Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

OFE, czyli jak dać zarobić międzynarodowej finansjerze, spłacić wygenerowane przez siebie długi i wprowadzić ludziom nowy podatek

Posted by Marucha w dniu 2016-07-12 (wtorek)

Środki gromadzone na OFE nigdy de facto nie były Polaków. Już na wstępie były one skubane przez same OFE różnymi prowizjami i opłatami, które skutecznie drenowały polski system emerytalny. Gdy kwestię tą w końcu ucywilizowano Tusk postanowił dokonać „skoku na OFE” i środki tam zgromadzone wykorzystał na bieżące wydatki i spłatę długów.

Obecna władza planuje resztę pieniędzy z OFE oddać Polakom na własność. Przy okazji jednak pobierze od tego 36 mld zł prowizji „na ZUS” i wprowadzi nowy podatek…

Otwarte Fundusze Emerytalne miały zapewnić Polakom sowite emerytury, a stały się synonimem rządowo-finansowej patologii.

Już od samego początku ich funkcjonowania pozwolono, aby generowały one gigantyczne koszty obsługi. Przypomnijmy, że autorzy ustawy, która w 1999 roku wprowadziła obowiązek przekazywania pieniędzy Polaków do prywatnych OFE, dziwnym trafem zapomnieli uregulować kwestię wysokości naliczanych przez OFE opłat i prowizji.

W efekcie powyższego otwarte fundusze (w większości kontrolowane z zagranicy) za sam tylko fakt przyjęcia pod swój zarząd kasy od ZUS zaczęły pobierać gigantyczne opłaty. W ten sposób bezpowrotnie wyprowadzono z polskiego systemu emerytalnego co najmniej 10 mld złotych! Za wszystko płacili oczywiście Polacy.

Zanim politycy pokumali się, że brak górnego limitu stosowanych przez OFE opłat powoduje wyprowadzanie pieniędzy z systemu emerytalnego na masową skalę, minęło 5 długich lat w trakcie których właściciele OFE zdążyli się nieźle „utuczyć” na opłatach.

Dopiero w 2004 roku wprowadzono górny (lecz nadal wysoki) limit opłaty, który wynosił 7 proc. przekazywanej do OFE składki. Później limit ten zmniejszano jeszcze dwukrotnie. W 2009 roku ustalono jego wysokość na poziomie 3,5 proc. składki, a od początku 2014 roku OFE mogą pobierać maksymalnie 1,75 proc. składki emerytalnej jako opłatę.

Gdy kwestię stosowanych przez zarządców OFE opłat w końcu uregulowano, do akcji wkroczyli politycy. Ostry nóż na gardle w postaci rosnącego w zastraszającym tempie zadłużenia spowodował, że ekipa Donalda Tuska postanowiła dokonać „skoku na OFE”.

Pod koniec 2013 roku w ekspresowym tempie przeforsowała przez Sejm ustawę umożliwiającą zagarnięcie już w lutym 2014 roku aż 51,5 proc. zgromadzonego w otwartych funduszach kapitału (ok. 153,15 mld złotych). Operacja ta pozwoliła przede wszystkim na anulowanie sporej części długu Skarbu Państwa i uwolniła nasz kraj spod reżimu unijnej procedury nadmiernego deficytu.

Minęły dwa lata z hakiem. Władzę przejął PiS. Okazuje się, że także partia Jarosława Kaczyńskiego ma swoją wizję „zagospodarowania” pozostałych środków zgromadzonych w OFE (wg stanu na koniec maja br. znajduje się tam jeszcze ok. 137,9 mld zł).

Otóż ujawniony kilka dni temu przez wicepremiera Mateusza Morawieckiego plan przewiduje, że 35 mld zł ma być przekazane do Funduszu Rezerwy Demograficznej (to takie finansowe wsparcie dla bieżących wydatków ZUS). Reszta (tj. ok. 103 mld zł) ma być przekazana na Indywidualne Konta Emerytalne. Przekazane tam pieniądze mają w 100 proc. stać się pieniędzmi Polaków (żaden rząd nie będzie miał już prawa wykorzystywać ich na bieżące potrzeby, tak jak to miało miejsce w przypadku środków zgromadzonych w OFE).

Problem w tym, że przy okazji wprowadzona ma być także dodatkowa danina do płacenia przez pracodawców. Chodzi o nową składkę w wysokości 2 proc. pensji brutto na rzecz Pracowniczego Planu Kapitałowego. Niby niewiele, ale w skali roku robi nam się ok. 1100 zł (w przypadku tzw. średniej krajowej)…

Morał z tej historii jest następujący – dzięki OFE obłowiła się międzynarodowa finansjera, a politycy pospłacali długi które sami pozaciągali. Reszta środków przeznaczą na bieżące wydatki ZUS i wytransferują do IKE. Gdy już wszystko zostanie zaorane, na koniec rząd dorzuci nową daninę, aby w przyszłości „żyło się nam lepiej”…

Czytaj także:
Morawiecki: Pieniądze z OFE chcemy przekazać Polakom (Bankier.pl)
Pracownicze Plany Kapitałowe – czy to może się udać? (Bankier.pl)
Co rząd zrobi z OFE? (Bankier.pl)

http://niewygodne.info.pl

Komentarzy 18 to “OFE, czyli jak dać zarobić międzynarodowej finansjerze, spłacić wygenerowane przez siebie długi i wprowadzić ludziom nowy podatek”

 1. Gość said

  Wygląda na to że środków zostanie na kilka lat i koniec Polski.

 2. NICK said

  „Reszta (tj. ok. 103 mld zł) ma być przekazana na Indywidualne Konta Emerytalne. Przekazane tam pieniądze mają w 100 proc. stać się pieniędzmi Polaków (żaden rząd nie będzie miał już prawa wykorzystywać ich na bieżące potrzeby, tak jak to miało miejsce w przypadku środków zgromadzonych w OFE).”
  Wieżę żondowi. Jak psowi.

 3. Marek said

  Reszta (tj. ok. 103 mld zł) ma być przekazana na Indywidualne Konta Emerytalne. Przekazane tam pieniądze mają w 100 proc. stać się pieniędzmi Polaków (żaden rząd nie będzie miał już prawa wykorzystywać ich na bieżące potrzeby, tak jak to miało miejsce w przypadku środków zgromadzonych w OFE).
  =====
  Goowno prawda, już w 2008 roku sąd najwyższy wydał wyrok stwierdzający, że składki wpłacone do OFE nie są własnością wpłacającego. „Składki odprowadzane do otwartych funduszy emerytalnych mają charakter publicznoprawny, nie są własnością prywatną ubezpieczonych i nie można nimi swobodnie dysponować. Sąd Najwyższy orzekł, że osoby urodzone po 1968 r. muszą należeć do OFE. Ustawodawca ma prawo do uregulowania kwestii zabezpieczenia każdego obywatela, stosując przy tym optymalne rozwiązania” informuje „Rzeczpospolita” (Nr z 05.06.2008 r.). 4 czerwca 2008 roku, Sygn. akt II UK 12/08

  Kraje, które wprowadziły – na żadanie sił zewnętrznych – lokowanie części składek emerytalnych na rynkach kapitałowych to kraje cudów* gospodarczych: Chile, Argentyna, Boliwia następnie Węgry, Kazachstan i Polska.

  Nie ma podłości, do której nie posunąłby się układ okrągłostołowy, z popisem na czele. Polacy będą zdychać na głodowych emeryturach. Bankster morawiecki kilka dni temu wspomniał o ok 800zł emerytury wypłacanej każdemu Polakowi w przyszłości.

 4. Marek said

  Wprowadzenie OFE było warunkiem umorzenia częsci długów z Klubu Francuskiego.

 5. Marek said

  Wieżę żondowi. Jak psowi.
  ====
  Pełna zgoda. Nie po to Buzek wprowadzał 4 wielkie reformy*, w tym emerytalną, by Polakom polepszyć życie.
  Chazarskie psy, będziecie się smażyć z waszym tatele.

 6. rafal z said

  to całe OFE to jest podwójny przekręt
  – jednej przekręt bierze się z tego że jakaś QRWA decyduje gdzie MOJE pieniądze są inwestowane pobierając przy tym astronomiczne pieniądze

  – drugi przekręt wynika że OFE inwestuje kasę nie dość, że w INSTRUMENTY POCHODNE to jeszcze wg własnego „widzimisie”.

  struktura:
  Limity % Rodzaj ograniczenia
  Bez ograniczeń Obligacje i inne papiery gwarantowane przez Skarb Państwa
  40% Listy zastawne
  40% Akcje notowane na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie, w tym akcje NFI (dodatkowy warunek: papiery notowane na rynku równoległym GPW nie mogą przekraczać wartości 7,5% aktywów)
  40% Obligacje komunalne dopuszczone do obrotu publicznego
  20% Lokaty bankowe i bankowe papiery wartościowe
  20% Obligacje komunalne nie dopuszczone do obrotu publicznego
  20% Zabezpieczone obligacje komunalne, dopuszczone do obrotu publicznego
  20% Obligacje przychodowe
  15% Jednostki uczestnictwa w funduszach inwestycyjnych (TFI) – otwartych i specjalistycznych
  10% Akcje dopuszczone do obrotu publicznego, ale nie notowane na GPW
  10% Kwity depozytowe
  10% Certyfikaty inwestycyjne wyemitowane przez fundusze inwestycyjne zamknięte
  10% Zabezpieczone obligacje komunalne nie dopuszczone do obrotu publicznego
  10% Niezabezpieczone obligacje spółek publicznych
  5% Niezabezpieczone obligacje spółek niepublicznych, dopuszczone do obrotu publicznego

  CO tam widać? Głównie dług. Potem dług. Następnie jeszcze trochę długu a na końcu akcje czyli również PAPIER !!!

  Za taką politykę inwestycyjną odpowiedzialni za to powinni zostać(wg procentów):

  40% powieszeni za jaja
  20% nabici na pal
  20% oskalpowani żywcem
  10% rzuceni na pożarcie zgłodniałym szczurom
  10% unicestwieni wg lokalnych plebiscytów

 7. Maria Magdalena said

  1/3 kasy wyparowała, czyli emerytury będą 33% niższe niż być powinny ! Dopóki rząd zabiera Polakom pieniądze i lokuje na jakimś tajemniczym IKE, te pieniądze nie mogą być bezpieczne.
  A tak wogóle cały ten system emerytalny to jedno wielkie nieporozumienie. Zawsze ktoś pokusi się żeby zrobić skok na kasę. Łatwą kasę. Jedyne czego Polacy potrzebują na starość to dach nad głową. Ze śmietnika wyżyjesz, rodzina pomoże. A za 800 zł to nawet pokoju nie wynajmiesz. Dlaczego nie inwestować tych pieniędzy w lokale socjalne ?? Zbyt wielu emerytów i ZUSowców żyje sobie wygodnie z naszych pieniędzy. Socjaldupokracja – a tfu !

 8. Regina said

  Ad.6 Rafał Z. Chociaż jestem laikiem w sprawach finansowych,to wydaje mi się,że istnieje jeszcze trzeci i czwarty przekręt. Trzeci przekręt: Załatwienie sobie, przez OF-e przymusu państwowego, który nakazywał Polakom oszczędzanie w OF-e. Czwarty przekręt: Zapis,że w razie,gdy żle zainwestują na giełdzie,nie poniosą żadnej odpowiedzialności finansowej w stosunku do swoich klientów.To na moje oko,stwarzało nieograniczone możliwości złodziejstwa

 9. guła said

  No co OFE wcy, kto was zmuszał do przystąpienia do tego filaru. Co? Pamiętam początek, izy powstawały coby się zapisać do tego OFE.
  No i czym różni się emeryt od ZUS owca?
  ………………….
  Co to za Klub Francuski i na co poszła pożyczka? Zgaduję, że na transformacje.

 10. guła said

  Idę trzeć ziemniaki na obiad. Będą placki z naturalnym jogurtem.

 11. guła said

  Idę trzeć ziemniaki. Na obiad będą placki z naturalnym jogurtem. To wszystko przez te syntetyczne zamienniki.

  Ziemniaki na pewno GMO, tarka zawiera szkodliwe pierwiastki itd.
  Admin

 12. NICK said

  Zdaje się Panie Guła (9), że OFE były obowiązkowe.
  Od rocznika 1968 – vide Marek (3) i moja pamięć.

 13. rafal z said

  http://kingworldnews.com/danger-the-world-is-now-on-the-verge-of-the-largest-destruction-of-wealth-in-history/

  No Sovereign state will ever repay their debt –
  That is an irrefutable statement and anyone who doesn’t understand that lives in denial. Sovereign debt has increased exponentially in the last couple of decades and governments neither can nor have the intention of ever paying their creditors. They can’t even afford to pay the interest and this is why an ever increasing number of countries have negative interest rates. So not only will they not repay the capital but investors now pay bankrupt nations for the privilege of holding their worthless paper. It is incomprehensible that investors are prepared to hold nearer $100 trillion of debt with no yield or negative yield and no chance of getting their money back. No one worries about the return OF their money and now it seems that investors don’t even worry about getting a return ON their money. This is a shocking state of affairs that eventually will lead to a total collapse of all sovereign debt.

  Abrakadabra

 14. guła said

  „Osoby decydujące się na przekazywanie składki emerytalnej w całości do ZUS nie muszą składać żadnych oświadczeń.”
  https://pl.wikipedia.org/wiki/System_emerytalny_w_Polsce

 15. guła said

  Ziemniaki były z importu. Bardzo wodniste, byle jakie w smaku, zdecydowanie z Izraela, co skrzętnie ukrywają sprzedający. Ale daje to 99% pewności, że nie są GMO.
  Tarka? Moja rodzina pochodzi z Wileńszczyzny z której przywieźli pewne obyczaje. Na ten przykład w moim domu nie jadano ni owoców, ani warzyw na surowo. Z małymi wyjątkami; jako to ogórki na mizerie. Pomidory, sałata, były parzone zawsze. A jabłka nadziewano gwoździami i pieczono. Od Mackiewiczów dowiedziałem się, że był to efekt propagandy stosowany latami na tych terenach. A lekarze uświadamiali, już mnie; „co surowizna jest zabójcza dla trzustki”

 16. guła said

  Niestety OFE ciaże, zły jest podstępny. Aniście się obejrzeli podpisują cyrograf (entuzjastycznie)

  Na pocieczenie dodam co ZUS owców koszą podnosząc średni wiek życia mając za bazę; a to wiek zejścia mazowieckiego żółwia, a to wiek zejścia bydłoszewskiego. Strach pomyśleć co będzie, jak dajmy na to, następny zejdzie w wieku 100 lat.

 17. guła said

  Cholera, jasne, że na pocieszenie.

 18. guła said

  .http://finanse.wp.pl/gid,18436331,kat,1033719,title,Koniec-OFE-Oto-historia-systemu-na-ktorym-sporo-zarobili-tylko-nieliczni,galeria.html

Sorry, the comment form is closed at this time.