Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

Prawo do pamięci – kresowe dziedzictwo

Posted by Marucha w dniu 2016-06-11 (Sobota)

Zbliżająca się rocznica Rzezi Wołyńskiej i zaplanowane przez PSL dwudniowe obchody upamiętnienia tego tragicznego dla Polaków wydarzenia, są dobrą okazją do rozważań na temat skomplikowanych losów dwóch narodów. I trzeba sobie jasno powiedzieć – dopóki historia dzieli Polskę i Ukrainę, dopóty nie może być mowy o prawdziwym porozumieniu i współpracy.

Jarosław Kalinowski i Tadeusz Samborski z PSL podczas uroczystości upamiętniających ofiary OUN-UPA w roku 2013

O tym zdaje się zapominać rząd PiS, który brnie w pułapkę pomocy Ukrainie, bez uzyskania dla Polski istotnych traktatów i zapewnień, także w kwestiach historycznych.

Ludobójstwo Polaków na Kresach Wschodnich było jedną z największych współczesnych tragedii, która dotknęła nasz naród. Pamięć o tym wydarzeniu jest żywa w polskich rodzinach i domach do dzisiaj.

Wielu z nas zna tą ponurą kartę historii. Silnie rozbudzone nastroje nacjonalistyczne doprowadziły do wielkiej tragedii. Po ataku Niemiec na Rosję w 1941 roku Wołyń i okolice zostały włączone do tzw. Komisariatu Rzeszy Ukraina. Ukraińcy, aktywnie współpracujący z terrorem niemieckim, postanowili usunąć Polaków z Wołynia i Małopolski Wschodniej.

Od 1942 roku zaczęły następować mordy na pojedynczych osobach. 11 lipca 1943 oddziały Ukraińskiej Armii Powstańczej (UPA) dokonały jednoczesnego ataku na 99 polskich miejscowości. Hasłem przewodnim ataku była „Śmierć Lachom”. Polskie wsie były palone, aby uniemożliwić ponowne osiedlenie ludności. Morderstw dokonywano z ogromnym okrucieństwem.

Częste były przypadki odrąbywania głów siekierami, zabijania dzieci poprzez uderzanie nimi o sztachety czy pnie drzew. Skala terroru i okrucieństwa sięgnęła zenitu. Była to ohydna, zaplanowana z rozmysłem zbrodnia. Mordowano nie tylko Polaków, ale też Żydów i Ukraińców, którzy pomagali swoim sąsiadom.

Śledztwo, które prowadzono z udziałem polskich i ukraińskich historyków wiele lat później, pokazało, że inspiratorami działań wobec Polaków byli nie tylko przywódcy ukraińscy, ale również sowieckie służby specjalne. Większa część polskich historyków odrzuca tę hipotezę, jest ona za to dosyć popularna wśród historyków ukraińskich zorientowanych probanderowsko. [Hipoteza z d…y wzięta – admin]

Z innej zaś strony partyzantka sowiecka była, obok Niemców i ich sojuszników, polskiej samoobrony i UPA – czwartym uczestnikiem tragicznych wydarzeń, jakie miały miejsce na Wołyniu 1943 roku niejednokrotnie występując w obronie polskiej ludności . Jej udział w walkach na Wołyniu narastał – co było związane ze zbliżaniem się decydującego rozstrzygnięcia na froncie wschodnim. Chcąc nie chcąc stała się ona z jednej strony świadkiem zagłady ludności polskiej przez formacje OUN-UPA, z drugiej uczestnikiem walk na tym terenie.

Banderowcy od samego początku uznawali ją za głównego wroga zewnętrznego, z czasem starając się obciążyć ją odpowiedzialnością (w łagodniejszej wersji współodpowiedzialnością) za to, co działo się na Wołyniu w 1943 roku. Jednak bezpośrednią odpowiedzialność sprawczą ponoszą niewątpliwie działacze Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów.

Na czele ruchów nacjonalistycznych stał Stefan Bandera, zagorzały zwolennik samostanowienia Ukrainy i likwidacji wszelkich przejawów polskości na terenach Kresów Wschodnich. Ukraińcy nie byli jednomyślni. Wśród nich znalazło się ponad 1.300 osób określanych jako ukraińscy sprawiedliwi. Ratowali Polaków, pomagali im się ukryć i wyjechać. Niektórzy zapłacili za to straszliwą cenę. Bo kara za pomoc mogła być tylko jedna – śmierć, często w męczarniach.

Pomordowani Polacy domagają się godnego upamiętnienia. Niestety obóz rządzący nie jest aktualnie zainteresowany prawdą historyczną. Liczy się bieżąca, niezrozumiała polityka współpracy z Ukrainą za wszelką cenę. Tymczasem jako Polacy powinniśmy przede wszystkim dążyć do prawdy.

Ukraina zasługuje [??? – admin] na pomoc i wsparcie, ale nie kosztem zakłamania lub przemilczania niewygodnych faktów. Historycznym krętactwem nazywał Ryszard Terlecki próby łagodzenia stanowiska wobec Ukrainy przez PO. Jak by tu historię przekręcić, by była bezpieczna, miła i nie wadziła nikomu – komentował wówczas poseł PiS i profesor historii i mówił, że jest to skandaliczne postępowanie. Wystarczyło kilka lat i jego koleżanki i koledzy z PiS robią to, co krytykowali zaledwie trzy lata temu. W imię czego?

Piotr Zgorzelski, autor artykułu

Chciałbym by w końcu sprawa ludobójstwa, popełnionego przez Ukraińców, znalazła swój godny finał w postaci odpowiedniego stanowiska polskiego Sejmu ale też by Ukraina przestała gloryfikować zbrodniarzy.

Polskie Stronnictwo Ludowe od lat opowiada się za potępieniem działań UPA i ustanowieniem Dnia Pamięci o Polakach – Ofiarach Ludobójstwa dokonanego przez OUN-UPA na Kresach Wschodnich II Rzeczypospolitej. ,,To nawet nie prośba, ale błaganie. Ustalmy ten dzień, by dzieci ofiar mogły się pochylić nad śmiercią swoich ojców” – apelował w Sejmie RP poseł PSL Franciszek Jerzy Stefaniuk.

Czy w imię niezrozumiałych racji czy też poprawności politycznej rząd PiS tak jak poprzednio uczyniła to PO wstydliwie schowa uchwałę PSL do szuflady?

Rząd prowadzi aktualnie bardzo dziwną politykę, związaną z Ukrainą. Na ambasadora w tym kraju mianował człowieka, którego wypowiedzi dyskwalifikują jako kandydata na tak poważne stanowisko. Jan Piekło, bo o nim mowa, dyskredytował środowiska kresowe. Takie ataki, często personalne, nie mogą być dobrą rekomendacją dla kogoś, kto musi dbać o polskie interesy, także historyczne. Czy za chwile dowiemy się, że ambasador kwestionuje ludobójstwo Polaków w imię tzw. racji stanu. Nic dziwnego, że do premier Beaty Szydło trafiają liczne protesty w sprawie tej nominacji. List otwarty wystosowali przedstawiciele Rodzin Kresowych

Nawet polskie media, do niedawna publiczne, uczestniczą w festiwalu zakłamania. Oto redakcja ukraińska Polskiego Radia zmanipulowała wypowiedź jednego z posłów. Kłamliwy tekst, który zaczął być bardzo szybko cytowany w mediach ukraińskich, brzmiał „Dla Polski ważne jest budowanie strategicznego partnerstwa z Ukrainą na podstawie prawnej. W tym roku Sejm RP zamierza zamknąć temat tragedii wołyńskiej i rozpocząć nowy etap w stosunkach między Polską a Ukrainą”.

Kto i dlaczego zmanipulował wypowiedź? Miłośnicy spiskowej teorii dziejów powiedzieliby, że jest to ukryta opcja ukraińska. Ja skłaniam się do teorii, że tej zmiany dokonano na wyraźne życzenie politycznych satrapów, odpowiadających za współpracę międzynarodową.

Lipiec, w którym przypada kolejna rocznica tragedii, będzie okazją do dwudniowych obchodów upamiętniających bestialsko zamordowanych. 10 lipca w Legnicy odbędą się uroczystości organizowane przez Polskie Stronnictwo Ludowe. To ugrupowanie organizuje również 11 lipca w polskim Sejmie konferencję naukową, poświęconą sprawie ludobójstwa Polaków na Wołyniu. Swój liczny udział w tym wydarzeniu zapowiedzieli przedstawiciele organizacji kresowych, potomkowie wygnanych i pomordowanych z zimną krwią Polaków. Bo sprawa ta nadal jest żywa w polskim społeczeństwie i nie można jej, z powodu doraźnych politycznych i wątpliwych korzyści, chować przed opinią publiczną.

Jakże często próbuje się relatywizować tamte wydarzenia, w iluż publikacjach możemy przeczytać o tysiącach Polaków i Ukraińców, którzy wtedy zginęli. Osobliwe i niedopuszczalne jest równoważenie ofiar i zbrodniarzy i rozmywanie odpowiedzialności.

