Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

Niemienski: Warszawa nie ma innej opcji, jak tylko współpracować z banderowskimi władzami

Posted by Marucha w dniu 2016-07-22 (piątek)

Sejm RP w ramach procesu legislacyjnego uznał za ludobójstwo tragiczne wydarzenia na Wołyniu w 1943 r., gdy ukraińscy nacjonaliści zabili około 100 tys. Polaków i przedstawicieli innych narodowości. Jak ta decyzja wpłynie na polsko-ukraińskie relacje Sputnik zapytał politologa Olega Niemienskiego z Rosyjskiego Instytutu Badań Strategicznych.

Jaka, Pana zdaniem, będzie reakcja na Ukrainie na decyzję polskiego Sejmu? Czy wpłynie ona na ponowną ocenę roli OUN-UPA?

— Uznają to za kolejną zdradę. Obecnie na Ukrainie stały temat jest taki: „jak nas zdradzają w Europie”. Ale winny jest i tak prezydent Rosji Putin – każde zło wyjaśnia się jego działaniami.
Ukraińcy rozumują, że jeśli polscy posłowie uchwalili antyukraińską ustawę, oznacza to jedynie, że podkupił ich Kreml. Absurdalność takich interpretacji jest widoczna z zewnątrz, ale ukraińskie społeczeństwo jest teraz w takim stanie psychicznym, że po prostu nie może znaleźć innego wytłumaczenia. Jest to stan rozpaczy, strachu, utraty sił, złości, a czasem nawet histerii. Wszystko dzieje się nie tak, jak zakładano, i wszystko jest nieporównywalnie gorsze, niż oczekiwano. Ponadto należy rozumieć, że na Ukrainie niewielu zagłębia się w to, kim są banderowcy i co robili.

Decyzja o uznaniu w Polsce Rzezi Wołyńskiej za ludobójstwo w żaden sposób nie wpłynie na przewartościowanie roli OUN-UPA. Ukraińców w ogóle nie obchodzi to, co na ten temat myślą Polacy. Bardziej troszczą się o relacje z Europą i z Rosją. Politycy nadal będą „wymieniać się ukłonami”. Jak Poroszenko, który tego samego dnia klękał przed pomnikiem ofiar Rzezi Wołyńskiej w Polsce i podpisywał ustawę o przemianowaniu nazw ulic na cześć Bandery na Ukrainie.

Jedynie z boku może się wydawać to nielogiczne. W rzeczywistości oba działania postrzegane są jako „antyrosyjskie”, przecież i gloryfikować Banderę, i zacieśniać stosunki z Polską trzeba w jednym celu — by przeciwstawić się Rosji.

Czy decyzja polskiego Sejmu wpłynie na polsko-ukraińskie relacje?

— Należy rozumieć, że te relacje nie są symetryczne. Ukraina dla Polski jest kluczowym partnerem strategicznym, krajem, w którym sytuacja może rozmaicie wpływać na status Polski na arenie międzynarodowej. Ponadto jest to część Kresów Wschodnich, z którymi związane jest silne uczucie narodowej nostalgii. A dla Ukrainy Polska jest jednym z partnerów w UE i bynajmniej nie głównym – ani ze względów politycznych, ani gospodarczych. Polskę docenia się za rolę „adwokata Ukrainy w Europie”, ale często podkreśla się też, że słabo sobie z nią radzi. Zwłaszcza ostatnio. Jednak nie sądzę, że polsko-ukraińskie stosunki mogą się teraz poważnie pogorszyć. Nie chce tego ani Kijów, ani Warszawa. Ale nie należy też oczekiwać maksymalnie przyjaznej atmosfery.

Z jaką siłą polityczną na Ukrainie ma do czynienia Warszawa?

— Należy zdawać sobie sprawę z tego, że w wyniku Euromajdanu do władzy doszły siły, które ideologicznie wspierają nastroje Ukrainy Zachodniej. Nie lubi się tam Polaków. Można powiedzieć, że Warszawa, wspierając Euromajdan i nowy rząd, przyczyniła się do tego, że u władzy w Kijowie znaleźli się nacjonaliści.

Znaki przyjaźni, które prezydent Ukrainy wykonał pod adresem Polski, podejmowane są w kontekście przeciwstawienia się Rosji. Ale tutaj należy znać umiar, bo inaczej dobre relacje z Polakami mogą poważnie wpłynąć na jego i tak słabe poparcie na zachodzie kraju. Ponadto na Ukrainie nie ma takiej siły politycznej, która byłaby prozachodnia i nie byłaby ideologicznie banderowska.

Więc co pozostaje? Moim zdaniem, Warszawa nie ma innej opcji, jak tylko współpracować z banderowskimi władzami i składać kwiaty pod pomnikiem Bandery podczas oficjalnych wizyt w Kijowie.

http://pl.sputniknews.com

Komentarzy 12 to “Niemienski: Warszawa nie ma innej opcji, jak tylko współpracować z banderowskimi władzami”

 1. Przecław said

  Jakie 100 tysięcy ? 200 tysięcy to liczba zaniżona. Kto i dlaczego zaniża liczbę zamordowanych Polaków ?

 2. Krokodyl said

  To uchwała, a nie ustawa. Za mordy i grabieże na Polakach Ukraina musi natychmiast wypłacić Kresowianom oraz ich rodzinom wysokie odszkodowania. Żyjący zbrodnairze banderowscy powinni zostać niezwłocznie osądzeni. Ideologia banderowska, ukraiński faszyzm i totalitarzym powinny być w Polsce zakazane i surowo karane.

 3. JO said

  „Ideologia banderowska, ukraiński faszyzm i totalitarzym powinny być w Polsce zakazane i surowo karane.”

  ukrainski faszyzm to judaizm, syjonizm w pigulce, to sztuczny twor narodowy – kto sie osmieli zakazac ?

 4. Joannus said

  Ad 1
  W latach osiemdziesiątych podawano liczbę 500 tysięcy. Z upływem czasu liczba ta topnieje. Jak badacze polsko-ukraińscy przystąpią do liczenia to jeszcze pewnie ulegnie zmniejszeniu.

  Ad 2
  Uchwała nie rodzi żadnych skutków, poza paplaniem.

  Ad 3
  Jak go zwał to zwał, niemniej banderyzm jest mocno zakorzeniony w wykształconym przez wieki konglomeracie, ze specyficznej rasowo i kulturowo mieszanki ludności, a nie zapominajmy jest on bardzo rozwojowy.

 5. No muszę zapytać o całkiem nową definicję współpracy????
  Bo jak na razie do tej pory to ja widzę Polskę w roli sponsora Ukrainy i darmowego „adwokata” w Jewropie.
  Sponsora należy dodać, kosztem własnego biedniejącego, zahukanego, zmęczonego a nawet umęczonego społeczeństwa, który działania władz opłacanych sowice z jego podatków, traktuje jako działanie przeciwko sobie. Bo jak inaczej nazwać powiększającą się emigrację młodych wykształconych Polaków, nadal spadającą w kraju dzietność i ogólnie marazm. Zjawiska te, są lekceważone na szczytach władzy, ONI mają się dobrze, nie muszą się „zniżać” do przeciętnego zjadacza chleba, przysłowiowego Kowalskiego, Nowaka
  ONI na górze ,posiedli mądrość i patent na wszystkie rozwiązania.
  Czasem odnosi się wrażenie że biegną na pomoc Ukrainie ,na wyprzodki po staropolsku mówiąc. Na mgnienie powieki pana Poroszenko Walcmana,czy Jaceniuka obecnie Groismana.
  Odnosi się wrażenie, że „polscy ” posołwie czy rządy,…..leczą przy okazji swoje kompleksy, udając „paniska” kosztem Polaków ,przyjmując wyrazy uznania dla samych siebie za szafowanie pieniędzmi podatników polskich przeznaczonych na POLAKÓW!!!!
  Z przeciwnej strony widzę natomiast, nieprzeciętną roszczeniowość, lekceważenie i pogardę zamieniane na fałszywą sympatię w momencie wręczania kolejnych miliardów/ ponoć już 16 mld/i jedynie próby wykorzystania i wyżęcia polskich obywateli ile się tylko da.
  Przykład już podawałam wielokrotnie”

  http://www.bibula.com/?p=34952

  http://www.bibula.com/?p=87299

  Ukraina zlikwidowała matury z języka polskiego!!!!podczas gdy w Polsce nie tylko są matury z ukraińskiego, ale polscy podatnicy czyli my, finansujemy dziesiątki szkół i internatów dla ukraińskiej młodzieży!!!

  http://www.kresy.pl/wydarzenia,ukraina?zobacz/ukraina-zlikwidowala-matury-z-jezyka-polskiego

  cenny wpis Pana J.Malinowskiego:
  Jacek Malinowski said
  2016-07-05 (wtorek) @ 22:33:50
  Re 29: p.Isia.
  Do wiadomości Pani Isi i innych Gajówkowiczów:
  https://marucha.wordpress.com/2015/04/16/jak-polski-rzad-dofinansowuje-banderowski-pomiot/
  Gdzie „nasz” rząd wydał w 2014 roku miliony naszych złotych. ????
  OTO w jakiej wysokości , rząd udzielił dotacji z Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji , dla organizacji Ukraińskich…… działających na terenie państwa Polskiego.
  1. Związek Ukraińców Podlasia na ” Działalność amatorskich zespołów artystycznych” ——————————————- 64 100 532 zł.
  2. Związek Ukraińców Podlasia „Howorymo ukrajiśkoju”. Nauka języka ukraińskiego dla młodzieży i dorosłych” —— 8 700 533 zł.
  3. Związek Ukraińców Podlasia, audycje radiowe w języku ukraińskim. ” Ukraińskie słowo” ————————————— 32 400 534 zł.
  4. Związek Ukraińców Podlasia, Festiwale kultury i tradycji ukraińskich na Podlasiu —————————————————– 144 330 535 zł.
  5. Związek Ukraińców Podlasia konkurs młodej muzyki ukraińskiej ” Pidlaska Marszrutka „————————————— 24 600 536 zł.
  6. Związek Ukraińców Podlasia, spotkania z podlaskim folklorem, tradycją i poezja ukraińską: „Spotkanie z kolędą i szczedriwką- Konkurs piosenki Ukraińskiej ” Z Pidlaśkoji Krynyci „; Konkurs Recytatorski „Ukraińskie słowo”————————– 28 900 637 zł.
  7. Związek Ukraińców Podlasia, warsztaty kultury ukraińskiej dla dzieci i młodzieży „U zródeł” ————————————— 27 500 538 zl.
  8. Związek Ukraińców Podlasia, wydanie płyty CD ” Koładuje Pidlaiaszcza” ————————————————– 19 900 539 zł.
  9. Związek Ukraińców Podlasia, wydawanie ukraińskiego pisma Podlasia ” Nad Buhom i Narwoju”——————— 134 300 540 zł.
  10. Związek Ukraińców w Polsce, chóry i zespoły artystyczne ( program działalności twórczej na 2014 rok) ———- 150 541 zł.
  11. Związek Ukraińców w Polsce, Dni Kultury Ukraińskiej- 39 542 zł.
  12. Związek Ukraińców w Polsce , działalność ośrodków kultury ukraińskiej w 2014 roku. ———————————— 245 543 zł.
  13. Związek Ukraińców w Polsce, dziecięce festiwale i konkursy
  ———————————————————————— 30 545 zł.
  14. Związek Ukraińców w Polsce, Misteria kupalskie — 30 545 zł.
  15. Związek Ukraińców w Polsce, obchody 200- setnej rocznicy urodzin Tarasa Szewczenki ————————————- 41 546 zł
  16. Związek Ukraińców w Polsce, Pamięć Nieprzyswojona Chełmszczyzna 1944 ———————————————– 26 547 zł
  17. Związek Ukraińców w Polsce, program edukacji dzieci i młodzieży
  ——————————— 33 548 zł.
  18. Związek Ukraińców w Polsce, Ukraińskie Jarmarki —— 24 549 zł.
  19. Ukraińskie Spotkania na Pograniczach———————– 41 550 zł.
  20. Związek Ukraińców w Polsce UMP- Ukraiński Multimedialny Portal
  ——————————————- 49 551 zł.
  21. Związek Ukraińców w Polsce, wydanie rocznika „Almanach Ukraiński” 2015 ———————————————–25 552 zł .
  22. Związek Ukraińców w Polsce, wydawanie tygodnika ” Nasze słowo” w 2014 roku. —————————————————— 430 000 zł.
  Powyższe dane znajdziesz w najnowszym numerze tygodnika ” TYLKO POLSKA nr, 18(756) 2015. z dnia 30.04- 6.05.2015 r.

  Trafili na naiwnych pod rozkazami wuja Sama to ciągną z całą bezwzględnością i mocą.

  PYTANIE ” CO POLSKA MA Z UKRAINY???” Jeśli współpraca to obustronne korzyści, prawda??????
  No to jedziemy dalej:
  =ok. 2 mln ukraińskich uchodźców ekonomicznych,
  -25 tysięcy ukraińskich studentów na polskich stypendiach,
  -szkolenie i leczenie i dozbrajanie ukraińskich rezunów, z krwią donbaskich dzieci na rękach,
  -napaści na polskich naukowców na przejściu granicznym w Rawie Ruskiej,
  -poderżnięte gardło lublińskiego taksówkarza na kosztownym leczeniu, i utrzymanie ukraińskiego zbrodniarza w więzieniu na polskim wikcie,
  -zgwałcona polska 16 latka
  -i niewiadoma ilość broni przemycona z Ukrainy gdzie jest jej tysiące w wolnej sprzedaży, która dozbraja nasz Pruszków. A to dopiero początek, pójdzie dalej!!!
  ILE jeszcze przeciętny Polak, nie na pensji 15.000 + 12.000 na biuro…..jaką dostaje .poseł czy senator, tylko na przeciętnej polskiej głodowej pensji , wytrzyma???
  Ile naszych dzieci NIE pojechało na żadne wakacje?? ile ma krzywe kręgosłupy, czy dziurawe zęby?????ilu Rodziców polskich się będzie musiało zadłużyć żeby kupić wyprawkę do szkoły?????i tak dalej!!!!

 6. Sebastian said

  „Sejm RP w ramach procesu legislacyjnego uznał za ludobójstwo tragiczne wydarzenia na Wołyniu w 1943 r., gdy ukraińscy nacjonaliści zabili około 100 tys. Polaków i przedstawicieli innych narodowości.” Jak widać wrzucili wszystkich do jednego worka, ciekawe ilu Polaków po odliczeniu innych narodowości im wyjdzie. Osobiście mam świadomość ponad 250 tys. Polskich ofiar ludobójstwa na Wołyniu, co nie znaczy , że liczba 500 tys. jest przesadzona. Być może, o zgrozo, że i ona jest mocno zaniżona. Po za tym serwilizm obecnej „wadzy” jest i tak mocno widoczny – pozdrawiam

 7. Dla uzupełnienia dodaję że:
  Ukraina jest ponoć wolnym , demokratycznym krajem z władzą którą sobie sama wybrała.Na terenach zachodnich NIE MA ŻADNEJ wojny, chyba że ta, że piorą się nacjonalistyczne bataliony z WSU między sobą.
  Ukraina ma bogactwa naturalne i powierzchnię 2 x większa od Polski z najlepszymi w Europie czarnoziemami, które mogą wyżywić 3 x tyle ludzi co na Ukrainie,
  za kosztowną wojenkę i pacyfikacje swojej ludności na Wschodzie kraju, nie odpowiada żadna polska Rodzina tylko ukraiński rząd pod zarządem USA.
  Ukraińcy założyli sobie w Polsce związek zawodowy…/ i co jeszcze???/
  otwarte pozostaje pytanie, czy obywatele Ukrainy dostają w Polsce pieniądze na swoje dzieci z programu 500+ i inne dodatki na dzieci.
  Jednym słowem do okrzyków i haseł „Ukraina dla Ukraińców” jakie wykrzykują na licznych pochodach z pochodniami Ukraińcy, należy dodać jeszcze hasło „Polska dla Ukraińców”.
  Będą musieli się bić lub dogadać jeszcze z Niemcami /Eriką Steinbach i Jewrejczykami, którzy mają też roszczenia do Polski i doprawdy trudno zgadnąć jak się dogadają.
  I na tym tle,…… z wieeeelką łaską uchwalono dzień pamięci bestialsko w niewyobrażalnych mękach pomordowanych polskich dzieci, kobiet i starców.
  Taka to polskojęzyczna duma i godność narodowa polskojęzycznych zarządzających.

 8. Mier said

  „Poroszenko, który tego samego dnia klękał przed pomnikiem ofiar Rzezi Wołyńskiej w Polsce i podpisywał ustawę o przemianowaniu nazw ulic na cześć Bandery na Ukrainie.”

  Czego nikt z polskich gazeciarzy ani „politykow” nie zauwazyl ani o tym nie napisal.

 9. aa said

  Ad 6-wielkie dzieki moze Polacy wreszcie oderwia swoje oglupione pyski od televizorni i ajfonow i zrozumieja ,ze zyja w jakiejs koloni banderlandu a pseudo rzad kradnie ostatki ,aby przekazac je swoim wladcom z Kijowa. To jakis absurd ,ale to sie dzieje i trzeba z tym skonczyc i to szbko,gdyz czasu nie zostalo zbyt wiele

 10. Marek said

  Wykład z postu 1, koniecznie wysłuchać [nie żałować 1godz czasu] , przekazywać dalej znajomym, rodzinie, edukować, informować, ostrzegać – by nie grzeszyć grzechem – zaniechania.
  Dzięki za link Panie Przecław.
  Wysłuchac do końca, nawet jeśli już wiesz dużo – druga części wykładu jest od serca polskiego.

 11. Glock said

  Gonic ;;;;;;;agentow syjonizmu ktorzy rzadza NASZA RZECZYPOSPOLITA.I nie wazne jaka opcja polityczna ;PIS,PO,SLD,Nowoczesna To sa wciaz Ci sami agenci ;syjonizmu.Ten sam program ;zniszczyc NAROD POLSKI.
  NIE BEDZIE NIC Z TEGO K…………………………y

 12. błysk said

  Czy czasem Poroszenko nie ma swoich fabryk czekolady w Rosji?

Sorry, the comment form is closed at this time.