Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

„Potrzeba nam doktrynalnej jasności, a nie ducha Asyżu”

Posted by Marucha w dniu 2016-08-20 (Sobota)

Włoski historyk i publicysta Roberto de Mattei zwraca uwagę na ciekawą prawidłowość w planowanych wizytach papieża Franciszka – są to inicjatywy związane z ekumenizmem i dialogiem międzyreligijnym.

Zdaniem uczonego mogą one przyczyniać się do powstania synkretycznej super-religii. Tymczasem panoszące się na świecie zło, w tym odprawiane w publicznych miejscach czarne msze, wołają o interwencję Rzymu. Doktrynalna jasność – oto czego, zdaniem publicysty oczekują wierni od Ojca Świętego wierni w dzisiejszych czasach.

Wśród zaplanowanych na najbliższy czas wizyt papieża Franciszka na pierwszy plan wysuwa się podróż do Asyżu zaplanowana na 19 sierpnia. Odbędą się tam obchody 30. rocznicy spotkania przedstawicieli różnych religii, w którym uczestniczył papież Jan Paweł II.

Na pierwsze spotkanie międzyreligijne 27 października 1986 r. do miejscowości Asyż przybyło 47 delegacji reprezentujących 13 religii. Oprócz chrześcijan obecni byli wyznawcy judaizmu, islamu, hinduizmu, buddyzmu, zaratusztrianizmu, dźinizmu, sikhizmu oraz tak zwanych religii tradycyjnych. Kościół katolicki oprócz papieża Jana Pawła II reprezentowało także 14 hierarchów. Modlono się osobno, by uniknąć wrażenia synkretyzmu. Celem było sprzeciwienie się wojnie i prośba do Nieba o pokój. Mimo to spotkanie, a także późniejszy (wytworzony przez komentatorów) „duch Asyżu” spotkał się z krytyką wśród konserwatywnych katolików.

Duch ten zdaje się bowiem być obecny także w obecnej aktywności papieża Franciszka. Między 30 września a 2 października papież spotka się z muzułmanami i prawosławnymi w Gruzji i Azerbejdżanie. Z kolei 31 października w szwedzkim Lund weźmie udział w obchodach 500-lecia tak zwanej Reformacji.

„Ekumeniczne inicjatywy to kompas obecnego pontyfikatu, co zdaje się grozić (…) pozbawieniem katolicyzmu treści i przyczynieniem się do stworzenia synkretycznej super-religii”, pisze Roberto de Mattei na łamach „Il Tempo”.

Włoski historyk twierdzi, że można wręcz mówić o opcji preferencyjnej na rzecz niekatolików, na wzór opcji preferencyjnej na rzecz ubogich obecnej w katolickiej nauce społecznej. Jak jednak zauważa, tego typu opcja wiąże się z zapomnieniem wojnach religijnych i prześladowaniach chrześcijan przez wyznawców innej religii.

Warto przypomnieć, że w 8 na 10 krajów, gdzie chrześcijanie cierpią największe prześladowania, główną religia to islam. W dziewiątym, jest ona jedną z dwóch głównych. Te dane z prowadzonego przez Open Doors Światowego Indeksu Prześladowań nie pozwalają żywić nadziei na łatwe porozumienie islamsko-chrześcijańskie. Pomimo to 11 sierpnia papież Franciszek zdecydował się na spożycie posiłku z grupką imigrantów z Syrii.

Jedną z ofiar islamistów jest francuski ksiądz, Jacques Hamel. Arcybiskup Rouen wniósł o beatyfikację zabitego przez czcicieli Allacha kapłana. Czy jednak Rzym poprze tę inicjatywę? – zastanawia się włoski historyk. Trudno nie zauważyć, że byłby to czytelny znak potępienia islamskiego fundamentalizmu.

De Mattei wspomina także o problemie trzech hiszpańskich biskupów oczekujących na proces sądowy. Powód? Krytyka nowoprzyjętego w Hiszpanii prawa broniącego homoseksualistów. We współczesnym świecie zdarzają się też przypadki bardziej bezpośredniego ujawniania się zła. To casus Oklahoma City, gdzie w dzień Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, w publicznym City Civic Center Music Hall zorganizowano „czarną mszę”. Wszystko za aprobatą lokalnych władz.

Czas pokaże czy Ojciec Święty odniesie się do tych i innych kwestii czy też zostanie całkiem pochłonięty przez dialog międzyreligijny. To pierwsze jest według historyka pragnieniem wielu katolików. „Zdezorientowani wierni zwracają się do Wikariusza Chrystusa, prosząc go by okazał swą ojcowską dobroć nie tylko wobec tych oddalonych, lecz również mu najbliższych. W obecnym burzliwym okresie historii bardziej, niż kiedykolwiek potrzebują oni jasności i zachęty”.

Źródła: rorate-caeli.blogspot.com / kosciol.wiara.pl
mjend
http://www.pch24.pl

Komentarzy 21 do “„Potrzeba nam doktrynalnej jasności, a nie ducha Asyżu””

 1. jacta said

  Ks. Jacek Międlar – „narodowiec” z koncesją
  https://wiernipolsce1.wordpress.com/2016/08/20/ks-j-miedlar-narodowiec-z-koncesja/

  Kto mu dał koncesję?
  Admin

 2. ? said

  „w 8 na 10 krajów, gdzie chrześcijanie cierpią największe prześladowania, główną religia to islam.”

  Które to kraje? Jest jakiś odrębny artykuł lub opracowanie na ten temat? Chętnie przeczytam.

 3. pawel said

  Konkurs.

  Kto to powiedział następujące słowa, w nawiązaniu do poderżnięcia gardła katolickiemu księdzu:

  „Nie lubię mówić o przemocy islamskiej, ponieważ każdego dnia, gdy otwieram gazety, widzę akty przemocy, tutaj we Włoszech: ktoś zabija swoją dziewczynę, ktoś inny swoją teściową … i ci brutalni ludzie są ochrzczonymi katolikami! Istnieją brutalni katolicy … Gdybym mówił o przemocy islamskiej, musiałbym też mówić o przemocy katolickiej”.

  a. Barroso
  b. Sędzia Dredd
  c. aktualny przywódca KK

  za: fronda.pl

 4. revers said

  Przy takich katechezach i starszych w wierze wyznaniach „Rabin Berger zapytał rabina Kaniewskiego o to co należy zrobić ażeby przygotować się na przyjście moshiacha. Rabin Kaniewski dał nieoczekiwaną, bezpośrednią i prostą odpowiedź: „Wszystko co można zrobić to przewidzieć rychłe nadejście moshiacha”.

  https://gloria.tv/article/ZKwY82nX3GiMJ7VCvgLsDhjmy

 5. Wimar said

  Obecny kryzys KK ,to czas użycia wiejadła, które oddziela ziarno od plew. Postępowanie obecnego Papieża sprzyja określeniu się katolików jaki kościół im odpowiada – ten ponadczasowy, chrystusowy i apostolski czy posoborowy, wypaczony neomodernizmem, realizujący swoje aggiornamento ??

 6. Czy Bóg ingeruje w nasze życie? Bo jeśli tak, to… kierunek Asyż. I „odnowy w Duchu świętym”. I inne takie.

 7. VA said

  W co Franek naprawdę wierzy:

 8. Longinus said

  Jedna wielka swiatowa religia czyli:(szatanizm=rabinczny).Pod auspicjami Watykanu I naszego Franciszka.Namaszczonego przez;;;;;;;zydostwo talmudyczne;;;NIE PRAWDAZ……….NWO ogarnia nas coraz bardziej (666)

 9. Premizlaus said

  Swego czasu powinien pamiętać Pan Gospodarz, jak przybrał Papieża w jarmułkę po tym, jak się wypowiedział, że nie należy popadać w „przesadną czystość doktrynalną”.

 10. VA said

  Apostata Franciszek – sługą antychrysta

 11. Joannus said

  Ad 5
  Ta jest jak Pan pisze.
  Róbmy swoje, nie naśladując płaczących niewiast, którym Pan Jezus mówił, i nadal mówi.
  Nie płaczcie nade mną. ale płaczcie nad sobą i synami waszymi.

 12. JO said

  Podręczny bagaż Biskupa Ryszarda Williamnsona.
  https://polakortodoks.wordpress.com/2016/08/21/podreczny-bagaz-biskupa-ryszarda-williamnsona/

 13. revers said

  .. lub ikony

  .http://i.imgur.com/jOxz90U.jpg

 14. VA said

  Papież Franciszek – Sługa Antychrysta !! Apostata Franciszek

 15. L2P said

  30 tys. osób na rekolekcjach narodowych w Licheniu z o. Johnem Bashoborą..
  http://wpolityce.pl/kosciol/305440-30-tys-osob-na-rekolekcjach-narodowych-w-licheniu-z-o-johnem-bashobora
  Czarny czaraczasty slugus parasatego bialym chrzescijanom wytlumaczy co to znaczy byc dzieckiem bozym w Jezusie Chrystusie i jego Matce.

 16. JO said

  ad.15.
  „Rekolekcje to czas, gdy dusza ma zdążyć za ciałem – tymi słowami ks. Wiktor Gumienny MIC, kustosz licheńskiego sanktuarium powitał przybyłych na rekolekcje z o. Johnem Bashoborą.”

  Taki mamy Koscil Zydowski Kosciol Posoborowy!!

  Dusza ma dazyc za Cialem!! Czytacie Panstwo?

  Przez 2 tysiace lat Swiete Magisterium naucza, ze mamy walczyc z ciala namietnosciami a ten Murzyn wciska Polakom , ze maja byc jak Woodu Afrykanczycy..

  Lichen to kolejna „Orkiestra Swiatecznej Pomocy” w Posoborowym Wydaniu…

  Biedne dzieci, biedni ludzie wodzeni na potepienie. 30 tysiecy ludzi…Polakow.

 17. Boydar said

  Licheń Panie JO, to taki lokalny śdm. Kto jeździ do Lichenia. Tacy sami co do Medjugorie. Potem przywożą takie różne „amulety'” i hołubią w domu. I dom zdycha. ZDYCHA. Wiem, bo wiem. I tak ma być. Bóg to dobrze dopuścił.

 18. JO said

  ad.17. Do Lichenia wiec jedza w wiekszosci dzieci Zydow….
  Pamietam jak zmarl JPII, to po latach, zdalem sobie sprawe , ze agitotarami i pierwszymi do wyjazdy na pogrzeb w Rzymie JPII, byli wlasnie Zydzi, udajacy Katolikiow.

  Onie teraz przejeli nasze Miejsca Swiete i uzytkuja je na perwersje Nas Polakow i adroacje swego plemiennego Bozka, w talmudyczny sposob….

 19. VA said

  Wkrótce po Soborze Trydenckim, M. Marianie Francisce de Jesús Torres y Berriochoa (1563–1635) zakonnicy klasztoru w Quito w Ekwadorze objawiała się Najświętsza Maryja Dziewica, która do niej przemawiała. Objawienia te zostały zachowane na piśmie i uznane przez Rzym. Dlatego zbudowano Najświętszej Maryi Dziewicy z Quito wspaniały kościół, a historycy mówią na ten temat, co następuje: kiedy figura Najświętszej Dziewicy była już prawie gotowa, a rzeźbiarz zamierzał stworzyć jej oblicze, stwierdził, że oblicze to w cudowny sposób było już gotowe. Cudowna postać Najświętszej Maryi Dziewicy była tam przez wiernych Ekwadoru czczona z wielką pobożnością.
  I ta Najświętsza Dziewica z Quito przepowiedziała owej zakonnicy wiele rzeczy mających się zdarzyć w XX wieku, a przy tym powiedziała wyraźnie w Kościele świętym będą się coraz bardziej rozpowszechniały błędne nauki i pogrążą Kościół w katastrofalnej, absolutnie katastrofalnej sytuacji. Ani się obejrzymy, jak zanikną obyczaje, a wiara wygaśnie.
  20 stycznia 1610 roku Matka Boża objawiła się jej i powiedziała między innymi: „Wiedz, że od końca XIX, a szczególnie w XX wieku namiętności wybuchną i dojdzie do zupełnego zepsucia obyczajów, bo Szatan prawie całkowicie panował będzie przez masońskie sekty.”
  http://www.traditia.fora.pl/objawienia-maryjne,36/objawienie-n-m-panny-w-quito,197.html

 20. Boydar said

  Ależ oczy-qurwa-wiście ! Niech jeżdżą, bon voyage ! Bony do piekła nigdy nie były tak tanie jak dzisiaj. Tylko właśnie trzeba pojechać tu czy tam.

 21. […] https://marucha.wordpress.com/2016/08/20/potrzeba-nam-doktrynalnej-jasnosci-a-nie-ducha-asyzu/#comme… […]

Sorry, the comment form is closed at this time.

 
%d blogerów lubi to: