Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

Moskwa umacnia się na Bliskim Wschodzie, a Zachód się temu przygląda

Posted by Marucha w dniu 2016-08-21 (Niedziela)

Działania Rosji na Bliskim Wschodzie są jednym z przykładów tego, jak udaje się jej wprawić w osłupienie Zachód – pisze Tomas Avenarius w artykule dla niemieckiego „Süddeutsche Zeitung”.

Avenarius twierdzi, że Zachód jest zbyt słaby, by przeszkodzić Moskwie w realizacji jej polityki bliskowschodniej.

– Szef Kremla z tą samą zuchwałością zbija z pantałyku, kpi sobie i wprawia w osłupienie swoich przeciwników. I nikt mu w tym nie przeszkadza – pisze autor.

Rosja wypełniła próżnię, która powstała w wyniku nieobecności Stanów Zjednoczonych na Bliskim Wschodzie, twierdzi niemiecki dziennikarz. Przełomowym momentem – jego zdaniem – jest konflikt w Syrii. Użycie lotnictwa dało Moskwie znaczną przewagę, stabilizując pozycję Baszara al-Asada i znów sprawiając, że Rosja stała się „wpływowym czynnikiem na arenie bliskowschodniej”.

„Na polu bitwy” w Syrii Moskwa zyskała sojuszników: nie tak dawno irański lider ajatollah Chomejni uważał ZSRR za „supermocarstwo diabła”, a teraz jego następca udostępnia rosyjskim bombowcom bazę lotniczą. A ten, kto znalazł wspólny język z Iranem już wkrótce może rozgościć się w Iraku, podkreśla Avenarius.

Według niego, Rosja może stać się „nieoficjalnym partnerem szyickiej osi” na Bliskim Wschodzie: Iranu, Iraku, Syrii i Hezbollahu w Libanie. Tymczasem USA tracą sunnickich partnerów.

— Klęska arabskiej wiosny umocniła islamistów i skompromitowała zachodni model społeczeństwa. Polityka Stanów Zjednoczonych w Syrii nie tylko powstańcom wydaje się makabrycznym żartem. I jeśli Moskwa daje się poznać jako organizacyjna siła, to spotyka się to z co najmniej przyjaznym odzewem – wyjaśnia Tomas Avenarius.

http://pl.sputniknews.com

Komentarzy 9 to “Moskwa umacnia się na Bliskim Wschodzie, a Zachód się temu przygląda”

 1. Zerohero said

  Za dużo tu bełkotu.

  „Użycie lotnictwa dało Moskwie znaczną przewagę” – a USA nie używały go czasem?

  „I nikt mu w tym nie przeszkadza” – co znaczy nie przeszkadza? Od banderowców przez sankcje aż po prześladowanie rosyjskich paraolimpijczyków. NATO z premedytacją zestrzeliło rosyjski samolot, a amerykańscy oficjele mówią o konieczności wykonywania skrytobójstw na obywatelach Rosji przebywających w Syrii.

  „Szef Kremla z tą samą zuchwałością zbija z pantałyku, kpi sobie i wprawia w osłupienie swoich przeciwników.” – na czym polega „zuchwałość”? Czy np. ofiara walcząca o wyrywaną przez złodzieja torebkę jest zuchwała? Czy osoba idąca jej pomocą jest „zuchwała”?

 2. Grace said

  Dobrze dla Moskwy i dla Bliskiego Wschodu. Juz sie wszyscy nauczyli co to jest „amerykanska demokracja”. Rosjanie ciesza sie wielka popularnoscia w ME, no a Putin, to juz nie wspomne. Putina lubia takze amerykanie ale ich glosy sie zaglusza. Widac to jednak dobrze na Facebook. Rosja to szczesciara miec takiego Prezydenta. Polska tylko moze pomarzyc. You go Russia!

 3. re1truth2 said

  Taaa, taki on obiektywny – artykuł o nim z [25. Mai 2009 von moritatensaenger]

  [Avenarius ma już swoje rozwiązanie (i winnych)….
  Wszystko to rzuca ciekawe światło na dziennikarza Avenarius, który z kolei może -W informacje teraz wychodzącego z nowymi ustaleniami, byliby wyciekły do ​​niego, niepublikowany. Journalist sprawozdawca tej dziwnej etyki nie jest już zaangażowana w prawdzie, a zatem prawa prasowego –
  „Paragraf 1 – Szacunek dla prawdy, szacunek dla ludzkiej godności i prawdziwej informacji dla wiadomości publicznej są największą ofertą prasy.”] nie poprawiałem translacji.
  http://www.suedwatch.de/blog/?p=719

 4. Adam Ryglowski said

  Ad 3 ) – Osiem lat temu ,to i P. XXX był ścigany i … skazany przez sądy z powództwa „bolka” – I BULIŁ !!!
  bez żartów !