Hiszpańskie ofiary ludobójstwa wyniesiono na ołtarze, podobnie jak niemieckiego nazizmu, a nawet komunizmu. Świeccy i duchowni – ofiary nacjonalizmu ukraińskiego zamordowani z nienawiści do Kościoła Katolickiego i naszej wiary nadal czekają…

Patrząc na straszliwe zdjęcia pomordowanych dzieci, matek, ojców, w oczach stają mi łzy. Bo popełniono prawdziwą zbrodnię, zbrodnie o której nie wolno nigdy nam zapomnieć. Czy ci, którzy kwestionują zasadność upamiętniania ofiar, będą mieli odwagę spojrzeć w oczy tym wszystkim rodzinom, które dotknęła ta tragedia? Wątpię.

Bo dzisiaj polityczna poprawność to coś w rodzaju opaski na oczy, która pozwala wybiórczo dostrzegać rzeczywistość. Tyle, że krew Polaków przelano naprawdę. Wielu z nich nie doczekało się nawet grobu. A ich mordercy są dzisiaj gloryfikowani, na Ukrainie stawiane są im pomniki. Na to nie możemy się zgodzić.

Piotr Zgorzelski
Poseł na Sejm, sekretarz Naczelnego Komitetu Wykonawczego PSL

Post Scriptum:

Projekt Uchwały zgłoszonej przez PSL w sprawie ustanowienia 11 lipca Dniem Pamięci o Polakach – Ofiarach Ludobójstwa dokonanego przez OUN-UPA na Kresach Wschodnich II Rzeczypospolitej

11 lipca 2016 r. przypada 73. rocznica apogeum fali zbrodni, których na Kresach Wschodnich II Rzeczypospolitej Polskiej dopuściły się: Organizacja Ukraińskich Nacjonalistów i oddziały Ukraińskiej Powstańczej Armii. Zorganizowany i masowy wymiar Zbrodni Wołyńskiej ma charakter czystki etnicznej i ludobójstwa. W latach 1942-1945 na terenie Wołynia i Galicji Wschodniej ofiarą zbrodni padło ponad 100 tysięcy niewinnych Polek i Polaków, również dzieci.

Sejm RP składa głęboki hołd pomordowanym ze szczególnym okrucieństwem Rodakom, obywatelom polskim i innych narodowości oraz oddaje cześć i wyraża szczególną wdzięczność członkom Armii Krajowej, Samoobrony Kresowej i Batalionów Chłopskich, którzy podjęli słuszną i trudną walkę w obronie polskiej ludności cywilnej i przywołuje bolesną pamięć o ukraińskich cywilnych ofiarach tej bratobójczej wojny.

Jednocześnie Sejm RP wyraża szczególne uznanie i wdzięczność tym Ukraińcom, którzy często z narażaniem własnego życia ratowali i pomagali swym polskim sąsiadom. Prawda o tragicznym losie Polaków na Kresach Wschodnich II Rzeczypospolitej winna być przywrócona pamięci historycznej współczesnych pokoleń. Jest to zadanie dla wszystkich władz publicznych.

Sejm Rzeczypospolitej Polskiej oddaje hołd ofiarom zbrodni ludobójstwa, popełnionej przez Ukraińską Powstańczą Armię na ludności polskiej Kresów Wschodnich. Ustanawia dzień 11 lipca Dniem Pamięci o Polakach – Ofiarach Ludobójstwa dokonanego przez OUN-UPA na Kresach Wschodnich II Rzeczypospolitej.

Uzasadnienie

11 lipca przypada rocznica apogeum zbrodni ludobójstwa dokonanego przez Organizacje Ukraińskich Nacjonalistów i tzw. Ukraińską Powstańczą Armię. Była to straszna masowa zbrodnia jaką odnotowano w historii naszych dziejów.

Ta trzecia zbrodnia, obok sowieckiego i niemieckiego ludobójstwa na Narodzie Polskim do dziś nie doczekała się ani kary ani potępienia. Mimo upływy 73 lat ofiary tej zbrodni wciąż czekają na godne upamiętnienie ich męczeńskiej śmierci. Większość z nich nie miała nawet pochówku, a ich szczątki poniewierają się w nieoznaczonych i nieznanych miejscach na dawnych ziemiach Polski.

