Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

Polska: Demografia wciąż kuleje

Posted by Marucha w dniu 2016-07-27 (środa)

Jak wynika z danych GUS, w ostatnim półroczu utrzymał się trwający od pięciu lat spadek liczby mieszkańców Polski, choć nie jest już tak szybki z racji niewielkiego wzrostu liczby porodów i spadku śmiertelności.

Pod koniec czerwca ludność Polski wynosiła 38 milionów 422 tysięcy osób i była o mniej więcej 15 tysięcy mniejsza w porównaniu do końca 2015 roku i 27 tysięcy niższa niż w czerwcu ubiegłego roku.

W pierwszym półroczu 2016 roku liczba zgonów przewyższała liczbę narodzin o 9 tysięcy, dodatkowo z kraju wyemigrowało o 6 tysięcy więcej osób niż wyniosła liczba imigrantów za ten okres. Ostatni okres wzrostu nastąpił w latach 2008-2011 i był spowodowany wejściem pokolenia wyżu demograficznego w wiek reprodukcyjny.

Raport GUS zawiera również pozytywne dane. W porównaniu do zeszłego roku wzrosła o ok. 10 tysięcy liczba porodów. Zdaniem dr Agaty Zygmunt z Uniwersytetu Śląskiego, jest on podyktowany głównie podjęciem decyzji o urodzeniu dziecka przez te kobiety z wyżu demograficznego, które dotychczas realizowały się zawodowo. Obecnie mają one 30-37 lat i dalsze odkładanie macierzyństwa jest dla nich zbyt ryzykowne. Zdaniem śląskiej demograf można się spodziewać dalszego wzrostu liczby porodów w tej grupie wiekowej kobiet.

W pierwszym półroczu odnotowano również 200 tysięcy zgonów, a więc o 4 tysiące mniej niż w tym samym okresie zeszłego roku. Zdaniem ekspertów ten korzystny trend wynika z łagodniejszej zimy. Odnotowano też wzrost liczby małżeństw i spadek liczby rozwodów, co może wynikać z poprawą perspektyw ekonomicznych młodych par. W czerwcu bieżącego roku stopa bezrobocia osiągnęła 8,8%, co jest najlepszym wynikiem od początku kryzysu gospodarczego w 2008 roku.

Pomimo przyhamowania negatywnych trendów, w dalszym ciągu mamy do czynienia ze ujemnym przyrostem naturalnym i dramatycznie niską dzietnością wśród kobiet. W opinii dr Zygmunt w najbliższych latach przekonamy się, na ile skuteczna jest polityka prorodzinna rządu, gdyż dbałość o przyrost naturalny spadnie na barki pokolenia niżu demograficznego lat 90-tych.

(Na podstawie forsal.pl opracował RS)
http://xportal.pl/

Komentarze 22 to “Polska: Demografia wciąż kuleje”

 1. Zbyszko said

  To co? jak mówił Grzegorz Braun, wyjechało z Polski za chlebem ok 8mln Polaków i nadal jest nas 38mln? to ile nas było 46mln? Coś mi to nie gra, bo wskaźnik demograficzny od wielu już lat jest na poziomie ok 1,26 i już wtedy wiele lat temu było ok 38mln. Wyjechało 8mln pauperyzacja wybiła kolejne miliony i nadal 38mln..
  To chyba jakaś niezła ściema

 2. Lily said

  Re 1;Zbyszko
  Wlasnie im o to chodzi,zeby nas ubywalo,a ich
  (wiadomo o kim mowa) przybywalo.
  Mowia,o tym glosno,i publicznie,”was Polakow
  nie bedzie,Polska to za bogaty kraj,zebysmy
  go wam zostawili,to jest nasza Ziemia obiecana”.
  Jak mowia,tak i robia poczawszy od podzegania
  polskich robornikow do strajkow,przez Magdalenke,Okragly stol. A,od 1989 wladza dystrukcyjna,antypolska.

 3. Kowalski said

  Wiec poco dialog I milosierdzie wzgledem WROGOW POLSKI.Mysle tu o politykach.Gdyz to oni wszystko robia.Oni sie boja nas .Dla tego sprowadzaja do nas OBCE WOJSKA.A spimy I czekamy .Na co my czekamy?

 4. Yah said

  Ad 1

  Nie ściema tylko …. podmiana

 5. RomanK said

  Od kiedy pan Grzegorz Braun zaczal podawac liczbe 8 mln???????

 6. Marta1973 said

  Nie powinno się aż tak przekłamywać treści i sensu wypowiedzi pana Grzegorza Brauna. On działa, a nie wypisuje na wszystkich możliwych forach bajeczek o tym, kto jest Chazarem, a kto nie i co z tego niby wynika 🙂

 7. Anucha said

  Ale o ucisku talmudycznym nadmienia pan Braun jako jednym z powodu emigracji milionów Naszych Rodaków 😦

 8. Kojak said

  Demografia kuleje ? Kazdy ma prawo do godnego zycia ! Nie mozna go zmuszac ludzi zeby ich zycie bylo poswiecone geszeftom i szwndlom rzadzacegpo polska oszalalego zydowstwa , dlatego stad ucieka ! Tylko odsuniecie wrogow Polski i Polakow od lajdackich rzadow moze zmienic demografie !

 9. Boydar said

  Pańska interpretacja źródeł problemu („… każdy ma prawo do godnego życia ! …”), Panie Kojak, może budzić i budzi poważne wątpliwości natury różnej. Proszę wybaczyć.

 10. NICK said

  GUS jest instytucją na pasku, niestety.
  I coraz mniej wiarygodną.

 11. Kojak said

  od 9 ! Kazdy ma jedno zycie i ma prawo godnie je przezyc ! Tego zycia nie da sie cofnac, ani zatrzymac ! Jak ktos chce zyc tylko frazesami o Polsce i gotowac sobie znoj i trud dla siebie i swoich dzieci ma do tego prawo ! Panie kochany ! Nie wymagajmy jednak od ludzi tylko bezwzglednego heroizmu .

 12. peacelover said

  Trzeba wprowadzic „affirmatiwe action” dla Polakow w Polsce
  ze wszystkimi detalami , a mniejszosci narodowe niech sobie radza same.
  To przeciez metoda super – demokratyczna…!!! Czyz nie ?!

 13. Zgorzkniały said

  Wiecie Państwo gdzie są te brakujące dzieci?

  W tych miliardach wytransferowanych na zachód przez ichnie koncerny. I w tych domach i luksusowych autach pewnego szczególnego typu Polaków-biznesmenów.

  Kiedy następnym razem zobaczycie właściciela firmy na leżaku w ogrodzie przed swoim wystawnym domem, albo kierującego autem za kilkaset tysięcy, pomyślcie jakim kosztem do tego doszedł, o ilu więcej mogło by nas za to się urodzić, ilu Polaków zostałoby w kraju i ilu nie byłoby tzw. pracującą biedotą.

 14. Yah said

  Ad 13

  Najświętsza prawda Panie zgorzkniały. jak ktoś przyjmuje księdza po kolendzie właśnie to mu mówić io patrzeć jak się wije byle tylko nie przyznać racji. „…z ojca kłamstwa ….”

 15. Isia said

  Re: 11 Panie Kojak … to teraz posiadanie dzieci nazywa się … „bezwzględnym heroizmem” ? … no cóż, gdyby nie „bezwzględny heroizm” naszych wspaniałych Rodziców ( a wcześniej Dziadków ) … nie byłoby nas ( Pana, mnie … ) na świecie …

 16. Joannus said

  Sekularyzacja, technokracja i postawione na pierwszym celu życia -dorabianie się, zabijają rodziny. Ograniczając tym dzietność.

 17. revers said

  Za to rozwija sie w szybkim tempie gendryzm i LBTQI

  http://wolna-polska.pl/wiadomosci/rzad-pis-u-podpisal-umowe-o-rownouprawnieniu-osob-lgbt-2016-07

 18. Joannus said

  Ad 17
  Kolejny krok ”dobrej zmiany” – czekamy na następny.

 19. Maniek said

  Jako początkujący zydożerca chciałem nieśmiało spytać-jak to jest,że wedle Gajowników żrą żydzi tę naszą Polskę i żrą od kilkuset lat i
  nie mogą zeżreć?że słabo żrą jakoś,czy że nam odrasta?

 20. RomanK said

  Demografia…bez milosci nie ma demografii…
  Najstarsi Gajowkowicze potwierdza…kiedys ludzi za jedyny kapital jaki mieli , rozpoczynajac zycie rodzinne byla MIlosc i …Nadzieja…i wiecej nic….TO wystarczylo do wchowania i wykierowania na ludzi kilkoro dzieci….
  Wszystkim Wam starsi panowie i Waszym Szanownym Malzonkom dedykuje:

 21. RomanK said

  Wybaczie kolejnosc miala byc odwrotna:-)))

 22. JO said

  ad.4

  D O S L O W N I E:

  „Yah said

  2016-07-27 (środa) @ 23:57:13
  Ad 1

  Nie ściema tylko …. podmiana” !!!!!!!!

Sorry, the comment form is closed at this time.