Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

NATO, czyli jak prowokować Rosję, nie broniąc Polski

Posted by Marucha w dniu 2016-08-06 (sobota)

Na początku lipca Sojusz Północnoatlantycki zorganizował szczyt w Polsce oraz wysłał tysiące żołnierzy pod granice Rosji. Kilku wschodnich członków organizacji na własne ryzyko próbuje powrócić do klimatu zimnej wojny – pisze Roland Hureaux w „Atlantico”.

Zorganizowany w Warszawie szczyt nie oznacza jeszcze wojny, ale jest prowokacją wymierzoną w Rosję. Dodatkowo, konieczność podjęcia decyzji, które tam zapadły była wątpliwa.

Za to ryzyko jest pewne: przeprowadzenie takiego spotkania tuż pod bokiem największego w świecie mocarstwa jądrowego nie może pozostać bez konsekwencji. Oczywiście, nie można zachowywać się tchórzliwie, ale co powiedzieliby Amerykanie, gdyby Rosja przeprowadziła tego rodzaju szczyt w Meksyku?

W dokumencie końcowym szczytu potępia się (byłoby to śmieszne gdyby nie dotyczyło tak poważnych spraw) „agresywne działania Rosji, w tym prowokacyjną działalność Rosji na peryferiach terytorium NATO”. Gdzie znajdują się te peryferia NATO? Na Karaibach? Nie, w „regionach bałtyckim i czarnomorskim”.

Oświadczenia tego typu brzmią jeszcze groźniej, jeśli przypomnieć, że w czerwcu w Polsce i w republikach bałtyckich, tj. przy samych granicach Rosji, odbyły się ćwiczenia „Anakonda” z udziałem co najmniej 24 krajów. Pomimo pojednawczych słów Hollande’a, który podkreślił, że nie uważa Rosji, „ani za przeciwnika, ani za zagrożenie”, a także pomimo wezwania szefa MSZ Niemiec Franka Waltera Steinmeiera, który zaapelował do NATO, aby zachować powściągliwość, zarówno Francja jak i Niemcy, ostatecznie podpisały dokument końcowy i wzięły udział w ćwiczeniach wojskowych. Francja wysłała na nie ok. 150 ludzi, tj. bardzo mało w wymiarze militarnym, ale wystarczająco dużo by zademonstrować swoją solidarność z tym co najmniej wątpliwym przedsięwzięciem.

W ćwiczeniach wzięło udział 31 tys. żołnierzy – wystarczająco dużo, aby zorganizować prowokację, ale śmiesznie mało w porównaniu z Rosją, która może błyskawicznie skierować tu 30-krotnie większe siły.

Próba ukrycia słabości?

O co więc tutaj chodzi? Jeśli wierzyć specjalistom, Rosja ma dziś przewagę nad USA w przypadku klasycznej wojny. Dodać do tego należy jej możliwości wywoływania zakłóceń i opracowanie rakiety balistycznej, której prędkość pozwala na pokonanie wszelkich przeszkód i czyni bezbronną amerykańską tarczę antyrakietową.

Za Stalina ZSRR zdobył broń jądrową w cztery lata po USA. W tamtym czasie Ameryka zachowywała się bardzo agresywnie, organizując blokadę Berlina, aby odwrócić uwagę od swojej coraz słabszej pozycji strategicznej. Niewykluczone, że obecne ćwiczenia NATO odbywają się według tej samej logiki. Ale wątpliwe, aby Putin dał się tym zmylić.

Drugie wyjaśnienie jest takie, że chodzi o uspokojenie Polski i republik bałtyckich, które ciągle jeszcze tracą głowę na samą myśl o rosyjskim zagrożeniu. Biorąc pod uwagę historię, ich obawy można jeszcze zrozumieć. Ale czy mają one podstawy dziś? Szczyt NATO potępia aneksję Krymu i pomoc jaką Rosja okazuje donbaskim rebeliantom. Amerykańscy neokonserwatyści z Hillary Clinton na czele widzą w tym proces ekspansji porównywalny z tym, co działo się za Hitlera.

Nie zapominajmy jednak, że decyzje, za które potępiany jest Putin, zapadły po tym, co Valéry Giscard d’Estaing nazwał zorganizowanym przez CIA przewrotem (wydarzenia na Majdanie) mającym na celu usunięcie legalnej ukraińskiej władzy i instalacji wrogiego Moskwie rządu. W konsekwencji Rosja mogła stracić bazę marynarki wojennej w Sewastopolu (w wyniku rozpadu ZSRR znalazła się ona na terytorium Ukrainy), co było dla niej niedopuszczalne z geopolitycznego punktu widzenia.

Wcześniej Putin podejmował tylko działania obronne – nawet w Syrii, jedynym punkcie oparcia Rosji na Bliskim Wschodzie, który USA próbowały rozbić, popierając radykalnych islamskich bojowników walczących z Asadem. Poza tym Putin nie wyrażał ani krzty wrogości wobec Polski i republik bałtyckich, czego nie można powiedzieć o tych ostatnich.

Iluzoryczna ochrona

Ale wyobraźmy sobie, że kraje te rzeczywiście znajdują się w stanie zagrożenia. Czy nie jest jasne, że wszystkie gesty NATO dają im tylko iluzoryczną ochronę?

W latach sześćdziesiątych w Europie pojawiły się uzasadnione podejrzenia co do wartości amerykańskiej obrony przed groźnym jeszcze wówczas Związkiem Sowieckim. Doktryna elastycznego reagowania zamieniła w Waszyngtonie strategię zmasowanego uderzenia. Generał de Gaulle zrozumiał wówczas, że USA nie są gotowe iść na ryzyko otwartego konfliktu jądrowego z ZSRR w obronie Europy Zachodniej. Doszedł zatem do wniosku, że Francja potrzebuje własnej broni jądrowej. Czy można na poważnie sądzić, że jeśli USA wówczas nie były gotowe bronić Francji i Wielkiej Brytanii, to dziś będą skłonne robić to dla Polski czy Litwy?

Warto jeszcze przypomnieć, jakie wysiłki prezydent Roosevelt podjął w 1938 roku, aby nakłonić Francuzów i Anglików do podpisania układu monachijskiego o rozbiorze Czechosłowacji. Inaczej rzecz ujmując, w interesie tych krajów nie leży igranie z ogniem. To, że teraz rozpalają wokół Rosji takie emocje oznacza, że spoczywa na nich nie mniejsza wina niż na USA z ich iluzorycznymi gwarancjami obrony.

Polska to miły kraj, ale chronicznie nieodpowiedzialny, jak pokazały dwie wojny. Autorytet papieża Jana Pawła II chwilowo uspokoił jej kierownictwo. Ale papieża Polaka już nie ma, tak jak i nie ma gwarancji tego, że jego następca może wpłynąć na polski rząd.

Robiąc wiele niezręcznych kroków w 1939 r., Polacy i Bałtowie zostali ostatecznie na lodzie. Wówczas Francja i Wielka Brytania (a nie USA) miały zaryzykować własne istnienie przychodząc im na pomoc. Przy czym na próżno. Dlatego będzie dla nich lepiej, jeśli teraz podobny scenariusz się nie powtórzy.

Roland Hureaux
„Atlantico” / atlantico.fr
Tłumaczenie: Kinga Pienińska/KRESY.PL
http://www.kresy.pl/

Komentarzy 18 to “NATO, czyli jak prowokować Rosję, nie broniąc Polski”

 1. Kaczka said

  Autor zapomnial dodac Ze to nietylko Polacy uczestnicza w procesie decyzyjnym Na jej terytorium, w Warszawie Maja swoje placowki wszystkie agencje: CIA, M16 , FSB, MOSAD, a naszi ,,Polacy milisciwi Panowie Nie koniecznie wykonuja Polskie strategies geopolityczne ….

 2. Henry said

  A dzisiaj jest rocznica użycia bomby atomowej przeciwko cywilom,
  ta bombę użyły USA, kiedy przeciwnik był pokonany i zrzuciły na niewinne 2 miasta.

  Brzeziński opisuje w swoich książkach m.in. metodę Anakonda-czyli otaczanie Rosji i Chin
  bazami USA i bazami NATO by „zadusić je w militarnym uścisku Anakonda”.
  Brzeziński w książce „wielka szachownica” przedstawia doktrynę destabilizowania państw
  „na styku cywilizacji” – czyli na takim styku są kraje Bliskiego Wschodu, a w Europie Ukraina, Polska i kraje bałtyckie.

  Wolfowitz przedstawia doktrynę wyprzedzającego uderzenia, czyli twierdzi,
  że USA mają prawo do wyprzedzającego uderzenia lub obalenia rządu w krajach,
  które uznają za niebezpieczne dla własnego interesu.

  Doktryna zakłada, że mają prawo ją zastosować na CAŁYM ŚWIECIE.

  Firedman w swojej najnowszej książce pisze, że front na Ukrainie, czyli front południowy to za mało
  i USA muszą otworzyć front północny (Łotwa? Estonia? Przesmyk Suwalski?).

  Doktryna USA opiera się o proxy war, czyli wojny zastępcze prowadzone rękami sojusznika i na terytorium sojusznika.

 3. Birton said

  żydowski szacher – macher poznać po tym, że jest z gruntu antypolski

 4. RomanK said

  ad 2..i wlasnie dlatego taki placz w USA, i strach przed Trumpem….nawet pan Morel byly szef wywiadu w kilku administracjach…rwie szaty..ze Trump to agent nieswiadomy Putina..i ze jesli mu powiedza sekrety- jak napawde je…to ajjj….wajjj bummbummm bummmm….. albo jeszcze gorzej:-))))

  Polska….jaka Polska???? Czy jako terytorium, na ktorym zyja Polacy , czy jako panstwo rzadzone przez parchatych kompradorow na utrzymaniu agentur- jakie obsiadly Warszawe -jak wszy dziada????? Uwazajcych sie i usuilujacych uchodzic – za ” polska elite”:-)))))
  Kierujac swoimi teatrzykami swoich kukielek, wg swoich scenariuszy ????

 5. Henry said

  Ad:4 RomanK
  Wygląda na to, że P. D. Trump ma ochotę „nadepnąć na odcisk” kompleksowi militarno – przemysłowo – medialnemu,
  który de facto rządzi w USA oraz wszelkim „krzewicielom” demokracji na świecie.

  Naprodukowali różnej broni, to teraz trzeba ją sprzedać.
  A żeby sprzedać, trzeba świat nastraszyć albo rozpętać jakąś wojenkę!
  Jak kto głupi, to kupi! Polacy jak zwykle w szpicy.
  Polska należy tu oczywiście do czołówki dzięki „patriotom” w Polsce.

  Wszystkie wojny wygasną, jak Ameryka przestanie tam handlować bronią i wpierxalac się do wszystkiego!
  USA najpierw roztaczają wizje (zgodne z interesami), a potem je realizują.

  Rywalizacja ideologiczna? Śmiechu warte – toczy się brutalna walka o zasoby, głównie o ropę.
  Co łączy konflikty np.w Iraku, Libii, Kuwejcie, Afganistanie, Sudanie, Mozambiku czy Czeczenii? Ropa.
  USA, czyli 5% populacji świata zużywa 25% jej zasobów, a pokłady się kończą.

  USA z „wydobywcy” nr 1 spadły na 3 miejsce……trzeba szukać nowych źródeł, a tych brak na dostępnych obszarach.
  Trzeba rozwalić życie milionom ludzi, zgotować piekło, aby dopiąć swego, czyli aby wizje stały się realiami.
  Nas nie trzeba wciągać na listę, krajem upadłym (rezerwatem) jesteśmy już od co najmniej 20 lat.

 6. Adam Ryglowski said

  A podobno było w warsiawce Kino „MOSKWA”.
  I była też ballada/śpiewogra w tym temacie.

  Nie ma jednych (Ruskich) – „MAMY LEPSZYCH ”

  I co gadają w tym temacie JAPOŃCE ???

  Oni wojnę przegrali , a u nas ……
  W Y G R A Ł Y .. D E B I L E

 7. Mimo drastycznie pogarszającej się sytuacji gospodarczej, ucieczki inwestorów, budżet wojenny Ukrainy rośnie lawinowo.
  Ogłoszone plany na 2017 rok zakładają wzrost wydatków z 55 mld hrywien do 100mld.
  Plus po polskie datki., amerykańskie datki, brytyjskie datki.. czyli od najbogatszych krajów Europy.

 8. ooops….brak kropki:)))

 9. revers said

  NATO nie tylko prowokuje Rosje, ale prowadzi proksy wojne z Rosja i Armia Assada.

  .https://www.youtube.com/watch?v=6q1t_c4w_a4

  wlasnie wg. zrodel zachodnich Allepo w rejonie Ramousah zostala odciete przez zmoderowanych rebeliantow od zrodel zaopatrzenia.

  Zmoderowani przez NATO rebelianci pod Ramousah uzywaja nowoczesne srodki lacznosci, wyposazeni sa w radary lokalizujace altylerie przeciwnika, w drony i kamiakaze allaha.

  http://www.dailymail.co.uk/news/article-3726662/Syria-rebels-key-positions-south-Aleppo-monito

  Padnie Allepo, padnie i baza Rosjan w Latakia.

 10. RomanK said

  ad 5. Panie Henry..komplex energetyczno- militarny….wpierany przez finansowo- medialny.
  Obydwa oparte na monopolach a te na najwazniejszym monopolu – Dollarze.
  Strach Monopolu polega na tym ,ze Trump i kompleks Przemyslowo-Budowlany i Rolno- Zywnosciowy, ktory go popiera, wie- ze Glowny Monopol stanal na cienkim lodzie! I grzeja mu pod nogami:-))))
  Teraz najwazniejsze dla GMjak przeniesc abstrakcje na real estate,.,…i zamienic na hipoteki….
  oraz, jak wciagnac milionowe rzesze w oszczedzanie w abstrakcje:-_))))
  czy pan wie ile Polska zainwestowala ciezko zaronionych pieniedzyt przez Polakow i zdartch z nich w takie assety amerykanskiego rzadu, ktore maja pokrycie w odchodach termitow ,ktore zjadly chalupki Murzynow,,na ktore opiewaja owe pakiety inwestycyjne???:-))))

 11. Maćko said

  7. Droga Dziewczyny, jesli malo postów i zadnych fotek to nie ma sprawy wstawic diagnostyczny diagram. Wrecz przeciwnie! Bardzo ciekawe.

  Wolne Tematy bywa ze maja i 200+ postów, wiec jak sie naladuje cwiotków, kotków, piosenków czy deserków to po wpisac 201 wymaga dlugiego czekania i duzej ilosci bytów z planu bystregofona w Bieszcadach. 😉
  Pozdrówka

 12. RomanK said

  ad5..Niech pan rzuci okiem:

  http://investmentwatchblog.com/wikileaks-bombshell-hillary-funded-by-lafarge-company-that-directly-funds-islamic-state-lamestream-media-ignores/

 13. Maćko said

  12. RomanK – 100.000 dolców to PESTKA! Hitlarcia dostawala przez pare lat po 250.000 TYGODNIOWO od duzych korporacji.

 14. Henry said

  Ad:10
  Przypomina mi się kryzys finans. z 2007.
  Panie RomanieK – w tamtym czasie tez było podobnie jak Pan pisze:
  „abstrakcje na real estate,.,…i zamienic na hipoteki…” i „assety amerykanskiego rzadu,
  ktore maja pokrycie w odchodach termitow”.

  Taka różnica, ze w 2007 to kredyty banków ameryk. nie miały pokrycia, banka pękła i zaplanowana
  plajta Lehman Brothers Hold. wciągnęła też innych, aby była jak w wojsku trochę równowaga sil na świecie.
  Klienci prywatni i instytucje stracili ponad 670 mld $.

  Banki w Europie do dnia dzisiejszego jeszcze się po kryzysie 2007 nie pozbierały, mimo
  pompowania przez EZB miliardow (ponad 1 trylion Euro) sytuacja wygląda nieciekawie.

  Widać z tego, ze oni stosują po co kilka lat te same metody i taktykę, głupcy tracą, a spekulanci co wiedza,
  kiedy się wycofać, trochę odczekają i znowu kupują i robią szybkie pieniądze we śnie.
  Czyli ten system jest prosty. Co kilka lat jakiś tam kryzys i spekulanci robią kasę.

  Ale teraz jak Pan pisze „assety amerykanskiego rzadu, ktore maja pokrycie w odchodach termitow”
  jak to wszystko „pierdyknie” to będzie po ptakach, jeszcze większy kryzys może się zacząć i kolejny kryzys
  systemu kapitalistycznego na świecie.
  A co wowczas? Kontrola prywatnych firm przez „pierdzistolkow z biur” i komunizm??

 15. Maćko said

  14 Henry, cykle boom-bust sa opisane przez Austyjacka Szkole Ekonomii i ma na celu powiekszanie stanu posiadania Banksterów poprzez wykup za grosze najlepszych kasków w czasie kryzysu. Uklony
  https://pl.wikipedia.org/wiki/Austriacka_teoria_cyklu_koniunkturalnego

 16. Anucha said

  Cykliczne kryzysy to są przeprowadzane z premedytacją kradzieże , których dopuszcza się kilka rodzin kryminalnych na ludności i krajach całego świata.
  Oczywiście korzystają na tym znajomi królika- zwani spekulantami . Dostają w ten sposób działeczkę , żeby nie kłapali dziobami i nie podali rysopisu sprawcy przestępstwa oraz odciągnęli uwagę niezorientowanych w finansach gojów.

 17. Maćko said

  16. Anucha – dokladnie. Szanowanko

 18. Lenkija said

  http://www.poezja.org/utwor-3890.html
  Kanato Brzechwa Jan

  KANATO! – skacząc wołał Ryś.
  KANATO! – a to świetna myśl!
  KANATO! – powtórzyło echo.
  Dzieci z radością i uciechą
  Taniec zwycięstwa odtańczyły
  Krzycząc KANATO z całej siły.

  Dobranoc

Sorry, the comment form is closed at this time.