Rocznica ludobójstwa dokonanego przez formacje OUN-UPA na ludności polskiej Kresów Wschodnich skłania do ponownego przypomnienia tego tragicznego wydarzenia polskiej i międzynarodowej opinii publicznej. Sprawa upamiętnienia ofiar oraz przywrócenia pamięci historycznej na ten temat wciąż jest zadaniem, przed którym stoimy jako Państwo i Naród.

Polacy i cała Europa zasługują na poznanie całej prawdy, skrywanej przez lata nie tylko z powodu szacunku do ofiar, ale by przyszłe pokolenia mogły wyciągnąć wnioski i nie dopuścić do powtórzenia się podobnych wydarzeń w przyszłości. Jesteśmy to winni pomordowanym, jesteśmy to winni naszym potomkom.

W ostatnich latach obserwujemy na Ukrainie Zachodniej wzrost popularności Stepana Bandery i Ukraińskiej Powstańczej Armii. Przy całkowitym milczeniu władz w Kijowie i Warszawie powstają w miastach ukraińskich pomniki Stepana Bandery. Jego imieniem nazywane są ulice i place, odbywają się marsze gloryfikujące „bohaterstwo” UPA, wydawane są publikacje negujące udział UPA w mordach na Polakach. Systematycznie – poza nielicznymi wyjątkami – blokowane są na terenie Ukrainy próby upamiętnienia ofiar terroru UPA.

Ten niebezpieczny wzrost tendencji nacjonalistycznych [SZOWINISTYCZNYCH! – admin] jest bardzo groźny dla budowania wspólnej Europy. Stoi to również w zasadniczej sprzeczności z ideą poprzednich uchwał Sejmu RP, nawołujących do porozumienia między Polakami i Ukraińcami na gruncie prawdy. Dzisiaj prawda ta jest w sposób drastyczny zakrywana pustymi gestami a zakłamywanie własnych relacji nigdy nie idzie w parze z budowaniem prawdziwych dobrosąsiedzkich relacji.

Ustanowienie 11 lipca Dniem Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez OUN-UPA na Kresach Wschodnich II Rzeczypospolitej jest w tej sytuacji ważnym krokiem na drodze do godnego uczczenia i upamiętnienia ofiar zbrodniczych ideologii.

http://www.mysl-polska.pl

Komentarzy 12 to “Prawo do pamięci – kresowe dziedzictwo”

 1. Siggi said

  Kanalie nazi…
  —-
  Zrobimy Wam drugą rzeź wołyńską! Ukraińcy do Polaków przed meczem Euro 2016
  http://znews.pl/2016/06/11/zrobimy-wam-druga-rzez-wolynska-ukraincy-do-polakow-przed-meczem-euro-2016/
  Skrajni nacjonalizm ukraiński wciąż jest żywą ideologią na Ukrainie, szczególnie zachodniej, a także w Polsce wśród mniejszości ukraińskiej. Chociaż kierunek ten pod swoimi sztandarami aktualnie nie gromadzi rzesz zwolenników, jednak jego sytuacja jest szczególnie niebezpieczna.
  „Powtórzmy rok 1943”, „Zrobimy wam drugą Rzeź Wołyńską”, „Polaków nie ma co żałować tak samo jak nie żałujemy Ruskich wyrżniętych w Czeczeni” to tylko niektóre z komentarzy, które pojawiły się pod kontrowersyjnym wpisem.
  Jeden z największych portali futbolowych „Brutalny Futbol” zamieścił grafikę z wpisem ” DO RZEZI WOŁYŃSKIEJ POZOSTAŁY 2 TYGODNIE”

  Mecz pomiędzy reprezentacjami Polski i Ukrainy w piłce nożnej odbędzie się 21 czerwca, jednak na długo przed nim na portalach społecznościowych i stronach sportowych naszych wschodnich sąsiadów pojawiają się skandaliczne „ostrzeżenia”.
  „Wśród Ukraińskiej młodzieży w sieciach społecznościowych panuje niepokojąca moda na robienie sobie żartów, na kpienie z ofiar „Rzezi Wołyńskiej”. Młodzi Ukraińcy wymieniają się obrazkami i filmikami, które wprost godzą w pamięć ofiar. Coraz częściej spotykam się z twierdzeniem, że Polacy zasłużyli na to, co stało się na Wołyniu w czasie II wojny światowej. To przerażające” – napisał na jednym z portali społecznościowych dziennikarz Tomasz Maciejczuk.
  Pod koniec zeszłego roku pozwolenie na pobyt stały i czasowy uzyskało ponad ćwierć miliona Ukraińców.
  „Polska istotnie uprościła procedury uzyskania pozwolenia na pobyt dla pracowników imigrujących z Ukrainy. Wynika to z deficytu siły roboczej: według niektórych szacunków około 4 milionów osób w wieku produkcyjnym w Polsce wyjechało do pracy do krajów Europy Zachodniej”, — podkreśla prezes Ukraińskiego Centrum Analitycznego Aleksander Ochrimienko.

 2. Hmm….bezczelność tych panów „przy władzy” jest zastanawiająca, opłacani suto z pieniędzy polskiego podatnika, szafują NIE swoimi pieniędzmi na lewo i prawo.
  Egzystencja przeciętnego Polaka ich nie interesuje, z budżetu przeznaczonego na opiekę zdrowotną , naukę,bezpieczeństwo, szfują pieniędzmi próbując odgrywać wielkich „opiekunów i darczyńców” dla Ukrainy, lecząc swoje kompleksy.
  Polscy Rodzice muszą żebrać na operacje swoich dzieci, polskie pielęgniarki muszą żebrać o podwyżki, polskim emerytom po wielu latach pracy , daje się po 3,5zł waloryzacji, ,gdzie pomoc dla wielodzietnych rodzin, aby kolejne dziecko nie lądowało na śmietniku lub w kolektorze ściekowym.Gdzie promowanie zdolnej młodzieży polskiej , która zdobywa prestiżowe nagrody na światowych zawodach.
  macie na sumieniu 7000 samobójców rocznie w Polsce!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!większośc z biedy, bezrobocia, egzekucji komorniczych.
  Natomiast „pomoc i wsparcie” należy się Ukrainie ……wg polskich władz….no można się porzy….ć
  wszystko już w kraju załatwili, teraz lecą pomagać,najbrdziej skorumpowanemu państwu w Europie
  Przypominam, ze Ukraina jest państwem dużo większym od Polski, o większej liczbie ludności/obecnie częściowo przebywającej w Rosji i Polsce/, o najlepszych ziemiach na świecie, o ogromnej ilości bogactw naturalnych.
  I Polska zadłużona na 4 bln złotych, z zapaścią w służbie zdrowia, kilkoma mln bezrobotnych,ma dalej się zadłużać na konto Ukrainy?????To komu wy służycie, na co przysięgaliście obejmując funkcję????????Sponsorzy się znalexli, to może ze swoich diet, połowę co miesiąc jako przykład oddawać na Ukrainę, bardzo zachęcamy!!ze swoich!!

  Nie proszę pana, pomocy i wsparcia potrzebują POLSKIE rodziny, polska młodzież , z której kolejne kilka mln deklaruje chęć ucieczki z kraju,polscy emeryci którzy ciężko pracowali na to żebyście mogli za bezcen kolesiom wyprzedać Polskę.
  Ukraina jest wolnym, ponoć demokratycznym krajem , z własnym rządem i parlamentem, krajem który całe złoto ze skarbca podarował Stanom Zjednoczonym,a obecnie skupuje waluty do swojego skarbca, za co??za nasze pieniądze????
  I cóż może przeciętną polską Rodzinę, która boryka się z problemami finansowymi,która ma chore dziecko, w której jest bezrobotne jedno z małżonków,która musi pomagać chorej Matce bo ta ma 1200 zł emerytury…więc powiem tak A CO NAS OBCHODZI UKRAINA, cały świat ma rozwiązywać jej problemy, jak niepełnosprawnej??????Dotujemy ukraińskich oligarchów i ich off shory… kosztem własnego narodu????
  Być może odpowiedzią na to jest, nie polskość naszych rządzących,lub jest to znak że nie rządzimy w żadnym stopniu naszym własnym budżetem, czyli co ??nie ma nas??może to naiwne pytanie!!!

  Że oczywiście o Wołyniu nie wspomnę, „Jeżeli wy zapomnicie o nas , niech Bób na niebie zapomni o was”!!!!

  Wsparcie dla filmu „Wołyń”

  Drodzy Przyjaciele,
  Dziękujemy za zainteresowanie naszym projektem. Państwa wsparcie jest nieocenione. Dziękujemy.
  Ważna jest każda wpłata.

