Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

Dlaczego zawieszono Mały Ruch Graniczny z Rosją?

Posted by Marucha w dniu 2016-08-14 (Niedziela)

Myślę że w końcu stało się jasne to, o czym wielu kaliningradczyków domyślało się co najmniej od 4 lipca – Mały Ruch graniczny (MRG) między Polską a obwodem Kaliningradzkim odchodzi w niepamięć. Ze strony polskich władz nikt nawet nie wysilił się by wymyślić jakiś wiarygodny pretekst.


Argument o zagrożeniu pochodzącym jakoby od MRG nie wytrzymuje jakiejkolwiek krytyki, ale to nikogo w Warszawie nie obchodzi. Odwołujemy MRG bo nam się tak podoba – taki właśnie motyw przewodni możemy usłyszeć między wierszami skąpych informacji o „zagrożeniu i zawieszeniu na czas nieokreślony”, czyli inaczej do „świętego nigdy”.

Nie będę ronić łez nad tymi moimi rodakami, którzy w pierwszej kolejności ucierpią od tej decyzji. Powiem tylko, że prawdopodobnie oni będą największymi ofiarami antyrosyjskiej polityki swojego rządu – zresztą nie po raz pierwszy.

Spróbujmy jednak przyjrzeć się obiektywnie plusom i minusom zawieszenia a być może i likwidacji MRG.

W pierwszej kolejności będzie to kolejny cios w Federację Rosyjską, na to właśnie „zamrożenie” MRG było obliczone. Znowu „złą Rosję” czegoś pozbawiono. Innych strat wynikających z odwołania MRG dla Rosji nie zauważam.

Aby właściwie zrozumieć prawdziwe motywy zawieszenia MRG, które przewidziałem jeszcze rok temu, musimy najpierw zrozumieć prawdziwe motywy jego wprowadzenia. A one wcale nie polegały na trosce polskich władz o mieszkańców obwodu Kaliningradzkiego lub nawet mieszkańców północnych województw Polski.

Wielu pewnie pamięta, że do wprowadzenia MRG o rozszerzonym zasięgu terytorialnym, ówczesne władze Polski powinny były przekonać wszystkie kraje UE. Została wykonana ogromna dyplomatyczna praca na forum Parlamentu Europejskiego i Komisji Europejskiej.

Skąd taka troska, i po co te wysiłki? Późniejsze majdanowe wydarzenia w Kijowie uchyliły tutaj nieco rąbka tajemnicy. Moim zdaniem zwierzchnicy polskiego rządu kalkulowali, że ogarnięci gorączką zakupów w Biedronkach i widokiem nowych dróg w Polsce, „unio-oświeceni” kaliningradczycy wyjdą na ulicę.

Jednym słowem były wielkie nadzieje i plany na wzrost niepokojów społecznych wśród „zakochanych w Unii” kaliningradczyków, który mógłby ku uciesze co niektórych doprowadzić do demonstracji i zamieszek w obwodzie.

Niestety, coś poszło niezgodnie z planem i rewolucja nie wybuchła. Co więcej nadal ponad 80% mieszkańców obwodu popiera Putina! Tak więc „nauka poszła w las”. W ten oto sposób MRG stał się reliktem czasów przeszłych, nieudanym eksperymentem w pewnym sensie balastem nie licującym w żaden sposób z powagą sankcji wobec Rosji, o które przecież tak zabiegamy.

Mały Ruch Graniczny w oczach naszego nowego (najważniejszego) sojusznika chyba po prostu nie zdał egzaminu. Urzędnicy w Warszawie otrzymali „wskazówki”. I tak oto zamykamy stronę zaczynającej się przecież ciekawie a kończącej jak zwykle, opowieści pod tytułem „MRG z Rosją”. Do zobaczenia na granicy!

Tomasz Omański
Za: polska-kaliningrad.ru
http://www.mysl-polska.pl

Komentarzy 21 to “Dlaczego zawieszono Mały Ruch Graniczny z Rosją?”

 1. NICK said

  Tytuł. Trudno o bystrą i mądrą wypowiedź.
  Prowokując do dyskusji napiszę tak oto na: ” Moim zdaniem zwierzchnicy polskiego rządu kalkulowali, że ogarnięci gorączką zakupów w Biedronkach i widokiem nowych dróg w Polsce, „unio-oświeceni” kaliningradczycy wyjdą na ulicę.” A może… .
  A może odwrotnie? A może Polacy prędzej by wyszli? Na ulice?
  A może coraz lepsza współpraca Królewca z Macierzą? Słowian? A może olewanie Warszawki na korzyść działań oddolnych. (…)

  ——
  To bardzo możliwe. Próba majdanizacji Królewca nie wypaliła, a nawet zagrażała odpaleniem nie w tę stronę.
  W każdym bądź razie decyzja przyszła zza granicy. Jak wszystkie decyzje na szczeblu wyższym, niż ulubiony przez gajowego wybór miejsca na przystanek autobusowy.
  Admin

 2. Marta1973 said

  Zawsze mnie ciekawiło dlaczego z MRG wyłączone zostały powiaty województwa podlaskiego – suwalski, sejneński i augustowski. Z miejscowości Wiżajny (powiat suwalski), a nawet z Suwałk, bliżej jest do Obwodu Kaliningradzkiego niż np. z Pucka czy Gdyni. Czy powodem był brak granicy z Okręgiem Kaliningradzkim?
  Inna sprawa – czy to zgodne z Konstytucją dzielić Polaków na mieszkających w rejonach uprzywilejowanych i pozostałych? Ruch bezwizowy z FR powinien być dla wszystkich.

 3. NICK said

  Geografia. Tak ogólnie. Paaani Marto 1973.

  Co do ruchu bezwizowego? Zgoda.

 4. revers said

  No jak eskadra smiglowcow z Kaliningradu odleciala na Krym, to faktcznie musi byc bezpiecznie, co juz zpapowiedzial p.Blaszczyk.

  http://zygumntbalas.neon24.pl/post/133241,co-sie-dzieje-na-swiecie-14-08-2016

  a jutro wspolna defilada …

  http://kresy24.pl/to-juz-pewne-ukraincy-na-defiladzie-15-sierpnia/

 5. e1000 said

  Re. 4 – A kto to jest pan Blaszczyk? A może chodzi o p. Ewę Błąszczyk, ale to nie ten temat.

 6. Marta1973 said

  @ 3
  A jak długą granicę z Obwodem posiada województwo pomorskie?
  Był pan kiedyś w Piaskach? Granica ma długość około 300 m.
  Wiżajny, Wisztyniec, Kibarty i Stołupiany (obecnie „Niestierow”)… To jedna kraina. Nasza kraina.

 7. Henry said

  „Dlaczego zawieszono Mały Ruch Graniczny z Rosją?”

  Dlatego, ze tereny zawłaszcza warmińsko-mazurskie należą do najbogatszych w Polsce, to tak jak druga Szwajcaria.
  Ludzie mają tam dużo pieniędzy na wszystko, robią tak duże zakupy produktów spożywczych, ze sa zmuszeni zakupić więcej garnków, aby to wszystko pomieścić.
  Maja nawet pieniądze na zakup niezbędnych lekarstw, na wysyłanie swoich dzieci do szkol i na studia w kraju, jak i zagranica.
  Po co wiec wpuszczać obcych (chociaż to tez Słowianie), aby wszystko widzieli co my tam mamy?

  A najważniejsze, ze władza ta centralna zrozumiała i całkowicie reprezentuje interesy swoi wyborców i stara się jak tylko może pomoc swoim obywatelom w utrzymaniu, a nawet podwyższeniu poziomu życia.

  W rejonie warmińsko-mazurskim wszyscy mają prace, bezrobocia tam ogóle nie ma, nawet, po co wiec dodatkowo obciążać tej rejon dodatkowymi turystami ??
  Władza i Pani premier to bardzo dobrze rozumie i dlatego zostanie przy swoim.

  Apel prezydenta Olsztyna do Pani minister Beaty Szydło tez został usłyszany i już wkrótce (kiedy ? może wszystko wiedzący szanowny Pan NICK posiada ta wiadomość ?) z pewnością odpowie na tą prośbę dotyczącą przywrócenia ruchu granicznego.

  Spokojnie-najważniejsze cele własne i utrzymanie własnego stołka jak na razie jest pewne, aby tam tym „zza morza ” żyło się dostatnio, spokojnie w dobrobycie, a indeksy dalej osiągały dla dobra „nas wszystkich” nowe rekordy.

 8. jan said

  Mnie z kolei wydaje się, że za tą smutną decyzją o zawieszeniu (czy zlikwidowaniu?) MRG mogą kryć się jakieś przesłanki militarne. Zamiary jankeskich neokonów, których plany podboju świata PiS nie tylko wprowadza w życie, ale już czyta wręcz w ich myślach – w pesymistycznym wariancie mogą sugerować przygotowywanie terenu (objętego MRG) do zadań szczególnych wobec Rosji. Zadań zaczepno-prowokacyjnych. Przy takim scenariuszu – MRG mógłby zakłócać przebieg przygotowań do prowokacji.

 9. Edward said

  Tak autor artykulu jak i internauci – o czym wy ludzie mowicie?! Czy wy naprawde jestescie serio????
  Czy wam naprawde nie swita w glowach ze sprawa jest arcypowazna??? Autorzy (wladze) tego czynu
  a wiec anulowania malego ruchu granicznego z Kaliningradem dobrze wiedza co robia i robia to z cala
  premedytacja.Te wladze,jak i poprzednie to zwyczajne zydostwo i oni realizuja swoje interesy – nie
  interesty Polakow.Za tym pozornie malym zamieszaniem kryje sie bardzo powazna sprawa i jesli im sie uda
  to calkiem mozliwe ze to bedzie poczatek konca Polski.Byl czas ze o tym duzo pisano,ostatnie lata wszyscy
  milcza – nawet zyd Rudi Pawelka zamilkl ze swoim powiernictwem pruskim!!! Bo wszystko jest juz przygotowane,
  Polacy oglupieni,biedni i tylko pozostalo przegonic Rosjan aby odtworzyc Prusy i po to anulowano ten maly
  ruch aby dokonac blokade tego obwodu rosyjskiego.To jest zwyczajna blokada!!!Bo czy Polakom podoba sie
  to czy nie to Rosja jest gwarantem niepodleglosci Polski w obecnych granicach.
  Publikujcie madre artykuly i odwazne a nie jakies kretactwa zydowskie – Polacy potrzebuja tego.

  ——
  Panie Edwardzie szanowny, militarna blokada Obwodu Kaliningradzkiego tyle ma wspólnego z istnieniem czy nieistnieniem małego ruchu granicznego, co piórnik z czyrakiem.
  Admin

 10. Maciuś said

  Tak nic ten mały ruch nie wnosił gospodarczo dla Polski, przy sankcjach gospodarczych, jakie nałożyła na Polskę Rosja.

  Za to wiele znaczył dla ludzi tam mieszkających.
  Admin

 11. e1000 said

  Re. 2 – powiaty z woj. podlaskiego w ogóle nie były brane pod uwagę przez ówczesne MSZ (2011r.), choć na logikę i geografię (tak, tak – re. 3) suwalski, sejneński i augustowski powinny być włączone w MRG. Może jakimś wytłumaczeniem jest to: „strefa przygraniczna po polskiej stronie musiała odpowiadać obszarowi Obwodu Kaliningradzkiego” oraz „to efekt kompromisu z Komisją Europejską” (http://www.rmf24.pl/fakty/polska/news-maly-ruch-graniczny-tylko-dla-wybranych-powiatow-msz-wyjasni,nId,365878) – ale od czego są negocjacje.

 12. NICK said

  Polecam definicje: MRG, strefa przygraniczna i Umowa międzypaństwowa (-tycząca tej kwestii).
  Pp. Marta i E1000.
  Najważniejsza jest Umowa. Co zapisane to będzie.
  Zwyczajowo, pilnuje się, by istniało lustrzane odbicie. We terytorium, dopuszczalnym najdalszym punkcie od granicy państwowej {!} i innych kwestiach.
  Tu istnieje odzwierciedlenie. Oczywiście nie dosłowne.
  Nawiasem, wpuściłbym na całe terytorium Polski nie tylko Królewiaków. Wszystkich Słowian.

  Pan Jan może mieć rację. (8).
  A tu:
  http://naszeblogi.pl/47959-w-przyszlosci-kaliningrad-zostanie-przylaczony-do-polski

 13. Maciuś said

  A jak p. Marucha sobie wyobrażałby ten ruch dalej. Kacapia w Królewcu zainstalowała rakiety jądrowe, między innymi przeciw nam, a wy sobie wyobrażacie dalej tam otwarte granice. Obowiązują tam nadal paszporty i wizy. Nie ma czegoś takiego, jak mały ruch graniczny z kacapią, wrogiem Polski.

  ——
  Pan żartuje, prawda?
  Admin

 14. Maciuś said

  Napiszę tak, wielu Polaków chce poprawnych stosunków relacji z rosjanami Rosją. Ale Rosjanie, jakby użyli tych rakiet jądrowych, oby nie, na Nas polaków, to nie będą pytać nas, kto jest z nimi z polaków, a kto jest przeciw nim z polaków, tylko wszyscy się spalimy. Jak to rodzielić, by ci co są za Rosją przeżyli nie myśląc o reszcie, co jest zaślepiona polskimi żydami u władzy. Dobrze by było to rozkminić.

  ——
  Niech agentura nie prowokuje Rosji, to się nie spalimy. Chyba, że spali nas NATO, co jest dużo bardziej prawdopodobne.
  Admin

 15. Edward said

  Panie Marucha – ja nie pisalem (nie myslalem) o blokadzie militarnej.Takiej jeszcze nie ma i
  chyba nie bedzie.Ja mialem na mysli blokade gospodarcza – jestem zdania ze jesli nawet tego
  wprost nie napisalem to dla kazdego kto interesuje sie ta tematyka jest to sprawa oczywista.
  Panie Marucha – prosze tej mojej wypowiedzi nie traktowac jako uszczypliwosc pod pana adresem.
  Pod koniec lat 90-tych bylo duzo rzeczowych publikacji przestrzegajacych Polakow przed rekonstrukcja
  Prus.Wedlug tych analitykow wiekszosc potomkow wladcow tych Prus przebywa w Anglii i tylko na to
  czeka (podobno duzo pisali na ten temat).Kiedy sie patrzy co zrobili z Polska i Polakami,kiedy widzimy
  ze Francja jest rowniez skonczona a Rosja jest okrazona i gnebiona sankcjami to wydaje sie byc realne
  dazenie do tego celu.Oczywiscie mamy tez duzo informacji co dzieje sie na terenach bylych Prus.
  Ta enklawa rosyjska jest oderwana od Rosji – ma polaczenie tylko morzem.Dla normalnego czlowieka
  tam zyjacego moze to byc jak wiezienie – i tak zapewne bedzie.Ta blokada ze strony rzadzacych Polska
  zbrodniarzy zydowskich jest wyjatkowo perfidna – ludzie tam zyjacy nie beda mieli mozliwosci swobodnego
  kontaktowania sie z innymi ludzmi (autentyczne wiezienie) oraz beda mieli powazne ograniczenia w
  kupowaniu rzeczy niezbednych do zycia.Jest oczywiste ze ich ojczyzna Rosja bedzie starala sie im
  zapewnic wszystko.Ale jak znamy zycie – jest to niemozliwe.
  Tak wiec ta blokada chca doprowadzic do zalamania ekonomicznego tej enklawy oraz maksymalnie zbuntowac
  tam zyjacych ludzi.Kazdy normalny Polak winien widziec co to oznacza dla Polski.Ja nie bede rozpisywal sie
  – niech to robia specialisci i patrioci polscy,nie zydowscy bezwzgledni gracze.

 16. Maciuś said

  Tak, ale Polska jest obsiana nadal wszerz i wzdłuż agenturą FSB także, i oni powinni wiedzieć co w trawie piszczy.

 17. Marucha said

  Re 15:
  Dopóki Rosja jest Rosją, nie ma mowy o żadnym oderwaniu Obwodu Królewieckiego od Federacji Rosyjskiej, a tym bardziej o jakiejś rekonstrukcji Prus. Nie dojdzie też do żadnego załamania gospodarczego tego rejonu, tak jak nie doszło na Krymie, mimo odcięcia wody, elektryczności i dróg.

  Rosjanie są zbyt mądrzy i patriotyczni, by buntować się przeciwko najlepszej władzy, jaką mają od 100 lat.

 18. Maciuś said

  Jak pożyjemy jeszcze, to zobaczymy jak będzie.

 19. e1000 said

  Re. 12
  Ktoś tu zapomniał, że Polska należy do Unii Europejskiej i podpisała układ z Schengen.

  No i… ?
  Admin

 20. NICK said

  (18).
  „Golono-strzyżono”?
  Nie ze mną.
  Zatem. Ma Pan rację.

 21. Edward said

  „Dopoki Rosja jest Rosja……………”.Oby ten ostatni wpis pana panie Marucha realizowal
  sie jak najdluzej.Bardzo chce w to wierzyc.Jednak w dziwny sposob niepokoj o los Polski
  nie chce mnie opuscic.

  No cóż, Rosja nie będzie chciała ratować Polski. Już jej raz podziękowano za próbę ratowania naszego kraju przed rozerwaniem przez pruskie wrony. Drugi raz – za wyzwolenie od narodu nazistów.
  Admin

Sorry, the comment form is closed at this time.