Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

Po brexicie będzie grexit?

Posted by Marucha w dniu 2016-06-17 (piątek)

Pan David Cameron stoi przed szansą zapisania się w historii swojego kraju jako ten, który zainicjował proces jego rozkładu, albo jako autor wielkiego sukcesu – szansy na odrodzenie Unii Europejskiej [a po co odradzać ten luyferiański twór?? – admin].

Pomysł na referendum w sprawie negatywnej, był po prostu wyrazem politycznego krótkowidzenia spraw, ponieważ nikt dzisiaj Wielkiej Brytanii nie zabrania niczego, co mogła by robić tylko będąc poza Unią Europejską.

Podawanie za przyczynę referendum, chęci opanowania nastrojów antyunijnych, to dowód słabości albo zbytniej pewności siebie. Ponieważ każdy, kto zna specyfikę brytyjskiego społeczeństwa, w tym rolę mediów brukowych i szlamowych w kształtowaniu opinii publicznej mas, ten wie jak łatwo jest tam opinię publiczną urabiać i przekonywać do „wrzucanych” tematów. Niestety negatywne podejście do spraw, ma to do siebie, że zawsze udaje się o wiele bardziej niż podejście pozytywne.

Wiele wskazuje na to, że obywatele Wielkiej Brytanii opowiedzą się za wystąpieniem z Unii Europejskiej. Dalsza negocjacja warunków członkostwa jest niemożliwa, europejscy politycy nie są totalnymi nieudacznikami, doskonale zdają sobie sprawę, że Holandia już tylko na to czeka, żeby domagać się dla siebie specjalnych warunków.

Nie ma w tej chwili znaczenia, jakie znaczenie będzie miał brexit dla Wielkiej Brytanii, prawdopodobnie ta się rozpadnie, albowiem Szkocja jest zdecydowanie pro-unijna, podobnie jak Irlandia Północna i w znacznej części Walia. Zobaczymy czy i jak podzielą posiadaną broń jądrową? Ewentualnie w jaki sposób i kto się nią zaopiekuje?

Będzie to bardzo ciekawy proces, który należy uszanować. Każdy jest kowalem swojego losu, nie ma znaczenia, że w ten sposób Wielka Brytania wiele straci, to jej sprawa nie nasza. Należy życzyć im wszystkiego najlepszego, ale lepiej byłoby, gdyby jednak pozostali w Unii. [Lepiej dla kogo? – admin]

O wiele ważniejsze jest to, co się będzie działo w „reszcie” Unii, tutaj niestety nie brakuje głosów, że integracja europejska okazałą się źródłem kłopotów, a kulminacją złych decyzji i negatywnych skutków okazał się dramatyczny owoc polityki wschodniej w postaci ukraińskiej rewolucji.

Kraje twardego rdzenia Unii, miałyby o wiele mniej kłopotów, jeżeli prowadziłyby od dawna ściślejszą integrację we własnym gronie. Zarazem trzymając w „przedpokojach”, tych którzy są w Strefie Euro, ale nie chcą się bardziej integrować, jak również w kolejnym – tych, którzy nie są w Strefie Euro i nie chcą się integrować. Wówczas metodą Unii w Unii, można osiągnąć optimum, to znaczy mieć i ściślejszą integrację i szeroką Unię, bo przecież rynek zbytu jest podstawą funkcjonowania Unii.

Motorem na pewno będą Niemcy i Francja, załapią się wszystkie chętne kraje, z wyjątkiem – i tutaj jest wielkie niebezpieczeństwo – Grecji. Ponieważ zaangażowane kraje, mogą przestać widzieć polityczną konieczność płacenia na Grecję, po politycznej porażce Unii z wyjściem Wielkiej Brytanii. Pojawi się presja nie tylko na to, żeby pozostawić Greków samych sobie z problemami finansowymi, ale także – uprościć wszystko i usunąć go z Unii Europejskiej, przy okazji przedefiniowania jej struktur w kolejne struktury.

Uwaga – nie ma znaczenia to, w jaki sposób Unia wypchnie niechciane i problematyczne państwa na dalsze orbity wpływów, do formalnego zerwania więzów raczej nie dojdzie. Chyba, żeby Greków poniosły emocje, jednak bardzo szybko zrozumieją, że nie są już krajem o tym samym statusie, co „Unia właściwa”.

Oznacza to w praktyce, że Grecja może zrobić lub musieć zrobić grexit i zacząć drukować Drachmę, ponieważ inaczej zbankrutuje i czeka ją chaos. Nikt nie będzie widział interesu w tym, żeby Grecję podtrzymywać „kroplówką”. Niestety krótkookresowe myślenie zawsze przynosi straty, tak będzie i w tym przypadku. Ponieważ wyjście Grecji spowoduje erozję najważniejszego osiągnięcia Unii – Wspólnego Rynku! To będzie miało swoje konsekwencje dla wszystkich z nas, w tym dla najwięcej eksportującej gospodarki niemieckiej.

Zobaczymy wówczas problemy z zewnątrz, tak jakimi one są i niewiele będziemy mogli poradzić, jako uczestnicy i przedmioty procesów, zachodzących nad naszymi głowami. To smutne, ale co mają powiedzieć Grecy, którym po prostu grozi porzucenie? Należy zrobić wszystko, co w naszej mocy, żeby im pomóc. Utrzymanie status quo, chociaż kosztowne – jest rozwiązaniem mającym najmniej negatywnych skutków, przynajmniej tych, które dają się przewidzieć.

Miejmy nadzieję, że Wielka Brytania zapoczątkuje proces umacniania instytucjonalnego Unii, albowiem jedynym lekarstwem na wszelkie bolączki Unii Europejskiej jest więcej Unii w Unii – In varietate concordia! [O żesz k…a – admin] Nie ma dzisiaj geopolitycznie innej drogi, chyba że godzimy się na upadek gospodarki, wstrzymanie wypłat emerytur? Masowe bezrobocie? Kryzys walutowy? Uwaga, one mogą się przydarzyć pomimo Unii, jednak lepiej jest je przeżywać będąc jej pełnoprawnym (albo prawie pełnoprawnym) członkiem.

Krakauer
https://obserwatorpolityczny.pl

Tym razem z autora już całkiem jawnie wylazł normalny eurotuman. Co więcej dodać…
Admin

Komentarzy 17 to “Po brexicie będzie grexit?”

 1. NICK said

  Zapewne.
  „Po brexicie będzie grexit?”

  EXIT.

  Grecji już nie ma.
  Anglosyjon to sprawa zasadnicza.

 2. Tak, Grecja miała już wyjść. Tak jak Austria, Włochy, Hiszpania… i tak jak Szkocja miała odzyskać niepodległość. I Katalonia. I Wenecja.

  ,,Dajta se na luz”.

 3. Co w ogóle się z tej Grecji ostało? Lotniska, dworce, zabytki i wyspy? Sprzedane. Szwabskim świniom ze żmijowymi łbami.

 4. re1truth2 said

  [Nikt nie będzie widział interesu w tym, żeby Grecję podtrzymywać „kroplówką”.]
  Taa, dali Grecji nowy dług transferując na spłatę starego. Czyli de’facto nic nie pomogli … – no i kto dostanie? http://www.pb.pl/4554279,71724,grecja-dostanie-7-5-mld-eur

 5. bobb said

  Angole mają dość VAT-u i przekrętów z nim związanych ?

 6. Marek said

  Ten cały Krakauer pisywał calkiem sensowne teksty, które zresztą nasz Gajowy wrzucał tutaj.
  Czy Krakauerowi odbiło, został podmieniony, a może wreszcie wlazł w rolę, do której się wytrwale pozycjonował.

 7. re1truth2 said

  Wilhelm Tell wycofuje swoje24-letnie martwe pismo akcesyjne do UE daja impulsik przed referendalny Brytolom .http://img.nzz.ch/S=W180/O=75/http://nzz-img.s3.amazonaws.com/2016/6/15/af4a2f46-316b-4dcb-9543-4ba9f38c7ae6.png
  https://translate.google.pl/translate?hl=pl&sl=auto&tl=pl&u=http%3A%2F%2Fwww.nzz.ch%2Fschweiz%2Faktuelle-themen%2Fnach-26-jahren-schweiz-zieht-eu-beitrittsgesuch-zurueck-ld.89101

 8. Janek said

  Luzik, zkałady na brexit są jak 2/1 (33% szans)

 9. #8, tak jest p. Janku….szansa 33% .. i TTIP tez przejdzie…bo oto tak naprawde chodzilo…

 10. Lily said

  Wpiszcie w wyszukiwarke,Matthew Perry(mowa o
  aktorze) Tam w gornym prawym rogu ekranu,beda jego zdiecia,ogladnijcie wszystkie.
  A,z tego co nam oswiadczono,publicznie i glosno
  „my mamy wszedzie swoich ludzi”,Szymon P.
  W internecie podawano,ze role D.C gra M.Perry,nawet partnerki zyciowe te same.
  Tak kochani, zyjemy w Swiecie falszu,chamstwa,zaklamania,i obludy.
  To jest straszne,ze przyszlo nam zyc,w takch czasach.

 11. Z DESZCZU POD RYNNĘ.
  PERFIDNA MANIPULACJA.
  RZECZ O KOMUNISTYCZNYCH ŹRÓDŁACH UNII EUROPEJSKIEJ I JEJ „POLSKICH” AGENTACH.

  W 2004 roku, po manipulatorsko rozciągniętym do dwóch dni europejskim referendum akcesyjnym, wśród huków petard i wystrzałów korków szampana, wśród strzelistych peanów, roześmianych gęb i poklepywań, postkomunistyczny tandem Kwaśniewski-Miller, wprowadził Polskę nieświadomą faktów, a zwłaszcza skrywanych intencji, do struktur Wspólnoty Europejskiej państw – zdawało by się suwerennych.
  Do dnia dzisiejszego, na wieczną rzeczy pamiątkę hucznie jest – ale tylko w Polsce – obchodzony dzień Schumana, co jest kolejnym podstępnym fałszem rzeczywistej genezy projektu, którego autorem był włoski komunista Spinelli, a którego esencją jest idea przekształcania Europy w totalitarne państwo federalne likwidujące całkowicie suwerenne państwa narodowe, idea, która zlikwidowała prawną suwerenność państw członkowskich, zachowując ich zewnętrzne, czysto fasadowe znamiona suwerenności – w traktacie lizbońskim.
  Podstawą programową nowego, europejskiego państwa totalitarnego nie jest – wbrew twierdzeniom propagandy – tzw. Plan Schumana z 1950 r., ani Deklaracja Europejska z 1951 r., ale napisany w 1941 r. przez włoskiego komunistę Altiero Spinelliego „Manifest z Ventotene” oraz opracowany na jego bazie w 1984 r. tzw. Plan Spinelliego, czyli pierwszy projekt konstytucji nowego, komunistycznego państwa.
  Od 1993 r. Plan Spinelliego stał się oficjalnym programem Wspólnoty Europejskiej i Unii Europejskiej. Również od tego czasu imię Altiero Spinelliego nosi główny budynek Parlamentu Europejskiego w Brukseli. Trudno o bardziej jednoznaczny symbol znaczenia postaci Spinelliego i jego programu dla kierunku rozwoju Unii Europejskiej.
  W 2010 r. przy Parlamencie Europejskim powstała działająca pod kierownictwem lewicowych aktywistów Daniela Cohn-Bendita i Joschki Fischera (LEWACKICH TERRORYSTÓW ULICZNYCH ROKU ’68) i przy udziale m.in. polskich posłanek Róży Thun i Danuty Hubner tzw. Grupa Spinelli. Jest to najaktywniejsza z organizacji prowadzących lobbing i propagandę na rzecz całkowitej politycznej integracji Unii.
  W 2011 r., podczas uroczystości z okazji 25-tej rocznicy śmierci Altiero Spinelliego, polski przewodniczący Parlamentu Europejskiego, chrześcijański demokrata Jerzy Buzek stwierdził, że Manifest ten jest wiecznie żywym źródłem idei europejskiej integracji.
  A Polak, przez zmowę „elit’ przypowieść znów kupił,
  Że głupi przed szkodą i po szkodzie głupi….

  Tak więc chełpliwie i buńczucznie uwolniliśmy się od paktu warszawskiego i RWPG, a wtłoczono nas w komunistyczny od zarania twór, tyle ze z centralą w Brukseli….

 12. Boydar said

  Co też Pan Bartosik opowiada; „włoski komunista – Spinelli”. Nie ma włoskich żydów, są żydzi mieszkający we Włoszech.

 13. NC said

  Przecwelili Krakauera, albo w końcu wylazł z niego cwel.

 14. Boydar said

  „… w końcu …” chłe, chłe …

 15. Siggi said

  http://independenttrader.pl/jakie-konsekwencje-moze-niesc-za-soba-brexit.html#comments

 16. revers said

  Juz zaczely sie polityczne mordy, zginela repezetatka partii pracy, przeciwniczka brexit, jak donosi Twitter.

  takze seryjni samobojcy i seryjni zabojcy w jednym sa na topie i bardzo aktywni.

  Takze spokojna manka, niewidzialna reka najwyzszych i najlepszych demokracji nie proznuje.

 17. Maciej z Wyspy said

  Pojutrze nic się w uk nie zmieni. Zostaną tam gdzie siedzą. Dawidek już kilkanaście razy straszył, ze będzie źle, że przestępczość wzrośnie jak wyjdą z ue i nagle bęc – zabili posłankę ichniego parlamentu, co kochała brukselkę. I nagle wszystkim, nawet najtwardszym opadło. Babcia Ela i jej krewny, ten od Czerwonej Tarczy ( kiedyś Meyer) nie pozwolą na rozpad ich interesów. A obywatele szarego wyspiarskiego kraju zegną karki jak zwykle i bez mrugnięcia okiem powrócą do starych zajęć.

Sorry, the comment form is closed at this time.