Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

Polska produkuje 56 razy więcej ustaw i rozporządzeń niż Szwecja. Rzeczywistość prawna nigdzie w Europie nie jest tak zmienna i nieprzewidywalna jak w naszym kraju!

Posted by Marucha w dniu 2016-08-13 (sobota)

Polska jest europejskim liderem w zakresie produkcji nowego prawa. W ubiegłym roku weszło w życie 29,8 tys. stron maszynopisu nowych ustaw, rozporządzeń czy innych aktów prawnych o zasięgu ogólnokrajowym.

Gdyby ktoś chciał się z nimi wszystkimi zapoznać, to musiałby codziennie przez cały rok poświęcać na ich czytanie blisko 4 godziny. Co ciekawe – w latach 2012-2014 wyprodukowaliśmy 56 razy więcej aktów prawnych niż Szwecja, tj. kraj o najbardziej stabilnym systemie prawnym w UE.

Firma audytorsko-doradcza Grant Thornton zbadała ile nowego prawa tworzą poszczególne państwa należące do Unii Europejskiej. Wnioski dla naszego kraju są zatrważające.

Okazuje się, że w latach 2012-2014 Polska produkowała najwięcej nowych aktów prawnych (ustaw, rozporządzeń czy innych prawnych jednostek redakcyjnych o zasięgu ogólnokrajowym) ze wszystkich państw należących do UE. Średnio w roku nasi legislatorzy produkowali prawie 56-krotnie więcej przepisów niż najbardziej pod tym względem stabilna Szwecja, 11-krotnie więcej niż plasująca się gdzieś pośrodku europejskiej stawki Litwa i 2-krotnie więcej niż Węgry, czyli kraj gdzie nowego prawa co roku produkuje się już całkiem sporo.

W praktyce oznacza to, że tzw. rzeczywistość prawna dla obywateli i przedsiębiorców nigdzie w Europie nie była tak chwiejna i nieprzewidywalna jak w Polsce.

Niestety, rok 2015 okazał się być kolejnym rekordowym okresem dla polskiej legislacji. Zgodnie z wyliczeniami Grant Thornton rządzący nami politycy zasypali nas aż 29,8 tysiącami stron maszynopisu nowego prawa.

Gdyby ktoś chciał się z nimi wszystkimi zapoznać, to musiałby codziennie przez cały rok poświęcać na ich czytanie blisko 4 godziny. Pierwsze półrocze tego roku nie jest nic lepsze. W okresie od stycznia do czerwca przyjęto łącznie 12796 stron maszynopisu nowych aktów prawnych.

Źródła:
Legislatorzy zaciągnęli hamulec (GrantThornton.pl)
BarometrPrawa.pl

http://niewygodne.info.pl/

Komentarzy 26 to “Polska produkuje 56 razy więcej ustaw i rozporządzeń niż Szwecja. Rzeczywistość prawna nigdzie w Europie nie jest tak zmienna i nieprzewidywalna jak w naszym kraju!”

 1. matirani said

  Talmudyzm. WSZYSTKO normowac w sposób tak skomplikowaney, ze rabi moze dowolnie interpretowac kazdy przepis. Skazac goja lub nagrodzic zyda za taki sam akt.
  Proste.

 2. To przecież walka o miejsca pracy prawników!

 3. Adam Ryglowski said

  Im więcej „praw” – tym WIĘKSZE BEZPRAWIE .
  …..
  a KIEDY NARÓD PRAWNICZY WRÓCI DO KODEKSU HAMMURABIEGO ???

  odpowiedż jest jedna – N I G D Y.
  ….
  To byłby koniec aktualnej .. cywilizacji (???).

 4. Greg said

  Zdecydujcie się w końcu!
  Talmud czy Biblia?
  Nie wiem za co złapać?
  Ha, ha!

 5. Re: Artykul…
  To zydowski „kneSejm” produkuje ustawy w taki sposob, by przecietny polski „goj” nie mogl sie w tym zydowskim „g…nie” polapac, a tym samym byc w swietle „ich” prawa okradzionym, oszukanym i otumanionym…
  Latarnie wciaz „swieca”…ale „pustkami”…
  Czyzby brakowalo sznurow i taczek???…
  =======================
  jasiek z toronto

  http://polskawalczaca.com

 6. RomanK said

  http://www.zerohedge.com/news/2016-08-11/expert-says-rising-rapes-sweden-due-global-warming-not-soaring-muslim-immigation
  Szwedzi maja o wiele madrzejszych expertow..oto jeden z nich..wielka ilosc gwaltow to wina globalnego ocieplenia a nie emigrantow:-))))

 7. jamek said

 8. Adam Ryglowski said

  Ad 4) Greg – nietaktowne , ale nie łap ani jednego , ani drugiego .
  .
  Łap swojego fiuta …….,
  albo złap się za swoją głowę … coś nabazgrał .

 9. tren said

  Najlepsze że posłowie senatorowie ministrowie premierzy prezydenci nie (prze)czytają tego co uchwalają. Raj dla bogaczy bo tylko ich stać na zespół dobrych prawników. Nie trzeba utrzymywać żołnierzy okupantów. Wystarczy opanować drukarkę wieloznacznego prawa. Naczelnik US + sędzia/prokurator = okupacja.

 10. Antares said

  Ale szwedzki za to mają zdecydowanie więcej ciapatych.

 11. Longinus said

  Wszystko sie dzieje za naszym przyzwoleniem (biernoscia tchorzostwem).Dla tego zycie w POLSCE jest nie do zniesienia.
  Jest taka piesn Rosyjska;;;;;;;;Bij zyda bij zyda bij bij zyda;;;;;;;;;;tyle w tym temacie.

 12. Tomek said

  Coś przecież trzeba robić,nie tylko w stołek perdzieć.

 13. Maciuś said

  Będzie jeszcze gorzej za pejsatej PiSdy. Mamy zniewolenie przez mafię urzędniczą od 27 lat.

 14. Niech im BOG blogoslawi NIECH ZYJE POLSKA said

  POZA PRODUKCJA DURNOT nic innego ta ZGRAJA DYLATANTOW nie potrafi. WYP..olic wszytkie dotychczasowe BRDURY tzw. ustawy do kosza i ustali pare nowych z sensenm INACZEJ TO JEST TYPOWYPOLACKI STEK GLUPOT I TOTALNY NONSENS. POLSKIE MALE FIRYM DALEJ CIERPIA SA DOBIJANE PRZEZ USTAWY od IDIOTOW.

 15. Isia said

  … stworzenie dobrego prawa wymaga … czasu … jeśli mnie pamięć nie myli to … przedwojenny kodeks karny powstał po kilkunastu latach działania … powołanej w tym celu … komisji legislacyjnej pod przewodnictwem prof. Makarewicza …

  … tworzenie aktów prawnych w pośpiechu ( „na kolanie” ) to … tworzenie prawnych bubli … a w takich ilościach rocznie to już nie tworzenie a wręcz … produkcja …

  … zgadzam się z moimi przedmówcami, że … mamy prawo tworzone przez rządzących żydów … ze wszystkimi tego konsekwencjami … czyli nadmierną regulacją prawną … często niezrozumiałą dla tzw. przeciętnego obywatela … o treści dopuszczającej dowolność jego interpretacji … takie „psucie” prawa nie jest, rzecz jasna, przypadkowe …

  ——
  Polskie prawo, Pani Isiu, nie powstaje w Polsce.
  Admin

 16. Isia said

  Re: 15 Pan Admin … dlatego … n i e napisałam … przez rządzących w P o l s c e żydów …

 17. Valdi said

  W gąszczu /przepisów/ latwiej się schować, a dla „nieprawomyślnych” – kara i poniżenie.

 18. Isia said

  Re: 15 Pan Admin … odniosłam się do wypowiedzi moich przedmówców … które pozostawił Pan bez komentarza …

 19. Isia said

  Re :15 … chodzi oczywiście o to … kto faktycznie wpływa na treść stanowionego w Polsce prawa … choć artykuł odnosił się do ilości formalnie tworzonych przez Sejm ( obsadzony w większości przez żydów ) aktów prawnych …

 20. Re: 15 (komentarz) Gajowy.
  Byloby bardziej dosadnie, jesli napisalby Pan, Panie Gajowy, ze:
  Prawa dla Polakow nie powstaja w Polsce…

  Choc przyznam, ze czasami „nasze” k…rwy z „kneSejmu” sa bardziej talmudyczni od samych talmudystow…
  ================================
  jasiek z toronto

  http://polskawalczaca.com

 21. feliks koneczny w swojej ksiazce ,cywilizacja „ludzka” tworzy ocean przepisow prawnych (zakazow i przykazow) na wzor talmudu! tylko po to aby „zwierzeta ” pogubily sie kompletnie ! i tym samym sa okradane na ogromna skale w ….imie prawa talmudycznego:) i wlasnie po tym oczytane i myslace „zwierze ” powinno poznac sie w jakim kraju jest najwiecej „ludzi”:)

  ——
  Bredzisz, gównojadzie.
  Koneczny nic nie „tworzył”, tylko opisywał to co jest.
  Admin

 22. Niech im BOG blogoslawi NIECH ZYJE POLSKA said

  TE CALE PRAWNE BUBLE sa tylko PO TO BY MACIC SIAC NIEPEWNOSC i by KASTA tzw. PRAWNIKOW miala zapewniony ZER. SPROWADZILI POLAKE NA POZIOM DZIKUSOW AFRYKANSKICH ala BANTUSTAN. Wszytkie te ustawy POPRORU wyp..olic do KOSZA, uniewaznic i NAPISAC PARE USTAW PODSTAWOWYCH Z SENSEM. Tak samo KONSTYTUCJA UCHWALONA PRZEZ BANDE PIJANEGO KWACHA. Co to za DOKUMNET wyrzucin i NAPISAC NOWA Z SENSEM dla nas POLAKOW a nie dla PASOZYTOW na nas ZERUJACYCH.

 23. peacelover said

  …gdzie „prawnicy” (talmudu) rzadza,
  tam mamy bezprawie !!!!

  Nie tylko w Polsce !!!!!

 24. Lily said

  Urzednicy w Polsce,od 1989 r produkuja na potrzeby swoje,swoich,czy jak tam zwal,
  coraz to nowe ustawy,i rozporzadzenia.
  Kochani,jak slysze jak ktos sciemnia,ze” Pis,
  to jedyna narodowa,i katolicka partia”,a i sami
  chca uchodzic za takich,to sie tak glosno chichocze.
  „Po owocach ich poznacie”.E,wg Sw.Mateusza.

 25. matirani said

  23 Glob33..
  Adminie, nie jestem pewien sensu, jaki Globalus chcial przekazac, jest mozliwosc, ze nie chodzilo mu o krytyke Konecznego.

  Czy wszyscy Szanowni znaja II eksperyment Pawlowa? Pierwszy, to ten z kielbasa, sygnalem i slinotokiem.
  Drugi, bardziej zlozony, to kolo i elipsa, jak kolo to kielbasa a jak elipsa to uderzenie ( przykry impuls ) . Po jakimis czasie psy juz doskonale wiedzialy ze jak pojawialo sie kolo to bedzie kielbasa i merdaly ogonami, a na widok elipsy ogon miedzy nogi i chodu do budy.
  Perfidny Pawlow zaczal skracac dlugo os elipsy, czyli upodabniac js do kola, które jest elipsy szczególnym przypadkiem. Cóz sie stalo? Od pewnego momentu psy nie potrafily rozróznic jednego symbolu od drugiego i zaczynaly szalec i wariowac, swirowac.
  Moral? Jak wsród ludzi nie ma jasno ustalonych norm, to wariuja.
  Opowiadam to co Kossecki opowiadal na swoich wykladach, wiec jesli ktos zna ten II eksperyment Pawlowa zródlowo i naukowo to chetnie poczytamy…. aby nie zeswirowac przypadkiem.
  Znajac cel manipulacji mozna sie jej oprzec.

 26. Boydar said

  @ Pan Maćko

  „… że nie chodziło mu o krytykę Konecznego …”

  Pewnie, że nie o krytykę. Wyłącznie o dyskredytację. Z normalnej krytyki zawsze wynika coś konstruktywnego.

  „… Znając cel manipulacji można się jej oprzeć …”

  To prawda; tylko odróżniłbym cel od mechanizmu. Znajomość mechanizmu to wisienka na torcie; człowiek kumaty wyczuwa podstęp nawet i bez szczegółowej wiedzy. Rzekłbym nawet, że nadmiar szczegółów zaciemnia tylko jasność widzenia.

  Z pamiętnika partyzanta:
  Poniedziałek:- Niemcy gonią nas po lesie
  Wtorek:-Gonimy Niemców po lesie
  Środa:-Niemcy gonią nas po lesie
  Czwartek:-Gonimy Niemców po lesie
  Piątek:-Niemcy gonia nas po lesie
  Sobota:-Gonimy Niemców po lesie
  Niedziela:-Gajowy wy*****olił z lasu i nas i Niemców…

  Powinno być oczywiście „Pan Gajowy”, no ale może to jakiś inny. Który by nie był, w szczegóły nie wnikał.

Sorry, the comment form is closed at this time.