Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

MSZ odpowiada na interpelację ws. nominacji Jana Piekło na ambasadora RP w Kijowie

Posted by Marucha w dniu 2016-07-13 (Środa)

Poseł Tomasz Rzymkowski (Kukiz’15, Stowarzyszenie Endecja) skierował do MSZ interpelację ws. nominacji Jana Piekło, znanego z wybielania OUN-UPA i ostrej krytyki polskiej pamięci o ludobójstwie na Wołyniu, na stanowiska ambasadora RP w Kijowie. W odpowiedzi ministerstwo broni tej nominacji, nie widzi również żadnych przesłanek do zmiany decyzji.

W interpelacji skierowanej do ministra spraw zagranicznych poseł Kukiz’15 i Stowarzyszenia Endecja Tomasz Rzymkowski zadał ważne pytania w kontekście nominacji Jana Piekło, dotychczasowego dyrektora Fundacji Współpracy Polsko-Ukraińskiej PAUCI, na stanowiska ambasadora RP w Kijowie.

Rzymkowski podkreślił, że decyzja w tej sprawie budzi poważne wątpliwości. „(…) nowy ambasador od lat stara się w swoich dziennikarskich publikacjach i wywiadach przedstawiać UPA jako „organizację narodowo-wyzwoleńczą”, usprawiedliwiając jej gloryfikację, która obecnie na Ukrainie jest odgórnie wprowadzana przez prezydenta Petro Poroszenkę i parlament w Kijowie” – pisał poseł.

Przypomniał o wypowiedzi Piekło z 2015 roku, w której stwierdził on, że nie dostrzega „nic złego w tym, że Ukraina chce uczcić ludzi, którzy walczyli z komunistycznym reżimem”, dodają że „epizod bratobójczej walki między Ukraińcami a Polakami” jest tylko elementem historii UPA. Poseł powoływał się także na artykuł Kresów.pl. Skrytykował także wypowiedzi Piekły odnoszące się do osób broniących prawdy o ludobójstwie na Wołyniu:

„Najbardziej naganne są te wypowiedzi oraz mniej lub bardziej zawoalowane insynuacje, w których przyszły ambasador wrzuca do jednego worka ze środowiskami prorosyjskimi obrońców prawdy o ludobójstwie Polaków na Kresach Wschodnich. Tak samo czyniła państwowa propaganda w PRL, wrzucając obrońców prawdy o zbrodni katyńskiej do jednego worka z „imperialistami amerykańskimi i syjonistami izraelskimi””.

Rzymkowski zadał w swojej interpelacji następujące pytania:

1. Jakie przesłanki przemawiały za powołaniem red. Jana Piekło na stanowisko ambasadora Polski w Kijowie?

2. Czy ta kandydatura była opiniowana przez jakiekolwiek organizacje lub instytucje? Które z tych podmiotów zaopiniowały kandydaturę Jana Piekło pozytywnie, a które negatywnie?

3. Czy przedstawione wyżej wypowiedzi red. Jana Piekło znane były wcześniej Panu Ministrowi?

4. Czy w ich świetle Minister Spraw Zagranicznych planuje zmianę decyzji o powołaniu red. Jana Piekło na stanowisko ambasadora Polski w Kijowie?

 

W odpowiedzi wiceszef MSZ Jan Dziedziczak nazwał Jana Piekło „jednym z wybitnych polskich ekspertów ds. wschodnich” przyznając, że tak jak w innych przypadkach jego kandydatura była konsultowana z prezydentem Dudą i premier Szydło.

Podkreślił, że w 2005 roku Piekło wygrał konkurs na kierowanie „międzyrządowym polsko-ukraińsko-amerykańskim projektem PAUCI finansowanym przez USAID a administrowanym przez Freedom House [amerykańska organizacja zajmująca się obroną praw człowieka; w rozmowie z Kresami.pl Stanisław Michalkiewicz powiedział, że podejrzewa ją o związku z CIA – red.] w Waszyngtonie”. Później projekt został przekształcony organizację pozarządową – Fundację Współpracy Polsko-Ukraińskiej PAUCI. Zdaniem Dzidziczaka, to działalność w ramach PAUCI była główną przesłanką za powołaniem Piekły na stanowisko ambasadora na Ukrainie (innych w zasadzie nie wskazano).

Dziedziczak ustosunkował się również do pytania, czy wymienione wypowiedzi Jana Piekło były wcześniej znane MSZ. „Liczne publikacje Pana Jana Piekło są powszechnie znane. Należy podkreślić, że znane są również działania ww. jako wybitnego specjalisty ds. wschodnich, w tym na rzecz budowania dobrych polsko – ukraińskich relacji” – napisał wiceminister.

Dodał, że MSZ nie widzi przesłanek do zmiany decyzji ws. nominacji Jana Piekło na ambasadora na Ukrainie.

http://www.kresy.pl

Komentarzy 26 do “MSZ odpowiada na interpelację ws. nominacji Jana Piekło na ambasadora RP w Kijowie”

 1. z prowincji said

  no tak ;nie można było znaleźć bardziej „wybitnego specjalisty” od spraw wschodnich ,tam są sami wybitni specjaliści od spraw wschodnich
  co widać w codziennych relacjach nam serwowanych o tych wybitnych specjalistach i ich osiągnieciach ;też wybitnie wybitnych .

