Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

Polacy są wzburzeni listem Ukraińców odnośnie pojednania w sprawie rzezi wołyńskiej

Posted by Marucha w dniu 2016-06-07 (wtorek)

Komentator „Rzeczpospolitej” skrytykował list ukraińskich działaczy „Wybaczamy i prosimy o wybaczenie” w sprawie wydarzeń historycznych z terenu Wołynia, znanych jako rzeź wołyńska, w którym zostały one nazwane „tragedią”, a nie „ludobójstwem”.

Polski komentator przeczytał w liście z przeprosinami Ukrainy za tragedię wołyńską „kłamstwa i szantaż” — napisała ukraińska gazeta „Zerkalo niedeli„, komentując publikację polskiego dziennika „Rzeczpospolita”.

„Frazesy w stylu »morderstwa niewinnych nie można usprawiedliwiać« to za mało. Szczególnie wtedy, kiedy na Ukrainie kwitnie kult UPA”.

Oto całość listu (tłum. K. Chimiak):

„Drodzy Pobratymcy,

zbliżają się dni pamięci po poległych synach i córkach naszych narodów. W historii stosunków Ukraińców i Polaków jest wiele kart zarówno jednoczących nas jak braci, jak i krwawych. Epizodem szczególnie bolesnym i dla Ukrainy, i dla Polski pozostaje tragedia Wołynia i polsko-ukraińskiego konfliktu z lat II wojny światowej, w wyniku którego zginęły tysiące niewinnych braci i sióstr.

Zabijanie niewinnych ludzi nie ma usprawiedliwienia.

Prosimy o wybaczenie za popełnione zbrodnie i krzywdy — to nasz główny motyw. Prosimy o wybaczenie i tak samo przebaczamy zbrodnie i krzywdy uczynione nam — to jedyne uczucia, które powinny być w każdym ukraińskim i polskim sercu pragnącym pokoju i porozumienia.

Morderstwa, tortury, poniżanie z pobudek religijnych lub narodowych, społeczny wyzysk i deportacje — nasze narody dobrze znają te słowa. Zaznaliśmy każdego z tych cierpień.
Dopóki będą żyć nasze narody, dopóty będą nas boleć rany historii. Ale żyć będą nasze narody tylko wtedy, jeśli — na przekór przeszłości — nauczymy się traktować siebie nawzajem jak równych sobie pobratymców.

Największym złem w naszych stosunkach była nierówność wynikająca z braku państwa ukraińskiego. Katastrofa ukraińskiej państwowości prowadziła do ruiny państwowości polskiej. Ta reguła to tragiczny aksjomat stosunków między Ukrainą a Polską.
Państwo ukraińskie stoi jeszcze przed zadaniem pełnego sformułowania swego całościowego i godnego stosunku do doświadczeń, jakie przeszliśmy, ich przyczyn, a także własnej odpowiedzialności za przeszłość i przyszłość.

Polska myśl winna w pełni uznać samodzielność ukraińskiej tradycji narodowej jako sprawiedliwej i godnej szacunku walki o własną państwowość i niepodległość. Uznajmy wreszcie siebie nawzajem zarówno w myśli, jak i w sercu. Najważniejszym pomnikiem naszych narodów staną się nie osobne panteony, lecz wyciągnięte ku sobie ręce.

Współczesna wojna Rosji przeciwko Ukrainie [? – admin] jeszcze bardziej zbliżyła nasze narody. Walcząc przeciwko Ukrainie, Moskwa prowadzi również ofensywę przeciwko Polsce i całemu wolnemu światu.

Dziś przypominamy o tym ze szczególną troską, aby przestrzec polityków obu krajów przed mową nienawiści i wrogości, która może wyprzeć chrześcijańskie poczucie przebaczenia i porozumienia. Tragedie przeszłości wymagają pokuty. Ale wykorzystywanie wspólnego bólu do politycznych rozrachunków doprowadzi do niekończących się oskarżeń. Krzywda jest bowiem zawsze obustronna — i wobec mogił, i wobec pamięci, i wobec przyszłości.

Wzywamy naszych sojuszników, polskie władze państwowe i parlamentarzystów, aby nie przyjmowali jakichkolwiek niewyważonych deklaracji politycznych, które nie ukoją bólu, lecz jedynie przysporzą korzyści naszym wspólnym wrogom. Nie mamy wątpliwości — ofiarami ich wrogiej propagandy staną się oba społeczeństwa.

Pamiętajmy również, że Kijów i Warszawa to strategiczna wschodnia opoka całej Europy. Musimy sobie uświadomić, że przykład naszego porozumienia może się stać wzorem dla całej przestrzeni europejskiej.

W przeddzień uroczystości rocznicowych, które w lipcu odbędą się w obu państwach, wzywamy do powrotu do tradycji wspólnych apeli parlamentarnych — nie dzieliły nas one, ale łączyły w pokucie i wybaczeniu. Kierując się duchem braterstwa, wzywamy razem do ustanowienia wspólnego Dnia Pamięci Ofiar Naszej Przeszłości i Wiary w Niepowtórzenie się Zła.

Wieczna i godna pamięć o naszych świętościach zależy od wielkiego i mądrego porozumienia między nami zawartego na zawsze.
Wierzymy, że nasz głos zostanie usłyszany przez polskie społeczeństwo.”

Pod listem podpisali się:
Byli prezydenci Ukrainy Leonid Kwarczuk i Wiktor Juszczenko, patriarcha kijowski i Wszechrusi-Ukrainy Filaret, Ukraiński Kościół Prawosławny Patriarchatu Kijowskiego, Światosław Szewczuk, najwyższy arcybiskup Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego, Wiaczesław Briuchowecki, literaturoznawca, honorowy rektor Narodowego Uniwersytetu „Akademia Kijowsko-Mohylańska”, Iwan Wasiunyk, współprzewodniczący Obywatelskiego Komitetu na rzecz Uczczenia Pamięci Ofiar Hołodomoru — ludobójstwa lat 1932-33, wicepremier Ukrainy (2007-10), Iwan Dziuba, akademik, literaturoznawca, działacz społeczny, Danyło Łubkiwski, zastępca ministra spraw zagranicznych Ukrainy (2014), Dmytro Pawłyczko, poeta, działacz polityczno-społeczny, Wołodymyr Panczenko, literaturoznawca, pisarz, profesor Narodowego Uniwersytetu Akademia Kijowsko-Mohylańska, Myrosław Popowycz, akademik, filozof, dyrektor Instytutu Filozofii im. Hrihorija Skoworody, Wadim Skuratowski, historyk sztuki, literaturoznawca, akademik Narodowej Akademii Sztuk Ukrainy, Ihor Juchnowski, akademik, pierwszy prezes Ukraińskiego Instytutu Pamięci Narodowej.

„Ukraińskie »wybaczenie i prośba o nie«, które podpisali byli prezydenci Ukrainy, hierarchowie cerkwi i inteligencja — to prawdopodobnie gest dobrych chęci, jednak im dłużej to czytam, tym gorsze myśli mam na temat tego listu” — przekazuje ukraińska gazeta zawartość publikacji polskiego komentatora.

Według niego ciemna strona ukraińsko-polskich stosunków z czasów II wojny światowej nie powinna być nazywana w liście strony ukraińskiej „tragedią”. Komentator jest zdania, że autorom listu po prostu nie wystarczyło śmiałości, by nazwać rzeczy tak, jak oczekiwaliby tego Polacy.

Autor artykułu przypomniał, że w 2003 roku „tragedię wołyńską” już oficjalnie nazwano „rzezią”. Wtedy to słowo podczas uroczystości w ukraińskiej Pawłowce zostało wypowiedziane przez ówczesnego prezydenta Polski Aleksandra Kwaśniewskiego, obok niego stał prezydent Ukrainy Leonid Kuczma.

„Ciężko nazwać Kwaśniewskiego wrogiem Ukrainy. Odegrał on ważną rolę podczas rozmów w trakcie pomarańczowej rewolucji, a później aktywnie dążył do zbliżenia Ukrainy z Zachodem. I po 13 latach w liście, który, jak rozumiem, powinien stać się jakimś przełomem, pojawiło się neutralne, nic nie znaczące słowo — »tragedia«” — pisze autor komentarza.

Zwrócił on uwagę, że list został opublikowany dokładnie po tym, kiedy Niemcy oficjalnie przyznały fakt ludobójstwa Ormian. Według autora Berlin miał wystarczającą śmiałość, żeby ten fakt potwierdzić, Ukraińcy nie.

„Frazy w stylu »morderstwa niewinnych nie można usprawiedliwiać«, których użyli Juszczenko, Kwarczuk i inni ukraińscy działacze, to trochę mało. Szczególnie kiedy w międzyczasie na Ukrainie kwitnie kult UPA (na cześć głównych winowajców rzezi wołyńskiej Romana Szuchewycza i Stepana Bandery nazwano kijowskie ulice) — podsumowuje komentator.

Rzeź wołyńska — masowa zagłada Polaków oraz w mniejszym stopniu przedstawicieli innych narodowości, w tym Ukraińców, na terytorium Wołynia, do sierpnia 1939 roku będącego pod panowaniem Polski. Akcja, prowadzona przez Ukraińską Armię Powstańczą (UPA), rozpoczęła się w marcu 1943 roku i osiągnęła fazę szczytową w lipcu tego samego roku. Czyny odwetowe, podjęte przez polską stronę pod koniec lata 1943 roku, przyniosły znaczne ofiary ludności ukraińskiej.

Nowe władze Ukrainy faktycznie prowadzą kampanię na rzecz heroizacji nazistowskich działaczy i rewizji historii powszechnej.

9 kwietnia ukraiński parlament przyjął ustawę o przyznaniu organizacji OUN-UPA statusu wojownika o niezależność Ukrainy i zapewnił jej weteranom prawo do zabezpieczeń socjalnych, zniżek, przewidziano także kary dla tych, którzy ośmieliliby się podważać zasadność ich wkładu w walkę o niepodległość kraju.

http://pl.sputniknews.com

Zob. też:
„Wołyń 1943. Nie o zemstę, lecz o pamięć wołają”
Kiedy powstaną „Rodziny Wołyńskie”?
Ukraińscy licealiści śpiewają piosenkę „Ja, Banderowiec!”
Dlaczego polskie władze tolerują przejawy banderyzmu w swoim kraju?

Komentarzy 29 to “Polacy są wzburzeni listem Ukraińców odnośnie pojednania w sprawie rzezi wołyńskiej”

 1. Inkwizytor said

  Chachłom wybaczę gdy wybiorą spośród siebie 200 000 i zamordują w taki sam sposób jak uczynili to z Polakami.

 2. błysk said

  Trzeba ,jak się wydaje ,jasno powiedzieć,że interesuje nas nie tylko straszliwa przeszłość ,ale i obecna polityka Ukrainy. Muszą zniknąć pomniki Bandery i innych ludobojców i kult UPA ; Ukraina powinna przeprosić Polskę i Polaków za ludobójstwo z lat 1939- 1947 i nie terroryzować zamieszkałych na Ukrainie Polaków .Co najmniej także nie upominąć się o Krym i uznać Donbas oraz ewentualnie inne ziemie ,które chcą się od niej odłączyć .Być może powinniśmy szerzej mówić o niepodległym Donbasie,bo ostatnie obchody w Donbasie były imponujące.

 3. Nieważny said

  Skojarzyło mi się to z listem biskupów polskich do niemieckich z 1965…

 4. jamek said

  To chyba jakieś fake bo ja nigdzie w necie tego listu nie znalazłem.

 5. Tom said

 6. Piwowar z Leżajska said

  @ 3
  Pod listem podpisali się:
  Byli prezydenci Ukrainy Leonid Kwarczuk i Wiktor Juszczenko,…

  chyba tak prawdziwe jak i tekst listu:

  https://pl.wikipedia.org/wiki/%C5%81eonid_Krawczuk – Łeonid Makarowycz Krawczuk, ukr. Леонід Макарович Кравчук

 7. Piwowar z Leżajska said

  Łeonid Makarowycz Krawczuk, a tutaj na stronie: Leonid Kwarczuk – pisany od prawej do lewej? . Czyżby to była różnica w wymowie, czy tłumaczenie z cyrylicy na polski?

 8. Boydar said

  @ Pan Inkwizytor

  Załóżmy, że już wybrali. Kto ma mordować. I co z tymi właśnie ?

  Przypomina mi się „dowcip”

  Przychodzi Komtur do Wielkiego Mistrza i raportuje

  Mistrzu, tych dwa tysiące jeńców cośmy ich wczoraj wzięli nasi żołnierze w pień bez rozkazu wycięli
  – to dobrze, mój synu
  A ci nasi żołnierze co tamtych jeńców cięli, to wszyscy się zupą z muchomorów na kolację potruli
  -to dobrze mój synu, to dobrze
  Wielki Mistrzu, a tą babkę co zupę gotowała, sam udusiłem dzisiaj rano
  Oj, to dooooooooooobrze mój synu, to baaaardzoooooo dooooooobrze !!!

 9. akej said

  @ 1
  Nie dwiescie tysiecy tylko pol miliona. Kuczma podczas swojej wizyty w Warszawie wyraznie powoedzial „pol miliona”.

 10. RomanK said

  Zrobilo sie modnie… zeby zamiast ocen historycznych i moralnych siegnac do kieszonek:-))) i to nie winnych mordow i zbrodni…ale do wnukow i prawnukow…bez dochodzenia- czy pochodzenia i ojcostwa:-)!
  Cywilizacja Europejska – Czlowieka Bialego- dopracowala sie pewnych zasad prawa, ktore staly sie podwalinami porzadkow prawnych bazujacych na Kodach Moralnych i Etycznych i zostaly zapisane- jako fundamentalne zasady Prawa!
  Sa nimi….zasady, ze.nie ma odpowiedzialnosci zbiorowej….nullum crime sine culpa!…. nie mozna pociagac do odpowiedzialnosci za winy pradziadow ich wnukow….wina nie jest dziedziczna etc etc….
  Jesli jednak pierwsza czesc listu mozna potraktowac ,jako modne propaagandowe hosia hosia holocoustycznej expiacji w celach odszkodowawczych…to druga czesc nosi znamina podzegania do wojny! Co to za etyka???podpisana przez dwoch patryarchow?????cerkwi uwazajcej sie za Chrzescijanskie????

  – My Pobratymcy….jak sie do kupy zbierzemy, obijemy tego trzeciego Pobratymca ,ktorego obedrzemy z pobratymstwa razem ze skora!!!! W Imie Ojca i Syna….zgroza!!!!
  Trzecia sprawa ze Polacy wiedza , kogo maja za pobratymcow i wiedza ilu z nich leglo pod ciosami siekier z rak swoich banderowskich „braci”/..zatem nie piszecie w imieniu tych pomordowanych braci, ale raczej w imieniu bratobojcow! A czy bratobojca zasluguje na to by go nazywac bratem???

  Polacy nie oskarzaja ani jednego ze swych braci Rusinow,,od samego pocztku wiedza bowiem , – Kto stal za mordami i podzeganiem do mordu! Nie byli nimi Rusini mieszkancy Ukrainy- ale WY -UPA…zwyrodnialy element i WY wystepujecie w imieniu tego Smiecia! To Hanba!
  Dla nas Polakow i naszych Pobratymcow Rusinow, ktorych krew zmieszaliscie z polska za to tylko- ze byli i chcieli zostac ludzmi!!!!

  Panowie „pobratymcy”…takie przeslanie nie trafi do NIKOGO!..ani do serc ,ani do mozgow…dlatego tylko, ze jest poprostu do …..dupy!
  W ten jakze podly i pokretny sposob probujecie, zalegalizowac zbrodnie..i zbrodniarzy…i ten falsz smierdzi z daleka, jak wasze kadzielnice i kropidla, ktorymi swiecilisci noze i siekiery rezunom!

 11. NICK said

  …kilka lat temu taki tekst nie byłby możliwy…
  Ludzie się zmieniają, jednak… .

 12. Zerohero said

  Na forum prawica.net udziela się kilka ku…w, a jedna z nich to Alej

  http://prawica.net/4455

  na szczęście nie udało im się zdominować dyskusji, choć trzeba przyznać, że są niezwykle zuchwałe.

 13. ENKI said

  PO CO?
  Opamiętajcie się, politycy ! Do czego prowadzicie Polaków?!
  W jakim celu Jarosław Kaczyński i Kukiz na kijowskim majdanie krzyczeli: Sława Ukrainie, herojam sława!
  Toż ich herojami są Bandera i Szuchewycz. Prezydenci Juszczenko (nagrodzony w Polsce) i Poroszenko
  ustanowili prawnie czczenie UPA- OUN czyli tych wołyńskich ludobójców.
  Cytat art.
  – „…ukraiński parlament przyjął ustawę o przyznaniu organizacji OUN-UPA statusu wojownika
  o niezależność Ukrainy i zapewnił jej weteranom prawo do zabezpieczeń socjalnych, zniżek,
  – przewidziano także kary dla tych, którzy ośmieliliby się podważać zasadność ich wkładu w walkę o niepodległość kraju.” PO CO?
  Sławienie ukraińskich banderowców trwa na Ukrainie i w Polsce, nagradzanie, odznaczanie, szkolenie.
  A to oznacza GŁOSZENIE BEZKARNOŚCI dla sprawców ludobójstwa na Polakach Wołynia,
  Zamojszczyzny, Hrubieszowa, Przemyśla, terenów wschodniej Polski. PO CO?
  Jest gorzej niż prowadzenie do bezkarności! Bo karani są na Ukrainie za głoszenie prawdy UPA-OUN i o Rzeziach Wołyńskiej, Zamojskiej, Hrubieszowskiej, karani są przeciwnicy banderyzmu.

  Coraz więcej państw uznaje Turcję za winną zbrodni ludobójstwa Ormian.
  Po stu latach również parlament niemiecki uznał Ormian za ofiary genocydu.
  A Turcja nie przyznaje się do winy, nie przeprasza. Podobnie Ukraina.
  Tymczasem polski parlament (przy wściekłym poparciu Niesiołowskiego) poprzestał na haniebnym :
  „ZBRODNIA O ZNAMIONACH LUDOBÓJSTWA”. PO CO?
  Posłowie głosujący za tym potworkiem językowym, umysłowym i moralnym ustanowili:
  – bezkarność dla banderowców w Polsce i na Ukrainie
  – bezkarność i pochwała banderyzmu prowadzi do odrodzenia banderyzmu, co widzimy obecnie.
  – B. Szydło na forum Parlamentu Europejskiego: „do Polski przybyło milion Ukraińców”
  – czyli do Polski napłynęło ponad milion migrantów z Ukrainy, gdzie trwa wojna domowa
  i gdzie ( jak oświadczył min. spraw wewn. Ukr.) co dziesiąty obywatel ma broń.

  Na koniec przypomnienie faktów historycznych, z życia naszego pokolenia, o jakich nie wolno nam zapomnieć:
  – ”Znacie wyrażenie Bandery: „Zabij każdego Polaka od 16 do 60 lat?” Prezydent Czech Miłosz Zeman
  -W ten dzień zginęło ok. 2 500 Polaków – mówi dr Popek….Wieczorem po rzezi w lesie pod Sokołem
  odbyła się zabawa ludności ukraińskiej świętującej pozbycie się Polaków.http://fakty.interia.pl
  – Poturzyn, Zamojszczyzna.W ciągu kilku dni na zapełnioną uciekinierami z Wołynia oraz powiatu Hrubieszowskiego, bezbronną wieś Poturzyn dokonano dwukrotnej napaści. Po raz pierwszy 23 marca 1944 r. gdy wg różnych źródeł zamordowano od 35-50 osób ; potem 1 kwietnia 1944 r. SS-Galizien-OUN-UPA zamordowali 162 ludzi.
  Wśród nich moją ciotkę zarąbali siekierą, a jej maleńka córka schowana pod łóżkiem na kilka lat na straciła mowę,
  całe życie dręczona tym koszmarem we dnie i w nocy we snach.
  Moja babka utonęła w rzece Bug, uciekając przed mordercami, wolała skoczyć do wody niż wpaść w ich ręce.

  Czy ja mogę nie zabierać głosu w sprawie Rzezi na Polakach? Pytam:
  JAKI JEST CEL POPIERANIA BANDEROWCÓW przez polskich polityków?
  DO CZEGO NAS, POLAKÓW, PROWADZICIE? Czy mamy być „drugą Ukrainą”?

  PO CO banderyzm i Ukraina, tak oto ujmuje Witold Waszczykowski /wywiad dla portalu Kresy.pl/:
  „Ja aż tak nie dostrzegam gloryfikowania banderyzmu na dzisiejszej Ukrainie. (…) dzisiaj w wielu przypadkach przyjmuje się go, czy jak Pan mówi gloryfikuje, jako skierowany przeciwko Rosji, a nie przeciw Polsce”…

  Panie Waszczykowski, wtedy w 1944 r. też banderowcy mordowali Rosjan!
  I to im nie przeszkadzało mordować Polaków, Żydów i inne mniejszości.
  Polacy, szczególnie skrzywdzeni męczeńsko Kresowianie, powinni stać przy prawdzie, czuwać, napominać i zapobiegać, by tych nieludzkich zbrodni NIKT nie powtórzył. A nie podżegać, pomagać w bratobójstwie.

 14. Marek said

  „Pamiętajmy również, że Kijów i Warszawa to strategiczna wschodnia opoka całej Europy”
  =====
  Ta, a Matka Boska była Ukrainką.
  Wy pier,olone qrvy chazarskie.

 15. "Razem musimy zostawić za sobą to wszystko, co hamowało rozwój BANDEROWCÓW i budować NOWE europejskie państwo "ukraina". said

  Krwawy kmer ZABIJAKA Poroszenko APELUJE wybaczenie za popełnione przez niego oraz ukrainskich banderowców ZBRODNIE i złodzejstwo Polskich Kresów przez ukrainców:

 16. peacelover said

  Trzeba pamietac o tozsamosci tych zbrodniarzy ich obecnych zamiarach:
  to… CHAZARIA i POLIN !!! na terenach Polski i Ukrainy. i….Syria !!
  w ramach projektu wielkiego Izraela … od Nilu do Eufratu
  Dlatego podporzadkowuja WSZYSTKO,… kolektywnie ! by osiagnac cel !!!!!!
  …ale mysle ze wczesniej doczekaja sie zaplaty !!!!

 17. Ciut historii said

  Ten film mówi tez o rezunach z OUN UPA. Bandytach chcących uchodzić za bohaterów.

 18. Rokitnik said

  Pan RomanK, dokonał najtrafniejszej OCENY tzw. ” listu pojednania ” !
  Chcecie uchodzić za polityków – u c z c i e się patrzeć syntetycznie, a nie tylko emocjonalnie. Oczywiście pisali ów list Upa-ińcy nowej generacji / liczący najwyrazniej na naszą amnezję Narodową /, a co za tym idzie z g o d ę na wślizgnięcie sie do Europy bocznymi drzwiami, dzieki skoligoconej z nimi władzy w Polin.
  Charakterystyczne, że jak dotąd tylko POLACY ( i Rosjanie) podnoszą ogrom naszych nieszczęść zgotowanych przez dzieci szatana na Wolyniu naszym Obywatelom – a milcża jak zalęte fora Zydowskie, tak zawsze wyczulone na ich cierpiętnictwo. Zapewne tutaj kryje sie odpowiedź, KTO w koncu odpłaci RYZUNOM za tamte nieszczęscia sprzed 70 lat.
  I nie zmienią tego wyroku żadne niby listy proszące o wybaczenie, z wyrażnie artykłowanymi grożbami wobec wschodnich Braci
  Bo ci co w końcu przejmą te tereny – wystawia rachunek tak srogi – że UPA -inie odechce się faszyzmu na następne tysiaclecia.

 19. RomanK said

  Panie Rokitnik- dzieki za dopisanie explicitte….tego….co powinien widziec i wiedziec kazdy Polak!
  CIchutka prosba slepego skierowana do Pana Naszego….
  – Panie..obym przejrzal!!!!!!!

 20. Adam -z ch.n.g. said

  Ad 1) Panie Inkwizytor – ZACZNIJMY OD SIEBIE !!!
  200 000 , A POWINNO BYĆ 500 000 – 650 000 – i tam, i TUTAJ !!!
  Dopóki nie przerobisz BURDEL na własny DOM RODZINNY ;- to nie myśl , że coś wskórasz ustawiając sąsiadów – jacy by nie byli .

  a może jestem przewrażliwiony ???

 21. Isia said

  Re: 10 p. RomanK … odnosząc się do treści tego listu, użył jak najbardziej słusznych argumentów …

  Re: 13 p. Enki … czytałam opisy tych niewyobrażalnie nieludzkich zbrodni ( jak uśmiercano niewinne dzieci, kobiety, starców …), psychicznie nie byłam w stanie tego unieść … choć to okrutne ludobójstwo nie dotknęło najbliższej mojej rodziny … a po ulicach naszych miast ( vide Przemyśl ) maszerują ludzie pod banderowskimi flagami …

 22. Arni said

  Re: 13
  Z tym że Kukiz przeprosił za swoje postepowanie !

 23. Glock said

  Przebacze tzw upainca Jak ich zginie 70.000.000 milonow I zrobia miejsce dla prawowitych wlascicieli JAKIM SA ;;LACHY ICH PANY

 24. Adam -z ch.n.g. said

  glok – ta PROWOKACJA JEST WREDNA – obliczona na to , że przesiadują ( i bazgrzą ) „pogubione , niespełnione , pełne kompleksów niedorozwoje „.
  ZGINĘŁO TEŻ WIELE , WIELE TYSIĘCY UCZCIWYCH UKRAIŃCÓW , a nie tych , co nazywam CZARNYMI PODNIEBIENIAMI !!!

  Jeżeli chodzi o „diasporę” – kanadyjsko – us mańską i naszą , to i tak licznik psów (wściekłych) łącznie z miejscowymi nie sięgnie nawet 1/3 oferowanej ( z du..y) wizji sz. p.
  JAK NIE POTRAFISZ – NIE PCHAJ SIĘ NA AFISZ .

  …..
  albo jesteś prowokatorem – albo zacznij czytać ZE ZROZUMIENIEM , – lub zmień …. lekarza

 25. Joannus said

  Wali się we łbach nie tylko ”przedstawicielom” ale i ludowi
  Kto ma komu niby przebaczać po latach na jakiej podstawie, kiedy krew niewinnego Abla woła do Pana Boga o sprawiedliwą zapłatę.

  Zbrodnia jest zbrodnią na konkretnych ludziach ale i ogólnie na narodzie.

  Jakież to przebaczanie przez żywych w imieniu pomordowanych.
  Naród może zaś przebaczyć drugiemu narodowi, gdy tenże stoi niewzruszenie na gruncie poczucia winy i czyni to co należy się w ramach jakiegoś zadośćuczynienia. Mam na szerokie spectrum możliwości, materialnych i niematerialnych.
  Dwa kacyki, wierne kolędniki gwiazdy Bandery z dwoma pozorantami przebierańcami na duchownych niech lepiej ślą swe apele pisząc na Berdyczów.

 26. Joannus said

  Ad 24
  Tak samo można powiedzieć, w wojnie ostatniej przecież zginęło wiele tysięcy uczciwych Niemców.

  Wybaczy Pan, skrót z nicka jakoś bezwiednie i natrętnie odczytuję w rozwinięciu
  z Ch azaii N owej G alicji

 27. Adam -z ch.n.g. said

  P. Joannus – błąd w skojarzeniach .
  Jestem po prostu Adam – z ch…. nie gadam .
  ….
  Pamiętam Drezno , i wiele , wiele innych miejsc , gdzie nadludzie ’33 płacili za swoje kołtuństwo , dyscyplinę – i potem też (do dziś mają BAZY – nieruskie ).
  szkoda mi tych ludzi , ale to oni płacili cenę za miraż bycia UBERMENSCHEN .

  Jeżeli chodzi o tych z pd./wsch. – czarnych podniebień jest tam tyle , co w latach ’39 – ’45 było w okupowanej Polsce volksdeutschów , albo potem członków partii ,co była –
  -WIODĄCĄ SIŁĄ NARODU – a robienie BURDELU z PRL -u , traktujący jako TRUDNOŚCI OBIEKTYWNE !!!

  P.S.
  Pisywałem pod swoim mianem , ale …wnuk się wzburzył … i miał rację „KTO DZIADKA , JEGO OJCA I JEGO DZIADKA” może bezkarnie opluć – z nazwiska – to trzeba , albo przestać pisać , lub zastawić się „ksywą”.
  bez poważania
  Adam Rylowski

 28. Ksiega WELESA said

  Ad 13

  Panie ENKI, wyrazy szacunku za Pana komentarz. Chwala polsce , CZESC PAMIECI POMORDOWANYM POLAKOM !

  Czesc ICH pamieci!

  ” Czy ja mogę nie zabierać głosu w sprawie Rzezi na Polakach? Pytam:
  JAKI JEST CEL POPIERANIA BANDEROWCÓW przez polskich polityków?
  DO CZEGO NAS, POLAKÓW, PROWADZICIE? Czy mamy być „drugą Ukrainą”?

  PO CO banderyzm i Ukraina, tak oto ujmuje Witold Waszczykowski /wywiad dla portalu Kresy.pl/:
  „Ja aż tak nie dostrzegam gloryfikowania banderyzmu na dzisiejszej Ukrainie. (…) dzisiaj w wielu przypadkach przyjmuje się go, czy jak Pan mówi gloryfikuje, jako skierowany przeciwko Rosji, a nie przeciw Polsce”…

  Panie Waszczykowski, wtedy w 1944 r. też banderowcy mordowali Rosjan!
  I to im nie przeszkadzało mordować Polaków, Żydów i inne mniejszości.
  Polacy, szczególnie skrzywdzeni męczeńsko Kresowianie, powinni stać przy prawdzie, czuwać, napominać i zapobiegać, by tych nieludzkich zbrodni NIKT nie powtórzył. A nie podżegać, pomagać w bratobójstwie.”

  Informowac o ludobojstwie POLAKACH na WOLYNIU prase zagraniczna, posylac filmy na portale w roznych stronach.

  Polacy sa praktycznie wszedzie:

  TLUMACZCIE FILMY NA You Tubie na rozne jezyki i dawajcie na konta gdzie tylko mozecie i gdzie mieszkacie !

 29. Ksiega WELESA said

  Pani Kopacz ma zięcia banderowca – wykład dr Lucyny Kulińskiej w Tarnowie, cz. 2

  .https://www.youtube.com/watch?v=152ku432v0s

  „Tymczasem jedna z „naszych”pisarek(nazwiskiem Tokarczuk)szkaluje Polaków nazywając ich okupantami,za co otrzymuje nagrody od „naszych”władz…”

Sorry, the comment form is closed at this time.