Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

Prawa człowieka i jabłka

Posted by Marucha w dniu 2016-06-23 (czwartek)

Obóz rządzący za pośrednictwem swego najwyższego przedstawiciela – głowy państwa przy okazji niedawnej wizyty przewodniczącego Xi Jinpinga sformułował plan szerokiej współpracy gospodarczej z Chinami.

Dokładniej zaś z Chińską Republiką Ludową, czyli państwem, w którym oficjalnie nadal obowiązuje ideologia oparta na doktrynie Karola Marksa.

PiS, za pośrednictwem Prezydenta, postuluje zatem współpracę z państwem komunistycznym. I co w tym złego, ktoś zapyta?

Nic, osobiście uważam, że podobna współpraca nie stanowi żadnej ujmy na polskim honorze, szkoda tylko, że podobnego pragmatyzmu partia Jarosława Kaczyńskiego nie wykazuje w odniesieniu do relacji z Rosją, która wszak nie jest już państwem komunistycznym, a jawnie chrześcijańskim.

I nie chodzi tu o żadne zagadnienia ideologiczne czy historyczne, które obiektywnie mogą różnić oba kraje, a o gospodarkę, a ściślej o handel. Wszak mówiąc o rzeczonej współpracy gospodarczej, mającej dać początek nowemu jedwabnemu szlakowi, gdy dochodzi do konkretów, okazuje się, że Polsce zależy przede wszystkim na sprzedaży jabłek.

Rosja nałożyła na nie embargo, wiadomo jednak, że u źródeł tej decyzji leżały przyczyny stricte polityczne. Może należy zatem poprawić obustronne relacje polityczne i polskie owoce, mięso i nabiał znowu podbiją Rosję? Przecież, jeżeli możemy je sprzedawać chińskim komunistom, to możemy też chyba i rosyjskim chrześcijanom? Czemu demokracja i prawa człowieka w Rosji obchodzą nas w tym kontekście bardziej niż w ChRL? Co bardziej krewki wolnościowiec powiedziałby zapewne coś o okupacji Tybetu i Dalajlamie.

Środowiska katolickie podnoszą zaś kwestię polityki regulacji urodzin. Polscy politycy, przynajmniej ci głównego nurtu, w relacji z Chińczykami nie podnoszą jednak podobnych argumentów. I słusznie.

Czemu jednak cała prawica w Polsce od dobrego ćwierćwiecza w odniesieniu do stosunków z Rosją stawia się w roli „sumienia świata” i jak tylko może przypomina jej domniemane i rzeczywiste przewiny oraz grzechy popełnione na przestrzeni jej bogatej historii?

A może „taryfa ulgowa” dla Chin, wymuszająca na naszych politykach chociaż chwilowe przerwanie odmawiania solidarnościowo-wolnościowej mantry, to jedynie efekt myślenia o Państwie Środka jako o „sąsiedzie naszego niebezpiecznego sąsiada”, aby nawiązać do tytułu wydanej w 1954 r. pracy Stefana Łochtina, działacza Stronnictwa Narodowego?

Odpowiedzi na powyższe pewnie szybko nie poznamy, jednak polityka PiS-u nie tylko na polu stosunków międzynarodowych wykazuje się zadziwiającym dualizmem.

Jak bowiem wytłumaczyć nieustanne eksponowanie zbrodni komunistycznych przy równoczesnym dążeniu do całkowitej wręcz marginalizacji banderowskiego ludobójstwa?

Maciej Motas
http://mysl-polska.pl

Komentarzy 37 to “Prawa człowieka i jabłka”

 1. Kapitan Bąba said

  my oferujemy im jabłka – zobaczcie na alibaba – jaką ofertę mają Chiny.

  !!!
  http://www.alibaba.com/
  Admin

 2. RomanK said

  Panie Motas…
  Zeby sprzedac , czasami trzeba polizac dupe komunistom!
  Prawdziwy Polak Katolik nie cofnie sie przed zadnym umartwieniem.. dla ciebie Polsko i dla twej chwaly……zwlaszcza- jak dupa zolta:-))))

 3. RomanK said

  … swoja droga patrze sie na to zdjecie i dochodze do wniosku…ze tym panom bardzo pasuje miejsce na ,,straganie:-))))
  Prosze wlasciwi ludzie4 na wlasciwym miejscu..no moze troszke overdressed…ale co tam:-))))

 4. NICK said

  Można by powiedzieć skrótem.
  I tak będzie.

  Jakie tam qrva jabłka.

  Prosty szlag. Jedwabisty. Zajebiście prosty i szybko realizowany.

  Cele najgłówniejsze?

  ZATRATA:
  -Chrystusa,
  -Słowian,
  -rasy białej.

  Niech nikt. A, zresztą… .
  (proszę się upomnieć przy następnych zakupach; o te 12 groszy)
  .https://www.youtube.com/watch?v=UAaW1BUSPP8

  Taki stary tekst a wciąż aktualny?

 5. Zerohero said

  Republika jabłkowa przybiła wielki deal z Chińczykami. 😀

  PiS to wasale Ameryki. Ciekawe czy to zbliżenie jest pozorowane (jako pułapka zastawiana USA na Chiny) czy po prostu wierchuszka PiS żyje mitami granicy polsko-chińskiej. Od pewnego poziomu umysłowego (np. zdrowy 15 latek) to nie przystoi, ale….

 6. Boydar said

  „… Co bardziej krewki wolnościowiec powiedziałby zapewne coś o okupacji Tybetu i Dalajlamie …”

  Co „krewki wolnościowiec” może wiedzieć o Tybecie, że o Dalajlamie nie wspomnę. Kiedy słyszę „Tybet, Dalajlama” to przypomina mi się wyłącznie ‚Achtung, Banditen!’.

 7. RomanK said

  Panie Zerohero..wierchuszka PiSu tak zreszta jak i kazda wierchuszka..zyje z doluszki, czyli z panszczyzny czyli z penski i baseruknu jkakie przyisa w zebach doluszki, nawet…. jak ich wysac tak, ze nie maja sie czym wyszczac….

 8. Zerohero said

  Komentarz na zdjęcia:

  W ciągu pół wieku Chiny z kraju rolniczego zamieniły się w kraj przemysłowy. W ciągu 20 lat Polska z kraju przemysłowego zamieniła się w kraj rolniczy. A.Duda zapewne nie poczuwa się do polskości, więc nie odczuwa wstydu ustawiając się w pozycji sprzedawcy jabłek. Wyszło przaśno i prowincjonalnie.

  Żeby to chociaż rolniczy… – admin

 9. kojak said

  Chiny posiadaja gory amerkanskich smieci zwanych dolarami wiec upchna te smieci w Polsce ! Taki jest chyba cel Chinczykow ! Bo co moga kupic od Polakow ? Nie ma w zasadzie nic ! To tylko gigantyczna montownia roznych skurwysynow z zachodnich koncerow i to w strefach ekonomicznych Tam te bydlo jest pod calkowita ochrona nie placi podaTkow i dostaje gore forsy z roznych tzw dotacji po czym wywozi cala forse wagonami ! Tam zadne bydlo z CBA nie wazy sie absolutnie wejsc ! Bydlo z CBA jest tylko do scigana Polakow i to szczegolnie tych ktorzy narazli sie bandytom z PIS !

 10. NICK said

  Skoro posiadają śmieci=dolary. To co, de facto, posiadają?

  To nie o to chodzi. Nie o ‚śmieci’.

  Chiny posiadają wiele innych ‚walorów’. Niestety.

 11. RomanK said

  Doskonaly przepis na przetwory z jablek….

  http://allrecipes.com/recipe/228921/buttery-caramel-apple-jam/

 12. Waclaw-L said

  8 Zerohero
  „W ciągu 20 lat Polska z kraju przemysłowego zamieniła się w kraj rolniczy.”
  Szczanie upraw trucizną nazywa Pan rolnictwem? Drastyczne zredukowanie bioróżnorodności upraw spożywczych nazywa Pan rolnictwem. Przecież to GÓWNO, zwane środkiem spożywczym, którym się obecnie handluje, jest bez smaku, aromatu, i na tysiąc sposobów powykręcane. Zero wartości dla naszego zdrowia. Zdrowa żywność, to dzisiaj, najważniejszy towar strategiczny.
  U podstaw tego łajdactwa widzę odejście od etyki katolickiej.
  Pan Bóg, już w Księdze Rodzaju ostrzega nas, przed drogą na skróty w produkcji zdrowej żywności.
  „W pocie więc oblicza twego…” jest jak najbardziej aktualne, tak produkuje się ekologicznie.
  Komu wydaje się, iż tę odpowiedzialną robotę załatwi dżojstikiem, ten żyje w matriksie.

 13. Henry said

  ” postuluje zatem współpracę z państwem komunistycznym. I co w tym złego, ktoś zapyta?”
  „Przecież, jeżeli możemy je sprzedawać chińskim komunistom, to możemy też chyba i rosyjskim chrześcijanom?”
  „A może „taryfa ulgowa” dla Chin”

  „Chiny do niedawna miały gospodarkę i system polityczny podporządkowane socjalistycznym zasadom
  obecnie jedynie system polityczny pozostaje pod wpływem starego porządku;

  gospodarka natomiast kieruje się coraz częściej rynkowymi (kapitalistycznymi ) zasadami

  w 2006 roku sektor prywatny wytworzył 63% krajowej produkcji (warto porównać- w Polsce wskaźnik ten wynosi 75%) – gospodarka chińska opiera się więc coraz bardziej na prywatnych przedsiębiorstwach
  konsumpcja prywatna stanowiła aż 73% całkowitej konsumpcji w 2006 roku; w tym samym okresie, 68% pracowników sektora przemysłu i usług zatrudnionych było w sektorze prywatnym
  Chiny przeprowadziły szereg reform poszerzających i ułatwiających działalność prywatnych przedsiębiorstw, krajowych jak i zagranicznych (np. otwarcie się na inwestycje zagraniczne).

  W 2004 roku zmieniono konstytucję chińską znosząc naczelną rolę własności państwowej; w jej miejsce wprowadzono gwarancję własności prywatnej”.

  Nie można powiedzieć, że gospodarka chińska jest socjalistyczna – wiele wskaźników wskazuje na to, że system gospodarczy ma cechy bardziej systemu kapitalistycznego niż socjalistycznego”.

  Walka z korupcja w Chinach jako przyklad:
  „Chiński sąd nałożył 492 miliony dolarów kary na brytyjskiego producenta leków GlaxoSmithKline za korumpowanie lokalnych lekarzy i władz szpitalnych. W sprawie skazano także na kary więzienia kilku wysoko postawionych pracowników tej firmy.
  Chińska agencja Xinhua podała, że była to największa w historii kraju kara nałożona przez sądy. Postępowanie odbyło się za zamkniętymi drzwiami i trwało zaledwie jeden dzień.
  Sąd uznał, że GlaxoSmithKline korumpował lekarzy i pracowników szpitali, aby ci kupowali od firmy leki i sprzęt medyczny”.

  Za takie klamstwa, jakie napisał Maciej Motas w Chinach z pewnością za fałszowanie informacji sad skazałby
  tego palanta i lenia śmierdzącego Macieja Motasa na kare grzywny 20 000$ i 5 lat wiezienia z zawieszeniem.
  Wyrok sadu byłby w pełni sprawiedliwy.

  Ma wiec pan Maciej Motas szczęście, że może pisać co mu ślina na język przyniesie bez żadnej
  odpowiedzialności moralnej i prawnej, a ci wszyscy co czytają te bzdury i wierzą temu kundlowi
  przesyłam wyrazy głębokiego współczucia.
  Teraz mogę iść spokojnie spać.

 14. re1truth2 said

  Alem za’Duda’ł lemingom gwoździa, jabłkami zniwelują różnicę w handlu zagranicznym. Wartość importu z Chin, jaja’szki ewentualnie matrioszki kiwaczki…
  Eksport jabłek z Polski w 2012 roku to no, no kto poda?
  Aż 432 mln ju’esdej, a jak słyszałem import z Chin to 20 mld, no jest dobrze Panowie per saldo 412 koników bujanych, kogucików na druciku…
  http://www.fresh-market.pl/owoce_i_warzywa/owoce/jablka/eksport_jablek_z_polski_w_2012_roku,p904352182

 15. Maćko said

  Polska ma zakaz bratania sie z bratnia Rosja ale nie dostala jeszcze zakazu bratania sie z bratnimi Chinami. Dobrze ze sie ta droge rozwija. Rynek zbytu calkiem spory a dla handlu kolejowego jestesmy w zasadzie po drodze. Oby tak dalej

 16. AlexSailor said

  „Chiny posiadaja gory amerkanskich smieci zwanych dolarami wiec upchna te smieci w Polsce ! ”
  Bardzo słusznie Pan zauważył.
  Taki cel mogą mieć jak najbardziej, bo z tym śmieciem nic sensownego nie zrobią, a w razie jakiejś wojny, choćby ograniczonej lub zimnej, ich aktywa (w tym wykup obligacji) zostaną zamrożone.

 17. bo z tym śmieciem nic sensownego nie zrobią,

  jak to nie zrobią. Wyśla do Ukrainy.

 18. RomanK said

  Jednak za smiecia – bylo nie bylo trzeba dac – 3.9 dobrego polskiego silnego i twardego zlotego….KJWasc:-))))

  Przecież Pan, Panie Romanie, wie dlaczego tak jest – i nie ma to nic wspólnego z ekonomią.
  Admin

 19. Miet said

  Re.18.
  Świetna uwaga Panie Romanie.
  Tyle się tutaj naczytałem kpin na temat amerykańskich dolców – że to wszystko gówno warte i tylko na śmietnik się nadaje.
  Więc i ja za Panem zapytam, po jaką cholerę ludziska w Polsce płacą te 3.9 za jednego śmiecia???

  Pytam brata w jakiej walucie odebrałeś to co ci wysłałem? Odpowiedź: – w $$$$. Nie chciał w złotówkach – chyba głupi jakiś???

 20. Hartfort said

  Kaczor prowadzi politykę antyrosyjska a nie propolską.

 21. Maćko said

  Dolar jest walutą fiat. Fiducjarna. Opartą na zaufaniu.
  Jeśli zacznie się zmniejszać zaufania do dolar będzie śmieciem.
  Jeśli nic zaufania nie podkopie, no to dolar będzie wart te 4 złote.

  Wydaje się, że Chinczycy usiłują zmniejszczy ilość posiadanych dolarów a zwiększyć ilość posiadancyh dóbr.
  Na małą skalę czynimy to samo – jak mamy za dużo kasy to szukamy co kupić czy w co zainwestować.
  https://en.wikipedia.org/wiki/Fiat_money
  https://pl.wikipedia.org/wiki/Pieni%C4%85dz_fiducjarny

 22. Maćko said

  2011 .. obecny „kryzys finansowy” można lepiej rozumieć jako:
  – Monetarny kryzys kontrolowanej przez elity (jedynie dla korzyści własnej) a zarazem nadmiernej podaży pieniądza fiducjarnego, bez oparcia o jakikolwiek standard (np. kruszcu) ani bez zakotwiczenia w jakimkolwiek koszyku towarowym.
  – Bankowy kryzys systemu bankowości mieszanej depozytowo-kredytowej z rezerwa cząstkową.
  – Całkowite fiasko systemu monopolu banków centralnych z deregulacją rynku usług bankowych (rynek wtórny, hedge founds, opcje, ubezpieczenia transakcji, „prywatyzacja zysków, socjalizacja strat”, bailouts).
  – Skutek korupcyjnych stosunków na styku korporacje bankowe-rząd, zarówno na rynkach krajowych jak i międzynarodowych.
  – Bezwzględna dominacja korporacji bankowych w życiu politycznym i gospodarczym ponad przedsiębiorczością indywidualną.
  ,,..
  http://www.prisonplanet.pl/ekonomia/monetarne_przyczyny,p1001829606

 23. Re 19 Miet
  Jesli pieniedz maja wladze and bratem,to zadna silage nie zmieni jego paradygmatu do tej kwesti.
  Podobna jak nie lustrzana jest sprawa statutu pieniadza do tworzenia miejsc pracy, ktory to pieniedz tworzy.
  Tak wiec wiara w fikcje pozostanie jedynie wiara, ktora nic nie ma wspolnego z rzeczywistoscia.
  ==========
  Jasiek z toronto

 24. RomanK said

  ad18 Panie Gajowy..no wlasnie:-))) Ja wiem…..inni wierza:-))))))

 25. RomanK said

  Cus mi sie widzi..ze nie da sie odwrocic glosowan liczonych recznie w W. Brytanii..zaczynaja sie pojawiac opinie autorytetow ze referendum ma raczej charakter informacyjno- porownawczy i nei zobowiazuje do Niczego Parlamentu, w ktorym zasiadaja ludzie co wiedza lepiej i wierza w to co lepsze…:-)))))))

 26. Miet said

  Re.23.
  Panie Jaśku, ja tak bardzo głęboko w to nie wnikam.
  Jak na razie żyję tutaj i za te śmieciowe dolary, żyję nienajgorzej.
  Co będzie kiedyś, kiedy nas nie będzie – whoo cares???
  Ja żyję tutaj i moi potomkowie też – co mi pozostaje – chyba życzyć Ameryce wszystkiego najlepszego – nieprawddaż???
  Już raz pisałem, że wierzę, że Rosjanie dogadają się z Ameryką – jeżeli to nastąpi, to gnojki , którym się wydaje, że zarządzają Polską, nie będą wiedzieli komu się łasić i na kogo szczekać. To będzie dopiero wesoło.

 27. revers said

  Dziwne te jabcze obdarunki, poczestunki zbiegaja sie z sankjaami na Rosje i z Rosji, ale widac wyraznie probe wbicia juz nie klina, a klinika miedzy chiny i rosje, czyli chucpe warszawskich parchow.

  A Chiny maj duzo wiecej ciekawszych partnerow handlowych, czy biznesowych.

 28. aa said

  mina pana Jonpinga mowi sama za siebie-wiec to wam tylko zostalo po 25 latach niewoli amerykanskiej? Jablka po 0.4$ per kilo i prezydent handlarz nimi ? cha cha dzieki spotkamy sie za 25 lat-jabca za 0.0010$ to pogadamy.Rosjanie juz produkuja swoje jablka i olewaja polski gnoj naladowany pescydytami i inna cholera

 29. Maćko said

  aa – jabka to nie ajfony… nie da sie ich „produkowac” z roku na rok

 30. ella said

  A jakoś nikt z ww. nie myśli o polskich sadownikach (stracili rynek rosyjski); dobrze, że choć prezydent pomyślał.

 31. Re: 30 Ella…
  A gdzie byli sadownicy I rolnicy, kiedy sfora kalkstainow szczekala na Majdanie na Rosje?
  Pochowali sie w „wychodkach?????”…
  No to teraz maja ynteresy w…wychodkach…
  ==================
  jasiek z Toronto

  http://polskawalczaca.com

 32. NICK said

  Paaanie Jaśku. Bądź Pan sobą.
  Nie: Romanem.

 33. Zerohero said

  @12, Waclaw-L

  Pańskie uwagi są słuszne, choć moim zdaniem „rolniczy” nie oznacza automatycznie zdrowego rolnictwa (w sensie ekonomii i ekologii). Oczywiście dokonałem uproszczenia, bo tak naprawdę rolnicza była II RP, a III RP jest usługowo-montowniowa.

 34. Maćko said

  Pani Ellu – wymagac myslenia od innych o innych to jest piekne, trudne i niebezbieczne.

  Mimo ze tu glównie Chlopy pisza, to sa emocjonalni i maja humory. Sukcesów Polaków nie cenia, bo zamiast zarabiac i sie wzbogacac ciezka praca to fanzola i poplakuja nad soba na Gajówce.

  Polscy sadownicy to sa Wielcy Ludzie, inteligentni, wyksztalceni, zamozni, dynamiczni i sympatyczni.
  Uszanowania

 35. watazka said

  Bardzo piekny artykul.
  Obojetnie, co kto nie kombinuje z gospodarka Chin- to od lat bardzo wielu w Chinach rzadzi partia komunistyczna. Z tego widac, ze komunizm to bardziej fleksyjny i reformowalny system niz skostnialy, zbutwialy, zgnily kapitalizm, ktory tak ladnie sie skompromitowal w czasie referendum Brexit. Jeszcze probowali sfalszowac glosowanie dlugopisami!!
  Unia Europejska od lat byla krytykowana za chciwosc wladzy, glupote i niedouczona administracje.
  Nie sluchali. Nie dali sie zreformowac. Bez wyobrazni.
  A Chiny maja i wolny rynek i bezplatne lecznictwo i oswiate.
  Widac Karol Marks nie byl taki glupi.

  Dla Polski zas polscy kapitalisci maja do zaproponowania stragan z jablkami. I obce wojska.

 36. ella said

  re. 31 Sadownicy pracują ,a nie politykują. I tak chyba powinno być w normalnym świecie.

 37. Straganiarz said

  Duda przy straganie, czyli wlasciwa osoba na wlasciwym miejscu.
  Ale zeby liczyc na to ze Chiny nabiora sie na jabluszka (pelne snuf?) to szczyt optymizmu i glupoty.

Sorry, the comment form is closed at this time.