Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

 • The rainbow symbolizes the Covenant with God, not sodomy Tęcza to symbol Przymierza z Bogiem, a nie sodomii


  Prócz wstrętu budzi jeszcze we mnie gniew fałszywy i nikczemny stosunek Żydów do zagadnień narodowych. Naród ten, narzekający na szowinizm innych ludów, jest sam najbardziej szowinistycznym narodem świata. Żydzi, którzy skarżą się na brak tolerancji u innych, są najmniej tolerancyjni. Naród, który krzyczy o nienawiści, jaką budzi, sam potrafi najsilniej nienawidzić.
  Antoni Słonimski, poeta żydowski

  Dla Polaków [śmierć] to była po prostu kwestia biologiczna, naturalna... śmierć, jak śmierć... A dla Żydów to była tragedia, to było dramatyczne doświadczenie, to była metafizyka, to było spotkanie z Najwyższym
  Prof. Barbara Engelking-Boni, kierownik Centrum Badań nad Zagładą Żydów, TVN 24 "Kropka nad i " 09.02.2011

  Państwo Polskie jest opanowane od wewnątrz przez groźną, obcą strukturę, która toczy go, niczym rak, niczym demon który opętał duszę człowieka. I choć na zewnatrz jest to z pozoru ten sam człowiek, po jego czynach widzimy, że kieruje nim jakaś ukryta siła.
  Z każdym dniem rośnie liczba tych, których musisz całować w dupę, aby nie być skazanym za zbrodnię nienawiści.
  Pod tą żółto-błękitną flagą maszerowali żołnierze UPA. To są kolory naszej wolności i niezależności.
  Petro Poroszenko, wpis na Twiterze z okazji Dnia Zwycięstwa, 22 sierpnia 2014
 • Kategorie

 • Archiwum artykułów

 • Kanały RSS na FeedBucket

  Artykuły
  Komentarze
  Po wejściu na żądaną stronę dobrze jest ją odświeżyć

 • Wyszukiwarka artykułów

 • Najnowsze komentarze

  Bezpartyjna o Wolne tematy (24 – …
  minka o Wolne tematy (24 – …
  Śfinks o Wolne tematy (24 – …
  Bezpartyjna o Wolne tematy (24 – …
  Bezpartyjna o Wolne tematy (24 – …
  Bezpartyjna o Wolne tematy (24 – …
  Boydar o Wolne tematy (24 – …
  Rick o Chiny, Rosja, świat. Rok …
  Bezpartyjna o Wolne tematy (24 – …
  Boydar o Rcchiladze: Dla Gruzinów Kaczy…
  Bezpartyjna o Wolne tematy (24 – …
  Boydar o Wolne tematy (24 – …
  minka o Być sprytnym jak Kaczyńsk…
  Boydar o Wolne tematy (24 – …
  Bezpartyjna o Wolne tematy (24 – …
 • Najnowsze artykuły

 • Najpopularniejsze wpisy

 • Wprowadź swój adres email

Jan Zamoyski – wódz, polityk, intelektualista

Posted by Marucha w dniu 2016-08-12 (Piątek)

Jan Zamoyski pod Byczyną, kopia obrazu Jana Matejki wykonana przez Piotra Walerskiego

Jan Zamoyski należy niewątpliwie do grona najwybitniejszych postaci historii Polski. Oprócz zasług, które położył w dziedzinie polityki zagranicznej oraz wewnętrznej Rzeczypospolitej, godna pochwał jest także jego działalność wojskowa.

Zamoyski dobrze przysłużył się Ojczyźnie organizując kolejne kampanie wojenne, błysnął także talentem dowódczym jako hetman wielki koronny (11 sierpnia mija 435 lat, od dnia w którym Stefan Batory powierzył mu buławę wielką). Okazał się pojętnym czytelnikiem „Consilium rationis bellicae” Jana Tarnowskiego oraz obserwatorem metod walki Stefana Batorego.

Jan Sariusz Zamoyski herbu Jelita przyszedł na świat 19 marca 1542 r. w Skokówce, niedaleko Zamościa. W tym czasie jego ród nie należał do szczególnie bogatych ani wpływowych. Do elitarnego grona rodzin senatorskich wprowadzić je miał wkrótce ojciec Jana – Stanisław, gdy od ostatniego Jagiellończyka otrzymał tytuł kasztelana chełmskiego, dający prawa do zasiadania w ławach wyższej izby parlamentu.

Stanisław, idąc z duchem czasu, wysłał syna na studia zagraniczne. Jan przebywał najpierw w Paryżu, potem w Strasburgu, by w końcu zgłębiać wiedzę w Padwie. Podczas studiów w tej ostatniej wszechnicy, Zamoyski prężnie działał w samorządzie studenckim, zbierając doświadczenia lidera. Pełnił nawet odpowiedzialny i zaszczytny urząd rektora uczelni. W tym czasie porzucił błędy protestantyzmu, w których został wychowany i przeszedł na katolicyzm.

Po uzyskaniu tytułu doktora obojga praw powrócił do kraju i objął stanowisko sekretarza króla Zygmunta Augusta. Kilka lat pracy w kancelarii królewskiej wystarczyły pracowitemu młodzieńcowi, by zapoznać się z mechanizmami działania państwa. Z kolei prace nad uporządkowaniem archiwum koronnego uczyniły zeń wybornego znawcę prawa polskiego.

Śmierć ostatniego Jagiellona spowodowała przemianę ustrojową Królestwa Polskiego – jego demokratyzację. Jan Zamoyski, od niedawna posługujący się tytułem starosty bełskiego, włączył się w życie polityczne, jako rzecznik szlachty. W tym czasie był szczerym demokratą, zwolennikiem zasady równości stanu rycerskiego niezależnie od statusu materialnego jego członków. Zamoyski odegrał wówczas dużą rolę przy kładzeniu podwalin prawnych pod przekształcenie Polski w monarchię elekcyjną.

Gdy przyszło do wyboru kandydata na nowego króla Polski, Jan Zamoyski opowiedział się za księciem francuskim Henrykiem Walezym. Niestety Król Henricus zrobił Polsce psikus i kilka miesięcy po koronacji, czmychnął do Francji, by objąć rządy w ojczystym kraju. Po ucieczce Walezjusza, Zamojski opowiedział się za powołaniem na tron Polski Anny Jagiellonki i księcia siedmiogrodzkiego Stefana Batorego, który zobowiązał się poślubić siostrę Zygmunta Augusta.

Batory szybko poznał się na talentach politycznych starosty bełskiego i uczynił go swoim współpracownikiem. Powierzył mu urząd podkanclerzego, a potem kanclerza. Te nominacje rozpoczęły współpracę obu wybitnych mężów stanu. Stefan Batory znalazł w Zamoyskim pomoc w prowadzeniu spraw państwowych, bezcenną w czasie, gdy sam dopiero poznawał realia polityczne kraju, w którym przyszło mu panować.

Przy monarsze – urodzonym wodzu, Zamoyski zetknął się także ze sprawami wojny. Po raz pierwszy towarzyszył Batoremu w polu podczas wyprawy zbrojnej przeciw zbuntowanemu Gdańskowi. Gdy była ku temu sposobność dzielnie stawał do boju na czele własnej chorągwi. Opowiadał się jednak za zawarciem kompromisu z miastem, który rzeczywiście zakończył ten konflikt.

Czas był najwyższy, bowiem Rzeczypospolita stała się celem ataku wojsk Iwana Groźnego, który pustoszył Polskie Inflanty. Stefan Batory postanowił wykorzystać napaść moskiewską do rozprawienia się z niebezpiecznym sąsiadem i odzyskania Inflant, do czego zresztą zobowiązał się podpisując pacta conventa.

Trud przygotowania państwa do wojny i wystawienia odpowiednio silnej armii spoczęło w ogromnej mierze na Zamoyskim. Kanclerz wywiązał się z zadania bardzo dobrze. W kampanii 1579 roku, która zakończyła się szybkim zajęciem Połocka, wziął udział osobiście.

Zwycięstwo w kampanii połockiej nie zakończyło wojny. Rok później, w lipcu 1580 roku, ruszyła kolejna wyprawa, tym razem na Wielkie Łuki. Jan Zamoyski po raz pierwszy miał okazję samodzielnie dowodzić poważną operacją wojenną – oblężeniem Wieliża. Debiut był udany – twierdza padła. Także w późniejszym okresie kampanii, już po zdobyciu przez Batorego Wielkich Łuków, Zamoyski prowadził atak na fortecę Zawołocze, która jako kaczka na wodzie siedziała, a przystępu z żadnej stronie nie było. Jego determinacja w działaniach oblężniczych zadecydowała o kapitulacji załogi moskiewskiej.

Kanclerz Zamoyski udowodnił, że mimo braku dłuższej praktyki w polu, potrafi dowodzić wojskiem. Król Stefan Batory to docenił i 11 sierpnia 1581 roku wyniósł Zamoyskiego na urząd hetmana wielkiego koronnego. Co więcej, powierzył mu tę godność dożywotnio.

Niestety, precedens ten w dłuższej perspektywie miał przynieść fatalne następstwa. Nie wszyscy bowiem następcy Zamoyskiego odznaczali się cechami charakteru i umiejętnościami, by z korzyścią dla Rzeczypospolitej pełnić ten urząd bez groźby odwołania.

Wkrótce nowy hetman podążył u boku króla w kierunku Pskowa. Tym razem wojska polskie utknęły pod murami tej potężnej twierdzy. Na szczęście brawurowy zagon kawaleryjski wojsk dowodzonych przez Krzysztofa „Pioruna” Radziwiłła skłonił cara do podpisania pokoju i oddania Rzeczypospolitej Inflant i ziemi połockiej. Hetmanowi wielkiemu koronnemu, który najdłużej prowadził działania oblężnicze, przypadł zaszczyt zajęcia opuszczonych przez Moskali zamków inflanckich.

Król Stefan Batory planował kolejne wyprawy wojenne, przeciw Rosji i Turcji, jednak jego śmierć pokrzyżowała te śmiałe plany.

Przed polskimi politykami po raz trzeci stanęło odpowiedzialne zadanie zapobieżenia ewentualnym niepokojom i zapewnienia krajowi dobrego monarchy. Zamoyski, odłożył na później zabiegi o uporządkowanie i pomnożenie własnego majątku, w tym o rozbudowę Zamościa i zajął się sprawami państwa. Aktywność wymuszały na nim nie tylko sprawowane urzędy, ale także konflikt z wpływową rodziną Zborowskich. Jej członkowie pałali rządzą zemsty za doprowadzenie przez kanclerza do ścięcia Samuela Zborowskiego, co zresztą nastąpiło na mocy wcześniejszego wyroku sądu.

Klan Zborowskich poparł jako kandydata do tronu arcyksięcia Maksymiliana Habsburga. Zamoyski z kolei opowiedział się za Zygmuntem Wazą, siostrzeńcem Zygmunta Augusta oraz formalnie nadal panującej w Polsce Anny Jagiellonki. Każdy z kandydatów miał swoich zwolenników wśród szlachty, a namiętności doprowadziły do podwójnej elekcji. Ostatecznie więc, o tym kto obejmie tron musiała zadecydować siła.

Hetman Zamoyski zajął stołeczny Kraków. Umocnił miasto i odparł podstępny atak przeciwnika. Nie spoczął jednak na laurach i po powitaniu w Krakowie Zygmunta Wazy, ruszył na Śląsk, aby rozprawić się z Habsburgiem. Dopadł go 24 stycznia 1588 roku pod Byczyną. Bitwa, do której doszło, przysporzyła hetmanowi wielkiemu koronnemu sławy. Jego wojska, które uszykował na wzór armii Epaminondasa pod Mantineą, szybko rozprawiły się z oddziałami Habsburga. Sam Maksymilian wpadł w ręce Zamoyskiego i kolejne miesiące spędził w Zamościu.

Niestety, z nowym królem Zygmuntem III, stosunki kanclerza nie układały się najlepiej. Niewątpliwie początkowo ambitny kanclerz liczył, że młody, niedoświadczony monarcha ulegnie jego wiedzy i doświadczeniu. Młodzieniec miał jednak własne cele, m.in. objęcie a potem utrzymanie się na tronie Szwecji. Dla Zamoyskiego, ważniejszy był kierunek południowy.

W ostatniej dekadzie XVI wieku, ziemie południowo-wschodnie Korony pustoszyły najazdy tatarskie. Wysiłki jakie podjął Jan Zamoyski, by tę plagę powstrzymać, nie przyniosły rezultatów, co podkopało autorytet hetmana. Postanowił więc podjąć kroki by wzmocnić pozycję Rzeczypospolitej w tamtym rejonie. W 1595 roku za zgodą Zygmunta III, hetman Zamoyski na czele kilkutysięcznego oddziału wkroczył do Mołdawii i osadził na tronie hospodarskim przychylnego Rzeczypospolitej Jeremiego Mohyłę.

Interweniowali Tatarzy. Ich atak hetman wielki koronny przyjął w obozie warownym założonym pod Cecorą. Zwycięstwo sił polskich zapewniło Jeremiemu pozostanie na tronie. Niestety, wkrótce Mohyła został wygnany przez władającego od niedawna Siedmiogrodem hospodara wołoskiego Michała Walecznego. Hetman Zamoyski i tym razem zareagował. W bitwie pod Bukowem 20 października 1600 roku pobił dwukrotnie liczniejsze siły wroga i ponownie osadził na tronie Mohyłę.

Wkrótce atak Szwecji na Inflanty zmusiła hetmana do zajęcia się nowym wrogiem. W 1601 roku Zamoyski poprowadził ofensywę przeciw wojskom Karola Sudermańskiego. Zmieniła się ona w triumfalny pochód Zamoyskiego, zajmującego kolejne miasta Inflant. Ostatnie z nich – potężną twierdzę Biały Kamień – zdobył 30 września 1602 roku. Była to ostatnia bitwa w jego karierze. Schorowany przekazał dowodzenie w Inflantach Janowi Karolowi Chodkiewiczowi i wrócił do Korony.

Niestety ostatnie lata życia Zamoyskiego kładą się cieniem na jego biografii. Ambitny magnat zaczął bruździć polityce króla Zygmunta Wazy. Posunął się nawet do obrazy monarchy podczas posiedzenia sejmu. Ta nieprzejednana opozycja przyczyniła się do powstania głębokich podziałów w społeczności szlacheckiej. Owocu swego warcholstwa jakim niewątpliwie był rokosz Mikołaja Zebrzydowskiego kanclerz już nie dożył. Zmarł na apopleksję 3 czerwca 1605 roku.

Grzechy ostatniego okresu życia nie przeszkodziły Janowi Zamoyskiemu przejść do historii jako raczej pozytywna postać. Pamięć szczęśliwego wodza oraz mecenasa kultury polskiej (wspierał m.in. Jana Kochanowskiego i Szymona Szymonowica), fundatora perły architektury barokowej – Zamościa, założyciela Akademii Zamojskiej, przysłoniły błędy polityczne oraz niewątpliwą zachłanność na dobra ziemskie tego nietuzinkowego człowieka.

Adam Kowalik
http://www.pch24.pl

Komentarzy 17 do “Jan Zamoyski – wódz, polityk, intelektualista”

 1. Adam Ryglowski said

  Nigdy bym nie pomyślał , że Taki Artykuł ukaże się w PCH .

  Moje pierwsze zdziwienie …, bo dotychczas utkwiła mi w pamięci … ” opinia (?) J. Zamojskiego o ” brudnym madziarze , księciu Siedmiogrodu ” . A w wyniku tego STEFAN BATORY – JEDEN Z NAJLEPSZYCH , A MOŻE TEN NO 1 – w sprawach państwowych rozmawiał tylko po łacinie , a nie po Staropolsku .
  ….(ale kino – chociaż go wtedy nie było ).

  Jeżeli chodzi o Zygmunta III Wazę – to nowy Król był pod wpływem jezuity , księdza (XXX – zapomniałem nazwiska 😦 – ale WSTYD ).
  I bardzo dobrze – bo dzisiaj resztki po POLSCE są KATOLICKIE , a nie nowinkarzami.

  A P .Zamojski przeciwstawiał się CZYNNIE rokoszanom usiłujących robić „bardach/bardak” za czasów Zygmunta Wazy .

  WIELESET LAT TO ZAMOJSCY , a nie inne „księciunia ” myślały i pracowały dla RZECZPOSPOLTEJ .
  ….
  resume

  Pierwsze , dwustopniowe wybory Prezydenckie po odzyskaniu niepodległości w 1918 r.
  Maksymilian Zamojski – od 1-go do 5 – go głosowania miał ponad 44 % głosów .
  Narutowicz dostawał w schedzie głosy wszystkich nmiejszości : białorusinów , ukraińców, socjalistów , …. itd (ale nie normalnych Polaków , którzy odzyskali NIEPODLEGŁOŚĆ)

  Dziś 65 miliardów $$$ do Tel Aviv ,
  a co z ORDYNACJĄ ZAMOJSKICH ???

  A ordynacja była jeszcze z nadań Królów ,
  i na to ISTNIEJĄ JESZCZE DOKUMENTY

 2. Romanus Minutus said

  Proszę Pana a cóż w tym dziwnego, że to było w PCH?! Przecież to za Zamojskiego tak „gromiliśmy kacapa”. Wymiotować się chce…

 3. Niech im BOG blogoslawi NIECH ZYJE POLSKA said

  CO O TYM SADZIC? WSTYD. Jako Polak BOLI MNIE TO UWIELBIANIE juz WTEDY przez tak wysoce wyksztalconego czlowieka CUDOZIEMCOW OBCOSCI I ANTYPOLSKIE nastawienie, przedkladanie ich nad POLAKOW i ich przymuszanie BA OBDAROWYWANIE ICH POLSKIM TRONEM. KTO TAK ROBI? ANO w EUROPIE NIKT NIKT taki nie robil bowiem nie jest nie byl IDIOTA. Czy slyszeliscie by Francuzi wybierali na swoj tron NIEMCA, HABSBURGA; SZWEDA??? Czy slyszeliscie by Niemcy wybierali na niemiecki tron Francuza, Szweda, ba POLAKA, RUSKA albo Wlocha NIE. ZAS POLSCY IDIOCI z nie wiadomo jakich to przyczyn wlasnie tak robili. PODLOZYLI PACZKE DYNAMITU POD RZECZPOSPOLITA. KAZDY Z TYCH TO OBCOKRAJOWCO mial w glowie SWIJ INTERERS ale nie Rzeczpospolitej. Np. tenze medrzec ZAMOYSKI popieral jakiegos BALWANA Henryka Walezego (Franzusa) na krakowski polski tron. AZ ten po paru dniach MIAL TO W NOSIE i uciekl potajemnie spowrotem od polskich dzikusow do..FRANCJI. Pozniej nastepne AKTY GLUPOTY ano POPIERAL HABSBURGA na polskim tronie a na KONIEC DNO SZCZYT NAJWIEKSZEJ GLUPOTY SZWEDZKICH IDIOTOW tzw. WAZOW. Nic dziwnego ze ten KRAJ MUSIAL ZNIKNAC, skoro ELITA taka jak Pan ZAmoyski wyksztalcona na najlepszych uniwerstetach Europy BYLA pozbawiona elementarnego patrotyzmu, wizji i ZAKOCHAN W OBCOKRAJOWCACH. Co tenze medrzec zrobil dla Polakich CHLOPOW NIEWOLNIKOW gnebionych przez PANA; PLAEBANA i TURKMENA Arendarza PIAWKE. NIC. POLSKI CHLOP ostoja POLSKOSCI byl NIEWOLNIKIEM at de fakto do 1914 roku. Co Pan Zamoyski zrobil dla oswiaty w Polsce, czy zalozyl Uniwersytet, sam to bywal w Paryzu, Strassburgu, padwie i wiedzial jak to funkcjonuje. NIE NIC nie zrobil. Nie widze zadynch jego zaslug typowy Polski ZAKUTY SZLACHECK DURNY LEB. NIJAKOSC NICOSC pozy tluczeniem szabla po labach i NIESKOCZONYM UWIELBIENIEM OBCOKRAJOWCOW. Przed 30 laty czekalem u dobrego fryzjera na skrocenie wlosow. Po godzinie przyszna ma mnie kolej. Ale mialem pecha do zakladu wszedl ciemny …obcokarjowie z pobliskiego hotelu. FRYZJER ODSTAWIL MNIE NA BOK. Wtedy podjalem decyzje WYJEZDZAM Z TEGO KRAJU IDIOTOW gdze rodak, Polak jest traktowany przez Polaka bez elementarnego respektu jako COS GORSZEGO od byle jakiego OBCOKRAJOWCA przypadkowej ZNAJDY. NIKT TAK NIE ROBI. NIEMIEC PREFERUJE NIEMCA; FRANCUZ FRANCUZA; ANGLISK ANGLIAK, zas POLAK OBCEGO. MAMY TO WE KRWI obserwuje to u innych Polakow to uwoelbianie…OBCYCH i dlatego moja decyzja byla sluszna. BYBY do wiedzenia nieskonczone durnie.

 4. SAP said

  Przed 30 laty czekalem u dobrego fryzjera na skrocenie wlosow. Szkoda, że ten fryzjer w ogóle pana nie skrócił.

 5. NC said

  „Podczas studiów w tej ostatniej wszechnicy, Zamoyski prężnie działał w samorządzie studenckim, zbierając doświadczenia lidera. Pełnił nawet odpowiedzialny i zaszczytny urząd rektora uczelni.”

  Student rektorem?

 6. Niech im BOG blogoslawi NIECH ZYJE POLSKA said

  SAP WSTYDZISZ SIE, to dobrze. TEN FRYZJER w Krakowie jego pogarda do mnie spowodowaly ze za wszelka cene chcialem wyjechac z kraju idiotow.

  DZISIAJ JEST DOKLADNIE TO SAMO.
  Byli koledzy z AGH Krakow zrobili profesorem NIEMCA szaraka przecietniaka, POLAKA siwtniego uczonego odrzucili. A dlaczego bo od czasu do czasu moga do niego wypasc do Reichu na PIWO. INNY z firmy ALSTOM wielki polski katolik, modlacy sie aktywnie uczestniczy co niedziela w nabozenstwach robil i robi projekty z…Niemcami, Francuzami ale..nigdy z POLAKAMI.

  TEN POLSKI ZAKORZENIONY W GENACH SCHEMAT UWIELBIANIA I PODZIWU OBCYCH I OBCEGO ciagle funkcjonuje, ciagle to SAMO, czyli: BRAK RESPEKTU DLA RODAKA, POGARDA, ZAZDROSCI i UWIELBIANIE OBCOKRAJOWCOW funkcjonuje do DIZSIAJ. NIC dziwnego ze zen kraj UPADL i zniknal z MAPY bowiem sposob myslenia szczegolnie tzw. Polskiej SZLACHTY i MAGNATERII BYL…ANTYPOLSKI i (niewonictwo chlopa polskiego, wybor obcych idiotow na polski tron, walka UWAGA za wolnosc nasza i WASZA), zostal do dzisiaj. HANBA sprzedawczyki, LAJDACTWO.

 7. NICK said

  Dość charakterystyczne.
  Zamoyski. Zamojski.
  POLAK.
  Mało komentarzy.
  Charakterystyczne.

 8. Niech im BOG blogoslawi NIECH ZYJE POLSKA said

  Z gory mowie: nie mam nic przeciwko ZYDOM wprost przeciwnie. Chodzi mi tylko o nieskonczona GLUPOTE TZW POLSKIE SZLACHTY KROLA I wielce nobliewgo Pana ZAMOYSKEGO (uczonego w prawie w Paryzu, Strassburgu i w PADWIE) a przede wszytkim O UCIEMIEZENIE NIEWOLNICTOW POLSKIEGO CHLOPA i o UWIELBIANIE OBCYCH OBCOKRAJOWCOE co jest typowe dla NIESKONCZONEJ POLSKIEJ GLUPOTY.

  CYTAT:

  Konwersjom Żydów przechodzących w XVI-XVIII w. do stanu mieszczańskiego patronowały bogate sfery mieszczan oraz duchownych. Wydarzenia te miały miejsce zazwyczaj w dużych i bogatych miastach, gdzie stan mieszczański odgrywał ważną rolę (Warszawa, Poznań, Kraków, Lwów).

  Aktom zmiany wyznania patronował niejednokrotnie król (np. Jan Kazimierz) oraz przedstawiciele rodów magnackich (Krzysztof Radziwiłł, rodziny Czartoryskich, Lubomirskich, Zamoyskich, Sapiehów, Platerów czy Chodkiewiczów) oraz bogata szlachta.

  Decydujące znaczenie miał fakt uzyskania przez konwertytów licznych udogodnień w działalności kupiecko-handlowej. Kupcy żydowscy neofici otrzymali osobne przywileje i ochronne glejty. Wielu z nowochrzczeńców zyskało herby i nadziały ziemskie.

  Procedura uszlachcenia Żydów nie była prosta. Zwracał na to uwagę Jakub Goldberg, który przypominał, że aby przed 1588 r. uzyskać szlachectwo, należało otrzymać tzw. dyplom nobilitacyjny. Z tej możliwości miały skorzystać ponoć jedynie 4 osoby72. Dopiero Statut Litewski III z 1588 r. jednoznacznie nobilitował Żydów neofitów (oczywiście odpowiednio zamożnych). Ponieważ w prawie koronnym nie było zapisów tyczących się nobilitacji żydowskich konwertytów, Statut Litewski regulował tę kwestię, obowiązując na terenie całej Rzeczypospolitej 73.
  Jeden z jego artykułów mówił: „a jeśliby który Żyd, albo Żydówka do wiary chrześcijańskiej przystąpili, tedy każda taka osoba i potomstwo ich za szlachcica poczytani być mają…”
  Choć rzeczywistość okazywała się bardziej skomplikowana, to jednak po przebrnięciu biurokratycznych procedur, w których udział brał cały aparat państwowy, jak również duchowieństwo, prócz uzyskanego szlachectwa Żydzi-chrześcijanie korzystali z szeregu dodatkowych przywilejów i udogodnień.

  KONIEC.

  POLSKI CHLOP = NIEWOLNIK ZERO. OBCY np. Przybsz z Turkemnistanu, TURKO-MONGOL OBCY jak sie wyrzekl swoje wiary i rprzeszedla na chesciajanstow ZOSTAWAL SZLACHCICEM. PATRONOWAL tez imc ZAMOYSKI. Czy tenze Zamoyski zalozyl jakis uniwerstet, czemu go nie zalozyl w Warszawie, wiedzail jak funkcjonuja uniwersytety wszak byl w calej Europie. Nie mial czasu zajmowal sie bowiem konwersja innowiercow. DOBRE??

  Powiem krotko. PIER..OLE TAKI KRAJ I TAKICH LUDZI gdzie swoich BRACI POLAKOW CHLOPOW TRAKTOWALO SIE JAK NIEWOLNIKOW JAK ZWIERZETA bez jakichkolwiek praw a OBCY ZOSTAWAL SZLACHCICEM. JEST TO KRAJ DRANI, LAJDAKOW, zarowni SZLACHYT JAK I PLEBANOW DNO LAJDACKIE ZERO. WOLE BYC POPYCHADLEM ale u OBCYCH niz popychadlem u tzw. BRACI POLAKOW, to najglupsza nacja na ziemi. Nic dziwnego ze zen kraj poprostu zniknal z MAPY TO NASZA WINA NASZEJ POLSKIEJ NIESKONCZONEJ GLUPOTY.

 9. Marucha said

  Re 8:
  Z gory mowie: nie mam nic przeciwko ZYDOM wprost przeciwnie.

  Dlaczego przeciwnie?

 10. Adam Ryglowski said

  P. Marucha – zostaw Pan tego nieszczęśnika w spokoju. To najpewniej po – pegeerowska , albo skr- owska sierotka z Pomorza , Dolnego Śląska, lub Galicji .
  8 – ciulu – jak byli wychowani , i zachowywali się ludzie ” Zamojskiego ” – . Bogate , pieniądz w obiegu , włościanie żyli tam lepiej , niż szaraki na włościach R….w.
  Z tymi ludżmi spotykałem się jeszcze kilkanaście lat temu . TO BYŁA KLASA .

  Kiedyś Poznaniacy byli podobni – tylko dla nich KRAJAN BYŁ BRATEM ( może to i dobrze )

  A na koniec – ŁOBUZIE n i e . wrzucaj do jednego wora BANDYTÓW , ZDRAJCÓW Z ludżmi , którzy przez stulecia budowali Naszą Polskę 1918 – 1925 (??? – i co dalej ???)

 11. Niech im BOG blogoslawi NIECH ZYJE POLSKA said

  Do RYGLOWSKIEGO

  Jestem synem chlopskim spod Brzeska (malopolskie) i wcale nie jestem dumny ze jestem Polakiem. Jestem dumny ze jestem synem POLSKIEGO CHLOPA, moja rodzina od setek lat mieszlaka w tej okolicy, 5 ludzi z mojej rodziny zakatrupili kozacy w powstaniu styczniowym, 3 zginelo w Katyniu. Zycie poswiecilem nauce i matematyce. HISTORIA POLSKI TO WIELKI WSTYD, DZIADOSTOWO, DRANSTWO i nie nazywaj i nie obrazaj mnie i NIE ZACHOWIJ SIE jak typowy POLAKI BUTNY PAN CHAM Lobuzem. I zeby Pan wiedzial ze nie jestem bogaty ale szczesliwy

  Historia Polski to przyklad GLUPOTY DZIADOSTWA ZACOFANIA UCISKU POLSKIEGO CHLOPA przen GLUPIEGO PANA BEZSZCZELNEGO PLEBANA I LAJDAKA ARENDARZA. Totalny brak OSWIATY jedynie co to bzdury w formie Za Wolnosc Nasza i WASZA czyli glupie mieso armatnie albo inaczej uzyteczni idioci. NIE MAN JEDNEJ RZECZY DO DUMY W POLSKIEJ HISTORII za wyjatkiem odrodzenie POLSKI po 1 wojnie kiedyprawdziwi patrioci szczegolnie Paderewski i Dmowski cudem ten kraj odzyskali. Pozdrawiam. WLASNIE O TO CHODZI: TYLKO KRAJAN BYL BRATEM, tego i respektu dla bliziego szczegolnie dla KRAJANA brakuje mi w POLSCE OD WIEKOW!!!

 12. SAP said

  Chłopi w Katyniu?

 13. Racjonalista said

  Gdyby Jan Zamoyski został królem i założył dynastię, losy Polski potoczyłyby się zupełnie inaczej.

 14. L2P said

  Re 8-11;
  Nie powiem szkoda czasu.. litosc chwyta czytac tak sformatowana swiadomosc ale wypadaloby cos wyjasnic.. [ tyczy sie to zreszta wielu.. ]

  Zakladajac, ze bez srodkow pomocniczych Pan sam sobie i przy okazji milionom ludzi paskudzisz po glowie i w to jeszcze wierzysz, ignorancja a raczej brak wiedzy nie boli..?
  Gospodarz zadal sluszne pytanie, dlaczego Pan nie pomyslisz nad odpowiedzia.. i dalej swoje a raczej obce z nadania szambo wylewasz ?
  Nie uciekniesz Pan od rzeczywistosci i poza Polska ten problem, szczegolnie widoczny ostatnimi czasy, wystepuje ..!

  Sprobuje pomoc;
  Polska zawzdy to byl kraj mlekiem i miodem plynacy ! [ byl czas kiedy w Europie j.polskiego sie uczylo, na salonach nie wypadalo nie znac..]
  Jeszcze przed rozbiorami a i pozniej nie bylo najgorzej.. [ chlopstwo mialo sie calkiem niezle,..teraz Pan jestes wiekszy parobek niz za tzw. panszczyzny vs dzisiejszy tax plus inne uwarunkowania, jak chocby mass czaro media.. ]
  Taki ul jakim byla Rzeczpospolita to byla wspaniala i nie do przepuszczenia okazja, szczegolnie jak bogate i szczodre pszczolki pozwalaly, ugaszczaly i z czasem nawet dla interesu sie kooligowaly, odpowiednio wytwarzajac sobie na zgube sile odsrodkowa mogaca zniszczyc wszystko..bo mowa o urodzonych i zaprogramowanych genetycznie niszczycielach.. !
  To spotkalo Polske w formie skrajnej, bo dzis tulow zostal wpoloblakany a glowa dawno odstrzelona..ilu wartosciowych Polakow sie nie narodzilo..elita naszych elit ! [ p/k Katyn, powstan wiele w tym jedno polskie..]
  `Reka z noga` bija sie czesto i gesto i tez na obczyznie, wystarczy poczytac komentarze dotyczace roznych aspektow naszego zycia i jesli jakims cudem polska glowa zaczyna odrastac to zaraz Smolensk Emigracja i tak bez konca nst.aktywacja..tych sil odsrodkowych.
  Ta sytuacja jest poprzez zainteresowanych bardzo pilnowana..! [ zamienna elita onych zw.KODami ostanio wypelzla na ulice ..a to tylko lewa, wieksza polkula, tej nasadzonej smiertelnie pasozytniczej glowy na naszym ciele… ]
  Podobny los mieli nasi sasiedzi i z lewa i z prawa a teraz to juz swiat caly zarazony tym chachlem gudlajowatym jest zmierzajacy w wiadomym kierunku..\\
  [ mowa tu o bialych masach- nieswiadomych, rutynowo mordowanych, nawzajem przeciwko sobie nastawianych, jak szyny kolejarskie na zwrotnicach, taka to potega po 1200 r n.e. urosla mimo ciaglych z nimi wojen i jeszcze jedna wielka nas czeka, o czem wszem i wobec..]

  Zakladam wiadomym rodowod a i wroga poznac radze, na poczatek odsylam do Pana Jaska z Toronto i jego wiedzy..

  Tez do Boga sie modlic o uwolnienie bo to dzieci diabla sa i bez Boga ni do proga..

 15. Antares said

  Do „Niech im Bóg…”
  Dynastia obcych w danym kraju nie jest Polskim wynalazkiem. Popatrz Pan na taką Anglię -przecież tam mało który władca był rodowity angolem- albo koligacje książąt niemieckich albo francuskich a i w X w był król angli w żyłach którego płynęła też i Polska krew poprzez córkę Bolesława Chrobrego Swiętosławę zwaną w Skandynawii Sygrydą. W Hiszpani rządzili habsburgowie, w Szwecji też był król pochodzący z Francji (o ile pamiętam dynastia bernadotte). Cesarzami Niemiec też byli pochodzący z Czech, Rosjanie na tron wybrali niemiecką babę jaką była katarzyna, a nasi wazowie byli w 50% Jagielonami. Co do sasów, to ci zostali narzuciemi nam podstepem i siłą niż wybrani zostali dobrowolne. A resztę dopowiedział Panu Pan L2P .

 16. Niech im BOG blogoslawi NIECH ZYJE POLSKA said

  PRZYJACIELU wiedz ze kocham POLSKE I POLAKOW ale serce sciska jak widze MARTYROLOGIE naszego NARODU i BANDYTYZM naszych sasiadow. TRZYMAJ sie BRACIE, serdecznosci.

 17. Asyria said

  @ 3 said … Czy slyszeliscie by Francuzi wybierali na swoj tron…

  Ano, słyszeli że Francuzi wybierali na swój tron: Katarzyna Medycejska i jej synowie; Anglicy – Wilhelm I Zdobywca, Wilhelm III Orański, Dynastia hanowerska; Szwedzi – Jean Baptiste Bernadotte (marszałek napoleoński), Karol XVI Gustaw , Rosjanie – 2 caryce Katarzyny itd .. do wiedzenia skonczony durniu. Szkoda czasu na szukanie w sieci.

Sorry, the comment form is closed at this time.

 
%d blogerów lubi to: