Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

Przemyśl: prokuratura wszczęła śledztwo ws. znieważania RP i propagowania banderyzmu podczas marszu Ukraińców

Posted by Marucha w dniu 2016-08-22 (Poniedziałek)

Przemyśl, uczestnik ukraińskiego pochodu w wyszywance w barwach OUN-UPA i kontrmanifestanci. Fot. archiwum

Prokuratura Rejonowa w Przemyślu wszczęła śledztwo ws. publicznego znieważania Rzeczpospolitej Polskiej oraz propagowania totalitarnego ustroju państwa , m.in. poprzez prezentowanie symboli popierających UPA, do których doszło podczas marszu Ukraińców 26 czerwca.

W dniu 17 sierpnia tego roku Prokuratura Rejonowa w Przemyślu wszczęła śledztwo w sprawie „publicznego znieważania Rzeczpospolitej Polskiej poprzez wypowiadanie obraźliwych słów w czasie procesji w dniu 26 czerwca 2016 roku w Przemyślu tj. o czyn z art. 133 kk.”

Podczas procesji ulicami Przemyśla, jeden z Ukraińców biorących w niej udział krzyczał: „Jeszcze Polska nie zginęła, ale musi zginąć”. Uczestnicy wznosili też głośno banderowskie hasło: „Sława Ukrajini! Herojam Sława!”.

Ponadto, wszczęto śledztwo w sprawie publicznego propagowania „totalitarnego ustroju państwa poprzez wykonywanie pieśni i prezentowanie symboli popierających Ukraińską Powstańczą Armię w czasie procesji w dniu 26 czerwca 2016 roku w Przemysłu tj. o czyn z art. 256 par.1 kk”.

W trakcie pochodu, w którym uczestniczyła ukraińska orkiestra wojskowa, odegrano m.in. melodię uznawaną za hymn UPA. Ponadto, w marszu brali udział weterani tej zbrodniczej formacji. Jeden z nich, Wasyl Łasyczka, prezentował banderowskie symbole, w tym medal z wizerunkiem kata Polaków, Romana Szuchewycza. Oddział, do którego należał, jest odpowiedzialny za mordy na Polakach, m.in. w rejonie wsi Myczkowce i Solina w październiku 1945 roku. Odpowiada również za mord w Nowosielcach.

Łasyczka występował w nagraniach, dostępnych w Internecie, na których opowiada o działalności UPA w Bieszczadach. Ich autorem jest m.in. Bogdan Huk, dziennikarz i znany ukraiński szowinista, który w 2015 roku został powołany w charakterze biegłego przy postępowaniu w sprawie grupy Ukraińców, którzy jesienią 2014 roku sfotografowali się z flagą OUN-UPA. Jego opinia wydatnie przyczyniła się wówczas do umorzenia postępowania.

O wszczęciu postępowania poinformowała sekretarz przemyskiej prokuratury rejonowej, Joanna Zalita. Zawiadomienie złożył Stanisław Żółkiewicz ze Stowarzyszenia Obrońców Pamięci Orląt Przemyskich.

Wcześniej informowaliśmy, że przemyska policja prowadzi działania dotyczące zachowania Ukraińców podczas procesji, a także na cmentarzu w Pikulicach. Mimo, iż na miejscu zatrzymywano wyłącznie Polaków prowadzących kontrmanifestację policja zapewniała nas, że nie zajmuje się tą sprawą jednostronnie. [No, skoro zapewniają… – admin]

Jeden z Ukraińców biorących udział w procesji był ubrany w koszulę – wyszywankę w czerwono-czarnych barwach OUN-UPA. „Ten człowiek wcześniej znajdował się z tyłu pochodu i poszedł na czoło procesji” – mówił Kresom.pl Łukasz Polak. Podkreślał, że czerwono-czarną koszulę miał przyozdobioną przypinkami z symboliką banderowską.

„Kiedy go zobaczyliśmy wyszliśmy na ulicę. Powiedzieliśmy mu kilka razy: „ściągaj tę koszulę”. On odpowiedział na to: „paszoł bladź”, że nabiją nas na pal i pokazał znak ręką w stylu „sieg heil”” – relacjonuje Polak. Jego zdaniem ten ostatni gest oznacza ścinanie głów Polakom. Wówczas on i inni kontrmanifestanci zaczęli zrywać z Ukraińca koszulę – doszło do szarpaniny, ale nie pobicia. Dodaje, że na komendzie dowiedział się, że mężczyzna ten to jeden z organizatorów pochodu.

http://www.kresy.pl

Komentarzy 13 to “Przemyśl: prokuratura wszczęła śledztwo ws. znieważania RP i propagowania banderyzmu podczas marszu Ukraińców”

 1. Boydar said

  Nic się ten wstrętny obecny reżim na ekumenizmie nie wyznaje.

 2. Nina said

  Panie Gajowy, z podanej tu informacji można się cieszyć. Ale … jak to bywa w życiu : nigdy za różowo. Co mam na myśli? Od kilku dni głównie na stronach internetowych publikowany jest ponoć przeciek, że Angela radzi rodakom robienie zapasów żywności i wody. Tymczasem Radio BBC podaje wiadomość (oczywiście fałszywą, ale podaje):

  „100 tysięcy Polaków przygotowuje się do wojny z Rosją. W Polsce coraz więcej ludzi,często wraz z rodzinami przygotowuje się do wojny i przetrwania w warunkach ewentualnej okupacji. Co najmniej 100 tysięcy osób należy już do grup paramilitarnych, donosi BBC News.
  Ponadto, wśród Polaków zwiększa się też liczba preppersów, czyli ludzi zabezpieczających się przed wszelkimi kataklizmami. Młodzi ludzie w Polsce zaczęli interesować się tym tematem szczególnie od początku kryzysu na Ukrainie, a wyszedł temu naprzeciw pomysł MON – tworzenia terytorialnych sił obronnych…”

  Dlaczego BBC podaje tak prowokacyjne informacje?

  źródło: .http://alexjones.pl/aj/aj-swiat/aj-polityka-na-swiecie/item/93086-http-wwwdzienniknarodowypl-2175-100-tysiecy-polakow-szykuje-sie-do-wojny-z-rosja-p

 3. Boydar said

  Ależ Pani Nino, BBC jak zwykle pisze prawdę. Że nie całą ? Trudno jest mięć ciąstko i zjęść ciąstko.

  Owszem, sto tysięcy Polaków szykuje się do wojny z Rosją. Tutaj BBC nie dopisało tylko przeciw komu. Myślę że nie wiedzą, to dlatego 🙂

 4. volviak19 said

  Anglicy to scierwa i kanalie- stale nas prowokują

 5. maasteer said

  Uczestnicy wznosili też głośno banderowskie hasło: „Sława Ukrajini! Herojam Sława!”.

  Banderowsław Kalkstein też podczas majdanu wykrzykiwał sława ukraini! Czy w związku z tym popełnił przestępstwo i będzie ścigany? Przecież propagował banderowski ustrój państwa – a do tego go finansował… z naszej krwawicy.

 6. Grażyna said

  To była jawna kpina z Polaków i prowokacja. Nie dziwi też udział w tej prowokacji księdza kościoła greko-katolickiego. Prawdopodobnie abp Szeptycki będzie – mimo protestów – beatyfikowany.

 7. wiosna said

  Anglicy sa w Europie tuba USA, od dawna pilnowali europejskie panstwa przed zdominowa-niem w czymkolwiek angielskiego imperium, jak
  to czynia wszystkie imperia wobec smialkow,
  ktorzy by okazali sie lepsi od imperialistow.
  Moze sezon ogorkowy sprawia, ze prasa angielska wypisuje bzdury dzis, ale jutro inne
  gazety beda to cytowac i w ten sposob powstaja
  „fakty” prasowe. Na pohybel macicielom !!!

 8. Zerohero said

  troszkę się niektórym Ukraińcom poprzestawiało w łepetynkach. Myśleli, że „europa” to miejsce gdzie będą się wszyscy uśmiechać i całować po d..pach.

 9. Premizlaus said

 10. JO said

  ad.9. Zydzi, jak kiedys za Carskiej Rosji – namawiaja do Rewolucji sponsorowane przez Zydowskie Banki i Bankierow…tajne ich organizacje, skryte knowania….

  Na naszych oczach uwidacznia sie obraz z przeszlosci….kolejne Zydow pokolenia Kradna, Burza, Morduja…

  Teraz Zudzi probuja zrobic Kolejne „Powstania Narodowe” jak Kosciuszkowskie, Styczniowe, Listopadowe, Warszawskie….w imie Romantycznej / Liberalnej „wolnosci” dla nas Polakow :)))

  …a wiedzione organizacje narodowe ida za nimi…

 11. revers said

  To przykrywka jeszcze pisowska prokuratura uzna ze za prokuratura ukranska uon byl przesladowany, lub dzialania byly zgodne z prawem objga narodow , poswiadczy prokuratura Kijowska.

  http://wiadomosci.onet.pl/ukraina-listy-goncze-za-18-wysokimi-urzednikami-rosji/9epbz5

 12. Inkwizytor said

  Niestety nie mieszkam w Przemyślu, w przeciwnym razie każda bandwrowska KURWA zostałaby przeze mnie zlikwidowana. Mówię poważnie

 13. ruskiagent said

  Jak?

Sorry, the comment form is closed at this time.