Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

 • The rainbow symbolizes the Covenant with God, not sodomy Tęcza to symbol Przymierza z Bogiem, a nie sodomii


  Prócz wstrętu budzi jeszcze we mnie gniew fałszywy i nikczemny stosunek Żydów do zagadnień narodowych. Naród ten, narzekający na szowinizm innych ludów, jest sam najbardziej szowinistycznym narodem świata. Żydzi, którzy skarżą się na brak tolerancji u innych, są najmniej tolerancyjni. Naród, który krzyczy o nienawiści, jaką budzi, sam potrafi najsilniej nienawidzić.
  Antoni Słonimski, poeta żydowski

  Dla Polaków [śmierć] to była po prostu kwestia biologiczna, naturalna... śmierć, jak śmierć... A dla Żydów to była tragedia, to było dramatyczne doświadczenie, to była metafizyka, to było spotkanie z Najwyższym
  Prof. Barbara Engelking-Boni, kierownik Centrum Badań nad Zagładą Żydów, TVN 24 "Kropka nad i " 09.02.2011

  Państwo Polskie jest opanowane od wewnątrz przez groźną, obcą strukturę, która toczy go, niczym rak, niczym demon który opętał duszę człowieka. I choć na zewnatrz jest to z pozoru ten sam człowiek, po jego czynach widzimy, że kieruje nim jakaś ukryta siła.
  Z każdym dniem rośnie liczba tych, których musisz całować w dupę, aby nie być skazanym za zbrodnię nienawiści.
  Pod tą żółto-błękitną flagą maszerowali żołnierze UPA. To są kolory naszej wolności i niezależności.
  Petro Poroszenko, wpis na Twiterze z okazji Dnia Zwycięstwa, 22 sierpnia 2014
 • Kategorie

 • Archiwum artykułów

 • Kanały RSS na FeedBucket

  Artykuły
  Komentarze
  Po wejściu na żądaną stronę dobrze jest ją odświeżyć

 • Wyszukiwarka artykułów

 • Najnowsze komentarze

  Boydar o Wolne tematy (67 – …
  Boydar o Katolicyzm, kapitalizm i …
  Adrian o Wolne tematy (67 – …
  Adrian o Wolne tematy (67 – …
  Mg-42 o Katolicyzm, kapitalizm i …
  Marek Rogalski o Operacja na Ukrainie a globaln…
  revers o Operacja na Ukrainie a globaln…
  revers o Operacja na Ukrainie a globaln…
  NICK o Wolne tematy (67 – …
  NICK o Wolne tematy (67 – …
  NICK o Wolne tematy (67 – …
  NICK o Operacja na Ukrainie a globaln…
  Kura domowa o Wolne tematy (67 – …
  Piotr B. o Operacja na Ukrainie a globaln…
  Yagiel o Wolne tematy (67 – …
 • Najnowsze artykuły

 • Najpopularniejsze wpisy

 • Wprowadź swój adres email

  Dołącz do 621 obserwujących.

„Nasze matki, nasi ojcowie” – proces w Krakowie

Posted by Marucha w dniu 2016-07-26 (Wtorek)

18 lipca 2016 roku o godzinie 8.30 przed krakowskim Sądem Okręgowym rozpoczął się proces cywilny z powództwa 92-letniego żołnierza Armii Krajowej, Zbigniewa Radłowskiego, oraz Światowego Związku Żołnierzy AK, przeciw twórcom niemieckiego serialu „Nasze matki, nasi ojcowie” i telewizji ZDF.

Pozew dotyczy naruszenia dóbr osobistych żołnierzy AK, rozumianych jako prawo do tożsamości narodowej, dumy narodowej i narodowej godności oraz wolności od mowy nienawiści. Do procesu przystąpiła przystąpiła także Prokuratura Okręgowa w Krakowie „z uwagi na ważny interes społeczny”.

Uzasadniając pozew pełnomocnicy powodów, mec. Monika Brzozowska-Pasieka i mec. Jerzy Pasieka (bronią pro bono) oznajmili, że ich klienci domagają się przeprosin we wszystkich telewizjach (60 na całym świecie), w których film był emitowany lub do których go sprzedano, informacją historyczną stwierdzającą, że jedynymi winnymi Holocaustu byli Niemcy.

Podobny komunikat miałby też się znaleźć na stronie internetowej twórców, czyli ZDF oraz autorów scenariusza i reżysera. Powodowie chcą także usunięcia z filmu znaku graficznego AK na biało-czerwonych opaskach noszonych przez aktorów (według powodów w AK nie było takiego zwyczaju) i zapłaty 25 tys. zł.

Jak się należało spodziewać, pełnomocnicy pozwanych producentów adwokaci Karolina Góralska i Piotr Niezgódka wnosili o odrzucenie pozwu bez jego merytorycznego rozpoznania. Swój wniosek o oddalenie pozwu co uzasadniali tym, że sąd polski nie jest właściwy do rozpoznawania sporu de facto globalnego. Podnosili m.in., że „tematyka filmu jest oderwana od Polski, a spośród 270 minut akcji filmu tylko 20 minut dzieje się w Polsce”. Na wypadek, gdyby sąd nie odrzucił pozwu pozwani wnieśli o jego oddalenie wskazując, że producenci przy realizacji filmu korzystali z wolności do twórczości artystycznej. Mec. Niezgódka uzasadniał swój wniosek słowami:

„Niezależnie od tego producenci wyrazili ubolewanie, że ten film został w taki sposób odebrany w Polsce. Nigdy nie było ich intencją, aby ten film został w ten sposób odebrany w Polsce”.
[Aha. Rąbnąłem kogoś gazrurką po łbie, ale „nigdy nie było moją intencją”, aby doznał wstrząsu mózgu… –  admin]

Sąd, pod przewodnictwem sędziego Kamila Grzesika, oddalił argument o braku jurysdykcji krajowej uznając, że polski sąd ma prawo i obowiązek procedować w tej sprawie, skoro film był dostępny także na terenie Polski, bowiem w 2013 r. wyemitowała go TVP. W związku z tym polski sąd ma też prawo ocenić tego skutki.

Ponadto sędzia Kamil Grzesik zarządził, że niemieccy świadkowie zostaną przesłuchani przez polski sąd za pomocą telekonferencji. Nie było to po myśli pełnomocników pozwanego, którzy chcieli, aby odbyło się to w formie pomocy prawnej przed niemieckim sądem. Krakowski sąd uznał, że należy kierować się zasadą bezpośredniości postępowania.

Podczas rozprawy sąd przesłuchał Radłowskiego jako powoda. W trakcie przewodu sądowego sąd przystąpił do obejrzenia filmu „Nasze matki, nasi ojcowie”. Co ciekawe, o czym poinformował sąd, TVP zażądała od sądu 849 zł, za udostępnienie tego filmu. Ale szybko okazało się, że po otrzymaniu informacji o „żądaniu TVP” Prezes Jacek Kurski zadeklarował, że TVP odstąpi od żądania w/w zapłaty. Czyżby do dziś TVP nie oczyściła się z proniemieckich osobników? Ciekawe też jest to, jakimi przesłankami kierowała się TVP żądając powyższej opłaty za udostępnienie filmu?

Z przesłuchania powoda, 92-letniego Radłowskiego, wynika, że jest on kapitanem Wojska Polskiego, byłym więźniem obozu Auschwitz-Birkenau, żołnierzem AK i uczestnikiem Powstania Warszawskiego, który po kapitulacji trafił do stalagu, a po wyzwoleniu obozu został żołnierzem WP we Włoszech, a później w II Korpusie Polskim wchodzącym w skład Armii Brytyjskiej. W grudniu 1945 r. przedostał się do Polski i zamieszkał w Krakowie. W 1951 r. został aresztowany i skazany za szpiegostwo na 12 lat więzienia. Opuścił je na mocy amnestii w 1956 r. po czterech i pół roku spędzonych w więzieniu. Odnosząc się do filmu stwierdził: „Przede wszystkim byłem dotknięty, oburzony, uznałem to za fałsz i świadomą robotę niemiecką, w tym celu, żeby chociaż część odpowiedzialności za Holokaust przenieść na Polaków, że Polacy też są winni”.

Po emisji filmu w sądzie dodał: „Ja to rozumiem w ten sposób, że Niemcy, którzy rozpoczęli wojnę z Żydami już na terenie Niemiec, a potem doszli do Polski i utworzyli obozy koncentracyjne i tam ich mordowali, teraz część odpowiedzialności chcą zrzucić na Polaków i wszystko robią, żeby nas w to wciągnąć”.

