Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

„Wizyta ze strachu” – ukraiński dziennikarz o wizycie Dudy w Kijowie

Posted by Marucha w dniu 2016-08-25 (Czwartek)

„Warszawa przestraszyła się tego, co uczyniła wobec Ukraińców. Prezydent Duda jedzie do Kijowa zaleczyć rany” – pisze na łamach „Europejskiej Prawdy” ukraiński dziennikarz Ihor Isajew, redaktor naczelny serwisu Prostir.pl.

„Warszawa przestraszyła się. Przestraszyła się tego, co uczyniła wobec Ukraińców” – pisze na stronach ukraińskiej „Europejskiej Prawdy” Ihor Isajew, odnosząc się do uchwały wołyńskiej przyjętej przez polski Sejm. „Prezydent Polski Andrzej Duda jedzie do Kijowa zaleczyć rany” – tak odniósł się do wizyty Dudy na Ukrainie w związku z jego udziałem w obchodach 25-lecia niepodległości tego kraju.

Isajew, redaktor naczelny portalu dla Ukraińców w Polsce Prostir.pl odnosi się do wcześniejszych informacji ws. wspólnej deklaracji, którą mają przyjąć prezydenci Polski i Ukrainy w Kijowie. Jak sygnalizował szef ukraińskiej dyplomacji Pawło Klimkin, miałaby ona dotyczyć m.in. kwestii historycznych. Dziennikarz zwraca uwagę, że brak podania do publicznej wiadomości szczegółów tego dokumentu świadczy o tym, że strona polska i ukraińska „targują się” w kwestii szczegółów. „Nie ma wątpliwości, że kwestie historyczne są główną przeszkodą” – twierdzi Isajew.

Dziennikarz stawia tezę, że polskie władze wystraszyły się konsekwencji swoich ostatnich działań w odniesieniu do Ukrainy – przede wszystkim ma na myśli właśnie uchwałę Sejmu, która uznała rzeź wołyńską za ludobójstwo.

Zaznacza, że na Ukrainie negatywnie zareagowały na nią nawet „najbardziej polonofilskie środowiska”, zaś sama zapowiedź przyjazdu Dudy padła już po przyjęciu uchwały. Dodał, że poseł PiS Michał Dworczyk, główny autor uchwały, był jej „głównym lobbystą” w Sejmie. Podkreślił również, że temat szybko podchwycili rosyjscy komuniści, którzy wyrazili solidarność z polskim Sejmem w tej kwestii.

Isajew przypomniał również propozycję uchwały zarejestrowaną w Radzie Najwyższej Ukrainy, która wzywała do upamiętnienia ofiar ludobójstwa, którego w latach 1919-1951 miały dopuścić się na Ukraińcach polskie władze i Polacy. Zaznaczył również, że marszałek Senatu Stanisław Karczewski w nawiązaniu do tego wezwał do prowadzenia rozmów.

Zdaniem dziennikarza, wszystko to zmusiło Warszawę, a dokładniej PiS, do działania. Przywołał wywiad Małgorzaty Gosiewskiej, w którym postulowała ona ostrożność w dialogu historycznym pomiędzy Ukrainą a Polską, a także podkreślała, że uchwała wołyńska nie była wymierzona w Ukrainę.

Isajew przypomina także inne, jego zdaniem symboliczne gesty ze strony polityków PiS: złożenie kwiatów na grobie gen. Marka Bezruczki w Warszawie przez ministra Antoniego Macierewicza i posła Dworczyka, a także wypowiedzi tego ostatniego, podkreślające pozytywny stosunek do upamiętniania Ukraińców – sojuszników Polski.

W tym kontekście Isajew stwierdza, że prezydent Duda próbuje prowadzić „pojednawczą grę”. Dodając, że jest on podporządkowany Jarosławowi Kaczyńskiemu i nie prowadzi samodzielnych działań. Zdaniem dziennikarza, teraz Duda „ma zagrać bardzo konkretną rolę”:

„Z jednej strony musi jasno powiedzieć ukraińskim kolegom o strategicznym partnerstwie, ale z drugiej – pokazać konserwatywnemu elektoratowi PiS, że nie poddają się Ukraińcom w kwestiach historycznych. I z tego powodu, najprawdopodobniej, w kontekście historii obu narodów będzie się podkreślać większą zbrodnię reżimu radzieckiego”.

Isajew przypomniał, że niedawno PiS zgłosił plany uznania 2017 rokiem pamięci o Operacji Polskiej NKWD, a w skład komitetu honorowego weszli m.in. Jarosław Kaczyński, Michał Dworczyk i prof. Jan Żaryn, którego również określa mianem „lobbystą uchwały o ludobójstwie na Wołyniu”.

„Ukraina – to ważna dla Polski część „konstrukcji ideologicznej” w polityce zagranicznej, a w przyjmując uchwałę wołyńską w Warszawie najprawdopodobniej nie skalkulowano negatywnych konsekwencji takiego kroku. Dlatego teraz, na wszystkich możliwych poziomach stara się wysłać do Kijowa sygnał: ‘jesteśmy z Wami’” – podsumowuje Isajew.

Eurointegration.com.ua / Kresy.pl
http://www.kresy.pl/

Komentarzy 11 to “„Wizyta ze strachu” – ukraiński dziennikarz o wizycie Dudy w Kijowie”

 1. Przecław said

 2. Przecław said

 3. anonim said

  Jeden rzyd stolzman przepraszał rzydów za Polaków teraz drugi rzyd będzie przepraszał upanińców za prawdę wielka musiała zajść dojna zmiana by nic się nie zmieniło….

 4. Przecław said


  Powiadają :
  mów do słupa,
  a słup stoi jak ta dópa…
  .
  /a Duda-obłuda swoje../.

 5. Przecław said

 6. MatkaPolka said

  Wczorajszy artykuł
  Prezydent Andrzej Duda uznał prawo Ukraińców do neobanderyzmu!?

  Dwa Żydy dogadują się i robią ustalenia odnośnie mordów dokonanych na Polaków przez UPA na Ukrainie – za pozwoleniem pre-Żyd-enta Dudy mogą kultywować kult bandery i kult zabijania.

  Za takie oświadczenie powinno się oczywiście żądać ustąpienia prezydenta ze stanowiska – impeachment. Jest to tym bardziej uzasadnione, że Sejm i senat podjął uchwalę o zbrodni ludobójstwa UPA.

  Te dwa Żydy to pieski ambasad USA – w Kijowie i w Warszawie

  Z Poroszenki i z Ukraińców cały świat się śmieje – debile, imbecyle niszczą swój kraj i zabijaja się, a infantylna narracja i argumentacja jest powalająca z nóg.

  Duda – to nie Warszawa – to nie naród Polski

  Warszawa się nie przestraszyła – Warszawa protestuje niejednokrotnie przed ambasadą Ukrainy

  Manifestacja pod Ambasadą Ukrainy – całość – 24-08-2016 godz. 18.00

 7. MatkaPolka said

  Podpisana w środę przez prezydentów Polski i Ukrainy wspólna deklaracja, z której jasno wynika, że Ukraińcy mają prawo do kultywowania banderowskich tradycji to niewątpliwie wielki sukces dyplomatyczny władz w Kijowie i cios dla Polski i Polaków.

 8. Jack Ravenno said

  Ja pierniczę – jedni szubrawcy warci drugich…

 9. Siggi said

  http://prawy.pl/36154-prezydent-porzucil-obietnice-wyborcza/

 10. Kronikarz said

  , – )

 11. Król lew said

  Wybaczcie mi wszyscy ten ton wypowiedzi-jestem tutaj nowicjuszem. Kurewskie UKRY.Nigdy się nie zmienia!W tej chwili korzystaja z pracy w Polsce.To scierwo zawsze będzie przeciw nam!Mają to w genach!A do tego jeszcze taki obciach-Maliniak pojechał lizać im dupy w rocznicę Trojzeba.Na pohybel im wszystkim.Pozdro dla wszystkich odwiedzających ten portal.

Sorry, the comment form is closed at this time.