Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

 • The rainbow symbolizes the Covenant with God, not sodomy Tęcza to symbol Przymierza z Bogiem, a nie sodomii


  Prócz wstrętu budzi jeszcze we mnie gniew fałszywy i nikczemny stosunek Żydów do zagadnień narodowych. Naród ten, narzekający na szowinizm innych ludów, jest sam najbardziej szowinistycznym narodem świata. Żydzi, którzy skarżą się na brak tolerancji u innych, są najmniej tolerancyjni. Naród, który krzyczy o nienawiści, jaką budzi, sam potrafi najsilniej nienawidzić.
  Antoni Słonimski, poeta żydowski

  Dla Polaków [śmierć] to była po prostu kwestia biologiczna, naturalna... śmierć, jak śmierć... A dla Żydów to była tragedia, to było dramatyczne doświadczenie, to była metafizyka, to było spotkanie z Najwyższym
  Prof. Barbara Engelking-Boni, kierownik Centrum Badań nad Zagładą Żydów, TVN 24 "Kropka nad i " 09.02.2011

  Państwo Polskie jest opanowane od wewnątrz przez groźną, obcą strukturę, która toczy go, niczym rak, niczym demon który opętał duszę człowieka. I choć na zewnatrz jest to z pozoru ten sam człowiek, po jego czynach widzimy, że kieruje nim jakaś ukryta siła.
  Z każdym dniem rośnie liczba tych, których musisz całować w dupę, aby nie być skazanym za zbrodnię nienawiści.
  Pod tą żółto-błękitną flagą maszerowali żołnierze UPA. To są kolory naszej wolności i niezależności.
  Petro Poroszenko, wpis na Twiterze z okazji Dnia Zwycięstwa, 22 sierpnia 2014
 • Kategorie

 • Archiwum artykułów

 • Kanały RSS na FeedBucket

  Artykuły
  Komentarze
  Po wejściu na żądaną stronę dobrze jest ją odświeżyć

 • Wyszukiwarka artykułów

 • Najnowsze komentarze

  errorous o Wolne tematy (58 – …
  matirani o Jak zmieniało się zatrudnienie…
  matirani o Wolne tematy (58 – …
  minka o Jak zmieniało się zatrudnienie…
  Głos Prawdy o Wolne tematy (58 – …
  Homolka o NATO może się samo rozbroić…
  Bezpartyjna o W rocznicę urodzin Wielkiego…
  Boydar o Wolne tematy (58 – …
  Boydar o Wolne tematy (58 – …
  Głos Prawdy o Wolne tematy (58 – …
  Bezpartyjna o Wolne tematy (58 – …
  NC o Wolne tematy (58 – …
  Bezpartyjna o Wolne tematy (58 – …
  walthemar o Wolne tematy (58 – …
  Marucha o Wolne tematy (58 – …
 • Najnowsze artykuły

 • Najpopularniejsze wpisy

 • Wprowadź swój adres email

  Dołącz do 616 obserwujących.

Ukraińcy szturmują Polskę. Liczba imigrantów z tego kraju wzrosła trzykrotnie

Posted by Marucha w dniu 2016-08-15 (Poniedziałek)

W ciągu ostatnich trzech lat liczba cudzoziemców, którzy posiadają ważne dokumenty uprawniające do pobytu w Polsce (m.in. zezwolenie na pobyt czasowy lub stały) wzrosła o blisko 90 tys. osób (o 61 proc.) – ze 146 tys. do ponad 234 tys. Najliczniejszą grupę stanowią obywatele Ukrainy.

Liczba osób, które posiadały ważne dokumenty prawa pobytu w Polsce

Dane nie uwzględniają osób przebywających w Polsce na podstawie wiz.

Cudzoziemcom chcącym zalegalizować swój pobyt w Polsce (przez okres dłuższy niż zezwala na to np. wiza) wydaje się dokumenty poświadczające ich prawo pobytu w kraju. Najczęściej jest to karta pobytu lub dokumenty wydawane obywatelom Unii Europejskiej i ich rodzinom. Wśród najpopularniejszych typów zezwoleń zdecydowanie dominują zezwolenia na pobyt czasowy – 41 proc., prawo pobytu obywatela UE – 28 proc. oraz pobyt stały – 21 proc.

Lista najliczniejszych obywatelstw posiadających ważne dokumenty pobytowe nie uległa zmianie w ciągu ostatnich trzech lat. Aktualna kolejność kształtuje się następująco: Ukraina 84 tys., Niemcy 23 tys., Białoruś 11 tys., Rosja 10 tys., Wietnam 9 tys., Włochy 7 tys., Chiny 6 tys., Francja 5,5 tys., Wielka Brytania i Bułgaria – po 5 tys.

Liczba osób, które posiadały ważne dokumenty potwierdzające prawo pobytu na terytorium RP

Największy wzrost (blisko trzykrotny) dotyczy obywateli Ukrainy – o 55 tys. osób (z 28 tys. do prawie 84 tys.). Różnica wynika głównie z prawie pięciokrotnego wzrostu liczby zezwoleń na pobyt czasowy o 45 tys. (z 12 tys. do ok. 58 tys.). W 2013 r. stanowili oni 1/5 całej populacji cudzoziemców w Polsce, a obecnie jest to 36 proc.

W przyszłości należy spodziewać się dalszego wzrostu liczby cudzoziemców w Polsce. Największy potencjał imigracyjny mają obywatele Ukrainy, którzy prawdopodobnie pod koniec 2016 r. będą posiadali ok. 100 tys. ważnych dokumentów pobytowych. Wzrost będzie dotyczył również innych grup narodowościowych i na przełomie 2016 oraz 2017 r. liczba cudzoziemców posiadających ważne dokumenty uprawniające do pobytu w Polsce osiągnie najprawdopodobniej ok. 250 tys. osób.

Źródło: Urząd do Spraw Cudzoziemców

http://forsal.pl

Komentarzy 13 do “Ukraińcy szturmują Polskę. Liczba imigrantów z tego kraju wzrosła trzykrotnie”

 1. rdest said

  Karta praw Polaka ,chyba była ukłonem w stronę Ukrainy:
  Posiadacz Karty Polaka ma prawo do:
  zwolnienia z obowiązku posiadania zezwolenia na pracę na zasadach określonych w ustawie z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (Dz. U. z 2015 r. poz. 149);
  podejmowania i wykonywania działalności gospodarczej na takich samych zasadach jak obywatele polscy na zasadach określonych w ustawie z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (Dz. U. z 2015 r. poz. 584);
  podejmowania i odbywania studiów, studiów doktoranckich oraz innych form kształcenia, a także uczestniczenia w badaniach naukowych i pracach rozwojowych na zasadach określonych w ustawie z dnia 27 lipca 2005 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym (Dz. U. z 2012 r. poz. 572). Posiadacz Karty Polaka zachowuje przy tym prawo do ubiegania się o stypendia i inną pomoc przewidzianą dla cudzoziemców w odrębnych przepisach;
  korzystania z form kształcenia na zasadach określonych w ustawie z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz. U. z 2015 r. poz. 2156);
  korzystania ze świadczeń opieki zdrowotnej w stanach nagłych, w zakresie określonym w ustawie z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz. U. z 2015 r. poz. 581), chyba że umowa międzynarodowa, której Rzeczpospolita Polska jest stroną, przewiduje zasady bardziej korzystne (przepis nie dotyczy osób uprawnionych do świadczeń opieki zdrowotnej na podstawie przepisów o koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego). Koszty niniejszych świadczeń opieki zdrowotnej są finansowane z budżetu państwa, z części, której dysponentem jest minister właściwy do spraw zdrowia, na zasadach określonych w ustawie z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych;
  ulgi 37% przy przejazdach środkami publicznego transportu zbiorowego kolejowego w pociągach osobowych, pospiesznych i ekspresowych, na podstawie biletów jednorazowych, na zasadach określonych w ustawie z dnia 20 czerwca 1992 r. o uprawnieniach do ulgowych przejazdów środkami publicznego transportu zbiorowego (Dz. U. z 2012 r. poz. 1138);
  bezpłatnego wstępu do muzeów państwowych.
  Korzystanie z uprawnień, o których mowa w art. 6 ust. 1 pkt 3-7 ustawy z dnia 7 września 2007 r. o Karcie Polaka (nauka, oświata, opieka zdrowotna, transport publiczny, muzea) wymaga okazywania Karty Polaka oraz ważnego dokumentu potwierdzającego tożsamość jej posiadacza.

 2. Anucha said

  Przypomniało mi się jak w 1995 roku poznaliśmy Marinę z Kazachstanu . Jej dziadkowie ze strony matki byli Polakami, ojciec Rosjanin. Marina przyjechała uczyć się do średniej szkoły i mieszkała w internacie. Miasto szukało sponsorów. Ja z żoną troszkę jej pomagaliśmy. O ile dobrze pamiętam to płaciliśmy jej między innymi za bilety gdy jeździła do domu na święta i wakacje. Po kilku latach władze z wielką pompą sprowadziły całą rodzinę do naszego miasta ale mieszkanie znaleziono dopiero w Ełku ( warmińsko-mazurskie) w starej zamieszkałej przez cyganów przedwojennej kamienicy z czerwonej cegły.
  Byliśmy zaproszeni na „parapetówkę”. Wstyd nam było za nasze władze , w lepszych warunkach mieszkali u siebie.Otrzymywali skromną pomoc i ciągle bez obiecywanej pracy.
  Wtedy nie mogłem zrozumieć zaistniałej sytuacji.Tyle mówiono o naszych rodakach i ich cierpieniach a w całym północno-wschodnim regionie nie zapewniono godziwych warunków dla jednej rodziny repatriantów .

 3. Ad. 2

  „Wstyd nam było za nasze władze”

  – To te władze są NASZE?… nie wiedziałem… 🙂

 4. Boydar said

  Co my wiemy o tych „Ukraińcach” ? Ilu ich jest w rzeczywistości ? (nawet z artykułu nie sposób tego wydedukować) Co w ogóle z tego wynika, że przyjechali ? Po co oni przyjechali a po co myśmy ich wpuścili ? Z czego żyją ? Jeżeli pracują, to co robią ? Dlaczego akurat oni to robią a nie my, skoro podobno za pracą wyjeżdżają na zmywak „miliony Polaków” ?

  Co robi w Polsce TAKA ilość Niemców i Francuzów ? Też na dorobku ? Czy przed podatkami uciekli jak Gerad D. ?

 5. revers said

  @1 „Karta praw Polaka ,chyba była ukłonem w stronę Ukrainy”

  – : tych z Kazachsatnu takze, o ktorych pisal Aleksander Watt, czy tylko ci razaci?

 6. rafal z said

  żadnych przywilejów. żadnych. nikomu. jeśli ktoś ma tak bardzo dobre „serduszko” to niech sam/sama zapier…. na bonusy dla kogokolwiek!

 7. NICK said

  Właśnie, Lubelaku. (4).
  Ja widzę coś zupełnie innego niźli podaje źródło zatrute.
  Źródło: Urząd do Spraw Cudzoziemców

  http://forsal.pl

 8. matirani said

  Boydar, 900 bodajze Niemców pracuje w NAJWIEKSZEJ NA SWIECIE placówce dyplomatycznej, jaka jest niemiecki konsulat we Wroclawiu. 😉
  Podejrzewam, ze inne miasta tez maja niemieckie konsulaty-agentury? Pewno mozna znalezc w sieci, gdyby ktos chcial.

  Przeciez, aby pilnowac tubylców pod zaborem, sami zdrajcy i marionetki nie wystarcza, trzeba tez posiadac wlasna, niemiecka, siatke agenturalna. Bo wiadomo jak to jest ze zdracjami i marionetkami. Dzis placi Reich a jutro zmienia „lojalnosc” bo placi USA a kiedy zaczan placic Chiny to tez chetnie wezma o Rosji juz nie wspominajac.

  NM, Szanowni, co to bylo, ze Bul Komoruski wyszedl z Anbasady Rosji i zapowiedzial kumplom, ze „teraz k**wa to ja”?!

 9. Carlos said

  Wladze nie sa nasze od dawna. Zabrali mi mieszkanie,ktore nie pozwolili wykupic przed moim wyjazdem do USA-a teraz powiedzieli ze przepisy sie zmienily i… nie oddadza. NIECH ICH WSZYSTKICH PIEKLO POCHLONIE. W Stanach -jako nielegalny- bylem lepiej traktowany, niz we wlasnym kraju, choc wiem ze „politycznie” Usrael to najwiekszy bandzior, to przyznac musze, ze objety bylem programem dla nieubezpieczonych-dzieki ktoremu mialem opieke lekarska,leki,badania itp. za darmo !

 10. Zgorzkniały said

  Re 4 Boydar:

  „Co w ogóle z tego wynika, że przyjechali ? Po co oni przyjechali a po co myśmy ich wpuścili ? Z czego żyją ? Jeżeli pracują, to co robią ? Dlaczego akurat oni to robią a nie my, skoro podobno za pracą wyjeżdżają na zmywak „miliony Polaków” ?”

  W moim miejscu pracy są jako studenci. Pracują na czarno. Ostatnio częściej chodzą do pracy niż na zajęcia na uczelni. Robią swoją pracę zamiast Polaków bo żądają mniej niż i tak głodowe stawki jakie płaci polskiej załodze nasz prywaciarz (co dla nich i tak jest sumą znacznie większą niż zarobiliby u siebie).

  Prywaciarze wolą sobie sprowadzać jeszcze tańszą siłę roboczą ze wschodu żeby szybciej zaopatrywać się w nowe auta. Za Odrą prywaciarze popierają sprowadzanie nachodźców gdyż mogą dzięki temu obniżać pensje. Taka smutna (albo i zwyczajnie realistyczna) myśl mi się nasuwa, że jako ogół biznes zdradza pierwszy.

 11. revers said

  „Prywaciarze wolą sobie sprowadzać jeszcze tańszą siłę roboczą ze wschodu żeby szybciej zaopatrywać się w nowe auta. Za Odrą prywaciarze popierają sprowadzanie nachodźców gdyż mogą dzięki temu obniżać pensje. Taka smutna (albo i zwyczajnie realistyczna) myśl mi się nasuwa, że jako ogół biznes zdradza pierwszy.@

  Panie Zgorzknialy nie slyszal, ze pani kanclerzyca Merkel to wprost wezwala wielkie koncerny jak Siemens, Opel do zatrudnienia uchodzcow. To samo bedzie z mniejszymi firmai jak dostana doplaty, kto inny jest na fali.

  Swego czasu po upadku muru berlinskiego z Siemensa pierwszy wylecial znajomy z Zielonej Gory, pozniej dyrektor firmy komputerowej w Zielonej Gorze, tak ze polacy nie dlugo pocieszyli sie zachodem i demokraja, konsumem.

  Nieraz musial sie wyklocac z niemieckimi bandytami intelektualnymi na uczelni z jezyka programowania „C”.

 12. Zgorzkniały said

  Re 12:

  Słyszał słyszał to o makreli. Muszą mieć na nią mocne haki że własne państwo demoluje bez zająknięcia.

  Może Pan przybliżyć sprawę tych kłótni z uczelnianymi bandytami? Kradli rozwiązania znajomego?

 13. revers said

  no utrudniali jak mogli zaliczanie programow, choc facet byl obaltany w programowaniu.

  A wzmiana Simensie, Oplu dotyczyla uchodzcow, a wlasciwie anszlusowanych obzwateli DDR.

  Podobne relacje spotykaly uchodzcow z balkanow, serbowie gdzie po okresie zatrudnienia w zakladach Opla, malej satbilazacji. Potem ci starzy uchodzcy byli zastepowani nowymi uchodzcami na dzisiaj to z syrii, bo spotykalem serbow ktorzy to przywitanie niemieckie w formie miejsc pracy w jednych z wiekszych z zakladow Opla Rüsselsheim mieli za soba. ostal sie socjal lub pracki dorywcze, nisko platne.

Sorry, the comment form is closed at this time.

 
%d blogerów lubi to: