Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

Svenska Dagbladet: Sankcje wkrótce zostaną zdjęte, choć Rosja nie poszła na ustępstwa

Posted by Marucha w dniu 2016-07-14 (Czwartek)

Zachodnie kraje wkrótce mogą zdjąć sankcje z Rosji, mimo że ona nigdy nie poszła na jakiekolwiek ustępstwa, pisze szwedzki profesor Stefan Hedlund w artykule dla gazety „Svenska Dagbladet”.

Sama polityka sankcji była wynikiem nieprawidłowego podejścia zachodnich krajów do Rosji, uważa Hedlund i zwraca uwagę na różnice między podejściami polityki zagranicznej obu stron. Moskwa rozpatruje wydarzenia na Ukrainie z punktu widzenia konfliktu interesów, a Zachód — z punktu widzenia konfliktu wartości, i uważa, że Moskwa „nie miała prawa ingerować”.

„Fundamentalna różnica między konfliktem wartości i konfliktem interesów polega na tym, że konflikt interesów można rozwiązać na drodze negocjacji. Konflikt wartości automatycznie oznacza, że jedna strona ma rację, a druga — nie” — wyjaśnia profesor.

[Nie wiem, jakie „wartości” reprezentuje Zachód, a o których mówi zacny profesor – admin]

„Reakcją Zachodu było wprowadzenie sankcji, które jednak w żaden sposób nie mogły wpłynąć na zachowanie Rosji. „Zachodnim politykom sankcje dały poczucie moralnej wyższości, za którą zapłacono ogromną cenę w postaci obniżenia poziomu handlu i zniszczenia europejskiej architektury bezpieczeństwa” — przekonuje profesor.

Teraz, jego zdaniem, sytuacja jest taka, że sankcje wkrótce — być może już w przyszłym roku — zostaną zdjęte, a Kreml i tak nie poszedł na jakiekolwiek ustępstwa.

Przekonanie, że polityka Moskwy była niszczycielska dla niej samej, również jest błędne. Większość Rosjan jest zadowolona z polityki Władimira Putina, a wydarzeń z ostatniej dekady nie postrzegają oni jako „serii niepowodzeń”. Polityka sankcji tylko wzmacnia pozycję prezydenta Rosji i zwiększa przekonanie Rosjan co do tego, że Zachód chce zniszczyć ich kraj, uważa Hedlund.

„Główne pytanie powinno być następujące: co Zachód, jego zdaniem, wygrał w tej sytuacji, oprócz moralnej wyższości [sic! – admin]” — podsumowuje szwedzki profesor.

W przededniu szczytu NATO w Warszawie Hedlund pisał w Svenska Dagbladet o niebezpieczeństwie eskalacji konfliktu ze strony sojuszu wojskowego i wezwał Zachód, aby znaleźć sposób na zmniejszenie napięć w stosunkach z Moskwą. Po tym Hedlund został oskarżony o to, że jest „apologetą oficjalnego stanowiska Rosji”. Sam profesor nazywa tego typu oświadczenia „grubiańskimi insynuacjami”.

http://pl.sputniknews.com/

Komentarzy 9 do “Svenska Dagbladet: Sankcje wkrótce zostaną zdjęte, choć Rosja nie poszła na ustępstwa”

 1. RomanK said

  Kazda Wojna jest Wojna Banksterow- Zniwami Banksterow…prowadzona po to, zeby wyimaginowane z czysteho powietrza setki trilionow nalezne im z tytulu pozyczek jakie wyemitowali z Niczego….zamienic na wszystko co posiadaja narody, ktore przekaza im w procesie wojennym wszystkie wartopsci jakie posiadaja plus miliony swoich dzieci jakie zostana zlozone w ofierze Molehowi Wojny!
  Haslem Narodow dla Banksterow:

  Bijcie sie miedzy soba sami…swoimi trilionami!!!!!

 2. RomanK said

  Chrzecijanie Wszystkich Denominacji i Rytow!
  Przylaczcie sie do Wielkiej Krucjaty POkoju zainicjowanej przez
  Cerkiew Prawoslawna!!!!!

 3. ojojoj said

  Panu profesorowi chyba chodzilo o wartosci jakie daje dupokracja (femen szczajace publicznie na portrety chrzescijanskich politykow w ramach protestu, ekspresji czy sztuki), ktorej w Rosji jest brak.

 4. JO said

  ad. 2. A gdzie na temat Krucjaty mozna znalezc wiadomosci?

 5. split said

  Money talks bullshit walks – Rosja to zbyt duzy market na zachodnie produkty i zbyt bogata w zasoby pod i nad ziemia zeby ja olewac, przy okazji sankcje zmuszaja do samowystarczalnosci a ta jest bardziej niebezpieczna rzekome zagrozenie polityka Putina. Iran dzieki sankcjom nadrobil zaleglosci w przemysle, medycynie, farmacji, nauce, etc., Rosja tez przezyje a zachod jej nie podskoczy bo ma nukes i wie co znimi zrobic w razie czego ,…

  Probowali przycisnac i nie wyszlo czas wrocic do stolu i rozmawiac – Tylko durny polsko-jezyczny osrany ratlerek w W-wie podskakuje bo im kmioty pozwalaja.

 6. split said

  Dzis w Moskwie – Tylko osrany ratlerek w W-wie jeszcze podskakuje ,…

  ‚I’m ready, you’re ready, let’s go!’

  Russian President Vladimir Putin, left, meets with US Secretary of State John Kerry in Moscow.

 7. ojojoj said

  panie Split

  Sankcje maja za zadanie wyprowadzic ludzi na ulice, podstawic falszywych liderow i wspolnie obalic rzad. Jest to najtanszy sposob prowadzenia wojny. Sa tez kraje ze starozytna kultura, gdzie sankcje nie zdaly egzaminu. Takimi krajami byl Irak, a dzisiaj Iran oraz Rosja. Polska, no coz – w 80’ym dala sie podpuscic jak wyglodnialy dzieciak co zobaczyl cukierka.

 8. split said

  Ojojoj @ 7 ,…

  A czy kiedykolwiek bylo lepiej? Spojrzyj pan uczciwie w przeszlosc, jeden z najbardziej wychwalanych wladcow ktorym Polacy sie chelpia w kraju i za granica nie tylko sprzedal Polske zydom to go ‚wielkim’ ochrzcili (chodzi o Kazimierza) slynny krol Sobieski wykrwawil kraj i zostawil na pozarcie sasiadom, 70 lat temu rzekomo polski rzad w Londynie i jego naczalni w Warszawie ktorzy dali rozkaz rozpoczecia powstania z motyka na ksiezyc wyslali ponad 200 tys. rodakow na pewna smierc rowniez odpawiedzialni za zrownania stolicy z ziemia to niby madrzy? ,…

  Szkoda slow ,…

 9. Zerohero said

  Podsumowując treść wiadomości:

  1. profesor Stefan Hedlund w sposób bezczelny wmawia, że Zachód to altruiści wyznający „wartości” (w domyśle wyższe), a Rosja pilnuje tylko swego interesu. Wspomina nawet o wyższości moralnej Zachodu. Czyli profesor zajmuje stanowisko antyrosyjskie.

  2. profesor Stefan Hedlund stwierdził, że może wojna z Rosją nie jest dobrym pomysłem.

  3. Za stwierdzenie z pkt 2 na profesora Stefan Hedlunda posypały się oskarżenia o rusofilstwo.

  [to jest świetne studium przypadku zarzutu o rusofilstwo]

Sorry, the comment form is closed at this time.