Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

Szwajcarskie media: zagraniczne firmy przestały ukrywać, że współpracują z Rosją

Posted by Marucha w dniu 2016-06-19 (Niedziela)

20. Międzynarodowe Forum Ekonomiczne w Petersburgu pokazało, że nikt już nie dąży do urywania swoich powiązań biznesowych z Rosją.

Wiele zagranicznych firm chce współpracować z Moskwą, a słaby kurs rubla zwiększa tylko atrakcyjność tego rynku – pisze szwajcarska gazeta „Neue Zürcher Zeitung”.

Minęły już dwa lata od początku kryzysu na Ukrainie, pogłębienia się różnic między Zachodem a Rosją oraz wprowadzenia obustronnych restrykcji gospodarczych. Teraz „Kreml znowu chce normalnie współpracować z Europą w kwestiach gospodarczych”, twierdzi „Neue Zürcher Zeitung”.

Putin w ramach petersburskiego forum zaznaczył, że europejscy przedsiębiorcy chcą współpracować z Rosją, a zachodni politycy powinni na to zareagować. Według jego słów, koncentrując się jedynie na jednym partnerze, jak ma to miejsce w przypadku umowy o wolnym handlu między UE a USA, Europa ogranicza własne możliwości.

Jednak – jak pisze szwajcarska gazeta – Rosja nie chce wykonać pierwszego kroku w kierunku rozładowania napięcia ekonomicznego i znieść embargo żywnościowe.

— Ograniczając ukraiński kryzys wyłącznie do sfery gospodarczej, Putin oświadczył, że to nie Moskwa zadała cios stosunkom z UE, bo nie ona, jako pierwsza wprowadziła sankcje – pisze „Neue Zürcher Zeitung”.

Tymczasem w piątek Unia Europejska przedłużyła sankcje wobec Rosji, które nałożono na nią po przyłączeniu Krymu. Ukraiński kryzys nadal pozostaje przeszkodą – zwrócił na to uwagę zaproszony do Petersburga w charakterze gościa honorowego premier Włoch Matteo Renzi. Przypomniał Moskwie i Kijowowi o zobowiązaniach wynikających z porozumień mińskich, ale jednocześnie opowiedział się za nawiązywaniem stosunków.

Jak wynika z informacji gazety, Włochy są trzecim co do wielkości partnerem handlowym Rosji, a Renzi nie krył zainteresowania współpracą gospodarczą z Moskwą.

Rzeczywiście nikt nie stara się ukryć, że współpracuje z Rosją: jest to widoczne m.in. po zwiększającej się liczbie zagranicznych firm obecnych na forum w Petersburgu. Komisarz europejski Günther Oettinger nie szczędził pochwał, mówiąc o zacieśnianiu współpracy w sferze przemysłu z Niemcami.

Szwajcaria też zwróciła na siebie uwagę udziałem w dyskusji na temat współpracy z Rosją. – Kryzysy przychodzą i odchodzą, ale Szwajcaria pozostaje wierna swoim partnerom, neutralne w konfliktach i dotrzymuje słowa – powiedział szef wydziału polityki zagranicznej Federalnego Departamentu Spraw Zagranicznych Szwajcarii Stefan Flückiger.

„Neue Zürcher Zeitung” pisze, że Szwajcaria nie popiera antyrosyjskich sankcji otwarcie, ale jednocześnie chce zapobiec próbom obchodzenia ich poprzez swoje terytorium.

Niektórych szwajcarskich firm nie trzeba do niczego przekonywać: takie duże koncerny, jak Nestle, Novartis lub ABB widzą w Rosji rynek eksportowy i prezentują swoje wyroby. Pomimo spowolnienia gospodarczego, które obserwujemy od dwóch lat, obecni na forum przedstawiciele firm oświadczyli, że są zadowoleni z inwestycji w Rosji. Niektórzy nawet postawili sobie za cel eksportowanie z Rosji towarów na inne rynki. Dodatkowo nęci słaby kurs rubla, zaznacza „Neue Zürcher Zeitung”.

http://pl.sputniknews.com

Komentarze 4 to “Szwajcarskie media: zagraniczne firmy przestały ukrywać, że współpracują z Rosją”

 1. Zerohero said

  Dużo się mówi o sankcjach, ale mało o konkretach. Na czym dokładnie polegają antyrosyjskie sankcje?

  1. sankcje personalne darujmy sobie. Zakaz odwiedzenia Unii Europejskiej dla jakiegoś notabla – to nie ma znaczenia.

  2. zakaz importu przetworzonych towarów z Rosji do UE. Rosja to nie Japonia czy Korea. Tu jej nie zaboli, bo przesadnie nie eksportuje.

  3. retorsje w dostępie do kredytu, kapitału. Może tu? Ale jeśli to prawda, to problem Rosji nie w sankcjach, ale braku kontroli własnego pieniądza. Wszak rosyjska firma nie potrzebuje wielkiego kredytu w dewizach. Dewizy są potrzebne tylko do importu. Jeśli rosyjskie banki duszą kredyt w rublach i zmuszają do brania sztucznych kredytów dolarowych, to mamy sabotaż na szczycie rosyjskiej władzy.

 2. […] via Szwajcarskie media: zagraniczne firmy przestały ukrywać, że współpracują z Rosją — Dzienni… […]

 3. La Reine Toronto said

  Nareszcie troche prawdy na temat Katynia. Nie zrozumialam nazwiska Rosjanina ktory chcial odeslac mlodszych wiekiem i ranga oficerow do Polski a reszte na Syberie? Pomyslec jak to bylo i dlaczego zaklamano ten ‚epizod’ na wiele lat i jeszcze teraz malo kto wie kto wydal wyrok ?

  Dobry material wg mnie a moze sie myle?

 4. NICK said

  Szwajcarskie… .
  Czyli czyje?
  Ludność tam zamieszkała jest sowicie opłacana. Nawet są ‚referenda’. Pod pełną kontrolą.
  Ponieważ MUSI być kraina we której pieniądz się składa. Ot, taki RAJ podatkowy. Raj nad rajem.
  Mieszkańcy? Mieszańcy.
  JEST cichy consensus. Ze, hi,hi, władzą.

Sorry, the comment form is closed at this time.