Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

 • The rainbow symbolizes the Covenant with God, not sodomy Tęcza to symbol Przymierza z Bogiem, a nie sodomii


  Prócz wstrętu budzi jeszcze we mnie gniew fałszywy i nikczemny stosunek Żydów do zagadnień narodowych. Naród ten, narzekający na szowinizm innych ludów, jest sam najbardziej szowinistycznym narodem świata. Żydzi, którzy skarżą się na brak tolerancji u innych, są najmniej tolerancyjni. Naród, który krzyczy o nienawiści, jaką budzi, sam potrafi najsilniej nienawidzić.
  Antoni Słonimski, poeta żydowski

  Dla Polaków [śmierć] to była po prostu kwestia biologiczna, naturalna... śmierć, jak śmierć... A dla Żydów to była tragedia, to było dramatyczne doświadczenie, to była metafizyka, to było spotkanie z Najwyższym
  Prof. Barbara Engelking-Boni, kierownik Centrum Badań nad Zagładą Żydów, TVN 24 "Kropka nad i " 09.02.2011

  Państwo Polskie jest opanowane od wewnątrz przez groźną, obcą strukturę, która toczy go, niczym rak, niczym demon który opętał duszę człowieka. I choć na zewnatrz jest to z pozoru ten sam człowiek, po jego czynach widzimy, że kieruje nim jakaś ukryta siła.
  Z każdym dniem rośnie liczba tych, których musisz całować w dupę, aby nie być skazanym za zbrodnię nienawiści.
  Pod tą żółto-błękitną flagą maszerowali żołnierze UPA. To są kolory naszej wolności i niezależności.
  Petro Poroszenko, wpis na Twiterze z okazji Dnia Zwycięstwa, 22 sierpnia 2014
 • Kategorie

 • Archiwum artykułów

 • Kanały RSS na FeedBucket

  Artykuły
  Komentarze
  Po wejściu na żądaną stronę dobrze jest ją odświeżyć

 • Wyszukiwarka artykułów

 • Najnowsze komentarze

  Emilian58 o Atomowy front na Zaporożu
  PK o Żydowska kloaka przetacza się…
  Bogusz o Koniec twierdzy Europa i pierw…
  Emilian58 o Koniec twierdzy Europa i pierw…
  Krzysztof M o Twój kot się na ciebie obraził…
  prostopopolsku o Putin morduje ryby
  Anucha o Piskorski i Radzikowski o Andr…
  Stiopa o Putin morduje ryby
  revers o Atomowy front na Zaporożu
  ! o Czego najbardziej boją się kot…
  Tadeusz Kaktus o Wolne tematy (58 – …
  ! o Czego najbardziej boją się kot…
  ! o Co nam zrobili ruskie
  Enya o Twój kot się na ciebie obraził…
  adsenior o Wolne tematy (58 – …
 • Najnowsze artykuły

 • Najpopularniejsze wpisy

 • Wprowadź swój adres email

  Dołącz do 616 obserwujących.

Czy Benedykt XVI powiedział już ostatnie słowo jako papież? Poważny problem dla teologów.

Posted by Marucha w dniu 2016-05-27 (Piątek)

Sobotnia wypowiedź arcybiskupa Georga Gänsweina, osobistego sekretarza Benedykta XVI, wywołała spory rezonans w świecie katolickim. Nie tylko sprowokowała szereg komentarzy, lecz także postawiła przed teologami poważny problem do rozstrzygnięcia.

Co takiego rzekł arcybiskup Gänswein, który jest zarazem prefektem Domu Papieskiego Franciszka? Podczas prezentacji najnowszej biografii Josepha Ratzingera napisanej przez ks. Roberto Regoliego powiedział o Benedykcie XVI:

Wciąż jeszcze jest za wcześnie, by dokonać ostatecznego bilansu pontyfikatu Benedykta XVI. Papież żyje, a jego posługa trwa nadal, choć w innej formie. (…)

Jak za czasów Piotra, również i dziś Kościół, jeden, święty, powszechny i apostolski, ma tylko jednego prawowitego Papieża. A przy tym od trzech lat żyje wśród nas dwóch Następców Piotra. Nie stanowią dla siebie konkurencji, ale ich obecności jest naprawdę niezwykła.

Byłem świadkiem tego, jak Benedykt XVI na zakończenie swego pontyfikatu złożył Pierścień Rybaka, co normalnie ma miejsce po śmierci Papieża. Postanowił jednak nie rezygnować z obranego przez siebie imienia, w odróżnieniu od Celestyna V, który po rezygnacji na nowo stał się Pietrem da Morrone.

Nie mamy jednak dwóch Papieży, ale posługa papieska została poszerzona, ma elementy czynny i element kontemplacyjny. I dlatego właśnie Benedykt XVI nie zrezygnował ani ze swego imienia, ani z białej sutanny. Dlatego też do dzisiaj jego prawowitym tytułem jest Jego Świątobliwość.

Z tego też względu nie wycofał się do odizolowanego klasztoru, lecz pozostał wewnątrz Watykanu. W 2013 r. ten wielki teolog na Stolicy Piotrowej został więc pierwszym Papieżem Seniorem w historii. Od tej chwili jego rola jest całkiem inna niż wspomnianego już św. Celestyna V, który po dymisji, chciał powrócić do pustelni, został jednak uwięziony przez swego następcę Bonifacego VIII.

Trudno wyobrazić sobie, aby osobisty sekretarz Benedykta XVI mógł wypowiadać podobne opinie na temat charakteru posługi swego zwierzchnika bez uzgodnienia tego z nim samym.

Jego oświadczenie to wielka zagadka. Z jednej strony mówi, że „mamy tylko jednego prawowitego Papieża“, a z drugiej, że „od trzech lat żyje wśród nas dwóch Następców Piotra“.

Podkreśla też, że posługa papieska Benedykta XVI trwa nadal, a on sam zatrzymał niektóre insygnia władzy papieskiej: imię, tytuł Jego Świątobliwości, czyli papieża (z dodatkiem: senior – lub emeryt, w zależności od tłumaczenia) oraz białą sutannę. Prócz tego Benedykt XVI nadal zachował swój herb papieski i pozostał w Watykanie.

W wypowiedzi arcybiskupa Georga Gänsweina szczególnie zagadkowe jest stwierdzenie, że „nie mamy jednak dwóch Papieży, ale posługa papieska została poszerzona, ma elementy czynny i element kontemplacyjny.“

Co to właściwie znaczy? Teologowie są bezradni, ponieważ nigdy w 2000-letnich dziejach Kościoła nie było takiej sytuacji. Nigdy nie było sytuacji, gdy w jednej „zagrodzie Piotrowej“ przebywali dwaj papieże. Owszem, bywały w historii Kościoła momenty, gdy funkcjonowali dwaj (a nawet trzej) papieże, ale zawsze antagonistycznie do siebie nastawieni i nigdy w jednym miejscu (w Rzymie, w Awinionie, a nawet w Pizie). Zawsze też na końcu Kościół oficjalnie uznawał, że papieżem był tylko jeden z nich, zaś drugi anty-papieżem. Dzisiejsza sytuacja jest więc naprawdę wyjątkowa.

Stawia ona przed teologami szereg bardzo ważnych pytań. Czy możliwe jest w ogóle – z teologicznego punktu widzenia – istnienie dwóch papieży? Ilu Piotrów może być wśród Apostołów? Czy prymat Piotrowy jest zbywalny lub podzielny? Czy posługa papieska może zostać – jak powiedział arcybiskup Gänswein ­– podzielona na dwa elementy, a więc na dwie osoby? Jaka jest relacja między tymi elementami? Czy papiestwo może być ciałem kolegialnym? Co to znaczy emerytowane papiestwo?

To pytania, którymi nikt się do tej pory nie zajmował, bo nie było takiej potrzeby. Teraz sytuacja zmusza, by się do nich ustosunkować. To nie jest przypadek Celestyna V, który zrzekł się papieskich atrybutów: tytułu, imienia, herbu, sutanny i wyprowadził się do pustelni.

Tekst rezygnacji Benedykta XVI, wygłoszony w języku łacińskim 11 lutego 2013 roku, niemal w ogóle nie doczekał się teologicznych interpretacji, choć jest to akt wyjątkowy w dziejach Kościoła. Profesor Stefano Viola z uniwersytetu w Lugano przeanalizował go słowo po słowie i doszedł do wniosku, że Benedykt XVI zrezygnował z posługi („renuntiatio ministerio“), natomiast nie zrezygnował z urzędu („renuntiatio muneri“), jak wymaga tego prawo kościelne. Nie przestał więc być papieżem, ale przestał pełnić czynną formę posługi papieskiej.

(A co się stanie, jeśli Franciszek – co sam już otwarcie sugerował – postąpi podobnie jak Benedykt i ustąpi, również pozostając przy tytule papieża-emeryta? Czy będziemy mieli wtedy trzech papieży czy może jednego papieża, ale trzy elementy posługi papieskiej rozłożone na trzy osoby?)

Co to wszystko znaczy? Powtarzam: nikt nie ma na to dobrej odpowiedzi, ponieważ nie istnieją żadne analogie do obecnej sytuacji. Z pewnością jednak wypowiedź arcybiskupa Georga Gänsweina wywoła wśród teologów dyskusję na ten temat.

Grzegorz Górny
Redaktor naczelny miesięcznika “Fronda”. Publicysta tygodnika “wSieci”. Autor książek. Reżyser i producent.

Za: wPolityce.pl (26 maja 2016)

*                    *                      *

Rozszerzony urząd papieski – wg abp Gaensweina

Wywiad z abp Gaensweinem, Prefektem Domu Papieskiego, osobistym sekretarzem Ojca św. Benedykta XVI:

>http://www.acistampa.com/story/bendetto-xvi-la-fine-del-vecchio-linizio-del-nuovo-lanalisi-di-georg-ganswein-3369

Dall’elezione del suo successore Francesco il 13 marzo 2013 non vi sono dunque due papi, ma de facto un ministero allargato – con un membro attivo e un membro contemplativo. Per questo Benedetto XVI non ha rinunciato né al suo nome, né alla talare bianca. Per questo l’appellativo corretto con il quale rivolgerglisi ancora oggi è “Santità”; e per questo, inoltre, egli non si è ritirato in un monastero isolato, ma all’interno del Vaticano – come se avesse fatto solo un passo di lato per fare spazio al suo successore ea una nuova tappa nella storia del papato che egli, con quel passo, ha arricchito con la “centrale” della sua preghiera e della sua compassione posta nei Giardini vaticani.

Od wyboru swojego następcy, Papieża Franciszka 13 III 2013, nie ma więc dwóch papieży, ale de facto rozszerzony “urząd” (ministero) złożony z dwóch członków: czynnego (attivo) i kontemplacyjnego (contemplativo). Dlatego Benedykt nie zrezygnował ani ze swojego imienia [papieskiego], ani z białej sutanny. Z tego powodu, wciąż poprawnym sposobem zwracania się do niego jest “[Wasza] Świątobliwość”. Poza tym, on nie wyjechał [poza Watykan] do klauzury klasztoru, ale [przeniósł się] do wnętrza Watykanu, jakby zrobił tylko krok w bok, aby zrobić nieco miejsca dla swojego

Komentarz Socciego:
> http://www.antoniosocci.com/discorso-integrale-mons-gaenswein-ancora-piu-esplosivo-quanto-si-immaginava-vera-svolta-papato-diventa-un-organo-collegiale-invalida-la-rinuncia/#sthash.pHJaVKl3.dpuf

Komentarz Breviarium:
Jeśli Benedykt XVI jest nadal “członkiem urzędu papieskiego” to znaczy, że nie abdykował.
Jeśli Benedykt XVI nie abdykował, to znaczy, że nadal jest papieżem.
Jeśli Benedykt XVI nadal jest papieżem, a nie ma papiestwa kolektywnego, to… kim jest Franciszek?

Napisał Dextimus dnia 23.5.16
Za: Breviarium – dawniej: Kronika Novus Ordo (23 maja 2016)

*                    *                      *

Abp Gänswein: za wcześnie na bilans pontyfikatu Benedykta XVI

Wciąż jeszcze jest za wcześnie, by dokonać ostatecznego bilansu pontyfikatu Benedykta XVI. Papież żyje, a jego posługa trwa nadal, choć w innej formie – uważa abp Georg Gänswein, sekretarz osobisty Papieża Seniora.

Uczestnicząc w prezentacji nowej biografii Benedykta XVI (ks. Roberto Regoli, “Oltre la crisi della Chiesa, Il pontificato di Benedetto XVI”), omówił on pokrótce najważniejsze etapy jego pontyfikatu. Najwięcej uwagi poświęcił jednak aktualnej posłudze Papieża Seniora.

Jak za czasów Piotra, również i dziś Kościół, jeden, święty, powszechny i apostolski, ma tylko jednego prawowitego Papieża. A przy tym od trzech lat żyje wśród nas dwóch Następców Piotra. Nie stanowią dla siebie konkurencji, ale ich obecności jest naprawdę niezwykła.

Byłem świadkiem tego, jak Benedykt XVI na zakończenie swego pontyfikatu złożył Pierścień Rybaka, co normalnie ma miejsce po śmierci Papieża. Postanowił jednak nie rezygnować z obranego przez siebie imienia, w odróżnieniu od Celestyna V, który po rezygnacji na nowo stał się Pietrem da Morrone.

Nie mamy jednak dwóch Papieży, ale posługa papieska została poszerzona, ma elementy czynny i element kontemplacyjny. I dlatego właśnie Benedykt XVI nie zrezygnował ani ze swego imienia, ani z białej sutanny. Dlatego też do dzisiaj jego prawowitym tytułem jest Jego Świątobliwość. Z tego też względu nie wycofał się do odizolowanego klasztoru, lecz pozostał wewnątrz Watykanu.

W 2013 r. ten wielki teolog na Stolicy Piotrowej został więc pierwszym Papieżem Seniorem w historii. Od tej chwili jego rola jest całkiem inna niż wspomnianego już św. Celestyna V, który po dymisji, chciał powrócić do pustelni, został jednak uwięziony przez swego następcę Bonifacego VIII – powiedział abp Gänswein.

Dodajmy, że watykańskie Biuro Prasowe wydało dziś komunikat, w którym zaprzecza jakoby Papież Senior miał stwierdzić, że tak zwana Trzecia Tajemnica Fatimska nie została w pełni ujawniona. Wiadomość tę podał jeden niemiecki ksiądz prof. Ingo Dollinger, powołując się na rozmowę z kard. Ratzingerem w 2000 r. Benedykt XVI temu zaprzecza i potwierdza stanowczo, że „publikacja Trzeciej Tajemnicy Fatimskiej była kompletna”.

kb/ rv
Za: Radio Watykańskie (21/05/2016)

http://www.bibula.com

Komentarzy 26 do “Czy Benedykt XVI powiedział już ostatnie słowo jako papież? Poważny problem dla teologów.”

 1. Dictum said

  ad. – …”bywały w historii Kościoła momenty, gdy funkcjonowali dwaj (a nawet trzej) papieże, ale zawsze antagonistycznie do siebie nastawieni…”
  A jaką mamy pewność, że papież BXVI i Franciszek nie są do siebie antagonistycznie nastawieni?

  ad. ostatni akapit o Trzeciej Tajemnicy Fatimskiej – ks. Dollinger powołuje się na rozmowę, a BXVI zaprzecza? Zaprzeczył publicznie i osobiście, czy przez pośredników?

  Wszystko to razem jest tajemnicze i niepokojące.

 2. Dziad Wernyhora said

  🙂 To brzmi jajcarsko.
  Tymniemniej – nawet jeśli jest dwóch (lub więcej) nie-antagonistycznych papieży funkcjonujących w ramach „poszerzonej posługi papieskiej”, to także wśród nich obowiązuje hierarchia – „super-papież” jest tylko jeden.

 3. Oficjalnie Franek, nieoficjalnie Benedykt. Taki bek i kagan. Albo Stalin i Kaganowicz.

  … … …

  (i zobaczcie państwo… słownik podkreśla słowo „Kaganowicz” -ciekawe nieprawdaż?)

 4. Tom said

  Jeden papież ale dwóch. To są misie co wierzą w jednego boga ale w trzech. Są przyzwyczajeni do takiej sofistyki i na pewno ostatniego słowa jeszcze nie powiedzieli.

  A co Pana to obchodzi? Pan nie jest od nas…
  Admin

 5. Marek said

  Wszyscy chyba słyszeli słowa publicznej rezygnacji Benedykta16.
  Odwołał je?
  Reszta jest głupkowatą spekulacją i niczemu nie służy. Prócz głupkowatej spekulacji o stu interpretacjach.
  Tak myślę. Jest tyle ważniejszych tematów, przed którymi dzisiaj Kościół ucieka, a nawet milczy.

  Trafiony.
  Admin

 6. revers said

  Takie to ołtarze swiętych uchodżców powstaja w postbenedyktańskich Niemczech, skąd innąd znanej w Kolonii Katedry Gotyckiej mieście powstają …

 7. Jan T. said

  ad 5
  „Wszyscy chyba słyszeli słowa publicznej rezygnacji Benedykta16.
  Odwołał je?”

  Nie, nie odwołał. Ale zachowując „niektóre insygnia władzy papieskiej: imię, tytuł Jego Świątobliwości, czyli papieża (z dodatkiem: senior – lub emeryt, w zależności od tłumaczenia) oraz białą sutannę” sam uczynił sprawę swojej abdykacji jeszcze bardziej niepokojącą. No, chyba że to jest jakiś zaszyfrowany przekaz dla wiernych. Ale minęły 3 lata, a wierni dalej nie wiedzą, o co w tym wszystkim tak naprawdę chodzi. I rzeczywiście, możemy sobie tylko głupkowato i po nic spekulować. A jak już sobie dajemy spokój z tymi rozważaniami, to jakiś Socci albo Gänswein wrzuca kolejną, za każdym razem coraz dziwaczniejszą koncepcję.Pocieszające jest to, że wiemy już wszystko o trzeciej tajemnicy fatimskiej.

 8. sarto said

  Franciszek głosi tyle herezji, że ludzie wymyślają swoje autorskie sposoby na usunięcie go z Watykanu. To jeden z nich.

  Tylko co gorsze herezjarcha czy fałszerz słów Matki Bożej Fatimskiej?

 9. NICK said

  Trudno ocenić?
  Zastępca Chrystusa na Ziemi. Papież. Jak winien się zachować?
  Retorycznie pytam.

 10. Dictum said

  ad. 5.
  Panie Gajowy, co trafione?
  To nie są głupkowate spekulacje, tylko potrzeba zrozumienia tej dziwacznej sytuacji. Tym bardziej, że aktualne przekazy Benedykta XVI np. o sytuacji w Kk są diametralnie różne od zadowolonego ze wszystkiego Franciszka. Ten brnie w najlepsze w soborowe i posoborowe błędy, którym Benedykt wydaje dziś bardzo jednoznaczną opinię. A rzekomo działają nie jako antagoniści.

  Przytoczę jeszcze raz art. Dextimusa:

  poniedziałek, 23 maja 2016

  rozszerzony urząd papieski – wg abp Gaensweina
  wywiad z abp Gaensweinem, Prefektem Domu Papieskiego, osobistym sekretarzem Ojca św. Benedykta XVI:

  http://www.acistampa.com/story/bendetto-xvi-la-fine-del-vecchio-linizio-del-nuovo-lanalisi-di-georg-ganswein-3369

  Od wyboru swojego następcy, Papieża Franciszka 13 III 2013, nie ma więc dwóch papieży, ale de facto rozszerzony „urząd” (ministero) złożony z dwóch członków: czynnego (attivo) i kontemplacyjnego (contemplativo). Dlatego Benedykt nie zrezygnował ani ze swojego imienia [papieskiego], ani z białej sutanny. Z tego powodu, wciąż poprawnym sposobem zwracania się do niego jest „[Wasza] Świątobliwość”. Poza tym, on nie wyjechał [poza Watykan] do klauzury klasztoru, ale [przeniósł się] do wnętrza Watykanu, jakby zrobił tylko krok w bok, aby zrobić nieco miejsca dla swojego następcy i dla nowego etapu historii papiestwa, które on, tym posunięciem, wzbogacił o centrum swojej modlitwy i współczucia umiejscowione w Ogrodach Watykańskich

  komentarz Socciego:

  http://www.antoniosocci.com/discorso-integrale-mons-gaenswein-ancora-piu-esplosivo-quanto-si-immaginava-vera-svolta-papato-diventa-un-organo-collegiale-invalida-la-rinuncia/

  komentarz Breviarium:

  Jeśli Benedykt XVI jest nadal „członkiem urzędu papieskiego” to znaczy, że nie abdykował.
  Jeśli Benedykt XVI nie abdykował, to znaczy, że nadal jest papieżem.
  Jeśli Benedykt XVI nadal jest papieżem, a nie ma papiestwa kolektywnego, to… kim jest Franciszek?
  napisał Dextimus dnia 23.5.16

 11. NICK said

  Nie ma papieża.
  Jest vacat.
  Vacat. Obsadzony.
  Kim?
  (…)

 12. jamek said

  WAŻNE – ZNALEZIONE W INTERNECIE: „W pewnej dyskusji, ktoś mi odpisał w następujący sposób na temat Bergoglio posługując się Biblią. Napisał: Bergoglio objął władzę (jego koronacja) 19 marca 2013 roku, co dotyczy fragmentu Księgi Apokalipsy 13,5 : „A dano jej {bestii} usta mówiące wielkie rzeczy i bluźnierstwa, i dano jej możność przetrwania czterdziestu dwu miesięcy. ” 42 miesiące upływają 19 września 2016 roku. Jest to też dokładana data objawień w La Salette!!! W tym dniu oczekuje się, że przekaże on władzę Antychrystowi, co ponoć także opisują proroctwa z La Salette… To wszystko jest niesamowite.

  http://paruzja.info/pl/oredzia-przeglad/75-wrzesien-2014/1641-07-09-2014-19-30-matka-zbawienia-antychryst-zajmie-te-pozycje-poniewaz-zostanie-o-to-poproszony <<< Antychryst zajmie tę pozycję, ponieważ zostanie o to poproszony

  https://www.youtube.com/watch?v=BCCDqMKsuDY <<< Rabin Abraham Aronian ogłosił, że żydowski mesjasz tj antychryst żyje już na świecie

 13. Czolgista said

  @12
  Wie Pan, że interpretowanie na własną rękę przepowiedni zawartych w NT jest surowo zabronione przez Kościół katolicki ?

 14. Bronisław said

  Szanowny Panie Dictum!

  Jedno, co możemy „chyba” niewątpliwie stwierdzić to: Przyszło nam żyć obecnie w bardzo ciekawych i niezwykle trudnych czasach?!!! Trzeba Nam żyć – jak zawsze zresztą – w Przyjaźni z Naszym Stwórcą i w Nim pokładać Naszą Nadzieję!!! W psalmach śpiewamy przecież: „…Bojaźń Boża początkiem mądrości.” Łączę serdeczne pozdrowienia!

  Króluj Nam Chryste!!!

 15. Wimar said

  Ad 12: Melania Calvat wizjonerka z La Salette w opisie przekazu MB powiedziała m.in. „Antychryst urodzi się z zakonnicy hebrajskiej,fałszywej dziewicy. Jego ojcem będzie B…” P. Gouin „Pasterka z La Salette” str.78. W roku 1898 powiedziała też:: „Dzisiaj przyszła na świat babka Antychrysta.”
  Co do sugestii Jamek @12 wielu teologów uważa, ze zapis w 13 rozdz Apokalipsy sw. Jana mówiący o Bestii „dano jej usta mówiące wielkie rzeczy i bluźnierstwa” odnosi się do współczesnych środków masowego przekazu będących faktycznie do jej dyspozycji

 16. Dictum said

  ad. 14.
  Tak, Panie Bronisławie, może nie tak w przyjaźni, co w wiernym poddaniu się Stwórcy i Jego planom. Z modlitwą o zachowanie rozumu i silnej, niepokonanej wiary w Chrystusa Króla.

 17. A ja pozwolę sobie przypomnieć, co wczoraj zgłosiłem w temacie „USA: Czy architektura wpływa na mózg?”.
  Nie waham się tego zrobić, bo chodzi o (mam nadzieję) staranne tłumaczenie pewnego wywiadu papieża Franciszka, który to wywiad powinien dać sporo do myślenia.
  Oto mój tekst:

  Wczoraj opublikowałem ilustrowany tekst pt. „Papież Franciszek o świecie oraz myciu nóg i pozostałych misjach Kościoła”, tutaj .http://rozpuszczalnik.blogspot.fr/2016/05/papiez-franciszek-o-swiecie-oraz-myciu.html .

  Zdecydowałem się przetłumaczyć na polski tekst wywiadu udzielonego przez papieża Franciszka francuskiemu La Croix, dziennikowi, na lewo od którego – jak piszę we wstępie – można znaleźć tylko dwie oazy postępu w postaci Golias Hebdo i Golias Magazine (przy których La Croix, Tygodnik Powszechny i katolickie półki Gazety Wyborczej to esencja katolickości, nieledwie spod znaku Torquemady i autorów „Młota na czarownice”).

  Sądzę, że kto przeczyta – nie pożałuje, tyle jest w nim nie zawsze spodziewanych papieskich myśli. Do każdej wypowiedzi papieża dorzuciłem swój komentarz, pilnując, aby był możliwie wyważony.

  Wywiad jest o integracji migrantów, o tym, że „państwo powinno być laickie”, o sytuacji lefebvrystów i o Synodzie w sprawie Rodziny.

  Blog zakończyłem następująco:

  „O Franciszku mówi się we Francji „Papież sprzeczności” . Z jednej strony, Franciszek zdążył już, pytany o homoseksualistów, żachnąć się „a kim ja jestem, żeby sądzić?”, a z drugiej – uznał wyższość sumienia nad literą. Nie mieści się w żadnym pudełku. Mam wrażenie, że papież Franciszek otwiera drzwi do jakiejś nowej chrześcijańskiej rzeczywistości, ale (jeśli przypadkiem nie bierze udziału w czymś bardzo niepokojącym), jest tak „niepozbierany”, że przekraczając te otwarte drzwi, może rozwalić futrynę, a potem szczerze się zdziwić, że na idących za nim zwaliło się sklepienie, a reszta orszaku uciekła z krzykiem we wszystkich możliwych kierunkach.”

 18. Odwołał, nie odwołał, abdykował, nie abdykował… Jakie to ma znaczenie? CO STOI W PAPIERACH? … ano tego nie wiemy… 🙂

 19. Jazzik said

  Pamiętam jak 2 lata temu Franek leciał gdzieś tam samolotem z dziennikarzami i powiedział że za 2 lata go już prawdopodobnie nie będzie, dlatego nie ma czasu na odpoczynek. Media sugerowały że jest chory. Może jednak chodziło mu o coś innego. Przecież w Brzegu koło Krakowa ma być ten zlot młodzieży z jego udziałem. Ostra napinka jest że może być tam jakiś potworny zamach, false flag, akt terroru. Mniejsza z tym co. Braun i Kękuś proszą by się tam nie wybierać, sporo osób coś przeczuwa, albo coś wie. Gdyby to się sprawdziło to by mogło nakłonić nie w pełni emeryta Benedykta do powrotu na tron Piotrowy

 20. Mis z Okienka said

  Saju George, S.J. – The Dancing Jesuit

  Piekny taniec wykonany przez ksiedza jezuite podczas 2-go ecumenical dnia kosciola w Monachium.

  Saju George performances at the 2nd Ecumenical Kirchentag in Munich.

  The bharatanatyam is an elegant form of dance with a strong visual impact. Originating in the temples in Tamil Nadu, a state in southern India, literally thousands of years ago, this dance style is the oldest of the main forms of classical Indian dance. The dancers, through their choreographies, display gestures and movements representative of mythology, philosophy, epics, ancient stories, contemporary themes and other experiences of life.

  Originally from Calcutta, Saju George Moolamthuruthil, S.J., better known as the Jesuit Dancer, is a dynamic and unique artist with a rare vision and passion for the art and culture of India and quite simply a brilliant dancer of the bharatanatyam style.

  Over the 15 or so years he has been performing, Saju George, S.J. has shown a constant concern to conjugate his dancing with his Catholic faith and his ordainment and considers art as an effective means of spiritual integration and social transformation. In recent years, Saju has given over 200 performances in India and worldwide and adopting both Hindu and Christian themes in his incorporation of images whether of Radha-Krishna and Shiva-Parvati or of the crucifixion and resurrection of Christ.

  According to the Dancing Jesuit, this art involves prayer and adoration, self-awareness and divine realization, aesthetic delight and cosmic integration, social service, the promotion of inter-religious peace and harmony, ecumenism as well as other dimensions. He believes strongly in the power of art, and in a special fashion, that of dance and of music.

  Saju George is also director of various centers of art, culture and social development, including: Kalahrdava, the Art Peace Foundation and Shanti Nir, in Calcutta.

 21. Widać, że jezuita Saju George daje z siebie co ma (w sobie), w kraju najpotężniejszym w Europie kraju multi-kulti, w Monachium, w ramach miejscowego Eins-zwei-drei-Asyżu pod nazwą 2. Ökumenischer Kirchentag (2-gi Ekumeniczny Dzień Kościelny, patrz min 2:32).
  Nie trafił w niego, ani w organizatorów Ökumenismusu, żaden Blitz i nie rozległ się z tego powodu w Bawarii najmniejszy Donner, co potwierdza rozmiar Boskiego Miłosierdzia (ale że nie zareagowali jezuici, to zupełnie inna sprawa).

  Jestem dziwnie pewien, że gdybym się podobnie przebrał (rozebrał) i zbudził żonę identyczną modlitwą, to raz jeszcze moce nieziemskie wykazałyby flegmę, ale Rozpuszczalnikowa jęłaby dzwonić po szpitalach psychiatrycznych.

 22. Krisent said

  @13
  Wie Pan, że czytanie Pisma Świętego na własną rękę przez osobę świecką jest zabronione przez Kościół Katolicki od wielu wieków ? To PRAWO Kościelne zabraniające Jego czytania oficjalnie nie zostało odwołane ! Katolicy, którzy czytają wbrew Prawu Kościelnemu mają chyba grzech CIĘŻKI ??? Niezłe jaja sobie robi/ł kościół ze swoich poddanych na przestrzeni wieków. W 1956 roku Święte Oficjum wydało nakaz usunięcia wszystkich Obrazów Bożego Miłosierdzia i zabroniło okazywać cześć !!! Pisał o tym Kardynał DESKUR w swoich wspomnieniach (książka Antonio Socci -„Tajemnice Jana Pawła Drugiego”), że BYŁ ZMUSZONY usunąć ten obraz ze swojego lokum w WATYKANIE!!! Pan Jezus uzdrawiał chorych w Święto Żydowskie „SZABAT” i zgodnie z Prawem Boskim – STARYM TESTAMENTEM, którego przestrzegali Faryzeusze SYN BOŻY powinien za ten CIĘŻKI GRZECH IŚĆ DO PIEKŁA ….Dlatego też zabili SYNA BOŻEGO bo nie przestrzegał Prawa Bożego – SZABATU … Niezłe Jaja…

  ——
  To był mądry zakaz.
  Bo teraz każdy debil może czytać Pismo Święte i sobie je po swojemu tłumaczyć małym rozumkiem.
  Admin

 23. Krisent said

  30.09.1896 r. Melania z La Salette zapisała słowa Matki Bożej: „Wczoraj narodziła się babka antychrysta.”

 24. Krisent said

  WG Objawienia Najświętszej Maryi Panny w San Sebastian de Garabandal Najświętsza Dziewica powiedziała, że będzie jeszcze trzech papieży, a potem przyjdą czasy ostateczne. …
  Fragment zapisów:
  Kiedy wiadomość o śmierci papieża Jana XXIII dotarła do miasta, małe dzwony kościoła żałobnym tonem ogłosiły śmierć Papieża.

  Conchita była ze swoją matką Anicetą i panią Ortiz w drodze do Kościoła. Rozwiązała się następująca rozmowa :

  -Nie żyje papież.

  Powiedziała jej matka .

  Conchita odpowiedziała :

  – Ah, papież umarł. Pozostaje więc tylko TRZECH papieży .

  W tej chwili, wszystko było w porządku. Jednakże po powrocie do domu, Aniceta była niespokojna i chciała bardziej poznać myśli swojej córki, która wydawała się powściągliwa w obecności pani Ortiz .

  W domu, w spokoju , obawiając się ewentualnego błędu swojej córki matka zapytała :

  – Skąd wiesz, że pozostało tylko TRZECH papieży?

  Conchita odpowiedziała :

  – Od Najświętszej Maryi. Właściwie powiedziała mi, ze będzie CZTERECH papieży, ale jednego nie liczyła.

  Mówi Aniceta:

  – Ale wobec tego, dlaczego pomijać jednego?

  Conchita odpowiedziała:

  – Tego nie powiedziała, powiedziała mi tylko, ze jednego nie brała pod uwagę. Jednakże powiedziała, że będzie on rządzić Kościołem na krótki czas .

  Na pytanie :

  – Myślisz, że dlatego go nie liczyła ?

  Conchita mówi:

  – Nie wiem.

  Jej matka :

  A co będzie dalej :

  – Tego nie powiedziała .

  Milej niedzieli

 25. Re 22

  Krisent, niech Pan nie rozsiewa bzdur, zwłaszcza w niedzielę.
  Cytuję Wikipedię (źródło różnie oceniane, ale popularne i łatwo dostępne):

  „Obecnie żaden Kościół chrześcijański oficjalnie nie zakazuje czytania i rozpowszechniania Biblii.
  (…)
  W 1527 roku teologowie z Sorbony, potępiając naukę Erazma, nawołującego do powszechnego czytania Pisma Świętego, oświadczyli, że Kościół katolicki nie zabrania czytania Biblii w ogóle, ale wprowadza ograniczenia wobec tych, dla których taka lektura mogłaby się stać powodem popadnięcia w herezję. Wolno było czytać Pismo Święte, ale zawsze z prawowiernym wyjaśnieniem, które odpowiadałoby poziomowi intelektualnemu czytelników. (I bardzo dobrze – byle kto tłumaczy, a jeśli nawet tłumaczenie jest poprawne, trzeba znać doskonale kontekst historyczny, aby pojąć prawdziwe znaczenie słów. Klasyczny przykład, już z czasów nam bliższych: sławne Łatwiej przejść wielbłądowi przez ucho igielne, niż grzesznikowi wejść do Królestwa; tymczasem Ucho Igielne to była wąska brama w Jerozolimie – przyp. R.).
  (…)
  Leon XIII wydał 25 stycznia 1897 roku wykaz ksiąg zakazanych (Index librorum prohibitorum) i w nim figuruje także Biblia, jeżeli tłumaczona jest na język ojczysty bez imprimatur władz kościelnych. (Raz jeszcze słusznie – R.)”

  P.S. Dwukrotnie wstawia Pan w tekst mówiący o sprawach religijnych wyrażenie „niezłe jaja”.
  Klasa!

 26. Krisent said

  MAŁE DZIECKO i każdy prosty człowiek nawet pozbawiony inteligencji bez żadnego wykształcenia wie, że KAPŁAN NIE POWINIEN STAĆ TYŁEM DO TRONU BOŻEGO – TABERNAKULUM….. Kapłan podczas CAŁEJ MSZY ŚWIĘTEJ NIE KLĘKA ANI RAZ PRZED TYM TRONEM BOGA NA DWA KOLANA …. Co więcej podczas MSZY ŚWIĘTEJ wypina TYŁEK na TRON BOŻY pochylając się przed PUSTYM ołtarzem. …. Teraz w każdym nowym kościele (ale nie tylko) WYWALAJĄ TABERNAKULUM z nawy głównej w jakieś podrzędne miejsce a sami sobie ustawiają tam ogromne TRONY (Centrum JPII totuss tus, albo Świątynia Bożej Opatrzności w Toruniu) i PEŁNI PYCHY domagają się czci BOSKIEJ…. Jednocześnie zabraniają, utrudniają i prześladują proste osoby świeckie, które idąc za Natchnieniem Ducha ŚW. starają się oddać należną cześć Bogu klękając przy przyjmowaniu Najświętszego Sakramentu. Cała inteligencja kościelna arcybiskupów i profesorów teologów i świecka …… udaje, że wszystko jest OK i nie widzi tego wszystkiego, żeby się BESTII nie narazić i nie pozbawić swoich zaszczytów ….. dopiero małe dziecko ma odwagę powiedzieć PRAWDĘ i zawołać głośno, że KRÓL JEST NAGI ………… KTO WIĘC ROBI SOBIE JAJA ZE SPRAW RELIGIJNYCH !!!??? Dobrej nocy…………

Sorry, the comment form is closed at this time.

 
%d blogerów lubi to: