Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

To będzie sroga zemsta międzynarodowej finansjery na Polsce. Tylko trzy kroki dzielą nas od totalnej katastrofy!

Posted by Marucha w dniu 2016-06-17 (piątek)

Wiele wskazuje na to, że uderzenie przez polski rząd w zagraniczne banki i korporacje (podatek bankowy / walka z unikaniem opodatkowania) wywoła potężny odwet ze strony międzynarodowej finansjery. Pod pretekstem Brexitu wkrótce polecą Polsce ratingi, a to wywoła falę spekulacji na kursie.

Słaba złotówka, to wzrost kosztów obsługi długu oraz zwiększone ryzyko kłopotów banków umoczonych w kredyty walutowe. Upadek któregoś z nich wywoła prawdziwe finansowe tsunami, którego budżet kraju może nie udźwignąć.

Z uwagi na fakt, że Wlk. Brytania jest potężnym partnerem handlowym Polski (przy czym większość wymiany handlowej to polski eksport na Wyspy) jej ewentualne wyjście ze struktur UE może być przez międzynarodową finansjerę poczytane jako „istotny czynnik ryzyka” dla naszego kraju. To będzie wystarczający powód do tego, aby trzy największe agencje ratingowe obniżyły notowania wypłacalności Polski (krok 1).

Co się dzieje dalej? Na rynku walutowym na parach EUR/PLN, CHF/PLN oraz USD/PLN dojdzie do gigantycznej spekulacji. Słaba złotówka stanie się jeszcze słabsza osiągając poziom 5,00 – 5,50 zł za 1 euro i 4,80 – 5,00 zł za 1 CHF.

Koszty obsługi polskiego długu udzielonego w walutach obcych nagle wzrosną o 20 – 25 proc., co przełoży się na to rząd będzie musiał wysyłać do zagranicznych wierzycieli znacznie więcej pieniędzy, niż do tej pory. O kilka miliardów złotych zwiększy się deficyt budżetowy, który trzeba będzie „zasypać” kolejnymi pożyczkami za granicą – tym razem jednak o znacznie wyższym oprocentowaniu (krok 2).

To jednak nie koniec złych informacji. Przez wysokie kursy franka i euro w coraz większe kłopoty zaczną popadać osoby posiadające hipoteczne kredyty walutowe. Na rynku polskim jest kilka banków średniej wielkości, które są potężnie „umoczone” w te kredyty. Jeśli klienci tych banków zaczną masowo nie spłacać rat kredytów, to istotnie wzrośnie wolumen odpisów w straty. Któryś z tych banków może tego nie wytrzymać i ogłosić niewypłacalność.

I tutaj zaczyna się prawdziwy finansowy armagedon. Zgodnie z polskim prawem depozyty osób fizycznych do 100 tys. euro są chronione przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny (BGF). W przypadku niewypłacalności Banku/SKOK-u ma on obowiązek zwrócić depozyty jego klientom do wysokości wspomnianego limitu.

Niestety, ale upadek średniej wielkości banku, w którym depozyty trzyma – powiedzmy 250 tys. osób – doprowadzi do niewypłacalności samego BGF. Ciężar gwarancji wypłaty depozytów spadnie na państwo, które tym razem może już nie wytrzymać tego obciążenia. Znowu wzrośnie deficyt, znowu trzeba będzie się zapożyczyć za granicą, co przy spadających ratingach kredytowych naszego kraju będzie oznaczało drastyczny wzrost kosztów obsługi długu (krok 3).

Oczywiście, to co napisałem powyżej jest tylko „czarnym scenariuszem”, który wcale nie musi się spełnić. Nawet w przypadku ziszczenia się kroku nr 1 (Brexit / obniżki ratingów dla Polski) wcale nie muszą się wypełnić kroki nr 2 i 3. Po drodze może się bowiem pojawić szereg okoliczności „łagodzących” (np. rewelacyjny popyt wewnętrzny / świetna produkcja przemysłowa), które spowodują wyhamowanie lub nawet całkowite stłumienie niekorzystnych tendencji.

http://niewygodne.info.pl

Komentarze 33 to “To będzie sroga zemsta międzynarodowej finansjery na Polsce. Tylko trzy kroki dzielą nas od totalnej katastrofy!”

 1. Zerohero said

  Odwet finansjery łatwo byłoby zażegnać grożąc wyjściem Polski z UE a nawet NATO, bo to międzynarodowcom zależy na polskiej obecności w tych strukturach. Utrata prowincji mocno by ich zabolała. Jeśli polskojęzyczny rząd nie używa argumentu w rodzaju „bo się obrazimy i pójdziemy z Rosją i Chinami”, to najwyraźniej uczestniczy w ustawce. tzn. nadzoruje projekt grabienia kraju jako „patriotyczny rząd, który nic nie może poradzić”.

  Wchodzenie w D USralowi i biadolenie jak to niesprawiedliwie jest traktowana III RP oznacza:

  a) agenturalność
  b) bezmózgowie
  c) syndrom sztokholmski – czyli mentalność niewolnika i włazidoopka http://szczesniak.pl/3091

  Zauważmy, że funkcjonariusze rządowej propagandy rozpowiadali nawet, że USA i UE nas kochają, ale Platfusy nas obgadały. Wychodzi zatem, że słynne siatki szpiegowskie bankierów, masonów, formalne służby jak CIA itp. nie mają pojęcia co się dzieje w Polsce. Byle Platfus może nagadać głupstw Obamie i Obama pogrozi palcem. Tak widzi i rozumie świat pospólstwo czytające gazety i oglądające TV.

 2. NICK said

  „uderzenie przez polski rząd w zagraniczne banki i korporacje „. Kupa bez śmichu.
  „odwet ze strony międzynarodowej finansjery”. Cóż to jest?
  Dalej nie czytam.

 3. POLACY = STADLO POLSKICH DURNYCH DOJONYCH na lewo i PRAWO BARANOW z zacisnieta piescia w kieszeni? CZYZBY?? Pomysl o tym jeszcze dzisiaj albo TERAZ, natychmiast.. I NIE DAJ SIE!!! said

  Aaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa……………………………………PSIKkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkk……………..

 4. Marek said

  Autor artykułu opłacany jest przez obce służby. Gdyby było tak źle, jak pisze, nie udzielalibyśmy miliardowego wsparcia umiłowanej Ukrainie. Nie bylo by nas stać na wypłaty miesięcznych zasiłków dla potomków holokaustu, którym należy się odszkodowanie od Polski za winy szwabów i krzywdy jakich doznali na polskiej ziemi. Nie było by na stać na podróże po świecie, z których korzystają już miliony Polaków. Nie warto czytać takich bełkotów. Liczą się fakty, a nie mity. A fakty są takie, że żyjemy w najlepszym okresie po rozbiorach. Powiedział jeden z przywódców naszej Ojczyzny. Zresztą wystarczy wejść do byle jakiego sklepu, jest wszystko, a nawet więcej, czego dusza pragnie.

 5. WI42 said

  @4
  Odczytuję szyderczy ton wpisu p. Marka, chociaż dla wielu są to mocne argumenty osiągnięć III RP

 6. Ktoś wie, kto i w jaki sposób kształtuje kurs złotówki? 🙂

 7. Marek said

  Ja wiem. Niewidzialna ręka wolnego rynku.

 8. Tom said

  @4
  Inwestycja w Ukrainę to inwestycja w nasze bezpieczeństwo. Razem powstrzymamy szalonego Putina.
  Poza tym to jest pożyczka, Ukraina nam na pewno odda ten miliard jak reformy przyniosą oczekiwany sukces.
  Ukraina jest stabilnym i wiarygodnym uczestnikiem wspólnoty międzynarodowej, odmowa spłaty pożyczki byłaby sprzecza z prawem.
  Taką sytuację trudno sobie wyobrazić,

 9. Ola said

  Ad 4 Co ty gadasz człowieku. Jest tak dobrze bo wszyscy chcą Polsce pożyczać kasę. To wszystko jest pod zastaw polskiej ziemi, polskich bogactw w ziemi. To jest planowa emigracja by pozbyć się Polaków. Czy to głupcy nam pożyczaja. Nie, oni wiedzą dobrze ile Polska jest warta. To najbogatszy w surowce kraj w Europie. Im chodzi o przejecie Polski za grosze. Ciemniak czy nie dla idiotów?

 10. RomanK said

  Jak sie ustala Ranking???? Prosto…
  Panna Claudia jest wysoko notowana…i zgarnia kase co wieczora..tzn ma dobry ranking.
  Puszczamy poufna informacje wzrod kelnerow i taksowkarzy i panienek, ze panna Claudia zlapala HIVa….I panna Claudia albo zmienia miasto i ksywe, albo wyjezdza na zmywak…..
  To dotyczy kazdej waluty- jaka funkcjonuje na rynku…wolnym rynku zreszta.

 11. Zerohero said

  @8, Tom

  Trudno ocenić czy to ironia czy kolejny „rozumny” powtarza co przeczytał w gazecie.

  Miliard euro – no faktycznie. Wzmocni to Ukrainę w stopniu tak znacznym, że powstrzyma Putina, który z pewnością planuje ją napaść i zająć aż do Lwowa, a potem zająć Warszawę. Po ch wydawać miliard euro na czołgi skoro można dać Ukrainie?

  Proponuję w ogóle zlikwidować MON a kasę dawać Ukraińcom.
  Genialne posunięcie.
  Masz jeszcze więcej takich w zanadrzu? 😀

 12. guła said

  Tak rzeczywiście to się robi.
  Poszła już nie poufna a jawna wiadomość, że gospodarka PRL ma HIVa.
  Banki sprywatyzowano wyłączając kapitał krajowy z tzw przetargu. Wkłady złotówkowe zrewaloryzowano w stosunku 1:10 000, następnie zdenominowano dolara 1:10.
  Prywatyzując równocześnie całą gospodarkę. Tyle tylko, że tubylcom w zdecydowanej większości pozostały „zlewozmywaki”.
  Z Grecją to jest szczególny fenomen, ponieważ Polacy niezmiennie mustrują się u greckich armatorów, pracują w greckim przemyśle i co jest niezwykle komiczne (po wsparciu emerytów greckich kapitałem po sprzedaży PZU) zatrudniają się i u greckich emerytów.

 13. guła said

  Banki rzecz jasna i pozostały geszeft międzynarodowy należy niezwłocznie opodatkować – i to na europejskim poziomie a nie skokami do przodu. Bez zbędnych dociekań co może nam za to grozić. Odpowiedź jest jedna, nic gorszego niż jest.
  Une do polskiego zaciskania pasa nie przywykli. Uważam że należy powyższe wdrożyć natychmiast.

 14. guła said

  Warto przypomnieć słowa V. Orbana: „tak rozszarpali (wiadomi) gospodarkę i walory Węgier, iż Węgry nikomu nic nie są winne” (z pamieć). I tego należy się trzymać, a nie pozostawiać Madziarów samych sobie. Bo to jest ewidentna wyszehradzka zdrada.

 15. www said

  co za panikarz!

 16. Czyli nie wiadomo, jak to się dzieje, że w poniedziałek dolar kosztuje 4zł, a we wtorek 5zł…

 17. teraz to juz ch-j d–a . zasciankowi wschodniemu zachcialo sie wchodzic i rywalizowac z zachodnim rynkiem i wyruchali go . przeciez bylo do przewidzenia . Jesli geszefty to z Putinem, nie ma lepszego jak na razie rynku zbytu jak Rosja . Wie o tym Merkel i mimo sankcji dalej kreci z Putinem interesy . Orbana juz nie wspomne . Tylko Popis uparcie strzela sobie w oba kolana.

 18. Boydar said

  No przecież Pan Maćko tłumaczył jak chłop krowie na miedzy, że pieniądz to informacja. Chciałby Pan Krzysztof mieć stale tą samą informację ?

 19. Maćko said

  17 Dokladnie. Kiedys pan wiedzial, ze bylo po 4 a teraz pan wie ze kosztuje 5. Sama czysta informacja.

 20. Boydar said

  Taki ch.uj, Panie Radco; informację „po ile”, otrzymuje się z tabeli kursów.

  Jak długo zamierza Pan ciąć głupa ?

 21. Maćko said

  19 Boydar, to do mnie?
  Jesli do mnie, to : madrej glowie dosc po slowie.
  Jesli nie do mnie, to … hadko czytac tak czy siak

 22. rdest said

  >>https://www.youtube.com/watch?v=02MLOwEl7Io
  Gadowski mówi o pożyczkach jakie MY udzielamy usa !

 23. Boydar said

  Czyli do końca, tak myślałem.

 24. Czy naprawde ktos z elity Gajowki wierzy bzdety o opodatkowaniu bankow przez PiS ???? To wrzuta PiS-owska na http://niewygodne.info.pl by pokazac jak sie „staraja” i jak „poswiecaja sie dla dobra Polski” ale…coz….sila zlego..wiec „Polacy zrozumcie…mamy dobre checi”. Zwykly wal propagandowy. Zloty bedzie sie trzymal…gdyz nie zazyna sie kury ktora znosi zlote jaja…….oczywiscie do czasu gdy zacznie sie rozbiorka Polski w ramach rownania w dol z Ukraina.

 25. RomanK said

  Podatkowac tego , ktory na podatek zrobi sobie sam pieniazki to szczyt glupoty:-)))
  INflacja to najbardziej podly rodzaj podatku.

 26. Maćko said

  24. Mysli Pan ze wreszcie ktos to zauwazyl? Jak sie okrada biednych poprzez zwykla zwyzke cen? Tak naturalna, tak powszechna, tak zauwazalna ale tak tajemnicza?
  Mysli Pan ze ktos juz wie, ze inflacja ( pieniadza ) naprzód wzbogaca bogatych a potem pauperyzuje biednych?

  Watpie. Opór czy inercja sa jak kula u nogi… kustyk… kustyk… kustyk…

  Oczywiscie mozna Austryjacka Szkole Ekonomii krytykowac za zydowskie pochodzenie pewnych jej czlonków, za granta od Rockefellera sprzed 60 lat czy za faworyzowanie roli zlota jako stabilizatora monetarnego.

  Ale jest brakiem wiedzy nieuznawanie ich prac na temat ekspansji monetarnej i wywolanemu nia wzrostowi cen. Nie ma inflacji cen, jest inflacja PIENIADZA która powoduje wzrost cen.
  Autryjacy doskonale wyjasnili cykle boom-bust czyli wzrost-zapasc, które zawsze przynosza korzysc bankom i bogatym, którzy po kazdym dolku posiadaja troche wiecej dóbr a reszta Ludzkosci ma ich troche mniej.
  Uklony

 27. RomanK said

  POlska jerst chyba jednym z niewielu krajow ..gdzie konsumpcja stanowi zaledwie 60% PKB:-)))))
  Tzn ze KTOSIK inny niz Polacy konsumuje 40% PKB wypracowanego przez Polakow..a nie ci co go wypracowali.

 28. guła said

  ad 17
  Panie Andreas coby handlować z W. Putinem to trzeba sztamować przecieki ewentualny efektów do firm matek, banków banksterów znajdujących się na terenie Polski, za bezdurno.
  Co dokonał w znacznym stopniu V. Orban.

 29. guła said

  Ewentualnych – rzecz jasna.

  Tak sobie dumam; szto rzeczywiste efekty polityki węgierskiej, to raczej są tylko i wyłącznie tajemnicą Węgier. Co pozytywnie rokuje na przyszłość. A wszelkie rankingi szwatowe można o mur rozbić.
  Choć minęło tak niewiele czasu.

 30. Bogush said

  ad.8 Tom , czy Tobie coś na rozum padło, czy może przez pomyłkę wpisałeś nazwisko Putina zamiast Obamy ?

 31. STRASZNA ZEMSTA spermy jerozolimskiej na Polsce i Polakach to już była a nazywała się BALCEROWICZ i TUSK. Zresztą nie tylko na Polsce, bo komory gazowe były testowane na Warszawiakach DLA MURZYNÓW, gdyż Slowianie mieli być unicestwiani przez skoszarowanie w obozach folwarcznych i przemysłowych pod jurysdykcją Jednoosobowych Trybunałów NKWD.
  Zapowiedział to paryski Rotszyld Orłowskiemu: PANIE HRABIO, WY NAPOTKACIE NAS, NIEZWYCIĘŻONYCH ŻYDÓW, NA SWEJ DRODZE DO WILNA I LWOWA, NA ŚLĄSK AUSTRIACKI I PRUSKI.
  Potem ten Rotszyld dał 900 milionów dolarów Hitlerowi i 100 mil Himmlerowi za zmianę wyznania z Marksizmu na Lasalizm.

 32. NICK said

  Oceniam, że najmądrzej napisał Wandaluzja.
  (jeżeli mogę)

 33. NICK said

  Lassalizm.
  Wiecie?

Sorry, the comment form is closed at this time.