Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

Mafia VAT. Porażający obraz bezradności urzędów, bezkarności przestępców i bezsilności państwa.

Posted by Marucha w dniu 2016-06-20 (Poniedziałek)

Skala przestępstw związanych z wyłudzaniem podatku VAT jest w Polsce przeolbrzymia. Zdaniem NIK w samym tylko 2015 roku na terenie Polski wystawiono 360,7 tysięcy lewych faktur na kwotę 81,9 miliardów zł.

Z uwagi na przymus respektowania unijnych regulacji dotyczących tzw. eksportu wewnątrzwspólnotowego i obowiązku stosowania w takim przypadku zerowej stawki VAT, wspomniane lewe faktury mogły się przyczynić do wyłudzenia od państwa aż 12,0 miliardów zł!

Zgodnie z informacjami opublikowanymi przez Najwyższą Izbę Kontroli – w latach 2013-2015 na szeroką skalę występowało zjawisko wprowadzania do obiegu gospodarczego faktur dokumentujących czynności fikcyjne, które stanowiły poważne zagrożenie dla dochodów budżetu państwa. W 2014 roku kontrolerom skarbowym udało się ujawnić 207 tysięcy takich faktur na kwotę 33,7 mld zł. W 2015 roku liczba wykrytych lewych faktur wyniosła już 360,7 tysięcy sztuk (wzrost o 75 proc.), a ich wartość osiągnęła 81,9 mld zł (wzrost o 150 proc.)!

Dlaczego przestępcy zaczęli wystawiać lewe faktury VAT, którymi dokumentowali czynności fikcyjne? To proste – chodzi o wyłudzenie od państwa kwoty podatku VAT do zwrotu.

Wykorzystywana w tym celu jest unijna regulacja dotycząca tzw. eksportu wewnątrzwspólnotowego. Jeśli oszust z państwa „A” eksportuje do państwa „B” swój towar, który będzie dalej sprzedawany w państwie „B”, to może on żądać od urzędu skarbowego z państwa „A” zwrotu podatku VAT wskazanego na fakturze.

Wykorzystując ten mechanizm podatkowi oszuści tworzą zorganizowane, wielopoziomowe struktury organizacyjne w różnych państwach, aby poprzez wystawianie fikcyjnych faktur pozorować przepływ towarów między krajami UE. Oczywiście żadnego przepływu towarów nie ma, a zapłata za fikcyjne faktury krąży między rachunkami bankowymi należącymi do tej samej grupy przestępczej. To jednak wystarczy, aby zwrócić się do urzędu skarbowego o zwrot podatku VAT wskazanego na fakturze dokumentującej rzekomy eksport wewnątrzwspólnotowy.

W ten oto sposób tylko w ubiegłym roku z budżetu naszego państwa przestępcy mogli wyłudzić nawet 12,0 miliardów złotych tytułem zwrotu podatku VAT! Cezary Kaźmierczak, prezes Związku Przedsiębiorców i Pracodawców, w ocenie strat powodowanych przez mafię VAT idzie jeszcze dalej:

„W Polsce istnieją międzynarodowe karuzele VAT-owskie na wiele miliardów dolarów. Niektórzy szacują, że skala oszustw na podatku VAT może sięgać 2 proc. polskiego PKB„.

Przypomnijmy, że PKB naszego kraju za 2015 rok to 1888 mld zł. Wspomniane 2 proc. z tej kwoty to blisko 38 mld zł!

„Nie chcę szukać spisków, ale widocznie ktoś miał w tym interes, aby skonstruować tak kretyńską regulację, jak eksport wewnątrzwspólnotowy i tzw. zerową stawkę VAT w sytuacji nie pilnowanych granic i braku możliwości kontrolowania” – kontynuuje Cezary Kaźmierczak.

I trudno mu nie przyznać racji. Jeśli jest coś czym rząd Szydło powinien zająć się priorytetowo, to jest to właśnie mafia VAT. Wszelkie problemy finansowe naszego kraju rozwiążą się automatycznie, kiedy proceder wyłudzania VAT zostanie powstrzymany. Nie mam wątpliwości, że powinien być to cel numer jeden dla obecnej władzy.

