Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

“Nie ma Rosjan, Polacy zostali bez grosza”. Granica z Kaliningradem zamknięta.

Posted by Marucha w dniu 2016-08-06 (sobota)

Władze w Moskwie są zaskoczone, polski biznes załamuje ręce. Decyzja rządu o przedłużeniu zawieszenia małego ruchu granicznego z Kaliningradem wywołuje coraz większe kontrowersje.

Na początku sierpnia resort spraw wewnętrznych poinformował, że Polska przywraca zawieszony na czas szczytu NATO i Światowych Dni Młodzieży ruch graniczny z Ukrainą. Takiej decyzji nie podjęto natomiast dla obwodu kaliningradzkiego, który graniczy z Polską na długości 232 km.

Jak tłumaczył wiceszef MSWiA Jarosław Zieliński, „nie ustały przyczyny związane z naszym bezpieczeństwem”. Według Zielińskiego, nie można na razie przewidzieć, kiedy przywrócenie przez Polskę małego ruchu granicznego z Rosją będzie możliwe. „Jeżeli będziemy pewni, że jest bezpiecznie, to do tego tematu wrócimy” – powiedział.

„Będziemy oczywiście przyglądali się ruchowi granicznemu w Rosji. Straty gospodarcze nie są aż tak bardzo duże, jak w tym pytaniu, ale oczywiście są one bolesne dla ruchu przygranicznego. Dlatego analizujemy teraz potencjalne ryzyka z tym (bezpieczeństwem) związane” – mówił w czwartek wicepremier Mateusz Morawiecki.

Jak zaznacza Bloomberg, polski rząd, który w ostatnich miesiącach był mocno krytykowany przez zachodnich sojuszników ze względu na kontrowersje wokół przestrzegania zasad praworządności, jak do tej pory starał się unikać pogarszania i tak już napiętych stosunków z Rosją. Warszawa to dziś jeden z najgłośniejszych krytyków polityki Putina wobec Ukrainy. Polska obawia się, że Kreml chce za wszelką cenę odbudować w Europie Wschodniej swoją dominację z czasów Związku Radzieckiego.

Rosja oburzona, handel przygraniczny zamiera

Nie ma żadnych powodów, dla których Polska miałaby nie przywrócić małego ruchu granicznego z Rosją. Oba wydarzenia, które były przyczyną wprowadzenia ograniczeń miały miejsce daleko od granic i już się skończyły – twierdzi rosyjski minister spraw zagranicznych. Według danych resortu, w 2015 roku granicę z Kaliningradem przekroczyło 4,34 mln osób, z czego 1,3 mln stanowili Rosjanie.

Z danych GUS wynika, że w ubiegłym roku Rosjanie wydali w Polsce 567 mln zł, czyli 147 mln dol. To około 113 dol. na osobę. Pieniądze te napędzały lokalny biznes przy granicy.

„Ludzie tu mają dobre relacje Rosjanami” – mówi Monika Rejt, wiceburmistrz Bartoszyc. To przygraniczne miasteczko liczy 22 tys. mieszkańców, a stopa bezrobocia sięga tu 29 proc., ponad trzy razy tyle, co krajowa średnia. „Utrzymujemy się dzięki handlowi, sprzedajemy im żywność i leki, a nawet naprawiamy ich samochody. Jesteśmy z dala od globalnej polityki” – dodaje.

Rejt podkreśla, że przygraniczny handel z mieszkańcami Kaliningradu zamarł zaraz po wprowadzeniu ograniczeń 4 lipca. Dwa nowe centra handlowe w Bartoszycach natychmiast opustoszały.

„Wszędzie widać tu, że aktywność biznesu zamiera, ulice i parkingi są puste” – mówi Irena Kupis, współwłaścicielka warsztatu samochodowego w Bartoszycach. „Rosjanie wydawali tu pieniądze, a Polakom żyło się dobrze. Teraz nie ma Rosjan, a Polacy zostali bez grosza” – mówi.

Marszałkowie piszą listy do rządu

Marszałek pomorski Mieczysław Struk wysłał w piątek pismo do szefów MSWiA oraz MSZ ws. ponownego przywrócenia małego ruchu granicznego z obwodem kaliningradzkim. Samorządowiec przekonuje, że Pomorze w wielu dziedzinach bardzo korzysta na przyjazdach Rosjan.

„Z wielkim zdziwieniem i niepokojem przyjąłem decyzję o przedłużeniu zawieszenia małego ruchu granicznego (MRG) z obwodem kaliningradzkim Federacji Rosyjskiej. Decyzja ta była zaskoczeniem zarówno dla Samorządów Województw: Pomorskiego oraz Warmińsko-Mazurskiego, jak i lokalnych samorządów obu regionów – objętych małym ruchem granicznym” – napisał.

„Wśród przywoływanych obaw wymieniano głównie kwestie związane z bezpieczeństwem, tj. możliwość wzrostu przestępczości oraz niedotrzymywanie postanowień umowy o MRG. Jednakże, ponad czteroletnie funkcjonowanie umowy o MRG z obwodem kaliningradzkim udowodniło, że obawy te były bezpodstawne” – ocenił Struk. Dodał, że „intensyfikacja kontaktów społeczności Pomorza, Warmii i Mazur i obwodu kaliningradzkiego” w ramach małego ruchu granicznego „w istotny sposób przyczyniła się do przełamywania negatywnych stereotypów” po obu stronach.

„W imieniu swoim i pozostałych jednostek samorządu terytorialnego z terenu Pomorza wyrażam nadzieję, że MRG zostanie w najbliższym czasie przywrócony, co – jestem o tym przekonany – przyczyni się do korzystnych tendencji w relacjach między Rzeczpospolitą Polską i Federacją Rosyjską, dodatkowo ułatwiając współpracę w Regionie Morza Bałtyckiego” – zaapelował Struk. Samorządowiec obawia się też, że podtrzymywanie przez władze polskie zawieszenia małego ruchu granicznego z obwodem kaliningradzkim może spowodować „retorsje” ze strony Rosji.

W czwartek list do szefa MSWiA z pytaniem o możliwość jak najszybszego uruchomienia małego ruchu z Rosją wysłał też marszałek warmińsko-mazurski Gustaw Brzezin.

Mały ruch graniczny między Polską i Rosją obowiązuje od lipca 2012 r. i obejmuje cały obwód kaliningradzki oraz część województw pomorskiego i warmińsko-mazurskiego. Umowa z Ukrainą funkcjonuje od lipca 2009 r. Mały ruch graniczny to inaczej regularne przekraczanie wspólnej granicy państw, które zawarły taką umowę, w celu przebywania w strefie przygranicznej z różnych względów – społecznych, kulturalnych lub rodzinnych oraz z uzasadnionych powodów ekonomicznych. Przykładowo Rosjanie przyjeżdżają do Polski na zakupy (zarówno spożywcze, jak i po sprzęt AGD, RTV, czy odzież), a Polacy zaopatrują się w Rosji w tańsze paliwo (zarówno benzynę, jak i olej napędowy). Czytaj więcej tutaj.

http://forsal.pl

No i jak tu nie życzyć temu rządowi, żeby gdzieś poleciał samolotem?
Admin

Komentarzy 30 to ““Nie ma Rosjan, Polacy zostali bez grosza”. Granica z Kaliningradem zamknięta.”

 1. Archer said

  Już bym już wolał, żeby wprowadzili kontrole na zachodniej granicy z Niemcami (żeby smoluchy z ośrodków dla „uchodźców” nie przechodziły na stronę polską), a z Rosją i Białorusią znieść obowiązek wizowy.
  Co tam polscy handlarze i właściciele firm usługowych. Ważne że polskojęzyczne kundelki z Warszawki, które laske robią USmanom za darmo, poszczekają sobie trochę na ruskich żadnych z tego korzyści nie mając, a jedynie same straty.

 2. Anucha said

  Ten region już jedna klęska dotknęła po likwidacji PGR-ów. Ale o tym najlepiej wypowiadał się Pan Lepper, można odszukać jego wypowiedzi .
  Ja doskonale znam region Powiatu gołdapskiego. Znam dużo ludzi posiadających swoje firmy ( małe i duże) jak i ludzi działających w tzw. szarej strefie ( przemycają przez granicę butelkę alkoholu lub karton papierosów dla siebie czy rodziny)
  Zamknięcie małego ruchu granicznego w dłuższej perspektywie grozi im bankructwem i brakiem środków do życia.
  Gołdap i okolice to kilkanaście tysięcy mieszkańców , to proszę sobie wyobrazić jakim dobrodziejstwem było kilkadziesiąt tysięcy klientów i turystów miesięcznie z obwodu Kaliningradzkiego.
  Brak tego ruchu, to utrata pracy dla setek pracowników zatrudnionych w Polskich firmach.
  Zostanie tylko wegetacja albo emigracja.
  Reasumując następne posunięcie by żyło się lepiej

 3. Marucha said

  Polskojęzyczny rząd nie zaniedba ŻADNEJ okazji, aby szarpnąć Rosjan za nogawkę, albo przynajmniej zaszczekać.
  I zawsze płacą za to zwykli Polacy.
  Miejsce tych łajdaków jest w dołach z wapnem.

 4. revers said

  za to wznowił sie ruch graniczny z ukrainą, blokowany od czasu do czasu przez prawoskieków , a ostanio przez górników lwowskich kompanii węglowych, którzy od pól roku nie widzieli pensji, ani wynagrodzeń za ciężka prace po ziemia.

  Za to będzie dużo nie akcyzowej woody ukraińśkiej i papierosów, dopalaczy z przemytu.

 5. Morskie Oko said

  PiSyjoniści

  Szef resortu spraw wewnętrznych i administracji przypomniał, że decyzja o wstrzymaniu małego ruchu granicznego związana była ze szczytem NATO i ŚDM. Zaznaczył także, że ważna w tej sprawie jest reakcja drugiej strony.

  – Jest ona taka symboliczna, bo kiedy wstrzymaliśmy mały ruch graniczny na granicy z Ukrainą, to strona ukraińska nie wstrzymała tego ruchu, w sensie takim, że nie wydała takiej samej deklaracji. Strona rosyjska tak. Wszyscy doskonale pamiętamy te pogróżki, które były kierowane w stosunku do państw Sojuszu Północnoatlantyckiego wtedy, kiedy w Warszawie Sojusz podjął decyzję o tym, że na terenie Polski i krajów nadbałtyckich będą stacjonowały wojska amerykańskie – uzasadniał Błaszczak.

  Szef MSWiA dodał, że on mógłby powiedzieć, iż jest zdziwiony postawą marszałka województwa pomorskiego, bo „zdaje się, że wie, na pewno wie o tym, że w 2008 roku to Rosja Putina napadła na Gruzję, stosunkowo niedawno Rosja Putina napadła na Ukrainę, anektowała Krym, wciąż toczy się wojna w Donbasie. Taka jest postawa Rosji, a więc tu chodzi o względy bezpieczeństwa” – zaznaczył.

  – Kiedy mamy do wyboru sprawę dotyczącą bezpieczeństwa i korzyści gospodarczych, to jednak wybieramy bezpieczeństwo – podkreślił minister.

  Szef MSWiA dodał, że mały ruch graniczny wciąż jest możliwy, ale na innych zasadach, na podstawie wydawanych wiz.

  ——
  Obraźliwy dla przeciętnie inteligentnego człowieka bełkot i łgarstwa.
  Admin

 6. JerzyS said

  Polski rząd chciał osikać ruską nogawkę, ale polał po swojej!

 7. Dictum said

  ad. 6.
  Polał nie swoją, tylko – jak słusznie mówi Gospodarz – zwykłym obywatelom.
  Nasikane to oni mają w głowę takim amerykansko-parchatym moczem.

 8. Tamu said

  Ad. 6 Idealne stwierdzenie całej sytuacji, mieszkam w strefie przygranicznej i wiem jaki to ból i wkurw dla ludzi tu mieszkających. Całe Warmińsko-mazurskie jednym głosem pozdrawia rząd okrzykiem – do zobaczenia przy urnie! Teraz wymyślą, że MRG wróci jak wróci tupolew. Kiedy ten mały półgłówek zrozumie, że masońsko-żydowskie bydło zrobi wszystko aby podzielić nas z ruskami. Po to również spadł samolot. Więc dzisiejsze – na złość mamie zesram się w gacie – nic mądrego nie wnosi.

 9. Halszka said

  Panie Gajowy, oczywiście, że bełkot i łgarstwa, ale co ten biedny człowiek ma powiedzieć, skoro on tylko wykonuje polecenia? Wiadomo było, że Polsce wyznaczono rolę psa łańcuchowego broniącego granicy z Mordorem, i mały ruch graniczny po prostu był luką w tej zwartej koncepcji. Nie pasował, i tyle. A przecież my właśnie wstaliśmy z kolan. Teraz, owszem, nadal wypełniamy rozkazy, ale już w pełni suwerennie.

  Poza tym Rosjanie agresywnie odpowiedzieli na decyzję o zawieszeniu małego ruchu, podejmując taką samą decyzję. A Ukraińcy reagowali kulturalnie: nic nie zawieszali, tylko napadli polski samochód i pobili Polaków jadących do Lwowa

 10. Joannus said

  Podszarpywanie sąsiedniego mocarstwa z równoległym hołubieniem wrogiego nowotworu, wespół z tymże nowotworem, zakrawa na obłęd z ceną bardzo poważnych następstw.

 11. Tamu said

  Ad. 6 Idealne stwierdzenie całej sytuacji, mieszkam w strefie przygranicznej i wiem jaki to ból i wkurw dla ludzi tu mieszkających. Całe Warmińsko-mazurskie jednym głosem pozdrawia rząd okrzykiem – do zobaczenia przy urnie! Teraz wymyślą, że MRG wróci jak wróci tupolew. Kiedy ten mały półgłówek zrozumie, że masońsko-żydowskie bydło zrobi wszystko aby podzielić nas z ruskami. Po to również spadł samolot. Więc dzisiejsze – na złość mamie zesram się w gacie – nic mądrego nie wnosi..

 12. Tamu said

  Ja pier…… nawet tu cenzura!?!?

 13. Tamu said

  OK OK jest co miało być.

 14. Markr said

  „Kiedy ten mały półgłówek zrozumie, że masońsko-żydowskie bydło zrobi wszystko aby podzielić nas z ruskami.”

  Przeciez Kaczory i PiSyonisci robia to co im Kahal kaze.

 15. Racjonalista said

  Podwójna korzyść dla rządzących Polską żydomasonów – uderzenie Polaków po kieszeni i jednocześnie wzbudzenie u Rosjan nienawiści do Polski. Jak zwykle mistrzowska perfidia.
  Ale i tak PiS jest tysiąc razy mniej złe niż PO, bo PiS musi odgrywać patriotyzm i nie może sobie na tyle pozwolić, co PO. A chcieliby i niejeden rad by przenieść się do „konkurencji”, bo w PiSie musi wciąż udawać miłość do Polski. Jakie to jest dla tych ludzi męczące.

 16. Za to „przyjaciele’ tysiącami walą do Polski!!Może przywiozą żółtaczkę typu C , która zbiera coraz większe żniwo na Ukrainie, w związku z niesprawną kanalizacją w miastach i przebijaniu szamb do miejskich wodociągów.
  Nasza służba zdrowia sobie z tym na pewno poradzi.Z gruźlica lekooporną już gorzej!!
  .https://youtu.be/EY5mz0uVUyA

 17. jan said

  dlaczego NIKT nie powie otwarcie że zamknięcie granic jest jednym z elementów w przygotowaniu działań wojennych przeciwko Rosji.na granicy buduje się infrastrukturę niezbędą do prowadzenia wojny.
  lada chwila wywoła się incydent graniczny będący pretestem do wojny.
  maciarewicz i handlarze bydłem ktorzy wymusili jego mianowianie na rzeżnika polski traktuja Polskę jako przyszły teren działań wojennych w obronie usraela i dolara. tarcza antyrakietowa to gówniany komunistyczny przekręt. Obanan podpisał ustawę na podstawie której usrael wyda 6 mld dolców na nowe generacje głowic jądrowych które bądą rozmieszczone no gdzie??? i wymierzone w miasta w Rosji
  pamietamy powstanie warszawskie i handlarzy bydłem którzy w interesie obcych powstanie to wywołali doprowadzając do śmierci i kalectwa tysięcy ludzi i ogromnych zniszczeń. teraz szykują nam rzeznię na gigantyczną skalę. kilka bomb atomowych zamieni nasz kraj w pustynię na setki lat. najlepiej będą mieli ci co umrą w pierwszych sekundach wojny. czas wiać z tego kraju.w rękach kurew politycznych zmieni się w atomową pustynię.
  polityczne kurewki uciekną w ostanich chwilach na przygotowane wcześniej miejsca w obcych krajach lub zagrzebią w bukrach. my i nasze dziecki będziemy przeżywać piekło na ziemi

 18. Pracuszka w Polsce bez ubezpieczenia i płacenia podatków……..
  .https://youtu.be/PEFcF5Ddumo

 19. revers said

  3Rzymodrp zabrania …

  https://wiernipolsce1.wordpress.com/2016/08/06/syjonistyczna-zgraja-iiizydo-rp-zlikwidowala-maly-ruch-graniczny-z-rosja/

 20. Birton said

  wszyscy to ci sami judenbaumowie, tkwiący na samej wierchuszce, tylko inaczej się nazywają, a są wszędzie po kilku co najmniej: PPR, PZPR, SLD, komuniści, faszyści, nacjonaliści, PIS, Solidarność, PO, lewacy, zieloni, Kod, Unia, ONZ , ekolodzy, ZCHN, reformatorzy, rewolucjoniści, klerykałowie itd. – ich cel jest jeden , podbić gojów. Wystarczy 1000 Żydów, żeby rządzić Polską, co ma miejsce od 1944 roku. E fructu arbor cognoscitur.

 21. NICK said

  Pierwsze: „„Będziemy oczywiście przyglądali się ruchowi granicznemu w Rosji. Straty gospodarcze nie są aż tak bardzo duże, jak w tym pytaniu, ale oczywiście są one bolesne dla ruchu przygranicznego. Dlatego analizujemy teraz potencjalne ryzyka z tym (bezpieczeństwem) związane” – mówił w czwartek wicepremier Mateusz Morawiecki.”
  Uważajcie na oceny tego jegomościa.

  Drugie.
  Czy ktoś coś wie o tym, że obwód Królewiecki JEST dzierżawiony od Polski. Poprzez ciągłość systemów?

 22. Inkwizytor said

  Powtórzę za Zbigniewem Stonogą w miarę dokładnie: „PO was tak nie wyruchało jak wyrucha was PiS”

 23. Maha said

  Ad. artykuł
  „Wśród przywoływanych obaw wymieniano głównie kwestie związane z bezpieczeństwem, tj. możliwość wzrostu przestępczości …” – co za curevsko-chamski „argument”, (jakoś do tej pory nic nie było wiadomo o tym, bo zaraz by pewnie rozdmuchali), natomiast na zachodniej granicy, która pozostaje otwarta nie boja sie wzrostu przestępczości, a brudasy juz się dają we znaki.

  ” Straty gospodarcze nie są aż tak bardzo duże,….” morawieck m.(na wielkie litery nie zasłużył) tępa kukła bez polotu, stręcząca bez przerwy TTIP, nie widzi problemu że ludzie nie będą mieli z czego żyć, bo on sam ma się dobrze, sowicie opłacany z naszych podatków plus zapewne solidne wrzuty za doprowadzanie Polski na jeszcze większe dno.

  Ad.3
  Panie Marucha, jest Pan zbyt łaskawy, ich truchło powinno wisieć az zczeźnie, uwiecznione ze wszystkich stron jako przykład dla następnych chętnych zaprzańców. Dół z wapnem to stanowczo za mało.

  Ad.22 Inkwizytor
  Prawda i to jeszcze z całym zadęciem sprawiedlywo-pobóżnościowo- katolycko-patryidiotyczno-mniłościowym

 24. Tamu said

  Teraz masowo ludzie resztą pieniędzy (lub za pożyczkę) będą wykupywać wizy około 1200zł rocznie gdy mrg kosztował około 200zł na dwa lata a po dwóch latach przedłużenie na 5 lat. Nie wiem ile kosztuje wiza po stronie ruskiej ale to pewnie też nie mały wydatek.

 25. revers said

  W ekonomi prozni nie ma i wolny handel bez sankcji przenosi sie na wostoczny bardzo daleki wschod

  http://thediplomat.com/2016/06/japans-new-approach-to-russia/

  jest tez organizowane wostoczne forum gospodarcze

  https://forumvostok.ru/en/programme-main/

  z rocznicowa data kapitulacji Japonii 8-9.09.2016.

 26. MatkaPolka said

  “Polski rzont” to żydowskie przygłupy, marionetki wykonujące polecenia Międzynarodowego Żyda z Manhattanu. Im NIE zależy na dobru Polski, ani dobru Polaków – Une swoje „pensje” mają.

  Une realizują politykę destabilizacji regionu. Jakiekolwiek zbliżenie z Rosją, dobrosąsiedzkie stosunki są ZAKAZANE.

  Bo co by to było gdyby dwa narody słowiańskie się zbliżyły, prowadziły normalną wzajemnie korzystną współpracę gospodarczą, a obywatele się bogacili i nastąpiło polityczne porozumienie – ZGROZA.
  Polska wg. tych założeń ma być jastrzębiem wojny z Rosją – to polska ma wywołać wojnę z Rosją – najlepiej z użyciem broni jądrowej, a Rosja ma odpowiedzieć kontruderzeniem nuklearnym i zniszczyć Polskę, a to że z Polski zostanie pas zniszczenia nuklearnego – to dla Unych nie ma znaczenia – plany NATO stworzenia pasa nuklearnego (zaporowego przed Rosją) na terenie Polski istnieją już od dawna – to dlaczego nie miałaby zrobić tego Rosja, a nie USA. Une zawsze zdążą uciec do Izraela.

  Polska to nie jedyny przykład tej polityki destabilizacji – weźmy Libię Kadafiego – raj na ziemi – przyszedł „Yankes” i zbombardował –zostawił brud, smród i głód. Ale podobnie było w Iraku i Syrii.
  Tak samo jest na Ukrainie. Konfliktowanie Słowian to naczelna, stara zasada polityki pruskiej. UPA Bandera to dziecko Hitlera, a Prawy Sektor – Franka Steinmeiera

  Une odbierają polecenia z ambasady USA w Warszawie, tak jak Poroszenko z ambasady US w Kijowie

  Ale gdyby nie doszło do konfliktu nuklearnego to na ziemiach polskich ma powstać Polin – Judeopolonia – żydowskie państwo pod zarządem niemieckim.

  Jest w tym wszystkim również ukryty interes Prusko – Krzyżacki.
  Przecież mapka – Królewiec – Pomorze – pokazuje nic innego jak zabór Pruski – Prusy Wschodnie.
  Po dewastacji regionu przyjdzie Niemiec i zrobi porządek – i wyjdzie na to, że Polak głupi, a Niemiec mądry. Skąd my to znamy? Już Erika Steinbach ostrzy pazury.

  Odpowiedzą na taką politykę konfliktowania i podziałów jest zjednoczenia Słowian i pokonanie agresora – – Grunwald 1410 i Berlin 1945 pokazały, że jest to możliwe.

  Przepędzić z Polski Żyda i masona, zerwać stosunki dyplomatyczne z agresorami – wydalić i zamknąć ambasady USA ( to główna baza dywersji), Izraela i Niemiec, zamknąć loże masońskie i synagogi szatana.

  Doprowadzić do jedności państw słowiańskich – połączyć się z Rosją, Białorusią, Czechami.

  Zamknąć granicę z Ukrainą – zlikwidować faszystowskie bojówki, zakazać i zdelegalizować banderowską ideologię – leczenie społeczeństwa na Ukrainie z żydobanderyzmu i bandytyzmu może zająć bardzo długo.
  Chociaż w Noworosji zrobili to bardzo szybko – gdyby nie dostawy broni od Żydów z całego świata – Junta w Kijowie już by nie istniała, a synagoga w Dniepropietrowsku została spalona

  Wyjść z lucyferycznej Unii Europejskiej i NATO – nie malepszego momentu po Brexit, Wkrótce Frexit i NExit – Italexit,Spaiexit nastroje w Europie są jednoznaczne – narody Europy mają dość żydo-germańskiej okupacji.

  Kiedy PolExit?

 27. snag said

  Matuszka @ 26

  I beg your pardon, ten “Polski rzont” to żydowskie ale nie przygłupy a ci co na nich glosowali … cale 39 milionow ,…

 28. Rudy said

  Antypolski i antyludzki reżim Kalksteina i Singera codziennie dokręca śrubę innej grupie Polaków.Jeżeli szybko nie wyrzucimy tych qoorew na polityczny śmietnik, to zdechniemy jak ten mały ruch graniczny, polska ziemia, nauka, rodzina, itd.

  PiSdzielcy zdają sobie sprawę z narastającego niezadowolenia Polaków, więc za wszelką cenę będą starali się rozpocząć w Polsce wojnę domową lub skierować agresję przeciwko Rosji. Nie później niż do końca roku zabrzmią u nas wojenne salwy…

 29. Agentura kacapska jest coraz bardiej agresywna co widac po wpisach j.w

  Agentura żydowska też nie zasypia gruszek w popiele.
  Ale jej nędzny poziom intelektualny nie rokuje jej sukcesów.
  Admin

 30. watazka said

  Bylo glosowac na Stonoge.
  Byloby bardziej do smichu.

Sorry, the comment form is closed at this time.