Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

 • The rainbow symbolizes the Covenant with God, not sodomy Tęcza to symbol Przymierza z Bogiem, a nie sodomii


  Prócz wstrętu budzi jeszcze we mnie gniew fałszywy i nikczemny stosunek Żydów do zagadnień narodowych. Naród ten, narzekający na szowinizm innych ludów, jest sam najbardziej szowinistycznym narodem świata. Żydzi, którzy skarżą się na brak tolerancji u innych, są najmniej tolerancyjni. Naród, który krzyczy o nienawiści, jaką budzi, sam potrafi najsilniej nienawidzić.
  Antoni Słonimski, poeta żydowski

  Dla Polaków [śmierć] to była po prostu kwestia biologiczna, naturalna... śmierć, jak śmierć... A dla Żydów to była tragedia, to było dramatyczne doświadczenie, to była metafizyka, to było spotkanie z Najwyższym
  Prof. Barbara Engelking-Boni, kierownik Centrum Badań nad Zagładą Żydów, TVN 24 "Kropka nad i " 09.02.2011

  Państwo Polskie jest opanowane od wewnątrz przez groźną, obcą strukturę, która toczy go, niczym rak, niczym demon który opętał duszę człowieka. I choć na zewnatrz jest to z pozoru ten sam człowiek, po jego czynach widzimy, że kieruje nim jakaś ukryta siła.
  Z każdym dniem rośnie liczba tych, których musisz całować w dupę, aby nie być skazanym za zbrodnię nienawiści.
  Pod tą żółto-błękitną flagą maszerowali żołnierze UPA. To są kolory naszej wolności i niezależności.
  Petro Poroszenko, wpis na Twiterze z okazji Dnia Zwycięstwa, 22 sierpnia 2014
 • Kategorie

 • Archiwum artykułów

 • Kanały RSS na FeedBucket

  Artykuły
  Komentarze
  Po wejściu na żądaną stronę dobrze jest ją odświeżyć

 • Wyszukiwarka artykułów

 • Najnowsze komentarze

  revers o Konfiskata majątku bez wyroku…
  revers o Rasizm w USA? Czarnoskóry dzie…
  martino o Wolne tematy (41 – …
  martino o Wolne tematy (41 – …
  bryś o Konfiskata majątku bez wyroku…
  bryś o Konfiskata majątku bez wyroku…
  Piskorz o Wolne tematy (41 – …
  revers o Kiepski kandydat na „świę…
  Lolek (Prawdziwy) o Pewnego razu w Ameryce
  OutsiderR o Wolne tematy (41 – …
  Piskorz o Konfiskata majątku bez wyroku…
  bryś o Kiepski kandydat na „świę…
  bryś o Kiepski kandydat na „świę…
  revers o Wolne tematy (41 – …
  revers o Konfiskata majątku bez wyroku…
 • Najnowsze artykuły

 • Najpopularniejsze wpisy

 • Wprowadź swój adres email

  Dołącz do 516 obserwujących.

Co się dzieje na Ukrainie – 05.08.2016.

Posted by Marucha w dniu 2016-08-05 (Piątek)

Nikołaj Azarow: „Jeśli będzie demokratyczny rząd Ukrainy, to będą sobie banderowcy u siebie w domu, we Lwowie, organizować demonstracje. Na nic więcej ich nie będzie stać”.

Nikołaj Azarow był ministrem finansów, a następnie w latach 2010 – 2014 premierem w rządzie prezydenta Wiktora Janukowicza. Urodził się w 1947 roku w Rosji w rodzinie estońsko – rosyjskiej. Już w czasie swego urzędowania był znienawidzony przez „patriotyczną” część ukraińskiej sceny politycznej, bo konsekwentnie odmawiał mówienia po ukraińsku w parlamencie.

Azarow był w latach 80-tych profesorem geologii w Akademii Górniczej w Doniecku. Związał się politycznie z Wiktorem Janukowiczem. Był zwolennikiem ścisłych związków Ukrainy z Rosją i odmawiał konsekwentnie podpisania umowy stowarzyszeniowej Ukrainy z Unią Europejską. Stąd Euro-majdan domagał się jego dymisji. W końcu stycznia 2014r. Janukowicz zdymisjonował Azarowa. Z niegdyś bliskiego związku między dwoma politykami niewiele zostało.

Po zmianie władzy w Kijowie Azarow wyjechał do Rosji, gdzie założył w lecie 2014 r. ‚Komitet – Na Ratunek Ukrainie’, działający w sieci, link: antifashist.com.

„Wszyscy cierpią z powodu warunków społecznych„ to tytuł wywiadu, w którym były premier mówi o sytuacji gospodarczej nad Dnieprem, możliwości zbliżenia z Rosją oraz o sytuacji w republikach w Donbasie:

Reinhard Lauterbach: Nikołaj Janowicz, kieruje pan ‚Komitetem – Na Ratunek Ukrainie’. Ale gdy patrzy się katastrofalną sytuację gospodarczą kraju, to jawi się pytanie: „Czy jest tam w ogóle coś do uratowania?”

Nikołaj Azarow (wzdycha ciężko): To trudne pytanie. Wszystkie duże przedsiębiorstwa praktycznie nie produkują obecnie. A co jest tego przyczyną? – Zakłócenia w relacjach handlowych z Rosją. W Rosji jest zapotrzebowanie na nasze produkty, i Rosja ma też pieniądze na ich zakup. Wystarczy jeden przykład: Rosja ma największą sieć kolejową na świecie. Każdego roku potrzebuje szyn, różnego rodzaju wagonów, lokomotyw, zwrotnic itd. Wszystkie te maszyny może wytworzyć Ukraina. A to są dane tylko o jednej branży. Kto może poza Rosją kupić te produkty? – Niestety nikt.

Ukraińska gospodarka dziś

RL: Ale czy ten pociąg już nie odjechał? W końcu Rosja po wydarzeniach na kijowskim Majdanie znalazła innych producentów i zdaje się podejmować poważne próby, by możliwie dużo produkować we własnym kraju.

NA: To prawda, niestety. Jednakże Rosja jest tak wielka, że dużo jeszcze czasu trzeba, by wszystko, co było tworzone na Ukrainie, zostało wymienione na rosyjskie produkty. Ale ożywienie ukraińskiej gospodarki to nie tylko odzyskanie rynków eksportowych. Przede wszystkim trzeba przywrócić i rozwinąć rynek wewnętrzny – to jest najważniejsze.

RL: O.K., ale z jakich środków chce pan finansować rynek wewnętrzny? Skąd pan weźmie pieniądze?

NA: Podczas mojej kadencji podwoiła się podaż pieniądza w ciągu czterech lat. Stopa inflacji wynosiła wtedy 4%. Rzekomo naruszyłem wszystkie zasady ekonomiczne, zwiększając podaż pieniądza. I to miało napędzać inflację? – Nie. Gdy wzrosły dochody ludności, ożywiłem rynek krajowy i stwarzałem popyt. Ludzie mieli pieniądze w kieszeni i kupowali produkty, wytworzone na Ukrainie. Przede wszystkim żywność i inne artykuły codziennego użytku. Mieliśmy w ostatnich latach wzrost gospodarczy większy niż 5% rocznie. Takiego wzrostu nie miał żaden kraj UE.

RL: Skąd te fundusze? Z prasy drukarskiej?

NA: Dokładnie – z prasy drukarskiej. Gdyż efekt inflacyjny występuje dopiero wtedy, gdy w obiegu jest więcej niż 150% pieniądza wobec produktu społecznego. Mieliśmy wówczas kwotę pieniężną w wysokości maksymalnie 30% powyżej produktu krajowego. Byliśmy więc w stanie spokojnie zwiększyć podaż pieniądza, nie obawiając się inflacji.

RL: Ma pan koncepcję, ale jak pan chce ją realizować? Jakie widzi pan realne możliwości zmiany władzy na Ukrainie? Jak długo jeszcze utrzyma się aktualny rząd w Kijowie?

NA: Będzie trwał dotąd, dokąd go będzie wspierał Zachód. Ale za to wsparcie kijowskiego reżimu trzeba będzie słono zapłacić. Będzie ból i pytanie: „Po co dajemy właściwie te pieniądze, jeśli są one sprzeniewierzane?” – Wtedy będą szanse na powrót demokratycznych mechanizmów na Ukrainie.

RL: Czy wystarczy siedzieć w Moskwie, pisać analizy i czekać? Czy są jakieś siły polityczne nad Dnieprem, z którymi pan współpracuje?

NA: Sondaże wskazują, że wciąż jestem u wielu mieszkańców, o którym się dobrze mówi. Na wschodzie kraju popiera mnie prawie 20% osób, czyli w dzisiejszych warunkach całkiem sporo. Bo też już nie występuję w ukraińskiej telewizji i prasie. Dlatego naszym głównym zadaniem jest teraz odzyskanie swego miejsca w mediach. Celem jest doprowadzenie do sytuacji, w której nie będzie można powiedzieć: „Siedzi on sobie w Moskwie i pisze zgrabne artykuły”.

RL: Czy można jeszcze po tym wszystkim, co się stało, zachować Ukrainę jako jednolite państwo?

NA: Myślę, że można. Ponieważ podział państwa nastąpił w wyniku zamachu. Gdyby nie było zbrojnego przejęcia władzy przez ukraińskich faszystów, nie oddzieliłby się ani Krym, ani Donbas. Wtedy nie byłoby strasznych wydarzeń w Odessie. Byłem w czasie mojej kadencji na stanowisku premiera często na Krymie i nigdy nie zauważyłem choćby cienia separatyzmu. Ani u prostych ludzi, ani wśród lokalnych polityków. To wszystko nastąpiło po przejęciu władzy przez banderowców.

RL: Ale są zwolennicy Bandery. Oni nie znikają jak kamfora.

NA: Wie pan, jeśli będzie demokratyczny rząd Ukrainy, to będą sobie banderowcy u siebie w domu, we Lwowie, organizować demonstracje. Na nic więcej ich nie będzie stać. Naturalnie byli ci ludzie w czasie naszych rządów, ale nie zachowywali się tak jak teraz.

RL: A co pan powie o badaniach, które wskazują, że 60 do 70% Ukraińców widzi Rosję jako wroga i agresora? Jak to się zmieniło w głowach ludzi… To musi pan brać pod uwagę.

NA: Gdyby pan mieszkał dwa miesiące w Kijowie i oglądał tylko ukraińską telewizję, to wchłonąłby pan dużo z tego kłamstwa i manipulacji i zmieniłby swoje stanowisko. Nie wszyscy ludzie są w stanie uciec lub oprzeć się tej indoktrynacji. W telewizji mówią bez przerwy, że ukraińscy i rosyjscy żołnierze walczą ze sobą. To jest po prostu nieprawda. To nie są fakty, lecz kłamstwa, ale są codziennie powtarzane. Cóż, 20 do 30% pozostanie banderowcami.

RL: Ale jak pan chce rządzić przeciw jednej trzeciej ludności?

NA: Tego się nie obawiam. Ci – powiedzmy – zwolennicy Bandery żyją za 40 dolarów miesięcznie. Czy pan sądzi, że to im się podoba? – Oczywiście, że się nie podoba. Ukraina straciła tylko w ciągu dwóch ostatnich lat z powodu emigracji cztery miliony obywateli: 3,5 mln wyjechało do Rosji, pół miliona na Zachód. Jeśli teraz UE otwiera granicę i przyznaje zwolnienie z obowiązku wizowego, to mogę zagwarantować, że będzie mieć miliony ukraińskich migrantów.

Zwolennicy Bandery, jak i przeciwnicy, cierpią w równym stopniu z powodu warunków życiowych na Ukrainie. Ani jedni, ani drudzy nie widzą perspektyw życia we własnym kraju. I to jest podstawa, która może zjednoczyć zdrowe siły na Ukrainie i przywrócić ludziom ich kraj.

Wojna w Donbasie

RL: Jakie jest pańskie zdanie o republikach [DRL /ŁRL]? Mieszkańcy Donbasu z całą pewnością nie chcą być częścią Ukrainy. Co pan powie tym ludziom, jakie pan podejmie decyzje?

NA: Te obszary nie są dziś zdolne do życia, bo są nieustannie bombardowane przez ukraińską armię i blokowane ekonomicznie. W takiej sytuacji jest bardzo ciężko przywrócić normalne warunki życiowe. Ale z ekonomicznego punktu widzenia jest ten region zdolny do życia. Donbas jest gospodarczo najbardziej rozwiniętą częścią Ukrainy. Są to republiki samowystarczalne w zakresie energii elektrycznej, posiadają kompletną bazę przemysłową.

Istnieją wszelkie przesłanki, by przywrócić ten region do życia w ciągu dwóch – trzech lat, gdy tylko zapanuje pokój. Jestem optymistą i wierzę, że gdy obecny reżim faszystowski upadnie, otrzymają regiony znaczną autonomię. Wtedy DRL i ŁRL połączą się z Ukrainą ze względu na wzajemne korzyści. [Jakoś śmiem w to wątpić… – admin]

RL: Czy widzi pan przyszłość dla Wiktora Janukowicza na Ukrainie?

NA: Nie. I myślę, że on nie jest tym zainteresowany.

Przetłumaczył: Zygmunt Białas

Link do niemieckiego tekstu:
https://www.jungewelt.de/2016/07-30/072.php

http://zygumntbalas.neon24.pl

Komentarzy 13 to “Co się dzieje na Ukrainie – 05.08.2016.”

 1. Inkwizytor said

  Azarow przygłupie, Lwów nie jest domem banderowców. Paszoł won

 2. Boydar said

  Chyba zbyt dosłownie przyjął Pan Inkwizytor wypowiedź Azarowa. Wydaje mi się, że wskazuje On jedynie wylęgarnię czy możr nawet raczej stację zasilania tych psychopatów; ale nie Lwów jako całość tylko „we Lwowie”. Jest różnica.

 3. Maćko said

  Wklad pozytywny Azarowa:
  RL: O.K., ale z jakich środków chce pan finansować rynek wewnętrzny? Skąd pan weźmie pieniądze?

  NA: Podczas mojej kadencji podwoiła się podaż pieniądza w ciągu czterech lat. Stopa inflacji wynosiła wtedy 4%. Rzekomo naruszyłem wszystkie zasady ekonomiczne, zwiększając podaż pieniądza. I to miało napędzać inflację? – Nie. Gdy wzrosły dochody ludności, ożywiłem rynek krajowy i stwarzałem popyt. Ludzie mieli pieniądze w kieszeni i kupowali produkty, wytworzone na Ukrainie. Przede wszystkim żywność i inne artykuły codziennego użytku. Mieliśmy w ostatnich latach wzrost gospodarczy większy niż 5% rocznie. Takiego wzrostu nie miał żaden kraj UE.

  RL: Skąd te fundusze? Z prasy drukarskiej?

  NA: Dokładnie – z prasy drukarskiej. Gdyż efekt inflacyjny występuje dopiero wtedy, gdy w obiegu jest więcej niż 150% pieniądza wobec produktu społecznego. Mieliśmy wówczas kwotę pieniężną w wysokości maksymalnie 30% powyżej produktu krajowego. Byliśmy więc w stanie spokojnie zwiększyć podaż pieniądza, nie obawiając się inflacji.

  BARDZO POZYTYWNY!!!

 4. Maćko said

  Jesli jest milion Ukrainców w Polsce to cos sie nie zgadza:

  …Ukraina straciła tylko w ciągu dwóch ostatnich lat z powodu emigracji cztery miliony obywateli: 3,5 mln wyjechało do Rosji, pół miliona na Zachód…

 5. Anucha said

  I to jest dokładnie to co ukrywają przed nami finansiści- dodruk pieniądza.
  Czy to może być 150%, czy więcej, produktu społecznego.
  Ja myślę , że więcej jeżeli nie ma paniki na rynku.Każdy przecież lubi mieć zaskórniaka i trzyma coś pod materacem. A taki pieniądz nie napędza inflacji.

  Jak jest pieniądz jest handele. Jak panna Mania zarobi to opłaci komorne- Mosiek zapłaci za prąd. Elektrownia wypłaci derekcji premię. A derektor wieczorem do Mani i tak w kóleczko 🙂
  To jest oczywiście uproszczenie, ale dlaczego nam wmawiają , że to nie jest proste.

 6. Plausi said

  Czy Ukrainę można uważać za państwo ?

  https://marucha.wordpress.com/2014/03/12/jak-nsa-przeoczylo-krym/#comment-330265

  skoro nawet Polska, która ma daleko dłuższe tradycje państwowości, ma z tym trudności.

 7. Nie ma co się czepiać szczegółów, tekst jest bardzo na czasie, a wywody i diagnoza M. Azarowa przytomne i trzeźwe (w każdym razie warte przeczytania). Oczywiście możliwość realizacji jawi się dziś jako niezbyt prawdopodobna, i to używając dyplomatycznego języka. Jednak na dłuższą metę przyszłość Ukrainy jest całkowicie niepewna, biorąc choćby pod uwagę szybko zmieniającą się sytuację międzynarodową i wszystkie opcje pozostają otwarte, oczywiście wyłączając powrót Krymu do jej składu.
  LRL i DRL (jako regiony o szerokiej autonomii) mogą z powrotem przyłączyć się do Ukrainy, jeśli zechce tego Rosja, a może zechcieć.

 8. Maćko said

  Inkwizytorze – … ?

  Anucho – dodruk powinien zalezec od wartosci nowo wytworzonych dóbr… czy 110% czy 180% ( w porównaniu z poprzednim okresem ) powinna decydowac gospodarka. Jak juz Ludzkosc wybuduje wszystkie mosty, szpitale, szkoly, tarasy widokowe, tunele, kanaly czy lunaparki to dodruk pieniadza pewnie nie bedzie potrzebny?
  Co Pan na to? Extraplujac?

 9. NICK said

  Panie Maćko! (4).
  To tylko Panu się nie zgadza.
  Reszta jest we historii Gajówki.
  Począłwszy od Akcji ‚Wisła’ (a, i wcześniej). skończywszy na ostatnich 30 latach migracji do Polski!
  Poprzez to co każdy widzi. W Polsce.

  A widzi?
  Pana, jak i Pana kolegi, cytuję: „Ukraińców”.

 10. Birton said

  mam trzy koleżanki Rosjanki, wszystkie wykształcone , z rożnych regionów, i one pytają : dlaczego osaczacie Rosję , czy mamy się rozbroić, czy mamy oddać swoje ziemie, czy mamy przestać żyć? , pamiętajcie, mówią, że teraz ewentualna wymiana ciosów atomowych odbędzie się nad Polską i Polska przestanie istnieć, tego chciały wasze władze?, jesteście na amerykańskiej smyczy

 11. Maćko said

  9 Nick, moze raz jeszcze?
  …Jesli jest milion Ukrainców w Polsce to cos sie nie zgadza:

  …Ukraina straciła tylko w ciągu dwóch ostatnich lat z powodu emigracji cztery miliony obywateli: 3,5 mln wyjechało do Rosji, pół miliona na Zachód……

  4=3.5+0.5.
  A gdzie milion w Polsce?
  Dane sa niespójne. Ma Pan poprawne?
  ZGD

 12. NICK said

  Dobrze. Raz jeszcze.
  „Panie Maćko! (4).
  To tylko Panu się nie zgadza.
  Reszta jest we historii Gajówki.
  Począłwszy od Akcji ‚Wisła’ (a, i wcześniej). skończywszy na ostatnich 30 latach migracji do Polski!
  Poprzez to co każdy widzi. W Polsce.

  A widzi?
  Pana, jak i Pana kolegi, cytuję: „Ukraińców”.
  Zauważa Pan o czym prawię?
  Czy też koniecznie spłyca Pan temat. Pomija.

  Ja rozszerzyłem.
  Tyle. Nie mam ochoty z Panem.
  O. Durnoty.
  I nie sedno co do Pana Ukraińców. Weg.

 13. Jan Rokicki said

  W Gajówce dysputa na tematy Ukrainy, a tymczasem zwiadowcy ukrainscy szykują się do rozpoznania terenu przyszłych działań.
  http://kresy24.pl/ze-lwowa-wyrusza-ekspedycja-na-etniczne-ukrainske-ziemie-w-polsce/

Sorry, the comment form is closed at this time.