Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

Naukowcy odkryli „geny zombie”, które włączają się pięć dni po śmierci

Posted by Marucha w dniu 2016-06-27 (Poniedziałek)

Naukowcy z USA odkryli cały zestaw „genów zombie”, które włączają się w komórkach kilka dni po śmierci organizmu, czytamy w artykule opublikowanym w bibliotece elektronicznej bioRxiv.org.

„Dla nas ten eksperyment był szansą, aby zaspokoić naszą naukową ciekawość i zobaczyć, co dzieje się, gdy umieramy. Główny wniosek naszego badania — okazało się, że możemy wiele się nauczyć o tym, jak funkcjonuje życie, studiując śmierć” — powiedział Peter Noble z University of Washington w Seattle (USA).

Noble i jego współpracownicy odkryli, że w naszym organizmie i w organizmie zwierząt istnieje kilka genów, które są aktywowane dopiero po śmierci ich właściciela, obserwując to, co dzieje się w komórkach myszy i rybek zebr uśpionych za pomocą śmiertelnych dawek trucizny.

Obserwując procesy zachodzące w komórkach kilkudziesięciu martwych zwierząt naukowcy zauważyli, że aktywność genów i białek w nich zmieniała się i to nie przypadkowo, jak można by się spodziewać, gdy wszystkie procesy życiowe w tkankach myszy i rybki zebry całkowicie zatrzymały się po ustaniu pracy systemu sercowo-naczyniowego i biologicznej śmierci mózgu.

Okazało się, że w komórkach mysz i rybek zebr znajdowało się kilkadziesiąt i kilkaset genów, które włączały się kilka godzin po śmierci i których aktywność pozostaje na bardzo wysokim poziomie przez pięć dni po śmierci.

Wiele z tych genów, jak zauważyli naukowcy, starało się „ożywić” organizm chroniąc komórki przed zapaleniem, wzmacniając odpowiedź immunologiczną i powstrzymując procesy stresowe. Inne geny „śmierci”, ku zaskoczeniu biologów, jak wyraził się Noble, były tymi samymi regionami DNA, które są aktywne w czasie rozwoju embrionalnego i uczestniczą w formowaniu ciała i wyłączają się po urodzeniu.

Najbardziej interesującym odkryciem było to, że w komórkach martwych zwierząt były aktywne te geny, które są kojarzone z rozwojem nowotworów. To może wyjaśniać, dlaczego przeszczepy narządów od zmarłych niedawno ludzi czasami prowadzą do rozwoju nowotworów złośliwych.

Według Noble te geny i wzorzec ich aktywności, który naukowcy nazwali tanatotranstryptomem, można wykorzystać do dokładnego obliczenia chwili śmierci człowieka i określenia przydatności narządów do transplantacji. Ponadto monitorowanie aktywności genów w umierających komórkach, według biologa, pomoże ujawnić tajemnice ich interakcji i tego, jak „funkcjonuje” życie.

http://pl.sputniknews.com

Komentarzy 19 to “Naukowcy odkryli „geny zombie”, które włączają się pięć dni po śmierci”

 1. snag said

  Niektorym budza sie za zycia, na gajowce jest jeden taki 😉 ,…

 2. Waclaw-L said

  „…Ponadto monitorowanie aktywności genów w umierających komórkach, według biologa, pomoże ujawnić tajemnice ich interakcji i tego, jak „funkcjonuje” życie.”
  Z niecierpliwością, oczekujemy od wielce uczonego pana biologa, wyjaśnienia, jak „funkcjonuje” życie.

 3. Re: 1 Snag
  Czyzby mial pan siebie na uwadze????…
  ======================
  jasiek z Toronto

  http://polskwalczaca.com

 4. Boydar said

  Panie Maćko, Oni próbują Panu dokopać … jakby co, zawsze może Pan oświadczyć że zdrowie szwankuje, np. oczy albo inny ważny organ, łykniemy z godnością 🙂

 5. snag said

  Jasiek Z Toronto @ 3 ,…

  Na oko dwoch, jeden z Toronto ,…

 6. blah said

  „Naukowcy odkryli „geny zombie”, które włączają się pięć dni po śmierci”

  (…)

  „…kilkadziesiąt i kilkaset genów, które włączały się kilka godzin po śmierci i których aktywność pozostaje na bardzo wysokim poziomie przez pięć dni po śmierci.”

  Wiem, czepiam się, ale relacja tytul-tresc rodem z niezaleznej.

  Przepraszam, że mało istotny i interesujący komentarz, ale poziom nieścisłości w niemal co drugim czytanym gdziekolwiek artykule robi się wręcz odpychający.

  Rozumiem.. tytuł = klik.
  Zabijają internet, bo odechciewa się czytać.

  Obrzydliwe.

 7. anATOM said

  Ale najważniejsze że można to wykorzystać do dokładnego obliczenia chwili śmierci człowieka i określenie przydatności narządów do transplantacji. ot i się kółko zamyka 🙂

 8. Zerohero said

  Gen „zombie” nie aktywuje się po śmierci, ale po regularnym oglądaniu wiadomości w TV.

 9. La Reine Toronto said

  ad4:sluszne spostrzezenie Panie Boydar! aha!

 10. Bernard Korzeniewicz said

  Oto kolejny dowód, że „przeszczepy” to zabijanie „dawcy”.
  Jeśli wiedzą, że „przeszczepy narządów od zmarłych niedawno ludzi czasami prowadzą do rozwoju nowotworów złośliwych” to znaczy, że nie „pobierają organów” od „niedawno zmarłych” tylko od żywych.

 11. Anucha said

  Szewach Weiss o europejskim antyamerykanizmie

  „O dziwo, to nie z Europy, lecz zza oceanu wywodzi się większość laureatów Nagrody Nobla; stamtąd pochodzą ważniejsze wynalazki, dzięki którym można ratować ludzkie życie. W USA nigdy nie rządził totalitaryzm i dyktatura. W ostatnich 150 latach Amerykanie nie mordowali siebie nawzajem i swoich sąsiadów, tak jak to się odbywa w Europie.”
  ha ha ha

 12. Boydar said

  Stawiam ruble przeciw orzechom, Pani Reine …

  http://www.bankier.pl/waluty/kursy-walut/nbp/RUB

 13. outsiderR said

  to znaczy, że nie „pobierają organów” od „niedawno zmarłych” tylko od żywych.

  Nie od żywych, tylko od „zmarłych” na „śmierć mózgu” czy jakoś tak…
  A cóż to za życie – z „mózgiem umarłym”? 😉

 14. Re: 5 Snag…
  W Toronto katoliczne „koscioly” wypelnione sa syjonistycznym g…nem, ktore jak mantra powtarza talmudyczne „objawienia” wszem I wobec…dokladnie jak szanowny pan w Gajowce… (zreszta..ku pocieszeniu, nie tylko pan…sa rowniez I inni I inne…).
  =====================
  jasiek z Toronto

  http://polskawalczaca.com

 15. Zapodawacz said

  Nie wiem, czy to śmieszne, czy przerażające społecznie (podatność ogółu na telewizyjny szajs).

  W US of A w sklepach sportowych od lat (odkąd w tiwi leci walking dead), można kupić sprzęt do zabijania zombi. Są to krótkie karabinki, zazwyczaj pomalowane na zielono, czasem z miniaturka trupiej czasaki nasadzoną na lufę i z prominentnym napisem Zombi gun. Także jest specjalna amunicja na zombi, w zielonych kartonikach. To wyposażenie różni się od normalnego wyższą ceną.

  Chyba komentarz niepotrzebny.

 16. Boydar said

  Na pewno nie żombi ? Może to tylko maskirowka; nawet zamiast żółtego dali zie-lony.

 17. Janek said

  „które włączały się kilka godzin po śmierci i których aktywność pozostaje na bardzo wysokim poziomie przez pięć dni po śmierci” coś to nie współgra z tytułem 😦

 18. NICK said

  Są dwa wyjścia.
  Albo coraz bardziej się boję o pomyślność Gajówki albo odwrotnie.
  Nie obiecuję odpowiedzi… .

 19. Spokojnie, niedługo nie trzeba będzie zabijać dzieci w Kosowie, Donbasie i w Palestynie, by wycinać im nerki. Wyhodują je w świniach.

  A transplantacja nie będzie potrzebna, by zabić. Wystarczy eutanazja osób w określonym wieku, o pewnych poglądach lub w pewnym stanie psychicznym. Np. antysemitów.

Sorry, the comment form is closed at this time.