  A BAWARSKA – NIE Niemiecka gazeta – nie wyciąga knedli ( z koziej dupy ).
  „PISMAK” – ocenił aktualną sytuację .

  A gra w szachy (treningowo , czy sportowo ) przydałaby się politykierom z wiejskiej ….

 5. revers said

  re1

  to nie tylko belkot ,a krycie think tankow z atlatic consul do ktorego oprocz Rasmussena, Susan Rice, Brent Scowcroft niestety nalezy wybitny polskojezyczny polityk R.Sikorski.

  http://www.heise.de/tp/artikel/49/49187/1.html

  a to co oni tam wyprawiaja w Syrii ze dzihadistami, salafistami z ugrupowan al-Nusra i Ahrar al-Sham to w glowie sie nie miesci lub w skrocie prawa dzungli, z szaraitem, sadami kapturowymi, sadami doraznymi na ktorych kazdego mozna zatrzymac,uwiezic, skazac na smierc lacznie z chrzescianami.

  A do tego w Genewie reprezentowac jako legalana opozycje

  http://www.atlanticcouncil.org/blogs/syriasource/the-nusra-front-s-victory

  z takimi kwiatkami propagandowymi jak ten o Omranie, ale nie scietym 11 latku

  .http://i.imgur.com/IfjaXtr.jpg

 6. markglogg said

  Właśnie przeczytałem interesującą interpretację „puczu wojskowego przeciw Erdoganowi” pióra Thierry Myssana, autora książki „Wielkie oszustwo” o wydarzeniach 9-11 w USA, od upadku Kadafiego w 2011 roku przebywającego na wygnaniu w Syrii.

  Wg. Meyssana, posiadającego informacje ze źródeł syryjskich, za „wojskowymi puczystami-fajtłapami” nie stał żaden Fejtullach Gullen przebywający na wygnaniu w USA, ale po cichu… służby USA. Otóż Stanom Zjednoczonym jest wygodniej aby Turcja wyniosła się z NATO, co ma ponoć być zaklepane już w roku przyszłym na nadzwyczajnym spotkaniu członków tej North Atlantic Terrorist Organization w Brukseli. W ten sposób będzie pretekst by przenieść broń atomową USA z Turcji do Rumunii bliżej granic Rosji. A i skargi innych wpływowych członków NATO, że Turcja wspiera państwo islamskie i jest w NATO, utraciły by rację bytu.

  A od maja tego roku nowym premierem Turcji jest Binali Yıldırım, ojciec chrzestny mafii kontrolującej wszystkie większe tureckie przedsiębiorstwa – i to on przecież wyraźnie wczoraj zapowiedział, że celem wojny z Syrią jest likwidacja Assada, symbolizującego narodowy – a wiec nie mafijny – charakter syryjskiej gospodarki. Ciekawym jest jak wobec takiego dictum zachowa się były towarzysz Putin. W końcu gospodarka dzisiejszej Rosji ma – w odróżnieniu od Białorusi – bratni, w odniesieniu do Turcji, charakter mafijny…

  http://www.voltairenet.org/article192969.htm

 7. Hasso C. said

  A ja mam w d. co ten nadenty pismak z cajtunka nagryzmolil. Cala klasa dziennikarska w Niemczech to prostytutki i unikam ich produkcji, bo to strata czasu. (Polecam tylko alternatywny miesiecznik „Compact”). Artykul tego gnojka nic nie wnosi, o niczym nie informuje, czego nie wiemy, i nie daje zadnej sensownej analizy dla poinformowanego czytelnika. Ma tylko dac do zrozumienia burgerowi, ze ten nieobliczalny dyktator z Kremla jest jeszcze bardziej niebezpieczny niz wczesniej i trzeba go koniecznie zatrzymac.
  Nedzny skryba nie dodal, ze wlasnie Jemen i Turcja udostepnily Rosji swoje bazy do walki z terroryzmem. To niesamowite wydarzenie, ktore pokazuje, ze jest teraz kolejka do Putina, zeby sie schronic pod jego parasolem (atomowym).

 8. ojojoj said

  Nastepnym krokiem Iranu powinna byc zmiana waluty za olej, z dolarow na swoja walute i zloto. Na poczatku moga byc tez ruble, jako waluta przejsciowa.

  Strategom amerykanskim jakos to umknelo. Nie spodziewali sie ze Putin sprzymierzy sie z Iranem i ktoregos dnia postawi tam swoje bazy. Jakby potrafili przewidziec, to by trzymali sie od Syri z daleka.

 9. Krzysztof said

  Ad.8.Stratedzy izraelscy sądzą inaczej,a oni to właśnie są głównym sprawcą stanów zapalnych na Bliskim Wschodzie.

Sorry, the comment form is closed at this time.