Źródło:
Prezes NIK w Sejmie o fakturach dokumentujących czynności fikcyjne (NIK.gov.pl)
Oszuści „skręcili” miliardy na podatku VAT. Skala porażająca, ale kto na to pozwolił? (Niezalezna.pl)

http://niewygodne.info.pl

Komentarzy 16 to “Mafia VAT. Porażający obraz bezradności urzędów, bezkarności przestępców i bezsilności państwa.”

 1. Zerohero said

  „Jeśli jest coś czym rząd Szydło powinien zająć się priorytetowo”

  Mechanizm szwindlu jak rozumiem jest na poziomie unijnym. Jak prounijny PiS ma się tym „zająć”?

 2. Boydar said

  Pragnę zwrócić uwagę, że Al Capone nie skończył w pierdlu za morderstwa, rozboje i bycie alfonsem czy dystrybutorem narkotyków. Zdechł za nieprawidłowości w PIT’ach. Widać była to jedyna droga osiągnięcia celu przez społeczeństwo. Sądzę, że „tu” jest bardzo podobnie jeśli nie tak samo. Jeżeli się uda „to” pociągnąć dalej i skutecznie, to dość tanio i szybko kupimy sobie wolność; oni wszyscy są wystarczająco umoczeni, pokusa była zbyt wielka i niewielu się oparło.

 3. Zerohero said

  Al Capone był na dnie mafijnej piramidy. Zrobiono z niego master minda zła, a w tym czasie mafia tworzyła na własne potrzeby FED albo takie „państwa” jak Panama.

  Tutaj banda Al Caponów rządzi VATem, a polecieć to może najwyżej jakiś biznesmen spoza układu typu R.Kluska. Po to się robi mętne prawo. Wszyscy są przestępcami, a rząd w razie czego określi czy zastosować haki.

 4. Tom said

  Mafia kontroluje takich figurantów jak Witold Modzelewski czy pracownicy MF. Wiele się na to poradzić nie da.

 5. NICK said

  ad. (4).
  „balcerowicz”, „morawiecki”… .

 6. anonim said

  Wystarczy przestać „iść na łatwiznę” i nie rzucać się na linę tylko wziąć się „do roboty” skoro niema się już nic do stracenia…

 7. JKowalski999999 said

  (…) Jeśli oszust z państwa „A” eksportuje do państwa „B” swój towar, który będzie dalej sprzedawany w państwie „B”, to może on żądać od urzędu skarbowego z państwa „A” zwrotu podatku VAT wskazanego na fakturze. (…)
  Generalna uwaga: każdemu kto wykonuje czynności opodatkowane, przysługuje prawo do zwrotu VAT. Jest to podstawowa cecha podatku od wartości podanej, niezmienna od jego wprowadzenia w 1993 r. Podstawowym typem czynności opodatkowanej jest sprzedaż. Jeśli więc ktoś kupi w Polsce baloniki i sprzeda je we Francji, to nie bardzo widzę, gdzie tu oszustwo. Różnica pomiędzy obecnym stanem prawnym a okresem sprzed roku 2004 jest taka, że dawniej baloniki musiałby oglądnąć celnik. Teraz jak i poprzednio Urzędy zwracały VAT wykazany przy zakupie baloników.

 8. Boydar said

  Panie Kowalski, ja nie jestem fachowcem od podatków. Ale mam pewność, że end user nie powinien płacić VAT’u; jego środki zostały już dawno a częstokroć wielokrotnie opodatkowane. Pan się w (7) rozwiódł nad oczywista oczywistością.

 9. volviak19 said

  Bo ten cały Vat jest bez sensu, powoduje że praktycznie wszystkie towary w kraju są drozsze o mniej wiecej 25%.
  Nie mogłoby być jak w roku 1990 – był podatek obrotowy w wysokości 1% i każdy, kto prowadził działalność handlową musiał go zapłacić, nie było zadnego omijania, ale towary nie były obarczone wysoką marżą i sprzedaż rosła, a teraz kazdy się zastanawia, czy mu starczy na chleb.

 10. Bodzio said

  (…)nie bardzo widzę, gdzie tu oszustwo.
  Baloników też Pan nie widzi, ale już zwrot VAT jak najbardziej.

 11. Rafał z said

  Panie Boydar

  Co oznacza że nie powinien płacić end user? Za każdą usługę lub produkt ostatecznie zawsze zapłaci… end user. Jeśli rząd zwiększy np ZUS dla firm o kolejne 500 zł na miesiąc to przedsiębiorca podwyższy ceny usług o ile nie zdechnie wcześniej.

  Problem z VATem i podatkiem dochodowym nie stanowi… sam fakt opodatkowania ALE objęcie w najdrobniejszym szczególe całą sferę działalności ludzkiej. Chodzi tu tylko o KONTROLE. A że życie jest złożone to i obroża musi być uszyta na miarę.
  .

 12. Boydar said

  Panie Rafale, można gościa zastrzelić, a można przerżnąć drewnianą piłą. Skutek ten sam, ale jak mówi poeta „to kwestia smaku”. Płacenie VAT’u przez end usera to jak opodatkowanie prostytucji. Po prostu jawne naigrywanie się z poczucia sprawiedliwości, uczciwości etyki i czego tam jeszcze. I ch. tam z pieniędzmi, ale nasze myślenie zostaje nieodwracalnie zdeprawowane.

 13. Kuna said

  Chiny, między innymi wzbogaciły się na podatku obrotowym 7%, który płacą wszyscy.
  Cena nie rośnie znacząco więc i popyt jest większy
  7% oddać do Państwa nie boli i nie ma pola do wyłudzen.
  Proste, jak drut, a dlaczego się tego sposobu nie kopiuje?
  Właśnie o tym komentarz Zerohero

 14. Maćko said

  Al Capone zostal zdradzony przez swojego zydowskiego rachunkowego na polecenie zyda Lanskiego, albowiem zaczynal wyobrazac sobie, ze jest Gangsterem. Naiwniak, byl takim ignorantem, ze nie wiedzial, ze to zydzi i banksterzy stoja za Mafia a Wlosci sa tylko „uzytecznymi idiotami” na pokaz i zaslone dymna.
  http://niniwa22.cba.pl/amerykanska_mafia_1.htm
  Lansky przyszedł na świat w 1902 r. jako Meier Suchowlański w Grodnie. Dziś to Białoruś, wtedy była to Rosja, ale Suchowlański pytany o swój kraj ojczysty zawsze mówił: „Polska”.

  Meyer Lansky nie nadaje się raczej na symbol przyjaźni polsko-amerykańskiej, ale z drugiej strony popkultura zmitologizowała motyw „szefa wszystkich szefów” (capo di tutti capi). Historycznie rzecz biorąc, jeśli mamy wskazać kogoś takiego w XX-wiecznej Ameryce, był to właśnie Lansky.

  Aż do jego śmierci (która, jak przystało na arcyzbrodniarza, zastała go w łóżku, gdy miał 81 lat) przez jakieś pół wieku w USA każda działka heroiny, każda dola dla alfonsa, każda łapówka dla kongresmena, każdy haracz od sklepikarza zawierały jakiś procent albo dla samego Lansky’ego, albo dla kogoś z jego ludzi.
  http://wyborcza.pl/piatekekstra/1,135750,15364121,Orlinski__Polak_potrafi__Ten_zostal_szefem_wszystkich.html?disableRedirects=true

 15. Boydar said

  Panie Maćko, ż Al’a Capone był taki sam Włoch jak i z Pana.

 16. marrkerr said

  Od 1.07.2016 duże podmioty gospod. mają obowiązek przesyłania do urzędów tzw.jednolitego pliku kontrolnego, a stopniowo mniejsze, tak że od 1.07.2018 nawet najmniejsze podmioty będą zobowiązane wysyłać do urzędów elektronicznie rejestry sprzedaży. W ten sposób utworzony zostanie centralny rejestr faktur. Wydaje się, że to w dużym zakresie ograniczy wystawianie „lewych” faktur, które generują wyłudzenia vatu.

Sorry, the comment form is closed at this time.