Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

 • The rainbow symbolizes the Covenant with God, not sodomy Tęcza to symbol Przymierza z Bogiem, a nie sodomii


  Prócz wstrętu budzi jeszcze we mnie gniew fałszywy i nikczemny stosunek Żydów do zagadnień narodowych. Naród ten, narzekający na szowinizm innych ludów, jest sam najbardziej szowinistycznym narodem świata. Żydzi, którzy skarżą się na brak tolerancji u innych, są najmniej tolerancyjni. Naród, który krzyczy o nienawiści, jaką budzi, sam potrafi najsilniej nienawidzić.
  Antoni Słonimski, poeta żydowski

  Dla Polaków [śmierć] to była po prostu kwestia biologiczna, naturalna... śmierć, jak śmierć... A dla Żydów to była tragedia, to było dramatyczne doświadczenie, to była metafizyka, to było spotkanie z Najwyższym
  Prof. Barbara Engelking-Boni, kierownik Centrum Badań nad Zagładą Żydów, TVN 24 "Kropka nad i " 09.02.2011

  Państwo Polskie jest opanowane od wewnątrz przez groźną, obcą strukturę, która toczy go, niczym rak, niczym demon który opętał duszę człowieka. I choć na zewnatrz jest to z pozoru ten sam człowiek, po jego czynach widzimy, że kieruje nim jakaś ukryta siła.
  Z każdym dniem rośnie liczba tych, których musisz całować w dupę, aby nie być skazanym za zbrodnię nienawiści.
  Pod tą żółto-błękitną flagą maszerowali żołnierze UPA. To są kolory naszej wolności i niezależności.
  Petro Poroszenko, wpis na Twiterze z okazji Dnia Zwycięstwa, 22 sierpnia 2014
 • Kategorie

 • Archiwum artykułów

 • Kanały RSS na FeedBucket

  Artykuły
  Komentarze
  Po wejściu na żądaną stronę dobrze jest ją odświeżyć

 • Wyszukiwarka artykułów

 • Najnowsze komentarze

  Emilian58 o Atomowy front na Zaporożu
  PK o Żydowska kloaka przetacza się…
  Bogusz o Koniec twierdzy Europa i pierw…
  Emilian58 o Koniec twierdzy Europa i pierw…
  Krzysztof M o Twój kot się na ciebie obraził…
  prostopopolsku o Putin morduje ryby
  Anucha o Piskorski i Radzikowski o Andr…
  Stiopa o Putin morduje ryby
  revers o Atomowy front na Zaporożu
  ! o Czego najbardziej boją się kot…
  Tadeusz Kaktus o Wolne tematy (58 – …
  ! o Czego najbardziej boją się kot…
  ! o Co nam zrobili ruskie
  Enya o Twój kot się na ciebie obraził…
  adsenior o Wolne tematy (58 – …
 • Najnowsze artykuły

 • Najpopularniejsze wpisy

 • Wprowadź swój adres email

  Dołącz do 616 obserwujących.

Michalita potwierdza: po Soborze Watykańskim II próbowano zaprzeczać istnieniu aniołów

Posted by Marucha w dniu 2016-06-20 (Poniedziałek)

Po Vaticanum II aniołów często postrzegano jako czystą metaforę lub najwyżej istoty wyłącznie literackie. Tymczasem Kościół naucza wyraźnie o ich rzeczywistości.

Mówił o tym w rozmowie z „Radiem Watykańskim” ks. Władysław Suchy CSMA, dyrektor sanktuarium św. Michała Archanioła we włoskim Gargano.

– Sanktuarium św. Michała w ciągu ostatnich stuleci popadło w częściowe zapomnienie, zwłaszcza po II Soborze Watykańskim, gdy pewne kręgi teologiczne i niektórzy bibliści zaczęli zaprzeczać istnieniu aniołów. Była to bardzo bolesna faza w historii Kościoła.

Także dziś słychać jakieś głosy wzywające do traktowania aniołów jako figur poetyckich lub najwyżej jako części biblijnej literatury, która nie ma niczego wspólnego z rzeczywistością. Tymczasem to skrajna nieprawda – powiedział o. Suchy cytowany przez katolickie media niemieckojęzyczne.

O. Suchy wskazał, że dziś na szczęście dominuje zupełnie inne postrzeganie aniołów, co jest w dużej mierze zasługą katechez świętego Jana Pawła II.

– Bóg stworzył zarówno świat widzialny, jak i niewidzialny. Tu aniołowie odgrywają bardzo ważną rolę, a między nimi zwłaszcza archanioł Michał. Zarówno w Starym jak i w Nowym Testamencie odgrywają one rolę obrońców narodu wybranego i Kościoła” – przekonywał polski michalita.

Sanktuarium Św. Michała Archanioła w Gargano

– Wszyscy wiemy, że święty Michał jest archaniołem, duchem. Nie ma takiego ciała jak my, ludzie. Jednak tak samo, jak święty Archanioł Gabriel objawił się Maryi i obwieścił jej poczęcie Zbawiciela, Jezusa Chrystusa, tak samo święty Michał zawsze przybierał ciało, gdy objawiał się ludziom. Często spotykamy to w Starym Testamencie.

Pomyślmy tylko o objawieniu Jozuemu albo patriarchom. Wszyscy spotykali świętego Michała, który przedstawiał im się jako wódz niebieskich zastępów – mówił o. Suchy.

Sanktuarium świętego Michała Archanioła w Gargano odwiedzało w przeszłości wielu papieży. Pielgrzymowali do niego także św. Tomasz z Akwinu, Franciszek z Asyżu i Katarzyna ze Sieny.

Pach
Źródło: kath.net
http://www.bibula.com

Komentarzy 128 do “Michalita potwierdza: po Soborze Watykańskim II próbowano zaprzeczać istnieniu aniołów”

 1. jamek said

  KARD. RATZINGER O FATIMIE: „NIEOPUBLIKOWANA CZĘŚĆ TAJEMNICY MÓWI O „ZŁYM SOBORZE I ZŁEJ MSZY”, KTÓRA MIAŁA POJAWIĆ SIĘ W BLISKIEJ PRZYSZŁOŚCI”

  „Dzisiaj, w święto Zesłania Ducha Świętego zatelefonowałam do ks. Ingo Dollingera, niemieckiego kapłana i byłego profesora teologii w Brazylii, który jest obecnie w dość podeszłym wieku i słabuje na ciele. Pozostaje on od wielu lat osobistym przyjacielem papieża emeryta Benedykta XVI. Ks. Dollinger niespodziewanie potwierdził podczas tej rozmowy następujące okoliczności:

  Niedługo po publikacji w czerwcu 2000 roku przez Kongregację Doktryny Wiary trzeciej tajemnicy fatimskiej kard. Joseph Ratzinger powiedział ks. Dollingerowi podczas bezpośredniej rozmowy, że istnieje część Trzeciej Tajemnicy, której nie opublikowano! „Istnieje więcej niż to co opublikowaliśmy” powiedział Ratzinger. Powiedział również Dollingerowi że ogłoszona część Tajemnicy jest autentyczna oraz że niepublikowana część Tajemnicy mówi o „złym soborze i złej Mszy”, która miała pojawić się w bliskiej przyszłości. Ks. Dollinger dał mi upoważnienie do opublikowania tychże faktów w to wielkie święto Ducha Świętego i dał mi swoje błogosławieństwo (…)

  https://gloria.tv/text/sH1KiuMWq2jT5suGZ2aJzCbn1 <<< Memorandum z 17 listopada 1961 skierowane do Augustyna kard. Bea /Sekretariat ds. Jedności Chrześcijan – „elementy antyżydowskie w liturgii katolickiej”/

  Ks. Dollinger był zaangażowany w dyskusje w ramach konferencji biskupów niemieckich na temat masonerii w latach 70-tych XX wieku, które zakończyły się oświadczeniem że masoneria jest niezgodna z wiarą katolicką. Nauczał później teologii moralnej w seminarium Zakonu Kanoników Regularnych Krzyża Świętego, które należy do Opus Angelorum. Biskup Atanazy Schneider, biskup pomocniczy Astany w Kazachstanie jest członkiem tego samego zakonu. Co ważniejsze, spowiednikiem ks. Dollingera przez wiele lat był Ojciec Pio (zm. w roku 1968) i ks. Dollinger bardzo się do niego zbliżył (…)

  Informacja powyższa [o nieujawnionej części tajemnicy fatimskiej – przyp. wł.] może również wyjaśniać dlaczego papież Benedykt XVI, jak tylko został papieżem, próbował naprawić niektóre niesprawiedliwości, które są bezpośrednio związane z przedmiotem oświadczenia ks. Dollingera: uwolnił Tradycyjną Mszę św. z ucisku, zniósł ekskomuniki z biskupów Bractwa św. Piusa X (SSPX), a wreszcie publicznie w roku 2010, ogłosił w Fatimie: „pomylilibyśmy się myśląc że profetyczna misja fatimska wypełniła się”. Ponadto, podczas wywiadu w powietrznej podróży do Fatimy dodał te słowa: ‚Co do nowych rzeczy, które możemy znaleźć dziś w tym przekazie [tj. fatimskim – przyp. wł.] jest również to, że ataki na papieża i Kościół pochodzą nie tylko z zewnątrz, ale cierpienia Kościoła pochodzą dokładnie z jego wnętrza, z grzechu jaki występuje w Kościele. Jest to także coś co zawsze wiedzieliśmy, ale co dzisiaj staje przed naszymi oczami w naprawdę przerażający sposób: że największe prześladowanie Kościoła pochodzi nie od jego wrogów na zewnątrz, lecz wynika z grzechu w Kościele, dlatego Kościół znajduje się w głębokiej potrzebie nauczenia się na nowo pokuty, przyjęcia oczyszczenia, poznania z jednej strony przebaczenia, ale również potrzeby sprawiedliwości.’ (…)”

  Źródło i całość: https://onepeterfive.com/cardinal-ratzinger-not-published-whole-third-secret-fatima/

 2. Dictum said

  Te mądrale zaprzeczając istnieniu Aniołów mają logiczną otwartą drogę, by wykluczyć Zwiastowanie, a potem już poleci… Niech wykluczą wszystko, co nadprzyrodzone, bo to się nie mieści w realistycznym i nowoczesnym pojmowaniu świata, do którego tak starannie Kościół się we wszystkim chce przystosować.

  Módl się za nami Święta Boża Rodzicielko, abyśmy się stali godnymi obietnic Pana Chrystusowych – Amen.

 3. Dictum said

  No i mam dylemat,
  Jestem czy mnie nie ma?

 4. Zbyszko said

  Jak po Soborze II mogły być anioły, skoro zalecenia masońskie na ten Sobór były wyraźne:
  .https://www.youtube.com/watch?v=aFAAnocFBc4

 5. Yah said

  Przesadna wiara w miłosierdzie Boskie oraz w niezniszczalność instytucji ziemskiej Kościoła ( nie mylić z mistycznym ciałem Chrystusa) i niedocenianie przebiegłości szatana. To główne grzechy KRK. No bo pomyślmy sobie – w jaki sposób szatan będzie kusił ludzi głęboko wierzących. Czy będzie kusił przez nakłanianie do zabójstw, kradzieży, cudzołóstwa? Nie – na takie rzeczy ci ludzie nie pójdą. To trzeba ich kusić w samym Kościele nowinkami, zmianami, stopniowym odchodzeniem od tradycji i jasnego przekazu Chrystusa, wykorzystując pychę i przeświadczenie o własnej wyjątkowości. Szatan nigdy nie odpuścił tej metody – arianie, nestorianie itd. I co ? Później przez 1000 lat spokój, aż do SW II. Trzeba być naiwnym, żeby w to uwierzyć. Uderzenie w kościół zachodni to Filioque i protestantyzm ( zgniłe owoce to wojny religijne i SW II ). Uderzenie w kościół wschodni to prześladowania Starowierców w Rosji.

  Co robić? Przeanalizować od nowa ostatnie 1000 lat, z wyciągnąć wnioski, pokajać się i czekać Bożej pomocy. Szatan niszy Kościół od środka, rękami duchownych, przy milczącej zgodzie i zaślepieniu większości wiernych. W KRK chce się wprowadzić to, przeciw czemu ginęli męczennicy – wiara Chrystusowa to jedyna wiara, a nie jedna z wielu dróg do Boga.
  Sobór wszechprawosławny kpi z soborowości – słyszy się stwierdzenia, że nawet brak uczestnictwa niektórych cerkwi nie przeszkodzi temu, ażeby jego postanowienia obowiązywały wszystkie Kościoły Prawosławne.

  Jak można myśleć, że to „dobro” pochodzi od Boga, a nie od rogatego.

 6. re1truth2 said

  Re 4
  Prawda, jeden fragment z wypowiedzi ‚mucha i krawat…’ a pozostałe też prawdziwe
  Gospodarz zamieszczał niedawno wpis u ubiorze w kościele.

 7. NyndrO said

  Ja oczywiscie nie rozstrzygam, ale bedac zainteresowanym kombinacjami wokol Waszej wiary ( bo wokol zadnej innej nie ma porownywalnych kombinacji, a juz na pewno nie sa takie ciekawe i dajace do myslenia) dowiedzialem sie, ze ten sam zabieg zydzi i ich nygusy stosuja wobec piekla i samego diabla. Ze nie istnieja i sa to takie tylko symbole. Nawet dla poganina majstrowanie przy Naukach Kosciola jest bardzo pouczajacym i dajacym do myslenia procederem. Moze nie dla kazdego poganina, bo niektorzy sa pewnie tak mondre, ze myslec i zastanawiac sie nie musza.

 8. STARIK said

  Nie możemy przyjąć jakiegokolwiek antyprawosławnego nauczania, nawet jeśli będzie głosił je patriarcha lub Sobór. Poza tym, mamy mnóstwo Świętych, od których przyjęliśmy zgodnie z Tradycją, że jeśli nawet Sobory lub patriarchowie będą głosić cokolwiek niezgodnego z wiarą prawosławną, to tego nie możemy przyjmować. Mówimy o tym prostymi słowami, aby stało się to zrozumiałe dla zwykłych ludzi. https://bractvospasa.wordpress.com/2016/06/20/o-zbojeckim-swietym-i-wielkim-soborze-patriarchy-bartlomieja-wywiad-z-mnichem-sawa-lawriotem-video/

 9. STARIK said

  Modlitwa
  Do Świętego Archanioła Michała – Prepodobnogo ojca naszego Justyna (Popowicza)

  Cały jesteś ogniem i gorliwością,
  Michale, Święty Wodzu Naczelny Wojsk Niebieskich
  i dlatego modlimy się do Ciebie:
  ogarnięte sennością dusze nasze rozpal ogniem gorliwości Twojej,
  abyśmy zawsze z radością i ożywionym sumieniem
  służyli Jedynemu Panu naszemu,
  całym sercem spoglądając na Ciebie,
  bezgrzesznego i świętego brata naszego
  i Naczelnego Wodza naszego,
  Naczelnego Wodza wszystkich niebieskich
  i ziemskich wojsk Chrystusowych.

  Przedziwny Władca Jezus Chrystus
  założył Jeden Kościół (Cerkiew)
  z Aniołów i ludzi [1],
  abyśmy, ludzie,
  w sposób tajemniczy przedstawiający Cherubinów na ziemi,
  spoglądali na naszych świętych braci niebieskich,
  na czele których stoisz Ty,
  promienisty i niezwykły
  Wodzu Naczelny Wojsk Niebieskich, Michale.

  W Niebie zwyciężyłeś najgorszego szatana
  i zrzuciłeś go z Nieba na dno piekła
  – pomagaj nam zawsze,
  modlimy się do Ciebie, wszechmocny Archaniele,
  abyśmy i my niezwyciężoną mocą Twoją
  pokonywali podstępnego szatana,
  atakującego nas ze wszystkich stron,
  i kuszącego nas przez bezbożnych ludzi,
  przez nieczyste myśli,
  przez ziemskie żądze,
  przez ogłupiające pasje.

  Cały jesteś święty, czysty i bezgrzeszny,
  Przedziwny Najpierwszy Aniele Boży;
  modlimy się do Ciebie, o Najczystszy,
  modlimy się do Ciebie, o Bezgrzeszny,
  nauczaj nas w dzień i w nocy:
  życia świętego, czystego i bezgrzesznego,
  i daruj nam swoje cherubinowe siły,
  abyśmy żyli prawdziwie i po cherubinowemu na ziemi,
  my, w niezmiernej Miłości Bożej stworzeni
  jako Cherubini na ziemi.

  Nie zostawiaj nas w jadowitym bagnie
  naszych zmysłowych ziemskich pożądliwości,
  ale wznieś nas na anielskie, niebiańskie wyżyny
  i umocnij nas, abyśmy po anielsku
  i w czystości żyli w ciele na ziemi.

  Miłościwie wejrzyj na nas, niezwyciężony Archaniele,
  zejdź do nas, i przebudź nas, śpiących w grzechach,
  do walki:
  z przebiegłością, grzechem, śmiercią, diabłem,
  i niech pokonujemy z łatwością,
  prowadzeni i wspomagani przez Ciebie:
  każdy grzech, każdą pasję, każdą śmierć,
  każdego biesa i samego diabła.

  Wiemy, noszący Boga Archaniele,
  że masz władzę nad duchami nieczystymi,
  nad chorobami, nad śmiercią, nad grzechami.
  Napełnij dusze nasze swoją boską mocą,
  i niech staniemy nieustraszenie do walki
  i zwyciężymy, jak Cherubini,
  wszystkich wrogów naszego zbawienia,
  naszej wiary, naszej duszy.

  Niezwyciężony Wojewodo Niebieskich Sił,
  oczyściłeś Niebo z diabła i jego czarnych aniołów
  – oczyść też nasze dusze od wszelkiego grzechu,
  ponieważ grzechy nasze otwierają bramy naszych dusz
  i wchodzą przez nie w nas nieczyste, demoniczne siły,
  bezczeszcząc i zabijając nasze dusze,
  które powinny być anielsko czyste i anielsko nieśmiertelne.

  Bez Twojej zwycięskiej pomocy, Niebieski Wojewodo,
  stajemy się łatwą zdobyczą sił nieczystych,
  dlatego z całego serca modlimy się do Ciebie:
  przyjmij nas do Swego niezwyciężonego wojska
  i walcz za nas, kieruj nami
  i prowadź nas w każdej bitwie
  o naszą duszę, o nasze zbawienie, o naszą wieczność,
  dając nam zwycięstwo nad każdym grzechem i każdym demonem.

  O, Najświętszy Archaniele,
  jesteśmy rozpaczliwie słabi przed demoniczną mocą wroga,
  jeśli nie pospieszysz nam z pomocą,
  z Boską mocą Swoją.

  Z Tobą zawsze będziemy zwyciężać
  we wszystkich bitwach naszych
  o duszę naszą, o nasze zbawienie i naszą wieczność,
  a bez Ciebie będziemy bezradnie obalani
  od upadku do upadku, od grzechu do grzechu, z piekła do piekła.

  Dlatego bądź zawsze z nami,
  nie opuszczaj nas
  z powodu grzechów naszych i obrzydliwości naszych,
  ale kochając nas Miłością Bożą,
  naucz nas nienawidzić grzech
  i wszystkie grzeszne pożądania
  i wypełniać swoje dusze wonnością cnót ewangelicznych.

  Dlatego polecamy Tobie dusze nasze,
  Najświętszy Najpierwszy Aniele Boży;
  modlimy się do Ciebie i błagamy,
  kieruj nas zawsze na drogi,
  prowadzące do Królestwa Niebieskiego,
  abyśmy razem z Tobą mogli wiecznie chwalić
  Najmiłosierniejszego Zbawiciela naszego
  – Najsłodszego Władcy Jezusa Chrystusa,
  Jego Najlitościwszego Ojca
  i Najłaskawszego Pocieszyciela Ducha,
  którzy godni są chwały i dziękczynienia
  teraz i zawsze i na wieki wieków. Amen. [2]
  https://bractvospasa.wordpress.com/2016/01/01/modlitwa-do-swietego-archaniola-michala-prepodobnogo-ojca-naszego-justyna-popowicza/

 10. wanderer said

  re.7 NyndrO
  Nawiazujac do tematu jaki Pan podjal, slyszalem ze u zydow nie wystepuje takze pojecie grzechu. Takie cos nie istnieje. Wszystko co robia jest dobre.
  pozdrawiam.

 11. jamek said

  Problemy II Soboru Watykańskiego – ks. prof. Michał Poradowski: https://gloria.tv/?search=poradowski

 12. Boydar said

  Tak zupełnie nie a’propos; czy zdajecie sobie sprawę, że kiedy popadamy np. w alkoholizm czy narkomanię, nasz Anioł stróż doświadcza dokładnie tego samego ? Skutki bywają tragiczne …

 13. Listwa said

  @ 5 Yah

  „W KRK chce się wprowadzić to, przeciw czemu ginęli męczennicy – wiara Chrystusowa to jedyna wiara, a nie jedna z wielu dróg do Boga”.

  – nie tyle chce się w Kościele, co mający obecnie wpływy we władzach Kościoła, chcieliby zaszczepić taki pogląd i nauczanie. Oczywiście Kościół jako taki tego nie przyjmie, gdyż jest to sprzeczne z utwierdzaną doktryną zakorzenioną w nauczaniu Chrystusa. Po odzyskaniu pełnej władzy w Kościele, zostanie to wyrzucone.

  Trzeba też uściślić, nie ma czegoś takiego jak wiara Chrystusowa. Jest wiara w Boga i w jego Syna zrodzonego, a nie stworzonego, poczętego z niepokalanie poczętej Maryi oraz w Ducha św, jako osoby będącej tchnieniem miłości pochodzącym od Ojca i Syna (nie jak błędnie wierzą i uczą prawosławni, pochodzi od Ojca przez Syna, Syn jest równy Ojcu we wszystkim i Duch święty jest relacją miłości Ojca i Syna). Trzy osoby boskie tworzą jednego Boga stworzyciela nieba i ziemi (jest to zwrot – symbol , oznaczający stworzenie wszystkiego, zarówno materii jak i istot i świata duchowego, to też władze, moce i zwierzchności) , tak jak rodzina to ojciec, matka, dziecko.

  Bez wiary podobać się Panu Bogu nie można i utrata wiary w Boże istnienie oraz wszechmoc (gdzie cuda są przejawem wszechpotęgi Boga , proroctwa wszechwiedzy Boga) oznacza śmierć wieczną.
  Ale, co ważne, sama wiara nie wystarczy. Pismo uczy – złe duchy też wierzą i drżą.

  Potrzebna jest łaska uświęcająca i przystąpienie do ważnych sakramentów. Te daje tylko i wyłącznie Kościół katolicki, wynika to z jego utworzenia przez Jezusa Chrystusa oraz danej Kościołowi przez Jezusa Chrystusa władzy i mocy. Tylko Kościół katolicki posiada władzę prawdziwego i poprawnego nauczania oraz władzę kształtowania człowieka i doprowadzenia go do zbawienia, jest to władza uświęcania, czyli doprowadzenie do doskonałości duchowej i intelektualnej. Nie ma innej drogi i nie ma innej sposobności oraz bramy. Jezus Chrystus z racji tego że jest Bogiem i Ojciec wszystko mu oddał oraz na mocy swego ukrzyżowania, posłuszeństwa az do śmierci i zmartwychwstania, jak sam o sobie powiedział „jestem prawdą drogą i życiem” . Stąd tylko on był wstanie określić jaka jest i na czym polega sposób i droga zbawienia. Jest ono tylko takie, jakie chciał Chrystus. Innego nie ma i nie będzie, nawet jak sprzeniewierzone władze kościoła będą głosić inaczej, czy jak głoszą prawosławni, czy protestanci. .

  I zdanie „wiara Chrystusowa to jedyna wiara, a nie jedna z wielu dróg do Boga”.
  aby prawidłowo przeciwstawiło sie szerzonym błędom powinno brzmieć : Kościół katolicki jest jedynym Kościołem utworzonym przez Jezusa Chrystusa jako droga i narzędzie zbawienia i żaden inny Kościół czy wiara, nie posiada środków mogących zapewnić zbawieniu.

  Ale zdziwi się ten kto by sądzł, że to wystarczy. Niezbędne sa też wytrwałość i męstwo, aby zachować swą dusze w czystości, a swój umysł w gotowości, tak aby zakończyć swe życie w stanie łaski uświęcającej, bo to warunek, aby przechodzą tuz po śmierci na straszliwy sąd szczegółowy, gdzie nie będzie łapówek i wymówek, a żelazny i sprawiedliwy Sąd – aby nie usłyszeć : okazałeś się za lekki.

  Szczęśliwy ten grzesznik, a każdy z nas jest marny grzesznik, za którym będzie się wstawiała Królowa nieba i ziemi, czyli przepiękna, urocza, niewymownie skromna, dostojna zarazem i mądra Matka Boża. Wstawiała za życia, bo potem jest już za późno, a posłani aniołowie walczyli w naszej obronie, co niezmiennie i wytrwale czynią. Każdy z nas ma indywidualnego przyjaciela anioła, którzy pomagaja nam zerwać calkowicie ze złem.

 14. Listwa said

  @ 7 NyndrO

  Mam nadzieje, że Wasza wysokość nie zechce nas opuścić na wieki i przejść do wiecznych lochów udręczenia i bólu.

 15. NyndrO said

  Ad 14.* nie-e. Nie zechcem. 😉

 16. snag said

  NyndrO @ 7 ,…

  Wrong !!! ,…

  W innych wiarach Stworzyciel otoczony jest pomnieszymi niesmiertelnymi bostwami kazde z ranga i wyznaczonym zadaniem natomiast biblijny Stworzyciel otoczony jest aniolami ,…

 17. Dziad Wernyhora said

  Ad. 13
  Drogi Panie Listwa – a słyszałeś Pan o tej ekwilibrystyce posoborowców – w niezłomny sposób wierzą że nie ma zbawienia poza Kościołem … ale … Kościół „ma kręgi” – to jak z wojskową definicją psa tropiącego na który składa się przewodnik, smycz oraz „pies właściwy”.
  No to Kościół Katolicki składa się także z „kręgów” – „Kościół właściwy”, dalej – prawosławni, dalej – protestancji, dalej – żydzi, dalej – muzułmanie, politeiści, ateiści (ciekawe czy także sataniści). Chcesz czy nie chcesz – jesteś w Kościele choćbyś nie wiem co robił.
  Prawdopodobnie jedyny wyjątek to „tradycyjni katolicy” bo „nie ma tolerancji dla braku tolerancji” jak rzekł raz burmistrz Londynu.

 18. Yah said

  Ad 9

  Panie Stariku i w tej modlitwie ani razu nie pojawiło się słowo Pan……

  .http://wiadomosci.monasterujkowice.pl/?p=11609

 19. Dictum said

  ad. 7 – „będąc zainteresowanym kombinacjami wokół Waszej wiary…”

  Życzę Panu szczerego zainteresowania (bez kombinacji), żeby nasza wiara stała się Waszą.

 20. Yah said

  Ad 13

  „Niezbędne sa też wytrwałość i męstwo, aby zachować swą dusze w czystości, a swój umysł w gotowości, tak aby zakończyć swe życie w stanie łaski uświęcającej”

  Nie Panie Listwo, nie tylko to jest potrzebne – potrzebna jest pomoc Trójcy przenajświętszej o która trzeba nieustannie prosić. W każdym innym wypadku nasze męstwo, wytrwałość, nawet dążenie do czystości ( tak, tak) szatan wykorzysta na zgubę naszej duszy.

  Tylko, że ostatecznie to Trójca Przenajświętsza wybiera, komu warto pomóc zaglądając do naszych serc i znając nasze intencje.

  Ja jestem teologiem empirykiem – obserwuję, zadaje pytanie dlaczego jest jak jest i jakie są tego przyczyny. Piszę nie dlatego, żeby mieć rację tylko dlatego, żeby uratować swoją duszę, a może jeszcze parę innych.
  Wpływ dobrych i złych duchów na życie ludzkości jest tak ewidentny, że tylko kompletni duchowi ślepcy mogą tego nie zauważyć.

 21. outsiderR said

  „nasz Anioł stróż doświadcza dokładnie tego samego ? Skutki bywają tragiczne …”

  A jakbym tak popadł w seksoholizm?
  Co wtedy? Wszak Anioły są aseksualne? 🙂

 22. Pokręć said

  Próba „likwidacji” aniołów i uznania ich za fikcję była podjęta nie po to, żeby ludzie przestali wierzyć w anioły (choć byłoby to dla nas mocno szkodliwe i utrudniło nam walkę ze złem i trwanie w dobrym), ale po to, żeby „zlikwidować” szatana, który jest także aniołem z natury. O niczym tak Lucyfer nie marzy, jak o tym, żebyśmy przestali wierzyć w jego istnienie i włożyli go między bajki – nawet by tam między baśniami z mchu i paproci wytrzymał po sąsiedzku ze św. Michałem Archaniołem – byle ludzkość zapomniała a w końcu przestała wierzyć w zło osobowe – i przestała się go bać!
  Mało to było prób uznania szatana – zła osobowego za czysta fikcję literacką, za rodzaj personifikacji zła?

 23. Pokręć said

  @OutsiderR: może nie dostawałyby orgazmu, kiły ani HIV-a, ale duchowe skutki rozwiązłości na pewno by ich dotyczyły.

 24. Boydar said

  W przeciwieństwie do alko- czy narko-, seksoholizm jest skutkiem, nie przyczyną. Anioł Stróż pomaga nam głównie i przede wszystkim w utrzymaniu właściwie pożytkowanej Wolnej Woli. Kiedy jesteśmy na haju, w znacznym stopniu jest ona ograniczona. Trudno więc mieć do Niego pretensję. Nie każdy Anioł ma głowę jak Rasputin 🙂

 25. RSA said

  To jest proste. Nie ma aniołów = nie ma diabła.

 26. Listwa said

  @ 20 Yah

  Prośba o zbawienie jest zawsze wysłuchane.
  Pan Jezus powiedział, że tego co do niego przychodzi precz nie odrzuci.

 27. Listwa said

  @ 17 Dziad Wernyhora

  Wydumali te kręgi żeby im się wolność religijna jakoś zgadzała.
  Ale to jest bzdura i błąd.

 28. Listwa said

  @ 16 snag

  Jakiś błąd.

 29. banaco said

  ad.13 – „Trzeba też uściślić, nie ma czegoś takiego jak wiara Chrystusowa. Jest wiara w Boga i w jego Syna zrodzonego, a nie stworzonego, poczętego z niepokalanie poczętej Maryi oraz w Ducha św, jako osoby będącej tchnieniem miłości pochodzącym od Ojca i Syna…”
  To nie tylko Jezus został poczęty w sposób niepokalany, ale i Maryja? Wielcem zdumiony…
  A może p.Listwa niepotrzebnie oburza się na określenie „wiara Chrystusowa” – przynajmniej mięlibyśmy termin, którym można by odróżnić zasób nauk i przekazów pochodzących od Jezusa z Nazaretu (Ewangelie) od wszystkich innych mądrości teologicznych różnego autorstwa, które stworzyły zupełnie już osobny kanon wiary, który z naukami Nazarejczyka nie ma raczej wiele wspólnego, a który można śmiało nazwać „wiarą w kościół rzymsko-katolicki”…

  Panie Banaco, czy Pan rozumie co to jest „Niepokalane Poczęcie”?
  Wydaje mi się, że Pan słabo się zna na katolicyzmie.
  Admin

 30. Listwa said

  @ 29 banaco

  A dlaczego zaraz oburza się ? nigdzie się nie oburza. Trzeba uściślić oznacza trzeba uściślić. Potocznie używa się okreslenia ‚wiara Chrystusa’ obejmująca całokształt nauczania pochodzącego od Jezusa Chrystusa.

  Protestanci negują znaczenie Matki Bożej i jej godność wynikająca przede wszystkim z tego , że jest matką Boga.
  Prawosławni uznają wprawdzie Matkę Bożą, ale kwestionują jej nieskażoną nigdy niczym czystość i człowieczeństwo, co Kościół katolicki opisał poprzez dogmat o niepokalanym poczęciu. Wy prawosławni robicie błąd to kwestionując.

  Oczywistym jest że nieogarniony Bóg, światłość ze światłości mógł przyjść na świat w ludzkim ciele, tylko niczym nieskażonym i w pełni godnym.

 31. banaco said

  Odpowiadając obu panom:
  1. Do Admina – zwróciłem uwagę na błąd gramatyczny polegający na błędnym użyciu trybu biernego czasownika „począć”. Ewangelia mówi mniej więcej: „… panna pocznie i porodzi syna” , a więc „pocznie”, a nie „będzie poczęta”. Niby niewielki błąd ale zmienia zasadniczo sens. Z drugiej strony, to dobry przykład powstawania błędów w tłumaczeniach i przekładach, które przez wieki kolejnych „lapsusów” stawiają pod znakiem zapytania wiarygodność współczesnych wydań (nie mówiąc o celowych fałszerstwach)…
  2. Do p.Listwy – wydawało mi się, że moja sugestia jest przejrzysta, ale widocznie trzeba jaśniej. Dogmaty kościoła rzymskiego i wszystkie razem wzięte opracowania, społeczna nauka, etc,etc… są wyłącznie tworami instytucji i jej hierarchów. Ja chciałem zasugerować, że jedynymi rzeczywiście liczącymi się treściami winny być dla chrześcianina nauki, wskazówki i wypowiedzi Jezusa z Nazaretu, a dokładnie te teksty, które za nie uchodzą – to jest sedno wiary chrześciańskiej. Pan natomiast koncentruje się na dogmatach watykańskich i innych „urzędowych publikacjach kościelnych”, ktorych spójność z naukami Jezusa jest mocno dyskusyjna – na tyle, że można mówić o zupełnie autonomicznej wierze rzymsko-katolickiej…
  Wyjaśniłem w ten sposób swoje stanowisko w sprawie i nie będę podejmował dalszych ew.dyskusji – życzę dobrej nocy.

  Nic Pan nie wyjaśnił.
  Admin

 32. Boydar said

  Cóś Wam się Banaco było poje bało. Ewentualnie tegoż i nam życzycie.

  https://pl.wikipedia.org/wiki/Dogmat_o_Niepokalanym_Pocz%C4%99ciu_Naj%C5%9Bwi%C4%99tszej_Maryi_Panny

 33. Listwa said

  @ 31 Banaco

  Nie panie Banaco, protestanci trzymają się wyłącznie Pisma św i prawosławni również, od początku było tak ,że Nowego Testamentu w ogóle nie było, czyli pism, a nauka katolicka, jak ktoś woli chrześcijańska już była.

  Kościół uczy że wiara katolicka zawarta jest w Pismie św i Tradycji. Nie wszystko zostało napisane od początku i w miare upływu czasu było materializowane na piśmie.

  Więc Pismo św i Tradycja. Robicie ten sam błąd co protestanci. Nie tyle polega on na negowaniu nauki Kościoła Katoickiego, co na negowaniu prawdy.

  Matka Boża jest niepokalanie poczęta dlatego że Pan Bóg tak sprawił , a nie dlatego że jest taka nauka katolicka. Nauka katolicka tylko to odzwierciedla, prawosławna nie.

  Nauka sformułowana do czasu soboru watykańskiego jest prawdziwa, potem są zakusy do wtykania tego co katolickie nie jest.
  Pomijam tzw. naukę społeczną, jest to raczej refleksja osnuta wokół nauki doktrynalnej i dogmatycznej, która ma kształtować życie społeczności chrześcijańskiej. Ona może być mylna i może być zmienna, w tym sensie że mogą zdarzyć się błedy a ona sama nie jest prawdami objawionymi.

  Nauka Kościoła katolickiego wcale nie odeszła od, jak pan nazywa, od nauki, wskazówki i wypowiedzi Jezusa z Nazaretu i wcale nie jest dyskusyjna. . Jest zbudowana na nauce Jezusa Chrystusa i w ciągu wieków potwierdzona. To wasza nauka prawosławna zawiera błedy. I Kościół juz od wieków wzywa usuńcie wszystkie błędy.
  .
  Podam przykład błedu kluczowego dla waszego trwania w swym uporze.

  Jest opisana scena w Ewangeli, gdy Jezus Chrystus pyta – kim jestem, Piotr odpowiada: Zbawicielem i Synem Boga. Na to Pan Jezus : Ty jesteś Piotr czyli skała i na tobie zbuduję Kościół mój.

  I co prawosławni odpowiadają na zarzut że deformują nauke o prymacie Piotra? Twierdza że Pan Jezus powiedział , że nie oprze budowy swego Kościoła na Piotrze tylko na jego wyznaniu wiary i te wyznanie jest skałą i fundamentem, a nie sam Piotr czyli papież. Jak to jest prawda i poprawna interpretacja testu, a stoi tam jak byk, to z tłuściocha jest zgrabna baletnica.

  A szkod ae pan nie chce dyskutować, pana prawo, ale i rzucać dowolnych teksów panu nie wolno. Nie mówcie, że nauka katolicka odeszła od nauki Chrystusa, tylko dlatego, że z nią nie jest spójna nauka prawosławna w kilku punktach.
  Tak samo prawosławie kwestionuje objawienia Maryjne. Rozumiem że wam jest przykro, ale nie mówcie tak pochopnie, że np. Lourd czy Fatima są zmyślone.

 34. snag said

  Listwa @ 28 ,…

  Zaden błąd – Dla zaspokojenia ciekawosci zajrzyj pan do materialu na temat wczesniejszych wyznan ,…

 35. Listwa said

  @ 34 snag

  Same zestawienie jest błedne, sugeruje jakby wszystko było jedno z niewielkimi róznicami, przy wielu podobieństwach.
  Są rózne z istoty. Gdyby te całe inne religie czciły Stworzyciela jednego, to by te ich wyznawcy trwali w jednej prawdziwej religi objawionej przez samego Stwórcę. A nie tworzyliby atrapy. Aby tacy jak pan myśleli że odkryli prawidłowość i schemat budowy religii. Że to wszystko ludzkie i na pokaz.

 36. JO said

  ad.33. Pan sie myli. Prawoslawie nie opiera swej Wiary na wylacznie Pismie Swietym. Prawoslawie, tak jak Kosciol Katolicki opiera swa Wiare na Pismie Swietym oraz Swietej Tradycji w sklad ktorej wchodzi Msze Swieta….Sakramenty…

 37. Yah said

  Ad 26

  @ Pan Listwa

  Ma Pan rację, jest tylko jedno ale …

  „Nikt nie może dwom panom służyć, gdyż albo jednego nienawidzić będzie, a drugiego miłować, albo jednego trzymać się będzie, a drugim pogardzi. Nie możecie Bogu służyć i mamonie.”

  Liczy się nie każda prośba o zbawienie tylko szczera prośba o zbawienie. A czy jest szczera to wie tylko Bóg. Nie oceniam ludzi ale wystarczy się rozejrzeć by zauważyć postawę „Panu Bogu świeczkę i diabłu ogarek”.

  A później bluźnią Bogu za swoje nieszczęścia.

  A zasada jest prosta, albo staram się z całych sił i ze szczerego serca spełniać WSZYSTKIE przykazania ( nie ma grzechów powszednich i ciężkich – GRZECH TO GRZECH) i wtedy Bóg pomaga – albo robię to nieszczerze i po łebkach i wtedy UNIEMOŻLIWIAM poprzez swój wybór złego działania Boskiej pomocy.

 38. Listwa said

  @ 36 JO

  To według Tradycji Piotr był pierwszym papieżem, a papiestwo ustanowił Jezus Chrystus, przez pierwsze 1000 lat oficjalnie nie mieli z tym problemu, problemy zaczeli mieć w praktyce już od 431 r. Każdy następny papież nie jest następcą poprzednika, tylko bezpośrednio św Piotra.
  To wynika z Pisma Sw i przede wszystkim z Tradycji.

  A co na to prawosławni?
  A Pismo sw jakie mają? Septuagindę?

  Dlaczego dyskredytują objawienia Matki Bożej w Kościele katolickim jeśli opierają się na Piśmie św i Tradycji?
  Lubię prawosławnych i ich szanuje, ale ich błędów nie.

  Zrobili rozłam o pochodzenie Ducha św. nie mając racji. Kwestionują prymat papieski i hierarchiczną struktututrę Kościoła uzasadniając to ogłoszeniem dogmatu o nieomylności papieża, choć prymat zakwestionowali juz kilka wieków wcześniej.

  Prymat papieski zastąpili soborami powszechnymi bez udziału papieża, czyli w praktyce kolegializmem. Który wprowadził sobór Watykański II w Kościele katolickim na jego szkodę.

  Trzeba widzieć.

 39. Boydar said

  Panie Listwo, jak Pan dobrze wie, ja się nie znam; ale czy brał Pan kiedyś pod rozwagę, że „ktoś kiedyś” mógł mieć poczucie humoru ? Może celowo taki kurz na szafie umieścił. Zetrzeć, nawet i dzisiaj, żaden problem, a jak na oficjalny powód do „rozwodu” to niezła przykrywka. „Bądźcie sprytni jako lisy …” 🙂

 40. Yah said

  ad 40

  Zrobili rozłam o pochodzenie Ducha św. nie mając racji.

  „Gdy jednak przyjdzie Pocieszyciel, którego Ja wam poślę od Ojca, Duch Prawdy, który od Ojca pochodzi, On będzie świadczył o Mnie. ”

  Posłać i pochodzić od kogoś to nie to samo….

 41. Listwa said

  @ 37 Yah

  I Pan ma rację, przy tylko jednym ale …

  Prosba o zbawienie jest sprawą indywidualna i intymną, jeśli ktoś pragnie zbawienia i o to prosi, jest to raczej prośba szczera.
  Gdy ktoś prosi o zbawienie, a tego tak naprawdę nie chce , to tylko pusta gadanina.

  Oczywiscie prośbą o zbawienie uzyskuje sie pomoc w swoim życiu żeby do zbawienia dojść, co nie znosi koniecznosci decyzji i wysiłku zerwania ze złem i grzechem i pojedniania sie z Panem Bogiem i uzyskania tzw. łaski uświecającej.

  Są grzechy lekkie- powszechnie i ciężkie. Ludzie popełniaja różne czyny które w rózny sposób obrażają Pana Boga. Są czyny zwane grzechami śmiertelnymi, które człowiek czyniąc całkowicie zrywa więzi z Panem Bogiem. Grzechy ii przewinienia lekkie tej więzi nie zrywają.

  Kościół uczy, że grzech ciężki jest wtedy, gdy został popełniony czyn z natury zły w ważnej materii, świadomie i dobrowolnie.
  Np. nie ma grzechu ciężkiego, gdy materia sprawy jest błacha.

  „Rozróżnienie jest wprowadzone w Biblii („Istnieje taki grzech, który sprowadza śmierć.” 1. List Jana 5,16). Tradycja patrystyczna interpretowała je jako podział na grzechy, które powodują potępienie (skazują na piekło) oraz takie, które nie powodują potępienia, choć osłabiają więź z Bogiem”

  .

 42. Listwa said

  Grzechy powszednie miało być.

 43. Listwa said

  @ 39 Boydar

  Wtedy nie chodziło im oczywiście o pochodzenie Ducha św. To był tylko pretekst.
  Chodziło o przywództwo w Kościele i ostateczną instancję interpretacji i głoszenia nauki. W Kościele katolickim jest to papież, bez niego nic nie mozna i on decyduje o formie ostatecznej. Tak było od początku.

  Problem z prawosławiem ma związek z upadkiem Cesarstwa Rzymskiego. Po najeździe Hunów i Germanów stolica Cesarstwa przeniosła sie do Konstantynopola. Upadła zachodnia część Cesarstwa. Ale stolica Kościoła nie przeniosła się. Konstantnopol nie uzyskał praw do przewodzenia Kościołowi dlatego że stolica Cesarstwa była przez pewnien czas u ich .

  Kościół nadal żył i pracował w dawnej stolicy Imperium, wszystko zaczęło sie odradzac generalnie za sprawą Sw Tomasza z Akwinu. Ale on korzystał z pracy kilku pokoleń zakonników katolickich Rzymu, krórzy zebrali dorobek intelektualny , opanowali go i zaczeli całośc wykorzystywać.

  A dlaczego Kościół jest Rzymski? Bo apostołowie chcąc podbijać świat udali sie do centrum Imperium, tam osadzili swoja władzę najwyższą i stamtąd kierowali życiem Kościoła. Idąc z palestyny i jerozolimy nie zatrzymali sie w Konstantynoplu. Ks. Karol Stehlin mawiał dowcipnie: Apostołowie przecież nie przenieśli stolicy Kościoła do Rzymu dlatego że tam było ciepło. .

 44. Yah said

  Ad 42

  „Są grzechy lekkie- powszechnie i ciężkie. Ludzie popełniają różne czyny które w różny sposób obrażają Pana Boga. Są czyny zwane grzechami śmiertelnymi, które człowiek czyniąc całkowicie zrywa więzi z Panem Bogiem. Grzechy ii przewinienia lekkie tej więzi nie zrywają.

  Kościół uczy, że grzech ciężki jest wtedy, gdy został popełniony czyn z natury zły w ważnej materii, świadomie i dobrowolnie.
  Np. nie ma grzechu ciężkiego, gdy materia sprawy jest błacha.”

  Moje doświadczenie osobiste i obserwacja rzeczywistości niestety przeczy powyższym stwierdzeniom. Grzechy błachę prowadza ostatecznie do ciężkich i śmierci duchowej. Inna sprawa, że w dzisiejszym zdemoralizowanym świecie nikt tych grzechów nie traktuje jako ciężkie czyli wg,
  śmiertelne.

  Ludzie dawno to zauważyli okładając przysłowie – „Od rzemyczka do koniczka”

  Co do 1. Listu Jana 5,16 przeczytajmy całą perykopę:

  Jeśli ktoś spostrzeże,
  że brat popełnia grzech,
  który nie sprowadza śmierci,
  niech się modli, a przywróci mu życie;
  mam na myśli tych,
  których grzech nie sprowadza śmierci.
  Istnieje taki grzech,
  który sprowadza śmierć.
  W takim wypadku nie polecam, aby się modlono.
  Każde bezprawie jest grzechem,
  są jednak grzechy,
  które nie sprowadzają śmierci.

  Św Jan pisze o darowanie jakich grzechów można się modlić, a o darowanie których lepiej się nie modlić – tych które sprowadzają śmierć.

  Grzech to odpadnięcie od Boga i nie ma znaczenia jaki to grzech. Każdy obraża Boga. Chrystus nigdzie nie powiedział , że tak lekko możemy sobie pogrzeszyć – w tych kwestiach był bezkompromisowy – „albo Bogu albo mamonie”.

  Podział grzechów na powszednie i śmiertelne osłabia u człowieka możliwości odróżnienia dobra od zła. Gdy traci ta zdolność w małych spawach może utracić i w tych dużych.

  ——
  Panie Yah, lubię Pana i cenię… ale niech Pan nie poprawia Nauki Kościoła…
  Admin

 45. Boydar said

  Może „Ktoś” przewidział, że papieski stolec zostanie za tysiąc lat mocno obsrany. I wypada natenczas mieć „zapasową” bazę pozwalającą na docelowe zwycięstwo …

  To tylko takie moje majaki, proszę się nie przejmować zbytnio 🙂

 46. Yah said

  Eliminacja grzechów to stopniowe wspinanie się do Nieba. Oczywiście na początku wspinaczki eliminujemy grzechy ( operując w dalszym ciągu terminologia różnicującą grzechy) ciężkie, później lżejsze, a później te na które większość spowiedników macha ręką. I tu popełniają błąd. Te lekkie grzechy , stanowa taka samą przeszkodę na drodze do Nieba jak te ciężkie – czasem nawet większą bo człowiek je lekceważy jako „bez znaczenia”.

  Nie jest tak. – admin

 47. Listwa said

  Mówi się też o Grecji i Rzymie, tak naprawdę były cztery miejsca: Kartagina, Aleksandria, Ateny i Rzym. Rzym wchłonął wszystko, Apostołowie korzystali z ich dorobku, dołożyli Tradycję chrześcijańską i budowali intelektualne zaplecze doktrynalne i dogmatyczne.Tak powstała cywilizacja łacińska. Przez 1000 lat wszystko szło z zachodu , nie wschodu. Gdyby nie Kościół kultura i starożytny dorobek Rzymu byłby zaprzepaszczony.

  Prosze zobaczyc kto i gdzie zakładał pierwsze Uniwersytety które są do dziś i kto przez wiele lat tam uczył ?

  przykład :

  Robert de Sorbon (ur. 9 października 1201, zm. 15 sierpnia 1274) – francuski teolog, kapelan i spowiednik Ludwika IX, założyciel Sorbony.

  Przyszły teolog urodził się w biednej rodzinie w Sorbon, w dzisiejszym departamencie Ardeny. Kształcił się w Reims i w Paryżu. Zwrócił na siebie uwagę pobożnością i dostał się pod patronat hrabiego d’Artois, a później króla Ludwika IX. Około 1251 roku mianowany został kanonikiem Cambrai. W 1258 roku został spowiednikiem króla i kanonikiem Paryża[1].

  Kolegium założone przez Roberta de Sorbon otrzymało od swego fundatora jego własny księgozbiór. Biblioteka Sorbony składała się z dwóch części: „dużą książnica” zawierała dzieła najczęściej używane, przytwierdzone łańcuchami do pulpitów; w „małej książnicy” przechowywano dublety bądź księgi rzadziej używane, wypożyczane za kaucją. […] W roku 1290 księgozbiór Sorbony liczył 1017 rękopisów[2].

  https://pl.wikipedia.org/wiki/Robert_de_Sorbon

  Wiki nie dodaje że Robert Sorbon jest świetym Kościoła Katolickiego

 48. Yah said

  Ad 45

  Panie Boydar, poprawię Pana, jak Pan mnie kiedyś 😉 WIEDZIAŁ a nie przewidział.

 49. Boydar said

  Nie śmiałem inputować, ‚kimże jestem …’ 🙂

 50. Yah said

  Ad 47

  Ale ostatecznie to co z tego Zachodu przyszło ? Dobro, moralność, prawdomówność czy coś wręcz przeciwnego ?

 51. Listwa said

  @ 44 Yah

  Decyzja i nauka Kościoła określa status grzechu, żadne osobiste obserwacje tego nie zmienią.
  A że lekki jest droga do cięzkiego, nie zmienia że lekki to lekki a cięzki to ciężki

 52. Yah said

  Ale nie spierajmy się tylko czyńmy dobro w imię Trójcy przenajświętszej i bądźmy bezkompromisowi wobec WŁASNYCH grzechów.

 53. Listwa said

  @ 45 Boydar

  To z ludzkiego punktu widzenia mogłoby być, ale prawoslawie ze swymi błedami nie jest w stanie zastąpić Kościoła Katolickiego.
  Ono może pomóc mu przetrwac. Ale tak naprawde nie prawosławie a prawosławna Rosja ze swymi władzami świeckimi. Ale to dziś. Nie wiadomo jakie bedą ataki na chrzescijaństwo, i Rosja może paść.

  Pan Joannus o tym niedawno pisał.

  Ale zwycięstwo Kościoła katolickiego będzie wielkie, i Rosja się nawróci i żydzi.
  Co oznacza ze chyba stracą banki.

  .

 54. Listwa said

  Panie Yah, z całym szacunkiem do Pana, wymieniamy poglądy zeby się uczyć i nabierac swiadomości.

 55. Listwa said

  @ 50 Yah

  Obecne klęski Europy to nie dorobek. prosze spojrzeć wstecz kilka wieków i zaobserwoac dorobek Europy łacińskiej, który jest teraz trwoniony na potęgę. Już przed I wojną był początki trwonienia.

 56. Listwa said

  I trzeba pamiętać, że istnienie i rozwój chrześcijaństwa , to męczennicy pierwszych wieków, to tzw łacinnicy w Rzymie stawiali opór żeby przetrwać i rozwinąć chrześcijaństwo, także papieże . nie Konstantynopol,

  Plac św. Piotra to miejsce męczęństwa chrześcijan. Statua pośrodku to miejsce śmierci św Piotra.
  Niech prawosławie tak łatwo i pochopnie nie głosi swych tez. Że my katolicy , spadkobiercy chrześcijańskich męczenników jesteśmy heretykami i odstępcami a to głoszą. Może i nam przyjdzie zginąć za chrzescijaństwo.

 57. Yah said

  ” … inie wódź nas na pokuszenie, ale nas zbaw od wszelkiego złego.” – prosimy. Jeśli prosimy szczerze, to Bóg próbuje nas lekkimi grzechami, których pokonanie jest łatwe. Co oczywiście nie oznacza, by rezygnować z walki z tymi lekkimi – bo to , że zdarzają nam się tylko lekkie to objaw Łaski Bożej. Ludzie niestety nie są tego świadomi.

  Może mnie Pan oskarżyć o obskurantyzm , ale im jestem starszy tym bardziej widzę w historii Europy i historii nauki pozorne dobro prowadzące do zła. Ale …. może to objaw starzenia się 🙂

 58. Listwa said

  @ 58 Yah

  Trzeba uważać, Pismo uczy (Stary Testament) i przestrzega:
  Nie jeden światły umysł potknął sie o swoje przypuszczenia.

  Zachęcam pana do poznawania też Starego testamentu. Kopalnia. I pozwala zrozumieć prawidłowo Nowy.

 59. Yah said

  Ad 57

  Ale w pierwszych wiekach nie było łacinników i prawosławnych był jeden Kościół.

  ” ….w Rzymie stawiali opór żeby przetrwać i rozwinąć chrześcijaństwo, także papieże . nie konstantynopol, ”

  Bo Rzym a nie Konstantynopol był stolicą imperium.

  …. i jeszcze Ad 43

  Po najeździe Hunów i Germanów stolica Cesarstwa przeniosła się do Konstantynopola. Upadła zachodnia część Cesarstwa. Ale stolica Kościoła nie przeniosła się.” …..

  ….. i niestety dostała się pod germańskie wpływy czego ostatecznym skutkiem było rozbicie Kościoła na część wschodnia i zachodnią

 60. Yah said

  Ad 59

  Tak ma Pan rację, i właśnie w Starym Testamencie, czytając dzieje narodu wybranego widać, że za każde nawet najmniejsze przewinienie np. Księga Liczb 12 ; 1-16.

  Jeśli „przypuszczenia” prowadzą do dobra to pochodzą od Boga, ale oczywiście wszystkie duchy ( tak jak radzi Św. Ignacy Loyola) trzeba skrupulatnie rozeznawać.

 61. snag said

  Listwa @ 35 ,…

  Koncept jednego Stworzyciela otoczonego pomnieszymi bostwami, nieba i piekla, dobra i zla, niepokalanego poczecia czy zmartwychwstania byl znany w starszych od Chrzescijanstwa wyznaniach ,…

  Kto ma racje mnie nie obchodzi – Jesli pomaga to panu byc lepszym czlowiekiem, more power to you i dla mnie lepiej ,…

 62. Boydar said

  Czego się Snagu znowu nażarłeś, jakimi „pomniejszymi bóstwami”.

 63. Joannus said

  @ Yah
  Każdy grzech ma swoją wagę i miarę. Dlatego Kościół je grupuje na lekkie i ciężkie. Tak jest i tak musi być. Inna sprawa to właściwe ich rozróżnianie.
  Grzech to obrazowo ujmując chwilowy albo długi, albo nieodwracalny zjazd z drogi. Albo prowadzący w coraz głębsze zapadanie się w bagno, albo dający nauczkę i barierę do następnych błędów.
  Po jednej stronie Krzyża stał czysty umiłowany uczeń Sw Jan, po drugiej Maria Magdalena.
  Coś z tego wynika.
  Pan ma dobre intencje, tylko chyba niechcący i nieświadomie trąci niektórymi poglądami wczesnych kalwinistów.
  Pamiętajmy także o tych słowach.
  Większa jest w Niebie radość z nawróconego jednego grzesznika niż ……… kto chce znajdzie w pamięci albo zapisie ciąg dalszy tego Ewangelicznego powiedzenia

 64. Listwa said

  @ 61 Snag

  Akurat, pisać to oni sobie mogą i przepowiednie po fakcie.

  Nigdy wcześniej nie było niepokalanego poczęcia i nigdy więcej nie będzie.

 65. Listwa said

  @ 59 Yah

  łacina była językiem Rzymu i Kościół ją przyjął jako swój język. łacinnicy byli generalnie od początku , nie było prawosławnych, ci pojawili sie dopiero po ponad 1000 lat. .

  nie dostała się , to tzw prawosławni wszeczeli problemy.

 66. snag said

  Listwa @ 64 ,…

  Jesli nie chcesz wasc czytac ksiazek to zafunduj se wycieczke do Egiptu, Iraku, Syrii i poczytaj teksty wykute w kamieniu 4.000 lat temu czy mity Grecji I Rzymu tez starsze od Chrzescijanstwa. ,…

  A ten zyciorys przypomina panu zyciorys kogos innego ? Wykuty w kamieniu ponad 4 tys lat temu ,…

  http://www.ancient.eu/Sargon_of_Akkad/

 67. snag said

  Boydar @ 62 ,…

  Zacznij pan od Book of Gilgamesh pol tuzina pozniejszych po Grecka Mitologie w tej ostatniej zwroc uwage na Panteon kto w nim zasiada i jakie ma zadanie ? ,…

  Wszedzie jest Naczalny i pomniejsi, dobrzy i zli, wierni i zbuntowani, etc. – Czym te bostwa roznia sie od aniolow otaczajacych biblijnego Boga ? ,…

 68. Boydar said

  Aniołowie sami Ci obywatelu Snagu to wytłumaczą albo nawet tylko pokażą, niewykluczone że już wkrótce. Nie śpiesz się, wykorzystaj czas jaki Ci pozostał.

 69. snag said

  Boydar @ 68 ,…

  Angels and Demons ,…

  „there were a number of ways that Judaism and Christianity have been influenced by Zoroastrianism. One of the primary examples is the existence, structure, and hierarchy of the angels and demons. According to scholars, the Zoroastrians were the first to believe in angels, the idea of Satan, and the ongoing battle between the forces of good and evil. Interestingly, Zoroastrian art portrays the prophet Zarathustra as being surrounded by the same halo of light in which Christian figures are often depicted”

 70. konfuzjusz said

  To proszę teraz sie wypowiedzieć w sprawie objawień. Bardzom ciekaw Pańskiego zdania. Ale jak pan wyskoczy z holografią w wykonaniu wenusjan, to ja wymiękam.

