Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

Rząd przyznaje: „Rok 2017 będzie trudny dla finansów publicznych”. Czytaj: Aby zasypać deficyt trzeba będzie pożyczyć jeszcze więcej kasy…

Posted by Marucha w dniu 2016-07-13 (środa)

Rząd Beaty Szydło oficjalnie przyznaje: ujawnienie się całorocznych skutków programu 500+, brak dodatkowych, jednorazowych wpływów z aukcji na rezerwację częstotliwości LTE oraz wydatki na bezpłatne leki dla seniorów spowodują, że rok 2017 będzie trudny dla finansów publicznych.

Jeśli do tego doliczymy gigantyczną dziurę w ZUS na wypłatę bieżących rent i emerytur, którą trzeba pokryć z budżetu państwa (ok. 52-54 mld zł), to niemal pewna jest decyzja rządu Szydło o zwiększeniu deficytu oraz ilości zaciąganych pożyczek.

Przypomnijmy – zgodnie z oficjalnymi informacjami Ministerstwa Finansów zadłużenie Skarbu Państwa w ciągu czterech pierwszych miesięcy tego roku wzrosło aż o 47,3 mld zł. Częściowo jest to efektem wzrostu kursu walut obcych, w których zaciągano długi, a częściowo realizacją programu 500+ (o czym ostatnio otwarcie mówił wicepremier Mateusz Morawiecki). Pomimo zwiększonych wydatków do końca roku deficyt finansów publicznych (czyli różnica między dochodami państwa, a jego wydatkami) ma się jednak utrzymać poniżej poziomu 3 proc. PKB (limit dopuszczalny przez UE).

Niestety w przyszłym roku sytuacja może już nie być tak kolorowa. Wiceminister finansów Leszek Skiba, odpowiadając w imieniu rządu na interpelację poselską, stwierdza wprost: „Rok 2017 będzie trudnym okresem dla finansów publicznych (…). Związane jest to m.in. z ujawnieniem się całorocznych skutków programu 500+, brakiem dodatkowych, jednorazowych wpływów z aukcji na rezerwację częstotliwości LTE, które obniżają deficyt w roku bieżącym oraz wydatków na bezpłatne leki dla seniorów”.

Jeśli do tego doliczymy gigantyczną, bo przekraczającą ponad 50 mld zł, dziurę w ZUS na wypłatę bieżących rent i emerytur (którą również trzeba pokryć wydatkami z budżetu państwa), to niemal pewna jest decyzja rządu Szydło o zwiększeniu w przyszłym roku deficytu budżetowego. A to będzie skutkowało koniecznością zwiększenia ilości pożyczanych pieniędzy, co oczywiście przełoży się na całkowitą wysokość zadłużenia do spłaty…

Źródła:
Rok 2017 trudny dla finansów publicznych – MF (Stooq.pl)

Wicepremier Morawiecki w Bydgoszczy: „500+ jest na kredyt. Zadłużyliśmy się o dodatkowe 20 mld zł, bo chcemy promować dzietność” (wPolityce.pl

http://niewygodne.info.pl

Jak zwykle – brak pieniędzy dla Polaków. Za to są dla Ukrainy, USA, Unii etc.
Admin

 

Komentarzy 19 to “Rząd przyznaje: „Rok 2017 będzie trudny dla finansów publicznych”. Czytaj: Aby zasypać deficyt trzeba będzie pożyczyć jeszcze więcej kasy…”

 1. AlexSailor said

  Częściowo jest to efektem wzrostu kursu walut obcych, który nastąpił na skutek działań rządów.
  500+(odsetki) będzie nas bardzo drogo kosztować.
  A wystarczyło zwiększyć kwotę wolną od podatku do 12 tys. zł.

  Szkoda gadać.

 2. revers said

  No ale jest na co zrzucic dziure budzetowa, choc wieksza czesc beda stanowic wydatki wojenne, natowskie, upalinskie – z plus 500 skorzystaja przybzsze z ukrainy, czy ostanio reklamowny medilanie etiopczyk ktory bedzie biegal w lekoatletyce za polakow , w tym za Kusocinskiego, inni uchodzccy.

 3. JO said

  ad.2.

  Jedna mloda kobieta w Anglii mowi do swej kolezanki, ze ma zamiar chodzic z Alanem.
  Spytalem ja w rozmowie o narodowosc Alana, na co odpowiedziala, ze Alan choc jest czarny jak smola, jest ANGLIKIEM.

  Powiedzialam jej, ze jest w bledzie, bo narodowosc, to geny… , a nie tylko miejsce urodzenia.

  Mloda Angielka nie potrafila zrozumiec o co mi chodzi.

  Czy Polki i Polacy maja tez tak wyprane mozgi??

  Poza tym, w Anglii teraz sa przyzyciowo takie czeste obrazy :

 4. JO said

  „Angielka i Anglik”. Czy moze byc Polka i Polak? Jak Rosjanin, Bialorusin bedzie patrzyl na nas jak bedziemy wygladac jak ten „Dzentelmen”?:

 5. JO said

  To i tak wyglada RODZINA Nasza:
  .https://www.youtube.com/watch?v=5mrS-u_kvJk

 6. Listwa said

 7. Joannus said

  Ad 2
  ”…– z plus 500 skorzystaja przybzsze z ukrainy, ”

  To są grube miliony miesięcznie wydawane na pomiot banderowski.
  Zły to ojciec, zła matka, co swoim dzieciom odbiera a oddaje przybłędom. Także tym sposobem tuczonych naszym kosztem, aby za lat parę ”odwdzięczyli się” siekierami i widłami.

 8. guła said

  Morawiecki prostuje i przeprasza. Sze [ 🙂 ] pomylił, znaczy przejęzyczył.

 9. NICK said

  Tytuł.
  „Rząd przyznaje: „Rok 2017 będzie trudny dla finansów publicznych”. Czytaj: Aby zasypać deficyt trzeba będzie pożyczyć jeszcze więcej kasy…”

  Czytaj: dla Polaków, trudny. By ich jeszcze więcej zadłużyć!

 10. Czyngis-chan said

  @ 7, 9 nawet Amerykanie nie byli tak głupi, aby zapomogi dawać w dolarach. Te 500 zł winno być w kartkach/talonach na przedszkola, odzież dla dzieci, dożywianie, … żadnych pieniędzy do rączki. To był zupełny brak wyobraźni. Pan Maciek, myślę, zgodzi sie ze mną cybernetycznie.

 11. Isia said

  Re: 3 Pan Jo … czytałam kiedyś na forum dyskusję na ten temat pomiędzy, chyba młodymi, Polakami … w związku z występem czarnego boksera, wprawdzie urodzonego w Polsce, ale z rodziców Afrykańczyków, osiadłych u nas po studiach … zdaniem części dyskutantów jest on ( ten bokser ) uważany za Polaka … argumenty … bo tu ( w Polsce ) urodził się, chodził do szkół, mówi po polsku, reprezentuje Polskę na zawodach sportowych, dla Polski zdobywa tytuły sportowe … a zatem w Polsce też istnieje problem ze zrozumieniem ( rozróżnieniem ), że czym innym jest obywatelstwo polskie … a czym innym jest narodowość ( pochodzenie ) …

 12. Isia said

  Re: 2 Pan Revers … ma Pan rację … ten program 500+ … to „mydlenie” Polakom oczu … na tym ( programie ) skorzystają obcy ( tzw. ukraińcy, tzw. uchodżcy etc. ) … i o to chodziło, w dłuższej perspektywie … a przy okazji ile to ciepłych posadek dla „swoich”… przy jego obsłudze …

  … nie oczekujmy od rządzących w Polsce żydów ( których zadaniem jest zniszczenie narodu polskiego ), że będą o nas dbali …

 13. Re: 12 Isia…
  No super odkrycie…
  Sam bym na to nie wpadl…i pewnie Gajowkowicze rowniez…ktorzy dawno temu odkryli zydowska diabelskosc…(a Najpierwszy Ktory to udowodnil, byl nasz Zbawiciel…jesli juz…)
  ==============================
  jasiek z toronto

  http://polskawalczaca.com

 14. Isia said

  Re: 13 Pan Jasiek (…) … jeśli ma Pan coś ciekawszego do powiedzenia … niewątpliwie podzieli się Pan swoją bezcenną wiedzą … a wszyscy mniej uświadomieni od Pana … będą wdzięczni, jak sądzę …

  … swoją drogą … jaki świat jest piękny a ludzie wokół życzliwi i uprzejmi … z Panem Bogiem …

 15. Re: 14 Isia
  Swiat nie jest piekny, ale wciaz podatny na kompromis, bowiem sam lucyfer (aniol pieknosci) obezwladnil ten piekny swiat stworzony przez Boga w ktorym wszyscy ludzie poddawani sa wszelkiego rodzaju probom.
  Prosze sie bacznie rozejrzec wokol samej siebie…a znajdzie Pani odpowiedz..o wiele ciekawsza od mojej…

  ==============================
  jasiek z toronto

  http://polskawalczaca.com

 16. rdest said

  Niestety jestesmy atrakcyjni dla ukrow .https://www.youtube.com/watch?v=mQSO7gA6LPA

 17. anonim said

  ad.10 Han Czyngis.
  Pan nie zrozumiał mundrości etapu…w takim poważnym kraju jak USA daje się EBT a nie dulary po to by te wirtualne EBTdulary wydać w amerykańskich firmach.
  W kolonii jaką jest polin można było ten etap pominąć bo tutaj une mają wszystkie biznesy więc nie potrzeba specjalnie wskazywać na co ma to być wydane….i tak trafi do nich. Pięknie się rozłoży 20mld na wzrost przychodu polskich firm w rodzaju stonki, lidla albo oszołoma.

 18. Maha said

  To jest tak z jednej strony dać obcym już wyżej wymienionym przez Państwa, ale dać również Polakom, jako kiełbasa wyborcza bo przecież na wieczność nie zostali wybrani, no i ta gloria patriotyzmu, i dbania o polskie interesy, ach, och…….a z drugiej strony zadłużyć jeszcze bardziej, żeby jak najszybciej roz…lić to co jeszcze z Polski zostało. A jak już roz….ą do reszty, znowu mnóstwo wyjedzie zagranicę, zostanie planowane paręnaście milionów, plan wykonany, „sojusznicy” pospasani na grzbiecie podatnika, Polin gotowy….

 19. Maryś said

  Panie Sailor,zwiększyć teraz kwotę wolną od podatku,to dobić samorządy,które i tak są zadłużone
  po uszy ,na koniec ubiegłego roku 15 mld.

Sorry, the comment form is closed at this time.