Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

Rosjanie zdemontowali pomnik wybitnego Polaka

Posted by Marucha w dniu 2016-06-27 (Poniedziałek)

W Wołogdzie zdemontowano pomnik Józefa Konrada Korzeniowskiego – znanego na świecie jako Joseph Conrad. Miejscowa wspólnota polonijna jest oburzona, a lokalne władze tłumaczą, że monument przeszkadzał w prowadzeniu robót remontowych.

Józef Konrad Korzeniowski spędził w Wołogdzie dwa lata, ale jak sam wielokrotnie podkreślał, tam zaczęły się jego podróże. Pisarz trafił do miasteczka w 1862 roku wraz z rodzicami jako zesłaniec.

Wiele lat po jego śmierci, Polacy mieszkający w Wołogdzie postanowili przypomnieć sąsiadom, kim był Joseph Conrad. W kwietniu 2013 roku, w miejscu gdzie w XIX wieku stała kamienica, w której mieszkali Korzeniowscy, uroczyście odsłonięto tablicę pamiątkową. Jej wykonanie sfinansowało polskie Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

W trzy lata od tamtych wydarzeń pomnik Polaka zniknął.

– Prawdopodobnie 15 czerwca, ale zauważyliśmy jego brak kilka dni później – powiedział Polskiemu Radiu szef wołogodzkiej Polonii Anatol Cykaluk.

Nasi rodacy zamierzali zgłosić sprawę miejscowej policji, ale w administracji gubernatora wyjaśniono im, że monument został usunięty, ponieważ przeszkadzał w prowadzeniu robót remontowych sieci wodno-kanalizacyjnej.

Cykaluk twierdzi, że wcześniej przedstawiciele lokalnych władz przekonywali, iż w Wołogdzie nikt nie wie, kim był Korzeniowski, a część mieszkańców miała nawet domagać się demontażu pomnika.

– Mieszkańcy pobliskich domów są podobno przeciwni temu monumentowi, bo nie wpisuje się w okoliczną architekturę. Gdy porozmawiałem z tymi ludźmi niczego takiego nie mówili – dodaje szef wołogodzkiej Polonii.

Jak się okazało, wbrew zapowiedziom lokalnej administracji, nikt w tamtym miejscu nie prowadził żadnych prac remontowych, jednak pomnik na swoje miejsce nie wrócił. To nie pierwszy tego typu przypadek w tej części Rosji.

Kilka tygodni wcześniej w Jercewie, w sąsiednim obwodzie Archangielskim, nieznani sprawcy zdewastowali tablicę upamiętniającą pobyt w miejscowym GuŁagu Gustawa Herlinga-Grudzińskiego.

http://wiadomosci.onet.pl

W artykule – oczywiście – ani słówka o możliwych przyczynach demontażu pomnika…
Admin

Komentarzy 15 to “Rosjanie zdemontowali pomnik wybitnego Polaka”

 1. snag said

  Kij ma dwa konce ,..

 2. Zerohero said

  – Idę na wojnę, zabiję kilku i wrócę
  – a jak ciebie zabiją?
  – Mnie? A za co?

 3. Isia said

  „… w Wołogdzie nikt nie wie, kim był Korzeniowski …” … światowej sławy pisarz, syn polskich zesłańców … kto nie czytał, ten mógł obejrzeć choćby filmy nakręcone na podstawie jego utworów literackich … nawet w żydowskim Hollywood powstał, w oparciu o opowiadanie J. K. Korzeniowskiego zatytułowane „Jądro ciemności”, słynny film F. F. Coppoli „Czas apokalipsy”… wystąpił w nim m.in. Marlon Brando i Martin Sheen …

 4. Isia said

  Re: 3 … oczywiście „…wystąpili w nim …” w uzupełnieniu dodam,że ten film oglądałam ( bodaj czy nie w ramach znanej ogólnopolskiej, corocznej imprezy filmowej pod nazwą Konfrontacje … z pewnością niektórzy jeszcze pamiętają te imprezy … ), niektóre sceny pamiętam do dziś …

 5. jazmig said

  No cóż, zaczęliśmy wojnę pomnikową i jest to jej ciąg dalszy. Moim zdaniem można było demontować sowieckie pomniki i przenosić je na cmentarze armii czerwonej.