 2. Edward said

  Polskie organizacje patriotyczne winny rozpoczac rotacyjny protest
  na rzecz odwolania z ambasadora Pieklo oraz – co jest bardziej wazne
  -odwolania z funkcji ministrow Waszczykowskiego i Macierewicza vel
  Singera.Singer ostatnio wypowiedzial rewelacje ze do rzezi wolynskiej
  ukraincow pchnela Rosja!!! Polacy winni przygladac sie tym osobom
  – oni wyrzadzaja Polsce i Polakom ogromne szkody bowiem sa zydami
  i dzialaja na rzecz zodostwa.

 3. adsenior said

  Kolejna warszawska ekipa, która sprawy i POLSKĄ RACJĘ STANU, ma w doopie!

 4. Moher49 said

  Daremne żale. Od paru stuleci Polską rządzą sprzedawczyki, głupki i zdrajcy. Widoki na przyszłość jeszcze gorsze.

 5. Nina said

  Przypominam wszystkim PiS-owskim decydentom: w chwili, gdy banderowcy rozpoczęli rzeź Polaków, Ukraina jako taka nie istniała. Była częścią ZSRR, które zostało zaatakowane w czerwcu 1941 roku przez Niemcy. Także obszar ziemi zw. Ukrainą, był w czasie Rzezi Wołyńskiej pod jurysdykcją III Rzeszy i jest nieprawdopodobne, aby Niemcy nic, ale to absolutnie nic na ten temat nie wiedzieli. Tak więc to, co próbuje nam po prostu wmówić część PiS, z ministrami na czele, że część odpowiedzialności spada – za wypadki na Wołyniu i Kresach – na Związek Radziecki jest świadomym kłamstwem! Nie dajmy sobie wmówić ministrom z PiS, że nie znamy przebiegu II wojny światowej.

 6. Sędzisław said

  Niestety ale Pisiory to ukryci Żydzi amerykańsko – ukraińscy. Widać jak na dłoni. Ciekawostka taka…..500+ spowodował że mało lub wcale nie zarabiający Polacy nie garną się do pracy. I tak znajomy ma plantację truskawek…brak chętnych do pracy ( ci którzy zawsze dorabiali w tym roku zaniechali pracy bo mają 500+ ) podobnie jest przy innych zbiorach. PiS aby wspomóc gospodarkę przyjmie kolejny milion Ukrów do pracy i tak powoli za chwil parę będziemy mieli ze 3000 000 Ukrów. A potem to już z górki Panie.

  I bardzo dobrze, że ludzie nie muszą się garnąć do gównianej pracy za chujowe pieniądze.
  Admin

 7. AlexSailor said

  Jeszcze trochę, a dyplomacja Waszczykowskiego/Picu będzie gorsza od tej Geremka.

 8. AlexSailor said

  @Moher49

  ” Od paru stuleci Polską rządzą sprzedawczyki, głupki i zdrajcy. Widoki na przyszłość jeszcze gorsze.”
  Niestety.
  Ale przy aktywnym i biernym udziale Polaków.

  Wystarczy spłukać ich w klozecie w następnych wyborach i sprawy na pewno się poprawią.
  Niestety.
  Barany znów będą głosować na dwie przedstawione alternatywy, to jest POPIS z elementami PSLD.
  No i oczywiście Polakom nie zechce się bawić w politykę, a jak już ktoś poświęci się i spróbuje, to zaraz będzie żydem, masonem, lub będzie za mało radykalny w gębie, choć na prawo, bardziej narodowo i katolicko od niego nie będzie nic.

  Nie ma szans.

 9. Swarożyc said

  AD 6
  Z wyjątkiem Schetyny…

 10. Zgorzkniały said

  „Ciekawostka taka…..500+ spowodował że mało lub wcale nie zarabiający Polacy nie garną się do pracy. I tak znajomy ma plantację truskawek…brak chętnych do pracy ( ci którzy zawsze dorabiali w tym roku zaniechali pracy bo mają 500+ ) podobnie jest przy innych zbiorach.”

  Jeśli to prawda że plantatorzy płacą psie pieniądze to się nie dziwię. Może by tak… podwyższyć stawki? Panowie kapitaliści nie wiedzą jak działa prawo popytu i podaży? Czy może chcą by dalej działało tylko w stosunku do pracowników? 🙂

  Zresztą narzekania na brak rąk do pracy przy truskawkach to już coroczna tradycja.

  http://www.polsatnews.pl/wiadomosc/2016-05-12/przez-program-500-nie-ma-kto-zbierac-truskawek/
  http://www.regiopraca.pl/portal/rynek-pracy/miejsca-pracy/nie-ma-komu-zbierac-truskawek-jesli-chcesz-zarobic-przeczytaj-i-zadzwon
  http://natemat.pl/101857,polski-krol-truskawek-abdykowal-zaoral-450-hektarow-bo-bezrobotni-nie-chcieli-zbierac-za-100-zl-dniowki

  Z ostatniego linka, kwintesencja podejścia do gospodarki i pracowników polskich Januszy Biznesu.:

  „- Jak ludzie nie chcą pracować nie będę się prosił. W Polsce nie ma bezrobocia. Powinno się pozabierać bezrobotnym zasiłki i pomoc społeczną to może ruszą palcem w bucie – ogłosił w jednym z wywiadów. Po ponad 20 latach pracy w branży truskawkowej Glinicki zaorał 450 hektarów a w ich miejsce posadził porzeczki i maliny. Powód? Pomimo 16,2-procentowego bezrobocia w powiecie legionowskim, nie ma komu zbierać owoców. A porzeczki, może zebrać kombajn. ”

  Warto też poczytać komentarze pod artykułami.

 11. piekło…

 12. Joannus said

  Ad 5
  Kłamią jak najęci.
  Z chwilą wkroczenia Armii Czerwonej na tereny obecnej upainy, jak nożem uciął zakończyły się ich mordy na Polakach. Tak było do czasu wkroczenia bratniej (dziś) armii niemieckiej.

  Chwała tym co pomogli Banderze przenieść się do miejsca przeznaczenia – czyli piekła.

 13. RomanK said

  Wesolo bylo u nas na pogrzebie….
  Bo una za nim palakalaaaaaaaaaaaa//////…

 14. NICK said

  Piekło.
  Po prostu.

 15. Boydar said

  Niezła ksywa – „Piekło”. „Cóż za przypadek, ja Władek i Pan Władek”. Jeszcze będą z tego niezłe jaja …

 16. Swarożyc said

  AD 12
  Chwała tym co pomogli Banderze przenieść się do miejsca przeznaczenia – czyli piekła.
  ———————————————————————————————————————
  A przeklęci niech będą idioci ktorzy pozwolili żyć mu o 10 lat za długo…!

 17. Czolgista said

  Na stronie „Freedom House” w dziale Sponsorzy jest wymieniony Departament Stanu USA. W swoich celach na tej samej stronie piszą wprost, że są adwokatami „przywódczej roli USA w procesie obalania dyktatorów i wprowadzania demokracji na świecie”. Inne kraje nie są wymienione.
  Jakby ABW było rzeczywiście organizacją dbającą o polski interes, to już dawno Piekło byłby prześwietlony.

 18. Tadeusz said

  No sobie pójdzie p. Piekło na uroczystośc nadania jednej z kijowskich ulic imienia Bandery. Będzie miał blisko. Rada Miasta przyjęła tą uchwałę jednogłośnie (podaję za Onetem).

 19. RomanK said

  POlecam doskonala analize…..
  http://macgregor.neon24.pl/post/132658,wielki-plan-kaczynskiego

 20. Maćko said

  Interesujaca. Niezaleznosc energetyczna moze sie przydac zawsze, miedzymorze tez, ale atlantyzm, czy thalassyzm to dla Polski katastrofa

 21. Olo said

  Rząd polski składa się z banderowców, sympatyków banderowców oraz z kłamców wołyńskich, więc czego się spodziewać? Trza się cieszyć, że jeszcze nie zaczęli nas mordować.

 22. JO said

  ad.21. Zaczeli nas mordowac i to juz dawno – supernowoczesnymi metodami. Szkoda, ze Pan tego nie widzi…

 23. Boryna said

  Banderowcy z PiSu łączie się.

 24. Olo said

  Ad. 22 Widzę, widzę, ale w każdej chwili mogą zrezygnować z tych supernowoczesnych metod mordowania (od zatrutej żywności po rzeź ekonomiczną) i szybko przejść do swoich tradycyjnych azjatyckich sposobów działania, czyli kąpieli w ludzkiej krwi.

 25. revers said

  test na cenzure i bany

 26. emil said

  O zbiorach truskawek, to mogą sobie opowiadać ludzie, którzy nigdy tego nie robili. Akurat znam te sprawy z bliska.
  Za łubiankę 2 kg, właściciel płaci 1 zł, dziennie normalny człowiek zbiera ok. 50-80 łubianek. Praca na kolanach cały dzień, 10 godz., deszcz, słońce, burza – nieważne. Wyżywienie we własnym zakresie, tak samo woda mineralna. – Po odliczeniu kosztów zarabiasz na rękę ok. 20 zł. Dodaj dojazd do pracy i powrót. – Jakieś pytania?
  Zbiór truskawek tym się różni od zbioru jabłek lub wiśni, że zapomnij o jedzeniu świeżych owoców – te planacje po 500 ha, to tzw. uprawy ekologiczne (grubo dofinansowane z UE i o te dotacje wyłącznie chodzi), bez oprysków, a więc 90% owoców ma zarodki pleśni.

Sorry, the comment form is closed at this time.