Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

Jan Heweliusz – książę astronomii z Gdańska

Posted by Marucha w dniu 2016-06-13 (Poniedziałek)

Jan Heweliusz, obraz w gdańskim Ratuszu Staromiejskim

Mniej znany od Kopernika, ale nie mniej zasłużony dla rozwoju astronomii: gdański astronom Jan Heweliusz jest twórcą naukowej wiedzy o Księżycu.

Trzysta lat przed tym, jak człowiek postawił nogę na Księżycu, Jan Heweliusz zdołał dokładnie zbadać powierzchnię jedynego naturalnego satelity Ziemi.

Ten wybitny astronom urodził się 28 stycznia 1611, a zmarł tego samego dnia roku 1687.

W XVII wieku był księciem astronomii. Gdański astrofizyk, Robert Głębocki, znawca dorobku Heweliusza, przekonuje, że choć naukowiec stosował nieco przestarzałe, jak na owe czasy, techniki, dokonywał niezwykle dokładnych pomiarów. Badał prawie wszystko. Plamy na słońcu, powierzchnię księżyca, mierzył pozycję planet, a nazwy gwiazdozbiorów, które nadał, obowiązują do dziś.

Jan Heweliusz jest twórcą nauki o Księżycu i to jemu zawdzięczamy dokładne zbadanie powierzchni jedynego naturalnego satelity Ziemi.

Jednym z najważniejszych dzieł uczonego z Gdańska jest wydana w 1647 roku „Selenografia”. – Zawiera ona trzy trójkolorowe mapy Księżyca, odzwierciedlające obserwacje Heweliusza. Są to mapy niewielkie, ale bardzo szczegółowe – zapewnia profesor Andrzej Zbierski, astronom i historyk.

Heweliusz obserwował również komety – odkrył cztery z nich. Jako pierwszy dostrzegł, że nie poruszają się one po liniach prostych, ale tory ich ruchów są zakrzywione.

– Badał również położenie gwiazd i, jako zwieńczenie swej pracy, wykonał katalog 1564 gwiazd – mówi profesor Andrzej Zbierski, gość Doroty Truszczak.

Profesorowi Zbierskiemu zawdzięczamy także odkrycie grobu słynnego obserwatora nieba w kościele św. Katarzyny w Gdańsku.

– Mamy stuprocentową pewność, że to grób Heweliusza. Opatrzony jest wybitym złotymi ćwiekami monogramem z inicjałami „J.H.”. Jak zapewnia gość „Naukowego Wieczoru z Jedynką”, kości słynnego astronoma, zmarłego w wieku 76 lat, zachowały się w zaskakująco dobrym stanie.

Posłuchaj audycji „Jan Heweliusz – książę astronomii” [w oryginalnym artykule – admin]
(Am)
http://www.polskieradio.pl

*                     *                   *

JAN HEWELIUSZ – 28.01.1611 – 28.01.1687

Jan Heweliusz urodził się w Gdańsku. Pochodził z bogatej rodziny kupieckiej. Rodzice przeznaczyli go na stanowisko w zarządzie rodzimego miasta. W związku z tym odbył studia prawne w Holandii, Anglii i Francji.

Jeszcze przed wyjazdem interesował się obserwacjami astronomicznymi. W roku 1639 poświęcił część majątku rodzinnego na budowę własnego obserwatorium astronomicznego. Heweliusz zbudował olbrzymie przyrządy pomiarowe, przez co zdołał udoskonalić powtarzalną dokładność pomiarów pozycji gwiazd do jednej minuty w mierze łukowej „gołym okiem”. Tym samym przewyższył dokładność osiągniętą przez Tycho de Brahe.

Z pomocą swojej drugiej żony, Elżbiety, skompletował katalog gwiazd, który okazał się niezwykle kompletny. Niestety duża część informacji uległa zniszczeniu, kiedy to 26 września 1679 jego dom i obserwatorium się spaliły. Jego „Atlas Ciał Niebieskich”, stanowiący efekt pracy całego życia, został złożony i opublikowany pośmiertnie w roku 1690, przez jego żonę.

Na początku okresu 1670 – 1679 Heweliusz zaangażował się w tok gorącej polemiki z Johnem Flamsteedem, a później z Robertem Hookem, którzy uznawali, że tylko użycie teleskopów i mikrometrów pozwalało na dokładne określenie pozycji ciał niebieskich.

Rozejm został osiągnięty dopiero w roku 1679, kiedy to młody wówczas Edmund Halley, odwiedził Heweliusza w Gdańsku. Halley potwierdził, ze Heweliuszowy sposób pomiaru był tak samo dokładny jak inne współcześnie znane sposoby, łącznie z teleskopem pomiarowym, który przywiózł ze sobą z Anglii.

Heweliusz był znanym i szanowanym astronomem. W roku 1664 został przyjęty do angielskiego Royal Society, a w 1666 zaoferowano mu główną pozycję w nowo zbudowanym obserwatorium w Paryżu, której nie przyjął.

Heweliusz przeprowadził wiele obserwacji księżycowych, planetarnych i słonecznych. 22 listopada 1644 zaobserwował fazy planety Merkury. Heweliusz wykorzystał własne obserwacje plam słonecznych do określenia okresu obrotów słońca, z dokładnością większą niż osiągniętą przez poprzedników. Dał nazwę „faculae” jasnym regionom wokół plam słonecznych.

Jan Heweliusz zmarł 28 stycznia 1687 roku w dniu swoich 76 urodzin.

Marcin Gryszko
http://www.astronomia.biz.pl

Komentarzy 13 to “Jan Heweliusz – książę astronomii z Gdańska”

 1. Marucha said

  Jako uzupełnienie – skonstruowany przez Heweliusza największy powietrzny teleskop.

 2. Paweł said

  Imponujący przyrząd, jakże on wpadł na jego pomysł i i jak długo musiało trwać wykonanie, ciekawe też jak zachowana była odpowiednia sztywność, że nie wspomnę jak zachowywał się w wietrzne dni.

 3. Van Allen said

  Człowiek nie postawił nogi na Księżycu.

 4. Marucha said

  Heweliusz był też najbardziej znanym gdańskim browarnikiem
  Został wybrany pierwszym w historii zagranicznym członkiem londyńskiego Royal Society.
  W Radzie Głównego Miasta zajmował się sądownictwem, opieką lekarską i szpitalnictwem aż do śmierci.

 5. wanderer said

  Swego czasu bylo do kupienia w Gdansku piwo „Hewelius”, lubialem go, nie wiem czy jeszcze go produkuja.

 6. NyndrO said

  Boydar.. Wez mojo Kobite wyluzuj. Wyluzuj Ja. Wyladowala w Hiszpanii. Robi porzadek.

 7. NyndrO said

  Jako Buddysta. Kurwa, Chlopcy. Jestem z Wami. Polska Chrzrescijanska nie musiala sie nikomu tlumaczyc.

  A i niespecjalnie prześladowała innowierców, jeśli byli Polsce wierni…
  Admin

 8. Lotns said

  „Trzysta lat przed tym, jak człowiek postawił nogę na Księżycu,…”

  Tylko na filmie zrobionym przez glowna wytwornie propagandy usraela, Hollywood prawdopodobnie na pustyni w Nevada.

 9. Boydar said

  A na co mi cudza, Panie Nyndr0. Poza tym, datę produkcji proszę podać. Co bym niby miał z Nią ten teges robić ? Karmić ? Sprzątać ? Gotować ? Przewijać ? Kasę donosić ? To wszystko robię ze swoimi; jak nie z jedną to z drugą albo trzecią. Nie, ja nie jestem krzyżówką Obamy z ośmiornicą, żebym jeszcze „fajnie bawełnę zbierał”. Sam się Pan męcz !

 10. Milan said

  Ad 3 i 7:

  A Pan Twardowski?

 11. Mariusz said

  Gość zaczyna od uwiarygodnienia potężnej chucpy kosmicznej jakoby ktoś postawił nogę na księżycu i reszty nie można już czytać choćby była tego warta!

  Jest Pan pewien, że nikogo nie było na Księżycu?
  Jest to prawdopodobne – ale nie udowodnione.
  Poza tym nie ma to związku z postacią Heweliusza.
  Admin

 12. Maćko said

  11 wypowiedzi i 3 nawiedzonych… plakac sie chce

 13. niereligijna said

  „Trzysta lat przed tym, jak człowiek postawił nogę na Księżycu,” hahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahaha……………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………hahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahah

Sorry, the comment form is closed at this time.