Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

Od narodowego bohatera – do narodowego zdrajcy.

Posted by Marucha w dniu 2016-08-03 (Środa)

Ukraińcy pobili kolejny rekord świata. Zaledwie w ciągu dwu miesięcy zrobili narodowego zdrajcę ze swego narodowego bohatera.

Oprócz oskarżeń, iż Nadia Sawczenko jest „agentem Putina” i żądań wszczęcia przeciwko niej postępowania karnego, byłą żołnierkę batalionu „Ajdar” chcą pozbawić tytułu Bohatera Ukrainy a nawet odesłać ją z powrotem do Rosji.

We wszystko to wkłada się co najmniej tyle samo zawziętości i energii, co poprzednio w gloryfikację Sawczenko, nadanie jej tytułu oraz walkę o jej uwolnienie z rosyjskiego więzienia.

Warto zauważyć, że szykany wobec wczorajszej bohaterki nie wpływają na jej ranking popularności, wyższy niż u większości znaczących figur ukraińskiego muzeum politycznego.

Wszystko to po raz kolejny potwierdza, że Sawczenko była tylko narzędziem, które wykorzytali wszyscy, od Poroszenki do blogerów internetowych.

Sawczenko to kawałek świadomości współczesnej Ukrainy – państwa, które nigdy nie istniało, z Ukraińcami posiadającym bodaj najmniej świadomości państwowej, nie wiedzącymi, do czego służy państwo i co z nim zrobić. Sawczenko jest tego potwierdzeniem.

Podstawą życia ukraińskiego jest wieś z jej światopoglądem, tradycjami, pomysłowością –  ale mająca uproszczoną wizję świata. Dlatego Ukraińcy nie rozumieją, dlaczego Europa nie ich nie chce. I dlatego nowo utworzone państwo ukraińskie nie działało przez 25 lat swego istnienia.

Carskie i radzieckie tradycje państwowości, które jako jedyne były opłacalne, zostały zniszczone, a na ich miejscu nie powstało nic.

Nadia z babską prostotą opisuje to, co widzi dookoła i o czym milczą ukraińskie media. Dla wielu Ukraińców jest to rewelacja. Rodzą się wątpliwości i jest ich coraz więcej. Ale kto będzie w stanie je wykorzystać? I jak długo pozwolą Nadii na szczerość?

Wg. http://planeta.moy.su/news/otkrovenija_nadi_kto_ili_chto_govorit_jazykom_savchenko/2016-08-02-72064  [znacznie skrócone]
Nad. Głos Prawdy, uzupełnił gajowy.

Komentarze 32 to “Od narodowego bohatera – do narodowego zdrajcy.”

 1. Glos Prawdy said

  Ładnie. Pan okazuje się zna rosyjski, panie Gajowy. Nie da się po prostu wszystkiego przetłumaczyć. Ale nie mogłam obejść uwagą temat kolejnego cyrku na Ukrainie

  Dużo zapomniałem…
  Admin

 2. Obcy Astronom said

  Szacunek dla W. Putina za decyzję o wypuszczeniu zdziry.

 3. NyndrO said

  Znajomość rosyjskiego była pierwszym warunkiem wciągnięcia na listę płac,Panie Głosie Prawdy.

 4. Obcy Astronom said

  @3. Tak, tak, my wszyscy ruscy agenci ;-)))

 5. NyndrO said

  Oprócz Pana Snag&Splitex.On robi za mudżina w tym filmie. 😉

 6. Anucha said

  I ja nie pogardzę rubelkiem a jak dadzą jeszcze Stolicznej , to już tylko „Oczy czarne” i „Podmoskiewskie Wieczory” 🙂

 7. NyndrO said

  Walniecie szklany jest nastepnym warunkiem! „Jak dadza”..No nie. Nie dadza.. A jak niby maja odsiać mudźinów od ludzi? 😉

 8. Edwin said

  No coz … taka jest cena popularnosci. W jednej chwili cie kochaja, zaraz potem nienawidza.
  Ja i tak jakos nie moge wykrzesac z siebie ani troche zaufania do niej.

 9. wanderer said

  re3
  A figa z makiem Panie NyndrO, ja znam rosyjski jako tako, lyknac stakanczik tez porafie i nic z tego.
  Pozdrawiam.

 10. watazka said

  Zydowka Sawczenko

  http://arab.com.ua/files/image/4949979/136294414e1415971714620.jpg?37523

 11. NyndrO said

  Panie Wanderer, z tego co wiem, to sa absolutnie konieczne warunki, ale do przystapienia do pierwszego etapu rekrutacji. Pan zaklada, ze oficer Kierownik tylko chlać i gadać po rusku potrafi?! Uuu, drogi Panie…Taki Pan Boydar na przyklad.Trzydzieści lat jest sprawdzany, i nic. Cisza.Uuuu, Paaanie.

 12. to co koncercik?????Chór Aleksandrowa „Czerwone maki”..
  .https://youtu.be/HmGVg7Nw1XM

 13. Teraz już widać jak na dłoni, jakie motywy i rachuby legły od podstaw decyzji o jej wypuszczeniu. Władimir P. wnikliwie przemyślał rachunek strat i zysków i się nie pomylił…

 14. Podmoskiewskie Wieczory.
  .https://youtu.be/KairmsARpyo

 15. Anucha said

  Dzięki Pani Dziewczyno Troi za nutki.
  I jak tu nie lubić swołoczy.
  Ja wolę z Ruskimi co drugi dzień kłócić się i godzić, jak z amerykanami żyć w „zgodzie” całe życie.

 16. Boydar said

  „… a na ich miejscu nie powstało nic …”

  Wielbłąd, oczywiście że powstało. Zajmuje tyle samo przestrzeni co i coś. I nazywa się właśnie NIC.

 17. Oleh Ljaszko z Partii radykalnej Ukrainy, oświadczył ze Nadieżda Sawczenko ” dogadała się z Moskwą w sprawie uwolnienia jej w zamian zdając Ukrainę” oraz wezwał do pozbawienia jej tytułu bohaterki Ukrainy, mandatu deputowanego i wycofania jej z delegacji ukraińskiej w Zgromadzeniu Parlamentarnym Rady Europy
  PACE .
  http://amdn.news/oliegh-liashko-obvinil-nadiezhdu-savchienko-v-sghovorie-s-rossiiskimi-vlastiami

 18. Boydar said

  I ja się powoli domyślam gdzie tkwi problem; u mnie cienko z kazaczokiem. W ogóle tańczyć nie potrafię, nawet kiedy grają.

 19. Boydar said

  to (18) to do Pana Nyndr0 było, oczywiście

 20. Deputowana i pilotka Nadzieja Sawczenko wezwała wszystkich krewnych jeńców wojennych Ukrainy do wyjścia na wiec protestacyjny na Bankową pod Administrację Prezydenta, w dniu 8 sierpnia. Zaproponowała to podczas konferencji prasowej w agencji „UKRINFORM”.

  Powiedziała, że ​​” zaproponowała prezydentowi konkretne działania dla efektywnej wymiany jeńców wojennych.” Ale w niewoli nie siedzą synowie Poroszenko ,a na nasze dzieci pluje, każdy powinien walczyć o swoich, jak o mnie walczyły siostrą z matką …” – powiedziała Sawczenko.

  Następnie emocjonalnie wezwała wszystkich tych, którzy mają krewnych w niewoli w Donbasie aby „wyszli na Bankową 8 sierpnia.” „8 sierpnia na Bankową wyjdę ja i matki, siostry i żony naszych więźniów, aby pokazać władzy, że nie robi nic dla ich uwolnienia. Zażądajcie raportu od Prezydenta Ukrainy jako gwaranta konstytucji, praw i wolności człowieka. Jako od głównodowodzącego, który wysłał na śmierć wasze dzieci, a nie swoje własne „- dodał pilotka.

  http://amdn.news/savchienko-prizyvaiet-rodstviennikov-pliennykh-ukraintsiev-vykhodit-na-bankovuiu-8-avghusta

 21. Ad 14 Anucha ..Bardzo proszę ja też lubię rosyjskie „duszu szczypatielnyje” piosenki.. gdzieś miałam świetną piosenkę ale nie mogę znaleźć/ bałaganiara/

 22. Masza Mirowa „Ja chcę ,żeby nie było więcej wojny”
  .https://youtu.be/1Kds9vkMxe0

 23. NICK said

  Artykuł. Dobry.

 24. Moher49 said

  Ukraińcy we Lwowie pytają: kiedy wy Poliaki do Lwowa wrócicie ?.

 25. Cóż, widać gołym okiem, że pani pilotka pcha się ostro w wir polityki, i to całkiem skutecznie, co obrazuje dobitnie choćby to zdanie: „Warto zauważyć, że szykany wobec wczorajszej bohaterki nie wpływają na jej ranking polityczny, wyższy niż u większości znaczących figur ukraińskiego muzeum politycznego”.
  Osoba to wcale nie taka głupia, jakkolwiek odrażająca, a i sami Ukraińcy jakby z lekka mądrzeli, w tym sensie, że już chwytają świadomość, kto ich używa za narzędzie…

 26. Piskorz said

  re 22 Bardzo dziękuję za przypomnienie…z przyjemnością posłuchałem x jeszcze. Pozdrawiam..

 27. Wiktoria Glos prawdy said

  ja jestem wszystkim wam wdzięczna na Gajowkie za rozumny stosunek do Rosji, normalni polacy – to szlachetny naród, samodzielnie myślący, który potrafi odszukać prawdę wśród fałszu i kłamstw.

  ——
  Niedyskretne pytanie, na które nie musi Pani odpowiadać: czy jest Pani Polką, czy Białorusinką?
  Z góry przepraszam za wtykanie nosa w nie swoje sprawy, ale ciekawość przemogła…
  Admin

 28. toidi said

  Ukraińcy we Lwowie pytają: kiedy wy Poliaki do Lwowa wrócicie ?

  …cztob my was rezali

 29. toidi said

  Pozwolę sobie nie wysilać się na komentarz.

  Proszę bardzo, rarytas.

  .http://wiadomosci.wp.pl/kat,1356,title,Projekt-uchwaly-ukrainskiego-parlamentu-o-ludobojstwie-dokonanym-przez-panstwo-polskie-na-Ukraincach,wid,18453076,wiadomosc.html

 30. Glos prawdy said

  Jestem białorusinka, panie Marucha, z polskimi korzeniami.Ciekawe potoczyła się historia pokolenia ze strony ojca. Prapradziadek z Syberii przeniósł się do Białorusi zachodniej, ożenił się z polką. Czyli mam jak polskie tak i rosyjskie korzenia, prybalttyjskie tez. Ze strony matki to raczej białorusini wszyscy, ale też jeśli poskrobać, to można znaleźć rosjan, ukraińców i kto wie jeszcze kogo. jako takiej własnej historii Białoruś nie miała, Wielkie Księstwo Litweskie, Rzeczpospolita, carska Rosja

  Jednym słowem – Słowianka…
  Takie multi-kulti to mi się podoba!
  Admin

 31. Glos prawdy said

  „Prezydent Poroszenko wysłał na śmierć waszych dzieci, a nie swoich”.

  Bohater Ukrainy, poseł i były więzień rosyjskich „kazamatow” Nadzieja Sawczenko całkowicie negatywnie wyraża się w stronę obecnego ukraińskiego rządu i osobiście Petra Poroszenki, który, w rzeczywistości, i wręczył jej wyższą państwową nagrodę.

  Tak, na konferencji prasowej w Kijowie Nadzieja otwarcie wezwała naród Ukrainy wstać i iść do Administracji prezydenta z żądaniem sprawiedliwości. Zwracając się do ukraińców, deputowana podkreśliła, że gwarant Konstytucji wysyłał na wojnę nie swoich dzieci, a zwykłych przeciętnych ukraińców. Również w tzw. ATO nie brały udziału dzieci zbliżonych do Poroszenko osób i przedstawicieli ukraińskiej oligarchii.

  „Wyjdźcie na Bankova, wymagajcie spotkania i raportu od prezydenta Ukrainy od gwaranta Konstytucji, praw i wolności człowieka, jak od naczelnego wodza, który posłał na śmierć waszych dzieci, a nie swoich własnych. Wyjdźcie i nie pozwólcie zapomnieć o swoich bliskich, bo cena życia osoby powyżej wtedy, gdy o niej pamiętają”, — reasumowała Sawczenko.
  .https://www.youtube.com/watch?v=vMhpnpzaTt0

 32. Premizlaus said

  Baba służąca w służbach mundurowych to jakieś zwyrodnialstwo.Przepraszam, co ja piszę?! Na Ukrainie nie ma służb mundurowych, nie ma wojska, tylko jest zwykła zbieranina, hołota, której przodkowie wyżynali polskich Wołyniarzy. Nie zdziwiłbym się, gdyby ta Chazarka również miała dziadka rezuna.

Sorry, the comment form is closed at this time.