Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

Oto jak Komisja Europejska dyskryminuje polską firmę! Już 4 rok każe jej czekać na rozpatrzenie skargi ws. duńskiego konkurenta

Posted by Marucha w dniu 2016-07-17 (Niedziela)

Największy polski producent okien (Fakro) uważa, że jego główny konkurent na europejskim rynku (duński Velux) dopuszcza się praktyk o charakterze nieuczciwej konkurencji i nadużywa dominującej pozycję na rynku. Skargę w tej sprawie do Komisji Europejskiej Polacy wnieśli już 4 lata temu.

Niestety do dziś nie została ona rozpatrzona. Okazuje się, że Komisarzem do spraw konkurencji, który decyduje jakie skargi będą przedmiotem obrad, a jakie muszą czekać, jest… była członkini duńskiego rządu. Tak, że tego…

Przedstawiciele polskiego Fakro oskarżają eurokratów o to, że celowo i z premedytacją nie chcą się zająć ich skargą złożoną na duński Velux. Od 4 lat leży ona w Komisji Europejskiej bez rozpatrzenia.

Oczywistym jest, że rozstrzygnięcie sprawy po myśli Polaków mogłoby negatywnie wpłynąć na wyniki finansowe Veluxu. Warto zauważyć, że Duńczycy są głównym konkurentem polskiej firmy na rynku europejskim. Walka toczy się zatem o gigantyczne pieniądze.

Co ciekawe – europejskim komisarzem ds. konkurencji, który podejmuje decyzje w zakresie tego, jakie skargi złożone przez przedsiębiorców będą rozpatrywane, a jakie muszą czekać w kolejce, jest… Dunka – Margrethe Vestager, która zanim trafiła do Komisji Europejskiej zajmowała stanowisko ministra gospodarki w duńskim rządzie.

Myślę, że warto tę sprawę nagłośnić. Wiele wskazuje, że mamy do czynienia z klasycznym konfliktem interesów. Zakładając, że zarzuty Fakro są prawdziwe i Velux dopuścił się praktyk o charakterze nieuczciwej konkurencji, unijna komisarz do spraw konkurencji (od której zależy jakie sprawy będą przedmiotem obrad, a jakie nie) musiałaby ukarać rodzimą firmę. A niekoniecznie może jej na tym zależeć, stąd też wniosek Polaków jest cały czas blokowany.

Oficjalne tłumaczenie Komisji Europejskie jest takie, że „sprawa złożona przez Fakro ma niski priorytet”, a jej przeanalizowanie „wymagałoby znacznych zasobów i najpewniej byłoby nieproporcjonalne ze względu na ograniczone prawdopodobieństwo stwierdzenia występowania naruszenia”.

Źródła:
Polski producent okien skarży się na Komisję Europejską(Bankier.pl)
Fakro skarży się na Velux Komisji Europejskiej, a ta nie reaguje (Wyborcza.pl)

http://niewygodne.info.pl

Tak to musi być, gdy zamiast decydować o sobie, „współdecydujemy”.
Admin

Komentarzy 6 to “Oto jak Komisja Europejska dyskryminuje polską firmę! Już 4 rok każe jej czekać na rozpatrzenie skargi ws. duńskiego konkurenta”

 1. rafal z said

  To jeszcze NIC. Popatrzcie jak „polski” rząd prześladuje polskich przedsiębiorców…

 2. rafal z said

 3. Adam Ryglowski said

  Czy kogoś to dziwi ? – Jeżeli DZIWI , TO PROSZĘ ZAJRZEĆ W TALMUD .
  I przestanie się dziwić , lub ma kłopoty z percepcją .

 4. Lily said

  Takie,sa uroki krajow pod okupacja…

 5. Henry said

  Strażnicy brutalnie zaatakowali handlującego mężczyznę, który stanął w obronie handlarzy warzyw i owoców na targowisku przy ul. Tatrzańskiej w Łodzi.
  (c) Film zarejestrowany telefonem komórkowym przez przypadkową osobę.

 6. NICK said

  To nie jest moja kraina.
  Boże… .

Sorry, the comment form is closed at this time.