Pan Radłowski powołał się na konkretne sceny filmu, np. kiedy żołnierze AK napadli na pociąg, a po stwierdzeniu, że są tam Żydzi w pasiakach, zamknęli z powrotem wagony. „Nie wyobrażam sobie, że gdyby doszło do tego, że pociąg został zatrzymany, wagony zostałyby zamknięte i nie udzielono by pomocy Żydom”

Przywołał także inną scenę, w której partyzanci kupują żywność od chłopów, „ale pod warunkiem, że nie ma wśród nich Żydów”. „Nigdy o tym nie słyszałem, nigdy takiej sytuacji nie było”. Zaprzeczył również, by żołnierze AK okradali zwłoki, co przedstawiono w filmie. „To było nie do pomyślenia – z pełnymi honorami i religijnymi, i wojskowymi te osoby były chowane i nikomu do głowy nie przyszło, żeby tak było”.

Należy tutaj podkreślić, że pod koniec czerwca 2013 r. warszawska prokuratura rejonowa odmówiła wszczęcia śledztwa w sprawie publicznego znieważenia narodu polskiego w związku z emisją filmu w TVP. Prokuratura wskazywała, że takie przestępstwo można popełnić jedynie umyślnie, zaś z informacji TVP wynikało, że jej zamiarem było umożliwienie widzom wyrobienia sobie opinii o filmie, który był oceniany jako kontrowersyjny. Po złożeniu zażalenia przez Redutę Dobrego Imienia podjęto postępowanie, które jednak umorzono.

Proces monitoruje, a także prowadzi szeroką akcję informacyjną w tej sprawie Reduta Dobrego Imienia – Polska Liga przeciw Zniesławieniom (RDI).

Maciej Świrski, prezes Reduty Dobrego Imienia, podczas konferencji prasowej podkreślił, że emisja kłamliwego serialu „Nasze matki, nasi ojcowie” miała miejsce w ponad 60 krajach. „On był wyświetlany w Niemczech i w innych krajach Europy jako taka historia, która się rzeczywiście wydarzyła. Dopiero pod naciskiem opinii publicznej, w tym akcji Reduty i w ogóle narodu polskiego, który oburzony tym filmem reagował żywiołowo, pojawiły się tam takie wątki, że to jest fikcja i tak dalej.

To pokazuje, w jaki sposób Niemcy kształtują opinię publiczną na temat II wojny światowej. Jeżeli ten proces zakończy się sukcesem strony polskiej, czyli Niemcy zostaną uznani za winnych szkalowania narodu polskiego, żołnierzy Armii Krajowej i naruszenia polskich dóbr osobistych, to będzie duży sukces zmienionej polskiej polityki historycznej” – stwierdził Świrski.

[Przypuszczam, że gawno z tego wyjdzie… Polaków nie ma kto bronić, bo przecież nie zrobią tego zażydzone, polskojęzyczne rządy – admin]

Jak poinformował PAP, pełnomocnicy pozwanych prowadzą sprawę pro bono, natomiast Reduta finansuje koszty przejazdu i zakwaterowania żołnierzy AK.

Dobrze się stało, że wreszcie znalazł się sąd, który rozpoczął proces w sprawie zniesławiania polskiego Narodu. Nie wiemy jak zakończy się ta sprawa, ale jest to wreszcie pierwszy taki proces. Jeśli zapadnie wyrok korzystny dla polskiej pamięci to myślę, że należy także postawić przed sądem Jana Tomasza Grossa i jemu podobnych. Proces będziemy śledzić i przekażemy informacje z dalszego postępowania sądowego.

Ireneusz T. Lisiak
Myśl Polska, nr 31-32 (31.07-7.08.2016)
http://www.mysl-polska.pl

Komentarzy 28 do “„Nasze matki, nasi ojcowie” – proces w Krakowie”

 1. […] z:  https://marucha.wordpress.com/2016/07/26/nasze-matki-nasi-ojcowie-proces-w-krakowie/ […]

 2. La Reine Toronto said

  Jak Niemcy moga obiektywnie krecic film na temat Powstania Warszawskiego? To jest tupet i bezczelnosc! Dobrze ze jest wniesiony pozew do sadu.
  Niemcy juz widocznie zmieniaja historie WW.II na swoja korzysc? Niedlugo to Polacy i Polska beda obarczani za wywolanie tej wojny?
  Gdzie nasze ‚wladze’ i przywodca narodu Kaczynski i Macierewicz? gdzie Opozycja? Gdzie prokurator generalny? Hanba!
  Zeby tylko ani jeden polski aktor osmielil sie zagrac w tym paszkwilu!

 3. Rob said

  Spory „globalne” mogą być rozpatrywane wyłącznie w Hameryce.

 4. GRYF said

  Ten serial to paszkwil na Polaków i zakłamywanie historii.
  Przeczytajcie sobie komentarze pod artykułem…

  http://www.wykop.pl/link/1558593/nasze-matki-nasi-ojcowie-ministreszczenie-antypolskich-kwiatkow/

 5. rebeliant80 said

  Ciekawe kto stanie w obronie honoru Polski, kiedy już wymrą wszyscy kombatanci.

 6. Adam Ryglowski said

  A za tę scenę z zatrzymanym pociągiem – ….”są tam Żydzi w pasiakach…” Pana Radłowskiego w tym momencie POWINNY WSPOMÓC różne organizacje broniące „dobrego imienia hitlerowców „. Dlaczego P. Steinbach , czy „inni kombatanci” lub działacze nie zawrzasną , że hitlerowcy niemieccy NA PEWNO NIE BYLI ROZRZUTNI ..
  Zmiana ubrań , czy ubrań następowała po podróży , w miejscu docelowym , A NIE PRZED PODRÓŻĄ !!!
  Co za rozrzutność , a cały czas się Niemcy przechwalają , jacy to gospodarni i oszczędni .

 7. AlexSailor said

  @La Reine Toronto

  Nie można się dziwić, a nawet mieć wielkich pretensji, że Niemcy starają się zmienić postrzeganie historii na swają korzyść, zdjąć hańbę II WŚ, i obsmarować wszystkich do okoła, a w szczególności swoje największe ofiary, to jest Polaków.

  Problemem jest natomiast brak jakiegokolwiek przeciwdziałania polskich władz, a nawet Polaków w ogóle.
  To Niemcy wymyślili polskie obozy śmierci i tajemniczy naród nazistów.
  Żaden Polak nie powinien mówić „naziści” tylko Niemcy, ani nawet nazistowskie (zbrodnie, obozy, itd.) tylko niemieckie.

  Proszę zauważyć, jak na każdym kroku, wszędzie, podkreśla się to co zrobili funkcjonariusze ZSRR, ba przypisuje się to tylko Rosjanom.
  A zbrodnie te wobec Polski i Polaków są 20 razy mniejsze, ledwie dwa razy większe (nie licząc okrucieństwa) od banderowskich.
  Na dodatek ZSRR równie podle, ba nie równie, o wiele bardziej podle i zbrodniczo traktowało Rosjan.

  Dlaczego więc na każdym kroku nie przypominają polskie władze zbrodni niemieckich, nie domagają się bezustannych przeprosin.
  Dlaczego nie manifestuje się tego przy każdej styczności z niemieckimi władzami, na każdym forum międzynarodowym, w szczególności UE.
  Wręcz przeciwnie, część Polaków (tak, tak Polaków) i władz polskich rozpartuje SENSOWNOŚĆ WYPŁACENIA Niemcom odszkodowań za ich zbrodnie na Polakach, rabunek, zniszczenia, a w końcu za skuteczną ucieczkę z terenów polskich.

  Polska polityk została skazana na karę ok. 20 tys. euro i zamieszczenie sprostowań przez niemiecki sąd, za stwierdzenie, że Eryka Steibach powiedziała, że trzeba nad Polskę wysłać bombowce, podczas, gdy powiedziała, że trzeba wysłać samoloty bojowe.
  Dlaczego tak nie działają polskie sądy.
  Czy jest jakiś problem w skazaniu za stwierdzenie „polskie obozy” nagminnie stosowane przez prasę i media na zachodzie.
  Nie ma, ale koryto i żłób, a zwłaszcza dostęp do żerowisk w biurokratycznym chlewie UE jest cenniejszy nade wszystko.

 8. tango said

  Nareszcie! Trzymam kciuki za zwycięstwo!

 9. peacelover said

  …osobiscie nie widze w tym nic dziwnego.
  To niemce przeciez napadly na Polske!! to parchy zeruja na Polakach od stuleci (i teraz!!).
  (a ruscy tez nie byli aniolkami podczas zaborow)
  Lecz trzeba dostrzec, ze komunizm wymyslily i wprowadzaly parchy ze straszliwym efektem
  dla wszystkich dotknietych narodow (wg Souzenicyna tylko w Rosji ok 66mln ofiar !! )
  a faszyzm wprowadzaly szwaby ze straszliwym efektem IIWS. …!!!!!!

  a teraz lobuzy chca sie wybielac !! i dogaduja sie !!!!

  Cala Europa jest zinfiltrowana przez parchy !!!!
  Dlatego nie wiesza sie od razu takich gnoi, jak za produkcje takich kalumni jak w tym filmie !!
  i…nie wiesza sie (od razu !!!) za brak reakcji ze strony tzw. „polskich” oficjeli.
  Nie wiesza sie tez wszelakich oszczercow za szkalowanie polskiego narodu.

  Miejmy nadzieje, ze czasy sie zmienia… i to juz nie dlugo !!!
  Nie tylko MY,,.., ale caly swiat rozliczy tych lobuzow !!!!

 10. Marek said

  Niech szwaby zabierają się teraz za robienie filmu: „nasze córy, nasi synowie” – gwałceni i dekapitowani przez miłujących pokój z BW.
  Niech muzułmanów szkalują, z przyjemnością poczekam na pozwy muzułmanów przeciwko szwabom.

 11. JO said

  Ten film, to dobra Hagada i dlatego jest b dobry dla zydow i tylko to sie liczy….

  Na hagadzie wychowany Pan Roman K do konca swojego zycia bedzie wieszal psy na Szlachcie Polskiej….

  Pan RomanK – podobnie jak Pan Zenon – ma bardzo wiele racji odnośnie polskiej szlachty.
  Admin

 12. Joe said

  Gebel w grobie zaciera lapki ze jego MADROC ciagle zywa.Szwaby nigdy sie nie naucza byc POkornymi.

 13. Joe said

  Gebels…oczywiscie.

 14. JO said

  ad. 11. Nie, nie maja w ogole racji w temacie polskiej szlachty. To ludzie zatwardziali, niewrazliwi na zadne argumenty.

 15. watazka said

  Jest to ciekawy problem z tym artystycznym aspektem narracji. Bo przeciez ksiazka historyczna -to nie podrecznik do historii.
  Sienkiewicza moznaby postawic w stan oskarzenia za rozne narracje.

  Niemniej jednak, z cala stanowczoscia twierdze, ze falszowanie historii II wojny swiatowej juz przynioslo Polsce ogromne straty; co chwile inna grupa zydowska wymaga odszkodowania. I teraz zabieraja mieszkania, wlasnie na podstawie falszywych opowiesci byle kogo, byle gdzie. Caly parchaty Holywood powinien byc postawiony przed trybunalem miedzynarodowym za brednie, ktore uformowaly opinie publiczna .
  A powinno sie zaczac od samego poczatku:
  Nie bronie Niemiec ale Izraelowi sie zadne odszkodowanie od Niemcow nie nalezy, bo Izrael wtedy nie istnial.
  O ile wierze, ze indywidualne odszkodowania sie naleza, to akurat mnie sie zadne nie naleza ani moim rodzicom bo przeciez Polakow w obozach na terenie Niemiec nie bylo.

  Ale Amerykanie powinni wyplacic na przyklad Irakowi i Libii odszkodowanie wojenne. I Syrii. I Sudanowi. I Indonezji. I Japonii, juz nie wspomne Wietnamu, Kambodzy, Laosu, Jugoslawii.
  A Polacy ze Lwowa i Stanislawowa moga sie pocalowac w nos.
  A Gross jest zwyczajna swinia i probuje tworzyc mity typu Rambo. (Tak jak ten glupi Macierewicz wszedzie wciska Smolensk)
  W Hanoi Amerykanie tez wywalili muzeum… martyrologii narodu amerykanskiego w czasie wojny wietnamskiej, gdzie pokazuja zdjecia jak sie nad nimi Wietnamczycy znecali.

  Oskarzanie o przestepstwo ofiary przestepstwa jest narodowym sportem USA i Europy Zachodniej. Najlepiej to teraz widac na przykladzie Serbii, Donbasu, tragedii greckiej.
  Bo nawet czarny Barak z Bialego Domu wie, ze w Polsce byly polskie obozy. A jeden taki polski oboz w Oswiecimiu wyzwalal wujek Obamy.

  A Polska ma zaplacic 65 miliardow zydom, bo na filmie pokazali…

 16. Boydar said

  Ładnie Pan strzela, Panie JO, tylko nie do tej tarczy. Wymienieni Panowie w istocie mają dużo jeśli nie całą rację. Tyle że to nie była szlachta polska tylko jerozolimska. Pomyłkę da się wytłumaczyć odległością obserwatora od obiektu. Panu, zza kanału, także wiele szczegółów umyka.

 17. JO said

  ad.16. Panie sie myli. Ci Panowie wyraznie oskarzali CALA Szlachte – caly stan szlachecki bez nawet drobnego rozroznienia w nim grupy jerozolimskiej.

  Prosze sie ze mna nie droczyc….

 18. JO said

  re…16…. a coz mowic o tym, ze w ogole nie wspominaja o jerozolimskich intrygach, oszustwach, podpuchach, wdrazaniu Talmudu, ktory dopiero zostal ujawniony podczas tzw „Potopu”…

  Gdybym nie znal tych osob z Gajowki innych wypowiedzi, to nalezalo by tych Panow uznac za „krety…”

 19. Boydar said

  Z drugiej strony patrząc, np. obywatela Snaga również zna Pan z Gajówki; i w czym niby to przeszkadza ? 🙂

  … skąd ja pana znam … ?
  Już wiem ! Z listu gończego !

 20. Marucha said

  Etos szlachty, w miarę upływu czasu, tyle miał wspólnego z rzeczywistością, co wciąż żywe legendy o Janosiku ze współczesną góralszczyzną zdominowaną przez dutki

 21. Zgorzkniały said

  ” Wymienieni Panowie w istocie mają dużo jeśli nie całą rację. Tyle że to nie była szlachta polska tylko jerozolimska.”

  Czyli co, wszystko co złe to une, a Polacy byli/są cacy, i gdyby nie przeszkody to sam z siebie zrobiłby się u nas raj na ziemi? Do kitu z taką narracją…

 22. Boydar said

  Zgorzkniały Obywatelu.

  W celu zweryfikowania zasady działania przedmiotowego mechanizmu, proponuję podróż autobusem MPK; np. na wsi pod Świdnikiem lub innej stolicznej. Pasażerów jest ponad dwustu ale już kierowiec tylko jeden. I proszę spróbować zmienić trasę przejazdu bez użycia maczety (co ostatnio bardzo popularne). Niech się też Obywatel aż tak bardzo nie sugeruje podpuszczeniami Pana Gajowego; „to” jedyny sposób na odłowienie idiotów oraz dywersantów.

 23. Zgorzkniały said

  Re 22

  Ja nie mówię o nachodźcach – ubogacaczach kulturowych, tylko o kwitowaniu wszystkiego pojęciem-wytrychem „to wina unych”.

  Pańszczyzna to system wyzysku i niewolnictwa? „Nie nie, to wina unych!”
  Szlachta jako ogół to nieciekawa ograniczona przez klasowy partykularyzm grupa hreczkosiejów? „Nie skądże, to przez unych!”
  W innym znalezisku Ob. JO mi mówił że właściciel firmy dla której pracuję to na pewno „nie-Polak” (kiedy ja wiem że to JEST Polak), i że „Polak nigdy nie uciskałby innego Polaka” (w podtekście „on jest z unych!”)

  Takim wspaniałym społeczeństwem jesteśmy, naprawdę? Gdyby nie une i inne przeszkody, raj wziąłby się u nas sam z siebie?

  To jest narracja błędna, szkodliwa, do kitu i ja jej nie kupuję. Za dużo mam doświadczeń z własnymi rodakami którzy czegoś się dorobili żeby w to wierzyć.

 24. Boydar said

  Wypowiada się Pan autorytatywnie, więc nie uważam następującego pytania za próbę dyskredytacji – jakie są Pańskie osobiste doświadczenia w świadczeniu daniny pańszczyzny, jak są datowane i jak godność owego szlachcica. Powinien mieć to Pan w kwitach. Bo jeśli nie, to innymi „kwitami” może Pan sobie podetrzeć. W czasach kryzysu jaruzelskiego ja w tym celu używałem zmiędlonych egzemplarzy Sztandaru Ludu dostępnych bez ograniczeń u zaprzyjaźnionej kioskarki.

 25. Zgorzkniały said

  Re 24:

  Co mi Pan tu pisze? System pańszczyzny z dzisiejszego punktu widzenia jest nie do obrony. Ziemię zabrano wolnym kmieciom i dano szlachcie która sama nic z nią nie mogła zrobić. Szlachta z powrotem pozwalała pracować (teraz już) chłopom na niej w zamian za zyski.

  Genialny interes, niczym zapomoga finansowa jakiej USA udziela Izraelowi, a którą to Izrael natychmiastowo pożycza Ameryce na procent 🙂

 26. JO said

  ad.23. Pan uogolnia. Pan sieje sloganami. Moze dlatego, ze ogolnie, nie zgadzam sie z taka ” RomanowaK narracja”.

  Powturze, ze KAZDY syatem jest dobry w tym pansczyzniany, jezeli jest oparty na chrzescijanstwie, nawet PRL byl dobry tam, gdzie dzialano w oparciu o wartosci chrzescijanskie a przeciez tam niemalze WSZYSCY bylismy Chlopem Panszczyznianym.

  Tak, zabrano Kmieciom ( nie wszystkim) ziemie w taki a nie inny sposob no i co z tego? Za PRL zabrano ziemie i co z tego???

  Za II RP zabrano ziemie Obszrnikom i rozdano „Chlopom” :)))))

  W jednym miejscu I RP zyl Bul Radziwill a w drugim miejscu zyl ZAMOYSKI. Nawet arenda byla inna , bo zalezna od tego kto ma lub nie ma serca, zalezna od tego, kto wplywqa na serce…

  To tak jak dzis, sa tacy, ktorzy dokonuja wysilku POSWIECENIA Rodzinie , Rodowi, najblizszym a sa tacy, ktorzy sa juz Hedonistami…

  Miec „syndrom Romana K” to znaczy byc chorym psychicznie. Bo zrzucanie odpowiedzialanosci na CALY STAN Szlachecki w Demokracji , ktora z roku na rok uzalezniona byla od wplywow Panstw Osciennych jak dzis i wewnetrznego niewidzialanego wroga jak dzis – jest podloscia wynikajaca z choroby umyslu.

 27. Boydar said

  Tiaaaa … „z dzisiejszego punktu widzenia” … Dzisiejszy punkt widzenia jest taki, że 15 czerwca obchodziliśmy hucznie w Polsce Tax Freedom Day. A spróbuj Pan nie zapłacić bankowi jednej raty kredytu na chałupę. I między innymi to właśnie piszę.

  Dlaczego stoi Pan po tej stronie co ZOMO ? Przecież nawet wśród żydów była warstwa rabinów, warstwa bankierów, jakieś inne warstwy, szarsze nieco. Nie ma co zawiścić, każda społeczność tak ma. Tyle że u nas tylko ta jedna przeszkadzała, prawda ? Resztę kupiono, podstawiono, zszantażowano, rozpito lub wybito. Ale wie Pan, podobnie jak najtrudniej palą się gazety, tak równie trudno upilnować plemniki; tego są biliony 🙂 No i ta pierwsza noc … czyj to był pomysł ? Trzeba było zakumać wcześniej.

 28. JO said

  ad.20. Nie bylo i nie ma Etosu Szlachty. Zawsze byl i bedzie Etos Rycerski, ktory wsrod SZLACHTY POLSKIEJ i ludzi ktorych szlachta reprezentowala istnial w przeszlosci i istnieje po dzis dzien. Ten Etos jest wieczny, bo siega Nieba.

  Prawda jest, ze Etos Rycerski byl niszczony, tak jak dzis jest niszczony Kosciol Katolicki – zrodlo tego Etosu. Prawda jest, ze od czasow Reformacji, Etos ten byl wsrod coraz mniejszej i mniejszej ilosci Ludzi w Polsce, w tym zanikal wsrod Szlachty Polskiej, ale przede wszyskim zanikal wsrod zjudaizoawanej magnaterii…

  A tak jeszcze co do relacji wlosciansko- szlacheckiej – nie raz, co mozna potwierdzic i ja takie dowody mam – swiadkiem chrztu dziecka rodziny szlacheckiej – byl wloscianin….

  Czy tego typu dowody nie mowia wyrazniej, od jakiegokolwiek pisemnego rekodziela opisujacego polska rzeczywistosc?

Sorry, the comment form is closed at this time.

 
%d blogerów lubi to: