsce mamy do czynienia z otwartą kolaboracją establishmentu polityczno-medialnego z pogrobowcami zbrodniczego nacjonalizmu ukraińskiego.

Także dla polskiego IPN Wiatrowycz jest cennym partnerem do współpracy, w tym m.in. do urządzania wspólnych wystaw o Katyniu i dyskursu na temat „konfliktu polsko-ukraińskiego”, no bo nie ludobójstwa wołyńsko-małopolskiego4. Kierownictwo polskiego IPN upatruje zagrożenia dla polskiej tożsamości historycznej w pomnikach Armii Czerwonej, ale jakoś nie widzi takiego zagrożenia w firmowanej na Ukrainie przez Wiatrowycza polityce wybielania i heroizacji OUN-UPA.

Ten sam Josh Cohen niemal równocześnie z artykułem krytykującym ukraińską politykę historyczną udzielił wypowiedzi agencji Reutera pt. „Commentary: Why Ukraine’s NATO membership is not in America’s intererests” („Komentarz: Dlaczego członkostwo Ukrainy w NATO nie leży w interesach Ameryki”) [5]. Tym razem Cohen zwrócił uwagę na sprzeczne sygnały dochodzące z Waszyngtonu w sprawie ewentualnego członkostwa Ukrainy w NATO. Najpierw Alexander Vershbow (zastępca sekretarza generalnego NATO) powiedział, że nadszedł czas, by dostosować armię ukraińską do standardów NATO, a wkrótce potem amerykański ambasador przy NATO wykluczył rozszerzenie Sojuszu w ciągu następnych kilku lat.

„Te mętne komunikaty – zauważa Cohen – wywołują jedynie zamieszanie, prowokując Rosję, jednocześnie dając fałszywe nadzieje Ukrainie. Z tego względu nadszedł czas, by Waszyngton powiedział jasno, że ukraińska akcesja do NATO nie wchodzi w grę”.

Jego zdaniem „NATO nie posiada niemal żadnej zdolności do obrony Ukrainy”. Przywołuje przykład niedanych gier wojennych, które wykazały, że NATO przegrałoby konflikt z Rosją w krajach bałtyckich w ciągu 36-60 godzin. „Trudno przewidywać jakikolwiek inny rezultat w przypadku Ukrainy” – twierdzi Cohen.

Nie ma też wątpliwości, że „Rosja postrzega członkostwo Ukrainy w NATO podobnie, jak amerykański prezydent John Kennedy patrzył na rozlokowanie sowieckich rakiet na Kubie w 1962 roku”. Zatem decydenci amerykańscy „powinni zawsze zadać sobie następujące pytanie: czy to zaangażowanie zwiększy czy zmniejszy bezpieczeństwo narodowe Stanów Zjednoczonych? (…) ukraińska akcesja do NATO osłabia narodowe bezpieczeństwo Ameryki, a nie zwiększa je”.

Swój wywód Cohen sprowadza na koniec do postawienia wniosku, by Waszyngton wspierał Ukrainę gospodarczo i naciskał na Brukselę w sprawie przyspieszenia przyjęcia Ukrainy do Unii Europejskiej. Kategorycznie podkreśla jednak, że próba wciągnięcia Kijowa w orbitę wpływów Zachodu „poprzez zaproszenie go do NATO nie leży w interesie narodowym USA”.

W miesiąc po powstaniu w Kijowie nowego rządu Wołodymyra Hrojsmana zaczęła się rozsypywać większość parlamentarna, która go poparła. Nawet w koalicji rządowej narasta opór przed przyjęciem warunków dyktowanych Ukrainie przez Międzynarodowy Fundusz Walutowy.

Ponadto z dokumentów ujawnionych podczas afery Panama Papers wynika, że prezydent Poroszenko „wyprowadzał” pieniądze do rajów podatkowych [6]. Zarzuty o przywłaszczanie publicznych funduszy, stawiane kiedyś Janukowyczowi, wydają się śmieszne w porównaniu z tym, co wychodzi na jaw na temat wciąż gloryfikowanego w Polsce Poroszenki.

Nie ulega wątpliwości, że Ukraina pogrąża się w chaosie politycznym oraz zapaści gospodarczej. Zarówno jej szybkie członkostwo w NATO, jak i w UE – które zresztą oficjalnie wykluczył szef Komisji Europejskiej Jaen-Claude Juncker [7] – są nierealne. Przedstawiony powyżej punkt widzenia publicysty „Foreign Policy” na ukraińską politykę historyczną i perspektywę członkostwa Ukrainy w NATO może świadczyć o tym, że we wpływowych kręgach amerykańskich dojrzewa myśl o przynajmniej częściowym wycofaniu się z Ukrainy lub ewentualnym podzieleniu się wpływami w tym kraju z Rosją.

Chociaż Cohen zastrzegł, że USA nie mogą „pozostawić Ukrainy na pastwę losu” nie można nie zauważyć, iż znaną od dawna cechą polityki amerykańskiej jest właśnie porzucanie własnemu losowi krajów, do których wcześniej Biały Dom eksportował „demokrację” i „prawa człowieka” i które na skutek tego pogrążyły się w chaosie politycznym. Tak było w przypadku Afganistanu, Iraku i Libii.

Tak też prawdopodobnie będzie w przypadku Ukrainy – kolejnego kraju zdemolowanego przez politykę amerykańską. Faktu tego nie dostrzega establishment polityczny nad Wisłą, który nadal poważnie traktuje mrzonki o budowaniu z Ukrainą tzw. bloku Międzymorza, nierealne już blisko 100 lat temu, kiedy po raz pierwszy wystąpił z tym Piłsudski.

Bohdan Piętka

[1] Poroszenko pozdrowił członków UPA w parlamencie i zrobił sobie z nimi zdjęcie, http://www.kresy.pl, 8.05.2016; Petro Poroszenko złożył hołd UPA; http://www.kresy.pl, 8.05.2016.
[2] United States Agency for International Development (Agencja Stanów Zjednoczonych dla Międzynarodowego Rozwoju) – rządowa agencja amerykańska kooperująca z Sekretariatem Stanu USA w zakresie administrowania cywilną pomocą zagraniczną. Została założona w 1961 r. przez prezydenta Johna F. Kennedy’ego formalnie dla gospodarczego wspierania przez USA krajów rozwijających się. Faktycznie USAID służy penetracji gospodarczej przez kapitał amerykański państw słabych ekonomicznie i narzucaniu im neoliberalnej drogi rozwoju zależnego.
[3] J. Cohen, The Historian Whitewashing Ukraine’s Past, http://www.foreignpolicy.com (strona internetowa czasopisma „Foreign Policy”), 2.05.2016; Foreign Policy: szef ukraińskiego IPN wybiela ukraiński nacjonalizm i fałszuje jego historię, http://www.kresy.pl, 4.05.2016.
[4] Ukraiński i polski IPN powołują komisję historyków, http://www.wiadomosci.wp.pl, 19.05.2015.
[5] J. Cohen, Commentary: Why Ukraine’s NATO membership is not in America’s intererests, http://www.reuters.com, 5.05.2016; Publicysta Foreign Policy: zapraszanie Ukrainy do NATO nie leży w interesie USA, http://www.kresy.pl, 6.05.2016.
[6] A. Łomanowski, Ukraina: kryzys bez końca, http://www.rp.pl (strona internetowa dziennika „Rzeczpospolita”), 11.05.2016.
[7] Koniec marzeń o szybkiej integracji z Zachodem. Juncker: Ukraina nie wejdzie do UE w ciągu najbliższych 20 lat, http://www.wiadomosci.dziennik.pl, 3.03.2016.

http://mysl-polska.pl

Komentarzy 10 do “Amerykańska krytyka Ukrainy”

 1. Dziadzius said

  Ja gdzies widzialem to zdjecia ale pod haslem Hitler Yungen — przeszukalem internet no i nie moge znalezc – Moze poszukam pod SS Galizien— przecierz diabel swoje chwali —

 2. revers said

  Jako Pochwała anty rosyjska, anty polska bo tacy stoją na granicy półudniowo wschodniej za Bugiem, za Sanem, tez moga sie przydać jak by polaczki za dużo fikaly.

 3. anonim said

  „W miesiąc po powstaniu w Kijowie nowego rządu Wołodymyra Hrojsmana zaczęła się rozsypywać większość parlamentarna, która go poparła. Nawet w koalicji rządowej narasta opór przed przyjęciem warunków dyktowanych Ukrainie przez Międzynarodowy Fundusz Walutowy.”

  Wot i cały sekret zainteresowania żyda antysemityzmem dUPA i bardzo muszą być przejęci skoro przypomnieli też o rzeziach na Polakach.

 4. Siekiera_Motyka said

  Ciekawe wpisy Ukrow na temat artykułu Pana Cohena

  http://www.kyivpost.com/article/opinion/op-ed/josh-cohen-the-historian-whitewashing-ukraines-past-413067.html#/comment-2657533138

 5. anonim said

  ad.4 Siekiera Motyka
  Raczej nic zaskakującego, słowa o Wołyniu jakiś pierd o Polskim okupancie i tradycyjne jak u niemców „tylko mała cześć swoiste czarne owce były na niemców/nazistów służbie” reszta starała się tylko przetrwać.

 6. Siekiera_Motyka said

  Ad. 5 – Mnie się podoba czytać jak oni lawirują by usprawiedliwić swoją krwawą kolaboracje z Hitlerem i dzisiejszą politykę historyczną.

  Warto poznać Diabła by wiedzieć czego się spodziewać.

  Na przykład, ich argument że kolaboracja z Niemcami była tylko przykrywką i że ukrywali swoje prawdziwe motywy tego działania. Albo że „wybitny” Polski historyk oszacowali mniej niż 30,000 ofiar Wołynia co jest mniej niż 100,000 co wspomina Cohen. Sugerując że Cohen sobie wymyślił 100,000 !!!!

  Najlepsze na samym końcu,

  „”Private militia’s however heroic you may think they are are not acceptable”

  They are acceptable, and your views are irrelevant.”

 7. Glock said

  zdechniecie z glodu pseudo ukrainicy.Imitacjo spoleczenstwa.

 8. peacelover said

  …juz nie dlugo Putin sie zajmie tymi pieszczochami !!
  bedzie placz i zgrzytanie zeboma !!! hahaha !!!

 9. Blaszany Bębenek said

  @ 1. Dziadzius said…Ja gdzies widzialem to zdjecia ale pod haslem Hitler Yungen — przeszukalem internet no i nie moge znalezc …

  Panie Dziadziusiu spróbuję pomóc, ale nie gwarantuję sukcesu, bo Unia Europejska ma prawo usunąć co zechce:

  https://pl.wiktionary.org/wiki/Junge
  http://pl.bab.la/slownik/niemiecki-polski/das-jungen
  Jungen
  https://www.google.pl/search?q=Jungen&client=ubuntu&channel=fs&biw=1828&bih=961&tbm=isch&tbo=u&source=univ&sa=X&ved=0ahUKEwiuzI_x-uLMAhWiCJoKHbZdB00QsAQIQg
  a może ta strona Angeli: http://www.fdj.de/
  Tutaj jest pewniak:
  Hitlerjugend
  https://www.google.pl/search?q=Hitlerjugend&client=ubuntu&hs=Wpw&channel=fs&tbm=isch&tbo=u&source=univ&sa=X&ved=0ahUKEwj2korB-eLMAhXjAJoKHYWnBVMQsAQINg&biw=1828&bih=961

  Po-zdrówko

 10. revers said

  POLAK AMBASADOR w Washington DC to poprze ..

  „Maksymilian Schnepf był nie tylko oficerem Ludowego Wojska Polskiego, ale też NKWD i Smiersz i zawsze działał przeciwko Polsce .. ”

  http://niezlomni.com/maksymilian-schnepf-ojciec-ryszarda-schnepfa-byl-oprawca-podczas-oblawy-augustowskiej/

Sorry, the comment form is closed at this time.

 
%d blogerów lubi to: