Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

WADA została przyłapana na oszustwie

Posted by Marucha w dniu 2016-08-04 (czwartek)

Jak podaje gazeta Australian, WADA rozdmuchała oskarżenia o doping w nadziei na to, że Międzynarodowy Komitet Olimpijski (MKOl) zakaże wszystkim rosyjskim sportowcom udziału w Igrzyskach Olimpijskich 2016.

W Rio de Janeiro wybrzmiał hymn państwowy Rosji. W wiosce olimpijskiej podniesiono rosyjską flagę. Setki ludzi przyszło na uroczystą ceremonię, która z wolna zaczęła nabierać cech brazylijskiego karnawału. Latynoamerykańskie rytmy rozpalają rosyjską reprezentacją — siatkarki wykazują się w tańcu nie mniejszą biegłością niż na placach sportowych.

Nawet artyści nie spodziewali się takiego zaangażowania. Sportowcy przeważnie biernie obserwują, a tu — taki pokaz! Dlatego okrzyki „Powodzenia!” w języku portugalskim płynnie przechodzą w słowa dopingu dla rosyjskiej reprezentacji.

„Panuje pozytywna atmosfera, która jednoczy wszystkich sportowców. Śpiewali hymn — aż ciarki po plecach przeszły. Pomagamy sobie nawzajem w walce o nasz kraj!” — mówi tenisistka Swietłana Kuzniecowa.

Trudno sobie wyobrazić jak ogromnych trzeba wysiłków, by trzymać się w formie. Przecież niektórzy sportowcy do samego końca nie wiedzieli, czy zostaną dopuszczeni do udziału w olimpiadzie w rezultacie skandalu dopingowego.

18 lipca niezależna komisja WADA opublikowała raport zawierający wyniki śledztwa w sprawie machinacji dopingowych na Olimpiadzie 2014 w Soczi. W raporcie mowa m.in. o tym, że komisja pod kierownictwem Richarda McLarena udowodniła wsparcie rosyjskiego ministerstwa sportu i Ośrodka Przygotowań Sportowych dla „programu dopingowego” w rosyjskim sporcie.

Powołując się na tenże raport, WADA zaleciła międzynarodowym komitetom olimpijskiemu i paraolimpijskiemu, a także federacjom sportowym odsunięcie rosyjskiej reprezentacji od Igrzysk w Rio.

A tymczasem media wykazały Światowej Agencji Antydopingowej bezpodstawność oskarżeń pod adresem rosyjskich sportowców.

Jak podaje gazeta Australian, powołująca się na wysokiego rangą urzędnika sportowego, który wolał zachować anonimowość, WADA rozdmuchała oskarżenia o doping w nadziei na to, że Międzynarodowy Komitet Olimpijski (MKOl) zakaże wszystkim rosyjskim sportowcom udziału w Igrzyskach Olimpijskich 2016.

Wbrew oczekiwaniom co poniektórych działaczy sportowych, MKOl postanowił nie odsuwać od udziału w igrzyskach całej rosyjskiej reprezentacji. Zakazem objęto tylko co poniektórych sportowców. Wtedy też okazało się, że WADA ma „nie dość dowodów, by wydawać takie zalecenie”.

„Niektórzy rosyjscy sportowcy, których pozytywne wyniki zostały wykorzystane dla usprawiedliwienia decyzji komisji WADA, nie zostali w rzeczywistości przyłapani na dopingu” — podaje Australian, powołując się na swoje źródło.

Autor artykułu utrzymuje, że komisja Światowej Agencji Antydopingowej opierała się na „zniszczonej, utajonej bądź też zmienionej informacji” o wynikach próbek antydopingowych pobranych od prawie 170 rosyjskich atletów. Gazeta wyjaśniła, że w rezultacie wyników analiz antydopingowych sportowcy zostali rozbici na cztery grupy, i oskarżenia pod adresem jednej z grup „były zupełnie niepoważne”.

W celu zilustrowania bezpodstawności decyzji agencji światowej gazeta przywołuje oskarżenia pod adresem pływaków Władimira Morozowa i Nikity Łobincewa, których nazwiska figurują w raporcie WADA. „Ci sportowcy zostali przyłapani nie na dopingu, lecz na jakimś nieznaczącym naruszeniu” — pisze Australian. Gazeta przypomniała, że Morozow i Łobincew już od dziesięciu lat trenują w USA i wcześniej bez problemów przechodzili kontrolę antydopingową.

Tak na marginesie, na ostatnim posiedzeniu komisji, jej przewodniczący Thomas Bach sam skrytykował Światową Agencję Antydopingową. Jego zdaniem, jeśli Rosja faktycznie dopuściła się takich naruszeń, to agencja powinna była wcześniej przeprowadzić śledztwo w tej sprawie. Głosując za bądź przeciwko stanowiskowi MKOl, tylko jedna osoba z 85-osobowej grupy nie zgodziła się z Bachem. Przeciwko wystąpił tylko jeden Brytyjczyk —Adam Pengilly — pisze Guardian.

http://pl.sputniknews.com

Komentarzy 6 to “WADA została przyłapana na oszustwie”

 1. Listwa said

 2. wanderer said

  Une, wgryzajace sie we wszystkie oganizacje, zorbia wszystko zeby zdyskedytowac Rojse na kazdym kroku. Tylko robia to tak nieudolnie, ze nawet najwiekszy debil wsrod unych widzi, ze wszystko jest grubymi nicmi szyte.

 3. Henry said

  Brazylijczycy wykazują dużą solidarność ze sportowcami rosyjskimi, a we Włoszech
  zorganizowano specjalny bieg solidarności z lekkoatletami rosyjskimi.

  Widzimy dużą sympatię dla olimpijczyków z Rosji i zrozumienie i krytykę w tej sprawie na arenie międzynarodowym,
  co jest pocieszające i czysto sportowe w duchu olimpijskim.

  Jestem pewny, ze choć okrojona, ale mocna drużyna olimpijska Rosj
  i będzie bardzo dopingowana w Rio i tez odniesie pewne zwycięstwa.

  Najgorsze jest to, ze wirus polityczny atakuje sport i pokojowe zasady ducha olimpijskiego.
  Tylko wzajemna solidarność wszystkich narodów może nam pomoc.

 4. Halszka said

  Sorry, Niemiec Thomas Bach to nie przewodniczący WADA, tylko przewodniczący Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego (IOC). IOC zachowywał się w całej sprawie bardziej oględnie i przyzwoicie, ale w związku z tym był nieustannie atakowany przez media. Konkretnie Thomas Bach na licznych rysunkach satyrycznych stale pokazywany był w uścisku z Putinem albo jako kumpel Putina od kieliszka (Admin na pewno bez trudu znalazłby sporo takich rysuneczków)
  .
  IOC chciał, aby nie dopuścić do Igrzysk tylko tych rosyjskich sportowców, którzy już przedtem podpadli przy kontrolach antydopingowych. Ale w rezultacie medialnej nagonki Bach stchórzył i zostawił decyzję o ich dopuszczeniu poszczególnym federacjom. .No i Federacja Lekkoatletyczna (IAAF) nie dopuściła ani jednego sportowca z Rosji, nawet takich, przeciwko którym nigdy nie było żadnych podejrzeń.

 5. z tego co mi wiadomo, Putin nie ma kolegów od kieliszków,( symbolicznie tylko) ponieważ dba o swój wizerunek

 6. DZIEJE SIE TO , CO NIGDY NIE POWINNO SIE DZIAĆ . USA WPROWADZA ZIMNA WOJNE Z ROSJA DO SPORTU I OLIMPIADY , JEST TO HANIEBNE I WYJE Z DALEKA . SZKODA , ZE JAK ZWYKLE POLACY ,NAJGLOSNIEJ OBSZCZEKUJA ROSJE , SAMI NIE JESTESMY BEZ WINY . , POLACY OPAMIETAJCIE SIE .CZY AŻ TAK ZAŚLEPIA WAS RUSOFOBIA , CZY ZWYKLY BRAK ROZUMU .

Sorry, the comment form is closed at this time.