Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

Bezsilność wobec zagranicznych firm: Działa ich u nas 26 tys. Tymczasem w 2014 r. skarbówka przeprowadziła zaledwie 107 kontroli stosowanych przez nich cen transferowych!

Posted by Marucha w dniu 2016-05-24 (Wtorek)

Okazuje się, że uprawiana przez podmioty z kapitałem zagranicznym tzw. „optymalizacja podatkowa” ma dla naszego kraju druzgocące skutki.

Luka w podatku dochodowym od firm i przedsiębiorstw w czasach rządów PO-PSL (2008 – 2015) z roku na rok była coraz większa. Zagraniczne korporacje osiągały w Polsce coraz większe przychody, ale płaciły naszemu fiskusowi coraz mniejsze podatki.

Jednym z powodów takiego stanu rzeczy była bezsilność urzędników skarbowych błogosławiona decyzjami poprzedniej ekipy rządowej.

Zgodnie z oficjalnymi statystykami – 500 największych firm z kapitałem zagranicznym, które w latach 2011-2013 działały na terytorium Polski, odprowadziło ponad dwa razy mniej podatku CIT niż 500 największych firm z polskim kapitałem.

Z raportu organizacji Global Financial Integrity (GFI) wynika, że Polska jest liderem w UE jeśli chodzi o drenaż środków finansowych przez zagraniczne podmioty. Oficjalne raporty Komisji Europejskiej również to potwierdzają. Zdaniem Brukseli nasz kraj tracił do tej pory z powodu stosowania przez zagraniczne podmioty agresywnych optymalizacji podatkowych od 30 do nawet 48 mld zł rocznie.

Można zadać pytanie – jak to jest możliwe? Jak to jest możliwe, że zagraniczne korporacje i firmy z udziałem obcego kapitału w ostatnich latach uzyskiwały coraz większe przychody, a jednocześnie płaciły znacznie mniej podatków?

Odpowiedź jest prosta – wszędzie tam, gdzie rosły przychody, a kwoty odprowadzanego podatku CIT malały, stosowano różnego rodzaju formy optymalizacji podatkowej. Jedną z jej agresywnych form jest stosowanie tzw. cen transferowych.

Na czym to polega? Działająca na terytorium Polski zagraniczna spółka-córka płaciła swojej spółce-matce (mającej siedzibę zagranicą) za określone dobro lub usługę (np. korzystanie z logotypu czy usługę doradczą) znacznie wyższą kwotę, niż wynosi wartość rynkowa takiego dobra lub usługi. Dzięki temu spółka-córka mogła wpisać koszt zawyżonej faktury za dane dobro lub usługę w koszty uzyskania przychodu, a tym samym zmniejszyć swoja podstawę opodatkowania i odprowadzić do budżetu państwa mniejszy podatek CIT.

I teraz uwaga – kiedy wiemy już co to są ceny transferowe i dlaczego zagraniczne podmioty stosowały je na potęgę, aby maksymalizować drenaż kapitału i minimalizować zobowiązania podatkowe w Polsce, zgadnijcie – ile kontroli obejmujących kwestie cen transferowych przeprowadzały do tej pory rzędy kontroli skarbowej (UKS) w Polsce?

Okazuje się, że na 26 tys. działających w naszym kraju podmiotów z kapitałem zagranicznym, w 2013 roku UKS przeprowadziły zaledwie 142 postępowania. Rok później było jeszcze gorzej. UKS przeprowadziły tylko 107 kontroli cen transferowych!

Niestety, taki stan rzeczy błogosławiła swoimi decyzjami poprzednia ekipa rządowa, która zamiast ścigać przekręty zagranicznych korporacji, nakazywała urzędnikom skarbowym skupić się na drobnych polskich przedsiębiorcach prowadzących 1-osobowe działalności gospodarcze.

Pozostaje mieć nadzieję, że zapowiedzi nowej ekipy, z których wynika, że głównym przedmiotem zainteresowania kontroli fiskusa będą teraz stosujące różnego rodzaju formy optymalizacji podatkowych zagraniczne podmioty, nie pozostaną tylko na popierze…

[A no miejmy nadzieję… i niech ona Polakom wystarczy – admin]

Źródło: Piotr Wójcik (Twitter.com)
Czytaj także:
Ceny transferowe – zamierzenia Ministerstwa Finansów na rok 2016 (Mf.gov.pl)
Ceny transferowe – dotychczasowe działania i zamiary MF (Mf.gov.pl)

http://niewygodne.info.pl

Czy bardzo się omylimy, jeśli będziemy podejrzewać zwykłe łapówki na wysokim szczeblu?
Admin

Komentarzy 16 do “Bezsilność wobec zagranicznych firm: Działa ich u nas 26 tys. Tymczasem w 2014 r. skarbówka przeprowadziła zaledwie 107 kontroli stosowanych przez nich cen transferowych!”

 1. To nie łapówki. To system. A systemu będą bronić wszyscy funkcjonariusze systemu i wszyscy, którzy z tego systemu ciągną korzyści.

 2. NICK said

  System łapówkowo-haraczowy.

 3. Lily said

  Czy, juz zapomnieliscie,kto przejal majatek narodowy Polakow ?. Polskie, formy maja trzepac…Polacy,maja byc konsumentami,NIE
  producentami.

 4. Boydar said

  Mówią, że Putin, Pani Lily. Nie zna Pani tej reguły – „czyj majątek narodowy przejmuje Putin ? Putin przejmuje czyj chce”.

 5. JO said

  ad.3. Producentami maja byc Zydzi, Turcy, Zydo-Ukraincy…Zydo-Anglicy, Zydo-Niemcy…., ale nie Polacy.

  „Polacy,maja byc konsumentami ” – Lily

  Pani Lily, Pani jest optymistka – POLAKOW MA NIE BYC.

  W Formie przejsciowej my Polacy mamy byc zebrakami w Polsce i Po Swiecie. W Polsce ma nas NIE BYC!!

  Zdajmy sobie z tego sprawe, ze NAS POLAKOW MA NIE BYC!!!

  Konsument ma prace i zarobki, ktore pozwalaja na konsumpcje.

  Polakom nie da sie nawet byc Konsumentem. POLAKOW W POLSCE MA NIE BYC a przejsciowym czasie, mamy byz zebrakami grzebiacymi w koszu na smieci….

 6. RomanK said

  Taki okolnik oznacza , ze przypomina sie ..ze odpowiednie gratyfikacje za serwituty i nadania od dzis przynaleza sie ludziom zwiazanym z nowym rzadem:-))))i tylko im:-)))

 7. Zgorzkniały said

  „Na czym to polega? Działająca na terytorium Polski zagraniczna spółka-córka płaciła swojej spółce-matce (mającej siedzibę zagranicą) za określone dobro lub usługę (np. korzystanie z logotypu czy usługę doradczą) znacznie wyższą kwotę, niż wynosi wartość rynkowa takiego dobra lub usługi. Dzięki temu spółka-córka mogła wpisać koszt zawyżonej faktury za dane dobro lub usługę w koszty uzyskania przychodu, a tym samym zmniejszyć swoja podstawę opodatkowania i odprowadzić do budżetu państwa mniejszy podatek CIT.”

  Toż to kryminał. Mafie w ten sposób piorą pieniądze.

  ——
  Tak się dzieje w Polsce od 26 lat. Chyba nie ma, qrva, żadnej większej zagranicznej firmy, która by zupełnie bezkarnie nie stosowała tego procederu.
  Admin

 8. Glock said

  No jak ma sie niedziac zle Kiedy takie bydlo rzadzi tym krajem.I niewazne czy to bedzie
  PIS,PO,PSL czy inne skundlone partie.Wszyscy nadaja sie na zwalkie.Ale kto to zrobi?
  Biadolicie I biadolicie na tych forach internetowych.To nic nieda .SAMY GADANIEM POLSKI SIE NIE ODDZYSKA.

 9. watazka said

  Ja na codzien to jestem lagodny jak baranek. Ale jak slysze „foreign investment” – zagraniczni inwestorzy – to mam ochote bluzgac i zlorzeczyc.
  Polske stac na gospodarke narodowa – dwa-trzy lata pod gorke a potem juz na swoim.
  Mogla Islandia, moglaby i Polska.
  Duza czesc nieukow wierzy w komunistyczna Miedzynarodowke co sie nazywa Globalizacja. Te nieuki najczesciej wysmiewaja wartosci narodowe Polski.Wlasciwie zostali nam sie tylko polskie flagi na przerozne okazje i rozliczne demonstracje.
  Doszlo juz do takiego zidiocenia, ze Polak nie odwazy sie spiewac po polsku na festiwalach miedzynarodowych, i taki umiedzynarodowiony rodak kupuje szajs markowy bo inaczej nie jest „cool”.
  Wynaradawiamy sie bez przerwy bo na sile chcemy sie zidentyfikowac z Zachodem – i do tego najgorsza czescia tego Zachodu: Niemcy i Anglicy podlane sosem zydowskim.

  Dobija nas import nie tylko szmat i bubli ale i broni i tarcz i niemieckich czolgow z demoilu. I zasranych kamer na lotniskach – zupelnie bezuzytecznych ale bardzo drogich. I arsenalu dla policji.

  Aresztowali Piskorskiego za szpiegowanie dla Chin. Przyjsc nie moge do siebie bo zastanawiam sie co takiego Chiny o nas jeszcze nie wiedza, ze potrzebny im jest Piskorski.
  A tymczasem zdrajca narodu jeden z drugim, trzecim i polowa sejmu co puscili z dymem polska gospodarke a wprowadzili zydowska – laza na wolnosci jak wszy po kolnierzu.

 10. NICK said

  Tak, Watażko. Jedno ale. Można było przeoczyć bo to mały kraj/kraina jest.
  wiat.newsweek.pl/panama-papers-premier-islandii-podal-sie-do-dymisji-czy-zostanie-przyjeta-,artykuly,383342,1.html
  I cisza. Nawet nie wiem czy „obalony”.

 11. NICK said

  Tak, Watażko. Jedno ale. Można było przeoczyć bo to mały kraj/kraina jest.
  wiat.newsweek.pl/panama-papers-premier-islandii-podal-sie-do-dymisji-czy-zostanie-przyjeta-,artykuly,383342,1.html
  I cisza. Nawet nie wiem czy „obalony”.
  Nie wchodzi mi ‚ś’ do adresu.

 12. RomanK said

  26 tys zagranicznych firm…a ile z nich ma calkowicie polskich wlascicieli o calkowic ie polskim kapitale zalozycielskim. Ukradzionym w POlsce..wytransferowanym i wroconym pod postacia zagranicznych podmiotow gospodarczych osloniety slupami i spolkami corkami…
  Nie po to Nomenklatura PZPR wytransferowala rownowartosc dwoch rocznych Budzetow PRLu w latach 75-80…zeby je przeputac.
  Czesc z tych funduszy , zostala zorganizowana na ternie USA i Israela przez wyspecjalizowanych agentow MOSSADu i Anglii jako podmioty nmiejscowe i dzialaja na rynku amewrykanskim, zwlaszcza diremy realnosciowe ,ktore utilizuja nakradziony kapital i9 z p[ominieciem podatkow inwestowanyt w hotele , motele etc w USA..w prawie wsztystrkich stanach..za zwlaszcza Floryda. COlorado, East Coast…

 13. Dictum said

  Obce firmy jak grzyby po deszczu, a Polacy bardzo przydatni głównie i wyłącznie jako roznosiciele całych ton kretyńskich ulotek reklamowych tych złodziejskich firm.

 14. Ad. 7 (Admin)

  „Chyba nie ma, qrva, żadnej większej zagranicznej firmy, która by zupełnie bezkarnie nie stosowała tego procederu.”

  – Kota nie ma – myszy harcują.

 15. Dictum said

  Polskie firmy

  http://wszystkocopolskie.blogspot.com/p/lista-polskich-firm.html?m=1

  Wysłane z iPhone’a

 16. Ad. 15

  Przydałaby się jeszcze lista polskich firm, które produkują w Polsce.

Sorry, the comment form is closed at this time.

 
%d blogerów lubi to: