Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

 • The rainbow symbolizes the Covenant with God, not sodomy Tęcza to symbol Przymierza z Bogiem, a nie sodomii


  Prócz wstrętu budzi jeszcze we mnie gniew fałszywy i nikczemny stosunek Żydów do zagadnień narodowych. Naród ten, narzekający na szowinizm innych ludów, jest sam najbardziej szowinistycznym narodem świata. Żydzi, którzy skarżą się na brak tolerancji u innych, są najmniej tolerancyjni. Naród, który krzyczy o nienawiści, jaką budzi, sam potrafi najsilniej nienawidzić.
  Antoni Słonimski, poeta żydowski

  Dla Polaków [śmierć] to była po prostu kwestia biologiczna, naturalna... śmierć, jak śmierć... A dla Żydów to była tragedia, to było dramatyczne doświadczenie, to była metafizyka, to było spotkanie z Najwyższym
  Prof. Barbara Engelking-Boni, kierownik Centrum Badań nad Zagładą Żydów, TVN 24 "Kropka nad i " 09.02.2011

  Państwo Polskie jest opanowane od wewnątrz przez groźną, obcą strukturę, która toczy go, niczym rak, niczym demon który opętał duszę człowieka. I choć na zewnatrz jest to z pozoru ten sam człowiek, po jego czynach widzimy, że kieruje nim jakaś ukryta siła.
  Z każdym dniem rośnie liczba tych, których musisz całować w dupę, aby nie być skazanym za zbrodnię nienawiści.
  Pod tą żółto-błękitną flagą maszerowali żołnierze UPA. To są kolory naszej wolności i niezależności.
  Petro Poroszenko, wpis na Twiterze z okazji Dnia Zwycięstwa, 22 sierpnia 2014
 • Kategorie

 • Archiwum artykułów

 • Kanały RSS na FeedBucket

  Artykuły
  Komentarze
  Po wejściu na żądaną stronę dobrze jest ją odświeżyć

 • Wyszukiwarka artykułów

 • Najnowsze komentarze

  Boydar o Wolne tematy (39 – …
  revers o Wolne tematy (39 – …
  Krzysztof M o Wolne tematy (39 – …
  Greg o Wolne tematy (39 – …
  Lily o Wolne tematy (39 – …
  Zbigi o Zmierzch kolosa na glinianych…
  Lily o Wolne tematy (39 – …
  Boydar o Wolne tematy (39 – …
  Boydar o Zmierzch kolosa na glinianych…
  Boydar o Zmierzch kolosa na glinianych…
  Voodoosch o Znowu Kosowery!
  Krzysztof M o Puste hasła
  Boydar o Puste hasła
  zen o Wolne tematy (39 – …
  Boydar o Wolne tematy (39 – …
 • Najnowsze artykuły

 • Najpopularniejsze wpisy

 • Wprowadź swój adres email

Nasi ukraińscy „sojusznicy”

Posted by Marucha w dniu 2016-08-22 (Poniedziałek)

Michał Dworczyk, poseł PiS oddelegowany na trudny odcinek relacji z Kresowianami informuje o inicjatywie posłów PiS by zbudować w Polsce pomnik „Wschodnich Sojuszników Polski” w wojnie 1920 r. Postulują oni także, „aby do budowy pomnika wykorzystać cokół usuniętego z Placu Wileńskiego pomnika tzw. ‚polsko-radzieckiego braterstwa broni’”.


Być może ci posłowie nie mają wiedzy, a być może udają, że nie wiedzą, ale do budowy tego sowieckiego pomnika wykorzystano postument, na którym miał być pierwotnie ustawiony pomnik ks. Ignacego Skorupki. Jeśli więc jakiś pomnik na tym postumencie miałby być ustawiony, to właśnie księdza Skorupki, a nie znowu jakichś „sojuszników” aktualnie zgodnych z linią polityczną rządzących.

Radziłbym też posłom PiS w mniejsze zachwyty wpadać nad tymi „Wschodnimi Sojusznikami Polski” w wojnie 1920 r, co oznacza głównie Petlurę i jego ludzi.

Sam Petlura ma utrwalony na Zachodzie wizerunek antysemity, gdyż na terenach opanowanych przez jego oddziały powszechnie dopuszczano się krwawych pogromów, co zresztą stało się przyczyną jego śmierci, gdyż zginął z ręki żydowskiego zamachowca Szolema Szwarcbarda, który został przez sąd francuski uniewinniony, a potem stał się niejako przykładem dla innych Żydów, którzy mścili się na prześladowcach. Jest pochowany w Izraelu i jest tam uznawany za bohatera. Jego imię nosi wiele ulic. Warto o tym pamiętać.

Natomiast ze współpracownikami Pelury jest jeszcze gorzej. Bardzo wielu z nich odnalazło się potem w kolaboracji z hitlerowskimi Niemcami i wsławiło się antypolską działalnością. Przykładów jest aż nadto:

Generał Omelianowicz-Pawlenko, ten bohater wojny 1920 r. został dowódcą 109 Batalionu Schutzmannschaft i tzw. Ukraińskiej Armii Wyzwoleńczej, które to formacje wypełniały funkcje policyjne na rzecz nazistów.

Alfred Bizanc został szefem zarządu wojskowego 14 dywizji SS Hałyczyna.

Petro Diaczenko – znany ze zbrodni przy tłumieniu Powstania Warszawskiego

Jewhen Konowalec, założyciel i pierwszy prowydnyk OUN, tej do gruntu antypolskiej, terrorystycznej i faszystowskiej organizacji ukraińskich nacjonalistów.

Pułkownik Roman Suszko, potem działacz OUN-M, brał udział w organizacji dywizji SS Hałyczyna,

Pułkownik Łeonid Stupnyckyj – skończył jako generał UPA. Pułkownik Konstanty Smowski – zastępca dowódcy 118 Batalionu Schutzmannschaft.

Wołodymyr Sawczenko-Bilski – kontradmirał, współpracował z nazistami.

Generał Pawło Szandruk – skończył jako dowódca tzw. UAN (Ukraińskiej Armii Narodowej, pronazistowskiej formacji powstałej z 14 dywizji SS i innych ukraińskich formacji pomocniczych)

Pułkownik Mychajło Pohotowko – poszedł na pełną współpracę z hitlerowcami. Denuncjował przed Niemcami Polaków. W marcu 1944 r. został zabity w Warszawie, wraz z kilkoma działaczami ukraińskimi, przez partyzantów Armii Krajowej.

Pułkownik Andrij Dołud – szef sztabu Brygady Spadochronowej Fallschirm-Jäger-Brigade „Gruppe B” podporządkowanej Waffen SS.

Borys Barwiński – podpułkownik, szef ochrony Petlury, w wojnę dowódca pułku w 14 dywizji SS Hałyczyna

Pułkownik Ołeksandr Petlura – młodszy brat Semena Petlury, po ataku Niemców na ZSRR poszedł na współpracę i współredagował gazetę „Wołyń” w Równem.

Powiedzmy to otwarcie: dla Petlury i jego ludzi gra na sojusz z Polską była tylko taktycznym wybiegiem spowodowanym brakiem innych możliwości. Gdy pojawiła się możliwość współpracy z Hitlerem, większość z nich na to poszła, a świadomość że oznacza to wystąpienie przeciwko Polsce nie była dla nich żadnym problemem.

Może zatem lepiej by było, gdyby ci połowie PiS zastanowili się, czy wymienionym pomocnikom nazistowskich Niemiec naprawdę chcą postawić pomnik na cokole przeznaczonym dla księdza Skorupki. Jeśli odpowiedź będzie pozytywna, to będzie to więcej mówić o rzeczywistych intencjach i charakterze PiS niż wszystkie jej deklaracje.

Stanisław Lewicki
http://mysl-polska.pl

„…gdyby ci połowie PiS zastanowili się…”
Śmiemy mniemać, iż jakakolwiek działalność intelektualna, a w tym zdolność do zastanawiania się i refleksji, leży poza zasięgiem większości posłów PiS.
Admin

Komentarzy 12 do “Nasi ukraińscy „sojusznicy””

 1. Grace said

  Krew sie w zylach gotuje..

 2. Adam Ryglowski said

  Zanim moja córa zaszła … głosiłem :
  – PO CO NAM TK ???
  – Po co nam 460 posłów , a nie max. 100 ?
  – Po co nam 100 senatorów , a nie max. 12 ?

  Czy w tym czasie był nasz minister od „sprawiedliwości ” z wizytą u Prezydenta Turcji , na korepetycjach ” jak ROBI SIĘ SPRAWIEDLIWOŚĆ u sojusznika UE i USA , a przy okazji członka NATO ???

  „mały , łysy , i ten z kotem ” – to wg cyganichy są to trzej JEŻDŻCY APOKALIPSY kasujące resztki (śmieci , – poza lasami i wodą )

 3. Zerohero said

  Tekst zawiera wiele ciekawych informacji, natomiast autor w stosunku do człekokształtnych z PiS wykazuje się dużym opanowaniem:

  Być może ci posłowie nie mają wiedzy, a być może udają, że nie wiedzą, ale do budowy tego sowieckiego pomnika wykorzystano postument, na którym miał być pierwotnie ustawiony pomnik ks. Ignacego Skorupki.

  bo przecież człekokształtnym z PiS chodzi WYŁĄCZNIE o to by dolać oliwy do ognia z tym pomnikiem. Samo zdjęcie pomnika nie wystarczy, ponieważ im nigdy nie chodziło o usunięcie sowieckich pomników jako cel, ale sam niedyplomatyczny efekt usuwania. Można było przecież tak:

  – słuchajcie drodzy Rosjanie. Nie rozliczyliście się z wujkiem Stalinem, wasza sprawa, ale my go nie lubimy, wiemy też, że Armia Czerwona wyzwalała nas przypadkiem, bo leżeliśmy na drodze do Berlina. Nie będziemy więc sławić tej armii.

  Ale jest tak:

  – ty agresorze Putinie. Wy ruskie podludzie łamiące prawo międzynarodowe i gnębiące opozycję demokratyczną. Zdejmiemy wasze pomniki, a na ich miejsce postawimy pomnik WIELKIEGO UKRAIŃCA – przedstawiciela narodu wielokroć lepszego niż wy. Aha:
  śmieciu, przeproś za Katyń, zastrzel się, i daj rządzić Kasparowowi.

 4. Rdest said

  Pomnikomaniarze, ciągle jakieś chore wymysły .niech PiSduny wydają pieniądze na potrzeby żyjących Polaków , a nie na gloryfikacje upiorów przeszłości i teraźniejszoci.

 5. Rzecz ciekawa, że Poręba junior (syn sp. reżysera B. Poręby), wedle ojca świetny znawca kwestii ukraińskiej, odnosi się do jakiegoś Szandruka w tonacji raczej pozytywnej. Takie sformułowanie pada w trakcie niedawnego wspólnego jego występu z niezwykle ostatnio aktywnym w przestrzeni internetowej niejakim Aleksandrem Jabłonowskim:
  https://www.youtube.com/watch?v=ExO_sPsvvW4 ;
  Jeśli pamięć mnie nie zawiodła, trzeba szukać gdzieś ok. 32 min. całego nagrania. Nie wiadomo, czy chodzi własnie o tegoż gen. P. Szandruka, czy też zaszła tu nieplanowana, przypadkowa zbieżność nazwisk. Kontekst wypowiedzi wskazuje jednak dość wyraźnie na tę właśnie osobę, choćby dlatego, że nazwisko to jest wymienione po Petlurze (i Skoropadskim). Całe nagranie jest w ogóle wielce ciekawe i oryginalne.

 6. Marek said

  ad5.
  Poza tym, oboje dość pozytywnie o Piłsudskim mówili. A Jabłonowski nie po raz pierwszy.

 7. Longinus said

  vCo by tu nie mowil Jablonowski Braun czy innii.Jest jeden niezaprzeczalny fakt.Polska rzadza poprostu ;ZDRAJCY W KAZDYM CALU.A za nimi stoia obce agentury a szczegulnie .Agentura Mosad vel CIA vel M-16 .Ludzie obudzmy sie wrescie.

 8. Boydar said

  Pięknie, Panie Zerohero, rzekłbym nawet – PKP.

 9. gosc said

  Nie zrealizowany Pomnik S+P Ksiedza Ignacego Skorupki -projekt gipsowy-wybitnego-zapomnianego rzezbiarza Franciszka Masiaka-Podstawa projektu pomnika z fragmentem kazania Ksiedza I.Skorupki-wystawa 2012;KRZYZ STALSIE NAM BRAMA- Bazylika Sw Krzyza-/Dolny Kosciol-www Solidarni 2010

 10. Probowalam poslow PIS-zainteresowac sztuka i kultura-NARODOWA-bezskutecznie-stad te wpadki.W MKIDN-nie ma profesjonalistow-doradzctow;rzezby,malarstwa,grafiki-sztuk warsztatowych-wsadzili nas ARTYSTOW do jednego wora-a wor do jeziora pt;sztuki wizualne czto-eto? ale cyrk!

 11. Kar said

  re:7/vel M-16

  nie ma czegos takiego jak powyzsze..chyba, ze chodzi o M-16 amerykanski pistolet maszynowy…. ale egzystuje

  MI6 (Military Intelligence, Section 6)

 12. Inkwizytor said

  Dworczyk, dla mnie jesteś CHUJEM JEBANYM 🙂

Sorry, the comment form is closed at this time.

 
%d blogerów lubi to: