Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

Dokąd uciekają inwestycje z Polski

Posted by Marucha w dniu 2016-06-16 (czwartek)

Rozmowa korespondenta rozgłośni Sputnik Leonida Sigana z ekspertem Europejskiego Centrum Analiz Geopolitycznych Tomaszem Jankowskim.

Do rozmowy z Panem zachęciła mnie publikacja w „Financial Times”, której autor stwierdza, że duża część inwestorów wycofuje swój kapitał z Polski, a decyzję tę argumentują niepewną sytuacją polityczną, a także napięciem, które istnieje między polskim rządem a Brukselą. Czy te argumenty są przekonywujące dla Pana?

— Przekonywujące? Nie bardzo, dlatego że nie ma to przełożenia na samą ekonomię.
Oczywiście w dzisiejszym świecie tego typu argumentacja zawsze pada przy okazji wycofywania jakichkolwiek inwestycji. Trzeba pamiętać, że stabilne rządy przekładają się między innymi na stabilność waluty, na ocenę wiarygodności przez agencje rankingowe.

Generalnie to, że centrum tych agencji i wszystkich światowych instytucji ekonomii znajduje się w Waszyngtonie czy Londynie, przekłada się bezpośrednio na politykę. Jeżeli nie mamy do czynienia z rządem stabilnym, przez co należy rozumieć rząd podporządkowany tamtym ośrodkom decyzyjnym, to zazwyczaj wywiera się w ten sposób nacisk ekonomiczny. Czyli wycofuje się oceny agencji rankingowej, a to z kolei wpływa na spadek inwestycji.

To jest element szantażu ekonomicznego.

Do niedawna Polska była „ulubieńcem rynków wschodzących”. Teraz ta tendencja dynamicznie się odwraca. Mało tego — majaczy widmo przekroczenia unijnego pułapu deficytu budżetowego. Więc co dalej?

— Wszystko to, co dzieje się akurat w tym aspekcie, jest efektem polityki prowadzonej przez obecny rząd. Polega ona na wypowiadaniu wojen wszystkim dookoła.

Jeżeli spojrzymy na Wschód — to Rosja, wiadomo, wielki wróg, trzeba wpuszczać wojska amerykańskie itd.

Jeśli chodzi o Unię Europejską, tak samo mamy poruszane różne argumenty „suwerennościowe” i widzimy brak chęci rozmowy z Brukselą na jakiekolwiek tematy związane z funkcjonowaniem Polski. [Co może i dobrze, bo o czym z nimi dyskutować? – admin]

To się przekłada na cały aspekt polityki zagranicznej w kontekście ekonomicznym.

Oprócz tego bardzo popieram socjalne reformy, których dokonuje rząd PiS. Natomiast nie jest możliwe dokonywanie reformy finansów bez zmiany struktury własnościowej w Polsce. To jest tylko oszukiwanie się.

Polska na przestrzeni 27 ostatnich lat pozbawiła się w zasadzie własności, nawet naturalnych skarbów. Ostatni przykład to KGHM — miedź, której cena na rynku tylko rośnie. Polska pozbawia się dochodów. Kraj nie ma już w zasadzie własnej bankowości. Ostatnim polskim bankiem został PKO BP, ale o ile wiem, polski rząd nie ma większości udziałów. Wszystkie tego rodzaju reformy muszą prowadzić do upadku finansów, bowiem rząd PiS, prawdopodobnie przez własne powiązania prywatne, nie jest w stanie naruszyć struktury własnościowej w obecnej Polsce. A przy okazji wypowiada wojnę wszystkim dookoła — i Niemcom, i Rosji. Nie ma wsparcia z zewnątrz.

Przy całym szacunku, przy całej mojej sympatii do Węgrów, sojusz polsko-węgierski to trochę za mało, aby dać sobie radę z całym tym systemem, który funkcjonuje na Zachodzie.

Jesteśmy w przededniu otwarcia Międzynarodowego Forum Ekonomicznego w Petersburgu. Na jednym z paneli będzie omawiany temat „Poszukiwania nowych impulsów dla rozwoju. Spojrzenie w przyszłość”. Jaką przyszłość widzi Pan dla Rosji?

— Powiem trochę przewrotnie. Całe te sankcje narzucone przez Unię Europejską pod wpływem Waszyngtonu mogą się okazać dla Rosji korzystne. Dzisiaj Rosja jest na takim etapie, że musi nareszcie zacząć inwestować w rozwój własnej gospodarki. Wie, że na samym eksporcie surowców nie można się zabezpieczyć, nie można się uniezależnić od zachodnich ośrodków z tego względu, że wartość surowca określa jego cenę, a niestety nad tą ceną Rosja nie panuje.

Ja wyrażam nadzieję, że Rosja dzięki tej świadomości umocni swoją pozycję, rozpocznie inwestycje w produkcję wysoko przetworzonych produktów, które mogą zwiększyć konkurencyjność rosyjskiej gospodarki. To z kolei przełoży się na pozycję Rosji w świecie i Rosja będzie w stanie przeciwstawić się zachodniej presji, nie w sensie militarnym, bo w tym już jest w stanie się przeciwstawić, ale właśnie w sensie ekonomicznym.

Nie będzie można zmuszać Rosji do ograniczeń na podstawie windowania w dół cen ropy czy gazu. Rosja będzie potrafiła sama kreować swoje instrumenty gospodarki. Bardzo bym chciał, żeby się tak stało, bo mam nadzieję, że Polska pójdzie podobną drogą. W tym momencie Rosja nie ma innego wyjścia.

A jeśli zapytam Pana o przyszłość Ukrainy?

— Jeżeli chodzi o Ukrainę, to jednym z architektów ukraińskiej ekonomii ma być Leszek Balcerowicz, który się niezbyt dobrze zapisał w najnowszej historii Polski, kierując ją właśnie na tory, o których wspomniałem wcześniej.

Przyszłość Ukrainy rysuje się w bardzo czarnych barwach. Prawdopodobnie będziemy mieli do czynienia z przejęciem majątku narodowego przez jeszcze bogatszych oligarchów zachodnich od tych oligarchów, którzy obecnie rządzą na Ukrainie. Dla przeciętnego Ukraińca sytuacja będzie coraz gorsza.

Do tej pory majątek, który był w dyspozycji rodzimych oligarchów, mimo wszystko pozostawał na Ukrainie. A w nowej sytuacji będziemy mieli do czynienia z wyprowadzaniem tego majątku z Ukrainy. Zauważmy, że już teraz państwo ukraińskie ma status państwa upadłego, a będzie jeszcze gorzej.

Nie można oczekiwać od ośrodków zachodnich, głównie amerykańskich, że postąpią inaczej, bo same są w takiej sytuacji, że muszą zdobywać nowe rynki. Umowa TTIP jest właśnie skrojona pod to, aby Amerykanie mogli — po raz pierwszy w historii — eksportować własne surowce. A to znaczy, że są do tego zmuszeni. Inaczej nie są w stanie zdobyć Zachodu. Mogą tego dokonać tylko kosztem innych krajów, w tym też Ukrainy, która jest dzisiaj najbardziej ewidentnym przykładem amerykańskiej ingerencji. Los Ameryki będzie uzależniony od smutnego losu tych krajów.

http://pl.sputniknews.com

Komentarzy 13 to “Dokąd uciekają inwestycje z Polski”

 1. Zerohero said

  Skąd u diabła te przekonanie, że PiS konfliktuje się z Niemcami? Bo ktoś kilka razy tak powiedział? Jak widzę większość ludzi operuje wyłącznie kategoriami deklaracji i oświadczeń.

  1. Morawiecki mało się nie zesz..czał ze szczęścia mówiąc o możliwości zbudowania fabryki Mercedesa w Polsce i….zwolnieniu jej z podatków „bo daje miejsca pracy”. Jak widać polscy przedsiębiorcy nie dają miejsc pracy a niemieccy tak. To co robi Morawiecki dokładnie wpisuje się w plan https://pl.wikipedia.org/wiki/Mitteleuropa

  2. wojska niemieckie na terenie Polski ćwiczą na Anakondzie. Cytat z mediów:

  „Brytyjczycy i Niemcy budują w Chełmnie przeprawę, przez którą przejadą Amerykanie ”

  Rozumiem, że sceptycyzm Niemiec wobec tych ćwiczeń nadmuchano do ogromnych rozmiarów, ALE faktem jest że oni tu ćwiczą i to na warunkach ustawy 1066. Jakieś porównanie do sytuacji z Rosją?

  3. Reżim PiS nie pociąga do odpowiedzialności polityków PO, którzy byli finansowani przez rząd Niemiec. Za to na siłę szuka współpracy z rosyjskimi służbami u ludzi, którzy nie pełnili ważnych stanowisk w Polsce, po prostu byli na Krymie albo zniszczyli pomnik Bandery.

  itd. itd.

 2. Żadna tam polityka Pisu. Boja się lokalnej wojny i tyle, dlatego uciekają. Nikt nie chce prowadzić interesów na terenach objętych wojną, tym bardziej, że powiada się o jakichs grzybach.

 3. Siekiera_Motyka said

  „[Co może i dobrze, bo o czym z nimi dyskutować? – admin]”

  Dokładnie tak. Polska jest kołowana jak głupek ze wszystkich stron a najbardziej wyraźnym sygnałem tego jest ta Komisja Wenecka. Nie samowite.

 4. NICK said

  Tytuł.
  Ważniejsze: dlaczego.
  Nadchodzi inwestor nad inwestory. Usrael.

 5. Yah said

  Zaczną od wodociągów. Będzie ekologicznie – spadnie zużycie wody, produkcja ścieków – bo cena wody w kranie będzie taka jak tej butelkowanej. W końcu Polska to pustynia ….

 6. hubalblog said

  będzie wojna

 7. AlexSailor said

  Nie rozumiem tego artykułu – jakiś bełkot.
  Z Polski ucieka kapitał, bo nikt nie jest głupi, żeby stać się żerem wspólnoty rozbójniczej okupującej Polskę – i nie żadnych tam żydów – tylko kompleksu biurokratyczno-mundurowo-budżetowemu.
  Nie chcę się rozwlekać, ale jak się pomyśli o całości tego rabunku, to człowiek nie wierzy, że jeszcze w Polsce ktokolwiek został i daje się strzyc.
  Właśnie „rząd” wyłożył 30 milionów na spółkę (ach te żerowiska), która ma stworzyć i obsługiwać centralny rejestr faktur (też fajne żerowisko).
  Można stworzyć wszystko centralne.
  Np. centralny rejestr monitoringu oddawania moczu, gdzie każdy będzie nosił wifi przekaźnik i rejestrator, tylko po co i za ile.
  Skoro dokonanie wpłaty na konto bankowe w okienku kosztuje 5 zł, to ile będzie kosztowało wpisanie do rejestru jednej faktury i kto pokryje koszty (urządzeń, czasu, ludzi, sprawdzania, łączności, itd.)??

  Do tego, jak ktoś będzie chciał przekręt zrobić, to najmie hakera, który tak namiesza, że koszty pójdą w miliardy.
  Zatem PO CO??

  Ano żerowiska.
  Cała Polska, każdy Polak, cały naród, każda rodzina, własność, nieruchomość, majątek, traktowana jest przez kompleks BMB jako ŻEROWISKO.

 8. Spartakus62 said

  Myślę, że tych inwestycji aż tak nadmiar w Polsce nie ma, aby stąd spie…papier.
  Np. Kompletnie leży budownictwo komunalne, jak i całe budownictwo.
  A wyżywienie narodu, dach nad głową, obronność, to priorytety, niestety nie w Polsce one znaczą za wiele.
  A tak miało być passe, tak trąbił jeden z karłów z tych co ukradli księżyc, że jest w stanie zbudować aż 3 melony mieszkań.
  Ja jakoś tego nie dostrzegam(łem). No gdzie te inwestycje? Aha, dopiero w… drodze, w grudniu po południu.

 9. Hasso C. said

  Przekrety, smrod, bandytyzm na szczeblu Panstwa. Ale jak sie przyjezdza do PL z Ukrainy np. to jest wrazenie wzglednego dobrobytu, slyszalem.
  Najwazniejsze, zeby nie bylo wojny. Podobno Amerykanie oskarzyli Rosjan o hakowanie databazy Demokratow i hillary. A to oznacza w ich doktrynie agresje wojenna i wywoluje artykol 5. NATO.
  http://www.zerohedge.com/news/2016-06-15/nato-says-it-might-now-have-grounds-attack-russia

 10. akej said

  „Balcerowicz spisal sie (w Polsce) niezbyt dobrze”.
  Komus sie powaznie pieprznelo. „ZaSachsowany” Buchholz rozwalil Polske na czynniki pierwsze! Z upaina z pewnosia zrobi to samo – czego banderowcom szczerze zycze…

 11. JerzyS said

  Spartakus62 said
  2016-06-16 (czwartek) @ 11:29:15

  A tak miało być passe, tak trąbił jeden z karłów z tych co ukradli księżyc, że jest w stanie zbudować aż 3 melony mieszkań.

  ============================================
  Zapomniał dodać , ze dla chomików!

 12. piwowarr said

  jeden z karłów z tych co ukradli księżyc

  PIS = Podpi…limy I Słońce!

 13. hubalblog said

  uciekają inwestorzy. wiedzą że na ziemiach polskich dojdzie do konfliktu zbrojnego.

Sorry, the comment form is closed at this time.