 6. Jak rząd Polski Rosji, tak Rosja Polakom na wschodzie.

 7. anonim said

  Raczej jak polińskie rzydy Rosji tak rosyjskie rzydy Polakom panie Krzysztofie

 8. Ad. 7

  Panie Anonim… Zachowuj się pan…. Dzieci patrzą… 🙂

  Poza tym… Swego czasu… działaczom pewnej partii politycznej zadałem parę razy pytanie: „A co wy zrobicie, jeśli na świecie nie będzie już ani jednego żyda, a problem pozostanie?” 🙂

 9. Janek said

  Tu jest komentarz jednego z internautów, który napisał o przyczynie demontażu pomnika:

  „Kilka minut temu miałem rozmową telefoniczną z Wołogdą, z przedstawicielem organizacji, która zajmuje się eksploatacją sieci wodociągowych w Wołogdzie. Problem polega na tym, że pomnik został zainstalowany nad wodociągiem wysokiego ciśnienia bez uprzedniego uzgodnienia z tą organizacją. Taka postawa jest sprzeczna z przepisami dotyczącymi eksploatacji systemów wodociągowych. Pomnik jest cały i w porządku. Potrzebny czas, żeby administracji miasta podniosła decyzje, aby przenieść pomnik w inne miejsce.”

 10. RomanK said

  ad 8 ….Jaki problem??????-panie Krzysztofie?????

 11. RomanK said

  Panie Janek,ja nie chce byc natrenty ale moze pan zadzwoni na mój koszt do Wologdy jeszcze raz i powie o mojej nowej technologii pomnikowania Nadiezdy Szewczenko metoda nasiadowa – wystarczy miednica i worek gipsu….
  Korzeniowskiego nikt nie zna a Nadieze kazdy…..

 12. Adam Ryglowski said

  Poczekam do wiglii , a po Nadchodzących świętach B.N. podziałamy , a nie P O G A D A M Y.
  ……
  Na razie gadamy (?) o Polskiej Parafii Kościoła Rzymsko – Katolickiego we L W O W I E .
  / (od xx lat)
  ”’
  jak tam – szczuje ?

 13. Waclaw-L said

  8 Krzysztof M
  „A co wy zrobicie, jeśli na świecie nie będzie już ani jednego żyda, a problem pozostanie?”

  To wtedy ten problem spokojnie i pomyślnie dla nas Polaków sami rozwiążemy, bez pomocy kahału. Jestem pewny.
  Panie szanowny, Krzysztofie, nawet wielce szanownemu księdzu Chrostowskiemu się nie udało, zresztą ostrzegł Go śp. J. Giertych.
  Ponadto, oni są świetnie zamaskowani, w każdym prawie narodzie, więc nie wyobrażam sobie co mogłoby spowodować, by nagle wszyscy odparowali. Jakaś selektywna szczepionka podana nam, mieszkańcom tego łez padołu?

 14. NICK said

  Tytuł.
  Nieprzypadkowo padło na ‚wybitnego’.
  Qrva. Polaka.
  Poszperajcie.

 15. La Reine Toronto said

  ‚ 28 kwietnia 2013 roku w mieście Wologda, w pobliżu centrum miasta, uroczyście otwarto pomnik słynnego pisarza. Miejsce wybrano nie przypadkowo. To właśnie tutaj półtora wieku temu stał dom, w którym z rodziną mieszkał przyszły pisarz Joseph Conrad, wtedy jeszcze mały Józef Коrzenewski.
  Inicjatywa otwarcia pomnika Josepha Conrada należy generalnemu konsulowi Rp w Sankt-Petersburgu. Koszty wytworzenia modlitewne wzięła na siebie strona polska. Autor pomnika – Wiaczesław Buchaew, znany malarz i architekt.
  Na otwarciu obecny był przedstawiciel konsulatu, polski pisarz Janusz Leon Wiśniewski (foto 7), urzędnicy i działacze kultury miasta Wołogdy.
  W 1861 roku Apollo Коrzenewski, ojciec Konrada, został zesłany do Wołogdy za udział w polskim ruchu, którego celem, jak wiadomo, było wyzwolenie Polski od Rosji. W naszym mieście Konrad żył co najmniej 4 lat w dzieciństwie. W 1865 roku, w związku z chorobą żony Apollo Коrzenewski dokonał tłumaczenia w mieście Czernihów (Ukraina). Po przeprowadzce w tym samym roku matka pisarza umarła. Smutny ślad zostawił nasze miasto w życiu klasyka. I chyba każdy na jego miejscu wolałbym myśleć o tym rzadziej.
  W Rosji go pamiętają i kochają głównie jako pisarza – malarz-marynista.’

  11 Attachments
  View all
  Download all

  Download
  1 .jpg
  Download
  2 .jpg
  Download
  3 .jpg
  Download
  4 .JPG
  Download
  5 .jpg
  Download
  6 .jpg
  Download
  7 .JPG
  Download
  8 .jpg
  Download
  28.04.2013 .JPG
  Download
  28.4.2013 .jpg
  Download
  autor pomnika Wiaczesław Buchaew .JPG

  Moj znajmy Sergey tak napisal jak zapytalam co tam sie dzieje z tym pomnikiem naszego Conrada Korzniowskiego.

  Dolaczone sa fotki ale ja nie umiem ich skopiowac zebyscie Panstwo zobaczyli ten maly reportazyk.

Sorry, the comment form is closed at this time.