Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

 • The rainbow symbolizes the Covenant with God, not sodomy Tęcza to symbol Przymierza z Bogiem, a nie sodomii


  Prócz wstrętu budzi jeszcze we mnie gniew fałszywy i nikczemny stosunek Żydów do zagadnień narodowych. Naród ten, narzekający na szowinizm innych ludów, jest sam najbardziej szowinistycznym narodem świata. Żydzi, którzy skarżą się na brak tolerancji u innych, są najmniej tolerancyjni. Naród, który krzyczy o nienawiści, jaką budzi, sam potrafi najsilniej nienawidzić.
  Antoni Słonimski, poeta żydowski

  Dla Polaków [śmierć] to była po prostu kwestia biologiczna, naturalna... śmierć, jak śmierć... A dla Żydów to była tragedia, to było dramatyczne doświadczenie, to była metafizyka, to było spotkanie z Najwyższym
  Prof. Barbara Engelking-Boni, kierownik Centrum Badań nad Zagładą Żydów, TVN 24 "Kropka nad i " 09.02.2011

  Państwo Polskie jest opanowane od wewnątrz przez groźną, obcą strukturę, która toczy go, niczym rak, niczym demon który opętał duszę człowieka. I choć na zewnatrz jest to z pozoru ten sam człowiek, po jego czynach widzimy, że kieruje nim jakaś ukryta siła.
  Z każdym dniem rośnie liczba tych, których musisz całować w dupę, aby nie być skazanym za zbrodnię nienawiści.
  Pod tą żółto-błękitną flagą maszerowali żołnierze UPA. To są kolory naszej wolności i niezależności.
  Petro Poroszenko, wpis na Twiterze z okazji Dnia Zwycięstwa, 22 sierpnia 2014
 • Kategorie

 • Archiwum artykułów

 • Kanały RSS na FeedBucket

  Artykuły
  Komentarze
  Po wejściu na żądaną stronę dobrze jest ją odświeżyć

 • Wyszukiwarka artykułów

 • Najnowsze komentarze

  osoba prywatna o Wolne tematy (08 – …
  misio o Początek rosyjskiej ofensywy…
  misio o Przejściowe trudności z ostate…
  Mykola_Mychalkewycz o Przejściowe trudności z ostate…
  Bezpartyjna o Wolne tematy (08 – …
  Bezpartyjna o Wolne tematy (08 – …
  Marek o Wolne tematy (08 – …
  Bezpartyjna o Wolne tematy (08 – …
  Mykola_Mychalkewycz o Wolne tematy (08 – …
  Barbara Chojnacka o Izolacja Zełenskiego
  Barbara Chojnacka o Izolacja Zełenskiego
  Marek o Wolne tematy (08 – …
  Marek o Wolne tematy (08 – …
  Mykola_Mychalkewycz o Wolne tematy (08 – …
  revers o Wolne tematy (08 – …
 • Najnowsze artykuły

 • Najpopularniejsze wpisy

 • Wprowadź swój adres email

Od Łucka do Beresteczka

Posted by Marucha w dniu 2016-05-25 (Środa)

W Zahorowie Nowym, Kisielinie i licznych innych wioskach w lipcu 1943 roku ukraińskie bandy OUN-UPA urządziły krwawą rzeźnię ludności polskiej. Do dzisiaj pozostały ruiny wspaniałych kościołów i klasztorów, pośród których kury dziobią trawę, i po których biegają miejscowe dzieci.

Łuck, zamek Lubarta, stolica Rusi Halicko-Wołyńskiej

W Łucku stoi zamek księcia Lubarta, który w 1340 roku przeniósł tu stolicę Rusi Halicko-Wołynskiej (na samo brzmienie słowa „Ruś” dzisiaj niektórzy Ukraińcy wpadają w wściekłość, twierdząc, że nigdy czegoś takiego nie było, a na tych ziemiach „zawsze” była Ukraina, którą na zmianę „okupowali” raz Polacy, a raz Rosjanie).

Na zamku tym w XV wieku, w obliczu zagrożenia ze strony islamskiej Turcji, obradowała europejska elita polityczna. Ołyka niegdyś stanowiła stolicę ordynacji Radziwiłłów, a we wrześniu 1939 na tutejszym zamku (dzisiaj, jak i za czasów radzieckich – szpitalu psychiatrycznym) nocował ewakuujący się z Warszawy prezydent Ignacy Mościcki.

Ostróg z kolei to stary gród ruski (tak, ruski, nie „ukraiński”), gniazdo rodowe książąt Ostrogskich. A pod Beresteczkiem polska jazda, prowadzona osobiście przez księcia Jaremę Michała Korybuta Wiśniowieckiego – zwanego nie bez powodu „Młotem na Kozaków” – rozgromiła zjednoczone siły kozacko-tatarskie, a chan Islam III Gorej z Bohdanem Chmielnickim ratowali się paniczną ucieczką.

Historia, historia, wszędzie historia. A dookoła – pola, lasy, równiny na przemian płaskie jak blat stołu, lub delikatnie pofałdowane, pagórkowate, na których różnobarwne pola przypominają załamujące się morskie fale. To właśnie jest Wołyń – kraina zaczynająca się tuż za obecną polską granicą na Bugu, granicząca na południu z Ziemią Lwowską, a na północy z bagnami i lasami Polesia.

Przejście graniczne Zosin – Ustiług

to prawdziwe zderzenie dwóch światów. Po stronie polskiej – „Europa” (a raczej Unia). Czyli: nowocześnie, szeroko, szklano-blaszane budki pograniczników, koliste objazdy, szlabany, barierki bezpieczeństwa i płoty. Po stronie ukraińskiej: dwa poobijane kontenery z blachy falistej, jakaś rozpadająca się murowana budka. Na dziurawym asfalcie leniwie wylegują się trzy psy, nie reagujące ani na przechodzących nad nimi ludzi, ani na przejeżdżające tuż obok pojazdy. Ale za to ruch dużo mniejszy, niż na głównym przejściu w kierunku lwowskim, w Medyce.

Tuż za miejscowością Ustiług, po lewej stronie od głównej szosy na Łuck i Równe, stoją betonowe bunkry Włodzimiersko-Wołyńskiego Obszaru Umocnionego, jednego z odcinków tzw. Linii Mołotowa – pasu radzieckich umocnień, ciągnącego się wzdłuż wytyczonej po podziale Polski granicy z III Rzeszą.

A obok jednego z nich – także betonowy, ale nieco nowszy, monument z nazwą miejscowości, i dwoma marsowymi obliczami: jednym – średniowiecznego, brodatego ruskiego woja, i drugim – czerwonoarmisty w hełmie z gwiazdą pięcioramienną. Monument ten Ukraińcy pomalowali w całości na niebiesko-żółto. Tylko, o dziwo, gwiazdy radzieckiej nie skuli  – bo w wielu miejscach, na wielu pomnikach, starają się usuwać wszelkie wzmianki o Armii Radzieckiej, o latach II wojny światowej – pozostawiając komiczny i ahistoryczny symbol nie wiadomo kogo i nie wiadomo czego. Ukraińskiej armii walczącej w II wojnie światowej, a noszącej radzieckie hełmy i radzieckie mundury?

A w narodowe barwy maluje się na Ukrainie dosłownie wszystko: płoty i bramy, mosty i przystanki autobusowe, latarnie uliczne, słupy i kosze na śmieci. Z szacunkiem do flagi państwowej ma to jednak niewiele wspólnego.

Żeby dojechać do wsi Zahorów Nowy, trzeba zjechać kilkanaście kilometrów na południe od szosy na Łuck i Równe. Kilkanaście kilometrów po drodze błotnisto-szutrowej, miejscami przypominającej poligon wojsk pancernych, można jechać ponad pół godziny. Na aktualnym herbie wsi widnieje barokowy, XVII-wieczny Monastyr prawosławny, a później katolicki kościół parafialny p.w. Trójcy Świętej. W rzeczywistości z stojącej na wzniesieniu nad wsią świątyni pozostała tylko ruina. W lipcu 1943 roku banda ukraińskich nacjonalistów z OUN-UPA zamordowała w kościele kilkudziesięciu miejscowych Polaków.

Pochowano ich w zbiorowej mogile na przykościelnym cmentarzu. Kilka tygodni później w klasztorze przed Niemcami broniła się tak zwana czota specjalnego przeznaczenia UPA. Choć według historyków w walce brało udział kilkudziesięciu bojowników, którzy po krótkiej, lecz bohaterskiej obronie przed Niemcami, po zbombardowaniu klasztoru z powietrza, opuścili ruiny pod osłoną mgły (faktycznie udać się to miało 12 bojownikom) – ukraińscy nacjonaliści mitologizują to wydarzenie, licząc siły i straty niemieckie w setkach, dodając kolejne kompanie, które bezskutecznie, przy wsparciu lotnictwa i artylerii, miały szturmować ruiny klasztoru. Po 1990 roku Zahorów Nowy stał się miejscem pielgrzymek dla neo-banderowców i nacjonalistów ukraińskich.

Kisielin

Także do Kisielina trzeba zboczyć z głównej trasy kilkanaście kilometrów – tym razem na północ, jadąc wyboistą drogą piaskową przez malownicze lasy i łąki. W jedną z niedziel lipca 1943 roku niemal cała polska ludność wsi zgromadzona była na mszy świętej w przyklasztornym kościele oo. Karmelitów. W tym czasie upowcy otoczyli kościół i klasztor podwójnym kordonem. Gdy wierni zaczęli wychodzić z świątyni, otworzono do nich ogień.

Część ludności polskiej poddała się – wtedy Ukraińcy najpierw rozebrali wszystkich do naga, potem zamordowali strzałami z broni i bagnetami. Tak zginęło 86 do 90 osób. 80 jednak broniło się na poddaszu i piętrze plebanii. Mimo podpalenia parteru, rzucając cegły i kamienie w ukraińskich zbrodniarzy i odrzucając wrzucane na górę granaty, Polacy wytrzymali tak 11 godzin. Wtedy Ukraińcy odstąpili od oblężenia.

Kisielin – kości ofiar UPA

Przy ruinie kościoła jest obecnie polska mogiła, stoją krzyże, są tabliczki z napisami w języku polskim. Wstrząsające wrażenie robią złożone w miejscu ołtarza, otoczone biało-czerwonymi wstążkami, kwiatami i zniczami, ludzkie kości. Tylko trudno dopatrzeć się szacunku dla miejsca zbrodni u obecnych ukraińskich mieszkańców wioski. Nie ma innych kwiatów ani zniczy niż te, przywiezione i pozostawione przez Polaków. A w ruinach kościoła beztrosko biegają i bawią się dzieci – zapewne nie wiedząc nic o tym, co w tym miejscu się wydarzyło.

Łuck

Liczący dzisiaj ponad 200 tysięcy mieszkańców Łuck jest stolicą Wołynia i jednym z najstarszych miast tego regionu. Początkowo należał do Rusi Kijowskiej, a po jej rozpadzie, w 1340 roku, stał się stolicą Rusi Halicko-Wołyńskiej. Znaczenie miasta rosło, rozwijał się handel, i jak to zwykle na Kresach bywało – obok siebie mieszkali Rusini i Polacy, Niemcy i Żydzi, Ormianie, Tatarzy i Karaimi.

Przypuszczalnie najbardziej znaczącym wydarzeniem w dziejach miasta był Kongres Wołyński w roku 1429, czyli trwający 13 tygodni zjazd monarchów europejskich, na którym obecni byli: wielki książę litewski Witold, król Polski Władysław Jagiełło, król niemiecki Zygmunt Luksemburski, król duński Eryk VII, wielki książę moskiewski Wasyl II Wasylewicz, legat papieski, metropolita kijowski, wielki mistrz Zakonu Krzyżackiego, mistrz inflancki, hospodar Wołoszczyzny, chanowie Tatarscy, książęta niemieccy i polscy, przedstawiciele elit austriackich, węgierskich, chorwackich…

Najważniejsze jednak (w kontekście sytuacji aktualnej) jest fakt, że tematem rozmów była współpraca europejskich narodów wobec zagrożenia ze strony ekspansji tureckiej. Dzisiaj z dawnej sławy miasta pozostało niewiele.

W sennym zabytkowym centrum zostało kilka zabytków, w tym najważniejsze: zamek Lubarta, katedra św. ap. Piotra i Pawła oraz sobór Trójcy Świętej, obronna synagoga i kościół ewangelicki.

Na marginesie warto wspomnieć, że w 2010 roku honorowe obywatelstwo Łucka nadano… Stefanowi Banderze, a jedna z głównych ulic miasta – dawniej Czerwonoarmiejska – nosi nazwę „Bohaterów UPA”. Tych „bohaterów”, którzy w 1943 roku w Łucku zamordowali prawie 200 Polaków, paląc ich domy i rabując mienie. Największy napad bandy UPA miał miejsce w wigilię Bożego Narodzenia 1943. Ukraińcy zamordowali wtedy 97 Polaków.

Polska droga z Ołyki

Z dala od głównej trasy Łuck – Równe, pośród bezkresu pól, leży Ołyka – dawna ruska osada i stolica księstwa. Podczas rzezi wołyńskiej osada była schronieniem dla okolicznych Polaków. O tragizmie i barbarzyństwie tamtych dni niech świadczy fakt, że na zamku przed bandami UPA razem bronili się Polacy i Niemcy. Wcześniej Ukraińcy dokonali pogromu miejscowych Żydów, a ukraińska policja razem z siłami SS dokonała masowych mordów na Żydach z ołyckiego getta.

W samym centrum osady stoi wspaniała, barokowa kolegiata Trójcy Świętej – jak niemalże każdy zabytek katolickiej architektury sakralnej mocno zniszczona, zrujnowana i ogołocona za czasów sowieckich. Tuż obok stoi zamek Radziwiłłów, na którym w 1939 roku, podczas ewakuacji w kierunku granicy rumuńskiej, zatrzymał się prezydent Mościcki. Od 1945 roku, w grubych, zimnych murach barokowego zamku, mieści się szpital psychiatryczny. Część rezydencji jest jednak opuszczona, niszczeje i popada w ruinę.

W zupełnej ruinie natomiast znajduje się zamek Czartoryskich z XV-XVI wieku w Klewaniu, do którego dojeżdża się drogami z kocich łbów i betonowo-kamiennych płyt z okresu II RP. Drogi te, nie remontowane od ponad 80 lat, często są w o wiele lepszym stanie, niż wyboiste, pokryte resztkami rozpadającego się asfaltu, drogi powojenne. Ale podobnie przecież było też w Polsce, gdzie do lat 90-tych ubiegłego wieku niemiecka autostrada A4 była jedyną tego typu drogą.

Korzec – zamek Czartoryskich

Także z zamku w Korcu pozostały tylko malownicze ruiny, położone na górującym nad miasteczkiem wzniesieniu. Dzisiaj trudno sobie wyobrazić, że to siedmio tysięczne miasteczko niegdyś było „stolicą polskiej porcelany”, w którym w XVIII wieku powstała pierwsza polska fabryka porcelany. Korzec na początku XX wieku zamieszkiwany był w dużej mierze przez Żydów. Większość z nich zginęła w pogromach i akcjach likwidacyjnych, przeprowadzanych wspólnie przez siły niemieckie, SS, ukraińską policję i zbrodniarzy z UPA.

Równe

Stolica obwodu i największe miasto w okolicy – Równe. Liczy prawie ćwierć miliona mieszkańców, i w przeciwieństwie do wielu miast, miasteczek i wsi Wołynia sprawia wrażenie ruchliwego, tłocznego i żywego miasta. Nie ma tu wprawdzie wspaniałych zabytków, dla których warto specjalnie przyjeżdżać, ale leżącego na głównej trasie Warszawa – Łuck – Kijów miasta ominąć się nie da.

Na cmentarzu przy dawnym polskim kościele garnizonowym są groby żołnierzy poległych w wojnie 1920 roku; podczas okupacji w mieście działał Obwód Równe AK, którego członkowie w 1944 roku weszli w skład 27. Wołyńskiej Dywizji Piechoty AK. Niedaleko miasta w 1941 roku Niemcy wraz z ukraińską policją pomocniczą dokonali masowej zagłady około 15 tysięcy Żydów, a w 1943 roku policja ukraińska razem z Gestapo zamordowała w mieście prawie 2 tysiące ludzi, w tym 100 żołnierzy AK. W 2002 roku w Równem odsłonięto pomnik dowódcy UPA Dmytra Klaczkiwskiego, pułkownika i członka władz OUN, inicjatora i jednego z głównych kierujących akcją Rzezi Wołyńskiej.

Zupełnie inaczej wygląda Ostróg – malowniczo położone, senne historyczne miasteczko położone nad rzeką Wilią. Ostróg był starym grodem ruskim, gniazdem rodowym Ostrogskich, ośrodkiem władzy samozwańczych kniaziów wołyńskich, a jako siedziba Akademii Ostrogskiej i Drukarni Ostrogskiej – w XVI i XVII wieku ważnym ośrodkiem naukowym i kulturowym. Podczas Rzezi Wołyńskiej Ostróg stał się schronieniem dla uciekających z palonych wsi wołyńskich Polaków. Także tutaj względną ochronę przed zbrodniami ukraińskimi zapewniały wojska niemieckie i węgierskie. Po ich wycofaniu, a także wyruszeniu oddziału AK na koncentrację 27. Wołyńskiej Dywizji Piechoty na początku stycznia 1944, bandyci z UPA zaatakowali ponownie.

Polacy skutecznie bronili się w murach klasztoru i więzienia przez dwa tygodnie. Do zajęcia Ostroga przez Armię Czerwoną Ukraińcy zamordowali jednak około 120 Polaków. Polska obrona złożyła broń dopiero, gdy miasto było już w rękach sowietów.

Ojciec Remigiusz Kranc, miejscowy proboszcz i duchowy przywódca Polaków w Ostrogu, ofiarował na początku lutego 1944 okryty chwałą sztandar Armii Polskiej, który w kwietniu został uroczyście przekazany w ręce zastępcy dowódcy Armii Polskiej w ZSRR, gen. Karola Świerczewskiego. Jako wyraz uznania dla patriotycznej i bohaterskiej postawy o. Kranc został mianowany przez władze radzieckie zastępcą przewodniczącego Miejskiej Rady Narodowej. Kilka tygodni później zesłano go do łagrów Kołymy.

Dzisiaj Ostróg, obok Łucka, jest najbogatszym w zabytki miastem Wołynia, w którym podziwiać można zamek, pozostałości po średniowiecznych fortyfikacjach i liczne świątynie.

Dubno

było dawniej rezydencją Ostrogskich. Zamek obronny wzniesiono tu w XVI wieku, przebudowywano go w wieku XVII i XVIII. Dzisiaj stanowi główna atrakcję miasta. Twierdza była jedną z najpotężniejszych na Wołyniu. Nie zdobyli jej ani Kozacy, ani wojska moskiewskie w XVII wieku. Później zamek należał do Lubomirskich; jego ostatni właściciel w XIX wieku sprzedał zamek rosyjskiej armii. W 1941 roku na zamku mieściło się więzienie NKWD – po ataku hitlerowskich Niemiec na ZSRR sowieci dokonali masakry więźniów. Po odkryciu ciał, w ramach odwetu, Ukraińcy wymordowali oskarżanych o sympatyzowanie z komunistami Żydów.

Od 1945 do 1991 roku w twierdzy mieściły się koszary wojsk pancernych. Obecnie zamkowe budowle są wyremontowane i udostępnione do zwiedzania. Nad brama wjazdową powiewa ukraińska flaga, a w zamkowych katakumbach zobaczyć można… figury dumnie stojących husarzy, z lamparcimi skórami, pikami i charakterystycznymi skrzydłami husarskimi.

Objeżdżając miasto obwodnicą, warto zatrzymać się przy pomniku-czołgu radzieckim z II wojny światowej, zwanym IS-2 (inicjały Józefa Stalina). Pomnik stoi na wzniesieniu i góruje nad otoczeniem. Przy nim spotykają się okoliczni mieszkańcy, popijając trunki alkoholowe. Młodzież wdrapuje się na pancerz wozu, dookoła pasą się kozy i konie. Z cokołu pomnika płatami odchodzi farba, odpadają fragmenty betonu. Typowa, wschodnia sceneria. Gdyby nie jeden szczegół: zarówno na cokole pomnika, jak i na wieży czołgu, wymalowano ukraińskie flagi.

Nikomu zdaje się nie przeszkadzać absurd malowania wozu z lat II wojny światowej, czołgu należącego do Armii Czerwonej, w barwy dzisiejszej Ukrainy. Mówi to jednak wiele o dzisiejszych Ukraińcach i ich politykach: historia nie jest ważna, obiektywna prawda nie gra roli. Liczy się ideologia i wiara w własną nieomylność oraz rację.

Ostatnim punktem przed powrotem do Polski jest Beresteczko – miasteczko nie posiadające wprawdzie (poza zdewastowanym, popadającym w ruinę katolickim kościołem) większych zabytków, ale znane nam bardzo dobrze z kart historii.

„Zadrżał Islam-Girej – i nie dotrzymał pola, i pierzchnął, a za nim pierzchnęły bezładnie wszystkie ordy (…) Uciekających dopędził zrozpaczony Chmielnicki chcąc błagać chana, aby do bitwy powrócił – lecz chan ryknął na jego widok z gniewu, wreszcie kazał go Tatarom uchwycić, przywiązać do konia i porwał ze sobą” – tak o polskim zwycięstwie nad Kozakami i Tatarami krymskimi w jednej z największych bitew XVII-wiecznej Europy pisał Henryk Sienkiewicz w „Ogniem i Mieczem”.

I dalej: „Mord napełnił te okropne lasy i zapanował w nich tym straszliwiej, że potężne watahy poczęły się bronić z wściekłością.

Toczyły się bitwy na błotach, w kniejach, na polu. (…) Próżno król rozkazywał powstrzymać żołnierzy. Litość zgasła i rzeź trwała aż do nocy; rzeź taka, jakiej najstarsi nie pamiętali wojownicy, i na której wspomnienie włosy stawały im później na głowach. Gdy wreszcie ciemności okryły ziemię, sami zwycięzcy byli przerażeni swym dziełem. Nie śpiewano Te Deum i nie łzy radości, lecz łzy żalu i smutku płynęły z dostojnych oczu królewskich. Tak rozegrał się akt pierwszy dramatu, którego autorem był Chmielnicki”.

W bitwie po stronie Rzeczypospolitej walczyło 70-kilka tysięcy jazdy, piechoty i pospolitego ruszenia. Straty wyniosły około 700 ludzi. Z około 130 tysięcy zaporożców i Tatarów poległo 30 d0 40 tysięcy.

Jednym z dwóch głównych dowodzących walką był książę Jarema Wiśniowiecki – zwany „Młotem na Kozaków”. Jego szabla przechowywana była w miejscowym kościele katolickim. Zrabowali ją w 1920 roku bolszewicy. Dalszy los szabli pozostaje nieznany.

Natomiast kilka kilometrów przed miasteczkiem, pośród pól i lasów blisko miejsca, w którym rozegrała się bitwa, są tak zwane Kozackie Mogiły. W podziemnej kaplicy leżą czaszki i kości poległych kozaków, a przed przeniesioną tutaj drewniana cerkwią św. Michała tuż przed bitwą w 1651 roku modlić miał się Bohdan Chmielnicki.

Wołyń, jak cała Ukraina Zachodnia, należąca przez wieki do Rzeczpospolitej, na każdym kroku przesiąknięty jest historią.

Na przemian: raz największej potęgi i chwały szlacheckiej Rzeczypospolitej Obojga Narodów, a raz – tragedią XX wiecznych rzezi, ludobójstwa i zagłady. Choć śladów wydarzeń, pomników historii, zabytków, zamków i kościołów wymazać się po prostu nie da, wyraźnie widać jednak, niestety, brak ich poszanowania. Lub nawet fundamentalnej wiedzy na ich temat.

Dzisiejsza Ukraina, jako państwo młode, nie chce lub nie potrafi budować i rozwijać się na fundamentach tak bogatej historii. Zamiast tego wybrała fałszywe mity „bohaterskiej” UPA i kult zbrodniarzy oraz ludobójców. Żadne malowane olejną farbą na sypiących się przystankach autobusowych, betonowych słupach, wiatach i murach ukraińskie flagi nie są jednak w stanie zakryć prawdziwej historii tych ziem.

Michał Soska
fot. Autor
Myśl Polska, nr 21-22 (21-28.05.2016)
http://mysl-polska.pl

Komentarzy 13 do “Od Łucka do Beresteczka”

 1. RomanK said

  PIekne miasta..tera moze o Opolu, Kozlu. Nysie. Klodzku, Wroclawiu. Legnicy…Jeleniej Gorze. Zielonej Gorze. O Szcecienie KOlobrzegu i wieli pieknym rownie polskich i rownie satozytnych miastach>????

  Jak się pojawi ciekawy artykuł, to wrzucę.
  A w międzyczasie było i tak sporo tekstów o Ziemiach Zachodnich.
  Admin

 2. Obcy Astronom said

  Byłem na konferencji naukowej w Rzeszowie. Pełno Ukraińców, pełno. Duża część pracuje na również na uczelniach Rzeszowa. W wielu miejscach słychać język ukraiński. Rozmawiałem z jednym, tytuł profesora, w kółko o atakowaniu biednej Ukrainy przez złych Rosjan. I że, my Polacy, mamy obowiązek pomagać. Jeden temat. Kolonizują nas, jak grzybica.

 3. GRYF said

  Byłem w tym zacofanym kraju, w poszukiwaniu pamiątek polskości. Jeździłem kamperem przez dwa tygodnie, spałem przy polskich plebaniach.
  Efekt taki, że zawieszenie auta do wymiany, a wrażenia z wycieczki żałosne.
  Ten pseudo naród nie ma historii. Wszędzie na dawnych polskich ruinach zamków i pałaców powiewają dumnie ukraińskie flagi. W każdym zabytku wmurowana tablica, że był tu Taras Szawczenko. W każdym pałacu, zdatnym jeszcze do zwiedzania jest izba pamięci hieroi, poległych za wolność upadliny. A poległo ich sporo i widać to na cmentarzach…
  Gdzieniegdzie są jeszcze byłe katolickie kościoły, obecnie we władaniu grekokatolików. Oczywiście wystrój zmieniony, stare freski zamalowane i wymalowane nowe- cerkiewne. W każdej większej a i tak niesamowicie biednej wiosce koscioly są cztery. Grekokatolicki w centralnej części ( były katolicki ), pomniejszy katolicki i oczywiście dwie cerkwie ze złotymi dachami. Jedna patriarchatu moskiewskiego, druga kijowskiego. Wszystko to się ze sobą żre, chociaż naród pobożny.
  W artykule brakuje opisu Trembowli obronionej przez Zofię Chrzanowską. Jest tam imponująco położona ruina zamku, niestety zamknięta na głucho.
  Największe na mnie wrażenie zrobił natomiast Kamieniec Podolski. Jest tam idealnie zachowana katedra ( nie licząc zamku ). Bylo tam za radzieckich czasów muzeum. Katedra ta jest ciekawostką na światową skalę. Po okupacji tureckiej poprzedzonej traktatami, katedra nie została przez turków zburzona, natomiast wymurowali przy niej minaret. Po powrocie Polski na te tereny ludność nie mogąc rozebrać minaretu ( znowuż traktaty ), postanowiła umieścić na nim figurę Matki Boskiej. I stoi to do dzisiaj. Matka Boska pozłacana, przywieziona wołami z Gdańska, świecąca z daleka. Stoi ta święta figura na tureckim minarecie na tureckim symbolu : półksięzycu z gwiazdą. Jest to rzecz chwytająca za serce…

 4. GRYF said

  https://www.google.pl/search?q=matka+boska+na+minarecie&ie=UTF-8&oe=UTF-8&hl=pl-pl&client=safari#imgrc=FVgNb2qGZj4VjM%3A

 5. Siggi said

  Pozwalam sobie na osobiste wyznanie.
  Byłem inicjatorem tablicy pamiątkowej poświęconej wybitnym dowódcom podziemia AK z Wołynia,z którymi -zrządzeniem losu-spotkałem się w Pań.Technikum Rolniczym w Bobowicku pow.Międzyrzecz woj.lubuskie.Od września 1958r rozpoczynałem naukę w tym technikum,którego dyrektorem wówczas był inż.Michał Fijałka,cichociemny,zastępca Inspektora AK w Kowlu,dowódca batalionu(550żołnierzy) 27Wołyńskiej Dywizji Piechoty AK.Od września 1958r podjął pracę jako kier.administracyjny technikum i zarazem nauczyciel j.rosyjskiego Leopold Świkla promowany w 1936r na ppor.uczestnik kilku bitw z Niemcami w Kampanii Wrześniowej,od 1941r Inspektor AK w Łucku obejmujący cztery powiaty.
  Poczytuję sobie za wielki honor fakt,że w moim młodym wówczas życiu spotkałem Wielkich Polaków,których jako uczniowie technikum ,póżniej absolwenci podziwialiśmy,byliśmy dumni i tym kierując się ufundowaliśmy tablicę pamiątkową,którą uroczyście,w asyście Kompanii Honorowej WP,z salwą ognia odsłoniliśmy 9 listopada 2009r hallu budynku dydaktycznego Zespołu Szkół – Centrum Kształcenia Rolniczego w Bobowicku.

  http://zalacznik.wp.pl/0/d613/DSC02849.JPG?tsn=1464225015403&zalf=Nowe&wid=9262&p=2&o2=147610&t=IMAGE&st=PJPEG&ct=QkFTRTY0

 6. RomanK said

  Gadam z kolega z Ustrzyk..pytam sie go skad dzwonisz z domu? ..Nie z ulicy…posluchaj…..,. i wysluchalem calej wiazki jobow..rodem z Czeremoszu….
  Kto tak jobuji i bereszy???….- ta nei slyszy- ta no nasza Ustricka ulyca:-))) odpowiedzial mi Jasku:-)))
  – Jasko powiadam..co z tym mozna zrobic???
  – Ta to co zawsze.. ta dac zryc, ta kat do spania , ta dac w Ustianowej, Rzepedzi i dzieindzi robote..a dzieci do szkoly – porzadnyj polskij szkoly, zeby sie dzieciska odchahrali….i za dwadzisca lat,,z powotem do Lwowa, Stanislawowa i …..Kijowa:-))))

 7. RomanK said

  http://www.kresy.pl/wydarzenia,spoleczenstwo?zobacz%2Fkaczynski-nie-chce-by-11-lipca-polacy-czcili-pamiec-ofiar-upa

 8. akej said

  @ 3
  Brak tez Krzemienca i Zbaraza.

 9. Mariusz said

  Wraz z odzyskaniem niepodległości przez Polskę w 1918 już w 1919 roku wydano dekret na mocy którego wszyscy posiadacze broni palnej mieli ją obowiązek złożyć w powiatowym zarządzie policji komunalnej pod karą 5000 tys marek grzywny lub roku więzienia. Później w 1932 roku wydano rozporządzenie prezydenta – Prawo o broni, amunicji i materiałach wybuchowych. Nie wdając się w szczegóły powyższy raport mówi, że to rozporządzenie z 1932 roku zostało zastąpione dopiero w 1961 roku Ustawą o broni i amunicji. Czyli to co wydano w 1932 roku było tak restrykcyjne, że nawet komuniści w 1945 roku nie musieli go specjalnie zmieniać aż do 1961.
  Dlaczego o tym piszę. Otóż w moim rozumieniu wszystkie rządy w okresie II rzeczpospolitej przyczyniając się do braku powszechności, wprowadzając zakazy itd maja krew na rękach i są w pewnej części odpowiedzialne za tak niewyobrażalna rzeź ludności polskiej podczas okupacji. Zupełnie przypadkiem obejrzałem sobie ostatnio Kamienie na szaniec, które oczywiście znałem w postaci książki już bardzo dawno temu. ale tym razem patrząc na radość tych młodych ludzi, którzy cieszyli się jak dzieci z każdej nawet niezupełnie sprawnej pukawki, która wpadła im w ręce – pomyślałem sobie co by było gdyby dostęp do broni przed wojną był masowy, gdyby każdy mężczyzna mógł mieć broń jaką chce? Czy w ogóle okupacja Polski byłaby możliwa? Czy można tak sobie o piątej nad ranem wpaść do kogoś aby go aresztować wiedząc, że w całej kamienicy za każdymi drzwiami jest broń i ostra amunicja jak robiło gestapo? Czy można tak sobie wpaść do polskiej wioski i bezkarnie ją spalić i rozstrzelać mieszkańców jeśli w każdej chałupie jest pełno broni i mężczyzn, którzy wiedza jak jej używać nie mają nic do stracenia?Ja sobie nawet nie wyobrażam wypowiedzenia wojny Polsce w 39roku.

  z sieci

 10. Joannus said

  Ad 9
  Może i na Wołyniu byłoby inaczej. Banderowcy i chachoły ich pomagierzy byliby mniej ”odważni”.

 11. Glock said

  Takze wszelkimi sposobami starajmy sie o ta BRON By kazdy z nas jak przyjdzie potrzeba .Mogl swobodnie zarepetowac bron.I prosto w morde wypalic naszym pseudo
  przyjaciolom z ZACHODU czy z Wschodu (upaincy)

 12. wanderer said

  Panie Mariuszu (9), ma Pan racje, okupacja nie bylaby tyle niemozliwa, co cholernie utrudniona. Co do rzezi, na pewnobyloby sie latwiej obronic przed tymi masakrami, zwazywszy na fakt, ze bandyta tak czy inaczej ma zawsze jakas bron, wiec wtedy szanse na odstrzelenie bylyby wyrownane. Na pewno nie doszloby to takich masakr jakie mialy miejsce.

 13. Mariusz said

  W 1919 roku Czesi wkroczyli na Zaolzie
  Wojsko czeskie dopuściło się szeregu zbrodni na polskich jeńcach wojennych oraz na ludności cywilnej. Najgłośniejszą z nich był tzw. „mord w Stonawie”, dokonany 26 stycznia 1919 r., gdzie Czesi zakłuli bagnetami kilkunastu wziętych do niewoli jeńców z 12 pułku piechoty. Wojsko czeskie zamordowało też wziętych do niewoli jeńców w Bystrzycy oraz cywilów w Karwinie. Bojówki uzbrojonych Czechów oraz czeskiej żandarmerii zamordowały również kilkudziesięciu polskich działaczy narodowych, a kilka tysięcy Polaków zostało zmuszonych do opuszczenia domów i ucieczki do Polski.

  W czasie ofensywy bolszewickiej w lipcu 1920 roku, Czesi zaczęli organizować dywizje ukraińskie, wrogo nastawione do Polski, w skład których weszli weterani wojny polsko-ukraińskiej 1918-1919, politycznie związane z obozem Jewhena Petruszewycza. Sztab pierwszej dywizji mieścił się w Koszycach, drugiej w Munkaczu. Po załamaniu się ofensywy bolszewickiej, oddziały te pełniły służbę wartowniczą, otrzymując żołd żołnierzy czeskich.

Sorry, the comment form is closed at this time.

 
%d blogerów lubi to: