Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

Wspomnienie o prof. Iwo Cyprianie Pogonowskim

Posted by Marucha w dniu 2016-08-04 (Czwartek)

Z opóźnieniem reagujemy na śmierć wybitnego Polaka działającego na emigracji.
Admin.

Zmarł prof. inż. Iwo Cyprian Pogonowski, wykładowca akademicki, działacz i publicysta polonijny. Miał 94 lata.

W czwartek, 21 lipca 2016 r., prof. inż. Iwo Cyprian Pogonowski w stanie ciężkim trafił do szpitala w Stanach Zjednoczonych. Kilka godzin później zmarł.

Inż. Iwo Cyprian Pogonowski urodził się 3 września 1921 r. we Lwowie. Jego ojciec był doktorem filozofii i prawa, a matka malarką. Profesor brał czynny udział w kampanii wrześniowej. Wojnę spędził w niemieckich więzieniach i obozach.

Oswobodzony w 1945 r. trafił do Belgii, gdzie rozpoczął studia na Katolickim Uniwersytecie św. Ignacego w Antwerpii. Następnie pracował w Wenezueli, skąd trafił do Stanów Zjednoczonych. Tam spędził większość swojego życia, poświęcając się pracy naukowej i działalności polonijnej.

Na emigracji zajmował się publicystyką polonijną.Był wykładowcą akademickim, autorem wielu atlasów i przewodników. Zmarł w wieku 94 lat.

Rafał Stefaniuk
http://www.naszdziennik.pl/

*                       *                        *

Prof. Pogonowski z żoną

Człowiek wielu talentów: Iwo Cyprian Pogonowski (1921-2016)

Nie ma jednego określenia, którym można opisać prof. inż. Iwa Cypriana Pogonowskiego. To człowiek o wielu talentach.

Z zawodu – inżynier budowlany i przemysłowy oraz wynalazca, ale też autor słowników, atlasów oraz publicysta i działacz polonijny. Zmarł 21 lipca br. Miał 94 lata.

Iwo Cyprian Pogonowski urodził się 3 września 1921 r. we Lwowie w rodzinie o głębokich tradycjach patriotycznych. Jego ojciec – Jerzy – doktor slawistyki i prawa, w czasie II wojny światowej był torturowany przez gestapo przy alei Szucha w Warszawie. Matka Wanda z Żygulskich, malarka i rzeźbiarka, walczyła w powstaniu warszawskim, gdzie została poważnie ranna.

Była też więziona na Pawiaku. W powstaniu warszawskim zginął jego ukochany brat Krzysztof. Wuj Iwa Cypriana – Adam Pogonowski, oficer Legii Akademickiej, spoczywa na Cmentarzu Orląt Lwowskich, a kuzyn ojca – Stefan zginął pod Radzyminem w bitwie warszawskiej w sierpniu 1920 r.

Gdy wybuchła II wojna światowa, Iwo Cyprian również postanowił przyłączyć się do walki w obronie ojczyzny. Przemaszerował 750 km w kampanii wrześniowej, potem opuścił Warszawę z zamiarem wstąpienia do Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie. Niestety, został aresztowany 30 grudnia 1939 r. w Dukli i potem przez pięć lat przetrzymywany w obozach i więzieniach, m.in. w Barwinku, Krośnie, Jaśle, Tarnowie. We wrześniu 1940 r. trafił do obozu Oranienburg-Sachsenhausen, gdzie przebywał do końca wojny.

W kwietniu 1945 r. wziął udział w tzw. marszu śmierci z Sachsenhausen do Schwerina i po przybyciu do Schwerina, 2 maja, został oswobodzony. Jak czytamy we wstępie do jego książki „Świat po amerykańsku”, pobyt w obozach bardzo wycieńczył młodego Pogonowskiego – „o ile w 1939 r. ważył 80 kg, to tuż po wyzwoleniu – tylko 50 kg”.

Niektóre z okrutnych wspomnień wojennych opisał w artykule, który znalazł się w publikacji Richarda C. Lukasa „Out of the Inferno: Poles remeber the holocaust”.

Na szczęście wojna nie zniszczyła u Iwa Cypriana Pogonowskiego jego patriotyzmu, pasji i chęci zdobywania świata. Jego życie pełne było sukcesów zawodowych oraz osiągnięć w działalności na rzecz propagowania kultury, historii i języka polskiego.

Tuż po wojnie 23-letni Iwo Pogonowski podjął studia na wydziale handlowym (Institute Superieur de Commerce) na Katolickim Uniwersytecie św. Ignacego w Antwerpii. W latach 50. ukończył kierunki inżynieria budowlana i inżynieria przemysłowa na University of Tennessee i tam też pracował, wykładając geometrię opisową.

Życie zawodowe związał jednak z przemysłem naftowym. Już w latach 1947–1950 pracował w tym sektorze w Wenezueli, a potem przeszedł szkolenia z zakresu zarządzania w Shell Oil Company i podjął pracę w Nowym Orleanie, gdzie projektował maszyny wiertnicze oraz służące do wydobywania ropy naftowej.

Jego dalsza kariera zawodowa, którą od 1960 r. związał z Texaco Research and Development w Teksasie, skupiona była na projektowaniu przemysłowym i zaowocowała 50 patentami i licznymi wynalazkami.

Praca inżyniera, która wymaga ścisłego umysłu, nie przeszkodziła Polakowi w rozwijaniu innych zainteresowań, w tym z zakresu historii i lingwistyki. „Obdarzony nieprzeciętną wrażliwością społeczną, talentem krytycznej obserwacji i silnym charakterem, a ponadto zatroskany o kraj ojczysty i żywo zainteresowany przemianami na świecie, jakie dokonują się również pod wpływem polityki amerykańskiej, profesor Pogonowski od lat podejmuje rozmaite inicjatywy, których celem jest przybliżenie Polakom, Polonii i Amerykanom historii i kultury polskiej” – czytamy we wstępie do książki „Świat po amerykańsku”.

Iwo Pogonowski ma na swoim koncie liczne publikacje. Stworzył słowniki polsko-angielskie i angielsko-polskie – w wersji pełnej i podręcznej, które sprzedały się w około 25 milionach egzemplarzy. Można z nich również skorzystać na jego stronie internetowej
http://www.pogonowski.com.

Tam też znaleźć można stworzone przez niego rozmówki polsko-angielskie i angielsko-polskie, przewodnik do wymowy polskich głosek, które autor stworzył z myślą o osobach niepolskojęzycznych czy przewodnik po polskich liczbach i systemach miar (polskiej, amerykańskiej i brytyjskiej).

Pasja do historii Iwa Pogonowskiego zaowocowała wydaniem historycznego atlasu Polski, przedstawiającego dzieje Polski począwszy od dynastii Piastów do roku 1569 r.

Ponadto stworzył on wiele map z opisami ważnych wydarzeń w XX-wiecznej historii Polski. Do tej serii zaliczyć można np. mapę pt. „Wojna polsko-sowiecką 1919-1920”, która zawiera m.in. informacje dotyczące kierunku działań wojennych, liczby żołnierzy biorących udział w wojnie po obu stronach. Podobnie jest z mapą „Powstanie warszawskie” – jeden rzut oka na nią daje obraz działań powstańczych i informację o najważniejszych jego faktach.

Na początku lat 90. ubiegłego wieku Pogonowski podjął się przetłumaczenia z języka rosyjskiego na angielski XIX-wiecznego „Katechizmu rewolucjonisty”. W 1993 r. natomiast wydał książkę „Jews in Poland – a Documentary History”, w której przedstawia 1000-letnią historię Żydów w Polsce zakończoną holokaustem i utworzeniem narodu żydowskiego w Izraelu.

„Pan Pogonowski, który sam wiele przeszedł z rąk nazistów, zebrał ogrom materiału dotyczącego historii Żydów w Polsce i jej tragicznego finału. W przeciwieństwie do powszechnego przekonania, historia polskich Żydów nie zawsze była historią biedy i prześladowania. Przez wiele lat Żydzi żyli w Polsce jak w niebie” – napisał we wstępie do książki Richerd Pipes, profesor historii z Harvard University i kolega Pogonowskiego ze szkolnych lat.

Inne znaczące dzieła Pogonowskiego to „Heraldyka”, „Poland: An Illustrated History”, która w Barnes & Noble sprzedała się w 40 tysiącach egzemplarzy, „Hegemonia – On US Foreign Policy” oraz „Pierwsza demokracja w nowożytnej Europie: milion wolnych obywateli w Polsce w 1600 roku”.

Iwo Pogonowski jest autorem wielu recenzji i komentarzy historyczno-politycznych, które publikował na wspomnianej już swojej stronie internetowej i w polskiej prasie (jeden z nich drukujemy obok).

W książce „Świat po amerykańsku” zostały zebrane artykuły profesora, które ukazały się w „Naszym Dzienniku”. W tekstach tych autor komentował sytuację polityczno-gospodarczą USA, krytykował wojnę w Iraku, analizował ataki terrorystyczne z 11 września, przedstawiał wizję przyszłości Stanów Zjednoczonych, wypowiadał się o demokracji, wojnie, o stosunkach polsko-żydowskich i amerykańsko-izraelskich, na temat muzułmanów i ich ekspansji w Europie.

W felietonach tych jawi się jako wnikliwy obserwator tego, co się dzieje w Polsce, w Stanach Zjednoczonych oraz na całym świecie, wykazując się wiedzą i umiejętnością analizy.
„Mam dobrą pamięć, a poza tym pochodzę z rodziny, gdzie ceniło się naukę – powiedział Pogonowski w 2014 r. „Nowemu Dziennikowi” zapytany, skąd u niego pasja do historii i ogromna wiedza z tego zakresu. – Zawsze się zajmowałem prawdą historyczną, a ta prawda, niestety, była gwałcona przez Sowietów.

Ludzie w Polsce nie wiedzą podstawowych rzeczy, np. tego, dlaczego Polska została napadnięta w czasie II wojny światowej i jaką rolę w niej odegrała”. Dlatego Pogonowski często podważał w swoich publikacjach i wystąpieniach telewizyjnych informacje historyczne dotyczące Polski i II wojny światowej, które jego zdaniem były nieprawdziwe.

Iwo Cyprian Pogonowski, który przez lata mieszkał na Florydzie, w 2002 r. otrzymał Medal Polonia Mater Nostra Est – przyznawany Polakom i obcokrajowcom oraz organizacjom za specjalne zasługi dla narodu i państwa polskiego, nadawany jest przez Społeczną Fundację Pamięci Narodu Polskiego. W lutym 2014 r. na Balu Polonaise Instytutu Kultury Polskiej w Miami został odznaczony za wybitne osiągnięcia z zakresu inżynierii i promowania polskiej historii i kultury.

Autor: AS
http://www.dziennik.com

Komentarze 24 to “Wspomnienie o prof. Iwo Cyprianie Pogonowskim”

 1. jamek said

 2. JO said

  I my wdzieczni jestesmy Panu Pogonowskiemu.
  Niech dusza jego raduje sie wieczna szczesliwoscia w Niebie.
  Nich zyje Pan Pogonowski w naszej pamieci, a wiedze , ktora nam przekazal i chwale o nim, o tym dzielnym Polaku, przekazujmy kolejnym pokoleniom
  JA

  https://gajowka.wordpress.com/bohaterowie/

 3. Joannus said

  Cześć jego pamięci.
  Pamięci wzoru Polaka.

 4. Lily said

  Szlachetny Polak,obronco Polski,i Polakow,
  niech Tobie Amerykanska Ziemia lekka bedzie.
  Spoczywaj w Pokoju.
  Lacze,sie w smutku z najblizszymi zmarlego.

 5. Inkwizytor said

  Requiescat in pace. Wielki Polak.

 6. Adam Ryglowski said

  Chciałbym pożyć jeszcze 33 lata.
  Urodziłem się równo 33 lata po ŚW . PAMIĘCI
  IWO CYPRIANIE …
  A może NIE WARTO !!!

  Nie chce się żyć w takim SZEMRANYM świecie

  Dzieciska mają rodziny – wnuki – i co z tego ???
  Moi rodzice RYLI – budowali POLSKĘ (NASZĄ POLSKĘ ).
  Zboki obiecywali : róbcie , róbcie – to waszym dzieciom ( czyli mojemu pokoleniu ) będzie lepiej!

  CO MY , DZISIEJSI ’50 – ’70 – LATKOWIE ZROBILIŚMY , ŻEBY NIE DOPUŚCIĆ DO ZNISZCZENIA NASZEJ OJCOWIZNY ???
  …..
  Stocznię skasowano , pora na zjazd 14 km pod ziemię dla wszystkich , co to wymajstrowali .

  Większość nawet nie wyląduje w kotłach , tylko będą pilnowały ognia pod kotłami ( z debilami)

 7. Dzięki za wiadomość, jakkolwiek bardzo smutną. „ND” od dawna nie czytam – bo taka czynność psuje mi tylko nastrój i zabiera niepotrzebnie czas, a polskojęzyczne media oficjalnie demoliberalne oczywiście nie podały.
  Requiescat in pace!

 8. NICK said

  Iwo, Cyprianie, Profesorze, Pogonowski.
  Jestem pewien, że z Panem Bogiem się pogodziłeś. Zatem spoczywaj. We pokoju wiecznym. I pamięci Naszej.

 9. NICK said

  To jest wzór. Iwo!
  To do profesurów. Żyjących. Jeszcze.

 10. peacelover said

  wspanialy czlowiek !
  Czesc jego pamieci !

 11. AniaK said

  Na jednym z niegdyś odwiedzanych przeze mnie blogów miałam przyjemność zapoznać się z twórczością tego Pana. Bardzo mądry i odważny człowiek.
  Wyrazy współczucia dla Rodziny i znajomych. Niech odpoczywa w spokoju. [*]

 12. Zbyszko said

  Szkoda, że tacy Polacy muszą odchodzić….
  Wieczny odpoczynek racz mu dać Panie…

 13. Antares said

  Polecam jego książkę „Pierwsza demokracja w nowożytnej Europie: milion wolnych obywateli w Polsce w 1600 roku”. Jest naprawdę interesująca

 14. […] z:   https://marucha.wordpress.com/2016/08/04/wspomnienie-o-prof-iwo-cyprianie-pogonowskim/ […]

 15. Kojak said

  Mozna pisac tylko achy i ochy ! Swiecaca polska gwiazda, we wszechogarniajacej ciemnosci ! Czytalem z wielka przyjemnoscia Jego artyluly ! Zawsze ciekawe , orginalne, tworcze, zwierace ciekawe i Jego wlasne odkrycia i stwierdzenia ! Czlowiek unikalny, w dzisiejszych bandyckich czasach ,pelnych bydlakow i gnoi !

 16. Mosiek said

  Mialem przyjemnosc znac Iwo – wspanialy czlowiek; ta wiadomosc powalia mnie z nog

 17. Adam Ryglowski said

  Podziwiam Cię Kojaku za w miarę gentelmański styl !

  Odeszło do wieczności dwóch ludzi , którzy byli mi znani

  IWO CYPRIAN POGONOWSKI
  ŚW. PAMIĘCI P O L A K

  kardynał N.N.
  który wyląduje NA W A W E L U
  …….
  \

  STARCZY MIEJSCA NA K. D . ? czy trza bedzie budować „nowy wAWEL ” ?

  czy naprawdę jestem porąbany , czy tylko tak mi się widzi ?

 18. witek said

  o.Rydzyk nieopatrznie dopuścił Pana Profesora do anteny
  Ale szybko zrozumiał swój błąd, bo nawet o Jego śmierci w ” katolickim radiu w twoim domu” cisza….

 19. NC said

  Miałem zaszczyt poznać p. Pogonowskiego i bywać w jego domu w Virginii.
  To był prawdziwy polski patriota, z goracym sercem i chłodnym umysłem.

 20. snag said

  Mult talent, mega intelekt, niezastapiony – RIP ,…

 21. La Reine Toronto said

  Wielka Strata dla Polakow. Odszedl ale Jego dorobek zostanie na zawsze ku chwale naszej Ojczyzny i honoru naszego narodku.
  Nigdy o Panu nie zapomimy !
  Zegnaj Wielki Polaku w Chwale i Glorii!

 22. La Reine Toronto said

  ad 21: Przepraszam za blad….w drugiej linijce na koncu…ojejku ale ‚typo’.

 23. RomanK said

  Tak to wielka strata dla Polakow….
  Odszedl jeden z najlepszych z nas. Czesc Jego Pamieci!
  Nietuzinkowa postac..inzynier i humanista..doskonaly znawca jezyka i historii. Czlowiek przecyzyjnie analizujacy dzieje….
  Jego dzialalnosc przypadla w bardzo ciekawym okresie. Pracowal nad rozwiercaniem Zatoki i pola Nowego Orleanu..zdobywajac i slawe i dobre pieniadze…ale nie wykorzystal dobrej passy i nie stal sie multimilionerem…. zyl z uczciwej pracy…i brzydzil sie nazwijmy to spekulacja.
  Zanal cala plejade wielkich POlakow, jacy wtedy odgrywali duza role w Partii Poludniowych Demokratow zkupieni wokol Polskiego Lobby w Houston…
  Zawsze pryncypialny i zawsze podpisujacy sie swoim imieniem i nazwiskiem.
  I wlasnie dlatego nie istnial w sferze miedialnej tzw III Rzeczypospolitej….tam dla takich Polakow jak widac nie bylo miejsca
  NIGDY~!!!!!!!!!
  Niech Aniolowie zawioda cie do Raju!

  Requiem aeternam dona eis.
  Domine, et lux perpetua
  Requiem aeternam,
  Aeternam dona eis.
  Perpetua luceat.

  In Paradisum.
  Christe eleison.

  Dona eis requiem sempiternam.
  In Paradisum.
  Christe eleison.
  In Paradisum.

  Requiem aeternam dona eis.
  Domine, et lux perpetua
  Requiem aeternam,
  Aeternam dona eis.
  Perpetua luceat.

  In Paradisum.
  Christe eleison.

  Dona eis requiem sempiternam.
  In Paradisum.
  Christe eleison.
  In Paradisum.

 24. Re: Artykul…
  Mialem okazje wymieniac poglady poczta elektroniczna z p. Pogonowskim n/t naszej polskiej historii i zawsze cieszylem sie, ze cos super ciekawego napisal.
  O jego smierci dowiedzialem sie z youtube ze spotkania p. Stanislawa Michalkiewicza i jestem spokojny o miejsce na ktore sobie w zupelnosci zasluzyl swoja bezkompromisowa cywilna postawa. Rozumielismy sie bez uzywania nadmiernie slow.
  Jedynie, co mi napisal, to , ze przed takimi jak ja otworem jest przyszlosc…normalna przyszlosc.
  Szkoda i to wielka szkoda, ze odszedl z posterunku naszego polskiego jestectwa…
  Przypomne, jeszcze, ze Dana Alvi rowniez stoi na naszym posterunku…
  =========================================
  jasiek z toronto

  http://polskawalczaca.com

  P.S. Jerzy Ulicki (Admin http://poilskawalczaca.com wciaz nie jest uwolniony z zydowsko-australijskiego wiezienia. Jakies biurokratyczne „problemy”…wynikly…

Sorry, the comment form is closed at this time.