Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

MSZ Rosji: Kolejny zdewastowany pomnik żołnierzy radzieckich w Polsce

Posted by Marucha w dniu 2016-07-29 (piątek)

Komentarz Departamentu Informacji i Prasy MSZ Rosji w związku z kolejnym przypadkiem wandalizmu wobec miejsca spoczynku żołnierzy radzieckich w Polsce.

Nie kończą się akty wandalizmu wobec radzieckich obiektów pamięci w Polsce. W nocy na 25 lipca zdewastowany został pomnik, postawiony na miejscu zbiorowego grobu żołnierzy radzieckich we wsi Przysieki (woj.wielkopolskie).

Z monumentu, który upamiętnia żołnierzy 61. Armii Pierwszego Frontu Białoruskiego, którzy zginęli w 1945 r. podczas walk z hitlerowskim okupantem o miasto Krzyż, zerwana została gwiazda czerwona.

Żądamy od polskich władz potępienia tego incydentu, znalezienia i ukarania winnych, a także przewrócenia obiektowi memoriałowemu jego pierwotnego kształtu.

Niestety jesteśmy zmuszeni do stwierdzenia, iż mimo niejednokrotnych oświadczeń polskich oficjeli o tym, że groby żołnierzy radzieckich na terenie Polski znajdują się pod niezawodną ochroną i opieką, są one regularnie sponiewierane przez wandali.

Sprzyja temu, naszym zdaniem, prowadzona przez Warszawę na poziomie państwowym tak zwana „polityka historyczna”, której celem jest pomniejszenie decydującej roli Armii Czerwonej w wyzwoleniu Europy od nazizmu.

Oliwy do ognia dolewają rozprzestrzeniane przez media plany władz polskich dot. całkowitej likwidacji z przestrzeni publicznej radzieckich monumentów wojennych, niezwiązanych z miejscami pochówku. W lipcu kolejny samorząd — tym razem w Sanoku (woj. podkarpackie) podjął decyzję o demontażu pomnika Wdzięczności Armii Czerwonej.

Przy tym strona polska nadal uchyla się od nawiązania z nami konstruktywnego dialogu w celu rozwiązania zaistniałych problemów w sferze memoriałowej. Bez odpowiedzi pozostaje propozycja strony rosyjskiej dot. organizacji posiedzenia grupy roboczej ds. realizacji Umowy między Rządem Federacji Rosyjskiej a Rządem Rzeczypospolitej Polskiej o grobach i miejscach pamięci ofiar wojen i represji z 22 lutego 1994 roku.

Chciałoby się mieć nadzieję, iż zdrowy rozsądek w końcu zwycięży, w Polsce zaprzestanie się systematycznych profanacji pamięci o ludziach, którzy oddali własne życie za wolność i niepodległość tego kraju, za przetrwanie narodu polskiego, a zaoszczędzoną energię skieruje się na tory wzmocnienia dobrych stosunków sąsiedzkich, pokoju i stabilności w Europie.

http://pl.sputniknews.com

Komentarze 3 to “MSZ Rosji: Kolejny zdewastowany pomnik żołnierzy radzieckich w Polsce”

 1. Joannus said

  ”W lipcu kolejny samorząd — tym razem w Sanoku (woj. podkarpackie) podjął decyzję o demontażu pomnika Wdzięczności Armii Czerwonej.”

  Czy aby nie robią tym miejsca dla postawienia pomnika bandery, w imię utrzymywania dobrych stosunków.

 2. Janek said

  Może warto wysłać poniższe z własnoręcznym podpisem do Sejmu

  http://www.gazetawarszawska.com/politics/207-oswiadczenie-na-wypadek-wojny-z-rosja

 3. NICK said

  Weźcie się qrva zastanówcie. Przejrzyjcie swym bielmem.

  Gdybyż nie Armia Czerwona (jaka by nie była). Gdyby nie Stalin (jaki by nie był).
  To Was by na świecie nie było.

  P.S. Chyba żeście nie Polacy… .
  I nie pisać mi tu o szczegółach. Zawsze są ofiary… .

Sorry, the comment form is closed at this time.