Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

 • The rainbow symbolizes the Covenant with God, not sodomy Tęcza to symbol Przymierza z Bogiem, a nie sodomii


  Prócz wstrętu budzi jeszcze we mnie gniew fałszywy i nikczemny stosunek Żydów do zagadnień narodowych. Naród ten, narzekający na szowinizm innych ludów, jest sam najbardziej szowinistycznym narodem świata. Żydzi, którzy skarżą się na brak tolerancji u innych, są najmniej tolerancyjni. Naród, który krzyczy o nienawiści, jaką budzi, sam potrafi najsilniej nienawidzić.
  Antoni Słonimski, poeta żydowski

  Dla Polaków [śmierć] to była po prostu kwestia biologiczna, naturalna... śmierć, jak śmierć... A dla Żydów to była tragedia, to było dramatyczne doświadczenie, to była metafizyka, to było spotkanie z Najwyższym
  Prof. Barbara Engelking-Boni, kierownik Centrum Badań nad Zagładą Żydów, TVN 24 "Kropka nad i " 09.02.2011

  Państwo Polskie jest opanowane od wewnątrz przez groźną, obcą strukturę, która toczy go, niczym rak, niczym demon który opętał duszę człowieka. I choć na zewnatrz jest to z pozoru ten sam człowiek, po jego czynach widzimy, że kieruje nim jakaś ukryta siła.
  Z każdym dniem rośnie liczba tych, których musisz całować w dupę, aby nie być skazanym za zbrodnię nienawiści.
  Pod tą żółto-błękitną flagą maszerowali żołnierze UPA. To są kolory naszej wolności i niezależności.
  Petro Poroszenko, wpis na Twiterze z okazji Dnia Zwycięstwa, 22 sierpnia 2014
 • Kategorie

 • Archiwum artykułów

 • Kanały RSS na FeedBucket

  Artykuły
  Komentarze
  Po wejściu na żądaną stronę dobrze jest ją odświeżyć

 • Wyszukiwarka artykułów

 • Najnowsze komentarze

  NyndrO o Wolne tematy (46 – …
  Ale dlaczego? o Nie ma króla bez Boga
  Boydar o Przestańcie kłamać!
  Kwal o Wolne tematy (46 – …
  Olo o Wenezuelskie złoto „utknęło” w…
  Krzysztof M o Wenezuelskie złoto „utknęło” w…
  Krzysztof M o Wenezuelskie złoto „utknęło” w…
  UZA o Przestańcie kłamać!
  Boydar o Wolne tematy (46 – …
  Krzysztof M o Towarzysze i towarzyszki! Oraz…
  Boydar o Wenezuelskie złoto „utknęło” w…
  Olo o Bill Gates twierdzi, że „przek…
  Olo o Wenezuelskie złoto „utknęło” w…
  Kar o Bill Gates twierdzi, że „przek…
  Boydar o Bill Gates twierdzi, że „przek…
 • Najnowsze artykuły

 • Najpopularniejsze wpisy

 • Wprowadź swój adres email

  Dołącz do 517 obserwujących.

Jak to było w tym PRL-u

Posted by Marucha w dniu 2016-06-06 (Poniedziałek)

Zawsze jest kilka punktów widzenia – pisze pani Tiamat w nawiązaniu do wypowiedzi, degradującej Polskę Ludową do państwa niesuwerennego i reżimowego. – Zwłaszcza, gdy jest się albo młodym, albo sklerotykiem i nie pamięta czasów po-okupacji, a wysłuchuje bredni wszelkiej maści propagatorów.

Nie zapominajmy, że Niemcy podpisały kapitulację; wojna się skończyła, podpisaliśmy pokój i 90% polskiego społeczeństwa – umordowanego, udręczonego i schorowanego wojną – zabrało się do odbudowy kraju. Była to praca ponad siły. Nie było środków transportu, sprzętu, pieniędzy… Trzeba nie mieć wyobraźni, by nie wiedzieć, co znaczy wojna…

Warszawa po Wojnie

Warszawa po wojnie

Przedłużanie wojny na własną rękę było nielegalne. Wiedzieli o tym Czesi, Węgrzy i inne narody zmordowane wojną. Wiedzieli o tym i Niemcy. I Francuzi. I Austriacy. Najdurniejszą rzeczą pod słońcem było przedłużanie wojny. W imię czego? W imię walki Wschód – Zachód, do czego najlepiej nadają się najemnicy z Polski?

Głupie obiecanki Radia Wolna Europa, że będzie wojna z Rosją i że chętni do tej bijatyki nie muszą poddać się amnestii – TRZY razy ogłoszonej – wpędziły zajadłych znów do lasu. Nieważne były postanowienia poczdamskie, które naturalnie nie wszystkim odpowiadały, ale też i nieważne było polskie schorowane społeczeństwo i utworzenie Rządu Tymczasowego. Nieważne były zniszczone kompletnie polskie wsie i miasta. Należało jeszcze dołożyć biedy i nieszczęść!

Tym, którzy nazywają mnie rusofilem, przedstawię takie wspomnienie: Nas, chore dzieci, przewozili ze szpitala do sanatorium z miasta do małej zalesionej miejscowości pod ochrona wojska polskiego, bo bandy – walczące rzekomo z Sowietami – mordowały też i dzieci, bo strzelały do wszystkiego, co uważali za ‚pro-sowieckie’. Więc jako dziecko chore na gruźlicę – pamiątce z czasów okupacji – byłam traktowana jako rusofil – i oto teraz, na stare lata, jakiś niedouk tez mnie wyzywa od rusofilów. I to nie dlatego, że kocham Rosję. Dlatego, że na nią nie szczekam!

To ja powiem, że jako dziecko czułam się w PRL bardziej bezpieczna w drodze do szkoły i ze szkoły, bardziej bezpieczna na ulicy, w szpitalu i w sanatorium w czasach powojennych, gdzie była straszliwa bieda i niedobór wszystkiego. Natomiast swoje dzieci musiałam wywieźć z kraju w 35 lat po wojnie, żeby się do nich nie dorwała ‚oświatowa’ ubecja solidarnościowa, pedofile na kolonii i bandyci na ulicy. I żeby nie musiały czekać aż do śmierci, by je jakiś szpital przyjął… I nie bardzo marzyło mi się, żeby jakieś biurwy faszystowskie odebrały mi dzieci, bo jestem na przykład za gruba!

Teraz dzieci już samodzielnie w Polsce nie mogą jeździć autostopem, zarezerwowanym dla prostytutek i jurnych kierowców TiR-ów. W Polsce PRL-owskiej trzeba było dużo rzeczy poprawić i ulepszyć. Ale rewolucja ubecka była nam tak potrzebna jak Ukrainie majdan.

Niestety, dla wielu pseudo-patriotów, którzy są w stanie własny naród poświęcić dla subiektywnego pojęcia wolności i suwerenności, przeżycia wojenne cywilnej ludności Polski nie mają absolutnie żadnego znaczenia. Tyle o patriotyzmie wychowanków Radia Wolna Europa.

YouTube: Polskie dzieci odbierane siłą przez polskie Gestapo!!! – To są dzisiejsze realia:

No to ja się może do czegoś przyznam – pisze potem pani Tiamat. – Tak jak wielu młodych ludzi w Polsce byłam niewątpliwie pod wpływem tzw. szeptanej propagandy i zachwytów nad Zachodem. Nie marzyła mi się emigracja i nie marzyły mi się miliony. To prawda. Ale fakt, że nie mogliśmy mieć na stałe paszportów i wyjazd za granice był bardzo ograniczony, szczególnie dostępem do dewiz, miał duży wpływ na tzw. świadomość polityczną.

Środowisko krakowskie było zawsze rozgadane, rozdyskutowane i – choć nie mieliśmy problemów typu stoczniowcy czy górnicy – pyskowaliśmy na ustrój od ucha do ucha. Akademickie kręgi były bardzo żywe, a że Kraków jest ciasny, więc się wszystkie filozofy i politycy z różnych uczelni spotykali w kawiarniach na Rynku, u Noworola (w Sukiennicach) , w ‚Ryju’ (Rio) na Jana, w Jaszczurach, w Jamie Michalikowej, w SAIT-cie (stowarzyszenie wolnomyślicieli) na Rynku, a także w lokalnych klubach: w ‚Syfie’ – u medyków i u plastyków ‚Pod Ręką’.

‚AGH-amy’ i” ‚Uniwersytutki’ spotykali się na Juwenaliach, ‚pod Adasiem’ (pomnikiem Mickiewicza) na czytaniu poezji różnych dobrych i zupełnie beznadziejnych poetów. Łaziliśmy do Piwnicy pod Baranami, gdzie bawiliśmy się w podziemną opozycję i ‚wielki monde’. Było dużo snobizmu, szpanerstwa, ale bawiliśmy się świetnie, a w południe wygłodniała i wyszczekana banda spotykała się jeszcze na Małym Rynku w jadłodajni u Pietruszki na pysznych domowych pierogach. Bardziej wytworni wysiadywali w Antycznej, skąd widać było cały Rynek i Sukiennice.

Marek Grechuta

W czasie sesji egzaminacyjnej łaziliśmy do łaźni rzymskiej, gdzie można było właściwie za półdarmo przegarować cały dzień pod różnymi biczami i prysznicami, a potem wylegiwać się na leżakach pod kocem. Na miejscu był bar i pyszne parówki.

W Jaszczurach zbierał się ‚kwiat-kwiatów’ krakowskiej akademii; pełno rozkrzyczanych szpanerów, nierobów, snobów, prawdziwych artystów i nawet prawdziwych filozofów, hrabiów, bliskich i dalszych kumpli, i mniej lub bardziej nieznajomych przyjaciół na wieczór.

Kraków był bardzo egalitarny i rozgadany. Wielu spośród nas zaplątanych było w Teatr Salamandra, teatr STU i prywatne występy u kumpla z roku, hrabiego R., który miał piękną melinę na Jana po dziadkach. Zbieraliśmy się na ogół przed kolokwium i w czasie sesji, a także w czasie rozlicznych dyskusji o sztuce, poezji i dupie maryny, bo pomieszczenie było ogromne – przerobione ze starej powozowni hrabiów R.

Nasz wydział urządzał co roku przyjęcie noworoczne Pod Baranami. Ale braliśmy też huczny udział w bardzo hucznych przyjęciach, które organizowali medycy u Wierzynka. Przeważnie ‚z okazji’ i ‚na cześć’, bo ktoś zrobił doktorat, pan docent ożenił się ze studentką (według jego zdania najtępszą w całej grupie), to pan dziekan wydal kolejna książkę itp. itd.

Bardzo dziwiło mnie potem na Zachodzie, że nie było takiej fraternizacji studentów z kadrą profesorską jak w Krakowie; właściwie wielka przepaść – no i ta idiotyczna komunikacja ze studentami przy pomocy e-mailów (kiedyś w Anglii było podobnie jak w Krakowie, bo wszyscy spotykali się w pubie przy piwie, ale teraz to nie wiem).

W Krakowie spotykali się i ‚marksiści’ z socjologii, i ‚pro-angielska’ wyższa sfera snobów, i esperantyści i tajemniczy artyści z długą brodą dla dodania elementu tajemniczości i mesjanizmu; poeci, śpiewaki, pisarze, historycy, profesorowie różnych uczelni, i w ogóle cała armia krzykaczy. Na Bramie Floriańskiej wystawiali swoje chałtury plastycy z ASP. Po wielu latach zobaczyłam takie właśnie wspaniałe ‚chałturki’ spod Bramy Floriańskiej… w Rzymie. Bardzo mnie wzruszyły.

Kraków miał aż trzy kabarety, a jeden prawdziwy: świat akademicki i mieszczański w wielkie symbiozie z dziećmi technokratów z Nowej Huty. W przerwach graliśmy w brydża, gdzie popadło, byle był dostęp do stolika. A przy każdym stoliku po piętnastu kibiców. Koledzy z ASP (Akademii Sztuk Pięknych przy pl. Matejki) podrabiali stójkowe bilety do Filharmonii na koncerty znanych artystów. Filharmonia mala i ciasna, a chętnych do posłuchania Rubinsteina była cała armia.

W taki to rozkrzyczany, rozczochrany, ale piękny Kraków – trochę prawdziwej, a trochę udawanej bohemy – przybył pewnego razu… John Steinbeck, bożyszcze wielu studentów (bo z Ameryki), ale także i dlatego, że w Teatrze Ludowym (Skuszanki) w znakomitej obsadzie wystawiono „Myszy i Ludzie” Steinbecka. Nie przesadzę, jeśli powiem, że całe wycieczki z Krakowa i okolic musiały ten spektakl obowiązkowo oglądnąć (teatr Skuszanki był wtedy sławny na całą Polskę; kierownikiem literackim był znakomity Jerzy Broszkiewicz). Wynajmowano specjalne autobusy dla widzów spoza Krakowa.

I naturalnie polecieliśmy całą zgrają powitać Steinbecka. Na spotkaniu z wielkim pisarzem chcieliśmy jak najwięcej dowiedzieć się o tym Zachodzie. I dostał się nam zimny prysznic. John Steinbeck mianowicie opowiedział, że po kilku dniach pobytu w Krakowie marzy mu się, by mieć taką młodość, jak my mamy.
Zgłupieliśmy.

Pisarz opowiadał nam baje o żelaznym wilku. Że mianowicie w Polsce każdy ma mieszkanie, pracę, młodzież akademicka nie musi zarabiać na życie i ma za darmo leczenie i edukację, i sądząc po naszym zachowaniu, mamy ogromną swobodę poruszania się po mieście, i był świadkiem, jak do późnych, a raczej wczesnych godzin rannych balowaliśmy na ulicach (akurat były Juwenalia).

Co zdumiało Steinbecka, to wielkie zaufanie do służb porządku publicznego. Wszyscy się bawią i piją, i nie ma awantur ani chuligaństwa. Żadnych protestów, aresztów, bijatyki na ulicach… W ogóle nie wiedzieliśmy, o co mu chodzi.

„Pamiętajcie – opowiadał Steinbeck – nawet nie wiecie, jak wam jest dobrze”. Próbowaliśmy protestować. Steinbeck spokojnie objaśniał, że kiedyś to docenimy sami. Prawdę mówiąc, byliśmy rozczarowani.

Wymyśliliśmy, że Steinbeck to może i dobry pisarz, ale życiowy idiota i… ‚co on wie o Zachodzie’. Głupek, co go nasłali z propagandą.

Po latach, kiedy już pracowałam, zdarzyła mi się poważna operacja i po szpitalu skierowano mnie do sanatorium w Świnoujściu. Tam mieszkał mój kolega szkolny, który dorobił się stopnia admirała. Nie widzieliśmy się parę lat, więc mieliśmy sobie dużo do opowiadania, bo przez wiele lat chodziliśmy razem do tej samej klasy aż do matury.

Pamiętam, że długo w nocy rozprawialiśmy o sytuacji w Polsce, bo zaczęło się robić jakoś tak dziwnie. Strajki, podwyżki, protesty, tłumienie protestów… wszystko to było niepokojące. Mnie się wydawało, że należy wreszcie zburzyć ten Mur Berliński i wreszcie będzie święty spokój. I wtedy mój bardzo dobry przyjaciel z lat szkolnych powiedział: „Ten mur to nasza wolność. Jak zburzą, to zrobi się przeciąg jak w rozwalonej stodole”.

— „Jeszcze jeden głupek” – pomyślałam.

Kilka lat potem wystraszyłam się przeciągu. Nie chciałam czekać, aż wywieje cale zboże i zostanie puste klepisko.

http://zygmuntbialas.blog.pl

Komentarzy 13 to “Jak to było w tym PRL-u”

 1. adsenior said

  W ogromnej większości, zgadzam się z autorem. Z autopsji znam ten okres, prace zawodowa rozpocząłem w 1963 roku.

 2. leśnik said

  Komentarze u Białasa są ciekawe.
  „Po pierwsze gospodarka” to rozjechało. Pamiętam że widziałem w tamtym czasie wyraźnie że idzie konsumpcja czyli prymitywizm oraz znieczulica i wyobcowanie.
  Balcerowicz musi odejść.

 3. […] via Jak to było w tym PRL-u — Dziennik gajowego Maruchy […]

 4. vis said

  Ten tekst z murem berlińskim i przeciągiem spodobał mi się.Dobrze to człowiek ujął.

 5. słowianin said

  Prawdziwa lipa nastała za Stanu Wojennego, którego wprowadzenie było nieuchronną koniecznością. Jaruzelski prosił o 90 dni spokojnej pracy. Nic z tego. W związku z tym czemu się dziwić, że brakowało wszystkiego a strajki dzięki temu wpisywały się idealnie w wewnętrzne przedłużenie embarga nałożonego na PRL przez USA. Do tego trzeba dodać, że gospodarce PRL dała mocno w dupę niekorzystna wymiana handlowa z ZSRR i do tego sprytnie pożyczone ( na wysoki procent ) pieniądze od Zachodu nie tylko PRL ( część znich przejmował nieoficjalnie ZSRR ) ale i np. Rumunii. Wysokie oprocentowanie dopełniło reszty. Obóz się rozpadł. Gdyby Putin nie przejął władzy po Jelcynie, Rosja byłaby dzisiaj kolonią. Chociaż są głosy, że Rosja powoli staje się taką Białorusią Chin.

 6. słowianin said

  I jeszcze jedno. Biorąc pod uwagę żałosny stosunek obecnych władz do USA ( „błagamy o władzę nad nami” ) nie zdzwię się, gdy lekką ręką „mistrzowie” podpiszą TTIP. A wtedy hulaj Monsanto… Póki przemysł zbrojeniowy w Stanach jest w rękach prywatnego kapitału, póty „demokratyczne interwencje” się nie skończą. Albo Europa dogada się z Rosją towrząc silny blok między Chinami a USA albo będziemy mieli mniej lub bardziej oficjalną granicę amerykańsko-chińską na naszych wschodnich granicach. I jeszcze jedno – Pan Balcerowicz nigdy nie rozumiał różnicy między leczeniem a chemioterapią/amputacją.

 7. Obserwator said

  Ad. 5,6
  Zawsze znajdzie się uzasadnienie dla takiego czy innego postępku lub wydarzenia. A to dla wprowadzenia stanu wojennego, a to dla powieszenia generała Augusta Emila Fieldorfa, to znowu dla rozstrzelania rotmistrza Witolda Pileckiego. Nazywa się to dialektyka i jest domeną starych esbeków, którzy siedzą sobie popierdując przed ekranem monitora i rzewnie wspominają czasy „utrwalania władzy ludowej”.

 8. NICK said

  Słowianin.
  ” i do tego sprytnie pożyczone ( na wysoki procent ) pieniądze od Zachodu nie tylko PRL …”. To Gierek dał dooopy. Zresztą to szerszy problem niż Gierek.
  „Rosja powoli staje się taką Białorusią Chin.” Protektoratem?
  „nie zdzwię się, gdy lekką ręką „mistrzowie” podpiszą TTIP. A wtedy hulaj Monsanto…” Podpiszą. A wtedy hulaj żydogermański Bayer.

  Demografia Chin. Cytuję nie wierząc w te dane.
  https://pl.wikipedia.org/wiki/Chi%C5%84ska_Republika_Ludowa#Demografia
  Zresztą. I tak co piąty ludź to Chińczyk.
  Jak mówiła moja babcia, pewnie kogoś cytując: przyjdą, każdy splunie 10 razy i po Nas.

 9. Hasso C. said

  Faktycznie, ze w Peerelu bylo mi dobrze. Dopiero teraz widze, jak dobrze.

 10. NICK said

  Do Pana, Hasso, NIC nie dociera czy to coś więcej niż niemota?
  Balcerowicz zainstalował licznik długu. Rozpuku zaś dostaje. Z Pana wpisów. [chyba, że Pan jego ‚kuzyn’]

  Czasy obecne to prawdziwa niewola. Także finansowo niespotykana. To wojna, która, kwestia czasu, MUSI rozlać się na świat cały w postaci miliardów istnień.

 11. Zdravko said


  „Głupie obiecanki Radia Wolna Europa, że będzie wojna z Rosją i że chętni do tej bijatyki nie muszą poddać się amnestii – TRZY razy ogłoszonej – wpędziły zajadłych znów do lasu. Nieważne były postanowienia poczdamskie, które naturalnie nie wszystkim odpowiadały, ale też i nieważne było polskie schorowane społeczeństwo i utworzenie Rządu Tymczasowego. Nieważne były zniszczone kompletnie polskie wsie i miasta. Należało jeszcze dołożyć biedy i nieszczęść!”

  Autorka mimo, że zna ten okres dziejowy z autopsji, to jednak wykazuje poważne braki w historii. Najlepszym przykładem będzie Generał August Emil Fieldorf ps „Nil”, który się zgłosił do Rejonowej Komendy Uzupełnień. I jak się to dla niego skończyło??!! Pożal się Boże „Wyzwoliciele” nałożyli mu pętle na szyje. Takich przykładów można mnożyć.

  „Przedłużanie wojny na własną rękę było nielegalne.”

  To Okupacja Polski przez żydobolszewików była nielegalna! A nie walka o jej niepodległość, przypomnę ustalenia Konferencji Jałtańskiej:

  „Mocarstwa zgodziły się na utworzenie Tymczasowego Rządu Jedności Narodowej urzędującego w Warszawie, który zobowiązany został do przeprowadzenia wolnych, nieskrępowanych wyborów na zasadzie powszechnego głosowania (wybory zostały sfałszowane)”

  Wybory zostały sfałszowane, a władze przyjęły Moskiewskie pachołki, którzy mordowali niewinnych ludzi, choćby za samo posiadanie broni.

 12. Wełna said

  Panie Słowianinie (5),

  – a na jakie podstawie twierdzi Pan – „…dała mocno w dupę niekorzystna wymiana handlowa z ZSRR…” i „część z nich przejmował nieoficjalnie ZSRR” – czy mógłby Pan podać jakieś dowody, mam nadzieję, że je Pan posiada, wypowiadając się tak jednoznacznie.

  „Chociaż są głosy, że Rosja powoli staje się taką Białorusią Chin” – gdzie Pan słyszał te głosy? Rosja ze swoim potencjałem atomowym i zasobami surowcowymi jest nie do zdobycia, jedyne zagrożenie to wewnętrzny rozkład.

 13. leśnik said

  @11
  No tak. Tylko jest problem. Pomijam to że mocarstwa tej nielegalności władzy nie zakwestionowały ale władze 3 RP, jakie by nie były, aż dotąd tą legalność przyklepują. Przy czym PIS ma najwyraźniej rozdwojenie jaźni, próbuje zbić kapitał na niezłomnych a jednocześnie akceptuje sukcesję po nielegalnym, okupacyjnym państwie PRL. Dlaczego?
  Tu trochę tajemnic zza kulisów:
  .https://www.youtube.com/watch?v=nXLNCQW5_OM

Sorry, the comment form is closed at this time.