Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

Koniec sankcji? Przywódcy Europy pędzą do Rosji. Na czele Juncker i Renzi.

Posted by Marucha w dniu 2016-06-19 (Niedziela)

Po dwuletniej przerwie spowodowanej aneksją Krymu i wojną w Donbasie czołowi politycy UE i szefowie wielkich koncernów ponownie ruszyli na rosyjskie salony.

Twierdzą wprawdzie, że ich przyjazd na Forum Ekonomiczne w Petersburgu nie oznacza zniesienia sankcji wobec Moskwy, ale eksperci nie mają złudzeń. Władimir Putin może triumfować.

Na czwartkowym otwarciu forum w Petersburgu, zwanego „rosyjskim Davos”, oprócz Putina, wystąpią m.in. szef Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker i sekretarz generalny ONZ Ban Ki Mun – obaj spotkają się także z Putinem oddzielnie. Juncker to najwyższy rangą polityk UE, który pojawia się w Rosji od czasu jej inwazji na Krym.

Obecny będzie także premier Włoch Matteo Renzi, który już w zeszłym roku gościł u siebie Władimira Putina, a w czasie październikowego spotkania tytułował go „drogi prezydencie” i ani słowem nie skrytykował za to, co Rosja robi na Ukrainie.

W Petersburgu pojawią się też wicekanclerz Austrii Reinhold Mitterlehner i były prezydent Francji Nicolas Sarkozy. Polska jest reprezentowana skromie – przez wiceministra rozwoju gospodarczego Radosława Domagalskiego. [Powinno się wysłać przynajmniej Kazimierę Szczukę – admin]

Łącznie rosyjscy organizatorzy zapowiadają udział 10 tys. biznesmenów z całego świata, w tym z UE, USA, Chin Indii, Japonii, Zjednoczonych Emiratów Arabskich i oczywiście z całego WNP. Wśród szefów blisko 500 firm zagranicznych, będą obecne wielkie koncerny energetyczne, m.in. ExxonMobil, Royal Dutch Shell, Total, British Petroleum i Nestle.

Wiadomo już bowiem, że głównym tematem Forum w Petersburgu będzie właśnie współpraca energetyczna. Rosjanie zamierzają „przyklepać” poparcie europejskich polityków dla gazociągu „Nord Stream 2”, a przy okazji ponownie roztoczyć przed nimi perspektywę analogicznego gazociągu na południe Europy – przez Morze Czarne.

Rosja zamierza też, oczywiście, wykorzystać forum w Petersburgu propagandowo – w tym celu Putin spotka się m.in. z szefami kilkunastu światowych agencji prasowych. Wymowa tego szczytu ma być jednoznaczna: próba UE i USA izolowania Rosji załamała się.

„Nie będziemy zabiegali u naszych europejskich i amerykańskich partnerów o zawieszenie sankcji. Ci, którzy je wprowadzili, niech sami decydują, co robić z tym impasem, którzy wywołali. Ale ten impas znika. Świadczy o tym lista uczestników forum w Petersburgu” – oświadczył dumnie w środę szef rosyjskiej dyplomacji Siergiej Ławrow.

Tymczasem europejscy politycy, w tym Juncker, podkreślają – choć mało przekonująco – że ich udział w tym spotkaniu wcale nie świadczy o zamiarze złagodzenia sankcji wobec Rosji. Ponowny termin narady w tej sprawie w ramach UE przypada dopiero za 2 miesiące. [Ależ tak! Dawanie d@py za pieniądze wcale nie świadczy, iż dana panienka jest prostytutką – admin]

Z kolei Waszyngton stara się przedstawić udział w rosyjskim forum amerykańskiego koncernu energetycznego ExxonMobil jako wyjątek i chwali te firmy, które zbojkotowały to spotkanie.
„Mówimy jasno, że zaangażowanie firm z USA w kontakty na wysokim szczeblu z rosyjskim rządem, który łamie podstawowe zasady prawa międzynarodowego interweniując militarnie w sąsiednim kraju, niesie dla nich zarówno ryzyko ekonomiczne, jak i godzi w ich reputację” – oświadczył w środę rzecznik Departamentu Stanu John Kirby.

http://reporters.pl

Na sankcjach wygrywa USA. Rosja traci bardzo niewiele, o ile w ogóle. Prawdziwymi przegranymi są państwa Unii Jewrejskiej, które własnym kosztem realizują żydoamerykańskie ambicje i plany.
Trzeba było istotnie gigantów myśli europolitycznej, aby to wreszcie po dwu latach dostrzec.
Admin

Komentarzy 9 to “Koniec sankcji? Przywódcy Europy pędzą do Rosji. Na czele Juncker i Renzi.”

 1. Joe said

  Dlatego warto zbadac jak wygladalo to 2-lecie w obrotach Izraela z Rosja…Smie sadzic ze chyba dobrze dla obydwoch stron….
  Jezeli tak to durne GOJE znow z lapa w szambie.

 2. Hulsz said

  Dzis ruszaja na rosyjskie salony ,jutro wbija noz w plecy.

 3. revers said

  Wlasnie w Syrii szykuje sie .. ,, powtorka z Iraku, Libii, Serbii, po plecach zawsze mozna poklepac, przed wyrzuceniem z pracy , co jest normalnym zjawiskiem w niemczech na zachodzie, lub z zajmowanego stanowiska , a interesy robic z jakim podstawionym rosyjskim szabasgojem lub Jelcynkiem po usunieciu mezow stanu jak Putin.

  https://maxpark.com/community/politic/content/5296964

 4. Grace said

  Pan Bog obdarzyl Rosje wyjatkowo duza iloscia wspanialych i madrych politykow. Putin sie nie da i Rosja sie nie da, chociaz wciaz beda kasac jak wsciekle psy.

 5. Zerohero said

  Poklepywanie po plecach:

  http://zmianynaziemi.pl/sites/default/files/styles/large/public/gaddafi-sarkozy.jpg?itok=EbpaFJdi

  egzekucja:

 6. Zerohero said

 7. Zerohero said

 8. Zerohero said

  Rumsfeld i Saddam w czasach przyjaźni

 9. Maćko said

  Zerohero – Protokoly Merdrców Sjonu pokazja, jak sie steruje gojami. Tym, którzy nie chca sie babrac w Talmudzie… 😉

Sorry, the comment form is closed at this time.