  Wpłaty bezpośrednio na konto Fundacji na rzecz filmu WOŁYŃ:

  Odbiorca: Fundacja na Rzecz Filmu Wołyń
  Adres: ul. Różana 32, 02-569 Warszawa
  Tytuł wpłaty: Darowizna na działalność statutową Fundacji

  Numer konta Fundacji (ING Bank Śląski):

  Konto główne: 40 1050 1012 1000 0090 3086 2941

  IBAN – PL 40 1050 1012 1000 0090 3086 2941

  Swift code: INGBPLPW

  Konto walutowe (euro): 66 1050 1012 1000 0090 3086 2958

  IBAN – PL 66 1050 1012 1000 0090 3086 2958

  Swift code: INGBPLPW

  dotpay_b1_160x83

  http://filmwolyn.org/

 3. Przepraszam BOGA że napisałam przez pośpiech źle..Bobem nie jest w żadnym wypadku.Panie wybacz!
  Króluj nam Chryste!!!!

 4. Anka czasami mężowska andzia said

  Już kiedyś u pana Gajowego pisałam jak zginęła duża część mojej Rodziny, dodam, że również przepadły majątki (ruchome i nieruchome) tejże. Mamy parę zdjęć, uchowało się kilka wyhaftowanych rzeczy przez Babcię i Mamę. Cudne pamiątki, przekazywane już teraz praprawnukom. Tata, Mama, Babcia,Prababcia, maleńkie dzieci, Ciotka, Wuj i reszta rodziny uciekali w mroźną noc. Uciekali w głąb Polski, o zgrozo:do Niemca !
  Mogłabym tak pisać bez końca …….
  Najwięcej suchych faktów przekazywał Tata, był po prostu najsilniejszy. Nie zapomnę do końca życia, jak Mama zaczynała opowiadać, źrenice się się rozszerzały, ręce drżały, głos załamywał, płakała ……… takim płaczem, że nie potrafię wyrazić słowami. Opłakiwała śmierć wielu Dzieci, Brata, Ojca i innych, którzy ponieśli bestialską śmierć tak w czasie rzezi, jak i później już w niemieckim obozie pracy.
  Tylko za ten Matczyny płacz rodzi się we mnie straszna nienawiść, usiłuję ją wygnać z mego serca, ale ….. ale przecież wciąż nic nie się nie dzieje. Przecież gdzie jest wina, tam i kara…. a tutaj nic ! Co najwyżej nagrody !
  Najstraszniejsze jest to, że ci niby „prawicowi Polacy” nie chcą słyszeć o tych tysiącach ludzi tam pomordowanych w najbardziej wymyślny, okrutny sposób.
  Ukraińcy to nie naród, to nie państwo to zlepek brutalnych, bestialskich zbójów o mentalności hieny. Zabili znienawidzonych Lachów i cóż uczynili z ich własnością. Rozgrabili i dalej żyją jak bestie, nie umiejąc ani żąć, ani zbierać plonów.

  Jako katoliczka i Polka życzę im tylko tyle, ile oni nam dali, nic mniej, nic więcej !
  Ps.
  Dobrze, że Pan jest Panie Gajowy.

 5. Isreal said

  zdradzają naród i Polskę z każdym, kto coś zaoferuje, ale czasem wyczuwają gdzie medialnie uderzyć … niedawno kandydat po madziarsku przepraszał Węgrów za wypinanie (zdradę) się Polski, a w rzeczywistości stoją w pierwszym szeregu zdrajców ….

  zslowce

 6. MatkaPolka said

  Coś od amerykańskich przyjaciół PiS- u

  BIBLIOTEKA KONGRESU USA – Protokoły z Procesów Norymberskich
  http://www.fort-russ.com/2016/05/sshhh-dont-tell-obama-us-library-of.html

  Dowody współpracy OUN , batalionów Nachtingal i Roland ze zbrodniczą nazistowską III Rzeszą niemiecką – w inwazji na Polskę i w inwazji na ZSRR

  Aktywny udział w – PLAN BARBAROSSA dywersyjnych grup UPA i działaczy – Bandery Szuchewycza , Melnika, Kocyłowskiego – agentów Abwehry

  .https://4.bp.blogspot.com/-h-i-bUjOTl4/V0xIACOon6I/AAAAAAAAN0U/ka77SNbaiLkf0DfK76pGWLfxsTSo0kB7gCLcB/s1600/13329662_1042376965841956_1159087829_n.jpg

 7. MatkaPolka said

  ZBRODNIE WOJENNE UKRAIŃSKICH ŻOŁNIERZY SS-Galizien

  http://w.kki.com.pl/pioinf/przemysl/dzieje/ss/ss.html

  Obszerny rejestr zbrodni , żołnierzy tej formacji podaje dr Aleksander Korman w swojej pracy „Nieukarane zbrodnie SS-Galizien z lat 1943-1945” – Londyn 1989.
  CHODACZKÓW WIELKI, powiat Tarnopol. 16 kwietnia 1944 roku oddziały SS-Galizien , które zdążały z odsieczą niemieckiej załodze oblężonej przez wojska radzieckie w twierdzy Tarnopol, przybyły do Chodaczkowa Wielkiego. Ukraińscy SS-mani rozpoczęli systematyczne palenie i niszczenie zabudowań oraz mordowanie mieszkańców wsi. Byli oni nawet do tego specjalnie przygotowani , gdyż mieli na hełmach żółte frędzle zwisające do poziomu ust, co uniemożliwiało rozpoznanie ich twarzy. Do uciekających ludzi, w pierwszej kolejności do mężczyzn strzelali zapalającymi pociskami fosforowymi, zaś dzieci i starców wrzucali w ogień do płonących domów. W sumie łączna strata polskiej ludności wyniosła 862 osoby. Ocalała ludność pogrzebała pomordowanych rodaków na placu przy kościele rzymsko-katolickim w Chodaczkowie Wielkim we wspólnej mogile o szerokości 2 m i długości 30 m, układając zwłoki warstwami.
  HUTA PIENIACKA, powiat Brody. Tragedia tej wsi rozegrała się 28 lutego 1944 roku w ciągu zaledwie siedmiu godzin. Pułk SS-Galizien i kureń UPA dokonał tu masakry polskiej ludności , mordując łącznie co najmniej 868 osób i paląc 172 gospodarstwa. Tego dnia około godziny 6.00 rano ukraińscy żołnierze SS-Galizien otoczyli pierścieniem wioskę i po ukazaniu się sygnałów świetlnych rozpoczęli natarcie. Za SS-manami sunęły bojówki OUN-UPA . Niemiecki dowódca , a potem , a potem jego ukraiński zastępca wydali rozkazy ,by spędzić mieszkańców do kościoła i szkoły. Zaczęto przeszukiwać zabudowania i wywlekać stamtąd ludzi dokonując przy okazji rabunku mienia ofiar. Po stłoczeniu kilku setek Polaków w kościele i jego sprofanowaniu, zaczęto niektórych z nich pojedynczo wyprowadzać na plac przykościelny, gdzie byli oni przesłuchiwani, torturowani, a czasem i zabijani. W tym czasie na terenie wsi dalsze przeszukiwania budynków mieszkalnych i gospodarskich trwały nadal. Około godziny 14.00 ukraińscy SS-mani zaczęli wyprowadzać ludzi zgromadzonych w kościele w grupach po 35-50 osób do różnych stodół i domów na spalenie. Najpierw wyprowadzano kobiety i dzieci , podstępnie informując ,że powrócą do swych domów, potem zaś młodzież i mężczyzn mówiąc z kolei ,że zostaną oni wywiezieni na roboty do Niemiec. Jak się okazało rzeczywistość okazała się być inna. Po stłoczeniu ludności w budynkach i stodołach , zaczęto je podpalać. Uciekających z płomieni ognia uśmiercano ogniem z broni maszynowej. Tylko nielicznym mieszkańcom udało się uratować życie uchodząc do lasu lub kryjąc się w uprzednio przygotowanych podziemnych i piwnicznych schronach. W ciągu jednego dnia polska wieś Huta Pieniacka przestała istnieć, a ocaleni mieszkańcy zbierali spalone zwłoki, których nie można było rozpoznać . Ofiary pochowano w dwóch wspólnych mogiłach. Z biegiem czasu rozebrano kościół rzymsko-katolicki i budynki szkolne, które ocalały z pożogi. Zniwelowano grunt , a miejsce gdzie położona była wieś zaczęło służyć wypasowi bydła. Na terenie wsi umieszczono słup z napisem w języku ukraińskim – „Centrum byłej wioski” bez podania jej nazwy. Ocalała przydrożna figurka Matki Boskiej , bez głowy i rąk, z napisem Anno Domini „1867”.
  (***)
  (***)

 8. RomanK said

  Prosze Panstwa..prosze zwrocic uwage na to KTO moderuje polityke na Ukrainie.
  Pani Nulland et consortes! Rerezentujaca najbardziej agresywna grupe Neoconow w administracji prez Obamy, calkowiecie poslusznego doktrynie- jaka realizuja od roku 1990 bez roznicy kto kieruje administracja USA.
  Rzady POPiSu to rzady neoconow w Polsce, z ktorych zdecydowana wiekszosc zostala przygotowana do swoich funkcji poprzez szereg stypendiow fundowanych w USA w think tankach neoconskich!
  Prosze pokazcie mi kogos ,kto znajduje sie w karuzeli wladzy i nie przeszedl przez ten warsztat?
  PO od PiSu rozni sie tylko tym , ze jesli PO nie moze czegos dokonac na chama…dopuszczaj PiS – zeby zrobil to na patriotyzm:-)))

  To nie sa zadne polskie rzady!@!!! Ale kompradorskie, globalistyczne!

  POlityka ta jest dlugofalowa….zaklada wyniszczenie i oslabienie miejscowego elementu etnicznego poprzez calkowite ogolocenie go z elit. Zarowno w Polsce – jak i na Ukrainie.
  Prosze bardzo..oto co ukazalo sie w Finacial Time:
  Czy to..cos panstwu sugeruje..a moze zdziebelko wyjasni???
  tym intelektualistom wysoko wyksztalconym w inteligencji krotkich mysli kontemoplujacych:-)))))

  https://next.ft.com/content/e37f5fd0-2848-11e6-8b18-91555f2f4fde

 9. RomanK said

  Co ste linki nie dzialaja,…

 10. ruskiagent said

  Pani Dziewczyno Troi. Te zjawiska są starannie zaplanowane i realizowane w celu aby nas nie było i żebyśmy sie nigdy nie odważyli bąknąć, jakobyśmy kiedykolwiek istnieli.
  Oburzenie nic nie da, ponieważ oni reprezentują zupełnie inną mentalność i filozofię niż normalni ludzie. Zakładam, że my sa normalni. Ludzie nierzadko zabijają zwierzęta dla przyjemności, oni, wykorzystując przyzwolenie wielkiego świata, by the same principle niszczą lachiw z przyjemnościa ku pożytkowi, jak sami sądzą owego świata. A owa nieludzkość to po prostu integralna cecha ich nazwijmy to osobowości. I w tym duchu indoktrynują swoja społecznośc, zwłaszcza młodzież w szkole.

  Wkrótce będziemy sie modlić do beatyfikowanego Szeptyckiego, sponsora wołyńskiego ludobójstwa. To tez jest częścia planu, aby bycie Polakiem obarczone było znamieniem wrodzonego grzechu jak pierworodny. I jak będziemy brykać, to nam zapchaja nasze polskie gęby słowami Nauczyciela: „Jako i my odpuszczamy”. Nie ma dla nas żadnej szansy i nadziei (brak nadziei tez jest grzechem).

  My wiemy, że naginanie słów Nazarejczyka będzie kiedyś ukarane, ale na tym ziemskim padole niewielka to dla nas pociecha. I brak drogowskazu.

 11. PODOLE said

  ad 2

  „Polscy Rodzice muszą żebrać na operacje swoich dzieci, polskie pielęgniarki muszą żebrać o podwyżki, polskim emerytom po wielu latach pracy , daje się po 3,5zł waloryzacji, ,gdzie pomoc dla wielodzietnych rodzin, aby kolejne dziecko nie lądowało na śmietniku lub w kolektorze ściekowym.Gdzie promowanie zdolnej młodzieży polskiej , która zdobywa prestiżowe nagrody na światowych zawodach.
  macie na sumieniu 7000 samobójców rocznie w Polsce!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!większośc z biedy, bezrobocia, egzekucji komorniczych.
  Natomiast „pomoc i wsparcie” należy się Ukrainie ……wg polskich władz”

  … Podnosic poczucie WLASNEJ WARTOSCI , POMAGAC BRAT BRATU…informowac, jesli widzimy kogos zalamanego, pomoc i konkretem, w miare mozliwosci i slowem…

 12. ruskiagent said

  … Podnosic poczucie WLASNEJ WARTOSCI , POMAGAC BRAT BRATU…informowac, jesli widzimy kogos zalamanego, pomoc i konkretem, w miare mozliwosci i slowem…

  Tego sie ONI właśnie najbardziej boją, solidarności z małej litery i zrobia wszystko i robia wszystko od kilku pokoleń, aby takiemu zjawisku przeciwdziałać, a najlepiej zapobiec. Dlatego wychowywani jesteśmy w idei wzajemnej agresji i pogardy, jednocześnie uczeni padać na kolana przed byle bubkiem, byle zagranicznym.

  Zaraz Pan(i) zobaczy panie(pani) Podole, jak będa z powyższym polemizować ci, co się z tym nie zgadzają. To będzie doskonała ilustracja.

Sorry, the comment form is closed at this time.