Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

Archeolodzy odnaleźli najprawdopodobniej zaginiony grób Arystotelesa

Posted by Marucha w dniu 2016-06-07 (wtorek)

Zdaniem greckich archeologów, udało się prawdopodobnie zlokalizować zaginiony grób słynnego filozofa Arystotelesa, który ma się się znajdować w jego rodzinnym mieście w Stagirze.

Poinformowano tym na podczas międzynarodowej konferencji prasowej w Salonikach z okazji 2400 rocznicy urodzin wielkiego filozofa.

Według archeologa Kostasa Sismanidisa, który kierował pracami od 1996 roku archeologicznym w Stagirze na terenie rodzinnego domu filozofa znaleziono pozostałość grobowca, który może do niego należeć.

– Nie mam żadnych twardych dowodów, ale mocne wskazówki sprawiają, że jestem tego niemal pewien – mówi Sismanidis.

Na potwierdzenie tych rewelacji istnieją starożytne przekazy, mówiące o tym, że Arystoteles został pochowany tam, gdzie się urodził, a nie jak się sądzi w miejscu śmierci w Chalkis. Zaraz po jego śmierci na wyspie Eubea i kremacji, prochy przewieźli mieszkańcy Stagiry do rodzinnego miasta.

Domniemany grób filozofa znajduję się w centrum Stagiry w pobliżu rynku, to oznacza, że miał charakter publiczny. Jest to komora, a jej posadzka jest marmurowa Według specjalistów pochodzi z okresu hellenistycznego. Podczas wykopalisk znaleziono m.in. 50 monet z czasów Aleksandra Wielkiego, ceramikę. Grobowiec przykryto kopułą, a jej wysokość sięga 10 m i była wsparta na ścianach 2 m wysokości.

Przed grobowcem odkryto ołtarz, który pełnił rolę sanktuarium grobowego.

– Znaleźliśmy również ołtarz, do którego odnoszą się starożytne teksty, a także drogę wiodącą do grobu, która przebiegała w pobliżu starożytnego rynku miasta. – mówi Sismanidis.

Grobowiec miał być zniszczony przez Bizantyjczyków, a w jego miejscu postawili kwadratową wieżę. Nie mniej jak podkreślają archeolodzy, niestety nie znaleziono tam żadnych ludzkich szczątków. Doradca greckiego ministerstwa kultury Aristides Baltas ma nadzieje, że zostaną przeprowadzone dalsze skrupulatne badania.

Arystoteles zwany Stagirytą, urodził się w 384 p.n.e. był jednym z najwybitniejszych filozofów starożytności, wywarł również istotny wpływ na wielu myślicieli późniejszych czasów. Już w wieku 17 lat wstąpił do słynnej Platońskiej w Atenach, w której kształcił się przez blisko ponad 20 lat. Był również wychowawca Aleksandra Macedońskiego.

W Atenach założył szkołę filozoficzną tzw. Liceum w gaju przy świątyni Apollina Likejskiego, która była rodzajem dzisiejszego instytutu naukowego prowadzące rozległe badania z różnych dziedziny m.in. z filozofii, przyrody historii. Po śmierci pierwszej żony Pytias, z którą miał córkę, nazwaną po matce Pytias, Arystoteles związał się z Herpyllis, z którą miał syna Nikomachusa, nazwanego tak od imienia ojca Arystotelesa.

Gdy zmarł Aleksander Wielki w Babilonie, po powstaniu anty-macedońskim i upadku pro-macedońskiego rządu w Atenach, Arystoteles musiał uciekać z miasta oskarżony o bezbożność. Pretekstem do oskarżenia był hymn, który ułożył na cześć śmierci Hermiasa. Przeniósł się wtedy do miasta Chalkis na wyspie Eubea, gdzie po niespełna roku zmarł. W tym roku przypada 2400 rocznica urodzin Arystotelesa.

Na podstawie: The Guardian, Greek Reporter

https://historiamniejznanaizapomniana.wordpress.com

Filozofem był Arystoteles i Św. Tomasz z Akwinu. Filozofami są również Zygmunt Bauman, Magdalena Środa i Janusz Palikot. Nie osądzajmy filozofii na podstawie tych ostatnich.
Admin

Komentarzy 6 to “Archeolodzy odnaleźli najprawdopodobniej zaginiony grób Arystotelesa”

 1. eirene said

  ” Archeologia odkopywanie prawdy Biblii ” – historie biblijne nie raz były atakowane, ale to atakujący Biblię zawsze przegrywali i przegrają – dowody archeologiczne obaliły ich szyderstwa, oszczerstwa ………. ” Archeologia odkopywanie prawdy Biblii ” – https://www.youtube.com/watch?v=Y83xE2JtWvQ

  ” Odkrycia archeologiczne potwierdzeniem Nowego Testamentu ” – https://www.youtube.com/watch?v=hVt0zzzR2d4

  ,

 2. Joannus said

  Ad 1
  W drugim linku lipę cuchnącą Pani wciska, od jehowitów albo innej sekty ubliżającej Bóstwu Pana Jezusa.
  To pudełko na kości zostało wykonane dużo później, bo w XX w., o tym fałszerstwie pisano.
  Smród bluźnierczy godzi w czystość Świętej Rodziny. Naszego Boga Pana Jezusa, przez ”udowadnianie” jakoby był bratem Jakuba po ojcu Józefie.
  Nic z tego, jeden Jakub był synem Zebedeusza a bratem św. Jana Ewangelisty, drugi zaś synem Alfeusza ożenionego bodajże z siostrą św. Józefa Marią.
  Słowo brat wcale nie znaczyło brat rodzony.Tak to było dawniej.
  Posam przykład.
  W 1814 r w metryce zgonu wpisano świadka mojego przodka, podpisanego zresztą osobiście, jako brata rodzonego zmarłego, kiedy on faktycznie był bratem stryjecznym. Podał piszącemu akt imiona rodziców zmarłego, czyli stryjostwa,a nie swoich.

 3. Marucha said

  Re 3:
  Przecież do dziś Polacy mówią „brat cioteczny”, a nie „kuzyn”, jak cywilizowany Zachód.

 4. Adam -z ch.n.g. said

  No to Panie Marucha – ja tam jestem jakiś azjata – jak tlumaczę , swoim bratankom (synom braci ) – że jestem ich STRYJEM – a nie wujem , czy wujkiem .
  😦

  I bardzo słusznie. Słowo „stryj” zaczyna zanikać w polszczyźnie.
  Admin

 5. Wojtek said

  Archeologia archeologia, ale skoro już jesteśmy przy ziemi, to proszę bardzo – kolejny cios banderowskiej PiSy w Polaków, czyli bardzo kosztowny obowiązek oczyszczania ziemi. Kalkstein robi wszystko co może, żeby wykończyć nas ekonomicznie.

  http://biznes.interia.pl/wiadomosci/news/rzad-wprowadza-obowiazek-oczyszczania-ziemi-to-koszt-nawet,2341412,4199?utm_source=paste&utm_medium=paste&utm_campaign=chrome

 6. Nemo said

  @5 Adam -z ch.n.g.

  „Archeologia archeologia, ale skoro już jesteśmy przy ziemi, to proszę bardzo – kolejny cios banderowskiej PiSy w Polaków, czyli bardzo kosztowny obowiązek oczyszczania ziemi. Kalkstein robi wszystko co może, żeby wykończyć nas ekonomicznie.”

  No i ja też tak mam, nie tylko dokonuję rozróżnienia pomiędzy stryjem i wujem, ale także pomiędzy stryjenką i wujenką. Pozdrawiam. 🙂

Sorry, the comment form is closed at this time.