Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

Niemcy nie życzą sobie rozwoju naszego kraju? Rośnie opór niemieckich władz, mediów i ekologów wobec polskich inwestycji realizowanych w… Polsce!

Posted by Marucha w dniu 2016-08-27 (sobota)

W Gubinie, na południu graniczącego z Niemcami województwa lubuskiego, miała powstać elektrownia węglowa wraz z okalająca ją odkrywkową kopalnią węgla brunatnego. Miała, bowiem przedstawiciele niemieckich gmin przygranicznych oraz Greenpeace złożyli protesty, które przyczyniły się do wstrzymania realizacji tej inwestycji.

Co ciekawe – naszym zachodnim sąsiadom nie przeszkadzało to, że w oddalonej od Gubina o 20 km niemieckiej miejscowości Janschwalde, działa olbrzymia siłownia na węgiel brunatny wydobywany z okolicznych kopalni odkrywkowych…

Polska Grupa Energetyczna (PGE) w 2014 roku ogłosiła, że w okolicach Gubina (woj. lubuskie) zamierza wybudować odkrywkową kopalnię węgla brunatnego oraz nowoczesną elektrownię opalaną wydobywanym w tej kopalni węglem. Ówczesny premier Donald Tusk stwierdził nawet, że inwestycja PGE w Gubinie jest elementem strategii bezpieczeństwa energetycznego kraju.

Niemal natychmiast po ogłoszeniu planów budowy kopalni i elektrowni zaczęły się protesty organizacji ekologicznych. Wkrótce przyłączyły się do nich przedstawiciele niemieckich gmin przygranicznych. Protesty te okazały się być na tyle skuteczne, że Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Gorzowie zawiesiła postępowanie w sprawie wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla planowanej kopalni. Realizacja całego projektu stanęła pod znakiem zapytania.

Co ciekawe – ekologom oraz naszym zachodnim sąsiadom nie przeszkadzało, że w oddalonej od Gubina o około 20 kilometrów niemieckiej miejscowości Janschwalde, tuż przy granicy z Polską, funkcjonuje jedna z największych na świecie siłowni węglowych, która opalana jest węglem brunatnym wydobywanym z okalających ją kopalni odkrywkowych.

Podobnych przykładów destrukcyjnego ingerowania niemieckich władz lokalnych, mediów i ekologów w polskie inwestycje realizowane na terytorium Polski jest niestety znacznie więcej.

Wystarczy wymienić ostatnie obiekcje naszych zachodnich sąsiadów wobec planów rozbudowy terminala zbożowego w Świnoujściu (mógłby realnie konkurować z podobnymi terminalami zlokalizowanymi w Rostocku, Wismarze czy Lubece) lub uregulowania Odry tak, by mogła być wykorzystana do towarowego transportu rzecznego (realna konkurencja dla niemieckiej drogi żeglugowej na Łabie). W każdym z tych przypadków polskie inwestycje mogłyby zagrozić niemieckim interesom…

Źródło: Niemcom przeszkadzają polskie inwestycje. Politycy, media i ekolodzy ruszyli do akcji (Niezalezna.pl)
http://niewygodne.info.pl

Komentarzy 15 to “Niemcy nie życzą sobie rozwoju naszego kraju? Rośnie opór niemieckich władz, mediów i ekologów wobec polskich inwestycji realizowanych w… Polsce!”

 1. Grace said

  Wlasnie o to posprzeczalam sie dzisiaj z kuzynka. Ona twierdzi, ze Niemcy lepsi od Rosjan wiec mnie krew zalala. Czy polacy maja jakies klapki na oczach ktore utrudniaja im widzenie?

 2. L2P said

  Nie ma co sobie `wlosow rwac `..jak stworzenie rozumne to z czasem …wiara i rozum gory przenosi..

  [ Polacy owszem maja `klapki na oczach` – zydowskie wrosniete w nasza mentalnosc jak pokrzywa, niebezpiecznie zrywac i to trzeba wiedziec ! ]

  Rosjanie i Niemcy to bracia-kuzyni-sasiedzi i jak w kazdej rodzinie tak i tu cnoty i talenta sa zroznicowane, co dla wszystkich jest jasne. Nie sa gorsi i lepsi to zle pojmowanie.

  [ po czynach czyli po doswiadczeniu poznacie..jak byl dluzszy kontakt z czlowiekiem, a byl, to sie wie..]

 3. Janek said

  Każdy kto był w Gubinie wie ,że ta elektrownia była by tam przekleństwem.

 4. Zerohero said

  Takie rzeczy, a obok tekst o jakiejś zaj…nej chooyozie zawodowo węszącej rzekomą V rosyjską kolumnę w Polsce. I tak trwa odwracanie uwagi.

 5. AlexSailor said

  To chyba jest normalne, że Niemcy pilnują swojego interesu, swojego rynku i swojej konkurencyjności.
  Nie jest natomiast normalne, że polskojęzyczne władze nie robią tego samego i nie mają w dupie niemieckich pretensji.
  A co do kopalni i elektrowni w pod Gubinem, to może i dobrze, że nie powstanie.
  Zastanawiające jest jednak, że w pierwotnym planie, miała powstać tylko kopalnia odkrywkowa węgla, który miał być transportowany do Niemiec i spalany w tamtejszej elektrowni, a energia sprzedawana w Polsce.
  Przy czym układ wiatrów jest taki, że cały syf poleciałby do Polski dołączając się do i tak już emitowanych przez Niemcy zanieczyszczeń.
  I o to chyba grają Niemcy.

  A, że grają jest normalnym.
  Nienormalne jest, że Polska nie pilnuje swojego interesu.

 6. leo69 said

  Oczywista , oczywistość – Polska ma być skansenem, z ubogą ludnością wyjeżdżającą jak w wiekach XIX i XX za pracą do Niemiec.

 7. Rudy said

  Polska i rozwój? To chyba jakaś pomyłka, bo jak na razie, to Polska wystawia tylko tyłek do dymania i qoorwi się z banderowcami…

 8. Premizlaus said

  Teutoni myślą nadal chyba, że jest XIX wiek i że ziemie Pomorza Zachodniego, Wielkopolski i Śląska należą do nich. Czas się obudzić.

 9. Longinus said

  Bo zybyt pokorni jestesmy I milosciwi z tymi ktorzy nas niszcza.Oj oj musimy zrobic porzadek w tej naszej POLSCE.?Ale z kim ? TO sami panstwo sobie odpowiedzcie.

 10. Antares said

  ” Ówczesny premier Donald Tusk stwierdził nawet, że inwestycja PGE w Gubinie jest elementem strategii bezpieczeństwa energetycznego kraju”
  Tak, donek najpierw pod publikę powiedział parę ciepłych i patriotycznych słów, a pewnie potem dał Niemcom sygnał do ataku.

 11. Zgorzkniały said

  Jak to obejrzałem to omal z krzesła nie spadłem. Tylko niemiec mógłby na bezczelnego spytać wprost, na wizji, czy skoro niemcy (rzekomo) w jakiś sposób płacą Polsce i to jest forma solidarności, to Polska w ramach solidarności nie powinna w zamian popierać ich polityki i przyjąć imigrantów.

  Czasami myślę sobie że nam nieco brakuje takiej właśnie pewnego rodzaju buty.

 12. Boydar said

  @ L2P (2)

  „… Rosjanie i Niemcy to bracia-kuzyni-sasiedzi …”

  ???!!!???

 13. L2P said

  re 12

  to zyd pasozyt na Niemcach I Polakach tak Panu swiadomosc uksztaltowal..i nasza rzeczywistosc ..

  zresetowac i ab novum poczawszy od Bibli…

 14. L2P said

  re 13
  pomoge, po kolorze.. P. Boydar nie zawsze po czynach i dalton.sta dojdzie wbrew ekumenom, ze cos tu na rzeczy.. [ powiadaja, ze P.B. jest najwiekszym rasista..]

  Nie bez powodu ludzi odroznia kolor.. [ dlatego parch tak to zwalcza, rozumiemy..] i po barwie widac `kto brat kto swat`..

  Nasza rodzina jest dosc rozlegla `prosze sie rozejrzec` ale ma nas z powody `zaciemnienia` zostac garstka i to juz nie dziwi.. ?!

 15. revers said

  Seryjny scinacz krzyzy siekiera , grasuje po nimieckich gorach w Bayer i masowo scina krzyze, na razie scial 3 wysoko na szczytach gor ustawone krzyze, moze do Giewontu dojdzie?

  .https://www.youtube.com/watch?v=AGgheWjpRR4

Sorry, the comment form is closed at this time.