 71. Re 57 Snag
  A pan jest chrzescijaninem czy czyms innym???
  Jak nie, to Co Pan tutaj robisz???
  Coraz bardziej mnie pan wq….rwaiasz. …
  =============
  Jasiek z toronto

 72. snag said

  Boydar @ 68 ,…

  I dobrze ze wasc wierzysz w aniolki inaczej bys sie rozbrykal … Popatrz pan na mnie 😉 ,…

 73. Miet said

  Hejjjj… ludziska, ludziska pierdołami się zajmujecie.
  A tu nasi wygrali z Ukrainą!!!
  Gola strzelił mój krajan Błaszczykowski – Częstochowianin – z krwi i kości tak jak ja!!!!
  W Częstochowie zdarzyło się wszystko co najpiękniejsze w moim życiu – o nie, szczgółów nie opiszę – Polska gola!!!

 74. Yah said

  Ad 63

  „Inna sprawa to właściwe ich rozróżnianie.”

  I mnie właśnie o to chodzi i ludzie i większość duchownych zatraciła tę zdolność. Zresztą co ja będę pisał sa setki stron literatury patrystycznej roztrząsającej ten temat – wczesnochrześcijańskiej, a nie protestanckiej.

 75. Yah said

  Ad 65

  Ja napisałem …… przyjdzie czas , że Ktoś inny nas osądzi.

 76. Boydar said

  O nieszczęsny Snagu … ja nie muszę w Anioły wierzyć, ja wiem że są, są obok mnie. Koło ciebie też są, tylko jakby inne, dziwnie ciemniejsze. No i troszkę śmierdzą. Koło niektórych moich znajomych też się takie kręcą.

 77. Greg said

  Polecam!
  Maria Valtorta.
  Poemat Boga Człowieka.
  Posiadam w Mp3.
  Wysłuchałem.
  To jest niesamowicie porywające Arcydzieło!
  Wyd. Vox Domini.

 78. Dictum said

  http://dakowski.pl/index.php?option=com_content&task=view&id=18240&Itemid=46

  BARDZO WARTO POSŁUCHAĆ!

  .Spotkanie ks. Paweł Murziński – Sursum Corda Poznań 22-04-2016 cz.1
  .ks.Paweł Murziński- Spotkanie w księgarni Sursum Corda 23-04-2016 cz.2

 79. Listwa said

  @ 73 Miet

  pierdoły to masz we łbie, przez to jesteś cienias. taki mutant częstochowsko – hamerykański

 80. snag said

  Jasiek Z Toronto @ 71 ,…

  It’s not your fuc#$%g business w co ja wierze i co tu robie ,…

 81. snag said

  Boydar 76 ,…

  More power to you too 😉 Moge zamienic pare slow z panskim ? ,…

 82. Listwa said

  @ 80 snag
  Każdy może poczytać „w co ja wierze i co tu robie” ,

  takie cienkie podwazanie oczywistości przez wywrotowe bajkopisanie.

 83. Boydar said

  @ Pan Snag

  Z mojej strony nie ma przeszkód. Ale na rekomendację też się nie piszę.

 84. snag said

  Listwa @ 82 ,…

  Jezus jak nauczal kochac blizniego to wyszczegolnil Chrzescijan czy kochac jak leci ? Skad tyle zolci i jadu u was ? ,…

 85. Boydar said

  Panie Snag, wnioskuję, że Pan również nie doczytał do końca (Ewangelii); tak jak i dzielni kozolubcy.

 86. Listwa said

  @ 84 snag

  A gdzie masz zółć i jad?
  Kochać bliźniego nie oznacza zakaz krytyki głupot które pisze i robi. Wręcz taka krytyka jest przejawem miłości o której uczył Chrystus.
  Gdyz może zobaczy taki i zrozumie taki że błądzi.

  Nie czuję do ciebie Snag żadnej nienawiści, jesteś nawet sympatyczny w tym co robisz, a ze wypisujesz głupoty to też fakt. Takie smieszne farmazony wypisujesz.

 87. snag said

  Boydar @ 85 ,…

  A skad tyle u pana ? ,…

 88. Listwa said

  @ 85 Boydar

  Snag chce żebyśmy go kochali, i myśli że kochac go polega na tym, że nam wciśnie szajs którem zyje.

 89. snag said

  Listwa @ 86 ,…

  Chrystus nauczal i przekonywal a to co wy robicie to karmienie ‚innych’ jak francuskie kaczki a jak ktos sie opiera ten konczy w piekle – Panie Listwa koncept nieba/piekla, zmartwychwstania, zycia po smierci byl znany w Egipcie 2.500 lat przed Chrzescijanstwem tudziez w Sumerze i Akkadii ,…

  Ja was nie przekonuje o mojej czy jakiejs racji a odpowiadam na wasze pouczanie ,…

  To, co Pan pisze, dowodzi jedynie, iż jakieś intuicyjne pojęcie Boga istniało we wszystkich kulturach. Najbliżej byli biblijni hebrajczycy.
  Admin

 90. Boydar said

  Panie Snag, ja tam nikogo nie nienawidzę. Od wielu lat moim życiowym mottem jest „daj mi dostatecznie dobry powód abym miał prawo cię zabić”; czy to jest nienawiść ?

  Panie Listwo, ja nie wiem co Snag chce; jeśli Pan Gajowy uznaje snagową obecność w Gajówce za zasadną, to ja mogę tylko przyklasnąć. Nawet egzekucja musi mieć wydźwięk pedagogiczny a co dopiero żmudny proces resocjalizacji. Naszą rolą jest stawianie kontry herezjom, różnym. Takich Snagów, jak najbardziej realnych mamy wokół siebie w życiu na pęczki. I nie potrafimy sobie z tym poradzić. Jest okazja bezstresowego nauczenia się, cóż lepszego mogło się przytrafić.

  Powtórzę, mnie w Gajówce obywatel Snag nie przeszkadza, zawszeć jest na kim wyładować frustrację dniem powszednim. A oprócz sadzenia czasem ewidentnych bredni i tak zachowuje się względnie przyzwoicie, ni bluzga, nie twierdzi że Pan Jezus jest żydem etc. Poradzimy sobie.

 91. Listwa said

  @ 89 Snag

  I co ty dziecko chce udowodnić? nawet kupy ci się twe teksty jakoś nie trzymaja.
  I zdecyduj się czy odpowiadasz na pouczanie czy rzucanie kamieniami w kaczki?

  A co kogo obchodzi co tam pisali w Sumerze i lub Akkadii, na temat nieba/piekla, zmartwychwstania, zycia po smierci .
  Chrzescijaństwo uczy i żyje , a ty chwalisz jakieś napisy na murach.

 92. Listwa said

  @ 90 Boydar

  Pewnie, cóż tam jeden więcej pajacyk na wizji. Niech se poskacze.

 93. Listwa said

  @ 89 snag

  I bądź pewien Snag, ze żadne napisy na murach cie nie zbawią i przed piekłem nie uchronią. Nawet te w Sumerze i Akkadii.

 94. Boydar said

  Niech Go Pan Listwa tak id razu do piekła nie wysyła, młody jest; jeszcze dziesięć – piętnaście lat w Gajówce i ma szansę się nawrócić 🙂

 95. Listwa said

  @ 94 Boydar

  Ja go powstrzymuje. Młody jest i skacze. Oby tylko czytał uważnie Gajówkę, bo mu tylko te mury w Sumerze i Akkadi w głowie

 96. snag said

  Admin @ 89 ,…

  Biblijna hebrajska elita nauczyla sie pisac i czytac w Babilonie tam mieli dostep do bibliotek, archiwow, i legend tam tez ‚adoptowali’ wiekszosc mitow Starego Testamentu, np 80% zyciorysu Mojzesza jest zerzniete zywcem z zyciorysu tego pana w linku a skoro juz tu jestesmy to bez mitu Mojzesza nie ma Judaizmu ,…

  Rowniez bzdura jest ze Nebuchadnezzar zabral narod w niewole. Zabral elite fanatykow Judei, polnocna czesc po nazwa Izrael byla od dawna prawie dobrowolnym wasalem Asyryjczykow a pozniej Babylonu ,…

  Izreaelczycy glosowali nogami i sakiewka ,…

  http://www.ancient.eu/Sargon_of_Akkad/

 97. Listwa said

  @ 96 snag

  A to z murku wiadomo?

  Judaizm nie potrzebuje Mojżesza.

 98. Boydar said

  Straszne ale prawdziwe, radzi sobie wręcz doskonale.

 99. snag said

  Rzekomy Mojzesz byl ojcem i fundamentem Judaizmu, niestety oprocz ‚good book’ nikt o nim nie wspomina ,…

  Moses: Myth, Fiction or History?
  —————————————————————————-
  http://www.ancient-origins.net/history-famous-people/moses-myth-fiction-or-history-002246

 100. Listwa said

  snag

  Zmień murki.

 101. snag said

  Boydar @ 90 ,…

  Jeszcze raz, „Skad tyle zolci i jadu u was ?” – Cieplo, ale nie calkiem to co pan imputuje ,…

  Od pana oczekuje wiecej niz np. Listwy ,…

 102. Listwa said

  @ 99 snag

  Bredzisz Snag.

  @ 101 snag

  Zacznij najpierw wymagac od siebie.

 103. Boydar said

  Obywatelu Snagu, próby ustawiania mnie w opozycji do Pana Listwy są dziecinnie śmieszne. Ja jestem już dużym chłopcem i adwersarzy wybieram wyłącznie wedle własnego uznania. Te zaś zależy jedynie od okoliczności przyrody, gdyż rasistą, jak obywatelowi Snagowi wiadomo, nie jestem.

 104. snag said

  Boydar @ 103 ,…

  Znowu bledna konkluzja. Listwa jest dobrym przykladem lekcewazenia namacalnych dowodow i pieprzenia od rzeczy a to czy spicie razem czy nie i czy mozna was sklocic akurat mnie nie interesuje ,…

  Chodzi o niezasluzone metkowanie i tu jestem czuly ,…

 105. Boydar said

  Ja ? Z Listwą ? Śpimy ? Kto to obywatelowi wypaplał ?

 106. snag said

  Boydar ,…

  Wrobelki – Jak nie lezy ‚spimy’ to prosze wstawic … xxxxx yyyyy zzzzz, mnie obojetne 🙂 ,…

 107. Listwa said

  @ 104 snag

  Bredzisz Snag. Też jestem czuły, na dowody, a nie na „dowody z murka”

  „Rzekomy Mojzesz byl ojcem i fundamentem Judaizmu, niestety oprocz ‚good book’ nikt o nim nie wspomina ,…”

  – albo był rzekomy, bo nie ma o nim wspomnienia na żadnym murku w Sumerze i Akkadii albo był ojcem i fundamentem.
  Nie może być ojcem i fundamentem jeśli był tylko rzekomy. Trzeba być zatwardziałym Snagiem z hameryki żeby tweirdzić że ktos jest rzekomy i jest realny zarazem.

  Judaizm nie potrzebuje Mojrzesza do swoich fundamentów, a „ojcem i fundamentem” jest zupełnie co innego i kto inny.
  Idż poczytaj inne murki może coś znajdziesz.

  Takiego nasilenia „pieprzenia od rzeczy” w jednym zdaniu Snaga już dawno nie widziałem. Dowody namacalne powyżej. .

 108. NICK said

  Paaanie Listwo… .
  Nie dość?

 109. snag said

  Listwa @ 107 ,…

  Widze zes zbyt dimm zeby wydedukowac co ci chcialem przekazac w uwadze w cudzyslowie ,…

  Have good day ,…

 110. Czolgista said

  Panie Listwa. Proszę nie tracić cennego czasu na edukację półanalfabety amerykańskiego Snaga. Jest to słabo wyedukowany chłopek-roztropek, który ledwo włada nie tylko językiem angielskim, ale i polskim.

  Pozdrawiam 🙂

 111. Czolgista said

  https://marucha.wordpress.com/2016/06/20/wolne-tematy-51-2016/#comment-591322

  Żeby nikomu nie umknęło, kto się wypowiada pod artykułami o katolicyzmie. Złote myśli protestanckiego kmiotka na temat księży:

  nie pomyslal o mozliwosci porozumienia sie z Nim bez posrednikow, nierzadko pedalow i pedofilow ? ,…

  Tutaj podobne, tylko bardziej koszerne źródło, podobnych rewelacji jak te rozsiewane przez Snaga:
  http://hartman.blog.polityka.pl/2014/08/23/alarm-570-ksiezy-pedofilow-idzie-po-nasze-dzieci/

 112. Boydar said

  Panie Snag, niech się Pan tak nie zapędza w swym protestanckim oburzeniu. Weź Pan pod uwagę, że w Pańskie elaboraty mało kto wczytuje się z uwagą jeśli przekraczają objętość jednego, góra dwóch zdań. Tak atakowany przez Pana Pan Listwa jest nielicznym wyjątkiem; zupełnie zresztą nie rozumiem skąd u Niego tyle cierpliwości. Nie potrafi i nie może Pan porwać Czytelnika, bo i czym. Nawet jeżeli bulwersuje Pan komentarzem, to z reguły identycznie jak poprzednim. Musi minąć sporo czasu, zanim weźmiemy do ręki ten sam numer urbanowego „NIE”. Chyba że skończył się akurat papier toaletowy.

 113. Listwa said

  Poczytaj Snag i dedukuj, nawet śpiąc.

 114. snag said

  P. Boydar ,…

  Nie jestem zwiazany z zadnym wyznaniem, jak juz wspomnialem obchodze sie be posrednikow w tym protestanckich ,…

  A jesli chodzi o oburzenie jestem dosc odporny i nawet jesli jestem to nie pokazuje ,…

 115. snag said

  (… wywalone…)

  Panie Snag, ostrzegam, że moja cierpliwość się kończy.
  Admin

 116. Boydar said

  Pan Panie Snag, wziął sobie zbytnio do serca chińską mądrość – „nigdy się nie zastanawiaj kogo kochasz i co jesz”.

 117. Boydar said

  I jeszcze taki drobiazg a’propos umiejętności czytania; gdzie ja napisałem, że jest Pan protestantem czy że używa Pan pastora jako uszczelki ?

 118. snag said

  117 ,…

  Nie dzielmy wlosa na czworo ,…

  „Panie Snag, niech się Pan tak nie zapędza w swym protestanckim oburzeniu” ,…

 119. Listwa said

  @ 119 snag

  panie Snag, dopóki nie nabędziesz uczciwości intelektualnej, to ciągle będziesz ciemny jak tabaka w rogu.

  Pisząc, ze ksiądz bedący w stanie grzechu cieżkiego , czyli też, ale nie tylko aktywny pedofil czy homoseksualista, jest w stanie udzelić ważnego rozgrzeszenia o ile ma ważne święcenia, to starałem sie wyjasnić mechanizmy. Władza rozgrzeszania nie zalezy od jego moralności , a od przekazanej mu władzy rozgrzeszania. I szczęscie to nasze , że nie musimy przeprowadzać śledztw.

  nie znaczy to że większość księzy to pedofile i homoseksualiści, nie znaczy że trzeba iść do takich, nie znaczy też że można się obrazić na Kośicół i bzdurnie sobie wyobrażać „sam sobie poradze” bo jakiś ksiądz to pedofil.

  Nauka katoick agłosi : kto umiera w grzechu ciężkim idzie na wieczne zatracenie. aby tego uniknąc potrzebane jet wazne rozgrzeszenie, i nie jest ważne co myśli Snag.

 120. JO said

  ad.122. Pozaluje Pan, ze odrzucil „paciorki”…

 121. JO said

  ad.122. Panie Snag, czy moze Pan tu nam powiedziec, czym jest Swiety Rozaniec? Jak rozwaza sie Swiety Rozaniec? O czym rozwazamy we Swietym Rozancu? Co nam daje Modlitwa Rozancowa i Jego Rozwazanie?

  A moze Pan po prostu nie wie….i to jest przyczyna wyboru „teleskopu”?

 122. Listwa said

  @ 120 snag

  Jesteś pospolitym głupcem i starasz sie jak możesz żeby nic do ciebie nie dotarło. . Oczywiście że można żyć bez Kościoła i Boga, czy ktoś mówi że nie mozna ? ale skończysz w wiecznym piekle. I nie opowiadaj bzdur że sobie sam poradzisz, bo ty jesteś Snag z hameryki wszechmocny co ogląda drogę mleczną i murki w Egipcie.

  Ktos kto chodzi do Koscioła z łatwością rozpozna , jeśli chce, z jakim księdzem ma do czynienia. Środowiska Tradycjonalistyczne są bezpieczne.
  I nic nie uprawnia ciebie głupcze do wypisywania snagowych farnazonów : zaden z tych zboczencow nie ma tabliczki na czole kim jest i co wiecej excesy sa zamiatane pod dywan przez hierarchie koscielna i nie tylko.

  „Listwa, tu i tam czytalem ze prosisz o to i owo Najwyzszego czy wstawiennictwo kogos, ja o nic nie prosze a jak nie zapomne to codziennie dziekuje za to co mam … zdrowe dzieci i dach nad glowa ,…

  Wasza arogancja dobija ,…

  Gdzie to czytałeś? Dziękować trzeba, ale i prosić. Same oglądanie drogi mlecznej , a tym bardziej sczytywanie napisów ze strych murków gówno ci synku da.
  .
  Zajmij sie swoją.

 123. Listwa said

  @ 124 JO

  Panie JO, to tak jakby oczekiwać od ślepego, żeby opisał namalowany obraz.
  Pan Snag to moze zupe w garnku zamieszać.

 124. JO said

  ad.125. …ostatecznie sama Krolowa Polski – Przenajswietrza Maria Panna – Matka Boza.

 125. snag said

  JO @ 127 ,…

  Chcesz pan powiedziec ze Maryja modlila sie sama do siebie ? ,…

  Czy Pan przestanie pieprzyć i prowokować, czy nie?
  Admin

 126. Boydar said

  @ obywatel Snag

  „… bez niego (kościoła) można żyć i funkcjonować …”

  Wypada mi tylko przytoczyć słowa poety – „dobrze, ale po co ?”

 127. Czolgista said

  Panie JO. Proszę nie tracić czasu na tego aroganckiego nieuka i obrzydliwego antyklerykała, który rozpowszechnia za różnymi Newsweekami, New York Times’ami koszerne bajki o tym, że kapłaństwo jest równe z pedofilią i pedalstwem.

  Proszę też nie nabierać się na jego udawane deklaracje, że nie jest protestantem, bo broni ich interpretacji Pisma Świętego. Chociażby w tym wątku:
  https://marucha.wordpress.com/2016/01/01/szach-mat-protestanci/#comment-541174

  Polecam lekturę końcowych komentarzy, aby zobaczyć skalę nieuctwa i bufonerii w wykonaniu naszego forumowego judasza.

 128. Czolgista said

  @112
  Brawury nie można takiemu odmówić, Panie Boydarze. 🙂

  Niezrzeszony protestant jak Snag nie potrafi interpretować prostych artykułów z Wikipedii, nie rozumie słownikowych definicji, a bierze się za egzegezę tak złożonego źródła jak Pismo Święte czy recenzowane artykuły naukowe w praktycznie obcym mu języku.

  Mały, ale wariat.

Sorry, the comment form is closed at this time.

 
%d blogerów lubi to: