Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

 • The rainbow symbolizes the Covenant with God, not sodomy Tęcza to symbol Przymierza z Bogiem, a nie sodomii


  Prócz wstrętu budzi jeszcze we mnie gniew fałszywy i nikczemny stosunek Żydów do zagadnień narodowych. Naród ten, narzekający na szowinizm innych ludów, jest sam najbardziej szowinistycznym narodem świata. Żydzi, którzy skarżą się na brak tolerancji u innych, są najmniej tolerancyjni. Naród, który krzyczy o nienawiści, jaką budzi, sam potrafi najsilniej nienawidzić.
  Antoni Słonimski, poeta żydowski

  Dla Polaków [śmierć] to była po prostu kwestia biologiczna, naturalna... śmierć, jak śmierć... A dla Żydów to była tragedia, to było dramatyczne doświadczenie, to była metafizyka, to było spotkanie z Najwyższym
  Prof. Barbara Engelking-Boni, kierownik Centrum Badań nad Zagładą Żydów, TVN 24 "Kropka nad i " 09.02.2011

  Państwo Polskie jest opanowane od wewnątrz przez groźną, obcą strukturę, która toczy go, niczym rak, niczym demon który opętał duszę człowieka. I choć na zewnatrz jest to z pozoru ten sam człowiek, po jego czynach widzimy, że kieruje nim jakaś ukryta siła.
  Z każdym dniem rośnie liczba tych, których musisz całować w dupę, aby nie być skazanym za zbrodnię nienawiści.
  Pod tą żółto-błękitną flagą maszerowali żołnierze UPA. To są kolory naszej wolności i niezależności.
  Petro Poroszenko, wpis na Twiterze z okazji Dnia Zwycięstwa, 22 sierpnia 2014
 • Kategorie

 • Archiwum artykułów

 • Kanały RSS na FeedBucket

  Artykuły
  Komentarze
  Po wejściu na żądaną stronę dobrze jest ją odświeżyć

 • Wyszukiwarka artykułów

 • Najnowsze komentarze

  corintians o Kim jest człowiek niezaszczepi…
  Jack Ravenno o Prof. Bogusław Paź: Prezenty m…
  Jack Ravenno o Kim jest człowiek niezaszczepi…
  Olo o Pogarsza się sytuacja na rynku…
  Zenon_K o Kto rządzi światem?
  osoba prywatna o Wolne tematy (59 – …
  Krzysztof M o O szkodliwości demokracji…
  Greg o Wolne tematy (59 – …
  niepostepowyoszolom o Kto rządzi światem?
  Carlos o Wolne tematy (59 – …
  prostopopolsku o Kto rządzi światem?
  Carlos o Piskorski i Radzikowski o Andr…
  Anzelm o Wykład internetowy profesora N…
  Krzysztof M o Pogarsza się sytuacja na rynku…
  osoba prywatna o Wolne tematy (59 – …
 • Najnowsze artykuły

 • Najpopularniejsze wpisy

 • Wprowadź swój adres email

  Dołącz do 617 obserwujących.

Prof. Sławomir Cenckiewicz: za eksplozją gazu 17 kwietnia 1995 r. mógł stać UOP

Posted by Marucha w dniu 2016-08-10 (Środa)

Akcja ratownicza po wybuchu gazu w budynku mieszkalnym w Gdańsku, 17 kwietnia 1995 r.

• Prof. Sławomir Cenckiewicz sugeruje, że w wybuch gazu w gdańskim bloku mieszkalnym 17 kwietnia 1995 r. mógł być zamieszany UOP

• Sama katastrofa miała być niezamierzonym wypadkiem – chodziło tylko o ewakuację mieszkańców

• Celem miało być dostanie się do mieszkania płk. Adama Hodysza, który mógł posiadać dokumenty dotyczące TW ”Bolka”

• Dr Piotr Gontarczyk: w sprawę mogli być zaangażowani byli funkcjonariusze SB, ale nie UOP jako taki

Na swoim profilu w serwisie społecznościowym Facebook historyk i publicysta prof. Sławomir Cenckiewicz zamieścił wpis dotyczący słynnej sprawy wybuchu gazu w budynku mieszkalnym w Gdańsku 17 kwietnia 1995 r. Doszło wtedy do eksplozji w bloku przy ulicy Wojska Polskiego 39 w dzielnicy Gdańsk-Wrzeszcz, w wyniku której zginęło ponad 20 osób. Śledczy obciążyli odpowiedzialnością za katastrofę jednego z mieszkańców, który również wtedy zginął.

Prof. Cenckiewicz przypomina, że podczas prac nad książką ”SB a Lech Wałęsa” – pisanej wspólnie z dr. Piotrem Gontarczykiem – spotkał się z kilkoma osobami (m.in. z urzędnikami miejskimi, strażakami, a nawet byłym wiceministrem spraw wewnętrznych). Miały one – niezależnie od siebie – potwierdzić wersję wydarzeń, zgodnie z którą ”wybuch gazu w Gdańsku był operacją UOP, zaś ofiary niezamierzonym wypadkiem przy pracy”.

Historyk pisze również, że jeden z byłych esbeków ”świetnie ustosunkowany w środowisku UOP/ABW” tłumaczył mu, że w zawalonym budynku mieszkał płk. Adam Hodysz, ”którego ekipa prezydenta Lecha Wałęsy z delegatury UOP w Gdańsku podejrzewała o przetrzymywanie kopii dokumentów agenturalnych Wałęsy/’Bolka”’.

Były bezpieczniak miał powiedzieć prof. Cenckiewiczowi: ”Upozorowali wybuch gazu, żeby wyprowadzić później wszystkich mieszkańców i wejść do mieszkania Hodysza. Przesadzili, budynek się zawalił i zginęli ludzie. Ale do mieszkania i tak weszli”. I wskazał na ekipę – jak pisze historyk – ”wałęsiarzy” z UOP w Gdańsku opisaną w książce „SB a Lech Wałęsa”.

Prof. Cenckiewicz – jak zaznacza we wpisie w serwisie Facebook – miał nawet o tym rozmawiać z płk. Hodyszem, ten jednak nie chciał się ustosunkować do tej wersji wydarzeń i powiedział tylko: ”nie chcę mówić o Wałęsie, bo przez niego ledwie życia nie straciłem”. ”To było intrygujące – pisze prof. Cenckiewicz – ale wciąż słabe dowodowo”.

Historyk wspomina również o tym, że mówił o tym zarówno dr. Gontarczykowi, jak i ówczesnemu Prezesowi IPN, dr. hab. Januszowi Kurtyce. Obydwaj historycy nie chcieli, by informacje o tym znalazły się w publikacji.

– Podczas pisania książki ”SB a Lech Wałęsa” dysponowaliśmy bardzo różnymi informacjami, które otrzymaliśmy ustnie z różnych źródeł – mówi w rozmowie z WP dr Piotr Gontarczyk. – Zależało nam jednak na tym, by książka była jak najlepiej udokumentowana, by nie można było podważyć jakiejkolwiek tezy w niej zawartej. Wiedzieliśmy o sprawie wybuchu gazu i dysponowaliśmy również informacjami o tym, że w tę sprawę mogli być zaangażowani byli funkcjonariusze SB służący w UOP. Ale nie były to dane wystarczające, stad zdecydowaliśmy, że nie będziemy tej kwestii w naszej publikacji poruszać. Jeśli Sławomir Cenckiewicz znalazł jakiś nowy trop w tej sprawie, to dobrze. Ja nie posiadam żadnych nowych informacji na ten temat – dodaje historyk.

Prof. Cenckiewicz pisze, że podczas lektury akt prokuratorskich dotyczących sprawy Zbigniewa Grzegorowskiego – jak pisze: ”zaufanego SB-eka Wałęsy”, człowieka zamieszanego ” w proces wyparowywania akt obciążających Wałęsę” – znalazł jego wniosek dowodowy z 28 września 2005 r. Grzegorowski pisze w nim o ”znalezisku [akta dot. Sprawy Obiektowej ”Jesień 70” i dokumenty z archiwum byłej SB – red.] w mieszkaniu Hodysza […] w czasie tragedii bloku przy ulicy Wojska Polskiego”. Dodaje też, że ”UOP miał te informacje od swojego agenta”.

”Szok!” – kwituje swoje odkrycie historyk i zadaje pytanie: ”Może więc wstrząsające opowieści moich źródeł informacji polegały na prawdzie?”. Niekompletna fotokopia dokumentu jest również załączona do wpisu w serwisie Facebook.

– Nie ma wątpliwości co do tego, że byli funkcjonariusze SB, którzy służyli potem w UOP, w sprawie Lecha Wałęsy naginali, a nawet łamali prawo – komentuje dr Gontarczyk w rozmowie z WP przypuszczenie, że Urząd Ochrony Państwa mógł być zamieszany w wydarzenia z 17 kwietnia 1995 r.

– Ci ludzie byli zdolni do działań stricte przestępczych, jak niszczenie czy kradzenie dokumentów dotyczących Lecha Wałęsy. Dlatego, jeśli ktoś z organów państwa był zaangażowany w sprawę wybuchu, to raczej skłonny byłbym sądzić, że byli to właśnie byli esbecy, a nie UOP jako taki w ramach własnych działań operacyjnych – twierdzi historyk.

http://historia.wp.pl

Komentarze 23 do “Prof. Sławomir Cenckiewicz: za eksplozją gazu 17 kwietnia 1995 r. mógł stać UOP”

 1. Dictum said

  Cyrk przyjechał !

 2. Bodzio said

  Czy p. Cenckiewicz sugeruje jakoby byli funkcjonariusze SB, którzy służyli potem w UOP utracili nagle umiejętności tzw. „tajnego wejścia” i „tajnego przeszukania” mieszkania w bloku pod nieobecność lokatorów?

 3. NICK said

  Tania sensacja.
  Cenckiewicz, Wałęsa, Gontarczyk i liczni.

  „Sami swoi”. Takowoż „nie ma mocnych”.

  Gajówka jest też tania. Wstęp darmowy.
  Admin

 4. Nemo said

  Cenckiewicz to zdaje się ten od „pisania historii na nowo”. Nie wierzę mu jak psu.

 5. NICK said

  Admin.
  Ale Gajówka nie jest Cenckiewiczem.
  Wydawało się jasne, że piszę nie o artykule, autorze lecz o zawartości w postaci „Cenckiewicz, Wałęsa, Gontarczyk i liczni.”
  Zawartość jest tania.
  Popełniłem błąd logiczny?

 6. Jabo said

  Cenckiewicz tak jak jego dziadek i ojciec służy zawsze temu, który jest przy władzy i w miarę dobrze płaci. Ot, już taka dziedziczna skłonność.

 7. Tadeusz said

  Skupianie się na działalności Bolka i innych działaczy tzw. „opozycji demokratycznej” w SB w latach 70tych jest odwracaniem uwagi od znacznie istotniejszej historii jaką jest ich współpraca ze służbami w drugiej połowie lat 80tych.
  Nie wierzę, że Kiszczak trzymał w swoim domu makulaturę jak to przedstawia teraz IPN. Może pod koniec życia dokuczała mu już demencja, ale resort opuszczał w pełni władz umysłowych, więc na swoją „polisę” na pewno wybrał coś konkretnego, a nie jakieś np. prywatne listy Jaruzelskiego.

 8. NICK said

  Tadeusz. Z podobnym zdaniem pozostaję.

 9. Lily said

  Panowie Slawomir C,jak i Wojciech S,obaj
  calkowicie jednostronni, pro-Pis-owi.
  Brak obiektywizmu u wyzej wymienionych.

 10. Lukasz said

  Ad.3. komentarz
  Gajówka jest też tania. Wstęp darmowy.
  Admin

  TOUCHE! Panie Adminie!

  Ale coś się boję, że morderstwo 21 przypadkowych osób może ujść na sucho… Wiaadomo, w sądach i prokurtaturach sami swoi, od ojca do dziadka…

 11. panMarek said

  „Coś poszło nie tak, blok wyleciał w powietrze” powiedział p. Michalkiewicz.
  Dodam, jako elektryk i specjalista w tej dziedzinie, że wystarczyło, że ktoś wyczuł gaz, zszedł do piwnicy i „pstryknął” zał./wył. rozwalonym wyłącznikiem hermetycznym z uszkodzoną obudową. Tyle.

  Z tego co pamiętam to wydźwięk tej sprawy w tamtym czasie był zupełnie inny. Chodziło o zamordowanie Hodysza a nie o jego dokumenty. Dokumenty można było zabrać pod jego sprowokowaną nieobecność. Tajniacy mają klucze do wielu mieszkań. W firmach sprzedających zamki, szczególnie te lepsze, pracują ludzie służb. Poza tym mają świetnych wytrychowców.

 12. Halszka said

  3, 10
  To zdjęcie zburzonego domu. Gruzy, bezwartościowe resztki wyposażenia mieszkań, przemieszane ze szczątkami ludzkimi… Fakt, taniocha, po prostu.

 13. Kojak said

  NO COZ ? OD DAWNA WIDOMO ZE W TZW iii ZYDO RP SLUZBY SPECJALNE SA JAWNIE KRYMINALNA ORGANIZACJE ABSOLUTNIE WYJETA SPOD PRAWA ~! TZW PYYSS JUZ JAWNIE ZAEGALIZOWAL ICH WSZELKA KRYMINALNA DZIALALNOSC W RAMACH USATWY ANTYTRRORYSTYCZNEJ ONI W TEJ CHWILI MOGA DOWOLNA OSOBE ZASTRZELIC BO WYDA ONA IM SIE TERRORYSTA TO NAWET HITELR NIE WYDAWAL TAKICH USTAW

 14. GonDar said

  @9 Pani Lilly
  A jeśli to prawda? I tak rzeczywiście było? Moim zdaniem tak mogło być. I nie mówię, tego, że jestem propisowy:). Sprawa rodziny Kmiecików.

 15. lolek said

 16. marrkerr said

  Po zobaczeniu kilku filmów archiwalnych jestem przekonany, że Cenckiewicz ma rację. Ale częściową. Tzn. o archiwum Wałęsy chodziło na pewno. Z tym, że podejrzewam, że nie tylko. Może przy okazji. Tylko nie wiem co było okazją do czego.
  Bo przecież, gdyby chodziło tylko o archiwum to można by to zrobić w innym terminie, a nie w święta. Więc albo ktoś wiedział, że w prominentnym bloku ludzie wyjeżdżają na Wielkanoc do rodziny i jest ich mniej niż zwykle, albo odwrotnie: wiedział, że oni tam (bo zwykle na święta nie wyjeżdżają) są i dlatego zrobimy buum, bo przy okazji pozbędziemy się tego, o którego właśnie chodzi.

  W końcu oskarżyli lokatora, który odkręcił kurki by wyłudzić ubezpieczenie na mieszkanie, a miał kłopoty. Jeden ekspert mówi, że to nie tylko był gaz, bo sam gaz by takich szkód nie zrobił. Nie wiem co to za ekspert. Ale skoro miał wylecieć w powietrze cały blok, to wyleciał, bo takie były założenia.

 17. www said

  o żadne bum pewnie nie szło …chcieli wywałać ewakuację z recji ulatniania się gazu …i spartolili.

 18. JerzyS said

  panMarek said
  2016-08-10 (środa) @ 20:29:45

  „W firmach sprzedających zamki, szczególnie te lepsze, pracują ludzie służb. ”

  A może Hodysz zakupił zamki za granicą,
  które nie miały certyfikatu
  „INSTYTUTU MECHANIKI PRECYZYJNEJ”
  Te trudniej otworzyc niz te z certyfikatem!:)
  http://www.imp.edu.pl/cert/cert_zamki_arch.html

 19. JerzyS said

  18 ZABÓJSTW SERYJNEGO SAMOBÓJCY (oglądamy 720 HD)

 20. RomanK said

  Najwazniejsze za kazda jedna zbrodnia..mordem niewinnych ludzi..POlakow….a liczby juz ida w tysiace…stoja tzw Sluzby Bezpieczenstwa i ich Mocodawcy……
  I to uchodzi uwadze…na czolowym miejscu lasuje sie ..wybuch gazu….wybuch bomby..jakby to gaz i proch byly winne:-))))
  Myslcie Panstwo…..myslcie szybko….

 21. RomanK said

  SeRYJny morderca niewygodnych i wykluczonych:

 22. Polacy NARODOWCY ODBIJCIE Ojczyznę Polskę ze szponów "PARTYJNYCH" anty-polskich GANGSTERÓW PO-PiS-PSL-SLD itp ! said

  Przejecie władzy w SAMORZADACH LOKALNYCH jest jak najbardziej w ZASIĘGU polskich NARDOWCÓW zepchniętych w niebyt polityczny przez wspierane z za granicy MNIEJSZOŚCI etniczne skrzyknięte w gangsterskim PO-PiS-PSL czy SLD lub tych NOWOCZESNYCH złodzeji Petru !

  Polscy NARODOWCY mogą bez problemu stworzyć realną KONKURENCJĘ wobec partyjnych monopoli żydowskim lub ukrainskim knurom z PO-PiS-PSL czy SLD, gdy ci polscy NARDOWCY powołają NATYCHMIAST lokalne stowarzyszenia MOŁOŚNIKÓW danej miejscowości czy gminy i zaczną AKTYWNIE działać aby przygotować się o WGRANIE kolejnych LOKALNYCH wyborów SAMORZADOWYCH w gminach i miastach całej Polski !

  Młodzi zorganizowani POLSCY NARDOWCY powinni wykorzystać tę możliwość, zostać WYBRANYMI do LOKALNYCH SAMORZADÓW do póki jeszcze jest to możliwe i w ten to sposób UNICESTWIĆ drobnych WATAŻKÓW z NIE popularnych gangów PO-PiS-PSL czy SLD którzy kupczą ciężką pracą przeciętych Polaków !

  Zostało jeszcze nie całe 3 lata do następnych wyborów samorządowych i DLATEGO przez ten czas MUSIECIE się Polscy NARDOWCY skrzyknąć, zorganizować, aby WYGRAĆ LOKALNE wybory w Polsce gminnej i powiatowej !

  Polscy NARODOWCY SKRZYKUJCIE się NATYCHMIAST pod nazwami „miłośników poszczególnych gmin i miast” tak aby POLSCY NARODOWCY przejeli WŁADZĘ w całej gminnej i powiatowej, dzielnicach dużych miast itp. Polsce !
  Takie PRZEJECIE władzy w gminach, powiatach i małych miastach przez POLSKICH NARODOWCÓW jest MOŻLIWE i ono POZBAWI faktycznej władzy tych politycznych ANTY-polskich BANDYTÓW SPRZEDAWCZYKÓW żydów, niemców czy UKRAINCÓW z polskim obywatelstwem z PO-PiS-PSL post-żydo-bolszewików z SLD.

  Polscy NARODOWCY przejmijcie całkowicie władzę na CAŁEJ prowincji w Polsce tylko MUSICIE pozakładać „Kluby MIŁOSNIKÓW poszczególnych gmin, powiatów …. itd. w CAŁEJ Polsce !!!

  Jabłonowski: „Polacy, odbijmy Ojczyznę!”

 23. RomanK said

  Jakich Narodowcow?????
  Ktorych Narodowcow?????
  Tych pajacykow poprzebieranych w kostumy i recytujacych mantry patriotyczno lzawych Godzinek Narodowych?????
  Dzienniczkow pobozno narodowtych???
  Tygodniczek dewocyjno narodowych…z procesyjkami do kapliczek ku czci???
  Miesieczniczek do uczczenia narodowych ofiar qwoich wlasnych fanaberii patriotyczno pazernych????

  Pwiedzcie mi- gdzie sa Narodowcy???? oprocz tych co gryza ziemie???

Sorry, the comment form is closed at this time.

 
%d blogerów lubi to: